Elementální přeměny *viz níže*
Autor: | Suk |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 19 |
Skupina: Materiální magie
Past: viz níže
Dosah:
Rozsah:
Popis:
Pár slov úvodem:
Tento příspěvek ze skládá ze 4, navzájem nezávislých, zaklínadel. Kouzelník se tedy musí každému z nich učit zvlášť. Přesto mají všechna níže popsaná kouzla mnoho společného. Jedná se o přeměnu kouzelníka z běžné, fyzické, podoby do přeměny elementální, tedy přeměny živelné. To sebou samozřejmě nese určité výhody a bonusy. Ale jak tomu bývá, tak i některé postihy a nevýhody. To již záleží na dané situaci, do které se kouzelník dostal, nebo na činnosti, kterou se chystá provádět.
Společné rysy všech přeměn:
Každý kouzelník je kdykoliv schopen přeměny z elementální podoby do původního stavu (zrušení účinků zaklínadla) pouhou myšlenkou. Tato přeměna trvá jedno kolo.
Tělo zaříkávajícího se po dokončení zaklínadla přemění tak výrazným způsobem, že postava není schopna efektivně dýchat, jíst, pít atp. Proto je samotná podstata kouzla upravena takovým způsobem, že kouzelník, v kterkékoliv z elementálních přeměn, nemusí ani dýchat, ani jíst ani se neunavuje... obodobně jako magičtí tvorové.
Sesílatel není schopen žádné z přeměn, pokud se nachází pod účinkem jiného kouzelnického či hraničářského kouzla / alchymistického lektvaru (dále jen kouzla). Pokud se tedy zaříkávač nachází pod vlivem některého kouzla a přesto se pokusí o elementální přeměnu, je jeho šance na úspěšné seslání rovna 0, ale i tak kouzelník přijde o magenergii na zaklínadlo potřebnou.
Kouzelník není schopen vyvolávat žádná zaklínadla (ani z předmětů či ze svitků) či pít lektvary, pokud se nachází v některé z elementálních podob.
Po dokončení zaříkávání, se spolou s kouzelníkem do dané, živlové, podoby mění i veškeré vybavení, které má právě při sobě. Pokud se kouzelník během trvání kouzla rozhodne některý z předmětů, na který má kouzlo účinek, odložit (zahodit či ho jen nedopatřením upustí), pak na tento předmět efekty zaklínadla pozbývají dalších účinků. Z opačného pohledu poté platí, že předměty, které se kouzelník pokusí v některé z elementláních podob zvednout např. ze země, se již kouzlu nepřizbůsobují.
Příklad: kouzelník na sebe sešle Pekelnou přeměnu (elementální přeměna ohně). V tu dobu má na sobě pouze své roucho a v ruce drží dřevěnou hůl. Spolu s kokuzelníke se tedy do přeměny zahrne i jeho šat a jeho zbraň. Zaříkávající vzplane, vzplane i jeho oděv a v ruce nyní místo obyčejné hole drží hůl ohnivou. Poté se kouzelník rozhodne svoji hůl odložit. Tím pádem se na tuto zbraň přestanou vztahovat účinky zaklínadla, hůl přestane plápolat magickým ohněm a je z ní opět obyčejná, dřevěná hůl. Pokud se kouzelník nyní pokusí svoji oporu opět zvednout, pak je zde velká šance, že svoji vlastí hůl žárem poškodí, neboť na tu se již zaklínadlo nevztahuje.
Jiný příklad: Představme si obdobnou situaci, jako v předešlém příkladě. Jediným rozdílem nyní bude, že se kouzelník rozhodne pro Přeměnu vzduchu. Spolu se zaříkávajícím se tedy opět přemění i jeho šat i jeho hůl. Pokud kouzelník nyní odloží svoji zbraň (na kterou tím pádem přestává kouzlo působit) a pokud se ji pokusí opět uchopit, již se mu to nepodaří vůbec, neboť jeho tělo získalo podstatu vzduchu a není schopno manipulovat s hmotnými předměty.
