Kniho-mol
Autor: | Ciri |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 35 |
Skupina: Hmyz
Životaschopnost: 1 živ
Útočné číslo: jen zvl.(pojídání inkoustu)
Obranné číslo: 0
Odolnost: 3
Inteligence: 0
Velikost: A0
Zranitelnost: *)zviera
Pohyblivost: -
Poklady: 0
Zkušenost: 0
Bojovnost: 0
Síla mysli: 0
Popis:
*) tato zranitelnost je uvedena pro ty, kterým je lhostejný další osud knih. Vždyť jít na knihomola se sekerou, když právě svačí na knize staré 1000let...
Knihomol je malý, šedivý brouček podobný molu šatnímu. Je to největší nepřítel všech knihoven nebo míst, kde se uchovávají nějaké tiskoviny.
Knihomol sám o sobě nijak nebezpečný není. Nebezpečný je jeho způsob života.Živí se totiž tiskařskou barvou nebo inkoustem, kterým jsou knihy psány. Snadno se pak může stát, že otevřete knihu a najdete jen bílé stránky...
Pokud se v nějaké knihovně knihomol objeví, většinou nezbývá nic jiného, než ji zavřít. Knihomol se totiž velice špatně likviduje.
PŮVOD
Jedná se o magicky upravený obyčejný hmyz. Byl to vlastně alchymistický žertík namířený proti kouzelníkům a jejich magickým knihám, který k velké smůle všech knihoven přerostl v noční můru.
ZPŮSOB ŽIVOTA
Knihomolové žijí vždy v blízkosti knih.(inkoust je jejich jediná potrava).Pokud dojde k jejich přemnožení, mívá to většinou pro knihovnu fatální následky. Knihomolové dokáží i velikou knihovnu zlikvidovat během několika málo měsíců.
pohlavní dimorfizmus:
Rozdíl mezi samečkem a samičkou není žádný. Oba dva jsou stejně zbarvení i stejně velcí.(14-16mm)
rozmnožování:
Knihomolové se rozmnožují pohlavně, jeden sameček není schopen oplodnit v krátkém časovém intervalu více samiček.(Před samotným aktem sameček tři dny nepřijímá potravu, snad z nervozity, a je tím pádem velice vyčerpaný.)
Po 2-3 dnech po oplodnění, snese samička 10-15 nažloutlých vajíček. Samička je klade přímo na stránku nebo do nějakých záhybů v knize. Vajíčka jsou velice drobná (1mm), a proto je nesnadné je na papíře najít. Z nakladených vajíček se zhruba po týdnu vylíhnou malí knihomoli. Hned po vylíhnutí začínají pojídat inkoust jako jejich rodiče. Do konce dalšího týdnu jsou již plně dospělí a schopní reprodukce. Knihomolové se rozmnožují v intervalu každých 14 dni. (počátek cyklu se počítá od konce posledního rozmnožování)
délka života:
Zdravý knihomol s pravidelným přísunem potravy se dožívá přibližně 2měsíců. Pokud knihomol nemá přístup k potravě víc jak 5 dní umírá.
ZPŮSOB POJÍDÁNÍ INKOUSTU
Knihomolové mají speciálně upravený sosák, kterým na popsanou stránku vypouští své sliny. Ty jsou tak agresivní, že dokáží zaschlý inkoust naředit a knihomol ho už jen "slízne".(Je to něco jako moucha a kostka cukru)
Takto dokáže 1 knihomol naředit a "sníst" až 4cm textu za den.(To je 6-8 středně velkých písmena za den.Vezmeme-li, že stránka A4 má 21x 29cm a minus ještě cca 5cm okraje, tak máme nějakých 320cm textu. V tomto případě by 1 knihomolovi trvala 1 stránka 80 dní.)
Knihomolové nepojídají jen obyčejný inkoust, ale i z různých kouzelnických knih nebo svitků. V tom případě jim stačí jen 2cm inkoustu na den. Obsahuje-li tento inkoust magenergii, tak knihomolové slabě světélkují. Potom co se magenergie vypaří, což znamená asi 1 den bez magického inkoustu, knihmolové světélkovat přestanou.
