Kouzelnická Kouzla

Magické kostky *Alea iacta est * Hodnocení: Geniální

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 33

Skupina: Časoprostorová magie

Past: viz níže

Dosah:

Rozsah:

Vyvolání: 1 kolo

Popis:

Kouzelník uchopí do dlaní libovolný počet kostek (nejvíce však 10), zatřepe s nimi (gestikulace), vyřkne zaklínadlo „Alea iacta est “, v duchu určí kolik má na kostkách dohromady padnout a nebo příslušnou velikost hodu každé kostky zvlášť a vrhne je na stůl nebo na jinou plochu. Při tom také určí, jestli si připlatí nějaký ten mag navíc za různé vylepšení tohoto kouzla (viz níže).

Jak to vlastně funguje: Kouzelník při hodu kostkám určí, jakou stranou mají být na konci hodu otočeny směrem od stolu nebo jiné plochy na kterou by kostka mohla dopadnout i ve skutečnosti (tedy žádné zdi, strop atd.). Ty si pak už celý svůj hod vypočítají tak, aby jejich dráha byla plynulá a až na malé odchylky, které se postarají o to aby kostka dopadla tak jak chce kouzelník, naprosto přirozená.


Možnosti kouzla:

Jsou celkem dvě možnosti jak lze kouzlo provést. Tyto možnosti se od sebe liší a tak je popíšu odděleně.

a) Kouzelník určí celkový hod: Je to jednoduché. Při vyvolávání určí kouzelník kolik má na kostkách dohromady padnout a ty se podle toho již zařídí. Samozřejmě, že výsledný hod musí být reálný, to znamená, že třeba na 6 kostkách (o šesti hranách) může padnout jen 6-36 a pokud kouzelník určí jinak, tak se kouzlo nepovede, magy přijdou nazmar a kostky se vrhnou zcela náhodně. Magová náročnost je v tomto případě 1 mag za jednu kostku kterou kouzelník k hodu použil.

b) Kouzelník určí hod na každé kostce: Tato možnost se používá například tehdy, když je kouzelníkovo cílem vytvořit třeba postupku 1,2,3,4,5,6 atd. Vše probíhá jako v případě a), jen magová náročnost je vyšší a to 2 magy na kostku.

Rovnost plochy: Ta je pro úspěch kouzla velice důležitá. Kouzlo (kostky) totiž počítá s tím, že bude použito na přijatelně rovné ploše a překážky jako sklenice, ruka protihráče atd. to celé pokazí. Změní vypočítanou dráhu kostky a ta se musí nepřirozeně přetočit tak, aby splnila kouzelníkovo přání. Takové podivné přetočení samozřejmě může upoutat pozornost okolí, nebo alespoň protihráče (záleží na prestižnosti „utkání“). Pravidlově se to projeví jako hod na všímavost s nápadností 20%. Velikost nápadnosti ale může PJ upravovat podle toho, jak moc hod postava sleduje atd.

Jak ale určit kdy kostka narazí do překážky a kdy ne? V tomto případě bude asi nejlepší, když si kouzelník hodí proti pasti na obratnost. Velikost této pasti je ale velice rozdílná a záleží na tom, jak čisté je prostředí hodu.

Naprosto prázdný stůl – past na obratnost je -1

Na stole je sem tam nějaká ta sklenice – past na obratnost je 3

Na stole jsou sklenice a talíře – past na obratnost je 6

Na stole jsou sklenice, talíře či ruce přísedících - a to v hojném zastoupení – past na obratnost je 9

Na stole je vše přeházené, stěží se najde kousek volného místa – past na obratnost je 11

1.) Pokud se hod neprovádí na stole (a nebo je stůl větší než 2x2 sáhy) snižuje se past o 1, protože kostky nemohou při rozumném hodu spadnout ze stolu.

2.) velikost pasti může PJ jakkoliv upravovat podle vzniklé situace.

3.) Kouzelník si samozřejmě může prostor kam bude házet uklidit.

4.) Past by měl PJ zvětšit, pokud se například hraje na písku, trávě, zvlněném povrchu atd. O kolik, to už záleží na dané situaci.


Možná vylepšení kouzla:

Pokud je kouzelník ochoten zaplatit o nějaký ten mag navíc, má možnost si kouzlo různě vylepšit, aby působilo věrohodněji atd. Tady je pár takových možnosti:

1.) Přesnost: Kouzelník zaplatí o 1 mag navíc za každou kostku kterou hází a kouzlo povede při hodu jeho ruce tak, aby kostky do ničeho nenarazili. Tím pádem se vyhne problému například na nerovné ploše, nebo pokud jsou na stole překážky.

