Stoupa: pro tebe a další, kteří si nečtou nebo přehlédnou obsah příspěvku redakce: Kresba, na kterou dodal Saladin odkaz, je počítačově zpracované dílo xShadowxe, bard. Červené linie schematicky naznačují, jak by správně anatomicky měla být postava rozvržena, žluté vpodstatě kopírují nesprávnou anatomii postavy na obrázku.
Nejde pochopitelně o odkaz, kterým bychom chtěli snižovat kvalitu díla, prográmek, kterým k tomuto dospěl byl na Barda skvěle aplikovatelný a připadalo nám zajímavé se o takové schéma podělit. Zejména když víme, jakou pozornost naši uživatelé a návštěvníci Galerie anatomii obvykle věnují.
Hele... kdybych já něco takového nakreslil tak by mi bylo úúplně jedno co tady kdo píše že hlava je moc malá atd. pochybuju že 1/2 lidí z celého serveru (a to to moc přibarvuju) kreslí takto... diď je to skvělý, zachytit ten oděv a vlastně namalovat postavu tak, aby i na 3. pohled nevypadala špatně... samozřejmě když se na to člověk podívá a jestli je technik, tak vytáhne křivítko a pravítko a strojírenské tabulky s rozměry tak zjistí že vše nesedí a že tuhle to a tamto... ale rozhodně to není tolik špatné... patří to podle mně k těm lepším věcem tady... ale jelikož mám tuhle hvězdičku tak to asi ani nikoho nezajímá :D :D :D
V prvé řadě bych rád autorovi složil hlubokou poklonu, protože pro mě tento obrázek i přes drobné nedostatky zůstává mistrovským dílem, hodným uznání a obdivu…
K anatomii se již dostatečně vyjádřili ti přede mnou, takže já se budu soustředit především na to, co mě upoutalo hned první. Na hlavu…
Jak zde již bylo řečeno, hlava působí jako poměrně malá ve srovnání se zbytkem těla, ale v zásadě proč by zrovna tento bard měl mít ideální proporce? Ne, zde bych chybu nehledal. Spíš obličej… Jedná se o kresbu z velké části inspirovanou japonským stylem „manga“, přičemž jediným vybočením jsou oči, které patří spíš pod klasicky evropský zvyk portrétové kresby (jsou malé, bez charakteristického odlesku, sešikmení dává tušit asijskou krev). To trochu ruší výsledný dojem. Jednoduché, líbivé a neuvěřitelně výstižné manga tahy jsou zde doplněny drobnými očky, které sice opticky zvětšují celou tvář, ale ve spojení s dlouhým kořenem nosu a drobnými ústy barda zbavují mužného vzezření (kterým je prostoupeno celé tělo a koneckonců i postoj) a dávají mu spíš výraz baculatého miminka, kterému někdo pod dolní ret nalepil umělou bradku. Zvláště levá tvář působí jako napuchlá…
Sám klobouk je zvláštní a nejsem si vůbec jistý, jestli by na hlavě držel (levý cíp směřující dolů je pouze z profilu a nic nenaznačuje, že by čapka byla nasazena na hlavu jinak, než pouhým položením), ale budiž vůle autorova :-)
Loutna mi přijde trochu krátká, ale ve středověkých hudebních nástrojích se nevyznám, takže je klidně možné, že tato délka dostačuje… Navíc ta ruka, která jí drží, působí spíš jako spár. A trochu jí chybí zápěstí, ale to už kopíruju Saladina :-)
Postoj mi přijde docela dobrý a protože důvod zde zatím nikdo neuvedl, tak se toho zhostím já. Chyba je především v tom tmavém pruhu, který míří od pásku ke krku. Pokud by bard neměl tu půlkruhovou šerpu od pláště (asi se tomu tak neříká, ale ostatní snad pochopí co mám na mysli), tak by ten tmavý pruh pokračoval přes pravý prsní sval. A každému je jasné, že musí končit uprostřed hrudníku -> nepřipustí si drobné pootočení postavy (které jsi jistě zamýšlel) a náhle mu už proporce nevycházejí…
