Nové Rasy

Kamenní Trollové Terryho Pratchetta Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 26

Trollové kamení

Inspirovaní mistrem Pratchettem.

Parametry:
  • Výška: 190-250 coulů
  • Váha: 10000-20000 mn
  • Třída velikosti: C-D
  • Pohyblivost: 8
Vlastnosti:
  • Síla: 13-19
  • Obratnost: 3-8
  • Odolnost: 13-19
  • Inteligence: Viz. text
  • Charisma: 1-6
Opravy:
  • Síla: +6
  • Obratnost: -5
  • Odolnost: +5
  • Inteligence: viz. text
  • Charisma: -5
Rodová zbraň:

Každý troll ji má na konci paže.

*Kdykoliv se v tomto článku objeví slovo „troll“, „trollové“ apod. mám na mysli SVOJE trolly, nikoliv pravidlové ani cizí. I když v tomto případě nejsou zase tak moji…ale vy to chápete.*

Podstata:

Trollové jsou z kamene. Žádné měkké orgány, žádné měkké přečnívající kousky…čistý kámen. Mozek je křemíkový(nebo křemičitý?), složení těla závisí na tom, z jaké části hor a konkrétně z jakého kamene vznikli.

Inteligence:

Trollí inteligence je trochu ošemetná věc. Jejich křemíkový mozek jim umožňuje v arktických teplotách přemýšlet mnohonásobně rychleji než v mírném pásu, ovšem ve vyšších teplotách se zkrátka pomalu zastaví a vyhlásí stávku. Příliš vysoké IQ ovšem pro trolly znamená smrt podchlazením…

Stupňů celsiaStupeň inteligenceZranění
-120215 živ./kolo
-115204 živ./kolo
-110193 živ./kolo
-100182 živ./kolo
-90171 živ./kolo
-8016nic
-7015nic
-6014nic
-5013nic
-4012nic
-3011nic
-2010nic
-109nic
08nic
107nic
206nic
305nic
404nic
503nic
602nic

Pro zjednodušení, pokud hrajete v mírném pásu, má troll inteligenci 6-7 na jaře a na podzim, 5 v létě a 8 v zimě.

Vzhled:

Vzhled je velmi kamenný a zemitý. Kulatá hlava bez uší, rudé, perlám podobné oči s černými zorničkami. V tlamě(opravdu ne ústa, ale tlama) mají dvě řady velmi tvrdých diamantových stoliček, kterými rozkusují kameny. Tvář a vůbec celé tělo je plné vrás, u trollů žijících na horách navíc porostlé lišejníkem (dá se z něj určit trollovo stáří). Trollové sestoupivší z hor do měst ze sebe zpravidla lišejník oškrábou a navíc si pořídí něco jako pokus o bederní roušku (čistě kvůli lidem, nemají totiž v tomto směru co skrývat). Široká ramena, veliké ruce dlouhé až na zem (trollové se při chůzi opírají klouby na rukou). Mají poměrně křivé nohy, neschopné vyvinout příliš velkou rychlost.

Způsob života a obživy, láska a náboženství, děti:

Trollové se řídí heslem „jsi to, co jíš“, tzn. živí se kamením. Potrpí si hlavně na vyvřeliny, naproti tomu usazeniny přímo nenávidí, s výjimkou uhlí. Dají se zlákat i na koks, síru, kamennou sůl na oživení, slídu a pak takové ty pyrity, galenity apod. Místo v jejich jídelníčku má např. i smolinec, magnetit, křemen, krevel, dolomit a různé železné rudy. Mají diamantové zuby, kterými drtí všechny měkčí nerosty (tzn. všechny nerosty mimo diamantů a nějakých fantasy šutrů tvrdších než diamant). Hlad je začne sužovat po týdnu.

  • cca 3 kila nerostů = snídaně
  • cca 6 kilo nerostů = průměrný oběd
  • cca 5 kilo nerostů = večeře
  • 1-2 kila nerostů = malá svačinka

A nesmíme samozřejmě zapomenout na druhou snídani, druhý oběd…a samozřejmě na jídlo mezi snídaní a svačinou. V tomto směru asi trollové nejvíce připomínají hobity. Na druhou stranu je ale s podivem, na jak dlouhou dobu se dokáží uskrovnit. Ovšem pokud je z čeho…

Trollové žijí v horách a velehorách, v místech věčného sněhu a ledu. Hloubí tunely a štoly, ve kterých těží potravu a ukrývají se před sluncem. Žijí v rodinách či klanech, jeden klan si vždycky zabere maximálně jednu stranu hory. Je jim velmi nepříjemné, aby žili POD sebou nebo NAD sebou. V jedné rodině může být tak deset trollů, 4 dospělí a zbytek děti. V klanu může být trollů až padesát, pak musí nutně dojít k třenicím o prostor a stravu, což se vyřeší odchodem některé rodiny/rodin na jinou stranu hory nebo úplně někam jinam.