**) samozřejmě, že pokud knihu/svitek nenapíšete inkoustem ale něčím jiným, knihomol si jí ani nevšimne pokud do inkoustu přidáte nějaký jed (jako preventivní ochrana) knihomol ho sice slízne, ale následkem otravy umře
"BOJ" S KNOHOMOLI
Knihovníci bojují s knihomoli prakticky od té doby, co se objevili. Jejich výsledky nejsou ohromující, ale přece učinili v poslední době nemalé pokroky. Na knihomoli už zkusili hodně věcí, od alchymistických lektvarů, přes bylinky až po nějaká zaříkání, ale stále nic. Jediným zaručeným prostředkem je, buď knihomola rozmáčknout mezi prsty a nebo je i s celou knihou zmrazit. Zmražení je asi jediná a celkem rychlá pomoc. Ne že by byli knihomolové tak přehnaně odolní, ale je jich mnoho. A díky tomu, že žijí jen mezi stránkami je jejich stíhání ještě obtížnější. Všechny alchymistické prostředky proti knihomolům musíte totiž nanést na knihomola.Nikoli na knihu, neboť by jí to mohlo výrazně poškodit.
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 35
author_nick: Ciri
Diskuze
Ještě k tomu oč:
pro tak malého tvora by se spíše hodila past na obratnost minul/zaplácl. Hmyz zpravidla zabíjíme rukou, ne sekerou...
Zdravím,
Nesouhlasím s obranou tvorečka. Zkus vzít těžkou sekyru a trefit ho. Není to snadné, že? Jak jsem ti říkal v dílně, místo "kniho-mol" to raději pojmenuj prostě "knihomol".
"Jedná se o magicky upravený obyčejný hmyz"-vypusť slovo obyčejný. Proč by někdo očaroval již očarovaný hmyz? Co se týče pohlavního diformismu, u hmyzu není nikdy (alespoň myslím) samiček stejný jako samička.
Dále nesohlasím se zkušeností 0. Zde by to chtělo prodiskutovat s PJem. Zapálením knihy přirozeně zkušenosti nazískáš, ale když si potrénuješ sekání nebo je prostě usmažíš (viz kouzlo blesk) nějaké menší počty zkušeností. A vůbec některé poznámky, které jsem ti řekl v dílně jsi zřejmě ignorovala nebo na ně zapomněla. No co, jsi přece jen člověk...
Dobrá nestvůrka pro začáteční družiny, třeba případ nějakého mága, který by skupině zaplatil za jejich likvidaci apod. Také by to šlo jako logická hádanka pro zkušenější družinky (třeba alchymista vytvoří nějakou protilátku proti nim a bude slavný apod). Je to originální, nebojová nestvůrka, která nevraždí, ale jen ničí.
Budu dílo hodnotit průměrnou známkou. Důvody jsem myslím uvedl jasně, myslím, že některé mínusy se vyrovnají plusy.
Jenom bych se chtěl zaptat, jak třeba chutnají jiným (hmyzožravým) živočichům. Podorobnosti mi tam nějaké chybí, ale nebudu psát všechno.)
S pozdravem Desaan a hodně štestí do další tvorby:)
nenajdu nic originalniho jako kruitiku protroze vsechnu, co ybch chtel rict byla zde jiz napsana, ale budiz. Priste budu rychlejsi :) ale jinak v klidu příspěvek, pro me taky prumer
To, co mě napadlo hned, jak jsem se dozvěděl, že jsou přibližně jeden a půl coulu dlouzí: Jak, u všech všudy, mohou ohrožovat knihy, když jsou tyto knihy zavřené a v policích?
Normální knihomol žere papír. To chápu - ten může žrát i u zavřené knihy a postupně ji celou zkonzumovat. Ale tvůj knihomol žere jen inkoust, a k tomu se nikdy nedostane, protože inkoust se nachází "uvnitř" stránek, které jsou na sebe téměř neprodyšně přitisknuté. Mohl by tedy maximálně zlikvidovat inkoust z první a poslední strany (hřbetu) knihy, ale tam je zase obvykle písmo vyražené a nikoliv napsané.
Zbývají tedy otevřené knihy, ale ty jsou otevřené obvykle proto, že je někdo čte. Určitě by si tedy všiml, kdyby na daných stránkách najednou mizela písmenka...
