Pomocníčkový prak
Autor: | S. |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 39 |
Skupina: Artefakty
Síla zbraně: 6/-1 (12/-1 proti magickým tvorům)
Kvalita zbroje: (+1
Malý dostřel: 9
Střední dostřel: 16
Velký dostřel: 25
Sféra: 4
Váha: 5 mn
Popis:
Pomocníčkový prak
Historie
Tento mocný artefakt (jeden z nejmocnějších, který kdy byl vůbec vyroben) byl dědictvím velkého hobitího království, jenže pak ho někdo z pokladnice ukradl (spekuluje se o tom, že sám král Koblížek IV). Bohůmžel to je také jediné, co se o jeho historii ví. Když se na to zeptáte démona, většinou mele něco o vázách, záclonách, dobývání světa, prsatých démonkách a dalších podobných věcech. Spekuluje se o tom, že je pravděpodobně dílem některého hobitího alchymisty, který nezůstal u výrob kouzelných omáček či magických samopečících trub (popř. velké hobití legendy – nekonečného měchu medoviny; něco jako vylepšený kámen mudrců.)
Popis
Předmět vypadá jako šedomodrý čtvercový šátek o hraně asi 44 coulů. Působí trochu sepraně a sešle, ale když se podíváte blíž, můžete si všimnou části jakéhosi květinového vzoru. Látka nejspíš původně sloužila jiným účelům (dá se předpokládat nějaká záclona či potah nějakého křesla). Látka sama o sobě je poměrně pružná, nicméně to je pravděpodobně protože tato její vlastnost je podpořena magicky; když má být použita ke střelbě, protáhne se a zúží do proporcí pro to vhodných.
Jako by si látka sama (popř. démon, chcete-li) uvědomila, že je jí více potřeba zdéli a méně potřeba ze strany.
Šátek občas mění vzor, podle toho, co vidí kolem. Dává ale přednost květinový vzorům. Pokud si to nositel přeje, může démona požádat a ten může vytvořit i nějaký nápis či konkrétní vzor. Pravdou však je, že Rachítek nemá krom jednoduchých přírodních vzorů, které mu jdou, žádné velké umělecké nadání…
Použití
Pomocníčkový prak se v první řadě dá použít jako běžný prak (má statistiky 6/-1, popř. 12/-1 proti magickým tvorům; dostřel klasického praku). Tedy je pravdou, že ve skutečnosti se používá spíše jako šátek, kapesník či se nosí prostě omotán kolem ruky nebo krku, ale to je druhá věc (pokud ho má nositel tímto způsobem na sobě, popř. pokud ho má v ruce či v kapse, zvyšuje si OČ o 1).
Pomocníčci
Démon v praku umí jediné kouzlo – pomocníčci (jedná se o kouzlo z ppe). Démon může kouzlo kouzlit kdykoliv má dost magenergie. A ta není omezena nijak jinak, než způsobem získávání magenergie.
Kouzlení pomocníčků vypadá tak, že nositel vloží do praku tolik kamínků, kolik chce vykouzlit pomocníčků, a ty vystřelí (kamkoliv v rámci dostřelu). Místo kamínků vyskočí příslušné množství pomocníčků a budou očekávat (popř. plnit) příkazy sesilatele. Sesilatel může rozdat příkazy pomocníčkům už když je má jako kamínky v praku (telepaticky skrze démona) – takže kouzlení většinou vypadá, že sesilatel vystřelí kamínky a z místa dopadu se rozběhnou pomocníčci trpaslíčci a hned začnou kutit a pracovat.
Specialitou pomocníčků z praku jsou domácí práce. Umí samozřejmě všechno, co umí běžní pomocníčci, ale krom toho umí výtečně uklízet, vařit, mýt nádobí. Také jsou výbornými zahradníky. Ale to jen na okraj.
Démon
V pomocníčkovém praku sídlí démon Rachítek, který byl povolán ze čtvrté sféry. Pravdou je, že se tam nacházel nejspíš úplně náhodou, jeho inteligence je 15 a jeho schopnosti 4. sféře příliš neodpovídají, ale uvědomme si, že povolávyjící theurg byl hobit a podle některých narážek z „úst“ démona byl při výrobě pravděpodobně opilý.