Ten prapor, který drží v levé ruce je sice mimořádně slušivý a dává postavě i trochu osobitosti (a především zaměstná levou ruku;-)), ale zaprvé se k bardovi opravdu moc nehodí (je to příliš masivní kovová tyč), za druhé látka působí dojmem kovového odlitku nebo dřevěné řezby, protože se kroutí pod poryvem jakéhosi imaginárního větru (není znát ani na plášti nebo vlasech), a její zlom působí dokonale nereálným dojmem (nehledě na tloušťku látky, protože pochybuji, že by bard takovou masu vůbec uzvedl…). Navíc mi přijde, jakoby si druhý cíp zapomněl vystínovat…
No, shrňme to. Vytvořil jsi mimořádně kvalitní dílo a troufám si říct, že se může směle zařadit mezi skvosty zdejší Galerie. Není sice úplně dokonalé, ale co na světě taky dokonalé je, že? Do budoucna ti mohu pouze poradit, aby sis utříbil styl a rozhodl se, jestli půjdeš cestou japonské mangy, nebo zůstaneš v o poznání starším zvyku realistické kresby z Evropy. Obě má svá pro i proti:
Manga se dá poměrně snadno naučit; stojí na dokonalém zvládnutí několika ostrých a jistých tahů; je líbivá, přirozená a jasná. Je ovšem poměrně těžké vytvořit postavě vlastní osobnost, protože většina výrazů, citů a myšlenek je udána jasnými šablonami a kresba je tím kvalitnější, čím víc se kreslíř do ideální šablony strefí. Manga pracuje s ideálem.
tradiční kresba dává mnohem větší prostor; cílem je co nejpřesněji vystihnout realitu, pocit, nebo abstraktní myšlenku. Umožňuje se s mnohem větším citem ponořit do duchovní roviny obrazu. Není dokonalá, protože vychází z přesvědčení, že ani příroda není dokonalá, takže mnoho lidí shledává mangu hezčí a vyspělejší.
Toto jsou dva hlavní styly, které jsem měl dosud šanci detailně poznat. Existuje pochopitelně velké množství dalších a miliony vlastních stylů jednotlivých kreslířů, ale toto jsou základní kameny, ze kterých většina vychází. Je mnoho kreslířů, kteří míchají mangu s klasikou, ale jen minimum z nich začínalo současně s oběma styly. Je to složité a člověk spíš nezvládne ani jeden, než oba zároveň. Proto je ideální se nejprve vžít do jednoho a případně doplňovat druhým.
Pro lepší ukázku stylu manga zde uvádím adresu na perfektní stránky, kde kreslíř začátečník postupuje a poznává japonskou kresbu po krocích a učí se charakteristické šablony.
http://www.howtodrawmanga.com/tutorial.html
P.S. Přidal bych ještě pár atributů barda:
Potulný zpěvák (minnesanger) ve středověku ovládal při nejmenším pět nástrojů, uměl číst a psát (samozřejmě dokonale ovládal notový systém), znal desítky, ne-li přímo stovky písní a básní, byl charismatický a měl mimořádný šarm.
Kdybys mu přidal flétnu, ptačí pero za čapku a lehce usměvavý, ale především podmanivý pohled, měl bys barda jak vyšitého ;-)
Tak já se také ozývám.
Docela se mi líbí co napsala Pioma,to vyznelo dobře.
Já bych dodala k anatomii jen že mi ta hlava vúči tělu píjde trochu malá,i když ji ty vlasy a klobouk trochu opticky zvětšují.Jen mě trošku trklo,že je škoda,když je krk s klíční kostí pěkně vystižený-vystínovaný-proč to tak neni i v obličeji a na rukou,příjde mi spíš ten hrudník s krkem moc tmavý a už né talk stilizovaný jako ostatní odkryté části těla.
Ale celý ten výjev mě uchvátil.Je to jak napsala Pioma,libivé.Já bych to určitě brala jako návrh na kostým třeba do divadla nebo filmu protože je tam vidět spoustu detailů a ozdobných prvků,které jsou pro hotovení oděvu důležitější než reálný obličej nebo ruce atd
Jen když se dívám na ten kratší rukáv jeho pravé ruky,nevím k čemu patří.Nebo spíš myslím že vím k čemu patří,ale už to má úplně jiný odstín.Nevadí že je tam světlo,ale jde o vystižení materiálu.Ovšem tohle by platilo pokud by šlo o návrh na kostým:-)
Mě se tohle dílko líbí,je to jak z nějaké promakané zamilované pohádky,i přes špatnou anatomii...