Kouzelník a jeho přítel - pokud má zaříkávající postava např. havrana či černou kočku, může se rozhodnout za příplatek 10 magů seslat zaklínadlo zároveň na sebe i na svého přítele. Jedinou podmínku zde představuje pravidlo, že daný pomocníček můsí být v době seslání v těsném kontaktu se svým pánem (musí se ho dotýkat po celou dobu pronášení čarovné formule). V okamžiku, kdy je zaklínadlo úspěšně dokončeno, se může tento pomocníček pod vlivem kouzla libovolně pohybovat i mimo tělesný dosah svého pána. Přičemž jsou pro něho závazné naprosto shodné bonusy, postihy i doba trvání přeměny, jako pro jeho pána.
Veškerá níže popsaná zaklínadla mají v kolonkách "magenergie" a "vyvolání" uveden jeden údaj přirozeně a druhý v závorce. Tyto dvě hodnoty jsou na sobě přímo závislé. Nejlépe viditelné to bude zřejmě na názorném příkladu. Vezměme si kouzlo "pekelná přeměna". V kolonce magenergie je uvedeno 18 (26) magů a v kolonce doba vyvolání poté 4 kola (1 kolo). Z toho se již dá lehce vyčíst, že kouzlo je možné seslat buďto za 18 magů, přičemž vyvolání trvá 4 kola, nebo se kouzelník může rozhodnou pro rychlejší vyvolíní, tedy během 1 kola, avšak za zvýšenou cenu 26 magů (obdobně, jako je tomu např. u "ohnivého deště"). Pokud se zaříkávající rozhodne seslat zaklínadlo zároveň na sebe i na svého pomocníčka, pak pro něho bude platit vždy pouze údaj mimo závorku (nemožnost seslat zaklínadlo na sebe i na pomocníčka během jednoho kola).
Jednotlivé přeměny:
Přeměna klidné vodykouzelnické slovo:*convertus aquamus*
magenergie: 18 (26) magů
dosah: 0
rozsah: 1 tvor
vyvolání: 4 kola (1 kolo)
trvání: 1 směna
obor: Materiální magie
popis:
Při úspěšném seslání přeměny, se pevná tělesná schránka kouzelníka mění na tekutou, tělo zaříkávače získává čirou barvu destilované vody a náhle od sebe odráží sluneční paprsky jako vodní hladina, avšak mokré stopy po sobě nezanechává.
Možnosti, výhody a nevýhody, které Přeměna klidné vody přináší:
- Zranitelnost postavy se upravuje na: humanoid ale A 1/2, B 1/2, G 2 (oheň), G 1/2 (mráz), K 1/2 (ledová), K 2 (ohnivá), N
- Kouzelník je, díky magii obsažené v přeměně, schopen libovolné chůze po vodní hladině, obdobně jako nositel prstenu černé vodoměrky.
- Za pomoci tohoto zaklínadla postava získává schopnost volně protékat úzkými otvory či libovolně měnit tvar (může se rozmanitě natahovat). Při těchto přeměnách však musí držet alespoň částečnou strukturu svého těla, pokud ji nedodrží, např. si vytvoří třetí ruku, nemůže takovýto orgán ovládat. Pokud jde o rychlost protékání, pak protečení mezi mřížemi trvá zhruba 3 kola. Užšími otvory, jakou jsou např. klíčové dírky, je to trochu složitější a doba potřebná na protečení se může prodloužit až na půl směny. Pozor! Pokud by kouzelník protékal nějakým otvorem v době, kdy by měla uplynout doba trvání zaklínadla, pak daný jedinec umírá!
- Postava v této podobě není schopna zvedat žádné předměty, ani jakkoliv jinak manipulovat s věcmi, které u sebe neměla během seslání kouzla.
- Kouzelník pod vlivem tohoto kouzla získává jakousi "vodovou" podstatu, což ho velmi omezuje v boji tváří v tvář. Pro tyto případy nabývá magik postihu -10 k útočnosti a veškerá zranění, která v této přeměně způsobí mají pouze stínový charakter.
kouzelnické slovo: *convertus helius*
magenergie: 18 (26) magů
dosah: 0
rozsah: 1 tvor
vyvolání: 4 kola (1 kolo)
trvání: 1 směna
obor: Materiální magie
popis:
Po vyřčení posledního magického slova, kouzelníkovo tělo doslova vzplane a začnou ho olizovat rudé plameny. Sesílatel od tohoto okamžiku působí na vnější svět jako živoucí pochodeň. V trávě po sobě zanechává vypálené stopy, pod jeho šlépějemy taje sníh a pokud se rozhodne např. projít vysušeným lánem obilí, může tím chasníkům způsobit i značné problémy v podobě vypálení celé úrody.
