Pomocníčkový prak
Autor: | S. |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 39 |
Skupina: Artefakty
Síla zbraně: 6/-1 (12/-1 proti magickým tvorům)
Kvalita zbroje: (+1
Malý dostřel: 9
Střední dostřel: 16
Velký dostřel: 25
Sféra: 4
Váha: 5 mn
Popis:
Pomocníčkový prak
Historie
Tento mocný artefakt (jeden z nejmocnějších, který kdy byl vůbec vyroben) byl dědictvím velkého hobitího království, jenže pak ho někdo z pokladnice ukradl (spekuluje se o tom, že sám král Koblížek IV). Bohůmžel to je také jediné, co se o jeho historii ví. Když se na to zeptáte démona, většinou mele něco o vázách, záclonách, dobývání světa, prsatých démonkách a dalších podobných věcech. Spekuluje se o tom, že je pravděpodobně dílem některého hobitího alchymisty, který nezůstal u výrob kouzelných omáček či magických samopečících trub (popř. velké hobití legendy – nekonečného měchu medoviny; něco jako vylepšený kámen mudrců.)
Popis
Předmět vypadá jako šedomodrý čtvercový šátek o hraně asi 44 coulů. Působí trochu sepraně a sešle, ale když se podíváte blíž, můžete si všimnou části jakéhosi květinového vzoru. Látka nejspíš původně sloužila jiným účelům (dá se předpokládat nějaká záclona či potah nějakého křesla). Látka sama o sobě je poměrně pružná, nicméně to je pravděpodobně protože tato její vlastnost je podpořena magicky; když má být použita ke střelbě, protáhne se a zúží do proporcí pro to vhodných.
Jako by si látka sama (popř. démon, chcete-li) uvědomila, že je jí více potřeba zdéli a méně potřeba ze strany.
Šátek občas mění vzor, podle toho, co vidí kolem. Dává ale přednost květinový vzorům. Pokud si to nositel přeje, může démona požádat a ten může vytvořit i nějaký nápis či konkrétní vzor. Pravdou však je, že Rachítek nemá krom jednoduchých přírodních vzorů, které mu jdou, žádné velké umělecké nadání…
Použití
Pomocníčkový prak se v první řadě dá použít jako běžný prak (má statistiky 6/-1, popř. 12/-1 proti magickým tvorům; dostřel klasického praku). Tedy je pravdou, že ve skutečnosti se používá spíše jako šátek, kapesník či se nosí prostě omotán kolem ruky nebo krku, ale to je druhá věc (pokud ho má nositel tímto způsobem na sobě, popř. pokud ho má v ruce či v kapse, zvyšuje si OČ o 1).
Pomocníčci
Démon v praku umí jediné kouzlo – pomocníčci (jedná se o kouzlo z ppe). Démon může kouzlo kouzlit kdykoliv má dost magenergie. A ta není omezena nijak jinak, než způsobem získávání magenergie.
Kouzlení pomocníčků vypadá tak, že nositel vloží do praku tolik kamínků, kolik chce vykouzlit pomocníčků, a ty vystřelí (kamkoliv v rámci dostřelu). Místo kamínků vyskočí příslušné množství pomocníčků a budou očekávat (popř. plnit) příkazy sesilatele. Sesilatel může rozdat příkazy pomocníčkům už když je má jako kamínky v praku (telepaticky skrze démona) – takže kouzlení většinou vypadá, že sesilatel vystřelí kamínky a z místa dopadu se rozběhnou pomocníčci trpaslíčci a hned začnou kutit a pracovat.
Specialitou pomocníčků z praku jsou domácí práce. Umí samozřejmě všechno, co umí běžní pomocníčci, ale krom toho umí výtečně uklízet, vařit, mýt nádobí. Také jsou výbornými zahradníky. Ale to jen na okraj.
Démon
V pomocníčkovém praku sídlí démon Rachítek, který byl povolán ze čtvrté sféry. Pravdou je, že se tam nacházel nejspíš úplně náhodou, jeho inteligence je 15 a jeho schopnosti 4. sféře příliš neodpovídají, ale uvědomme si, že povolávyjící theurg byl hobit a podle některých narážek z „úst“ démona byl při výrobě pravděpodobně opilý.
