Dovednosti

Malá kniha ranhojiče Hodnocení: Vítěz soutěže Vítěz ZD

Obtížnost: Těžká

Ověřování: zvl.

Totální úspěch: viz. níže

Úspěch: viz. níže

Neúspěch: viz. níže

Fatální neúspěch: viz. níže

Popis:

Parvus liber medici

malá kniha ranhojiče



Tento krátký sobor dovedností jsem zde chtěl uvést na základě četby předchozích zde uváděných dovedností. Je určen pro ty z vás, kteří se někdy ptali po tom, jak je možné, že poctivý lékař studuje celý život a hraničář zamumlá pár slovíček a ejhle – mrtví ožívají. Pro světy, kde léčení provozují osoby vybavené ne magií, ale přívětivým slovem a ostrým nožem (a nejsou to daňoví výběrčí), je třeba mnoho znalostí různých oborů, aby se jeden stal dobrým léčitelem, proto se jedná bez výjimky o dovednosti TĚŽKÉ.

Upozornění: tento soubor je vhodné použít tehdy, máte-li zájem hrát dobrodružství s významným podílem této nebojové činnosti. Budete také pravděpodobně potřebovat mezi hráči nalézt zájemce o biologii či (zvěro)lékaře; v opačném případě vám může přijít až zbytečně podrobný.



Důležité: Všechny dovednosti se vztahují na jeden druh tvora (např. ovce, kůň, člověk). Na druhy sobě blízké jsou dovednosti ranhojiče sníženy o jeden stupeň (kůň – osel, člověk - elf), na druhy odlišné klesá znalost o 3 stupně (šelma – býložravec – plaz atp.), k druhu zcela neznámému je úroveň dovednosti snížena o 5 a více. Konkrétní postih určí PJ.



Při každé nemoci a zranění je vždy nutná spolupráce pacienta a lékaře – v podstatě každá nemoc se dá vyjádřit jako past na odolnost s opakovaným hodem; v příručce PJ je uvedena takto upravená rýma, chřipka a zápal plic. Konkrétní seznam nemocí vytvořím až podle vašeho dalšího zájmu.



Obecné opravy pro léčbu tvorů:

Celý život jsem vyrůstal mezi těmito tvory +2 a větší
Už jsem je podrobněji studoval; vím, kde se vyskytují, čím se živí +1
Párkrát jsem někoho takového potkal -1
A tohle je co? -2 a menší


Určování (Diagnostika)



Vlastnost: Inteligence
Obtížnost: Těžká
Ověřování: Při pokusu o určení charakteru zranění/choroby

„Nazdar, podíváš se mi na to? Ale nemám moc peněz, to víš, na cestách jsou lupiči…
Pro tebe, kamaráde, za padesát.
No, nejsi zrovna levný. Tady jsou.

Hm.

Auvajs!

Máš to zlomený.
No, nekecej. Kvůli tomu za tebou jdu přes půlku hor, abys mi to spravil!
Jó, ták – to budou další dvě stovky.“


Určování spočívá v odhalení příčin, nikoliv v konstatování stavu. Správná diagnóza tedy zahrnuje celý proces až po určení postupu léčby. Zde nastupuje faktor v pravidlech nezohlednitelný – existuje nepřeberné množství chorob a zranění, které každý tvor může mít. Obecně bude mít ranhojič bonusy za opakovanou úspěšnou léčbu daného postižení, naopak postihy za kombinovaná, neobvyklá, chronická či stará zranění, nebo nespolupracujícího pacienta.

Například otevřenou zlomeninu pozná každý, a léčit ji znamená udržet pacienta v klidu, než si skočíme pro dlahy, popřípadě pilu. U impotence poznání, že nestojí mnoho nestojí, ale určování proč se protáhne. U chorob jako je rakovina pak diagnóza i léčba budou velmi obtížné.



Tak drobku, řekni ááá, ať se ti můžu podívat na zoubky

Áááá, neříkal jste, že vaše zvířátko má TAK ostré zoubky!



