Dvojice alkoholových překvapení *viz níže*
Autor: | Angeluss |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 26 |
Skupina: Materiální magie
Past: viz níže
Dosah:
Rozsah:
Popis:
Víno, ženy, zpěv… Takové bylo heslo mého čarodějnického mistra. Vzpomínám si na lehký opar alkoholu vznášející se poblíž mistrovy laboratoře. Vzpomínám si taky, že když jsme zrovna nebyli pod obraz – což bylo věru časté, nebo pokud nás svou návštěvou nepoctily můzy z nedalekého nevěstince – to také nebylo zřídka, věnoval se mistr výzkumu využití moci alkoholu v čarodějnické praxi – to tak nanejvýš jednou do měsíce. „Alfrede,“ říkával, nezapíraje nadšení „tohle bude ta největší pecka od dob, kdy dobrodruh Staleen ukápl svou první slzu. Budeme to muset náležitě oslavit.“
Naneštěstí nebylo mistrovi dopřáno vychutnat slávu vlastního díla. Na dýchánku uspořádaném na počest jeho nových objevů se na smrt otrávil v jednom ze svých alkoholových oparů. A tak mě tu máte, braši. Kouzelník, který umí jen dvě kouzla. Za to ta nejlepší! Připíjím na slávu svého mistra, který mě všemu naučil. Připíjím na nejlepšího kouzelníka všech dob! Nechť věčně žije jeho alkoholem prodchnutá památka!
- Alfred NoBlee - zakladatel světoznámé NoBleeovy nadace, udílející tzv. NoBleeovy ceny nejvýznamnějším alkoholikům světa. -
Opilost *Alcoholixis*
Magenergie: 10 magů
Past: Sil ~ 7 ~ nic/proměna
Dosah: dotyk
Rozsah: 1 tvor
Vyvolání: 1 kolo
Trvání: 1k6 hodin
Skupina: Materiální magie
Kouzlo opilosti je schopno zaměnit část krve terče, který neuspěl v hodu proti pasti, za čistý alkohol. Objem takto přeměněné krve je vždy stejný a jeho účinky závisí na velikosti terče. Pro cíl velikosti B a C odpovídá efekt zhruba jednomu promile alkoholu v krvi. U menších postav a tvorů velikosti A je efekt dvojnásobný. Tvorové velikosti A0 si musí hodit proti pasti Odl ~ 7 ~ osminásobný efekt / smrt. Pro cíl velikosti D je efekt kouzla poloviční. Na tvora velikosti E, stejně jako stvoření, která nemají krev (např. nemrtví, elementální bytosti, sliz, rostliny, hmyz, mlži a plži) kouzlo nijak neúčinkuje.
Při určování efektu kouzla hraje důležitou roli odolnost postav (Alchymisté mají možnost uplatnit svůj bonus na odolnost vůči jedu). Orientační míru opilosti lze stanovit jako poměr: počet promile v krvi/(2 + Odl + případný bonus). Přesáhne-li míra opilosti 1 upadá postava do bezvědomí po dobu než z ní alkohol vyprchá alespoň z poloviny (poměr bude menší než 1 / 2). Zasažený cíl navíc utrpí postih –1 k obratnosti za každé promile alkoholu v krvi. Jeho reakce se zpomalují a proto má v rozšířeném bojovém systému postih –2 k iniciativě za první promile a navíc –1 za každé další. Pokud je zasaženým cílem kouzelník, klesá pravděpodobnost úspěšného vyvolání o 30% na promile alkoholu v krvi. Alkohol z těla cíle vyprchává za 1k6 hodin a díky své absolutní čistotě nemá žádné vedlejší účinky (kocovina, zvracení...).
Efekt kouzla na chování zasažené postavy, nebo tvora není přesně stanoven. Pokud je zasažena hráčská postava, hráč musí brát na vědomí, že je opilý a podle toho se i chovat. Začne se motat, má zdvojené vidění, mluví z cesty a vše kolem se mu zdá krásnější, nebo naopak upadá do hluboké deprese. PJ má přitom právo hráčovo počínání korigovat v případě, že se domnívá, že podobná reakce není na místě. Je-li zasažena jakákoli jiná bytost včetně kouzelníkových přátel a hraičářských psů, je chování cíle plně v kompetenci PJ.
Alkoholový opar *Alcoholixis etherum *
Magenergie: 12 magů za směnu
Dosah: 25 sáhů
Rozsah: kruh 6 sáhů
Vyvolání: 3 kola
Trvání: podle vložené magenergie
Skupina: Materiální magie
Sesilatel tohoto kouzla vytvoří mrak alkoholových výparů o poloměru 3 sáhů. Mrak bude mít kruhový tvar. Pokud v okolí fouká vítr, bude se plynule posouvat ve směru větru rychlostí 1-5 sáhů za kolo podle síly větru. Kouzelník musí mít při kouzlení přímý a nepřerušovaný vizuální kontakt s budoucím středem alkoholového oparu. Alkoholový opar je neviditelný a má zápach vypařujícího se ethanolu, nijak nechutná.