Rachítek je společenský a pokud má možnost, rád si s někým (dost chytrým) popovídá (zajímá se o teologii, filosofii, historii, etnologii, mikropaleobiologii a velmi se zajímá o anatomii, obzvláště některých konkrétních partií. Magie je podle něj nudná a je přesvědčen, že krollové jsou ve skutečnosti velmi moudří tvorové, jen to dovedou obratně maskovat – jsou to podle něj právě oni, kteří dokonale nenápadně řídí chod světa.) Rachítek je schopen mluvit. Dělá to jen málokdy, ovšem je to jediný způsob, jak komunikovat s osobami, které nejsou jeho nositel (jen s tím je telepaticky spojen). Raději komunikuje telepaticky (telepatie s nositelem je automatická, oboustranná a neodposlouchatelná).
Rachítek je občas trochu škodolibý, sám říká, že je to silnější než on. Nikdy ale neudělá nic, co by mohlo uškodit nositeli. Spíš občas sešle pomocníčka sám od sebe a nechá ho provést něco vtipného.
Příkladně sesilatel útočí prakem a trefí se. Místo kamínku ovšem vyletí pomocníček (magenergie praku klesne o 1), který trpaslíkovi, na kterého byla střela mířena, začne dělat uzle na vousech a když ty jsou hotové, začne se mu na nich houpat. Anebo třeba sešplhá k botám a sváže tkaničky. Ale může i překousat nějaký kožený pásek (od brašny) anebo vyběhnout cíli na záda a ulamovat mu z šípů letky. (Rachítkovi je jedno, kdo je jeho nositel, prostě někomu slouží. A pokud mu může pomoct, většinou to udělá. A když se u toho ještě nasměje, tak má o to větší radost).
Rachítek má neutrální přesvědčení, nicméně pokud má delší dobu jednoho nositele, začíná se přiklánět k jeho přesvědčení (přibližná osa přesvědčení pak je: škodolibý - neutrální - zdrženlivý). Rachítek nemá k živým bytostem žádný vztah, krom toho, že ho zajímá jejich anatomie. Proti zabíjení nic nemá. Též je náruživý hráč šachu a jeho snem je mít ruku, aby si mohl zahrát jinak, než skrze pomocníčka či někoho jiného. Pro účely šachu je schopen velmi rychle vytvořit na plátně strukturu šachovnice tvořenou nití (srdcem artefaktu). Políčka jsou tvořena světlejšími a tmavšími modrými fleky. Je zajímavé, že na vytvoření šachových figurek (pomocníčků s odpovídající barvou a vzhledem) si magenergii vždycky najde i když zrovna žádnou nemá. Nikdo neví, jak je tohle možné (a nejvíc to mate mágy vysokých úrovní, kteří zkoumající smysl světa), každopádně je to tak.
Magenergie
V Pomocníčkovém praku je 199 magů, ovšem Rachítek nemá moc v oblibě alchymisty (trochu se jich bojí – a nijak to netají), takže většinou mlží – pokud se někdo pokouší vidět magenergii Pomocníčkového praku, hoďte k %. Je 0 - 20% pravděpodobnost, že bude prak viděn, jako by měl jen 19 magů, a 21 – 35% pravděpodobnost, že bude prak viděn, jako by měl 1999 magů. Jedná se o zvláštní formu iluse a nutno dodat, Rachítek se vyjevenými výrazy alchymistů velmi rád baví (mimochodem, zná na toto téma několik dobrých vtipů).
Krom toho má prak svou vlastní magenergii, kterou získává různými způsoby. Je-li prak použit k zabalení nějakého množství jídla (typickým příkladem je aplikace jako Honzův ranec buchet), Rachítek část toho (nebo taky všechno, podle chuti) postupně (řádově během pár minut až pár desítek minut) vstřebá a přibude mu až 20 magů (podle chuti a množství, většinou ale řádově méně; za takový rohlík přibude sotva jeden mag a to jen pokud je démon zrovna hodně hladový).
Mimochodem, je jen na vlastníkovi balíčku s jídlem, zdali si nenadálé změny hmotnosti všimne (tímto způsobem lze démona i krmit; ale pozor, z neznámých důvodů není příliš těžké ho přejíst). Zde bych asi také měl podotknout, že démon má nejvíce v oblibě sladké a přímo miluje povidla.
