Blantyrova kuše
Autor: | Chicken |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 23 |
Skupina: Zbraně
Síla zbraně: 6/+1; 6/+1
Délka: 65
Cena: 185
Malý dostřel: 22
Střední dostřel: 38
Velký dostřel: 60
Váha: 75 mn
Popis:
Popis:
Dvojkuše (dále jen kuše), má 2 lučiště, tj. 4 ramena, dvě nahoře a dvě dole. Kuše je horizontálně souměrná(tj. spodek je zrdcadlově stejný jak vrch), takže co je vrch a co spodek nejde poznat, protože to je jedno. Na délku má 65 coulů a na konci má menší pažbu, dělanou tak, aby si ji mohl střelec zapřít o rameno, ať již střílí z jednoho nebo druhého lučiště. Pokud by byla kuše na obou lučištích nabitá, tak zatímco by střílel střelec z jedné strany, mohla by šipka na druhé vypadnout. Proto je na obou lučištích umístěna malá záklapka, která jistí, aby šipka nevypadla, takže je jedno, kterou stranou budete střílet první. Z kuše se nestřílí tak, že se obě šipky vystřelí najednou, ale tak, že se vystřelí ta, co je na momentálním horním lučišti, po výstřelu se kuše otočí v rukou o 180° a vystřelí se druhá šipka. Díky tomu se dá s kuší střílet 2× za kolo. Střelec si dává pozor, aby rukou, kterou drží kuši zaspod, nepochroumal spodní lučiště. Proto je mírně "zasazené" do základu. Každé lučiště má svou spoušť. Po vystřelení obou šipek musí střelec nabíjet 2 kola (pokud nabíjí obě strany). Základ je dělán z pevného, ale co možná nejlehčího dřeva např. z ořechu, zatímco ramena jsou dělaná z co nejpružnějšího dřeva, jeko je ku příkladu tis. Celá kuše je dělaná tak, aby byla šipka co nejpřesnější a nejprůraznější. A aby byla průrazná, musí být rychlá a díky tomu doletí celkem daleko.
Z kuše mohou střílet pouze ti, co mají minimální sílu 13 a minimální obratnost taky 13, a to proto, aby z ní mohli střílet přesně a aby byla funkčnost kuše plně využita. Ostatní z ní mohou střílet také, ale s postihem.
Účel a použití kuše:
Jsou dva způsoby: ten první:je dobrá na rychlou a okamžitou akci, např. někde v jeskyni,kse je třeba rychle jednat, vystřelím jednou, podruhé a jdu bojovat. Lze ji také použít v momentě rychlého překvapení..
A ten druhý způsob je především v armádě: Kuše má být co nejpřesnější a nejprůraznější. Proto si klade za cíl díky jedné mohutné ofenzívní střelby (samozřejmě za použití tisíců střelců s těmito kušemi v armádě) zničit nepřítelovy nejsilnější složky, snížit morálku a vnést do jeho armády náhlý zmatek. Zbytek je na pěchotě. Tento způsob boje bývá kombinován s jízdou, takže jen co střelci splní svůj úkol, vjede do roztroušené nepřátelské armády jízda a zmatené pobíhající muže pobije. Tento kombinovaný útok lze odrazit jedině sjednocením zbylých mužů pod silným a morálním vedením a nebojácností.
Pokud jsou střelci dobře vycvičení a pokud jsou ve větším počtu, mohou s kušemi kombinovat a zasypat tak nepřítele nepřetržitou sprchou šipek.Toto zvládnou pokročilí střelci, ale má to jeden háček: velmi rychlá spotřeba šipek.
(Pro ty, co hrají s DrD - Svět je zde pár bonusů: Po úspěšné ofenzívní střelbě mají všichni vojáci bonus +2 k morálce, zatímco nepřítel postih -2 k tvrdosti a -1 k morálce, protože je rozpuštěn a zmaten.)