- Na ověření úspěchu hází PJ!
TÚ: Správné určení zranění/choroby i postupu léčby
Ú: Určení zranění/choroby, postup léčby nejistý
N: Nelze přesně určit zranění/chorobu
FN: Záměna druhu zranění/choroby (a pravděpodobně volba špatné léčby)


Léčení těla (Anatomie/Chirurgie)



Vlastnost: Obratnost
Obtížnost: Těžká
Ověřování: Při zahájení léčby a podle obtížnosti choroby opakovaně do vyléčení

„Dobrá zpráva, pane Kalino, tu operaci provedeme. Našli jsme pro vás dárce krve – barona Vlada Fliegermause. Poctil vás dokonce svou osobní návštěvou. Barone?

Ježišmarjá, dyť je to upír!

Nestěžujte si, jako jediný byl ochoten vám poskytnout krev na splátky.“



Jedná se zjednodušeně o kombinaci chirurgie a pooperační péče; i když není zrovna vždy nutné oběť rozřezávat, je nutná znalost stavby a fungování těla. Postava se znalostí Pitvání (Patologie) má proto k pasti bonus ve výši stupně této dovednosti (pro velmi špatně tedy +1, průměrně +3 atd.). Léčba trvá podle druhu postižení – zlomenina cca 2-3 týdny se znehybněnou končetinou, chřipka týden s podporou léků, jiné dle zvláštních pravidel (např. Mor v kapitole Rozvoj DrD).



K léčbě je vhodné mít sadu nástrojů a léků, uspořádanou do Ranhojičovy brašny. To je trojdílná rozkládací dřevěná bedýnka s popruhem přes rameno, kam se ukládají suroviny a nástroje. Obvykle stojí okolo 50 zlatých a surovin je tam nejvýše možno skladovat právě za 50 zlatých. Další mohou být uloženy ve špitále či u ranhojiče doma. Léčení stojí dle druhu nemoci zhruba tolik surovin (ve stříbrných) denně, jaká je její základní nebezpečnost pasti.

Další opravy:

Příjemné, klidné prostředí, se stálou péčí +2 a větší
Čisté prostředí a nástroje +2
Špinavé, polní podmínky -2 a větší
Bojové podmínky -4 a větší

TÚ: Byla-li správně určena léčba (viz. dovednost Určování), přičítá se pacientovi při hodu na past nemoci bonus ve výši úrovně lékaře (velmi špatně tedy +1, dobře +4 atd.). Čas potřebný k uzdravení se sníží o den; Další ověřování za týden, bude-li ještě pacient postižený.
Ú: Léčba probíhá dobře, postižený si při hodu na past nemoci přičte polovinu úrovně lékaře (zaokrouhli dolů; velmi špatně tedy 0, dobře +2 atd.); Další ověřování za dva dny, bude-li ještě pacient postižený.
N: Slabé komplikace, léčba se nedaří, čas se prodlužuje o den, postižený si přidává k hodu na past nemoci pouze bonus/postih za prostředí; nové ověřování další den.
FN: Silné komplikace, ztráta 1k6-3 ž, obnovení krvácení/postup nemoci/atd.; nové ověřování za hodinu.




Léčení ducha (Terapie/Psychologie)



Vlastnost: Charisma
Obtížnost: Těžká
Ověřování: Každé sezení s pacientem

Kvík chvík kvík!
Takže vy říkáte, že trpíte neustálým pocitem ohrožení života?
Ík.
A jakou ten kocour má barvu?


Obdobné léčbě těla, ale s tím rozdílem, že zde působí osobnost lékaře a kvalita prostředí, kde se postižený zotavuje z utrpěných traumat (válečný šok, poškození mysli nemrtvým, vrozené či získané duševní choroby). Léčení také trvá déle, řádově týdny až měsíce, někdy je úplné uzdravení bez použití kouzel nemožné. Nemoci duševní se zpravidla berou jako pasti na inteligenci, v jejichž překonávání lékař pacientovi pomáhá. Opět zde připomínám nutnou znalost tvorů, jejich kultury, zvyků, vrozených vad atd. Léčit zvířata na duši je velmi obtížné a pokud není ranhojič zároveň druidem nebo chodcem, měl by to PJ hráči velmi ztížit.