Rachítek je společenský a pokud má možnost, rád si s někým (dost chytrým) popovídá (zajímá se o teologii, filosofii, historii, etnologii, mikropaleobiologii a velmi se zajímá o anatomii, obzvláště některých konkrétních partií. Magie je podle něj nudná a je přesvědčen, že krollové jsou ve skutečnosti velmi moudří tvorové, jen to dovedou obratně maskovat – jsou to podle něj právě oni, kteří dokonale nenápadně řídí chod světa.) Rachítek je schopen mluvit. Dělá to jen málokdy, ovšem je to jediný způsob, jak komunikovat s osobami, které nejsou jeho nositel (jen s tím je telepaticky spojen). Raději komunikuje telepaticky (telepatie s nositelem je automatická, oboustranná a neodposlouchatelná).
Rachítek je občas trochu škodolibý, sám říká, že je to silnější než on. Nikdy ale neudělá nic, co by mohlo uškodit nositeli. Spíš občas sešle pomocníčka sám od sebe a nechá ho provést něco vtipného.
Příkladně sesilatel útočí prakem a trefí se. Místo kamínku ovšem vyletí pomocníček (magenergie praku klesne o 1), který trpaslíkovi, na kterého byla střela mířena, začne dělat uzle na vousech a když ty jsou hotové, začne se mu na nich houpat. Anebo třeba sešplhá k botám a sváže tkaničky. Ale může i překousat nějaký kožený pásek (od brašny) anebo vyběhnout cíli na záda a ulamovat mu z šípů letky. (Rachítkovi je jedno, kdo je jeho nositel, prostě někomu slouží. A pokud mu může pomoct, většinou to udělá. A když se u toho ještě nasměje, tak má o to větší radost).
Rachítek má neutrální přesvědčení, nicméně pokud má delší dobu jednoho nositele, začíná se přiklánět k jeho přesvědčení (přibližná osa přesvědčení pak je: škodolibý - neutrální - zdrženlivý). Rachítek nemá k živým bytostem žádný vztah, krom toho, že ho zajímá jejich anatomie. Proti zabíjení nic nemá. Též je náruživý hráč šachu a jeho snem je mít ruku, aby si mohl zahrát jinak, než skrze pomocníčka či někoho jiného. Pro účely šachu je schopen velmi rychle vytvořit na plátně strukturu šachovnice tvořenou nití (srdcem artefaktu). Políčka jsou tvořena světlejšími a tmavšími modrými fleky. Je zajímavé, že na vytvoření šachových figurek (pomocníčků s odpovídající barvou a vzhledem) si magenergii vždycky najde i když zrovna žádnou nemá. Nikdo neví, jak je tohle možné (a nejvíc to mate mágy vysokých úrovní, kteří zkoumající smysl světa), každopádně je to tak.
Magenergie
V Pomocníčkovém praku je 199 magů, ovšem Rachítek nemá moc v oblibě alchymisty (trochu se jich bojí – a nijak to netají), takže většinou mlží – pokud se někdo pokouší vidět magenergii Pomocníčkového praku, hoďte k %. Je 0 - 20% pravděpodobnost, že bude prak viděn, jako by měl jen 19 magů, a 21 – 35% pravděpodobnost, že bude prak viděn, jako by měl 1999 magů. Jedná se o zvláštní formu iluse a nutno dodat, Rachítek se vyjevenými výrazy alchymistů velmi rád baví (mimochodem, zná na toto téma několik dobrých vtipů).
Krom toho má prak svou vlastní magenergii, kterou získává různými způsoby. Je-li prak použit k zabalení nějakého množství jídla (typickým příkladem je aplikace jako Honzův ranec buchet), Rachítek část toho (nebo taky všechno, podle chuti) postupně (řádově během pár minut až pár desítek minut) vstřebá a přibude mu až 20 magů (podle chuti a množství, většinou ale řádově méně; za takový rohlík přibude sotva jeden mag a to jen pokud je démon zrovna hodně hladový).
Mimochodem, je jen na vlastníkovi balíčku s jídlem, zdali si nenadálé změny hmotnosti všimne (tímto způsobem lze démona i krmit; ale pozor, z neznámých důvodů není příliš těžké ho přejíst). Zde bych asi také měl podotknout, že démon má nejvíce v oblibě sladké a přímo miluje povidla.