Další možný způsob získávání magenergie je humor (a výsměch). Za každý vážně dobrý vtip, který někdo v přítomnosti démona řekne (počítá se cokoliv, co démon vnímá a co ho rozesměje, takže to může být i krutá skutečnost), přibude jeden nebo dva magy (vyjímečně i více). Ale i tady platí, že pokud někdo pořád dokola vykládá vtipy, může se démon začít nudit.
Zajímavé je, že má rád jídlo a vtipy, ale nemá rád vtipy o jídle.
Démon teoreticky nemá žádnou horní hranici magů, kterou může pojmout, ale s každým dalším magem, který vstřebá, je stále čilejší. Výmluvnější, barevnější a ...hravější.
Jakmile démon přijme (libovolnou formou) nějaké magy, je pravděpodobnost odpovídající momentálnímu množství magů, že sešle pomocníčky při první příležitosti sám od sebe. To probíhá tak, že démon nějakou dobu přemýšlí, co tak stvořit, připomenout, udělat - a pak na nejbližší hromádku hlíny (i v květináči) nebo obdobného materiálu sešle pomocníčky, kteří začnou pracovat...
(Může to být cokoliv. Pomocníčci mohou začít stavět nevěstinec uprostřed lesa, pekárnu, jezdeckou sochu císaře Mrkvičky VII; konkrétní využití pracovní síly dopadá na fantasii PJ, moje jim rada zní: Co asi tak může chtít démon, kterého byl schopen povolat hobití theurg...).
Se stoupající magenergií je barva plátna stále více modrá, stále méně šedivá a démon je stále více veselý. Pokud ale v praku není žádný mag déle než hodinu, jeden tam zčistajasna přibude (ne víc).
Materiál
Srdcem artefaktu je nit, kterou je vyšít květinový vzor (je jí asi 8 metrů). Zbytek praku je tedy možné mechanicky poškodit, protrhnout, prodřít, shořet apod. Prak však byl vyvinut víceméně (...) k boji, proto mu byla do vínku dána schopnost se sám poopravit. Pokud je látka praku poškozena a není úplně zničena, prak jí poopraví. Pospojuje roztrhlá vlákna nitě apod. Jestliže se vytvoří díra, prak odebere tkaninu ze zbytku praku a díru jí zaplní – tkanina tedy řídne a stává se stále tenčí. Aby se prak tímto způsobem nestal úplně nepoužitelným, má schopnost doplňovat svou hmotu z okolí. Jestliže je uložen tak, že se dotýká nějaké tkaniny (a nemá dost hmoty), pravděpodobně jí bude “krást“. Pozor, to funguje i pokud hodíte prak do trávy – prostě si upraví vlákna vhodné rostliny na nitě. Vlákna různých barev, která prak přijal za své, časem získají zašlou šedomodrou barvu praku.
Tuto samoopravovací schopnost je teoreticky možno využít. Pokud prak zbavíte veškeré tkaniny a zbude jen srdce artefaktu, nit, kterou použijete jako součást oděvu nějaké dámy, není vyloučeno, že oblek se v naprosto nevhodnou dobu rozpadne - a na zem mezi jeho zbytky spadne i Pomocníčkový prak s nějakým oplzlým výjevem (jak již bylo naznačeno, démon praku nepostrádá jistou formu smyslu pro humor). V každém případě není samoopravovací schopnost Pomocníčkového praku nijak blesková záležitost – rozhodně nelze pozorovat okem.
A to je celý Pomocníčkový prak.
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 39
Autor: S.
Diskuze
Mám zde několik poznámek k Vašim kritikám, za které též Vám velice děkuji.
Pokusím se nejprve obecně se vyjádřit k faktům, nad kterými jste se pozastavovali, poté se pokusím konkrétně odpovědět na body, ke kterým mé obecné vyjádření nedostačuje.
K obrannému číslu. Předmět, je-li nošen, zvyšuje OČ o 1. Nikde nepíšu, že zvyšuje také, je-li používán jako prak. Někteří se ale vyjadřovali též k samotnému zvýšení OČ jako k faktu. Poodhalím roušku a prozradím, že v pravidlech se o tom píše na str. 32 ppp 1.6D v kapitole obranný démon: „Zaklínání démonů do jiných předmětů /myšleno je do jiných než zbraní, zbrojí a štítů/ (například do prstenu) se zpravidla nijak neprojevuje, a proto se obvykle neprovádí.“
Démon v pomocníčkovém praku je ono slovíčko [ zpravidla ] v předcházející citaci. Představte si to tak, že démon bezmyšlenkovitě pomáhá koordinovat pohyby nositele tak, aby se vyhýbal zranění.