No. Až na slabú, nevýraznú dýku za opaskom, a umelo zahnutú "lautnu" alebo ako sa volá. Myslím, že je to velmi pekné.
Jedine, čo mi tam ozaj nesedí je tá vlajka. Načo by mal bard vlajku?
Znáte takové to očekávání, kdy vám nabíhá obrázek(vezmeme-li v potaz porno) tak s postupným odhalováním od hlavy k patě se dívíte, jak je to celé krásné a valíte oči na jednotlivé křivky. Asi takhle jsem se usmívala při obličeji, je velmi příjemný a k tématu dokonale sedí. Potom ramena, jež mě překvapily svou šířkou a mohutností - takovýho chlapa mít doma. Potom ta zástava, ta se povedla, ikdyž na první pohled vás upoutá nelidsky zkroucené zápěstí. Samotná celková horní polovina těla působí dokonale, mohutně a hrdinsky a oblečení vůbec není k zahození. Je krásné a bylo by krásné se v něm pohybovat, to určitě. Potom přichází druhé nešťastné zápěstí, které ale drží přenádhernou loutnu a obutí nohou také není k zahození. Celkově bych tento obrázek posoudila víc než kladně, protože středověk z něj přímo dýchá...
Kdybych kritizovala styl, asi se nejvíc zaměřím na anatomii. Levé zápěstí i s celou rukou mi vůbec nesedí, je až příliš zkroucené, ikdyž v realitě je možné jej takto ohnout. Musím podotknout, že kdyyb mi stál modelem a já jej nakreslila do posledního detailu přesně, jistě by se netvářil tak, jak se tváří teď. Paže je potom zkácena a měla by směřovat níž, nebo by při jejím sklony by loket musel být ještě o kousek dál od trupu, což by vyrovnalo ono nepohodlně ohnuté zápěstí. Klíční kost a krk jsou sice pěkně rozvrženy, přesto není možné se takhle vytočit - musel by pootočit hlavu doleva, horní část trupu doprava a v pase se točit přímo kupředu, možná jen lehce doleva. Druhé zápěstí na tom není tak špatně jako první, ale přesto mi nesedí jeho tloušťka a zvýraznění palce.
Ostatním deailům oblečení a loutny nic neyvtýkám, právě naopak - vyzdvihla bych je, protože vyvažují celý obrázek a dávají tak zapomenout jeho chybám. Je to opravdový bard a já se klaním před jeho podobou a ráda bych se oddala tónům jeho hudby, možná i jeho polibků a doteků. Ano, možná více toho druhého... Ten obrázek je plný příslibu krásy a romantiky, lahodí mé duši a mému srdci.
Melkor: I kdyby to byl jen překres, je velmi zdařilý, já sama kreslím od svých... no od té doby co udržím něco na kreslení v ruce, ale více jsem se do toho dostala až v sedmé třídě, kdy jsem pročítala různé časopisy o PC hrách. Většinou v nich najdeš postavičky, které jsou umístěny na stránce bez jakéhokoliv pozadí - lákalo mne si je překreslit. Teď o sobě sice pořád tvrdím, že kreslit neumím - zvlláště anatomie mi moc nejde, ale ostatní říkají pravý opak. Navíc jsem si vytvořila velmi ojedinělý styl, ale pořád to vězí v tom, že jsem začínala s tužkou v ruce a dělala jsem kopie toho co vidím. V podstatě i ztvárnění myšlenky - vlastní představ - je vlastně její kopie. Ta je však později upravována, takže vzniká originál. (možná jsem se do toho příliš zamotala, pokud není něco jasné, poštou vše ráda upřesním, pokud se dobře zeptáte)
Ovšem v případě, že by to byla kopie, měl by se o tom autor zmínit...
Nejsem výtvarný kritik, tak proč tě nepochválit, že? Mně se takovéhle postavy kreslené tužkou moc líbí a navíc jsou použitelné i pro dobrodružství či popisování světa a jeho hrdinů.
Snad jedinou výtku - ta hlava není špatná, ale vzhledem ke zbytku těla a především oběma horním končetinám a robustnému oblečení se mi zdá poměrně malá.