Trollové nemají zrovna v lásce cizince, kteří je podle jejich zkušeností chtějí vždycky jen obrat o životní prostor, jídlo nebo rovnou o život. Malou skupinku jsou ochotní tolerovat, pokud nedělá problémy. Pokud je v ní ale trpaslík, jde do tuhého.

Sem tam se může stát, že některý podnikavější troll s dobrými úmysly sejde do nížin do některého z měst, nebo si založí „živnost s mostem“. Ta spočívá v tom, že si vybuduje hnízdo pod některým frekventovanějším mostem do hor, a následně přepadává lidi a vybírá od nich mýtné. Cena se obvykle pohybuje kolem pár zlatých, pokud ovšem mají cestující s sebou kozla, cena se může vyšplhat až ke stovkám zlatých. Pro vysvětlení si zahrajte hru Simon the Sorcerer. S „vydělanými“ penězi pak troll zamíří do některého většího města, kde se naučí základům civilizace. Tzn. ti kdo se moc odlišují budou diskriminováni, ti kdo mají hromadu zlata a neumí ji použít o ni brzy přijdou, mlácení lidí je zločin, platit někomu aby je mlátil za vás je byznys.

Trollí romantika, náboženství a chápání času je poněkud mimo naše lidské obzory, ale jde to. V zásadě to spočívá ve dvou věcech: Čas se odvíjí od konce k začátku a mlácení po hlavě. Když chce troll trollce vyznat lásku, nejdřív velmi dlouho hledá. Tedy za předpokladu, že našel tu pravou, tak hledá vhodný nerost. Lépe řečeno kámen vhodný k vyznání lásky. Nějaký pěkný, nejlépe protkaný žilkami zlata, lesklý, hladký, hřejivý, zkrátka sympatický kámen (divili byste se, ale i takové kameny jsou). Nesmí být moc velký, jen cca jako fotbalový míč. Když tedy najde tu pravou a ten pravý, zastihne ji nepřipravenou na osamoceném místě a vší silou jí ten kámen rozbije o hlavu. Pokud jí přivodí ztrátu vědomí, ještě není nic ztraceno. Zpravidla jsou dvě možnosti, jak může trollka reagovat. Vrátí mu to, tzn. rozbije mu o hlavu první kámen co jí přijde pod ruku, a láska je tedy oboustranná. Nebo mu to vrátí ručně, případně ho zprdne, nebo prostě uteče…a troll má smůlu. Samozřejmě, není úder jako úder. V tomto případě jsou hlavní EMOCE, které dotyčný cítí, když zvedá kámen nad hlavu. Pokud cítí lásku, ta je pak prezentována sympatickým kamenem druhé osobě. V boji, například, cítí nenávist, a o to horší úder dokáže zasadit.

S náboženstvím je to podobné. Cituji mistra Pratchetta:

„V žádném případě nesmíme zaměňovat Chondrodita, trolla lásky, zaměňovat s Gigalitem, trollem, který rozdává trollům moudrost tím, že je udeří kamenem do hlavy, nebo Vápenonem, trollem, který přináší trollům štěstí tím, že je udeří do hlavy kamenem, ani s lidovým hrdinou Megalitem, který první vyrval bohům tajemství kamene.“ Netroufl bych si znásilňovat tento koncept, a proto nechť si každý vytvoří představu podle svého.

Když už jsme u té lásky, jak vlastně vznikají trollí děti? Ne, trollové nemají žádné příslušné otvory ani přečnívající kousky. Když troll trollce rozbije o hlavu kámen lásky, seberou spolu ten nevětší úlomek a odnesou si ho do jeskyně na nějaké temné a chladné místo. To pak střeží jako oko v hlavě. Tento úlomek začne časem nabývat na objemu, roste a roste, tvar má pořád jako normální kámen. Každý týden zvětší svůj objem dvojnásobně, a až je velký dost(asi jako bochník chleba), začne získávat humanoidní tvary. Nožičky, ručičky, hlavička, všechno se vytvaruje. Narostou zoubky, zvětší se mozeček. Cca za měsíc porodních bolestí je na světě trollátko, které vyžaduje neustálý přísun čerstvých a hlavně čistých (složením) nerostů. Po půl roce je schopno chodit a sledovat rodiče při těžbě a jiných dalších radovánkách. Po dalších třech letech je schopen nebo schopna (trollové, šťastní to tvorové, neznají pubertu a věc on/ona je jasná zhruba po roce. Mezi pohlavími není žádný fyziologický rozdíl patrný lidem, ovšem trollové to vidí jinak) těžit si sám/sama.