Další možný způsob získávání magenergie je humor (a výsměch). Za každý vážně dobrý vtip, který někdo v přítomnosti démona řekne (počítá se cokoliv, co démon vnímá a co ho rozesměje, takže to může být i krutá skutečnost), přibude jeden nebo dva magy (vyjímečně i více). Ale i tady platí, že pokud někdo pořád dokola vykládá vtipy, může se démon začít nudit.
Zajímavé je, že má rád jídlo a vtipy, ale nemá rád vtipy o jídle.
Démon teoreticky nemá žádnou horní hranici magů, kterou může pojmout, ale s každým dalším magem, který vstřebá, je stále čilejší. Výmluvnější, barevnější a ...hravější.
Jakmile démon přijme (libovolnou formou) nějaké magy, je pravděpodobnost odpovídající momentálnímu množství magů, že sešle pomocníčky při první příležitosti sám od sebe. To probíhá tak, že démon nějakou dobu přemýšlí, co tak stvořit, připomenout, udělat - a pak na nejbližší hromádku hlíny (i v květináči) nebo obdobného materiálu sešle pomocníčky, kteří začnou pracovat...
(Může to být cokoliv. Pomocníčci mohou začít stavět nevěstinec uprostřed lesa, pekárnu, jezdeckou sochu císaře Mrkvičky VII; konkrétní využití pracovní síly dopadá na fantasii PJ, moje jim rada zní: Co asi tak může chtít démon, kterého byl schopen povolat hobití theurg...).
Se stoupající magenergií je barva plátna stále více modrá, stále méně šedivá a démon je stále více veselý. Pokud ale v praku není žádný mag déle než hodinu, jeden tam zčistajasna přibude (ne víc).
Materiál
Srdcem artefaktu je nit, kterou je vyšít květinový vzor (je jí asi 8 metrů). Zbytek praku je tedy možné mechanicky poškodit, protrhnout, prodřít, shořet apod. Prak však byl vyvinut víceméně (...) k boji, proto mu byla do vínku dána schopnost se sám poopravit. Pokud je látka praku poškozena a není úplně zničena, prak jí poopraví. Pospojuje roztrhlá vlákna nitě apod. Jestliže se vytvoří díra, prak odebere tkaninu ze zbytku praku a díru jí zaplní – tkanina tedy řídne a stává se stále tenčí. Aby se prak tímto způsobem nestal úplně nepoužitelným, má schopnost doplňovat svou hmotu z okolí. Jestliže je uložen tak, že se dotýká nějaké tkaniny (a nemá dost hmoty), pravděpodobně jí bude “krást“. Pozor, to funguje i pokud hodíte prak do trávy – prostě si upraví vlákna vhodné rostliny na nitě. Vlákna různých barev, která prak přijal za své, časem získají zašlou šedomodrou barvu praku.
Tuto samoopravovací schopnost je teoreticky možno využít. Pokud prak zbavíte veškeré tkaniny a zbude jen srdce artefaktu, nit, kterou použijete jako součást oděvu nějaké dámy, není vyloučeno, že oblek se v naprosto nevhodnou dobu rozpadne - a na zem mezi jeho zbytky spadne i Pomocníčkový prak s nějakým oplzlým výjevem (jak již bylo naznačeno, démon praku nepostrádá jistou formu smyslu pro humor). V každém případě není samoopravovací schopnost Pomocníčkového praku nijak blesková záležitost – rozhodně nelze pozorovat okem.
A to je celý Pomocníčkový prak.
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 39
Autor: S.
Diskuze
deshi ( 15:47:05 25.07.2005) : Autor píše, že démon byl ve 4. sféře náhodou a jeho schopnosti tomu neodpovídají.
irook
* Ano, tím jsem znám, jsem zastáncem pravidel, a to velmi upjatým a přísným.
* To je právě ono, dáš tomu nálepku "artefakt" a můžeš si dělat co chceš. Proč ne, ale pak to není DRD. To je to hlavní, co mi na tom vadí a také ten důvod, proč jsem psal kritiku tak obsáhlou.
