Elfská dýka
Autor: | ThunderBolt |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 31 |
Skupina: Zbraně
Síla zbraně: 3 / +1
Kvalita zbroje: -1
Délka: 1
Cena: 6
Váha: 7 mn
Popis:
Tato zbraň si získala svůj název proto, že byla právě mezi Lesními elfy spatřena nejprve. Až poté se dostaly tyto zbraně z elfských rukou i k jiným národům a jiným bojovníkům. Lesní elfové ji vyrobili z jednoho jediného důvodu. Sice se traduje, že elfové raději vylezou na stromy a ostřelují nepřítele z luků a zasypou jej salvou šípů, ale když už byli elfové na zemi a dostali se bitvy s nepřítelem, používali své meče. Jelikož se často stávalo, že bojovníkovi v boji vyrazil jeho nepřítel zbraň a on ji pak musel sebrat, nebo utéct, hrozilo, že zbytečně přijde o život. Proto si elfové začali kovat tyto dlouhé dýky, podobné krátkým mečům. Ony to jsou vlastně krátké meče, ale všichni jim říkají dýky. Někteří ale namítali, proč si do boje brát dlouhý meč a kratší dýku, když by si mohli vzít ještě jeden dlouhý meč. Ostatní ale vycházeli ze skutečnosti, že pokud bojují s mečem v ruce a ještě jedním u pasu, jsou méně obratní, než s lehkou dýkou a jako že obratnost je v boji důležitá. Právě proto byly tyto dýky zavedeny jako záložní zbraň pro bojovníky. Z historie víme, že dýky se po pár letech po svém spatření rozšířili dál mezi národy a různé a jiné bojovníky. Nejčastěji tvořili tyto dýky výzbroj lukostřelců a bojovníků, stejně jako kouzelníků i alchymistů. U lučištníků především kvůli lehkosti a síle zbraně, u bojovníků jako záloha. U kouzelníků jako lehká a dobrá zbraň a alchymisté ji nosili pro případ nouze. Bohužel se tato zbraň nedá vrhat. Je to snad kvůli její délce. Mnohokrát se mluvilo o tom, že bojovníci nosívali dvě dýky, přičemž je kombinovali jako lehké obouruční zbraně, s nimiž se dali provádět nejmožnější smrtící komba. Ne že by to nešlo i s jinými zbraněmi, ale popis kombinací těchto zbraní bude uveden níže. Historie této zbraně říká mnoho, ale také tolik, co je jednak praktické a jednak užitečné. Jediné, co je zastíněno a neodhaleno je to, kdo je vykoval.
POPIS A VZHLED
Zbraň má asi padesát coulů dlouhou čepel, šest coulů dlouhou záštitu a dvacet coulů dlouhou rukojeť. Čepel je ukována z oceli, která byla po ukování poornamentována. Ostří je pouze z jedné strany. Jinak je čepel zahýbána, ale nikde ne tak, aby záhyb byl podobný záhybu na šavli. Záhyby jsou o hodně menší. Ornamenty na čepeli jsou jenoduché čáry a kličky, jemně vyryty do oceli. Čepel je úzká, asi pět coulů a lehká ( ocel ).
Záštita má tvar půlkruhu, přičemž useklá část, tedy ta rovná je nasměrována k čepeli. Půlkruh má zlatavou barvu a je na něm vyornamentován lístek buku. Záaštita není moc široká a v žádném případě nemůže zabránit zásahu dlouhého meče. Je zde akorát tak nato, aby popřípadě zastavila či odklonila ránu lehké zbraně.
Rukojeť je dvacet coulů dlouhá a dobře uchopitelná. Je omotána černou kůží pro lepší držení. Na jejím dolním konci je hruška ve tvaru jehlanu, který má zakulacené hrany spodní podstavy. Není na něm nic vyornamentováno, má pouze stříbrnou barvu a je přiměřeně těžký ( těžký asi jako na tesáků ). Celá zbraň má tedy délku osmdesát a někdy devadesát coulů.
KOMBINACE
Elfská dýka + Dýka / 4 / +1 / +1
Elfská dýka + Krátký meč / 5 / +1 / +2
Dvě elfské dýky / 4 / +1 / +2
ZVLÁŠTNOST
Pokud při přechodu z druhé na třetí úroveň nasbíral hráč alespoň 1000 zkušeností s touto zbraní ve formě Dvě elfské dýky, mohl se naučit při výcviku ( záleží na PJ ) následující fintu: Postava chce zaútočit na bytost. Místo toho, aby na ni zaútočil, zůstane stát tak jeden sáh od bytosti ( v rozšířeném i v normálním soubojovém systému ) a udělá následující věc, která zabere dvě akce ( v rozšíř. Soubojovém systému ). Začne točit dýkami v ruce a po chvíli s nimi po nepříteli sekne v protisměru, či-li každá dýka seká na jinou stranu ( pravá doleva a levá doprava ), a po tomto provedení otočí postava čepele tak, aby mohla seknout znovu a udělá to samé, akorát že teď se vrací s dýkami do výchozího bodu. Pokud tuto fintu postava použije na bytosti inteligencí 10 a méně, jsou zraněny za 2k6 -3 ( to je postih za to, že bytosti jsou překvapeny ). Touto fintou lze zranit i nepřítele s inteligencí 10 a více, ale pouze za 1k6 + bonus za sílu. Nelze ale zranit bytosti, jako je drak a bytosti velikostí D ; E. Než tuto fintu postava použije, musí uspět proti pasti na odolnost, která je: Odl 5 uspěje / neuspěje.