Název díla: Bard
Autor: xShadowx
Věk: 19
Technika: kresba tužkou č. 2
Bre.ber.ka
Toto dílko patří k těm čistým, jasným a mnoha uživatelům i blízkým věcem, které sice vídáme rádi, ale jistě by snesla i něco navíc. Je jasné a zřetelné, neoddiskutovatelným faktem, že se jedná o muže, hudebníka, snad i pěvce, o postavu historickou či historizující. Přesvědčivou a poměrně realisticky ztvárněnou. Bard sice je zároveň slušně proveden, i když s drobnými chybami, skvěle zvýrazněnými na odkazu od Saladina, kresba je čistá a jednotná, linie pevná a jistá, přesto se jedná o dílo, které působí jen jako figurka pro upřesnění představy diváka, nikoliv jako postava s nějakou konkrétní povahou, způsobem života, zkrátka tomuto bardovi chybí osobnost. Jako bychom se dívali na návrh kostýmu pro nějakou postavu, jakoby zde o barda ani moc nešlo.
Je to škoda, protože se mi zdá, že by stačilo alespoň naznačit nějaké prostředí, ve kterém se bard nachází, hostinec, příroda, cokoliv, lépe by to dokreslilo situaci, například paradox opuštěného mistrela, osamělého člověka mezi houfem obdivovatelů, vždy skvělého společníka i pro malou skupinu lidí apod. prostředí postav dokáže říct velmi mnoho a přesto je autory často podceňováno.
Saladin
K tomuto bardovi mám jen pár poznámek, neboť na díle jen jen pár věcí ke kritice.
Technika - je vytříbená, dobrá, přesná. Tahy tužkou jsou precizní, lehké, přesné, účelové. Nemůžu víc radit.
Anatomie - tu považuji za největší chybku celé věci. Jednotlivé části povětšinou fungujou, ale kostra je pokřivená. Nohy jsou na trup nasazeny poněkud šikmo (směrem k louzně), jakoby mu rostly někam jinam, než by měly růst. Zkus si to vytisknout a fixou do toho črtnout hmotový náčrt celého těla - nebude sedět. Stejně tak Ti nesedí trup a hruď, podívej se, kde jsou ve výstřihu nastaveny prsa (klíční kosti) a protáhni si tu linii po vrstevnici přes střed trupu až do slabin a zjistíš, že je křivá.
// Téhle chyby se nejlépe vyvaruješ tím, že začneš kresbu lehkým nástinem celého výjevu a postupně se dopracováváš až k jemným detailům. Špatný postup (a obávám se, že toho ses dopustil) je začít kresbu detailně propracovávat část po části.
Podobně tak Ti nesedí zápěstí reálně levé ruky. Máš ho vykloubené.
(pozn.: Pokusil jsem se Ti do Tvého obrázku načrtnout anatomické chyby, pošlu Ti to na ímejl, pokud se naskytne příležitost, tak poprosím někoho, ať to vyvěsí někam na astrál a odkaz fouknu do této diskuse.)
Kontrasty - mi také poněkud neštymují. Nejslabší v tomto směru považuji to anatomicky kritické zápěstí, které se ještě k tomu zároveň ztrácí v tom světlém praporu. Bylo by mnohem lépe tyto od sebe nějak odlišit, nechat jedno od druhého odstoupit. Pohled se také trošku ztrácí a trhá v pravé horní části symbolu na tunice (tabardu?), kde se do něho plete pásek (dalo mi práci to poznat).
Trošku špatně je hlava (je to hlava?) loutny, která je jednak perspektivně velmi špatně a možná se jí šlo vhodněji ztmavit.
Tím svojí kritiku ukončím, ještě tam vidím nějaké seky, ale detailněji se tím zabývat nebudu, nechám též prostor ostatním.
Odkaz na adresu, kde naleznete záznam anatomických nesrovnalostí, červená je správně, žlutá špatně. Vytvořil Saladin.
http://www.sweb.cz/alcator/files/bardchyb.gif
Diskuze
Stoupa: pro tebe a další, kteří si nečtou nebo přehlédnou obsah příspěvku redakce: Kresba, na kterou dodal Saladin odkaz, je počítačově zpracované dílo xShadowxe, bard. Červené linie schematicky naznačují, jak by správně anatomicky měla být postava rozvržena, žluté vpodstatě kopírují nesprávnou anatomii postavy na obrázku.