* Kouzlo v režii PJ? To nějak nechápu. A to jsem si ještě nerýpnul do toho, že vyvolání kouzla je 1 směna :)
* Ano a meč krále Orsika Ostromeče (taky artefakt) jako bastard s 10/0 proti "ostatním" a 20/0 proti drakům by byl adekvátní? Šlo mi ale hlavně o to, že když má normální prak 4/-1, proč má tento také normální (z hlediska zbraně) prak vyšší parametry? Proč nevypadá jinak, aby je měl?
Já to beru, vám se to líbí a i když se mnou souhlasíte, není to pro vás podstatné. Spíš by mě zajímalo, co na to sám autor.
Schullin Koulle
Áno, pan učitel, ale já to prostě musel říct, když ostatní mlčí...
cour
Jenže u tohoto příspěvku se šlo držet pravidel a nic by na své zábavě neztratil. To je to, co se mi na tom nelíbí.
S úctou deshi
cour: To už je ale přece věcí osobního názoru...
deshi:
máš pravdu. ale i přes to všechno, co jsi napsal, je tento příspěvek na 5*. protože drd není hlavně o pravidlech, ale o zábavě.
deshi: Puntičkáři jeden nevychovanej, ale souhlasím s tebou. Vlastně jsem nastínil to samé, ale míň...puntičkářsky nevychovaně. 8)
Eratta 09:47:50 25.07.2005
U bodu 5) jsem na konci odstavce napsal ze 4. sféry, mělo tam být logicky z 15. sféry, omlouvám se.
S úctou deshi
deshi:
nechci ti rýpat do tvé obsáhlé kritiky, ale:
- myslím, že jsi příliš upjatý na pravidla.
- s tou sférou je to dle mě fakt jedno, už jen proto, že to má, jak ty říkáš, nálepku "artefakt". Theurg do toho artefaktu dává kus své duše a to je podstatnější, než počet magů, sféra, nebo cokoliv jiného.
- Kouzlo Pomocníčci patří do kategorie "v úplné režii Pj", takže hráč ti s tím škody příliš nenadělá, pokud si to pohlídáš.
- Paramtery zbraně taky nejsou nijak přehnané, takhle to mohou používat i postavy na vyšších úrovních (rozuměj kolem 20)
Celkově vzato tento předmět hýří skvělými nápady a je škoda jej odsuzovat kvůli pravidlům. Toť můj postoj, jak říkám, nechci ti tvůj přístup nijak nabourat.
irook.
Hrač DrD
Ad 3) "s poměrně vysoké sféry" To má být vtip nebo jsi se přehlídnul. Vždyť i ten "blbej" sluneční prsten je z páté sféry. Vzhledem k počtu prozkoumaných sfér opravdu nemohu 4. sféru považovat za poměrně vysokou :(
S úctou deshi
1) "Tento mocný artefakt (jeden z nejmocnějších, který kdy byl vůbec vyroben)" Nemohl sis tuto ohranou a již trapnou frázi odpustit?
2) Ach ta čísla. 12? Víš jak je to silné, když je to střelecké?
3) Ta obrana je pochybná. I když šlo by to vysvětlit tak, že Rachítek (proč je s měkým I/Y?) jako démon s poměrně vysoké sféry vidí mnoho a telepaticky držitele varuje před útoky. V tom případě by tam musela být doba, kdy by si na sebe držitel a démon zvykali.
5) Pomocníček se dá jednoduše rozšlápnout/rozmáčknout pokud si správně vzpomínám. Jak by tedy moh trpaslíkovi (nejspíš v boji) zavazovat vousy? (Jen rýpání :)
Moc pěkný předmět, leč také moc silný. Prvotní nápad jsem znal, takže pro mě nebyl takovým překvapením, ale skvěle si ho doladil. Pár chybek tam je, ale to se dá překousnout. Hodnotím za 5*.
Tedy, když vidím, jak se tu ostatní rozplývají, musím si rýpnout se svou troškou do mlýna. Ačkoliv se jedná o artefakt, měla by se dodržovat určitá pravidla...
Ctěný Saladine,
řeknu ti to rovnou, to co jsi stvořil, je umně zamaskovaný munchkin...
1) SZ praku je 4/-1, proč je tedy u pomocníčkového praku 6/-1, když navíc zachováváš klasický dostřel. Ten prak je přeci šátek, takže z hlediska zbraně není ničím výjimečný.
2) Diskutabilní otázka - Proč zrovna proti magickým tvorům, na co to hobitkům bylo? Kdyby se o tom napsala zmínka v historii, působilo by to lépe.