Spánek&Životy:

I kamenné tělo musí čas od času spočinou a dopřát si trochu odpočinku. Vzhledem k tomu, že je spánku věnován celý odstavec (mrkněte se, je i v nadpisu, fíí!), asi to nebude jen tak. Takže, trollové musí spát minimálně jednou za tři dny v zimě, jednou za dva dny v létě. Proč tomu tak je, to se ptáte sice správně, ale je to stejné, jako byste se ptali, kde se bere láska, když „na horách neráste a na poli ju nesejů“. Troll ale může spát libovolnou dobu, stačí mu přejít do tzv. kamenné fáze, jejíž následky jsou vypsány dole. Kamenná fáze se projevuje navenek tak, že se troll svine do klubíčka, ale klubíčka s těsně přiléhajícími kamennými deskami. Takto může přestát větry, sněhy, plískanice, stejně jako i pekelná vedra. Vzbudí se z něj poté, co ho někdo vyruší(představte se, že budíte ze spánku hromadu kamení), nebo po předem naplánované době. Ta se ale ve velkých vedrech může lišit, a to zhruba následovně:

  • 10-20 stupňů = 1k6 hodin
  • 20-25 stupňů = 2k6 hodin
  • 30 stupňů = 4k6 hodin

více stupňů…to už se troll nemusí ani probrat(15% pravděpodobnost za každých 5 stupňů nad 30)

Tabulka přímo nad tímto textem platí beze zbytku i v tom případě, že slovo stupňů nahradíte slovem „dnů“.

Za každý den strávený takto, tzn. v kamenné fázi se trollovi vyléčí 1k6 životů. Jinak se může troll vyléčit poměrně jednoduchým způsobem…na rány (resp. v něm vyhloubené otvory) zaplácne cementem, případně jinou stavební hmotou. Počká až zatuhne, a voila – je jako nový. Po pár dnech se „náplast“ začne drolit, odpadávat, až je na jejím místě dorostlý kámen, jako nový. I když, někdy se nevyvede ani tato praktická kůra a kámen nedoroste zcela. To se pak trollovi sníží maximum životů (kolik záleží na PJ, podle rozsáhlosti zranění) a vyléčit se dá jediným způsobem. Zkamenět v krápníkové jeskyni, přímo pod odkapávající vodou, která musí padat přímo na postižené místo. Laik by řekl, že tato „lázeň“ trolla spíše nahlodá než zacelí, ale opak je pravdou. Běžné alchymistické přípravky na ně z očividných důvodů nepůsobí.

Historie:

Trollové vznikli ještě před prvními humanoidy, tzn. před elfy a trpaslíky. Obývali téměř celý svět, který byl zasypán sněhem od jihu po sever. Jak čas plynul a sněhu ubývalo, trollové se čím dál tím víc stahovali do hor. Jak přesně vznikli, to se neví přesně…jedna z nejpravděpodobnějších „vědeckých“ teorií mluví o tom, že na počátku světa se všudypřítomná magie vybíjela formou obrovských bouří trvajících celé věky. Některé z blesků musely trefit vhodné uspořádání nerostů, které probudily k životu. Trollové sami o tom nepřemýšlejí, čas se stejně odvíjí od konce k začátku a pak se převrátí, takže budou mít šanci být u svého zrodu znova. Divné, říkáte si, ale náhodou je to slušná myšlenka na rasu, která vyznává lásku ránou do hlavy.

A teď(po přečtení Thud!u) trochu oficiálních legend:

První věc, kterou Tak udělal, bylo, že napsal sám sebe.
Druhá věc, kterou Tak udělal, bylo, že napsal Zákony.
Třetí věc, kterou Tak udělal, bylo, že napsal Svět.
Čtvrtá věc, kterou Tak udělal, bylo, že napsal jeskyni.
Pátá, kterou Tak udělal, bylo, že napsal geodu, kamenné vejce.
A v šeru jeskynního ústí geoda zahnízdila a zrodili se Bratři.
První bratr se vydal za světlem, vyšel ven a zastavil se pod otevřenou oblohou. Tak příliš vyrostl. Byl to první člověk. Nenašel zákony a byl osvícen.
Druhý bratr se vydal do tmy a zůstal stát pod kamennou klenbou. Tak dosáhl jen správné výšky. To byl první trpaslík. Našel zákony, které napsal Tak, a byl zatemněn. Ale část Takova živoucího ducha byla polapena v troskách kamenného vejce a stala se prvním trollem.Toulal se světem nevyžádaný a nechtěný, bez duše a cíle, bez schopnosti učit se a chápat. Ve strachu ze světla i temnoty se navěky bude pohybovat, neví nic, nenaučí se nic, nestvoří nic, není nic…

Z „gd Tak ,gar“ (Z věcí, které Tak napsal)

Překlad prof. W.W.W. Divokrev, vydala Neviditelná univerzita, cena 8 AMT. V originále se zdá být poslední odstavec citovaného textu připsán mnohem později a úplně jinou rukou.