Magenergie předmětu. „Theurg může démona /myšlen je démon v kouzelném předmětu/ spatřit, pokud obsahuje dost magenergie (démon jí má vždy o jeden mag méně, než kolik bylo zapotřebí na styk se sférou, ze které pochází)...“ str. 30 ppp 1.6D.
200-1=199.
Problém je, že jsem se dopustil chybné formulace, neboť jsem příliš nejasně uvedl, že v předmětu je 199 magů, ovšem magenergie, za kterou jsou sesílaní pomocníčci, je jiná hodnota (konkrétní hodnota může nabýt nejvýše sto magů, to se ovšem může stát jen velmi vyjímečně) - systém pro magenergii, za kterou jsou sesíláni pomocníčci je popsán konkrétně. Oněch 199 magů má význam skutečně jen pro alchymistovu schopnost vidění magenergie.
K té mlžící schopnosti, PJ bude nucen provést dva hody, přednost ale má hod pomocníčkového praku, je to konkrétní pravidlo upravující pravidlo obecné. PJ tedy hodí za prak a pokud ten úspěšně zamlží svojí magenergii (tedy 01-40% na k%), theurg hází na vidění právě takového množství magenergie, na kolik se prak tváří.
Nyní k útočnému číslu, nad kterým jste se též pozastavovali. Číselně to sedí, vycházíme-li z útočného démona +4, který, upraven na útočného démona proti, nabývá hodnot +8 (+2 proti všem), dohromady s prakem 4/-1 je to tedy 12/-1, resp. 6/-1 proti všem. Trošku nám to ale hapruje v tom, že útočný démon proti magickým tvorům se nachází až ve sféře šesté. Odůvodnění spočívá v oné poznámce, kde říkám, že démon Rachítek je pravděpodobně z vyšší sféry, než v jaké ho theurg našel. Ta pravděpodobnost nejspíš bude nejméně 100% (nemluvě o inteligenci démona).
Jak tohle ale vysvětlit deshimu? Inu, vycházejme z toho, že démoni jsou reálné myslící bytosti. To skutečně jsou, v základním světě (myslím svět dobrodruhů, sféru 0) sice nehmotné, ale reálné jistě a inteligenci mají také. Dokonce není takový problém si s nimi pokecat. Naopak, někteří kecají rádi. Kecají-li ale démoni s námi, proč by nekecali i s jinými démony. Dále, v pravidlech se většinou používají formulace jako [ ...démon se vyskytuje v té a té sféře... ]. Všiml jsem si toho slova vyskytuje.
Řekněme, že sféra je trochu něco jako oblast, kde se démon vyskytuje. Podobně jako deshi se vyskytuje třeba v Chebu a Mephala třeba v Turnově.
A když už jsme dospěli k tomu, že démoni jsou reálné myslící bytosti, které se někde vyskytují, je snadné se domáknout, že by si klidně (podobně jako reálná myslící bytost Mephala jela za deshim) mohli zajet za kamarádem v jiné sféře.
Prostě: to, že se někdo někde vyskytuje, neznamená, že se nemůže vyskytovat i někde jinde. (Nemusí to být za účelem kamarádství, démoni mají asi trochu jinou mentalitu, nicméně například též není nikde řečeno, že démon nemůže být theurg. Takový démon by si pak mohl do své sféry povolat démona ze sféry vyšší podobně, jako to dělá theurg ze sféry naší).
A jak že se povedlo našemu alchymistovi takového démona z vyšší sféry mezi těmi všemi domovskými sférami najít? Měl nejspíš štěstí, anebo (a to spíš) to můžeme přisuzovat té jeho opilosti, jistě si dovedete domyslet, jaké asi požadavky může takový opilý theurg sféře předložit.
