Galerie

Sen o větru a slunci

Obrázek Sen o větru a slunci

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Kibe: Textu v úvodním slově si vůbec nemusíš všímat. Je přeci na Tobě, jak dílo ohodnotíš, aniž bys nahlížel na doprovodný úvodní příspěvek. Ten má sloužit pouze k vyjádření autora/autorky, jak se na svůj výtvor dívá on/ona. Neměl by ti nijak překážet.
Něco jiného by bylo, kdyby se text vyskytoval přímo na obrázku. Takhle je však naprosto neškodný.


 Uživatel úrovně 0

Moc se mi to líbí...kdyby autor nedoplňoval obrázek textem, tak by to bylo ještě lepší...


 Uživatel úrovně 0

Stoupa: Nesouhlasím s názorem, že kopce musí být modré. Mnoho malířů vyobrazuje pestrá panoramata většinou zelenou barvou, na čemž není vůbec nic špatného. Zelená je jasná, výrazná a dodává krajině jiskru. Kdyby byl pahorek modro - zelený, příliš by to splývalo s oblohou. Barva, kterou autorka použila, je známá a nikoho by neměla urazit.
Co se týče stromů, jejich koruny možná mají vypadat takto osiřele, skoro jako by tam nebyly. Snad je jejich účelem přivodit teskno, avšak to by nehezky kontrastovalo s jasnou pravou půlí obrazu. Spíše se domnívám, že když je autorka takovým způsobem usekla, chtěla tím naznačit a zdůraznit zimu a mráz. Proto jsou stromy pusté.

Teď k mému pohledu na dílo... Nu, já jsem tedy opravdu potěšen. Zde u tohoto díla se asi neuplatním jako vhodný kritik, neboť nemám zkušenosti s malováním - vždyť už jen kreslím pramálo a vzácně. A tak tedy očima pouhého přihlížejícího: krásná atmosféra, jež na nás dýchá svěživý vánek. Padla zima, cestu zadusil lesknoucí se sníh (ačkoli na kopcích není...), a přece svítí slunko a obloha je světlá s přechodnými bělavými mráčky. Dvě postavy kráčejí v tomto počasí, zřejmě mají stanovený cíl - a vše mi tak trochu připomíná stěhování národů, byť jen mírně.
Mám-li uvést výtku, tak snad jen mířenou k onomu plazu. Jeden by jej zaměnil za cestu, další za podivně se svíjejícího hada. Tu však také nechci hledat chyby, zkrátka bych jenom hada vynechal nebo z něj udělal opravdovou pěšinu. Zato okřídlenec působí zajímavým dojmem a rozhodně mě též nadchl. Však největší radost mám právě ze zmiňovaných kopců; vskutku nádherně vyobrazené vrchy. I nebe na mne zapůsobilo.

Ačkoli výtvor na někoho tolik nezapůsobil - a je to jeho názor -, mně připadá výjimečný. Jednoznačně svěží atmosférou.


 Uživatel úrovně 0

Nelíbí se mi to. Objekty jsou rozplizlý, rozmazaný, nevýrazný, splývající s okolím a vzájemně se bijou o mojí pozornost, výsledek je takovej, že tu pozornost nevěnuju žádnýmu.
Celkově je ten obrázek nepřesvědčivej. Skoro jako kdyby to byla první malba, možná druhá nebo třetí.
Kvůli nedostatku tvojí zkušenosti s malbou ani neni poznat co na tom obrázku je. Se přiznam, že nevim co je to vlevo...zasněžený stromy? A proč sou koruny takhle useknutý? Má to bejt koláž více obrázků - něco jako zasněžený stromy + zelený louky, nebo to sou prostě jenom blbě nakreslený koruny? A co tam dělá ten had? A proč?
Jak říkam...nepřesvědčivý.

btw...ty kopce vzadu - proč sou zelený? Vyjdi ven a koukni se na kopce do dálky...jakou maj barvu? Modrou.

Nechci tě nějak demotivovat, ale tohle je fakt slabý. Zatim. Zkus mrknout do nějaký knížce o malbě. Musíš pochytit základy, tohle je na tebe zatim moc velký sousto. Musíš pochopit jak se při malbě pracuje s plochama a proč, jak ty plochy lidskej mozek vnímá, jak fungujou doplňkový barvy, proč se některý barvy jeví blíž než ostatní a jak toho využít v malbě, pak něco o kontrastech, zkratkách, kompozici atd... Máš před sebou dlouhou cestu, seš uplně na začátku. Záleží na tobě co dál;)

Zatim dávam tak 2body z 10ti

A neber to zle


 Uživatel úrovně 0

Mno nejsem malíř, takže to nebudu mnoho rozvádět. Líbí se mi to, ale než sem přišla na to co to je za tím ptákem, chvíli to trvalo. Pak se objevil had a já žasla dál...No pak jsem naštěstí přelétla Anarionovu kritiku a vložení barevné krajiny nabylo smyslu. Jinak ještě další postřeh, přijde mi že mají oba dost umouněné obličeje, ale jelikož nemám s malbou zkušenosti, tak nevím, zda je to úmyslně, nebo je těžké dát postave rysy nebo je to nečím jiným.