Válečnictví a boj, výhody a omezení:

Trollové jsou velmi často donuceni bojovat, ať už mezi sebou či mezi jinými rasami. Bojují pěstmi, kameny, v pokročilejších dobách těžkými kyji, které seberou měkčím rasám(v horách obvykle krollům nebo barbarům).

Pokud bojuje troll s trollem, pomiňme teď příčinu boje, je to téměř vždy boj na pěsti. I trollové ve svém kamenném těle cítí bolest a únavu, a tak jde zpravidla o to soupeře udolat. Trollové nejsou od přírody krvelačná rasa, a tak poražené soupeře většinou nezabíjí, leda nešťastnou náhodou nebo v krajním případě. V boji proti soupeřům z ostatních ras platí následující věci:

  • trollové mají sami od sebe KZ 5, což ovšem vzhledem k malé obratnosti není zase tak super jak to vypadá.
  • zranění šípy, šipkami a dřevcovými zbraněmi způsobuje zranění pouze 1k3 životů, s výjmkou těžké kuše (1k6 životů).
  • pokud se troll brání, nemá postih -3 za boj beze zbraně, protože jeho ruce jsou zbraněmi sami o sobě.
  • při útoku sekerami má útočník bonus +2
  • při útoku ostatními zbraněmi má útočník postih -3 k útočnosti.
  • trollové nemůžou nosit zbroj, ze zbraní mohou používat jen těžký kyj, válečnou sekeru, trojzubec a obouruční meč(všechno to můžou používat jednoručně bez postihu), nemohou používat štít. Zbraně ale používají neradi, nejraději mají pěsti a kameny.
  • nedají se zranit ohněm, je jim pouze velmi nepříjemný(nehledě na věc s inteligencí)
  • nedokáží plavat, okamžitě jdou ke dnu kde se topí, nedokáží vyplavat zpět.
  • nedokáží létat, ani s pomocí kouzla Leť. Prostě zůstanou na zemi na nebudou vědět co mají dělat.
  • nedokáží jezdit na čemkoliv, s výjimkou kamenné motorky(jen sranda, ovšem pokud PJ a hráči mají naznačenou kulturu rádi, pak ovšem není vhodnějšího tvora pro tento stroj…)

Trolls&Dwarfs

Trollové nenávidí trpaslíky. Tak to prostě je, to je ložený. Tato prastará nenávist, dnes živená už prostým „nenávidíme je, protože oni nenávidí nás a naopak“ vznikla velmi pravděpodobně následovně. Trpaslíci, jak známo, mají na sekerách dvě strany. Jednu krumpáčovitou, určenou k těžbě, a druhou ostrou, určenou k ochraně natěženého. A trollové, jak známo, se rádi ukládají k zimnímu, někdy i víceletému spánku (prostě nemajíc co dělat, v té době se potřeba přísunu minerálů snižuje na minimum, vzbudí se ale velmi vyhládlí). A protože ležící, nehybný troll připadá i kovanému geologovi jako obyčejná hromada kamení, a protože troll, který je probuzen ránou do hlavy, nebývá zrovna přátelsky naložen, a protože trpaslíci mají sklony odsuzovat hromady kamení, které po první ráně vstanou, chytnou vás za nohu, roztočí vás jako při vrhu kladivem a pak najednou pustí…vede jedno k druhému.

Vztah k povoláním

Trollové se logicky nejvíce uplatní jako válečníci – bojovníci. Je mi líto, ale

  1. jejich křemíkový mozek nedokáže pracovat s magenergií
  2. tichý pohyb a preciznost u stvoření vážícího několik tun s prackami jako lopaty?
  3. trollové s přírodou zrovna nevycházejí
  4. alchymie by snad šla, i když by výsledek asi nestál příliš za to…

Na druhé straně mají spoustu výhod pro válečnictví. Trollího hrdinu potkáte jen stěží, ale když už, bude to válečník. Teoreticky i alchymista, ale…prostě válečník. Mimochodem, kdyby se trollové někomu zdáli přesílení, uvažte ještě toto: Lidi je nemají příliš v lásce, jsou totiž velice odlišní, ale stvoření měřící přes dva metry, celé z kamene a s obrovskou silou se nedá jen tak snadno utlačovat, což lidé těžce nesou. Trpaslíky jsme si už vysvětlili, barbaři a krollové je nemají rádi, protože s nimi musejí v horách neustále bojovat, a hobitům a kudůkům připadají hroziví a strašidelní. Elfové v nich vidí ztělesněný protiklad, hloupé kamenné obludy bez citu. Nedokáží jezdit na zvířatech, nedokáží plavat, nedokáží se přizpůsobit lidské společnosti. Jsou prostě jako hodně tvrdej kousek v kaši života. Nebo jako nugát v bonboniéře života?