Nejde pochopitelně o odkaz, kterým bychom chtěli snižovat kvalitu díla, prográmek, kterým k tomuto dospěl byl na Barda skvěle aplikovatelný a připadalo nám zajímavé se o takové schéma podělit. Zejména když víme, jakou pozornost naši uživatelé a návštěvníci Galerie anatomii obvykle věnují.
Saladin: Ježiš...co to je za čmáranici? V tom aby se prase vyznalo:)) - ta červeno-žluto-modrá anatomie:)
Hele... kdybych já něco takového nakreslil tak by mi bylo úúplně jedno co tady kdo píše že hlava je moc malá atd. pochybuju že 1/2 lidí z celého serveru (a to to moc přibarvuju) kreslí takto... diď je to skvělý, zachytit ten oděv a vlastně namalovat postavu tak, aby i na 3. pohled nevypadala špatně... samozřejmě když se na to člověk podívá a jestli je technik, tak vytáhne křivítko a pravítko a strojírenské tabulky s rozměry tak zjistí že vše nesedí a že tuhle to a tamto... ale rozhodně to není tolik špatné... patří to podle mně k těm lepším věcem tady... ale jelikož mám tuhle hvězdičku tak to asi ani nikoho nezajímá :D :D :D
V prvé řadě bych rád autorovi složil hlubokou poklonu, protože pro mě tento obrázek i přes drobné nedostatky zůstává mistrovským dílem, hodným uznání a obdivu…
K anatomii se již dostatečně vyjádřili ti přede mnou, takže já se budu soustředit především na to, co mě upoutalo hned první. Na hlavu…
Jak zde již bylo řečeno, hlava působí jako poměrně malá ve srovnání se zbytkem těla, ale v zásadě proč by zrovna tento bard měl mít ideální proporce? Ne, zde bych chybu nehledal. Spíš obličej… Jedná se o kresbu z velké části inspirovanou japonským stylem „manga“, přičemž jediným vybočením jsou oči, které patří spíš pod klasicky evropský zvyk portrétové kresby (jsou malé, bez charakteristického odlesku, sešikmení dává tušit asijskou krev). To trochu ruší výsledný dojem. Jednoduché, líbivé a neuvěřitelně výstižné manga tahy jsou zde doplněny drobnými očky, které sice opticky zvětšují celou tvář, ale ve spojení s dlouhým kořenem nosu a drobnými ústy barda zbavují mužného vzezření (kterým je prostoupeno celé tělo a koneckonců i postoj) a dávají mu spíš výraz baculatého miminka, kterému někdo pod dolní ret nalepil umělou bradku. Zvláště levá tvář působí jako napuchlá…
Sám klobouk je zvláštní a nejsem si vůbec jistý, jestli by na hlavě držel (levý cíp směřující dolů je pouze z profilu a nic nenaznačuje, že by čapka byla nasazena na hlavu jinak, než pouhým položením), ale budiž vůle autorova :-)
Loutna mi přijde trochu krátká, ale ve středověkých hudebních nástrojích se nevyznám, takže je klidně možné, že tato délka dostačuje… Navíc ta ruka, která jí drží, působí spíš jako spár. A trochu jí chybí zápěstí, ale to už kopíruju Saladina :-)
Postoj mi přijde docela dobrý a protože důvod zde zatím nikdo neuvedl, tak se toho zhostím já. Chyba je především v tom tmavém pruhu, který míří od pásku ke krku. Pokud by bard neměl tu půlkruhovou šerpu od pláště (asi se tomu tak neříká, ale ostatní snad pochopí co mám na mysli), tak by ten tmavý pruh pokračoval přes pravý prsní sval. A každému je jasné, že musí končit uprostřed hrudníku -> nepřipustí si drobné pootočení postavy (které jsi jistě zamýšlel) a náhle mu už proporce nevycházejí…
Ten prapor, který drží v levé ruce je sice mimořádně slušivý a dává postavě i trochu osobitosti (a především zaměstná levou ruku;-)), ale zaprvé se k bardovi opravdu moc nehodí (je to příliš masivní kovová tyč), za druhé látka působí dojmem kovového odlitku nebo dřevěné řezby, protože se kroutí pod poryvem jakéhosi imaginárního větru (není znát ani na plášti nebo vlasech), a její zlom působí dokonale nereálným dojmem (nehledě na tloušťku látky, protože pochybuji, že by bard takovou masu vůbec uzvedl…). Navíc mi přijde, jakoby si druhý cíp zapomněl vystínovat…