Možnosti, výhody a nevýhody, které z Pekelné přeměny plynou:
- Postava pod účinky tohoto kouzla ihned získává úpravu své zranitelnosti: humanoid ale G 0 (oheň), G 2 (mráz) K 0 (ohnivá), K 2 (ledová), E (viz níže), N
- Kouzelník se v ohnivé formě stává zranitelný nejen svěcenou vodou, ale i vodou naprosto obyčejnou a to obdobným způsobem, jako nemrtví vodou svěcenou. Jediným rozdílem zde zůstává fakt, že veškerá zranění, která kouzelník takto utrpí, jsou pouze stínového charakteru.
- Pokud se hořící bytosti kdokoliv dotkne holou částí svého těla (např. se pokusí kouzelníka udeřit pěstí) je automaticky zraněn za 1k6 životů ohněm. Obdobně poté platí pravidlo, že kouzelník, pod účinky pekelné přeměny, získává bonus 1k6 k útočnosti (zranění způsobené popálením) pro souboj beze zbraní (tento bonus se vztahuje i na boj se zbraní, kterou měl kouzelník při sobě v okamžiku seslání zaklínadla).
- Osoba pod účinky tohoto zaklínadla je dále schopna pouhou rukou propalovat dřevěné překážky a to sice rychlostí 5 coulů za 1 kolo.
- Pokud kouzelník ověnčený plameny stiskne libovolný předmět na dobu alespoň jednoho kola, zapůsobí na daný objekt toto sevření stejným způsobem, jako by na danou věc bylo sesláno zaklínadlo "oheň".
- Plápolající kouzelník ve tmě vytváří obdobné světlo, jako velký táborový oheň. Z toho mohou plynout výhody typu: svícení na cestu atp., ale rovněž nevýhody jako například nemožnost schování se ve stínech stromů... Tento aspekt záleží především na situaci.
kouzelnické slovo:*convertus astrulus*
magenergie: 18 (26) magů
dosah: 0
rozsah: 1 tvor
vyvolání: 4 kola (1 kolo)
trvání: 1 směna
obor: Materiální magie
popis:
Po dokončení sesílání tohoto zaklínadla se kouzelník v mžiku oka přemění v průhlednou vzdušnou postavu, která by nezkušenému pozorovateli mohla připomínat ducha z bestiáře pro začátečníky. Magikovi v této podobě absolutně mizí jakákoliv mimika či ostré obličejové rysy, jedná se tedy skutečně jen o mlhavou, průhlednou postavu.
Možnosti, výhody a nevýhody, které z Pekelné přeměny plynou:
- Zranitelnost v této podobě se mění na: humanoid ale A 0, B 0, C 1/2, D 0, H 0, N
- Na postavu nemá absolutně žádný vliv jakýkoliv (nemagický) vítr či bouře. Proti povětrnostím podmínkám je dokonale chráněna magickou mocí.
- Za pomoci tohoto kouzla je postava schopna volně levitovat po svém okolí, není však schopna plného letu.
- Postava se neumí nijak natahovat a díky tomu proplouvat klíčovými dírkami, jako je tomu např. u "přeměny klidné vody".
- Kouzelník není schopen boje tváří v tvář.
kouzelnické slovo:*convertus adamitus*
magenergie: 18 (26) magů
dosah: 0
rozsah: 1 tvor
vyvolání: 4 kola (1 kolo)
trvání: 1 směna
obor: Materiální magie
popis:
Po dokončení zaříkávání se postava kouzelníka zabarvý do šedivo-bílého odstínu a celé tělo nabyde podoby připomínající sochu z mramoru . Magikovo paže získají sílu dvou těžkých kladiv, jeho tělo bude nezdolné jak trpasličí hora.
