Elfská dýka
Autor: | ThunderBolt |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 31 |
Skupina: Zbraně
Síla zbraně: 3 / +1
Kvalita zbroje: -1
Délka: 1
Cena: 6
Váha: 7 mn
Popis:
Tato zbraň si získala svůj název proto, že byla právě mezi Lesními elfy spatřena nejprve. Až poté se dostaly tyto zbraně z elfských rukou i k jiným národům a jiným bojovníkům. Lesní elfové ji vyrobili z jednoho jediného důvodu. Sice se traduje, že elfové raději vylezou na stromy a ostřelují nepřítele z luků a zasypou jej salvou šípů, ale když už byli elfové na zemi a dostali se bitvy s nepřítelem, používali své meče. Jelikož se často stávalo, že bojovníkovi v boji vyrazil jeho nepřítel zbraň a on ji pak musel sebrat, nebo utéct, hrozilo, že zbytečně přijde o život. Proto si elfové začali kovat tyto dlouhé dýky, podobné krátkým mečům. Ony to jsou vlastně krátké meče, ale všichni jim říkají dýky. Někteří ale namítali, proč si do boje brát dlouhý meč a kratší dýku, když by si mohli vzít ještě jeden dlouhý meč. Ostatní ale vycházeli ze skutečnosti, že pokud bojují s mečem v ruce a ještě jedním u pasu, jsou méně obratní, než s lehkou dýkou a jako že obratnost je v boji důležitá. Právě proto byly tyto dýky zavedeny jako záložní zbraň pro bojovníky. Z historie víme, že dýky se po pár letech po svém spatření rozšířili dál mezi národy a různé a jiné bojovníky. Nejčastěji tvořili tyto dýky výzbroj lukostřelců a bojovníků, stejně jako kouzelníků i alchymistů. U lučištníků především kvůli lehkosti a síle zbraně, u bojovníků jako záloha. U kouzelníků jako lehká a dobrá zbraň a alchymisté ji nosili pro případ nouze. Bohužel se tato zbraň nedá vrhat. Je to snad kvůli její délce. Mnohokrát se mluvilo o tom, že bojovníci nosívali dvě dýky, přičemž je kombinovali jako lehké obouruční zbraně, s nimiž se dali provádět nejmožnější smrtící komba. Ne že by to nešlo i s jinými zbraněmi, ale popis kombinací těchto zbraní bude uveden níže. Historie této zbraně říká mnoho, ale také tolik, co je jednak praktické a jednak užitečné. Jediné, co je zastíněno a neodhaleno je to, kdo je vykoval.
POPIS A VZHLED
Zbraň má asi padesát coulů dlouhou čepel, šest coulů dlouhou záštitu a dvacet coulů dlouhou rukojeť. Čepel je ukována z oceli, která byla po ukování poornamentována. Ostří je pouze z jedné strany. Jinak je čepel zahýbána, ale nikde ne tak, aby záhyb byl podobný záhybu na šavli. Záhyby jsou o hodně menší. Ornamenty na čepeli jsou jenoduché čáry a kličky, jemně vyryty do oceli. Čepel je úzká, asi pět coulů a lehká ( ocel ).
Záštita má tvar půlkruhu, přičemž useklá část, tedy ta rovná je nasměrována k čepeli. Půlkruh má zlatavou barvu a je na něm vyornamentován lístek buku. Záaštita není moc široká a v žádném případě nemůže zabránit zásahu dlouhého meče. Je zde akorát tak nato, aby popřípadě zastavila či odklonila ránu lehké zbraně.
Rukojeť je dvacet coulů dlouhá a dobře uchopitelná. Je omotána černou kůží pro lepší držení. Na jejím dolním konci je hruška ve tvaru jehlanu, který má zakulacené hrany spodní podstavy. Není na něm nic vyornamentováno, má pouze stříbrnou barvu a je přiměřeně těžký ( těžký asi jako na tesáků ). Celá zbraň má tedy délku osmdesát a někdy devadesát coulů.
