Kniho-mol
Autor: | Ciri |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 35 |
Skupina: Hmyz
Životaschopnost: 1 živ
Útočné číslo: jen zvl.(pojídání inkoustu)
Obranné číslo: 0
Odolnost: 3
Inteligence: 0
Velikost: A0
Zranitelnost: *)zviera
Pohyblivost: -
Poklady: 0
Zkušenost: 0
Bojovnost: 0
Síla mysli: 0
Popis:
*) tato zranitelnost je uvedena pro ty, kterým je lhostejný další osud knih. Vždyť jít na knihomola se sekerou, když právě svačí na knize staré 1000let...
Knihomol je malý, šedivý brouček podobný molu šatnímu. Je to největší nepřítel všech knihoven nebo míst, kde se uchovávají nějaké tiskoviny.
Knihomol sám o sobě nijak nebezpečný není. Nebezpečný je jeho způsob života.Živí se totiž tiskařskou barvou nebo inkoustem, kterým jsou knihy psány. Snadno se pak může stát, že otevřete knihu a najdete jen bílé stránky...
Pokud se v nějaké knihovně knihomol objeví, většinou nezbývá nic jiného, než ji zavřít. Knihomol se totiž velice špatně likviduje.
PŮVOD
Jedná se o magicky upravený obyčejný hmyz. Byl to vlastně alchymistický žertík namířený proti kouzelníkům a jejich magickým knihám, který k velké smůle všech knihoven přerostl v noční můru.
ZPŮSOB ŽIVOTA
Knihomolové žijí vždy v blízkosti knih.(inkoust je jejich jediná potrava).Pokud dojde k jejich přemnožení, mívá to většinou pro knihovnu fatální následky. Knihomolové dokáží i velikou knihovnu zlikvidovat během několika málo měsíců.
pohlavní dimorfizmus:
Rozdíl mezi samečkem a samičkou není žádný. Oba dva jsou stejně zbarvení i stejně velcí.(14-16mm)
rozmnožování:
Knihomolové se rozmnožují pohlavně, jeden sameček není schopen oplodnit v krátkém časovém intervalu více samiček.(Před samotným aktem sameček tři dny nepřijímá potravu, snad z nervozity, a je tím pádem velice vyčerpaný.)
Po 2-3 dnech po oplodnění, snese samička 10-15 nažloutlých vajíček. Samička je klade přímo na stránku nebo do nějakých záhybů v knize. Vajíčka jsou velice drobná (1mm), a proto je nesnadné je na papíře najít. Z nakladených vajíček se zhruba po týdnu vylíhnou malí knihomoli. Hned po vylíhnutí začínají pojídat inkoust jako jejich rodiče. Do konce dalšího týdnu jsou již plně dospělí a schopní reprodukce. Knihomolové se rozmnožují v intervalu každých 14 dni. (počátek cyklu se počítá od konce posledního rozmnožování)
délka života:
Zdravý knihomol s pravidelným přísunem potravy se dožívá přibližně 2měsíců. Pokud knihomol nemá přístup k potravě víc jak 5 dní umírá.
ZPŮSOB POJÍDÁNÍ INKOUSTU
Knihomolové mají speciálně upravený sosák, kterým na popsanou stránku vypouští své sliny. Ty jsou tak agresivní, že dokáží zaschlý inkoust naředit a knihomol ho už jen "slízne".(Je to něco jako moucha a kostka cukru)
Takto dokáže 1 knihomol naředit a "sníst" až 4cm textu za den.(To je 6-8 středně velkých písmena za den.Vezmeme-li, že stránka A4 má 21x 29cm a minus ještě cca 5cm okraje, tak máme nějakých 320cm textu. V tomto případě by 1 knihomolovi trvala 1 stránka 80 dní.)
Knihomolové nepojídají jen obyčejný inkoust, ale i z různých kouzelnických knih nebo svitků. V tom případě jim stačí jen 2cm inkoustu na den. Obsahuje-li tento inkoust magenergii, tak knihomolové slabě světélkují. Potom co se magenergie vypaří, což znamená asi 1 den bez magického inkoustu, knihmolové světélkovat přestanou.