Takové ty poznámky, bývají pod čarou, je to takové ještě prodloužení než přijde definitivní konec…

Měl jsem v plánu sepsat i nějakou povídku, znáte to, oživení, optické zvětšení a možnost jak si nahrabat lepší hodnocení…ale nakonec jsem od toho upustil. Jak by se mohla má chabá fantasie poměřovat s výtvory pana Pratchetta? Asi jako lejno vedle diamantu, jako polský fiat vedle lamborginy, jako zlá blecha vedle Zlatého draka, jako Hloupý Honza vedle Geralta z Rivie…zkrátka bude lepší, když nic takového nenapíšu.

Také bych byl nerad, aby někdo mladší a ambioznější, kdo by měl v plánu také zpracovat kamenné trolly, narazil na námitky typu „hele voe, von nějakej barbar už to tam udělal, mrkni na to, tohle už dělat nemůžeš.“ Moje zpracování jistě není dokonalé a, jak říká Homer Simpson, „ať děláš co děláš, vždycky se najde alespoň milion lidí, kteří jsou lepší.“

A poslední věc na závěr. Zásadně odmítám myšlenku kamenného trollího psa. Možná jsem divný, ale tohle prostě odmítám. Děkuji za pochopení.

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Corwi45A: V momentě, kdy jsem se vydal na trolla, je ze mě dobrodruh, takže správnější by bylo napsat jsem dobrodruh na 1. úrovni. To je tak asi veškerá moje chyba.
„Trollové žijí v horách...“
Nevím jak ty, ale já si troufám říct, že bych zvládl pěší výstup na Zugspitze, což je 3 km vysoká Alpská hora. Nějakou dobu by mi to trvalo, ale zvládl bych to. Prakticky se bez větších problémů dostaneš až ke sněžné čáře, což je v našem podnebí tuším asi 5 400 m.n.m. Autor dal trollům velkou „oblast působnosti“ a to od hor až po místa věčného sněhu a ledu. A hory, jak známo, máme i u nás, za hory se určitě považuje i 1 000 m.n.m., takže nevidím jediný důvod, proč bych se jako vesničan nemohl rozhodnout a vypravit se do hor.
„...držet zbraň ve světě alespoň trochu připomínajícím realitu prostě nesmí, na to jeho lenní pán už dohlédne.“ - No, tak to už vůbec nemusíme hrát DRD, nemyslíš? Právě jsi řekl, že PO DOBRODRUZÍCH JDE ŠLECHTA, resp. ARMÁDA A POLICIE (pokud nějaká existuje).Jak tedy chceš vůbec nějaké Drd hrát? Zamotáváš se do vlastní sítě.
Proč jako vesničan nemůžu občas vyrazit na lov? A, prosím, neargumentuj tím, že zvěř je šlechty. V DRD se nemůžeš takhle striktně držet reálu.

Takže, co nám z toho vyšlo.... Jsem vesničan, mám kuši (nebo luk, když ti to udělá radost, že je levnější...), jakž takž z ní umím střílet (žádné bonusy, ale ani postihy), parametry mám, předpokládejme, v rozmezí 10-12 (jsem člověk, pro jednoduchost jsem si „naházel“ bez bonusů bez postihů). Za jeden den dojdu 50 mil k horám, další den odpočívám, pak dojdu 10 mil horami k trollím štolám, postřílím jednu trollí rodinku a v jejich doupěti zachumlaný v kožešinách přečkám noc. Další den se vracím do podhůří a 4. den jsem doma a mám s sebou 500 000 zl. (v přepočtu asi miliardu Korun). Jsem velký boháč a hned jak se někdo o mém bohatství dozví, tak jsem mrtvý, ale trollové taky.
Za miliardu za zuby z jedné rodinky se vyplatí trošku si namoct klouby při výstupu do hor, nemyslíš? Já bych to teda udělal.

Co se Hannibala týče, tak ten táhnul napříč Alpami - to ty přece nemusíš. Tobě stačí dostat se jen několik mil hluboko. A i kdyby několik desítek mil, pořád je to mnohem méně, než šel Hannibal.
Mimochodem, vojenský výcvik je ti při průchodu horami na nic, tedy, pokud nechceš padající kameny rozstřelovat šípy na štěrk - o čemž silně pochybuji, že by dokázal sebelepší voják.

Když vidíš psa, rozeznáš ho do feny? Já ano. Problém není v tom, že rozdíl nepozná troll, ten ho zcela jistě pozná, problém je, že to nepozná jiná rasa.