Pokud postava nasbírá s touto zbraní 1000 zkušeností, zvýší se útočné číslo této zbraně o +1 ( zkušenosti musí nasbírat ale tak, že se zbraní bojuje tak dlouho, dokud nenasbírá oněch 1000 zkušeností, přičemž nesmí používat jinou zbraň. ). Takto získaný bonus zůstavá zbrani permanentně.
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 31
Autor: ThunderBolt
Diskuze
je to zajímavý nápad (určitě ála Legolas :-) ) ale je to velmi amatérsky podáno, třeba:"Čepel je ukována z oceli, která byla po ukování poornamentována." autor by si to po sobě mněl příště pořádně přečíst, a navíc nemůže to být dýka ale nůž, dýka je BODNÁ ne SEČNÁ!! bez těchto chyb bych dal 4 ale dávám 2, autor by si mněl příště zjistit o čem vlastně píše a hlavně si to po sobě přečíst!!
Aha, jo tak sorry to s tím formulářem jsem nevěděl, tak to pardon.
Co se týče záštity, tak toho jsem si nevšiml. Pokud to tak je, tak ty počty stejně nedávají smysl, protože 50+6+20 je 76 a ne 80 nebo 90 coulů...
Ale v tom případě dávám 2
Sardo : V tomto ti musím odporovat. Úvodní sloupeček (s vlastnostmi zbraní) si autor nevytváří sám, ten je součástí formuláře a ten je stejný pro všechny předměty.
1) Ve formuláři je pouze útočné číslo. 3 je ÚČ a +1 je útočnost. Na tom nevidím nic zvláštního.
2) Opět - ve formuláři je jen kvalita zbroje. Každému dojde, co to znamená a navíc nehodnostíš fomulář, ale vlastnosti a popis zbraně.
Článek - 4) V příspěvku je napsáno, že záštita je dlouhá šest coulů.
No hodně toho již bylo řečeno, můj příspěvek nenabádá jak dělat historii, ale ten úvodní sloupeček, možná je to malichernost, ale stejně:
1. Útočné číslo 3/+1 nemůže existovat, protože ÚČ (útočné číslo) je pouze 3 a to +1 je útočnost zbraně (útoč.).
2. Kvalita zboje u zbraně? Toto označení zkráceně KZ se užívá pouze pro zbroje (proto kvalita ZBROJE). U zbraní se užívá OZ (obrana zbraně).
3. Souhlasím s ostatními, že název dýka je poněkud zkreslený a přikláním se k Dádoslavově názvům Elfský tesák nebo Elfský krátký meč, mohl by jsi to také nazvat Elfí dlouhá dýka (například).
4. Cena 6 zl se mi zdá OPRAVDU málo, osobně bych dal asi tak 12- 15 zl
5. Váha 7 mn je také málo, protože normální dýka váží 5 mn a tohle je opravdu tesák nebo krátký meč, zvolil bych něco mezi hmotnostmi těchto dvou zbraní.
A teď k článku:
1. Ony to jsou vlastně krátké meče, ale všichni jim říkají dýky. PROČ? PROČ JIM VŠICHNI ŘÍKAJÍ DÝKY, CHTĚLO BY TO VYSVĚTLIT
2. Ostatní ale vycházeli ze skutečnosti, že pokud bojují s mečem v ruce a ještě jedním u pasu, jsou méně obratní, než s lehkou dýkou a jako že obratnost je v boji důležitá. OPRAVDU? A S 90- TI COULOVOU DÝKOU NE?
3. Záaštita není moc široká CO JE PODLE TEBE MOC ŠIROKÁ?
4. 50 COULŮ ČEPEL A 20 COULŮ RUKOJEŤ, DOHROMADY MÁ 90 COULŮ- TO ZNAMENÁ ŽE ZÁŠTITA JE 20 COULŮ?