Tohle je prostě dost vážný kiks, doufám, že se nějak mýlím a ty mi to vysvětlíš, ale pokud ne, tak jsou veškeré ostatní informace v tvém díle k ničemu, protože knihomol nemá jak získat potravu.
Mno, tak po kritikách Deloriana, Syruse a Suka už se jen těžko najde něco nového. Ale proč to nezkusit…
1.) Proč je v nadpise ta pomlčka? Kdyb jsi o nich i dále mluvil jako o „kniho-molech“, tak by to bylo ještě o.k., ale ty v textu tu pomlčku neděláš, takže nevím no…
2.) ta tabulka je vyplněna dost lajdácky. Nesouhlasím s obraným číslem (je těžké zasáhnout takového caparta), dále pak alespoň jednu zkušenost si za ně dát mohl.. a chybí ta pohyblivost.
3.) Potom tam je dost bordel v čárkách atd. Zvláště na mezery po tečkách si dávej pozor.
4.) Graficky dost slabě vyřešeno. Ty nadpisy atd. mohli být jednotnější. A vůbec, celý příspěvek mohl být lépe rozčleněn.
5.) Jak už se někdo zmínil, nelíbí se mi to pojídání inkoustu z magických svitků atd. To fakt ne… důvody již vypsal myslím Suk.
6.) Nechápu, jak mohou knihomolové pojídat text v zavřených knihách?! To je snad největší slabina příspěvku. V každé knihovně, jsou knihy pekne vyrovnané v policích a zavřené. A pokud jsou zavřené, tak se mezi stránky určitě nedostane 1.5 coulů velký brouk… a ještě aby tam provozoval nějaký sosání… to je prostě nesmysl… měl jsi toho knihomola bud udělat mnohem menším, a nebo napsat, že může pojídat jen „volně přístupný text“. Tím pádem by ale nebylo vůbec těžké se ho zbavit… takže tady to skřípe. Snad jen vyřešit to tak, že nepojídá inkoust, ale papír celkově. Tím pádem by se mohl knihou tzv. prokousávat a bylo by to o.k. Toy podle mě bylo mnohem lepší řešení.
7.) Zbavování se knihomola zmražením se mi zdá dost zcestné :-) Těm knihám by to uškodilo.. a to knihovníci jistě vědí. Naopak myslím, že by na to mohli fungovat nějaké bylinky, respektive jejich „smrad“. A rovnou si tam mohl napsat, že je to dobrý nápad na zápletku dobrodružství… jak již řekl myslím Syrus
8.) Potom je tam samozřejmě ještě par zásadních nedostatků jako je vznik atd., ale o tom se zde již rozepsali jiní.
Závěr + hodnocení: Nápad je velice originální, ale zpracování pokulhává. Zdá se mi, že to neprošlo dílnou, což je škoda (pokud jsem to přehledl, tak se omlouvám), protože tam se s tím dalo ještě něco udělat. Ve výsledku se mi zdá dílko tedy průměrné, a tomu přizpůsobím své hlasování.
Life´s good
LG
No, celý ten původ se mi nějak nezdá. Pokud je vytvořili alchymisté, tak by to asi měli být tvorové magičtí - zrozeni za pomoci magie. Jenže to by poté nebyli schopni reproducke přirozenou cestou, nemuseli by jíst atd. , což by byl problém. Vím, že nechat zrození příšery na alchymistech je takové krásné a jednoduché řešení problému, ale když bych si to měl vzít do detailu, tak nevidím vlastně žádný důvod, proč by alchymisté měli mít nějakou moc tvořit život. Alespoň v pravidlech o tom nic není. Ano, vyvolají démony atp. I bych věřil tomu stvoření (vyvolání) magických potvorů, ale nechápu, proč by měli mít moc tvořit fungující život. To už to asi dost rozpatlávám, ale šlo mi jen o princim. Mně se prostě nelíbí, že je vytvořili úmyslně, neboť žádnou takovou moc nemají! Navíc sféry jsou vážná věc a že by ji využívali k srandičkám a legráckám? Pokud sis četl démony astrálních sfér, tak ti by se urazili a nikdy by nedovolili takové znevážení astrálního světa.