Historie:
Kuše, pojmenovaná po svém vynálezci a strůjci jménem Herbert Blantyre, má dlouhou historii.Byl to mladý člověk, měl okolo 27 a byl synem významného mistra tesaře Valvise Blantyreho. V jejich rodině se toto řemeslo dědilo z otce na syna po dobu dobrých 350 let. Jeho otec byl ve městě velmi váženým člověkem. Poté co umřel na neznámou nemoc, Herbert zdědil dílnu. Svému řemeslu se věnoval naplno, ale vyrábět kuše mu nestačilo. Měl také malého bratra Saurima, kterému bylo sedm. O 2 roky později jim umřela matka. Jak měl Saurimo 15, pomáhal svému bratrovi v řemesle. Herbert měl velkou vynalézavost a díky ní zdokonaloval kuše, dal se na výrobů nářadí, zdokonalil pluh a vymyslel dřevěný jeřáb, jěž umožňoval zvedat těžké předměty do velké výšky za pomocí jednoho muže. Měl však velkou lásku k pivu a tak chodil do hospody "Sladký chmel". V opilosti si sice tak dělal nepřátele, které urážel, ale druhý den si je usmířil penězi. Však co, chudý nebyl.
Jednoho rána se mu vnukla myšlenka, kterou se rozhodl realizovat. Byl to první prototyp kuše, který byl vzápětí někým neznámým ukraden. Byl ukraden nepřítelem, který se rozhodl kuši vyrobit pro porážku Herbertova rodného království, Království Crozet.Po smrti Herberta Saurimo přišel na vadu kuše, díky níž byl Nepřítel poražen. Kuši zdokonalil, ovšem nesklidila takový úspěch jako předtím. Dnes vlastní rod Blantyrů tesařský cech ve městě. O to se zasloužil vnuk Saurima, Mercer. Dnes je starý a cech s dílnou vede Mercerův syn Lingrim Blantyre.
Výroba:
Výroba kuše není lehká a nezvládne ji žádný začátečník. Co zde popisuji, jsou spíše informace pro PJ!, protože je na to potřeba hodně dovedností, a to proto, protože je tuto kuši vyrobit těžké, takže si pravděpodobně nezačne hrdina o polední přestávce kuši vyrábět. Tuto kuši vyrábějí jen ti nejlepší z mistrů tesařů a řezbářů.
Aby mohl mohl mistr tesař vyrábět tuto kuši, musí mít dovednost Řezbářství a dovednost Truhlářství aspoň na stupni velmi dobře. Také musí mít dovednost Řezbářství kuší, kterou jsem zde stručně popsal:
vlastnost: Obratnost
Obtížnost: těžká
Ověřování: každou kuši
Totální úspěch: Kuše je unikátně vyrobena,lze prodat za větší peníz.
Úspěch: Kuše je dobře vyrobena.
Neúspěch: Postava dílo zkazí, nelze opravit.
Fatální neúspěch: Postava kuši vyrobí velmi špatně, ale neuvědomuje si to a při testování
se rozpadne ( např. vyletí rameno a trefí postavu po hlavě), postava je zraněná za 1k6 životů.
Cena odpovídá náročnosti výroby, proto se vám může zdát drahá, ale její koupě se vyplatí a určitě ji při rychlém jednání v boji využijete.
"Pane, výroba kuše byla úspěšně zahájena."
"Výborně. Není nad to porazit nepřítele jeho vlastní zbraní."
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 23
Autor: Chicken
Diskuze
Tak tohle OHZD nevyhraje...
S úctou Rotrigo
hezky no na to ze to je prvni dilko tak ujde
anarion + Harven: diskuzi na téma luky a kuše prosím sem: Stůl Rubrika předměty, ID stolu: 1684. Tu zdejší pak odmažu.
Obecně má kuše (samostříl) větší dostřel, protože střelec nemusí lučiště držet napnuté a nenapíná ho jen prostým tahem svalů paží.
Harwen: Děkuji ti, mě šlo jenom o to, že luk má větší dostřel a rychlost nabíjení...díky...