 Uživatel úrovně 8


Firefanatic: pokud jde o vesničana-
a) vesničan neumí střílet z kuše (že to není těžké? Jenže z hlediska pravidel jde o schopnost vlastní jen některým povoláním, pokud se to nezvládne naučit zkušený kouzelník-dobrodruh vesničan nemá nárok)
b) vesničan nemá kuši, jednak proto že kuše je celkem drahá a on zaní jen tak nevyhodí peníze (s vidinou nejistého zisku, proto je to vesničan a ne dobrodruh) a jednak proto že držet zbraň ve světě alespoň trochu připomínajícím realitu prostě nesmí, na to jeho lenní pán už dohlédne. Kdo by také stál o to aby se sedláci poflakovali po kraji se zbraní, co kdyby je napadali hloupé myšlenky jako že daně nezaplatí a poslouchat nebudou.
c) vesničan jen tak nezvládne cestu do pásma věčného ledu, kde trollové jak se zdá žijí. Taková výprava není nic snadného, je fyzicky opravdu hodně náročná a navíc v celkem primitivních světech DrD (pokud náhodou nehrajete něco podobného 19. století) jen těžko získá pořádně vybavení. Než se k Trollům vůbec dostane nejspíš ho po cestě něco sežere, zasype, umrzne a vyhladoví. Když Hannibalovo vojsko - zkušení, celkem dobře vybavení žoldnéři - táhli přes Alpy zahynulo jich 20 000 z 50 000 - zjevně nejde o nic snadného. A Trollové mají výhodu znalosti prostředí, schopnosti splynout s terénem (konečně, vypadají jako hromada kamení pokud se zrovna nehýbou).
A konečně pokud jde o dav - v naprosté většině případů se dav dává na útěk s prvním mrtvým nebo zraněným, možná tomu nevěříš ale je to tak. Většina lidí si mnohem víc váží jistého života než nejistých peněz.

Pokud jde o pohlaví, docela by mě zajímalo jak hrajete. Když na cestě potkáte ženu, řekne PJ "vidíte ženu" nebo "vidíte humanoida, je takový jiný než vy drsní muži, vepředu zaoblený s dlouhými vlasy a jemnými rysy, drobnější než vy" ? Skoro bych se vsadil že půjde o první možnost. Tohle je podobný problém. Hráč trolla prostě pozná že jde o ženu, ostatní to nepoznají. O co jde?


 Uživatel úrovně 0

Sice to už nebude mít takovou šťávu, ale je to nejspíš pravda...budiž tedy. Řada je na tobě ;-)


 Uživatel úrovně 0

Maris: Vyřešeno poštou.

Barbar Cohen: Domnívám se, že pokud bychom chtěli v diskusi o tomto díle pokračovat, tak poštou to bude lepší, pro ostatní uživatele není z našich argumentací nic prospěšné, protože vše bylo řečeno a teď jde jen o chápání.


 Uživatel úrovně 5

Firefanatic:
No, to je úplně v pořádku... to co píšeš:
1.: Přečtu dílo.
2.: Napíšu kritiku.
3.: Přečtu kritiku ostatních.
4.: Upravím svou kritiku, abych se neopakoval a doplním ji o reakce na příspěvky ostatních.

Protože v této chvíli děláš to, co je pro autora cenné. Jenomže ve tvém časovém výčtu úkonů není to, o čem jsem mluvila - o známkování hvězdičkama.

A vzhledem k tomu, že hlasování lze vzít zpět v poměrně malém časovém rozmezí, je moudré někdy s hvězdičkama počkat (třeba na reakci autora) - já tak někdy taky dělám, a nejsem na tomto serveru sama, kdo si občas počká (a přitom diskutuje). A to je vše, k čemu jsem chtěla vyzvat (nikoli něco nařídit, jasně píšu "Prosím"). Oki, vše vyjasněno?


 Uživatel úrovně 0

Děkuji za pomoc, opravdu si jí vážím. Takže znova...

Jak jsem řekl, do toho se nebudu plést, to je o ničem. 100 zlatých, 500 zlatých...je to jedno. Podle nálady. Nebo by si pán přál tabulku trollích nálad?

Jo, u tohohle uznávám že je to chyba..to jsem zkazil, opravdu zkazil. Zasloužím na zadek. Ještě se na to mrknu.

1. No tak měj každého trolla velikosti C, pro mě za mě. Škoda že za něj hrát nebudeš.

2. Nevím kams dal oči, anebo proč se opakuješ, ale tato otázka je již vyřešena.

3. Troll není mrtvý druh, je to jen slepá vývojová větev. Nevím, riskoval bys rozdrcení lebky pro milion? I když teda připustím, že to milion je...samozřejmě, pokud přineseš tam, kde chceš diamanty udat, malý kamínek, je z tebe pracháč, pokud tam doneseš hromadu, je z tebe mrtvý muž.