Na všechny bytosti uvíznuvší uvnitř mraku, s vyjímkou těch, které nedýchají, nebo nemají žádnou krev, působí mrak jako by v každém kole vypili půllitr piva. Efekt kouzla je obdobný jako u předcházející opilosti s tím, že promile pro postavy velikosti B a C se uvažuje jako vypití dvou litrů piva (4kola).
Proti účinkům alkoholových oparů se dá účině bránit zadržením dechu. Postava musí zadržování dechu ohlásit před začátkem svého příštího kola, nebo akce. Učiní-li tak, hází v příštím kole (akci) proti pasti Odl ~ 2 ~ nic/běžný efekt.
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 26
Diskuze
LG:
a) jinými slovy mi říkáš, že nejde o vysokolevelového kouzelníka, ale prostě o "něco, co má hodně úrovní/životů". Co je tohle za argument proti kouzlu?
c) jistě, jednoduše si uvedomíš, že na tebe padá opilost. Velmi pravděpodobně ti vůbec nedojde, že na tebe někdo seslal nějaké kouzlo. Ale o to jde! Tak má to kouzlo fungovat.
d) jde o kouzlo materiální magie. Kouzlo, které vytvoří mrak ethanolových molekul. Pak je zcela logické, že za příznivých roptylových podmínek se mrak rozptýlí/naředí
Krteček: Nicméně ten antyethanol ve smyslu odstraňovače nepoužije (minimálně ne bez postihů) opilý kouzelník - alkohol snižuje schopnost soustředění.
Antiethanol by také mohl fungovat jako odstaňovač alkoholu v krvy.
A jinak což takhle interakce kouzel jak by to vypadalo kdybych do oblaku napálil nějaký ten blesk. Takhle rozptýlený alkohol by asi slušně bouchnul za kolik by to asi zranilo životů?
Maris:
Takové ochranné kouzlo by mohlo být i dlouhodobé - kouzelník na vysoké úrovni by ho seslal preventivně, jakmile by ráno zaostřil vůli a mělo by trvání třeba 24 hodin. Jak už někdo napsal níže v diskuzi - kouzelník na takto vysoké úrovni nevychází bez ochranky a bez ochranných kouzel ... řeknu to jinak - čaroděj na 30. úrovni bez Velkého ochranného kouzla, to je jako padesátiletá středoškolská profesorka v minisukni ... a naostro.
Já jen říkám, že každé ajta má své alebrž. Postavy nemohou používat jeden a ten samý trik donekonečna s představou, že jim to bude procházet. Dobře, tak jednou opijí mocného protivníka a podříznou ho, ale podruhé už třeba někdo opije a podřizne je. Nebo jim usmaží pr...ky černým bleskem.
Kouzlo není přesílené. Je to jenom další kouzlo, které lze použít kreativně, další přídavek do široké palety řešení neobvyklým způsobem.
To jsem chtěl svým minulým příspěvkem sdělit.
Krteček: jak to myslíš s tím kouzlem antyetanol07, kdy by to asi cíl měl použít, pokud seslání tohoto kouzla trvá 1 kolo? Pokud by nějak tušil dopředu, že se bude jednat o takový útok, spíše ho sesmahne něčím útočným... tento argument se mi nezdá.
Syrus:
a.) Ale notak. Nevím, jestli jsem se vážně tak špatně vyjádřil a nebo prostě jen rejpete do mé kritiky proto, že prostě rejpat chcete. O ten příklad přeci vůbec nejde (dost možná jsme ho tam ani neměl psát). Jde o to, že u takovéhlo kouzla prostě v pasti má být započítán rozdíl úrovní - tak je to pravidlově správně. A rozhodně tam nemá být žádný hod na sílu či co.
c.) Mě ale nejde vůbec o to, jestli si uvědomíš nebo ne, že začínáš mít dost. Jde mi o to, že si podle mě nevšimneš, že tě do nosu praštil nějakej vypařující se ethanol - a to proto, že je ho tam kolem všude plno. Tudíž tě nenapadne zadržet dech. A tím pádem jdeš po pár kolech pod stůl (pokud tě nenapadne něco jako "jít na vzduch")
d.) Další zbytečný rejpnutí do mě. Větu Mrak se pohybuje stejným směrem a rychlostí jako vítr. jsem doslova opsal od kouzla Mrak smrti z pravidel. A tak to má podle me být správně. Jinak samozřejmě uznávám, že od jisté rychlosti větru se již ten mrak může rozptýlit - ale to už je na PJovi.