KOMBINACE
Elfská dýka + Dýka / 4 / +1 / +1
Elfská dýka + Krátký meč / 5 / +1 / +2
Dvě elfské dýky / 4 / +1 / +2
ZVLÁŠTNOST
Pokud při přechodu z druhé na třetí úroveň nasbíral hráč alespoň 1000 zkušeností s touto zbraní ve formě Dvě elfské dýky, mohl se naučit při výcviku ( záleží na PJ ) následující fintu: Postava chce zaútočit na bytost. Místo toho, aby na ni zaútočil, zůstane stát tak jeden sáh od bytosti ( v rozšířeném i v normálním soubojovém systému ) a udělá následující věc, která zabere dvě akce ( v rozšíř. Soubojovém systému ). Začne točit dýkami v ruce a po chvíli s nimi po nepříteli sekne v protisměru, či-li každá dýka seká na jinou stranu ( pravá doleva a levá doprava ), a po tomto provedení otočí postava čepele tak, aby mohla seknout znovu a udělá to samé, akorát že teď se vrací s dýkami do výchozího bodu. Pokud tuto fintu postava použije na bytosti inteligencí 10 a méně, jsou zraněny za 2k6 -3 ( to je postih za to, že bytosti jsou překvapeny ). Touto fintou lze zranit i nepřítele s inteligencí 10 a více, ale pouze za 1k6 + bonus za sílu. Nelze ale zranit bytosti, jako je drak a bytosti velikostí D ; E. Než tuto fintu postava použije, musí uspět proti pasti na odolnost, která je: Odl 5 uspěje / neuspěje.
Pokud postava nasbírá s touto zbraní 1000 zkušeností, zvýší se útočné číslo této zbraně o +1 ( zkušenosti musí nasbírat ale tak, že se zbraní bojuje tak dlouho, dokud nenasbírá oněch 1000 zkušeností, přičemž nesmí používat jinou zbraň. ). Takto získaný bonus zůstavá zbrani permanentně.
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 31
Autor: ThunderBolt
Diskuze
Schullin Koulle
Chtělo by to být trochu konkrétnější, takto nevím, co máš na mysli (s tím nastíněním).
deshi:
Nejdříve se oháníš bojem jaký je v reálu a níže zas pravidlovými mechanizmy. Drd systém je nedokonalý a podle toho systému máš šanci přežit docela velkou. Navíc ber v úvahu pravidla 1.6, kde je mnoho záležitostí nastiněno a povoleno.
Kôli tomu,že elfom vylietali zbrane tak museli vymyslieť úplne novú zbraň.To nemohli elfský lukostrelci nosiť okrem luku a meča ešte jednu dýku?Nech je tá dýka ozdobená zeleným listom,vyrobená u nich a bude elfská... to je môj názor.
Z kovárny se ozýval poněkud neobvyklý zvuk. To pracoval učedník...
1) Historie zbraně je takový surový kus železa, ne vybroušená hotová dýka, což je škoda. Když už se rozhodneš historii připojit, měla by stát za to. Namátkou vybírám:
* v boji vyrazil jeho nepřítel zbraň a on ji pak musel sebrat, nebo utéct, hrozilo, že zbytečně přijde o život
Takovéto spojení je velmi zvláštní. Působí to, jako by elfové byli chudáčci hlupáčci, co si nechají každou chvíli vyrazit zbraň z ruky a pak zbytečně umírají. Ono jaksi, když ti soupeř vyrazí zbraň z ruky, tvé šance na přežijí se rapidně snižují (pomiňte prosím (s)kung-fu a jiná bojová umění beze zbraně).
* rozšířili dál mezi národy a různé a jiné bojovníky ... Nejčastěji tvořili tyto dýky výzbroj lukostřelců a bojovníků, stejně jako kouzelníků i alchymistů
Takže lidský kouzelník má smůlu, k němu se nedostala?
* nimiž se dali provádět nejmožnější smrtící komba
Slovo "kombo" je dosti moderní, do historie zbraně mi přijde nevhodné.