To jsem tedy zkritizoval, to umí celkem každý. Ale jak by se z toho dalo vybruslit? Samozřejmě, že za pomoci magie, ale úplně by se vynechal ten úmysl, proč by nemohli být následkem nezdařilého vyvolání démona z astrální sféry, při kterém se uvolnilo velké množství magenergie do prostoru, což mělo za následek, že moli na hábitu theurga se magicky přeformovali na kniho-moly. Magie je nevyzpytatelná a byl by to celkem zajímavý omyl. A tím by dílo bylo naprosto od problému s tím, jestli mají alchymisté moc tovřit život, či nikoli. Odpadl by problém otázky, co by z toho měli alch. jako ze žertíku, když knihy jsou pro ně stejně důležité, jako pro kouzelníky. No, prostě by se tím dalo ošetřit spoustu námitek.
Obranné číslo - to by mělo vyjadřovat schopnost uhnout ráně nebo schopnost uchránit si životy díky pevné zbroji (třeba i přírodní). U tohoto tvora je jasné, že po prvním úspěšném útoku umírá (má 1 život). Zbroj má nulovou, ale proč mu nedát obrané číslo třeba 5? Víš jak musí být těžké zasáhnout knihomola v letu mečem? A tak jak to uvádíš ty, tak by to zvládl každý, což by nemělo být. Možná by se hodilo OČ 0 na zemi, 5 v letu. Ale to už je spojeno i s chybějící pohyblivostí.
Deloriana podpořím v názoru potravy - je to jen obyčejný nemagický hmyz - tedy podle tebe - já vím, že když kupuji svému pavoučkovi cvrčky atp. , tak ti vydrží naživu i dva týdny bez jídla a bez vody. Je to prostě hmyz a ten je velice dotěrný.
Pokud žijí v knížkách, tak nechápu, jak se vsoukají mezi stránky zavřené bichle, ať už aby tam nakladli vajíčka nebo aby se tam živili, každopádně by stačilo otevřenou knížku zavřít nebo zavřenou knížku stisknout a bylo by po všech kniho-molech. Ale to už je od tématu. Pořád bych rád znal odpověď na otázku: Jak se dostanou do zavřené knížky?
Co se týče boje, tak by bylo záhodno tam uvést, jak nízké teploty snesou a jak nízké už ne. Musí to být opravdový mráz? Hmyzu často stčí, když v zimě otevřeš okno a na průvan už vychcípají sami.
Vysávání magických textů. Tak tuhle myšlenku bych vůbec nepodpořil, ale když už si jí zmínil, tak jsi měl také napsat, jak dopadne předčítání magického svitku, kterému na konci chybí slovo. Je to neúspěch? Fatální neúspěch? Výbuch? No, nevím. Každý PJ si s tím určitě poradí po svém. Já jsem chtěl jen říci, že dle mé představy uděláš ze svitku tím, že do něho dáš magenergii, celek, který nejde rozdělit. Nemůžeš prostě říct, že v každém slově je jeden mag. To by nešlo - magenergie je obsažena v celém textu a celém svitku jako takovém. Proto by měl svitek pravděpodobně explodovat při jakémkoli poškození - tedy už při vysátí prvního písmenka, je tím totiž narušeno magické pole.
Funguje na kniho-moly mucholapka? Teď mám na mysli výrobu podobných pastí, jakou je obyčejná flaška naplněná šťávou - taky na to sedne každá vosa. Šli by tedy tyhle breberky po skleničce inkoustu?
Vybírají si raději magické knihy jako něco lepšího nebo je jim to jedno a jedou dle náhody?
Je to velmi zvláštní dílo a velmi těžko se mi na něho cokoli píše. U této nestvůry totiž ve finále není důležitý ani vznik ani jiná čísla. To co je zde důležité je to, aby to Pj dobře zahrál v duchu RP. Ne nějaké hody či výpočty (oproti např. vícehlavým drakům - saním). Jde tedy o nápad udělt broučka, který bude dlabat inkoust, to je to, co PJ hraje, ostatní je vlastně detail a dá se to vymyslet a zaimprovizovat takřka kdykoli. To ale příspěvku neubírá na kvalitě a já osobně ho budu (po delším rozmyslu) hodnotit jako nadprůměrné dílo - tedy za 4 hvězdičky (hlavně za originalitu a nápad, to je pro mě důležité, zbytek už si dotvořit není problém).