Šulín se ptal, co že je to za bodrel s tou komunikací praku skrze psaní na šátek. Ano, možné to je, ale asi to není příliš pohodlné, nit se v takovém případě musí vyvléct ze zbytku praku a znovu navléct tak, aby tvořila slovo, je to tedy zdlouhavé (PJ odvodní sami konkrátní hodnoty). Krom toho, kdesi píši, že démon umí mluvit, což také umí (nepíši, jakýže má hlas, ale to si asi každý PJ zahraje radši sám).
Hmm, deshi (tuším, že to byl on) se také pozastavoval nad tím, že o démonu píšu jako o Rachítkovi, ale nikde nepíšu, že se jmenuje Rachítek. Ehm: „V pomocníčkovém praku sídlí démon Rachítek...“
Též deshi se ve svých textech obává toho, že předmět je příliš mocný a že schopnosti jsou jen záminkou pro fakt hodně hustě mocnej předmět (to není citace - to je humour). Je a není tomu tak. Uvědomme si, že theurg, který démona povolával, byl nejméně na 16. úrovni. Opilý, to už jsme říkali, a hobit, jistě, ale přesto už velmi zkušený dobrodruh. Jako takový se už musel setkat s potvorama, které obyčejnou kuší jen tak nezderivuje. Možná se setkal i s drakem. Kolik dobrodruhů na Vašich světech se dostalo na expertskou úroveň? Na mém málo, pokud ale ano, většinou už nějaký ten mocnější magický předmět či artefakt získali (a tohle je přecijen pořád ještě jeden z těch slabších).
Pomocníčci. Nad těmi se také někdo (Kedir ...Kedyr?) pozastavoval. Brečíte na špatném hrobě, Pomocníčky jsem nepsal, pouze je umí můj prak. Jestliže je pomocníčka snadné prostě rozplácnout, ať to ten trpaslík, kterému se houpe na vousech, klidně udělá. Je teda asi fakt, že bude mít pak vousy zasíraný vod bahna, ale to pomiňme.
Nyní se pokusím o konkrétní vyjádření.
cour, bod 2.:
Mikropalelobiologie je trošku možná osobnější narážka pro jednoho nebo dva uživatele. Snad má ale jistý komický význam i pro ostatní.
deshi, bod 1):
Rozhodl jsem se pracovat s ním od začátku jako s Prakem, dejme tomu, že z normálního šátku mu dělá statistiky praku ona schopnost artefaktu se protáhnout.
deshi, bod 2):
Co se asi tak honí opilému hobitovi hlavou? Každopádně já sám bych použil démona proti magickým tvorům prostě protože magičtí tvorové jsou nejširší a nejuniversálnější skupina nestvůr, se kterými by mohli být problémy a se kterými se dobrodruh může setkat. Nemrtví jsou magičtí tvorové, nevidění, dlaci, kdekdo je magický tvor. Pravděpodobně je to tedy z čistě praktických důvodů.
deshi, bod 8):
Ehjm, může být společenský a nemít k živým tvorům vztah? Pravděpodobně se jedná o velmi neobratnou formulaci, má chyba.
deshi, bod 10)
Zajímavý nápad, samozřejmě to je teoreticky možné. Já sám jsem to však nikdy nezkoušel. Určitě by to nemohlo nijak poškodit srdce artefaktu ani samotného démona, nevylučuju ale, že by to mohlo mít dočasný vliv na zničitelné části praku či na schopnosti démona. Můj odhad laika mi říká, že démon by byl prostě opilý a kdo ví, co by pak kouzlil za pomocníčky...
Kedir, bod 1)
Jak otřepané, že?
Kedir, bod 4)
Ano, souhlasím, moje chyba.
Terátor:
...je to Sal, dáme mu pět...
...je to Sal, dáme mu nula...
Hodnoť, jak hodnoť. Já sám bych si taky dal nulu.
Darmonlor:
V rukou slabšího PJ se cokoliv může stát zkázou celého dobrodružství.
hyperhobit, irook (příp. kdokoliv další):
Kterou z vyřčených věcí považujete za chybu, prosím, nehledě na předchozí kritiky buďte konkrétní, jen pak mohu konkrétně reagovat.
Tak.
Snad jsem zareagoval na všechny Vaše reakce (ještě jednou Vám za ně děkuji, hlavně pak deshimu, který byl velmi věcný a důsledný), pokud některé body považujete za nezodpovedené (ať už protože jsem zareagovat zapomněl nebo protože moje vysvětlení považujete za nedostatečné), prosím, upozorněte mne, podkusím se zareagovat, resp. zareagovat lépe.