2) Nějak jsem z popisu a vzhledu zmatený, kam zbraň zařadit. Píšeš, že Zbraň má asi padesát coulů dlouhou čepel ...Celá zbraň má tedy délku osmdesát a někdy devadesát coulů Sakra to je tedy ale DÝKA. Devadesát coulů má dobrý jednoruční meč - kterému by v DrD odpovídal široký meč, což je střední zbraň, kterou ani alchymista ani kouzelník nemůže používat (jak píšeš v historii). Navíc když si představím čepel 50 coulů a jílec 40 coulů, tak mi to přijde jako useknuté kopí a ne jako meč nebo dýka.
Z celého textu také nevím, jestli "elfskou dýku" považuješ za zbraň typu "dýka" nebo "meč".
3) Ta zvláštnost je teda příšerná. Nějak si nedovedu představit, jak se dvěma 90-ti coulovými zbraněmi dělám protisměrné kruhy a pak vyseknu "dvorskou poklonu" za XkY + Z životů. Rozhodně ale věřím, že protivník bude překvapen, řekl bych ale, že jen do té doby, než mi rozpáře břicho.
Proč si útočník musí hodit na ODL? Neměla by to být spíš OBR, když provádí tak složitý manévr? Proč jsi neudělal fintu na základě šermířových (PPE), proč vymýšlíš jiný mechanismus? Proč je zranění nestandardní, proč se klasicky nehází na útok a obranu (nejspíše s postihem)?
A bonus k ÚČ za nasbírané zkušenosti je VÁLEČNICKÁ SCHOPNOST, nikoliv vlastnost nějaké zbraně. Zde jdeš proti mechanismům DrD.
Verdikt
Příspěvek je mírně zmatený - hlavně historie, nejasný - zařazení do skupiny, zbytečně složitý - finta pro zbraň (lze ji použít i s jinou zbraní?). Zkrátka nedodělaný. Přeji ti mnoho trpělivosti při další tvorbě, ale toto dílo není pro mně - jakožto obyvatele Města - ničím přínosné.
S úctou deshi
Syrus: Hurá žijme ve světe, kde jsou jenom zbraně z pravidel. Kdyby to bylo tak jako na normálním světě tak máš desítky, ba možná stovky různých mečů s podobnými, ale přece jinými vlastnostmi. Navíc pravidla jsou nedořešená v mnoho ohledech, že i ty zbraně, které tam jsou jsou naprosto nepoužitelné. Tak tenhle názor beru trochu jako nedomyšlený.
A hutě? Žijeme přece ve světě meče a magie, navíc si surové železo mohli koupit...
LA:
jenomže v Tolkienovi neexistuje hvozd, jako všemocné kolektivní vědomí (enti jsou IMHO něco jiného)
Syrus
Když si to vemeš tak lesní elfové mají (podle Tolkiena) města ve skále (takové pevnosti) a tam už se těžit dá, a ty jsou to dobří obchodníci...
Já budu mít trochu jiné, ale velice kverulatské hledisko:
k čebu by elfové takovou dýku vyráběli (k čemu byl psán příspěvek)?
Pokud elfové potřebovali druhou pobočnou zbraň, nebyl důvod proč nesáhnout po široké škále pravidlových zbraní (dýka, tesák, krátký meč). Je zbytečné vyrábět další předmět, který dubluje x dalších, již existujících.
Jinak mě zaráží, kde lesní elfové ty zbraně vyrábí a opatřují si na ně železo. Je to problém, který se týká lesních elfů obecně a já sám dumám nad tím, jak ho ve svém světě uspokojivě vyřešit. IMHO by hvozd nebyl zrovna happy, kdyby si tam otevřeli hutě.
Příspěvek nebudu hodnotit
Pánové, vzhledem k vašim kritikám ...jsem nadšen. Očekával jsem tedy něco v tom smyslu slova, jako že je to propadák atd... Díky za rady k dalším předmětům a vaše postřehy k popisům.
Lord Alfik: Ne...tak to není...tuhle fintu se můžeš naučit poprvé při přechodu ze 2. na 3. úroveň. A ty povolání...to je to poslední, co jsem zapomněl uvést, ale podle mého by mělo snad každému dojít, že mág se to asi těžko naučí, jinak dobrý postřeh. A s těma expama máš pravdu. To omezení by tam mělo bejt...:-)))
Je to docela promakaný, slušný popis, dobrý nápad jen ta cena. A proto dávám 4*.