**) samozřejmě, že pokud knihu/svitek nenapíšete inkoustem ale něčím jiným, knihomol si jí ani nevšimne pokud do inkoustu přidáte nějaký jed (jako preventivní ochrana) knihomol ho sice slízne, ale následkem otravy umře
"BOJ" S KNOHOMOLI
Knihovníci bojují s knihomoli prakticky od té doby, co se objevili. Jejich výsledky nejsou ohromující, ale přece učinili v poslední době nemalé pokroky. Na knihomoli už zkusili hodně věcí, od alchymistických lektvarů, přes bylinky až po nějaká zaříkání, ale stále nic. Jediným zaručeným prostředkem je, buď knihomola rozmáčknout mezi prsty a nebo je i s celou knihou zmrazit. Zmražení je asi jediná a celkem rychlá pomoc. Ne že by byli knihomolové tak přehnaně odolní, ale je jich mnoho. A díky tomu, že žijí jen mezi stránkami je jejich stíhání ještě obtížnější. Všechny alchymistické prostředky proti knihomolům musíte totiž nanést na knihomola.Nikoli na knihu, neboť by jí to mohlo výrazně poškodit.
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 35
author_nick: Ciri
Diskuze
Je to OT k příspěvku, ale myslím, že se to sem hodí.
Neberte to jako vyhrožování, to ani omylem.
Jen jsem chtěl říci, že to, co napsal wishmaster, to je dle mého tak na pokraji, za co již dát a za co ještě ne zápornou repku.
1, žádné konkrétní vyjádření k příspěvku samotnému - jen neurčitě řečeno, že je to celkem zajímavé. Tzn. taková neutrální věta, která se dá napsat všude. S kvalitním komentářem však nemá nic společného.
2, pokus o vtipné vyjádření v duchu k příspěvku - opět nic, co by příspěvek nějak hodnotilo nebo komentovalo, jen planý povzdech o ničom.
3, celkově - diskuse na jeden řádek, která vlastně neříká vůbec nic ani o příspěvku ani o hodnocení.
závěr - takhle by neměla vypadat vaše kritika.
Celkom zaujímavá vecička. Rád by so videl ksichty čarodejov ktorím vybielili stránky v nejake super vzácnej knihe.
Hmm...
Docela mě to pobavilo, ale nevím jestli je to normálně použitelné. Aby se to družině správně předložilo, musí se tomu podřídit větší část příběhu.
Určitě je to dobrě vymyšlené a spracované, ale podle mého názoru ... jak to říct ... se to moc nehodí v normálním příběhu.
Možná máte ostatní jiný názor, ale pro je to max. za 3*.
Je to velmi zajímavé, celkem dobře zpracované a taky poměrně dobře použitelné. Nevím, jestli to bylo myšleno vážně, ale já to beru spíš jako článek pro zasmání. Jako takovému bych dal 4*. Je-li to ale myšleno vážně, bylo by hodnocení asi takovéto:
Nápad: 75% … Dost dobré
Zpracování: 55% … Je to sice podprůměrné, ale přičítám 15% za vtipnost
Použitelnost: 75% … Určitě je to dobré, máš-li v družině máge vlastnícího knihovnu…
Celkově: 68% - 3*
Návrat v bestiáři k jednoduchost-konečně, protože v jednoduchosti je krása a také je toho méně ke zkritizování, ale já si vždycky něco najdu:
1) Nevidím nikde žádný popis vzhledu, je zde sice přirovnání k molu ale já osobně jsem do nedávna nevěděl, jak mol vypadá. Chtělo by to popis nejak implantovat.
2) Mělo by zde být vypsáno více způsobu, jak ho zabít, ne každý PJ má tolik fantazie aby si vymyslel svůj vlastní a někdo se prostě rád drží pravide a má rád vše jasně vypsáno.
3) Čemu vděčí za odolnost 3?
4) Vzhledem k tomu, že Delorian měnil kategorii ze zvířete na hmyz tak je zranitelnost zvíře "pochopitelná" i když bych řekl, že z obyčejných zbraní by měl být zranitelný jen drtivými, je těžké zasáhnout mečem tak malého brouka.
5) No Jak již řekl Syrus kouzlo Zabij nám už vyfoukl Delorian.
Celkově pěkné, stručné ale použitelné pouze jako zápletka pro postavy na nižších úrovních, nic jiného mě jako využití nenapadá.
Tony-Z
Verdikt: 4*.
PS: Diskusi jsem psal, když byl článek nový ale přidávám to až teď, tak kdyžtak omluvte, jestli už někoho opakuji.
Zdravím autora.