4. Řekl bych, že jsi to ty.

5. Deja vu...

6. Teď nevím, jakou KZ má kámen? Btw to už se netýká tvé otázky, couváš.

7. No nevím, ale pro mě je to konečná. Jasně že nepoletí. Kameny nelétají. Ukaž mi létající kámen, a pokud to nebude pitomost, tak uznám že trollové můžou létat. Rád bych také viděl tu tvou podpěru...musela by být opravdu HODNĚ dobrá, abych uznal že kamenu létají.

Ty a buzerovat? Ale to ne, to mě vůbec nenapadlo. Ty se mi snažíš pomoct. Bohužel ani jeden neustoupíme...k čemu jsme dospěli? Máš pravdu v jedné věci...všechno okolo těch životů a tak, ten příklad byl opravdu přesvědčivý. t obyla chyba. Zbytek mi ovšem, odpusť mi ta silná slova, připadá jako kydání hnoje...

Otázka kluk/holka? Jak to poznáš ty u svého druhu? Tak to pozná i troll. Popiš mi svůj způsob rozeznávání a já ti popíšu trollí. Ale stejně myslím že je to zbytečnost...ukaž mi situaci(herní), kde by mohl nastat zádrhel.

Simon the Sorcerer? Opravdu vám tahle neviná vložka tolik leží v žalukdu? Vidím, hlasoval jsi podle toho. Proč to ale potom nemůžeš nechat ležet? Copak je to opravdu taková tragédie?

Otázku, proč kameny nelétají, bych odkázal do nějakého stolu s filozofickým zaměřením...


 Uživatel úrovně 0

Maris:

…pak by zde neměli hodnotit ti, co terryho Pratchetta nečetli, …dílko je určeno pouze pro fajnšmekry Zeměplochy.

Tohle jsi napsala a já jsem si to vyložil tak, jak jsem si to vyložil. Tato myšlenka se mi prostě příčí, pokud je v textu skryta jiná myšlenka, pak jsem ji neodhalil a omlouvám se.

Jak jsem to pochopil já, my neznalí bychom měli pouze diskutovat, zatímco hlasovat by měli pouze ti, co Pratchetta znají a četli Zeměplochu.

Připusťme Sukovo vysvětlení. Pak bys ale obrala všechny neznalé hodnotící o první dojem a to je podle mě to nejdůležitější. Možná by nebylo na škodu, kdybych napsal, jak postupuji při hodnocení já.
1.: Přečtu dílo.
2.: Napíšu kritiku.
3.: Přečtu kritiku ostatních.
4.: Upravím svou kritiku, abych se neopakoval a doplním ji o reakce na příspěvky ostatních.

Pokud bych měl napřed diskutovat, pak by můj názor ovlivnily názory ostatních – a to pak už nemusím hlasovat, protože hlas, který odešlu, nebude můj, ale „lidu“. Ty jsi možná odolná a jsi schopná odejít z diskuse naprosto nepoznamenaná cizími názory, ale já (a troufám si říct, že ani většina lidí na tomto serveru) toho schopný nejsem.

Nač se tedy dělají takové taje s průměrným hodnocením a proč nesmím vidět, jak hodnotili ostatní, když se stejně mám nechat zviklat jejich názory? I když dokážu pochopit, že jsi mohla prostě chtít, aby lidé porozuměli, tak nevyhnutelným vedlejším efektem je, že všichni, kdo se budou řídit podle tvého „návodu“ budou ovlivněni

Barbar Cohen:

500 zl. – Jenže to, co jsi uvedl ty, by měl být základ, který by si měl PJ upravovat stejným způsobem, jakým upravuje ostatní ceny, což je zbytečně náročné, takže logickým krokem je dodržovat finanční reálie takové, jaké jsou v pravidlech. Ano, pro PJ není problém si to upravit, ale když necháš všechno na PJ, tak tahle rubrika vůbec nemusí existovat. Od toho jsi tu právě ty, aby si PJ nemusel nic upravovat – i když nějakým úpravám se nevyhne nikdy. Skoro nikdy.

Běžný troll bude mít parametry:
Žvt: 1 (8 životů)

Síla: 17/+3
Obratnost: 6/-2
Odolnost: 17/+3
Inteligence: 9/-1
Charisma: 4/-3

ÚČ: (+3+X)=8/+5 (můj odhad SZ pěsti je 5/+5)
OČ: (-2+5)=3

Jsem člověk, vesničan a střílím po tvém trollovi z kuše. Mé ÚČ je 4+1, takže tě v průměru trefím, správně bych měl trolla zranit za 2 životy, ale díky tvé úpravě ho zraním za 4 životy. Troll je za 2 kola mrtvý a za tu dobu nemá šanci se ke mně (jako k člověku) dostat.