No, shrňme to. Vytvořil jsi mimořádně kvalitní dílo a troufám si říct, že se může směle zařadit mezi skvosty zdejší Galerie. Není sice úplně dokonalé, ale co na světě taky dokonalé je, že? Do budoucna ti mohu pouze poradit, aby sis utříbil styl a rozhodl se, jestli půjdeš cestou japonské mangy, nebo zůstaneš v o poznání starším zvyku realistické kresby z Evropy. Obě má svá pro i proti:
Manga se dá poměrně snadno naučit; stojí na dokonalém zvládnutí několika ostrých a jistých tahů; je líbivá, přirozená a jasná. Je ovšem poměrně těžké vytvořit postavě vlastní osobnost, protože většina výrazů, citů a myšlenek je udána jasnými šablonami a kresba je tím kvalitnější, čím víc se kreslíř do ideální šablony strefí. Manga pracuje s ideálem.
tradiční kresba dává mnohem větší prostor; cílem je co nejpřesněji vystihnout realitu, pocit, nebo abstraktní myšlenku. Umožňuje se s mnohem větším citem ponořit do duchovní roviny obrazu. Není dokonalá, protože vychází z přesvědčení, že ani příroda není dokonalá, takže mnoho lidí shledává mangu hezčí a vyspělejší.
Toto jsou dva hlavní styly, které jsem měl dosud šanci detailně poznat. Existuje pochopitelně velké množství dalších a miliony vlastních stylů jednotlivých kreslířů, ale toto jsou základní kameny, ze kterých většina vychází. Je mnoho kreslířů, kteří míchají mangu s klasikou, ale jen minimum z nich začínalo současně s oběma styly. Je to složité a člověk spíš nezvládne ani jeden, než oba zároveň. Proto je ideální se nejprve vžít do jednoho a případně doplňovat druhým.
Pro lepší ukázku stylu manga zde uvádím adresu na perfektní stránky, kde kreslíř začátečník postupuje a poznává japonskou kresbu po krocích a učí se charakteristické šablony.
http://www.howtodrawmanga.com/tutorial.html
P.S. Přidal bych ještě pár atributů barda:
Potulný zpěvák (minnesanger) ve středověku ovládal při nejmenším pět nástrojů, uměl číst a psát (samozřejmě dokonale ovládal notový systém), znal desítky, ne-li přímo stovky písní a básní, byl charismatický a měl mimořádný šarm.
Kdybys mu přidal flétnu, ptačí pero za čapku a lehce usměvavý, ale především podmanivý pohled, měl bys barda jak vyšitého ;-)
Tak já se také ozývám.
Docela se mi líbí co napsala Pioma,to vyznelo dobře.
Já bych dodala k anatomii jen že mi ta hlava vúči tělu píjde trochu malá,i když ji ty vlasy a klobouk trochu opticky zvětšují.Jen mě trošku trklo,že je škoda,když je krk s klíční kostí pěkně vystižený-vystínovaný-proč to tak neni i v obličeji a na rukou,příjde mi spíš ten hrudník s krkem moc tmavý a už né talk stilizovaný jako ostatní odkryté části těla.
Ale celý ten výjev mě uchvátil.Je to jak napsala Pioma,libivé.Já bych to určitě brala jako návrh na kostým třeba do divadla nebo filmu protože je tam vidět spoustu detailů a ozdobných prvků,které jsou pro hotovení oděvu důležitější než reálný obličej nebo ruce atd
Jen když se dívám na ten kratší rukáv jeho pravé ruky,nevím k čemu patří.Nebo spíš myslím že vím k čemu patří,ale už to má úplně jiný odstín.Nevadí že je tam světlo,ale jde o vystižení materiálu.Ovšem tohle by platilo pokud by šlo o návrh na kostým:-)
Mě se tohle dílko líbí,je to jak z nějaké promakané zamilované pohádky,i přes špatnou anatomii...
