Rozvoj DrD

O krolloch a „srnách“ Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 36

O krolloch a „srnách“

Krollica stála nad ulovenou zverinou, hruď sa jej dmula, oči žiarili. Bola na seba hrdá. Doniesla nádhernú „srnu“, teraz ju ten sympatický kudúk určite bude chcieť. S pýchou mu popisovala lov: „Bubu Ti priniesť srna. Bubu uloviť srna. Bubu bežať, srna bežať. Bubu bežať viac, srna bežať viac. Srna už nemôcť. Bubu sa blížiť. Srna vbehnúť do krovie. Krovie husté. Bubu chytrá, v krovie môcť byť tŕne, Bubu krovie obehnúť. Bubu moc chytrá, že nevliezť do krovie, krovie magické, meniť veci, zmeniť srna na diviak..“, krollica pohliadla na mimoriadny exemplár svine divej pri svojich nohách, „ale Bubu sa nezmiasť, bežať za srna ďalej. Srna bežať, Bubu bežať. Potom už srna nemôcť, spadnúť. Bubu uloviť krásna srna. Bubu priniesť srna.“ Krollica pohliadla do očí vydeseného kudúka. „Ty vziať môj srna?“

Čo znamená rituál „dávania sŕn“?

Srny sú v živote krollov veľmi dôležité. Samozrejme, nemusí to byť práve srna hôrna, kroll vo fráze "Ja Ti priniesť srna, ty chcieť?" vyjadruje pomerne zložitý sociálny fenomén - od vyjadrenia sympatií, cez spečatenie dohody až po ponuku plodenia a výchovy spoločných detí.

Srna v tomto prípade je synonymum života a jeho pretrvania (jedlo) - a teda sa nemôžete diviť, ak vám kroll ako sľúbenú srnu prinesie sviňu divú. Opakujem, nie je to prejav ich nízkej inteligencie, ako je to často interpretované!

Rituál dania "srny" je teda vyjadrením bežných sympatií (nebudeme na seba útočiť), ale napríklad i spečatením obchodnej dohody (jedinec je ochotný za tovar – napr. zbraň - zaplatiť požadované, a teda nepoužije obdržaný tovar na zabitie obchodníka). Pritom na rozdiel od faktúr, ktoré na potvrdenie obchodných dohôd používajú iné kultúry, kroll obdržanú „srnu“ môže spotrebovať, alebo dať ďalej.

Záleží na kvalite „srny“?

Neinformovaný ne-kroll často uvažuje nad cenou prijatej/darovanej „srny“ a považuje ju za vyjadrenie postoja k druhej osobe (čím väčšiu srnu som dal, tým je vyjadrený postoj pozitívnejší). To nie je vo väčšine prípadov pravda, je jedno, či ste dostali ako „srnu“ tchora alebo mamuta – srnu ste dostali, ste priateľ. Na cenu sa nehľadí, preto sa kroll nikdy nestresuje, aká je jeho srna hodnotná a či si dostatočne uctil nadriadeného, svokru a podobne. Otázka je iba dal/nedal.

Výnimkou je „srna“, ktorú daruje kroll či krollica vybranému jedincovi za účelom pokračovania rodu. Vtedy záleží na kvalite srny – kroll, ktorý je schopný priniesť omylom zašliapnutého zajaca či tchora, samozrejme nemá pri dvorení prílišnú šancu. Vybraná „srna“ i spôsob jej ulovenia poukazuje na kvality lovca, ktoré sú signifikantné i z hľadiska jeho genetických kvalít ako rodiča.

Ako reagovať na ponuku „srny“?

Ak vám nejaký kroll ponúkne „srnu“, býva najrozumnejšie „srnu“ prijať a dať inú „srnu“. Opäť, „srnou“ môže byť čokoľvek, a teda i pivo*. Na cene nezáleží, pokiaľ nejde o „srnu“ ponúknutú ako to, čomu sa v iných kultúrach najviac približuje pojem svadobný dar (o takúto „srnu“ ide vo vyššie popísanom interkultúrnom stretnutí krollice a kudúka) – v tom prípade je samozrejme „srnou“ patričná aktivita smerujúca k plodeniu krollčiat.