Nápad dobrý, do dobrodružství bych to ale nedokázal použít, ale mimo dobrodužství jo. Do nějaké soukromé knihvny. Ikdyž mě teď jedno dobrodružství napadlo... Pomoc městské knihovně proti záplavě knihomolů.. Ostatní už by si PJ domylel.
Jinak se mi to líbí, žádné přehánění a i to, že to není nestvůra jen, která vraždí každého napotkání se cení!
Asi bych tomu nic nevytknul dávám 5*.
Resyf
Gargy - pokud si představíš klasickou knihovnu, kde je regál a v něm naštosovaná jedna knížka vedle druhé, tak asi těžko bude nějaká kniha pootevřená, ale to už je hold případ od případu.
Vážne sa mi táto malá potvora páči, konečne niečo nebojové a zákerné. Po perčítaní kritiki som dopel k názoru, že predsa len má nejkaé chyby, ale nieje to nič závažné, a tak svoje hodnoteniemeniť nebudem.
A k tomu vliezaniu medzi strany ...mne sa zdá, že aj zavretá kniha je trocha pootvorená a vznikajú tam medzeri ....
Maris
Kdyby žrali inkoust svitků? Jaký by měl být rozdíl mezi inkoustem svitků a inkoustem z knih? Je to to samé. A oni se prostě živí inkoustem, konec. Navíc svitky nemusí být srolované, ale mohou být i překládané - čímž sme znvu u toho samého problému. Navíc i na svitky existují pouzdra. Prostě mi to nepřipadá moc jako řešení.
Doplnění mrazivých kouzel mi přijde zbytečné už jen proto, že kouzlo ZABIJ, vyřídí všechen hmyz v okruhu aoutomaticky. A kouzlit v knihovně např. CHLAD HVĚZD, to by asi nebylo moc supr. Kdo chce najít ledová kouzla, ten je má v pravidlech.
Pokud by byly černokněžnické svitky psané krví? Tak je nechá být, to je přeci naprosto jasné. Autor sám píše, že žerou jen inkoust a pokud je kniha napsána něčím jiným, tak je v bezpečí.
Nakonec a pro všechny. Opakuji to na tomto serveru pořád dokola. Proč někdo řekne, že v té době měla knihovna 10 knih a byla bohatá, protože náklady na napsání byly velké a časová náročnost taktéž?
V jaké době? Fantasy nemá dobu. Není ve středověku, tak k němu tak prosím nepřistupujte. Ve fantasy je možné všechno, knihtisk, magie na výrobu knížek - prostě všechno. A desetipatrovými knihovnami to jen začíná. V samotných pravidlech DrD je dokonce napsáno, že není problém do jeskyně zakomponovat např. telefonní budku nebo hasící přístroj. Proč? Protože to není středověk. Tak už to prosím nepleťte dohromady.
Jako využití do hry - umím si představit dobrodruhy, jdou cí pro kouzelné svitky někam do ruin města mágů, aby tam našli jen šustivé prázdné listy... umím si představit, že PJ potřebuje zbavit družinu magických svitků - a tohle je originální řešení... ano, využitelnost to má, pro munchkiny asi ne, ale pro mě ano. Bod k dobru.
Slabý popis - mol není "brouček" - nepatří mezi brouky... což beru jako chybu, když jinde používáš odborné pojmy jako "pohlavní dymorfizmus".
A motýl se do popisu hodí víc, může letět do další knihovny...
Kdyby knihomuli žrali inkoust svitků, vyhneš se tomu, co ti vytýkal Alcator - jak se do knihy dostanou - s odolností 3 by se neměli rozmačkat, když polezou svitkem.
Do textu o mrazu bych doplnila nějaké mrazící kouzla, to by asi byla nejrychlejší obrana. Možná s pastí na staré svitky, něco by se zničilo mrazem (popraskání pergamenu a tak).
Množí se příliš rychle... kdysi, když jsi měla knihovnu o pár desítkách knížek, pane jo, tos byla vzdělanec - protože opsání (iluminace atd) - to něco trvalo a stálo... a za jak dlouho by takovou knihovnu sežrali tví knihomolové, množící se vzteklou rychlostí? (Skusila jsem to bušit do kalkulačky, se životností 2 měsíce a dospíváním 2 týdny od kladení, s kladením vajíček po týdnu... ale brzo mi došla čísla na displeji :-)
Taky by mě zajímalo, z čeho se dělá inkoust ve tvém světě - a co jestli to byl černokěžnický svitek psaný panenskou krví? (ale to je jen bokem...)