No. Až na slabú, nevýraznú dýku za opaskom, a umelo zahnutú "lautnu" alebo ako sa volá. Myslím, že je to velmi pekné.
Jedine, čo mi tam ozaj nesedí je tá vlajka. Načo by mal bard vlajku?
Znáte takové to očekávání, kdy vám nabíhá obrázek(vezmeme-li v potaz porno) tak s postupným odhalováním od hlavy k patě se dívíte, jak je to celé krásné a valíte oči na jednotlivé křivky. Asi takhle jsem se usmívala při obličeji, je velmi příjemný a k tématu dokonale sedí. Potom ramena, jež mě překvapily svou šířkou a mohutností - takovýho chlapa mít doma. Potom ta zástava, ta se povedla, ikdyž na první pohled vás upoutá nelidsky zkroucené zápěstí. Samotná celková horní polovina těla působí dokonale, mohutně a hrdinsky a oblečení vůbec není k zahození. Je krásné a bylo by krásné se v něm pohybovat, to určitě. Potom přichází druhé nešťastné zápěstí, které ale drží přenádhernou loutnu a obutí nohou také není k zahození. Celkově bych tento obrázek posoudila víc než kladně, protože středověk z něj přímo dýchá...
Kdybych kritizovala styl, asi se nejvíc zaměřím na anatomii. Levé zápěstí i s celou rukou mi vůbec nesedí, je až příliš zkroucené, ikdyž v realitě je možné jej takto ohnout. Musím podotknout, že kdyyb mi stál modelem a já jej nakreslila do posledního detailu přesně, jistě by se netvářil tak, jak se tváří teď. Paže je potom zkácena a měla by směřovat níž, nebo by při jejím sklony by loket musel být ještě o kousek dál od trupu, což by vyrovnalo ono nepohodlně ohnuté zápěstí. Klíční kost a krk jsou sice pěkně rozvrženy, přesto není možné se takhle vytočit - musel by pootočit hlavu doleva, horní část trupu doprava a v pase se točit přímo kupředu, možná jen lehce doleva. Druhé zápěstí na tom není tak špatně jako první, ale přesto mi nesedí jeho tloušťka a zvýraznění palce.
Ostatním deailům oblečení a loutny nic neyvtýkám, právě naopak - vyzdvihla bych je, protože vyvažují celý obrázek a dávají tak zapomenout jeho chybám. Je to opravdový bard a já se klaním před jeho podobou a ráda bych se oddala tónům jeho hudby, možná i jeho polibků a doteků. Ano, možná více toho druhého... Ten obrázek je plný příslibu krásy a romantiky, lahodí mé duši a mému srdci.
Melkor: I kdyby to byl jen překres, je velmi zdařilý, já sama kreslím od svých... no od té doby co udržím něco na kreslení v ruce, ale více jsem se do toho dostala až v sedmé třídě, kdy jsem pročítala různé časopisy o PC hrách. Většinou v nich najdeš postavičky, které jsou umístěny na stránce bez jakéhokoliv pozadí - lákalo mne si je překreslit. Teď o sobě sice pořád tvrdím, že kreslit neumím - zvlláště anatomie mi moc nejde, ale ostatní říkají pravý opak. Navíc jsem si vytvořila velmi ojedinělý styl, ale pořád to vězí v tom, že jsem začínala s tužkou v ruce a dělala jsem kopie toho co vidím. V podstatě i ztvárnění myšlenky - vlastní představ - je vlastně její kopie. Ta je však později upravována, takže vzniká originál. (možná jsem se do toho příliš zamotala, pokud není něco jasné, poštou vše ráda upřesním, pokud se dobře zeptáte)
Ovšem v případě, že by to byla kopie, měl by se o tom autor zmínit...
S úctou Nedotknutelná
Nejsem výtvarný kritik, tak proč tě nepochválit, že? Mně se takovéhle postavy kreslené tužkou moc líbí a navíc jsou použitelné i pro dobrodružství či popisování světa a jeho hrdinů.