V prípade, že „srnu“ prijmete (ono sa krollom občas ťažko odmieta), ale na oplátku nič („srnu“) nedáte, je kroll, podľa svojho chápania situácie, oprávnený si patričnú „srnu“ vziať (neuzavreli ste mier, teda výška „srny“ je na jeho uvážení, a „srnou“ v tomto prípade môže byť i váš život. A s ním všetko, čo u seba máte (mŕtvoly toho veľa nepotrebujú, že).

Variant, že „srnu“ odmietnete, si treba dobre premyslieť. Odmietnutá „srna“ sa v podstate rovná výzve na boj – pôvodne totiž fráza „srnu tebe“ znela „srnu alebo kyjakom“, pričom na rozdiel od zvykov iných etník – „peniaze alebo život“, kde si opýtaný smie vybrať, čo stratí, u pozitívne mysliacich krollov si vyberá, čo (čím) dostane.

Maris Belanivská, rektorka Krollej univerzity

*Autorka preferuje „srnu“ vo forme červeného vína, najlepšie kvalitného archívneho merlotu.

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Stará písnička, která se mi líbí. Krolové a krolice mají přeci také nějakou tu kulkturu a zvyky. Nevidím na tom nic špatného a nic nelogického. Inu, dávám 5*


 Uživatel úrovně 0

clanok je podla mna velmi zaujimavy (v zivote by ma nenapadlo rozmyslat o krolloch - ako vyjadruju svoje city a tak);
srny ako sposob vyjadrovania krollich citov je myslienka na zamyslenie - kroll pomerne neinteligentna bytost (ale stale dost inteligentna na to, aby bola povazovana ako bytost hodna komunikacie - dostat velkym kyjom po hlave len preto, ze si nechcel zobrat srnu od jedneho "tupeho" (co si niekto pred prijatim danej srny mohol mysliet) asi nie je moc mile)....
tak aby som originalne skoncil moj maly bezvyznamny prispevok, tak:
srnu, andros
p.s.: zabraneniu vojny medzi narodom krollov proti inemu "civilizovanemu" narodu kvoli tomu, ze panovnik civ. narodu neprijal srnu, by mohla byt dobra zapletka pre dobrodruzstvo na vyssich urovniach (8-10)


 Uživatel úrovně 0

Teda, přiznám se, že tento příspěvek mě úplně rozhodil. Přečetl jsem si ho a následně ohodnotil 3*. Pak jsem si ho ale přečetl radši znovu. Hlodalo ve mně svědomí... Cítil jsem, že to prostě není ono a vyšší hodnocení si to nezaslouží. Ale zároveň jsem si uvědomoval, že Marisinu dílu nemám co vytknout... Ten pocit. Ten zatracenej pocit...
Rozlouskal jsem tedy těch pár řádků slovenského textu potřetí (!) - nutno přiznat, že mi to už šlo líp :) - a zase nic.

Je mi líto, tentokrát nemohu své (oproti ostatním mimořádně nízké) hodnocení ničím racionálně vysvětlit... Mohl bych pochopitelně jako oficiální ospravedlní uvést nějaké to:
"chtělo by to delší popis" "víc příkladů" atd...
Ale v tom to není. Maris na nic nezapomněla a podala to formou více než srozumitelnou. Takže teoreticky příspěvek na 5*... Ale když si vezmu třeba "Bledý osud černého muže" od irooka v rubrice Hřbitov, který považuji za vzor dokonalého pětihvězdičkového díla, nemohu "O krolloch a „srnách“"hodnotit nejvýš...

Ač sám dám nejvíc na osobní dojem z díla a především podle vlastního pocitu přiděluji hvězdy, tak si zároveň uvědomuji svou povinnost hodnocení racionálně zdůvodnit. Proto zvyšuji hodnocení na 4* s konečnou platností.