Když už alchymisté vytvořili tuhle potvůrku nemají proti ní nějakou vlastní ochranu?
Jak je to s použtím jedovatých plynů? Ochrání knihomoly to, že jsou schovaní v knihách, nebo se udusí a knihovna je zase v pořádku?
Jinak je to pěkná příšerka, určitě ji vyzkouším. Mohla by trochu omezit mávání cepy a palicemi.
Můj největší trumf - tedy tu věc s kouzlem Zabij - mi už vyfoukl Delorian...
Jenom bych k tomu podotkl, že ochrana proti magii je logická. Už vzhledem k tomu, že jde o strvůrku namířenou proti kouzelníkům (jak sám píšeš).
Nicméně se mi moc nezdá, že by alchymisté (kteří IMHO také potřebují spousty knih) vytvořili něco takového - což je tak trochu trhlina v logice původu...
Neuvádíš tam ale jinou a celkem důležitou věc: jak se přesouvají z jedné knihovny do druhé. Myslím si, že knihovníci by se v praxi raději snažili proniknutí knihomolů do knihovny zabránit, než později napravovat škody.
S tím volně souvisí i poslední věc: neměla by tam být základní % zjištění, že je knihovna napadena? pochopitelně rostoucí s jejich počtem a způsobenými škodami?
Vzhledem k tomu, že si to jako nestvůru (v tomto provedení zejména co do zranitelnosti) nedokážu představit jako součást dobrodružství (naopak mají na hlavní zápletku tažení: pokud by existoval nějaký vzýcný postřik, který by bylo nutno získat k záchraně legendární a dosud neprobádané knihovny. Přičemž družina by byla limitována časem, protože knihomolové pořád požírají a navždy ničí pořád další a další cenné svazky) bude moje hodnocení nízké. 3* Z toho nápadu se IMHO dalo získat mnohem víc
No tak v prvom rade som si dovolil zmeniť skupinku zo Zviera na Hmyz. Ďalej pri skúsenosti si mohol dať dáku cifru za vyčistenie knihovne od tohto chrobáčika.
Príspevok je to inak pekný, jednoduchý, nápaditý a použiteľný, aj keď skôr na roleplayingové dobrodružstvo. Tak prejdime k chybičkám krásy:
1.) Mne osobne moc nesedí to, ako rýchlo umrie bez potravy. Je to predsa len hmyz a keď si vezmeš, že presun z jednej knižnice do druhej môže byť pomerne komplikovaný (ak samozrejme necestuje v knihe), je pomerne veľký predpoklad, že by dané živočíchy vymreli.
2.) S tým putovaním súvisí aj to, že si nespomenul, ako sa daný živočích pohybuje. Tým, že si povedal, že je podobný mole, si síce naznačil, že asi lieta, ale hodilo by sa to tam spomenúť a uviesť jeho pohyblivosť (resp. v príspevku spomenúť, koľko toho je za deň schopný preletieť).
3.) Myslím, že si mu mohol dať odolnosť na mágiu. Je tu totiž jeden maličký problém. Kúzelník s kúzlom Zabij by od tejto pliagy vyčistil knižnicu behom kola.
4.) Čo sa týka problematiky boja proti nim, tiež si mohol spomenúť dáke prísady, ktoré by atrament chránili pred knihomoľmi. Predsa len je ťažko uveriť, že za tú dobu, čo knihovníkom znepríjemňujú život, sa nenašiel žiaden alchymista, čo nevymyslel aspoň dáku ochranu. Nemusel si to dáko rozpisovať, stačilo len naznačiť.
Zhrnutie: Veľmi pekné originálne dielko. Mne osobne sa dosť páči. Škoda tých logických chybičiek (preprava a životnosť) a dosť desného formátovania príspevku. Váhal som medzi 3-4 (3*, keďže to už raz v čakárni bolo, a tak si sa s tým mohol viac pohrať), ale nakoniec som dal vyššiu sadzbu. Proste sa mi to páči a príde mi to originálne.