Tím asi vše, protože já radši to černobílé, ale rozhodně jsou tyto malby úžasně oživující.

Tfoft


 Uživatel úrovně 3

Tak toto se mi opravdu líbí. Jediným rušivým elementem je zde, alespoň pro mě, ten had - ten drobet narušuje kompozici, řekla bych. Ale jinak, prostě krásné - a hlavně působivé. Dýchá s toho velice zajímavá atmosféra. Takových obrázků je ve zdejší Galerii pomálu, mezi tou černobílou většinou toto dílko značně vyniká.


 Uživatel úrovně 8

Z autorova e-mailu:

Název: Sen o větru a slunci
Autor: Ascella
Technika: Olej na plátně, malováno alla prima třemi barvami (+ černá a bílá)

Bílý stín dopadl na krajinu, síly pouštnímu šamanu slábnou až mizí docela, pryč je magie země písků, jen chřestýš stočený na prsou připomíná, kým Snáke byl... Nyní již ví, proč tak málo šamanů pouštních barbarů odchází za lepším do úrodných zemí lidí, proč je snad na celém severu jediný; bez spřízněné duše, bez pomoci.
Větrná poznává nový čas, vítr zpívá i v zimě ledové písně: tyto ještě neznala. Její magie neslábne. Větrný hraničář přežije, dokud fouká vítr... Ale tento má píseň tak tísnivou... A Aridina cesta je plná strázní, její válečník umírá, ona nemůže pomoci, její magie je zatím tak slabá...Okřídlený společník nejspíše zahynul, zatímco byla se svou družinou uvězněná v podzemí ruiny. I Arida v zimě chřadne.
A tak se setkali: dva vytržení, s krajinou nespříznění. Nezbývá než snít a vzájemně sdílet teplo.


Inu osobně nejsem zastáncem podrobného citového vyjádření k obrázku, místo techniky. Mě by stačilo, jak byl obrázek dělán, maximálně co má navodit. Úvodní citová stať mi moc nepřidala a musím se přiznat, že pokud chce obrázek něco navodit, má to navazovat bez vysvětlení. Jasně, výstižně, s účelem.
Vzpomínám si na barokního malíře: Michelangela Merisi, zvaného spíše pod jménem: Caravaggio. Jeho absolutně realistické kresby, surová brutalita, hýřivý život, připomínající spíše gaunera, než malíře a promyšlené kompozice mluvily v obrazech za něj. Pro zájemce: http://cs.wikipedia.org/wiki/Caravaggio
Toliko k okraji. I když nemůžu popřít, že jisté minimum zimomřivosti, vnitřní schoulenosti tento obraz má, osobně se ještě moc nehrnu do čistě emotivních záležitostí, kort v malbě, která je velmi těžká. Za to má autorka u mě obdiv :)

Co říci k malbě samotné? Dějiny Výtvarné kultury mě zatím vycvičily od pravěku po začátek Baroka a lehkou teorii k malbě, v hlavě mám, leč praxi minimální. Avšak jisté zákony platí všude stejně:
Pozadí by chtělo radikálně utopit v nějaké mlze. Krajina hor se výborně hodí na Leonardovské sfumato… již jsem zde o něm mluvil. Krajina utopená v mlze:
Troška teorie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sfumato
Praxe: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/com mons/thumb/c/cf/Leonardo_da_Vinci_027.jpg/300px-Le onardo_da_Vinci_027.jpg (myslím zde ony hory vzadu)
Rozhodně tímto nechci autorku srovnávat s Leonardem *aby zde nedošlo k pochybení* ale její malba mi krásně nahrává, toliko ke světovým technikám a koho malba zajímá, doporučuji odkazy určitě shlédnout :)
Tedy krajina by šla buď utopit v počítači, jemně zaprášit zředěným latexem z fixativu… nevím. Možná použít prostě barvy lízlé do modra, to vyvolá pomyslnou namodralou krajinu v dály. Krajinu která my tak moc chybí, za tou loukou. Obloha by určitě mohla mít nějaké mraky. Samotná louka se mi líbí, zvláště úsek nasvíceného světla na menší kopečky a jejich odvrácená tmavá strana.
Pomyslná křivka, mezník mezi sněhem a loukou, zimou a létem… se mi líbí též. Zrovna tak jako oblečení postav, kde nám opravdu pěkně vynikly prošívané a kožešinové kabáty. Větší kontrast mohl být docílen, kdyby zimní krajina, byla více utopena v šeru. Přední stromy by jsem zajisté zvýraznil a naopak zadní zapustil více do dály. Samotné obličeje postav jsou vedeny poměrně stylizovaně, ani to neruší. Vždyť krajina celá je smyšlená.
Obecně nemám z tohoto dílka zas tak špatný pocit. Jak znám zdejší uživatele, pilně ti najdou ještě další chyby, zde jsem se spíše soustředil na malbu samotnou a jednotlivé techniky. Obrázek samotný se mi líbí, když k tomuto připočtu poměrně složitou techniku zde smekám. Není zas tak jednoduché vymyslet složitější kompozici a zrealizovat jí na plátno.
Tedy za mě máš uznání a přání dalších prima výtvorů.
Ps. Zkus zapracovat na detailech…. Malým štětečkem :)
anarion