Jinak jsem rád, že nováčci seznamující se se zdejší pseudokulturou získají další záchytný bod a nebudou doplácet na něco, za co nemohou... Nebo spíš nebude doplácet sama Maris, která i mně musela esej o "srnách" posílat osobně ;-)


 Uživatel úrovně 5

Sniper: děkuji moc - za tvá slova. Srny pochází ze živého hraní, lépe řečeno"hraní si", kdy jsme za celý víkend neužili kostky... v červenci to budou dva roky, pořád na to s potěšením vzpomínám - a všichni tehdejší (a mnoho dalších) toto "hraní krollů" užívají. Mám takové blbnutí ráda.

Magika: pojem "krollí kulturní dědictví" rozhodně zavedu, děkuji za inspiraci :-)

Karel Doleček: "srna" je fráze, proto má docházet k nedorozuměním - pokud to překládáš jako to zvíře... srna je cokoli,dárek (nejlépe něco k jídlu, prostě, pokud společně posvačíte, je neslušné hosta zabít, že). pokud ve tvém světě budou srnou levné korálky, za které dostaneš srnu - kvalitní kožešiny - jde to hrát taky tak. je to srozumitelné?


 Uživatel úrovně 0

Mňaucta rektorko, kočko… ehmmňau…

dovolte mi, ŕŕektorko, abych Vám jako zástupce FAL, mňau, poděkovala za skvělou ŕŕeprezentaci Krollí Univeŕŕŕzity. Váš písemný talent, který se i v tomto dílku projevil, je nám již delší dobu znám. Vŕŕŕňáu. Váš poutavý a vstřícný styl, protkaný jemným i pikantním humorem, vŕŕňáu… otevřel mnohým bránu poznání, mňááu, když jste světu i Městu poodhalila roušku… ehmmňauu… kožešinu tajemství krollího kulturního dědictví a obohatila tím kulturu zdejší i vnější… vŕŕŕňau

mňau, Magika


 Uživatel úrovně 0

Líbí se mi ti jen jsem v konečném důsledku nepochopil co je myšleno srnou.


 Uživatel úrovně 8

Maris: Na tot dílko jsem se podíval skoro hned jak bylo schváleno, zda tam není nějáká změna vůči starému poštovnímu "originálu", ale až doteď jsem musel uvažovat, jak to zhodnotit. Podle různých úhlů pohledu se hodnocení přehupovalo od 1 do 5ti hvězdiček, ale vzdát se jej jsem nechtěl, neboť je to jako vzdát se názoru. A já na něj názor mám, proto jsem pečlivě zvažoval a nakonec jsem dal hodnocení nejvyšší. Proč?

No, vzal jsem jméno rubriky - Rozvoj DrD. A co dělá tento článeček o srnách? Rozvíjí DrD a to podle mě tím nejlepším směrem. Není jako ostatní - většina příspěvků rozvíjí pouze pravidla - on rozvíjí tu samu podstatu, to hraní, není to nová potrava pro kostky, ale je to inspirace pro hráče a PJ jak si hrát. Proto jsem hodnotil tak jak hodnotil - článek není jen dobrý sám o sobě, ale nese podle mě i poselství pro celou rubriku, že existují i jiné cesty než výčty tabulek, úrovní a pastí.

Takže i za to srnu tobě.


 Uživatel úrovně 5

fafrin Vok: uvažovala jsem, kam s tím, ale lepší rubrika než Rozvoj mne nenapadlo...


 Uživatel úrovně 0

Líbí se mi to, velmi, jen nevím, co s tím. Vážně to patří sem? Hm, asi ano, kam jinam, že.


 Uživatel úrovně 5

Krteček: pracovala jsem kdysi v uprchlickém táboře, a hodně ráda jsem dělala s Čečenci. Jsou prostě jiní... Jeden zvyk mě nadchnul - každý čtvrtek máš věnovat jídlo. Vyjdeš ven a nabízíš. pokud jsi chudý, máš k nabídnutí alespoň sůl. Máš dát, co máš a na co máš. A máš přijmout. Abych to řekla upřímně, snažila jsem se tam pracovat v jiné dny než čtvrtek - je strašně trapné jíst a pít na účet těch, co od našeho státu dostanou 12 korun denně... ale ani tak - odmítnout nešlo.