Add teorie světa – viz reakce pro Maris.

1.: Výška: 190-250 coulů; Váha: 10000-20000 mn. Vzhledem k materiálu to postavou odpovídá člověku v pokročilém stadiu obezity, ale to na třídu velikosti NEMÁ VLIV. Pokud váháš, pak spíš mezi B-C a ne C-D, ale já myslím, že to je jednoznačně C. Zde jde o VELIKOST, ne o hmotnost.
2.: Křemíkový nebo křemičitý? To je tvůj problém, když to nevíš, ale na svou neznalost nemusíš každého upozorňovat. Kromě toho to narušuje plynulost textu. – Znovu si to v klidu přečti. Je tam všechno, co potřebuješ.
3.: Hraješ si na hluchého, nebo to vážně nechápeš? 100 000 zl.! To mluví za vše. Troll je mrtvý druh. Dav je rozhodnut trolla zabít a nějaké řvaní dav vážně nerozhodí. Shreka jsem viděl a nějak nechápu, na co narážíš.
4.: Taky mám ten pocit. Otázkou je, kdo hrách hází.
5.:Pohlaví jasné není a víš proč? Protože jsi se tohohle problému nedotkl ani jediným písmenkem. A dedukce není to nejlepší, na co bys měl čtenáře odkazovat. – Opět mi nezbývá, než ti říct, aby sis to znovu v klidu přečetl.
6.: Tak proč jeho KZ neodpovídá normálnímu kameni?
7.: Šutr prostě nepoletí. To je tvé poslední stanovisko? Už ho asi nemáš čím podpořit – já své ano, takže bys měl uznat, že mám pravdu.

Vem si k srdci, co ti říkám, není to proto, že tě chci buzerovat, je to proto, že ti chci pomoc. A k tomu, abys chyby napravil, musíš především uznat, že existují.


 Uživatel úrovně 0

Hmm...mmm. Dobrý přeji.

Tak docela dlouho jsem otálel s kritikou, bylo zapotřebí, teda aspoň u mne, si to pořádně pročíst a to několikrát.

Klady a zápory:Velice pěkně zpracované, vcelku dobrý popis obživi, náboženství a vztahy. Naproti tomu boj a vztah k němu se mi moc nezdá. Hlavně co se štítu týče. Podle mne, kdyby přecijen ukázal a zapomocí rukou nohou vysvětlil, k čemu štít je(ve chvílích kdy má troll nízkou inteilgenci), tak by ho použít dokázal. Opět je to ale na představivosti autora i ostatních. Dále vztah trpaslíků a trollů: to je také velice zajímavé a jsem rád(ačkoliv mám nejraději právě trpaslíky), že u nějaké rasy je přesně udané, koho nenávidí a s kým mají potíže a případné boje, čehož se dá i dobře využít ve světech. Co se týče povolání. Až asi na ten tichý pohyb a preciznost, což by mi připadalo směšné, kdyby se někdy troll pokoušel vloupat do lokálu, nebo banky, bych nechal vše. Snad jen ještě to kouzlení by bylo složitější vzhledem k různým stavům inteligence.

Ostatní:Historie je též velice zajímavá, ikdyž trochu krátká, ale to stačí, co bylo třeba, bylo popsáno stručně a dobře.

Hodnocení:Ač tam byli větší, či menší chybičky, možná i gramatické, na to jsem příliš nekoukal, tato rasa se mi velice líbí. I zpracování a nápad jsou dobré. Dílku dávám 3 hvězdičky.

Tím se s vámi prozatím loučím.

S úctou Dvojčepel


 Uživatel úrovně 0

Krtecek:

Jo, dík, konečně někdo...v tom případě je trollí mozek KŘEMÍKOVÝ.


 Uživatel úrovně 5

Barbar Cohen:

Jo, a rozdíl mezi křemíkovým a křemičitým ti vysvětlím s radostí.

Křemík = Si - čistý prvek, polokov, používá se v polovodičové technice k výrobě tranzistorů, jinými slovy ta mašinka, co na ní máš internet má obvody z křemíku.

Oxid křemičitý = SiO2, obyčejný křemen a jeho krystalové modifikace (křišťál). Soli odvozené od něj jsou křemičitany. Většina nerostů na Zemi jsou křemičitany (např. živce). Pokud by ses pokoušel postavit počítač z křemičitanů, dostaneš maximálně pravěké počítadlo, na kterém budeš posouvat provrtané kamínky z jednoho konce provázku na druhý. Fantasy obdobou počítače by mohla být z jistého hlediska jedině křišťálová koule. Má vstup (kde je můj otec), CPU (sféry) a výstup (Tvůj otec je u cirkusu, manžel tvé matky v hampejzu. Na kterého ses ptal?)

Případné další nejasnosti rád objasním.