Chicken: Trochu alibismus, ne? To že jsou tady dvě děsný dvojkuše neznamená, že můžeš mít taky (byť o něco lepšé) to naopak znamená že tvoje musí být vynikající.
anarion, Zombie: Chtěl bych se jen vyjádřit k vaší debatě ohledně luků a kuše. Jak zde již bylo napsáno, tak nejlepší lučištníci byli ti angličtí a nikdo se s nimi nemohl měřit. Klasická bitva probíhala v té době tak, že obě strany nejdříve vystříleli šípy a pak se proti sobě rozjeli těžkooděnci, kteří přežili první salvu šípů a byl z toho takovej velkej mlýnek na maso. No a pak přišli francouzi, kteří s angličany časo bojovali, s kuší. Podoba bitev se pak změnila. Angličtí lukostřelci vystřelili své šípy a jejich jízda se rozjela. Mnoho francouzských kušostřelců (nebo jak se jim říká) a jezdců sice padlo. Jenže díky snadnosti výcviku z kuše měli nyní francouzi mnohem více střelců a když se přiblížila anglická jízda tak hromadně vystřelili a angličané padali jak zralé ovoce. Z tohoto příkladu jsou jasně vidět výhody i nevýhody kuše a luku. Luk měl větší dostřel, střelců z kuše bylo zase hodně. Luk byl silnou průraznou zbraní, ale jen v rukách zkušeného střelce, naproti tomu u kuše na síle střelce nazáleželo, jelikož na nejtěžší část, natahování tětivy, měli háky. Naproti tomu z luku se dalo zase každopádně střílet rychleji, nabití kuše neblylo zrovna snadné. Ale nejdůležitější nakonec prostě byl ten počet... množství vždycky vyhraje :-)
Nápad není špatný, ale zase mi přijde až moc přeceněný. Taková kuš je bezesporu užitečná, ale určitě je těžká a trvá delší dobu ji znovu nabít, atd.
Ale nic si z toho nedělej, Chicken. Já chci taky přispívat a bude to pro mě taky jednou poprvé, kdoví jak dopadnu já.
Zerafel: Odkazuji na můj příspěvek v této diskuzi který je původně určen pro anariona ale teď i pro tebe. Začíná slovy: "Anarion: Já vím, že zde rozebírám už kuši..." Jinak díky za kritiku... S úctou Chicken
Zdravím autora...
Už jen, co jsem toto poprvé spatřil, jsem věděl, kam to zařadit - do nováčkovských pokusů. Nevím, kolikáté dílo to je, ale řekl bych, že tvé první (maximálně druhé). Podle toho bude nucen se zařídit. Psát sáhodlouhou kritku na tak krátké a neoriginální dílo je zbytečné a čas beroucí.
Tato kuš se tváří originálně možná zpočátku, naráží však na několik pozoruhodností.
Systém střelby z jedné a druhé strany nám pokulhává. Píšeš o nějaké záklopce - jak vypadá? Já si to třeba nedovedu představit. Před střelbou jsem přece nucen takovou záklopku asi nejprve odstranit a pak teprve střílím - což nám ale nedává 2x za kolo :o(
Nápad s vytvořením nové dovednosti se mi zdá taky zbytečný. Myslím, že zkušený tvůrce obyčejných kuší zvládne i tuto. Však co, je to jen o tom, udělat na zrcadlové straně kuš jinou. Stejně si ale myslím, že by se z toho špatně střílelo - střelec přece při střelbě kuš drží pevně oběma rukama dole i nahoře. Pokud by mu dole vadil šíp a tětiva + jánevímcovšechno, tak by při střelbě střelec kuši nedržel pevně a vybil by si asi zuby nebo měl postih ke střelbě.
Toto si mohl řešit jako okořenění a dílo by mělo aspoň trochu náboj, i když by byla taková kuš spíše horší než normální - takže asi i zbytečná.
Normálně bych hodnotil mezi 0* a 1*, ale musím ocenit to, že autor takového ,,kalibru" dokázal vsunout do předmětu věc nevídanou, a to pravidla pro boj armád. Samotné bonusy se mi sice zdají vysoké, ale i přesto tento pokus vysoce cením + 1*. A nakonec volím 2*
S pozdravem a úctou...zerafel
Zombie: Tady by jsem se zastavil. Bylo známo že Angličtí lučišníci dokázaly na 100 metrů prostřelit 5 cm dubovou desku. Pochybuji že by kuše něco takového dokázala. Kuše byla spíše na boj do 50 metrů, dále nebyla moc přesná, ale lépe se s ní učilo. Umění lučišnictvý se učilo třeba 20, 30 let, né li déle....