Měl bych pár poznámek k různým věcem. Tedy předmě k příspěvku jako takovému:
a) postihy na opilost mi připadají poněkud slabé a zjednodušené. Nejsem si teď jist, jestli existují nějaká pravidla pro opilost a jak dalece s nimi příspěvek koresponduje, ale faktem je (a mám to vyzkoušeno), že "postihy" při opilosti nerostou lineárně, ale spíše geometricky. V okamžiku, kdy má člověk v krvi tři promile, pak nejde o žádný postih k obratnosti, ale o celkový rozvrat organismu. Takový člověk zpravidla ani moc nechodí...
b) nebylo by poněkud elegantnější, napsat, že kouzlo účinkuje na všechny tvory se zranitelností "jed"?
c) určování odolností vůči alkoholu podle velikostní třídy je sice krok správným směrem, ale jde o hrubé měřítko. Mnohem lepší by bylo jemnější rozlišení podle hmotnosti. Jakkoliv uznávám, že by s tím asi bylo hodně práce...
d) už se tu o tom někdo zmiňoval. Jde o obsah alkoholu v tom pivu, které terče jakoby vypijí. Samozřejmě, že je to šťouralská připomínka, ale všichni víme, že "desítka" je voda, "dvanáctka" už stoupá do hlavy a kdokoliv vypije dva tři půllitry černé "devatenáctky" tak je úplně nas*ačku.
LG:
a) kouzelník na takovéto úrovni by byl chráněn nějakým ochranným kouzlem a početnou svitou. Neříkej mi, že šlo o teoretický příkad. Takové postavy nejsou hloupé ani v teoretických příkladech. Ostatně obdobnou věc by šlo provést i jiným kouzlem popř. pomocí některých zlodějových zvl. schopností. Nejde o přesílenost.
b) ethanol je jedním z alkoholů (ano, to jsou ty sloučeniny, které mají příponu "ol"). Má spoustu brášků. Třeba methanola. Pokud nevíš, jak to smrdí, tak jsi ještě houby zažil. Zabal redaktorování a vrať se, až se začneš holit :-)
c) říkáš, že je hodně zvláštní, jak někdo sedí v hospodě v tom smradu a tak a najednou si začne připadat opilý. A že to není normální. ("Nevím no... já si představil hospodu tak kolem jedenácté večer... každej už má dost napito... přes kouř nevidíš na dva metry a všude cítíš jen smrad a pochopitelne chlast... nevím kolika lidem by tam bylo hned jasny, že není neco v pořádku. Je to jen můj názor a napsal jsem ho tam jako postřeh - podle mě tam na to mohla být aspon nějaká past nebo tak něco. Cokoliv.") Můžu tě ujistit, že něco takového se mi stává prakticky neustále. Není to o žádném postřehu, ale prostě o tom, že si řeknu "pozor, už začínám být béžový. Musím se chovat hóóódně opatrně a hlavně neosahávat žádnou holku, jako posledně...". To, že na někoho v hospodě padně opilost, není nic nenormálního. Nevím, co by měl kdo postřehnout. Prostěsi řekneš, že jsi toho dneska nejspíš moc nesnědl, jsi unavený, mají tady silný luft... whatever
d) ono já se hlavně obávám, že kdyby se mrak dostal do vichřice, tak se rozptýlí...
Tak jsem narazil na novinku mezi dnešními kouzly, nevím co si o tom mám myslet, jsou dobře popsaná, ale kapku mi chybí uplatnění ve hře, proč by třeba měl kouzelník zabíjet kouzlem Opilost veverky? Opravdu mi tady chybí využitelnost, možná by se dalo využít když pijete kdo vydrží více, ale opravdu mě víc nenapadá. Pak mám na autora další otázku, dá se Opilost použít opakovaně? Že by se kouzlem zdvojnásobil účinek? Pokud dobře vidím a v to doufám(i když bych se radši měl zeptat) tak to v kontextu nevidím.
Jinak nevím co bych kouzlům vytknul, jsou originálními, čehož si cením, ale ta využitelnost mi vadí, proto strhnu jednu hvězdičku. Dávám 4* za originalitu a zpracováním.
abbé Faria
Krtecek: No, já si myslím, že je chyba, že v pasti chybí rozdíl úrovní.
LG:
Ad příklad s kouzelníkem na vysoké úrovni. Jedná se o originální využití kouzla. Pokud si napískám síť za cca. 3magy a hodím ji na dotyčného kouzelníka ze stromu, načež ho probodnu dýkou, zatímco se zmítá (útok na nehybnou postavu) - znamená to, že je kouzlo přesílené, nebo jsem ho jenom dobře využil??
Mně to nepřijde jako až tak přesílené kouzlo. Pokud by ho nějaká postava cíleně využívala k likvidaci nepřátel, pořád tu máme pravidlo "PJ má vždy pravdu." Co brání mocným CP
a) použít to samé na kouzelníka
b) vymyslet protikouzlo "Antietanol 07"
Za chybu považuji nepoměr mezi dobou vyvolávání a dobou trvání. Budu celkem hodnotit za 4*, přičemž jsem zaokrouhloval nahoru.