2.) Přesnost 2: Za příplatek 2 magy na kostku se kouzlo zařídí tak, aby kostka libovolně dlouhou rozumnou dobu putovala zcela náhodně a narážela do překážet, a teprve po určitém počtu odrazů kouzlo převezme nad kostkou kontrolu a plynule ji nasměruje tak, aby se nakonec zastavila podle požadavku.

Dodatky: 1.) Použití tohoto kouzla je zlý čin. I když by to kouzelník udělal pro dobrou věc (hraní kostek s vůdcem zbojníků o život nevinných vesničanů), pořád je to podvod.

2.) Kouzelník vlastně kostky na chvíli očaruje, takže během kouzla v nich alchymista může vidět magenergii.

3.) Pokud bude kouzelník házet s kostkami, které budou mít nestandardní počet stran ((jiný než 6, což je dost nepravděpodobné), na magové náročnosti atd. se nic nezmění.

4.) Kostku nelze pomocí kouzla postavit na hranu.

5.) Toto kouzlo nebylo vytvořeno za účelem obírání chudáků v hospodě a proto je tak magově náročné. Chtěl jsem tím docílit, aby bylo používáno hlavně z humánních důvodů a ne z důvodů ekonomických - kouzlo by se mělo používat pro záchranu životů, napravení křivd atd., a ne pro vydělání peněz..."

6.) Kouzlo lze samozřejmě zneškodnit pomocí kouzla „Rozptyl kouzla“, v takovém případě se kostky vrhnou zcela náhodně.

7) Mág musí k seslání kouzla použít některé z pomocných kouzel.

8.) Kouzlo je pokročilé úrovně a kouzelník k jeho naučení potřebuje ovládat alespoň jedno kouzlo materiální magie.

Poděkování: Chtěl bych jako obvykle poděkovat všem, kteří mi pomohli v MS i mimo ni. Myslím, že vypisovat jejich nicky nemá cenu, oni ví o koho se jedná. Takže tímhle jim moc děkuji.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 33

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Moc pěkné ... nenalézám zde výraznějších chyb, kouzlo je to praktické i když řekněme si jak často postavy hrají kostky o životy nebohých vesničanů a jak často o peníze ... myslím, že většina by to využívala pro peníze. A nepřijde mi nijak magově náročné obyčejně se hraje s dvěma kostkami takže tu náročnost tu nevidím.

Líbí se mi že pro hnidopichy jsou tu dodatky takže se v nich dostatečně porýpají a pak odejdou s prázdnou protože tu skutečně žádné chyby ani nelogičnosti ani nesrovnalosti nejsou...5*


 Uživatel úrovně 5

LG: No, i tak si stojím za tým, čo som ti písala... ale koniec koncov, mnou navrhovaný princíp by sa dal využiť, ak by kocky boli pravidlovo popísané ako predmet, nie kúzlo...dokonca i predmet nemagický. Takže je možno dobré, že si to ideovo ponechal podľa svojho. :-)

Páči sa mi Dodatok, že kúzlo je VŽDY zlé - pripomenulo mi to Čarodějky na cestách :-)

Oceňujem i grafickú prehľadnosť.

(Pre čitateľov, ktorým môj príspevok príde nezrozumiteľný - sorry, bola som jeden z posudzovateľov či radcov, a reagujem v prvej časti i na internú komunikáciu medzi mnou a LG, také 2 v jednom.)


 Uživatel úrovně 0

Nevím co všechno již zde bylo probíráno, tedy budu reagovat pouze na dílo. Zaprvé. Když budu mít jen jednu kostku, můžu si vybrat zda-li dám kouzlu 2 nebo 1 mag, i když dopadne pokaždé stejně? Pak-li že určím kouzlu ve variantě a) aby součet byl nejnižší možný či nejvyšší, neurčím tím snad kolik na každé kostce zvlášť má padnout? To je možná trochu problém dělení na dvě varianty hodu.


 Uživatel úrovně 0

cour: S tím princimem to je těžky :-) Dalo by se o tom speklulovat a dohadovat až bysme se v tom nakonec ztratili :-) Radši si řekněme, že magie je prostě nevyzpitatelná a že jí přijde první varianta lehčí :-))

k dodatkum atd. se už asi nemá cenu vyjadřovat....

Každopádně 3*? Jsi zly :-))


 Uživatel úrovně 0

Fajn kouzlo, jediné dvě věci, se kterými trochu nesouhlasím je zdůraznění (a)morality" kouzla (přece jen jsou kostky hra).
K největšímu plusu (vylepšeníčkům pro věrohodnost) se váže i druhá výt(eč)ka - možná by neškodilo zmínit se o reakcích spoluhráčů - pro zkušené hráče určitě nebude tak těžké odhalit , že "tu něco neštimuje" .