3) Drobnost - V popisu zmiňuejš jméno démona, ale není tam nikde vysvětleno, že je to jeho jméno, krátký text v závorce by udělal jasno všem, i nám natvrdlým.
4) OČ je jeden z mechanismů DRD a jeho zvyšování má určitá pravidla. Nelíbí se mi proto, že prak zvyšuje OČ o jedna, když ho někdo nosí u sebe. Můžeš namítnout, že stejnou fci má prsten knížete Dr-aguly (nebo jak se ten upír jmenuje), ale tam je to vyváženo krví. Zde "čím"?
5) Povídačka o tom, že démon byl omylem v určité sféře je zcela zcestná. Astrální sféry a jejich démoni jsou jedním ze základních principů DRD, který bychom neměli měnit, chceme-li říkat, že hrajeme DRD. Při tvorbě artefatku sice můžeme vymyslet démonovi libovolné schopnosti, nemůžeme ale démonovi ze 4. sféry přiřadit INT 15/+2. Byl takový problém napsat, že se jedná o démona ze 4. sféry? Možná ta magenergie?
6) Prak má 199 magů (žeby Rachítek von Baťa? *úsměv*) za které sesílá pomocníky, mocné to kouzelnické kouzlo. Předmětu ze 4. sféry by odpovídalo 8 magů (pominu-li fakt, že útočný démon +4, kterého z tého sféry vyvoláš, neudělá z praku 6/-1 prak 12/-1 a navíc mu ještě zbydou magy). U artefaktu by to tak mělo platit také, artefakt by měl být zvláštní schopnostmi, nikoliv počtem magů.
Vezmu-li celý text, tak prak může mít cca 200 magů, což je 200 pomocníčků, kteří vykonají práci za 1000 zlatých za den? (tuším, že jeden pomocník vykoná práci v hodnotě 5 zl). Takže si založím stavební firmu Rachítek s.r.o. nebo něco podobného. Na zesměšňování ostatních a škodění jejich osobám (viz příklady toho, co škodolibý Rachítek dělá) by stačilo klidně 20 pomocníků na den.
7) Doplňování magů je také jeden ze základních principů DRD. Když už si vymýšlíš svá vlastní pravidla (papá buchty apod.) bylo by dobré určit jasné hranice (maximální počet získaných magů za den) a ne jen určité náznaky, jak to děláš v textu ty.
Navíc věta "magenergii vždycky najde i když z rovna žádnou nemá" je dosti zavádějící. Kde si ji najde? Jak si ji najde? Alespoň pro PJ bys to měl rozepsat. Takto to povede méně zkušené hráče k tomu, že si budou myslet, že "ono (všechno) nějak jde".
8) Docela mě zarazilo - Na jedné straně píšeš "Rachítek je společenský..." a o dva odstavce dále "RAchítek nemá k živým bytostem žádný vztah". Mám to chápat tak, že je opilý i ten démon (nejenom theurg, který ho vyvolal) a hází si kostkou, jaký právě zaujme postoj ke světu?
9) Drobnost - to jak Rachítek mlží svoji magenergii a hody kolem toho. Alchymista hází k% na vidění magenergie, poté mu PJ řekne, zda něco vidí a koik přibližně. Hod na mlžení provádí tuším PJ a i kdyby i alchymista uspěl, tak pokud PJ hodí špatně (pro hráče) tak má alchymista stejně smůlu? Chápu to dobře? Myslím, že stačilo napsat, kdo konkrétně a kdy hází, aby to bylo jasné všem, i nám natvrdlým.
10) A on je Rachítek takový jedlík. By mě zajímalo, co by se stalo, kdyby zbaštil buchty z žaludový mouky, přičemž ty žaludy by byly z posvátného dubu. Zkrátka může Rachítek pozřít magické jídlo, ať s aktivní magenergií (zlaté kapradí) nebo s pasivní magenergií (lektvar rudého kříže)?
Celkově je to zajímavý nápad, ale jeho zpracování je silně ovlivněno účelem. Dílo na mně působí, že nešlo o to, udělat co nejzábavnější předmět, ale za zástěrku zábavy skrýt co nejsilnější předmět a celé to přelepit nálepkou "artefatk".
S úctou deshi