S.
No je to super,ale snad jen ten konec.To že se artefakt sam opravuje mě osobně nevyhovuje,ale to je věc názoru dávám 4*
je to velmi dobre dilko, da se rict nadprumerne. No, možná to má malý nedostatek ale jinak je fakticky vyborne dilo a snad nejde hlasovat pro 3 a mensi. Me se to hodne libi a mohl bych tim do hry pridat pekny artefaktik ktery se vratil do meho vychodniho hobitiho kraloství...
Dnes jsem v dobre nalade tak ti dam 5 a za tim si stojim.
s pozdravem hyperhobit
Mě osobně se to velice líbí!Konečně něco co může vnést do(pokud nastanou) nudných chvilek trochu zábavy.:)Myslím,že je to docela pěkně propracované,i když je to až trochu moc "silný",ale o to zajímavější bude hra s tím.Pokud to PJ zvládne a neudělá z toho "užitečný zvíře".
Terátor:
za evidentně špatnou věcičku? To jsi snad spadl z višně, ne? Sorry, ale tohle je velmi pěkný a promakaný předmět. Ano, má nedostatek (jeden), ale v tomto případě se to dá lehce prominout, protože ten předmět na tom není postaven.
mě stačí, když se tady podívám, za co kolikrát nějaké předměty dostanou 3* a celkem mi to stačí...
Pokud je PJ zkušený a dokáže ukočírovat i takovou skupinu rozvracečů jako třeba naší družinu, tak mu tenhle artefakt může zajistit celé dny dobré zábavy a nenaruší nijak příběh.
Bohužel v rukou slabšího PJe by se opravdu mohl tento artefakt stát skázou celého dobrodružství...
No, počkám si ještějk na reakci Saladina na deshiho, abych nevypisoval ty samé chyby.
deshi - Tvoji přísnost jsem poznal na vlastní kůži, když je něco Nonsys .)
All No, nevím, tohle hodnocení mi připadá spíše jako, je to Sal, dáme mu pět.
Když se člověk podívá níže na další artefakty, jak jste nektěří klidně několikráte opakovali pravidlové nedostatky a srážely hvězdičky, tak tady za evidentně špatnou věcičku, dáváte plný počet.
Měli by jste hodnotit všechny stejně.
T.
Autor je S., výbuch co všechno můžeme čekat a co se může stát; já to vím viděl jsem ho v trenkách...bleh
deshi:
- ja jsem taky zastance pravidel, ale ne tak upjatym.
- Pod nalepkou artefakt si skutecne muzes delat co chces a podle me to byl i cil tvurcu DrD - snazit se vymyslet pokud mozno co nejzajimavejsi vlastnosti a provazat je. To je DrD.
- Tim jsem mel na mysli, ze toto kouzlo patri mezi ta, s nimiz muze Pj nalozit, jak uzna za vhodne. Treba blesky jsou jasne dane, magenergie, zraneni, dosah,..., ale prace jednoho pomocnicka za 5 zl denne se da vylozit mnoha zpusoby...
- jednak 20 a 12 je veliky rozdil a druhak tady ta cisla jsou az druhorada za tou furou jinych vychytavek, ktery tento prak ma. Ale nejsou nijak zanedbatelna, takze kdyz na to prijde, tak je Pomocnickovy prak i celkem mocna zbran.
Jinak co na to autor by me taky zajimalo.
irook.
Hrač DrD
Ano, to jsem si přečetl, ale proč to tam je? Proč rovnou nenapsal, že ho vyvolal z 15. sféry? Ono, když si to vezmeš, tak ze 4. sféry obsahuje démon 199 magů (o jeden méně než je potřeba na jeho vyvolání) a prak má na svá kouzla právě oněch 199 magů, kdežto z 15. sféry by jich měl asi o něco víc.
Možná došlo k tomu, že autor nerozumí zcela počítání magenergie u kouzelných předmětů, možná to je jinak, na to jsem se ho ostatně už ptal ve své kritice.
Nebo to mám chápat tak, že i když můžu říct, že to tričko je krásně zelené, tak budu říkat že je zelenomodré, abych byl zajímavý?
S úctou deshi