Snad jedinou výtku - ta hlava není špatná, ale vzhledem ke zbytku těla a především oběma horním končetinám a robustnému oblečení se mi zdá poměrně malá.
S pozdravem
Findred z Celenu
(Koukám, že Breberka je dnes poetická...
...Ah ta poetika.)
Název díla: Bard
Autor: xShadowx
Věk: 19
Technika: kresba tužkou č. 2
Bre.ber.ka
Toto dílko patří k těm čistým, jasným a mnoha uživatelům i blízkým věcem, které sice vídáme rádi, ale jistě by snesla i něco navíc. Je jasné a zřetelné, neoddiskutovatelným faktem, že se jedná o muže, hudebníka, snad i pěvce, o postavu historickou či historizující. Přesvědčivou a poměrně realisticky ztvárněnou. Bard sice je zároveň slušně proveden, i když s drobnými chybami, skvěle zvýrazněnými na odkazu od Saladina, kresba je čistá a jednotná, linie pevná a jistá, přesto se jedná o dílo, které působí jen jako figurka pro upřesnění představy diváka, nikoliv jako postava s nějakou konkrétní povahou, způsobem života, zkrátka tomuto bardovi chybí osobnost. Jako bychom se dívali na návrh kostýmu pro nějakou postavu, jakoby zde o barda ani moc nešlo.
Je to škoda, protože se mi zdá, že by stačilo alespoň naznačit nějaké prostředí, ve kterém se bard nachází, hostinec, příroda, cokoliv, lépe by to dokreslilo situaci, například paradox opuštěného mistrela, osamělého člověka mezi houfem obdivovatelů, vždy skvělého společníka i pro malou skupinu lidí apod. prostředí postav dokáže říct velmi mnoho a přesto je autory často podceňováno.
Saladin
K tomuto bardovi mám jen pár poznámek, neboť na díle jen jen pár věcí ke kritice.
Technika - je vytříbená, dobrá, přesná. Tahy tužkou jsou precizní, lehké, přesné, účelové. Nemůžu víc radit.
Anatomie - tu považuji za největší chybku celé věci. Jednotlivé části povětšinou fungujou, ale kostra je pokřivená. Nohy jsou na trup nasazeny poněkud šikmo (směrem k louzně), jakoby mu rostly někam jinam, než by měly růst. Zkus si to vytisknout a fixou do toho črtnout hmotový náčrt celého těla - nebude sedět. Stejně tak Ti nesedí trup a hruď, podívej se, kde jsou ve výstřihu nastaveny prsa (klíční kosti) a protáhni si tu linii po vrstevnici přes střed trupu až do slabin a zjistíš, že je křivá.
// Téhle chyby se nejlépe vyvaruješ tím, že začneš kresbu lehkým nástinem celého výjevu a postupně se dopracováváš až k jemným detailům. Špatný postup (a obávám se, že toho ses dopustil) je začít kresbu detailně propracovávat část po části.
Podobně tak Ti nesedí zápěstí reálně levé ruky. Máš ho vykloubené.
(pozn.: Pokusil jsem se Ti do Tvého obrázku načrtnout anatomické chyby, pošlu Ti to na ímejl, pokud se naskytne příležitost, tak poprosím někoho, ať to vyvěsí někam na astrál a odkaz fouknu do této diskuse.)
Kontrasty - mi také poněkud neštymují. Nejslabší v tomto směru považuji to anatomicky kritické zápěstí, které se ještě k tomu zároveň ztrácí v tom světlém praporu. Bylo by mnohem lépe tyto od sebe nějak odlišit, nechat jedno od druhého odstoupit. Pohled se také trošku ztrácí a trhá v pravé horní části symbolu na tunice (tabardu?), kde se do něho plete pásek (dalo mi práci to poznat).
Trošku špatně je hlava (je to hlava?) loutny, která je jednak perspektivně velmi špatně a možná se jí šlo vhodněji ztmavit.
Tím svojí kritiku ukončím, ještě tam vidím nějaké seky, ale detailněji se tím zabývat nebudu, nechám též prostor ostatním.
Odkaz na adresu, kde naleznete záznam anatomických nesrovnalostí, červená je správně, žlutá špatně. Vytvořil Saladin.
http://www.sweb.cz/alcator/files/bardchyb.gif