Možnosti, výhody a nevýhody, které ze Skálopevné přeměny plynou:
- Zranitelnost kamenného kouzelníka se upravuje na: humanoid ale A 0, B 3/4, G 1/2, H 1/2, K 1/2, N
- Postava pod účinky zaklínadla obdrží bonus do obraného čísla za tvrdost zbroje v hodnotě + 5.
- Síla a odolnost bytosti v kamenné podobě vzroste na 21, obratnost takovéto postavy však klesá o - 5, minimálně však na 1 . Tyto změny budou mít samozřejmě dočasný vliv na obrané číslo, útočné číslo, pohyblivost... !
- Postava pod účinky tohoto zaklínadla není schopna sprintu ani plavání. Pokud je zaklínadlo zároveň sesláno i na kouzelníkova přítele "havrana", není tento pomocníček po dobu trvání kouzla schopen letu.
- Hmotnost postavy v této elementální přeměně se upravuje na trojnásobek původní hodnoty.
Pár závěrečných poznámek
- Vodní postava za sebou nezanechává mokré stopy, neboť by tím na pěšině prakticky zanechávala části sama sebe, což je samozřejmě nemožné. Ze stejného důvodu není možné si z kouzelníka v této přeměně odebrat do skleničky vodu nebo se ho napít - bylo by to podobné, jako mu vyrvat kus masa z těla.
- Vodní postava není schopna nikoho obalit a tím ho utopit. Tento fakt já dán především tím, že takovéto obalení by trvalo řádově několik kol a během této doby každý ucukne nebo jen obyčejně odejde. Případné spící postavy se na 100% vzbudí vlhkem. Utopit postavu v bezvědomí by možné bylo, ale uvažme, není jednoduší jí podřezat hrdlo?
- Pokud se střetne např. vodní postava s postavou ohnivou (či ohnivým elementálem) neplatí pro ni žádné postihy na útočné číslo (o kterých se v příspěvku mluvilo) atp. Toto pravidlo samozřejmě platí i opačně a já doufám, že pro nikoho nebude problém si danou situaci jednoduše domyslet.
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 19
Diskuze
Výborný nápad, ještě lepší zpracování. Klobouk dolů.
Jen pár drobností, které mě při čtení napadly:
- U vodní přeměny se píše, že kouzelník může libovolně měnit tvar (může se rozmanitě natahovat). To natahování by podle mě zasloužilo trochu upřesnit - může kouzelník natáhnout ruku na dvojnásobek normální délky, nebo třeba až na desetinásobek? Myslím, že jsem kdesi slyšel, že kdyby se všechny molekuly jediné kapky vody naskládaly zasebe, vzniklo by vlákno, které by dosáhlo ze země až ke slunci. Už vidím, jak se se mnou hráči dohadují, že vylezou na ten 20-ti sáhový převis tím, že kouzelník "natáhne nohy", vyleze nahoru a hodí jim lano...
- U tetéž přeměny jsem se z textu nedověděl, na kolik je ve vodní formě kouzelníkovo tělo soudržné. Lze ho prorazit pěstí, jako vodní hladinu? Když někdo kouzelníka nešetrně přivře mezi dveře, roztrhne ho vejpůl? No, předpokládám, že ne. Pak je ale zase podivné, že postava nemůže zvedat žádné předměty, ani s nimi manipulovat.
- Pokud má kouzelník u sebe v době přeměny živého tvora, řekněme třeba, že má v torně klec s papouškem, promění se tento tvor společně s kouzelníkem a jeho předměty?
Po dlouhé době mohu poděkovat za příspěvek, který určitě využiji. Takže děkuju :-)
Krtecek:
- Ano, je to dikriminace, a jako taková je IMHO u kritiky díla naprosto neospravedlnitelná. Hodnotíme dílo, nikoli autora.
- Ad faktická chyba: Z hlediska matematické výrokové logiky máš pravdu, ale chci vidět blbečka, který by si to takhle vyložil.
Musím ocenit autorův počet přidaných věcí za poslední dobu. (samozřejmě neberu ohled do hodnocení). Vždy si rád něco od tebe přečtu, Suku. Ani toto dílo mě nezklamalo.