5. KOMBINACE JSI MOHL ZVOLIT JEŠTĚ NAPŘÍKLAD S TESÁKEM NEBO ŠAVLÍ A JISTĚ JEŠTĚ S MNOHA DALŠÍMI, JAK TO UŽ NĚKDO PSAL.
To je vše, řekl bych, že nápad máš dobrý, ale špatně zpracovaný a těžko říct, jestli se to ujme.Proto ti dávám 1
SK:
nemám nic proti prostému faktu, že elfáci vyrábějí zbraně. Spíš si myslím, že pokud je to dýka, pak by měla mít parametry dýky, pokud tesák, tak tesáku. Vyrábění nové zbraně (tj. nových číselných parametrů) je IMHO jen hledáním nových (a vhodnějších) číšel do DrD doomu
Je to celé nečitelné, hop sem hop tam no nic vezmu to popořadě:
1) Tak teď vstaň od komplu vem si 50 cm pravítko (nedoporučuju ohebnej metr) a risku nula si přilož k pasu. Máme? Tak a kam ti sahá konec pravítka tak po kolena co? Tak to by nebylo tak strašný ale teď si k pasu přilož risku dvacet a kam ti bude sahat riska nula (směrem nahoru k hlavě). A teď ti to bude sahat těsně pod rameno. Obojí jsem zkoušel (měřím 181cm) a musím říci, že by mi taková zbraň překážela u pasu jen při normálním pohybu natož při boji. A to sem nepočítal záštitu.
2) Když už jsme u tý délky na dvaceti coulovou rukojeť se vejdou pohodlně obě ruce a s trochou dobrý vůle i všechny tři.
3) Záštita ve tvaru půlkruhu? Pravděpodobně jsi myslel půlkouli.
4) Čepel je úzká asi 5 coulů, to není úzký to je hodně široký. Taková katana je široká jen pár milimetrů, turecký šavle se vešly tak do tří centimetrů, pět cm mohli mít tak ty středně velký gotický evropský měče.
5) Není ocel jako ocel ale ocel nebývá obecně příliš lehká. Určitě né při rozměrech které jsi uvedl.
6) Zvláštní schopnost. Tak to ne! Ty by si udělal z kouzelníka šermíře. Kdyby jsi to omezil na určitá povolání tak možná ale takhle ne a navíc nelze tvora jen tak automaticky zranit.
Myslím, že sem řekl všechno co jsem měl na srdci.
Verdikt 1*.
Tak obrana zbraně je, pardon:-) Jj, a tuhle beru...nicméně mé hodnocení se tím nemění.
Misto ty zvlastnosti je spis lepsi pouzit falesny utok...ostatni uz bylo receno...ale snaha byla...
deshi: Válečnická schopnost cvik se zbraní kupříkladu.
Tak si to shrneme.
Chybí mi tu především obrana zbraně a přesná charakteristika. Jde tedy o krátký meč nebo o dýku? Není to spíš tesák? A proč má ostří jen na jedné straně, to je kuchyňák? A co si mám představit pod pojmem: „záhyby"?
Váha zbraně mi připadá nízká. Vím, že jde o lehkou zbraň, ale 7mn je prostě málo. Minimálně deset, dvanáct mn.
Cenu bych rozhodně zvýšila, je možné, že ve tvém světě stála tak málo, ale v pravidlech, nebo k porovnání s ostatními zbraněmi by měla mít hodnotu alespoň 10zl (minimálně).
Předpokládám, že kombinace zbraní tedy nebudou použitelné například pro kouzelníka.
Ještě k historii. Nějak se mi to nezdá. Proč popisuješ funkci dýky? Tak je přece využívaná jakákoliv dýka nebo tesák. Bylo by zajímavější, napsat něco o její minulosti, čím je zajímavá a čím se vlastně liší od obyčejného tesáku nebo krátkého meče?
Co je u všech všudy : poornamentovaná?!! To zní strašně. Napiš raději: je opatřena ornamenty, ozdobena ornamenty apod....
Co znamenají ty ornamenty a jsou tam důležité nebo jenom jako estetická složka?
Jehlan je tedy kužel?..Ostatně, proč jehlan..t je dost nepraktické.
Délka zbraně, tu by sis měj ujednotit. Jestliže čepel: 50 coulů + 20 rukojeť, to není ani 80 ani 90 culů, ale 70. A to je až až. Zkrátila bych ho tak o 10 coulů (ostatně, proč je rukojeť tak dlouhá?!)
Zvláštnosti.
Tak jednak je ta finta dost zvláštní. Na druhé až třetí úrovni je příliš brzo a nejspíš ji taky zvládnou jen některá povolání a některé postavy.
Protáčení zbraně je sice hezoučká věc, ale zabere sama o sobě dvě až tři akce, což může pro pstavu znamenat pár nehezkých šránů nebo smrt.
Taky nechápu, proč je zbraň při zranění nebezpečná pro určitou inteligenci jinak. A proboha, finta na velikost D a E s kudlama, třeba delšíma...s tím na mne nechoď, to je nesmysl...
Zvyšování útočného čísla při zkušenostech není přesné, zvyšuje se útočnost.