Dovednosti

Jedení hůlkami Hodnocení: Něco to má do sebe

Obtížnost: Lehká

Ověřování: Na začátku jídla

Totální úspěch: Postava ovládá hůlky s takovou zručností, že je schopná vybrat i poslední kousek nudličky či zeleniny z polévky. Ve společnosti působí jako někdo, kdo se umí u stolu chovat.

Úspěch: Postava se dokáže v klidu najíst aniž by jí jídlo padalo z hůlek. Je schopna tak jíst ráži (patřičně mazlavou na východní způsob) i větší kousky masa či zeleniny z polévek.

Neúspěch: Postavě neustále padájí kousky jídla zpět do misky nebo do talíře. Jídlo ji trvá dvakrát tak dlouho a nepůsobí u stolu moc dobře.

Fatální neúspěch: Postavě padají kousky jídla do klína, má kolem binec, nakonec většinou převrhne i misku. U stolu působí velmi nepatřičně, sklízí pohrdavé pohledy a může být i vyhozena z lepších podniků nebo společenkých akcí.

Popis:

Tuto dovednost jsem vymyslel hlavně pro svět Asterionu. Moje družina totiž zavítala do Zlatého hvozdu a když viděly, že kultura skřítků je evidentně inspirovaná čínou, ihned začaly zkoumat čím skřítci jedí. Nechal jsem proto skřítky jíst hůlkami a družina se tot umění chtěla také naučit.

Někomu to může připadat zbytečné, že to se můžou postavy rovnou učit jíst příborem, zavazovat si tkaničky atd. ovšem v mé družině se to stalo velmi oblíbenou dovedností a tak bych to rád nabídnul obecné veřejnosti. U Asterionských skřítků jako PJ předpokládám tuto dovednost automaticky a musí se pak (pokud nevyrostly v jiných poměrech) naučit jíst s obyčejnými příbory naprosto stejným způsobem jako si jiné postavy učí jíst hůlkami.

Poznámka: Totální úspěch vychází ze zvyku některých číňanů vyjíst veškeré kousky z polévky z polévky a zybtek vypít. I zde tedy předpokládám že postava zbylou tekutinu vypije.

Autor:

Přidáno:

Hlasovalo: 43

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Taková prkotina je dle mého mínění příliš málo na samostatnou dovednost - kdyby se to takhle rozepisovalo, musela by každá postava ovládat 10000 dovedností.

Líbí se mi poznámka Gabriela_reapera, taková dovednost, nazývejme jí třebas Východní etiketa, či Východní způsoby, zahrnující jezení hůlkami, způsoby zdravení, základní přípravu čaje, atd., to už by pro světy, kde se vyskytují tímto inspirované země upotřebit dalo.


 Uživatel úrovně 5

eskorto, barbarovi - válečníkovi je asi stejně tak užitečný tanec nebo jiné dovednosti popsané i v oficiálních pravidlech - tohle není argument...


 Uživatel úrovně 0

hl nic proti ale k čemu to např. barbarovi válečníkovi bude?


 Uživatel úrovně 0

Někde by se to dalo samozřejmě použít,zdá se mi tahle dovednost jako zajímavé(a zábavné,hlavně při fatálním neúspěchu)zpestření dobrodružství.


 Uživatel úrovně 0

4 troran: jo, ve středověku se jedlo rukama normálně, aj na královských oslavách, ale v číně se jedlo hůlkama. A když je ta kultura takhle zaměřená, tak to asi nebude jen tak měnit, jenom kvůli tomu, že se to nějakému člověku nelíbí.


 Uživatel úrovně 0

No pokud družina hraje v Asterionu, není tahle dovednost na škodu - v pravidlech je taky přece malířství, který v lese rozhodně nevyužiješ; tohle je taková "východní" forma etikety z PPP.
Takže i když to není úplně super dovednost, podle mě je to v DrD celkem použitelný.


 Uživatel úrovně 0

Ne to k ničemu jíst hůlkami to už radší rucemi. Už si představuju jak někde v lese jím hůlkami.


 Uživatel úrovně 0

Holonus, pokud sis všiml, psal jsem že se to využije hlavně v místech kde je tradicí jíst hůlkami, tudíš v hostinci takového místa je běžné že dostaneš hůlky. V naší družině sebou dvojice skřítků, kteří na Asterionu žijí v jakési čínoidní kultuře, pernamentně nosí kotlík a pytlík rýže, čímž sice přivádí některé členy družiny k šílenství, ale zatím ještě nikdy neopoměly přitáboření uvařit rýži a hůlkamy ji sníst.

Je to prostě jen o ochotě, tuto dovednost do svého světa zapojit případně si ji upravit.


 Uživatel úrovně 0

Připadá mi to bez nápadu, jezení hůlkama, pochybuju třeba že někde v lese u ohně, když má člověk sotva co jíst si uvaří polévku, naleje si jí do misky, vytáhne hůlky a začne vyjídat zeleninu. V nějákém hostinci možná, ale pochybuju že by vám k tomu daly čínské hůlky


 Uživatel úrovně 5

Osobně se mi samotný nápad líbí, ale dovednost (ačkoli lehká) to skutečně zavání zbytečností.

avšak při zpracování východních tradičních činností jakožto jednu souhrnnou dovesnot (zahrnujíce správnou komunikaci s gejšou, jezení hůlkami, pití čaje, správné návyky a tak) pak bych to považoval za skutečně přínosnou dovednost, takhle musím prostě jen říct že to je dosti nepoužitelná dovednost...