 Uživatel úrovně 0

ad princip:
jak si představíš, že funguje kouzlo v prvním případě (tedy dána výsledná hodnota)? kouzlo stejně musí přesně určit, které hodnoty padnou na jednotlivých kostkách. tedy dělá to samé jako ve druhém případě, ale navíc (oproti případu 1) ještě určuje, co padne na které. ve druhém případě jen splní jasně formulované přání. tedy mě vychází, že v první variantě kouzlo *pracuje* více než ve druhé.

ad rovnost plochy - písek:
no, já se včera koukla na plážový volejbal a tam byl nakypřený písek přímo z pláže a na něm by házet kostky určitě nešlo. ale uznávám, že na některých více udusaných píscích by to šlo.

ad dodatky)
1. podvod je pořád méně než zabití nebo vražda
3. spíše jde o to, že jsi jasně určil, že se nic nemění. je mi jasné, že kdybys to rozepisoval, tak spoustu lidí akorád podráždíš:-) ale spíš jsi tam mohl napsat něco v tom smyslu, že vícestěnné kostky jsou rarita a kdo je ve svém světě používá, ten ať zvýší magovou náročnost dle svého uvážení.

doufám, že je to srozumitelné, hlavně to s těmi principy.


 Uživatel úrovně 5

Kouzlo přeřazeno do správného oboru.


 Uživatel úrovně 0

cour:

S tema hranama máš pravdu... díky za upozornění...

Dále už s tebou moc nesouhlasím:


principielně nevidím žádný rozdíl mezi variantou a) a b), obojí bych sloučil a magově bych to viděl 2 magy za kostku.
pokud kouzelník určí celkovou hodnotu hodu, stejně za něj kouzlo udělá "černou práci" a samo zvolí, kolik hodí každá kostka, aby to vyšlo.

Já ano.... protože v možnosti a) jen poručíš kouzlu jak má dopadnout a to si to již zařídí samo , ale v případě b) musíš tomu kouzlu zdělit daleko víc informací. Tedy kolik ma padnout na každe kostce zvlast a to je imho naročnější.



rovnost plochy
4) tady se mi nezdá ten písek, to jsi měl vynechat. do písku kostky spadnou a ani se nehnou.

Ted jsem to byl vyzkoušet u nás na zahradě :-)) A věř mi, že ty kostky se kutaleli.... ono totiž zaleží na tom, jak je ten písek udusany... ale i pokud není, tak se tam budou taky trochu kutalet (vyzkoušeno)


dodatky:
1) znám mnohem větší zvěrstva než obrat někoho v kostkách:-))
2) je vidět, že jsi myslel na všechno, ale tady jsi přestřelil.
cit: "...alchymista může magenergii spatřit jen tam, kde je skutečně přítomna, nikoli v objektech, které jsou toliko pod vlivem kouzla...(PPZ 1.6, verze A str. 42)
3) klidně bych to zvýšil, co když se bude házet 20ti stěnnou kostkou nebo dokonce 100 stěnnou?


1.) jo, ja taky. Ale věř, že i v kostkách můžeš nekoho totalne zničit :-) Ale tak i tak, je to proste podvod :-)

2.) Sakra.... chybička... mas pravdu

3.) Jasně... je to logické a taky bych to udělal, ale věř tomu, že kdybych se to nakonec rozhodl zrealizovat, tak by mě zase spousta lidí kritizovala za to, že je to zbytečně složity atd. Proste jsem volil menší zlo.... Navíc, pokud vezmu v potaz, že ve středoveku moc stestěných kostek nebylo :-))



Tak a je to... uvidíme jak zaregauješ :-)

Každopádně díky za kritiku...


 Uživatel úrovně 0

K tomuto kouzlu jsem se vyjádřil v MS a už první verze se mi líbila, takže proč nedát 5*?


 Uživatel úrovně 0

všiml jsem si malé chybičky:...třeba na 6 kostkách (o šesti hranách) může...
- šesti stěnách, hran je 12

principielně nevidím žádný rozdíl mezi variantou a) a b), obojí bych sloučil a magově bych to viděl 2 magy za kostku.
pokud kouzelník určí celkovou hodnotu hodu, stejně za něj kouzlo udělá "černou práci" a samo zvolí, kolik hodí každá kostka, aby to vyšlo.

rovnost plochy
4) tady se mi nezdá ten písek, to jsi měl vynechat. do písku kostky spadnou a ani se nehnou.

dodatky:
1) znám mnohem větší zvěrstva než obrat někoho v kostkách:-))
2) je vidět, že jsi myslel na všechno, ale tady jsi přestřelil.
cit: "...alchymista může magenergii spatřit jen tam, kde je skutečně přítomna, nikoli v objektech, které jsou toliko pod vlivem kouzla...(PPZ 1.6, verze A str. 42)
3) klidně bych to zvýšil, co když se bude házet 20ti stěnnou kostkou nebo dokonce 100 stěnnou?

celkově: u mě nadprůměr, ale jen lehký