Souhrnně
Oceňuji perfektní nápad, perfektní využitelnost. Tato sada čtyř podobných kouzel se dá velice dobře použít. Dokážu si tedy představit mnoho situací, kdy kouzelní sešle jednu z přeměn. Jsou totiž kouzla s dobrým zpracováním, ale bez nápadu. Toto k nim nepatří.
Celé dílo je psáno dobrou stylistikou a celkový popis (ne z obsahové hlediska) se mi velice zamlouvá. Text není zbytečně prodlužován nepotřebnýma kecama. Je zde užito jazyka, tak jak je na mnoha místech viděn v pravidlech. Formulace jsou výstižné a chápatelné. Pár překlepů je zde ( v rubrice) zcela irelevantních.
Přesto zde vidím nějaké věci, o kterých něco málo napíšu. Nejsem si jist, jestli to jsou přímo chyby – spíše návrhy a spekulace.
Ke všem čtyřem kouzlům se přistupuje jako k jednotlivým kouzlům, které mají podobné vlastnosti a stejnou podstatu. Tady bych o něco raději viděl nějaký důsledek právě v jejich veliké podobnosti. Lépe by se mi zdálo, kdyby se kouzelník kouzlu učil, neučil by se jej normálně – jak popisuješ. Nýbrž by si zapamatoval dvě kouzla jako jedno.
Tedy pokud se čaroděj Maxim bude chtít naučit nějaké z přeměn, nenaučí se jednu, ale dvě..
Přeci jenom jsou to kouzla až s abnormálně velkou podobností, lišící se pouze v určeném elementu – a z toho plynoucích důsledků. Postup na vyvolání, použitá magenergie, celý princip... jsou v podstatě neměnné.
Když jsem četl přeměnu Pekelnou, napadlo mě, že by se nějaká méně bojovná příšera – či CP, mohla nechat vystrašit. Vidím zde možnost aplikovat válečnickou schopnost zastrašení. Kde by hlavním stupněm nebyla kouzelníkova charisma, alebrž druh zvolené přeměny.
Pokud se tedy kouzelník Maxim změní v „pekelnou kuličku“ a uvidí ho skřet, je velká pravděpodobnost, že se skřet velice lekne (přeci jenom proti němu míří Něco, o kolo čeho se míhají plameny a za ním se objevují spálené kusy trávy) a uteče.
Aplikovat přesné zastrašení od válečníka není možná přesné vyjádření, ale nenapadá mě lepší mechanismus na použití této potenciální možnosti (která se mi zdá velice pravděpodobná).
Co se týče předmětů jaksi spojených s přeměnou, či přeměněným kouzelníkem, napadl mě také jeden zlepšovák.
Vycházím ze zmínky o tom, že kouzlo je sesláno na čaroděje i na jeho věci, tím se vysvětluje, proč se nepřeměňují věci jím sebrané, ale už to trochu kulhá v předmětech jím odložených.
Když je kouzelník odloží, hned se přemění zpět na svou pravou podobu, já bych jim však dal jakési doznívající účinky magie. Přeci jenom byly ve středu kouzla a kouzlo je též zasáhlo. Nemyslím tím nic velkého, jenom jakési malé doznívající účinky kouzla.
Pokud Čaroděj vloží do koula dvojnásobný počet magenergie – hned na počátku vyvolávání, zvýší se doba trvání též dvojnásobně?
Jednotlivá kouzla
Přeměna klidné vody
Je zde zachytitelná zmínka o tom, že pokud kouzlo vyprchá a kouzelník zrovna něčím protéká, umře. Tuto skutečnost bych nechal na jednotlivých situacích, které by měl posoudit sám PJ. Pokud totiž bude kouzelník protékat křehkým materiálem a kouzlo přestane fungovat, onen materiál se poruší, ale on bude žít.
Čaroděj Maxim se přeměnil ve vodní element, aby se nepozorovaně dostal do hlavního sálu na zámku. Vchod je tvořen zcela skleněnými dveřmi. Když se však přeměnil, slyšel stráž za rohem. Schoval se a počkal, až bude vzduch čistý. Potom přistoupil ke dveřím, kde byla malá škvírka. Když protékal, kouzlo přestalo účinkovat a on byl zase ve své kůži za normálního stavu. Sklo se však vysypalo a on utržil malé pořezání. Proklouznout potichu se mu nepodařilo, ale žije. Minimálně prozatím.
Jak moc je postava jako taková rozeznatelná (tato otázka je možná i u jiných přeměn)? Pokud mění svůj tvar a je zabalena do „vody“, poznal by čarodějův kamarád, že se jedná opravdu o něho?
+ Jen nějak postava lehce průhledná, jak voda bývá, či nikoli? (nechápu přesně vyjádření „čirá barva“, které je v popisu použito)
Pekelná přeměna
Asi bych zde uvítal lepší popis toho, jak postava vypadá v této přeměně. Něco jako Balrog z Pána Prstenů? (samozřejmě ve zmenšené podobě odpovídající vzhledu postavy – nějakou hodnotou)
Ke vzdušnému víru a skálopevné přeměně v podstatě nemám co dodat jako výtku či návrh
- pěkné, krátké, výstižné, použitelné
Jenom řeknu, že naprosto nesouhlasím s Krtečkovou kritikou.
# Ona faktická chybička, kterou uvádíš, je psána stejným stylem jako v pravidlech. Naopak, toto oceňuji. Místo sáhodlouhého souvětí jedna výstižná věta.
# Brát v ohled gramatické chyby a překlepy (ve snesitelné míře) ve spojení s jinak velice kvalitně napsaným textem, je nesmysl. Byť samozřejmě každý chápeme tyto věci jinak...
# „Nápad je to celkem dobrý, ale pro výše uvedenou chybu budu hodnotit jen za ***.“
--> ona chyba, kvůli které jsi strhl dvě hvězdičky vlastně není chybou. Možná minimálně, protože se ti toto vyjádření nelíbí, ale přeci jenom, není to ani na strhnutí jedné hvězdičky, na tož dvou.
--> Pokud hodnotíš na těchto aspektech, máš – pro mne – velice podivné priority vzhledem k rubrice, využitelnosti a zpracování.
Dobrý den
Našel jsem dvě chyby: Ve "Pár slov úvodem" hned na začátku: "Tento příspěvek ZE skládá ze 4" a pod "Přeměna vzdušného víru" je "Možnosti, výhody a nevýhody, které z Pekelné přeměny plynou:"
Jinak, nápad je to dobrý a zpracování je přehledné. Jen mi nějak nedochází vzhled kouzelníka v podobě vzdušného víru. Pokud se kouzelník přemění ve vzduch měl by být absolutně neviditelný. Pokud ovšem nelomí světlo a nechová se podobně jako skleněná lupa. A ještě by mě zajímalo, jak by se kouzelník ve formě vzduch jevil trpaslíkovi, který používá infravidění.
Toť zatím vše.
Dormon
Suk:
Budu při hodnocení tohoto příspěvku uplatňovat diskriminaci, Suku, nezlob se na mě. Četné překlepy a chyby sice nejsou v pravidlové rubrice stěžejní chybou, ale u redaktora serveru je to přinejmenším zarážející. Jsi zkušený uživatel a stačilo říct komukoliv, kdo zvládne jednoduchou gramatickou a stylistickou úpravu. Takhle dílo působí odfláknutě (ač po jiných stránkách odfláknuté není!) Proto budu v hodnocení této chyby přísný.
Jedna faktická chybička:
„obratnost takovéto postavy však klesá o - 5, minimálně však na 1. „
Chápu, co jsi chtěl říct, ale formulace je nešťastná. Chtěl jsi říct, že minimální hodnota obratnosti je 1, ale dá se to vyložit i tak, že Stupeň obratnosti musí klesnout minimálně na 1 nebo níže. Pravidlově je to jistě nesmysl, ale neznalý uživatel by snadno mohl upadnout v omyl.
Nápad je to celkem dobrý, ale pro výše uvedenou chybu budu hodnotit jen za ***.
No, tak jsem si schválil další svůj příspěvek, co k tomu dodat? Rád vše vysvětlím v diskusi, doufám, že se vám tento nápad líbil.