Pitvání (Patologie)



Vlastnost: Inteligence
Obtížnost: Těžká
Ověřování: Pro každé tělo

„Zdá se, že oběť trpěla určitým vnitřním pnutím…
Podle čeho tak usuzujete?
Podle těch čtyř putýnek, v kterých ho přinesli, pane.“



Nikdy není pozdě se něco nového dozvědět. Tato dovednost se uplatní i v bojových situacích, kdy například chtějí hráči něco více zjistit o předchozích neúspěšných výpravách (zejména proč byly neúspěšné, proč mají v sobě tolik děr a tak dále). Postava se znalostí dovednosti Léčba těla má k pasti bonus ve výši stupně této dovednosti (pro velmi špatně tedy +1, průměrně +3 atd.). Past se zvyšuje každým okamžikem od smrti zkoumaného tvora – postih závisí na podmínkách uložení těla (jak rychle tleje) a stupni poškození (Ale pozor! I z kostí starých celá staletí lze zjistit, jakými chorobami a jaké zranění osoba utrpěl! Past by tedy nikdy neměla být vyšší než cca 12).



Na ověření úspěchu hází PJ!
TÚ: Správné určení všech zranění/chorob, kterými tvor trpěl do své smrti
Ú: Určení zranění/choroby, která byla přímou příčinou smrti
N: Nelze přesně určit příčinu smrti
FN: Záměna příčiny úmrtí za jinou


Příprava léků (farmacie)



Vlastnost: Obratnost
Obtížnost: Těžká
Ověřování: Pro každý lék

Milé děti, v dávných dobách, kdy ještě nebyl Pfizer ani Zentiva, žil byl jeden starý pán, který si sám vyráběl malé modré pilulky ve tvaru kosočtverečku. A díky tomu tady dneska se mnou sedíte …



Až do doby nedávné nezbývalo ranhojiči, než si vyrábět léky svépomocí, z rostlin, zvířecích částí a minerálů. Mohl se nanejvýše obrátit na kupce, aby mu dovezli z exotických zemí nějakou vzácnější přísadu. Jelikož obyčejný ranhojič nepoužívá k léčení nic než vlastní zručnost a dobrou znalost přírody spolu s chemickým minimem.

Popsat jednotlivé druhy léků by bylo na zvláštní příručku, omezíme se tedy na ekvivalent jejich ceny v Ranhojičově brašně, s tím, že nechám na PJ, zda bude zkoumat jednotlivé složky a postupy přípravy (jako u alchymisty).



Hází si PJ!
TÚ: Výsledná cena vyrobeného léku je o 50% vyšší než cena materiálu do něj vloženého
Ú: Cena léku (pro účely brašny ranhojiče) odpovídá ceně vloženého materiálu
N: Lék se nepodařil, materiálu ubyla ½ a ranhojič o neúspěchu ví.
FN: Lék se nepodařil, materiál na jeho výrobu byl zcela spotřebován a ranhojič považuje lék za SPRÁVNÝ.


Náměty pro dobrodružství

Pokud jste někdy toužili vědět, jak by vypadala středověká Nemocnice na kraji města nebo máte rádi příhody zvěrolékaře Jamese Herriota, máte možnost to s těmito dovednostmi. Může to být například putovní ranhojič procházející nebezpečným krajem, protože ho povolal trpasličí král kdesi v horách k svému jedinému synovi …



Poznámky:


1. Navrhuji drobnou úpravu pravidel pro léčivá kouzla a lektvary – každý život se regeneruje rychlostí [1ž x úroveň zraněného]/1 směna, při dvojnásobném vkladu magů pak [1ž x úroveň]/1 kolo. Úroveň se rozumí 1.-9., kdy životy přibývají na základě hodu kostkou. Během této doby dochází k „výkonu magické činnosti“, kdy se pomalu rány zajizvují, kosti srůstají a tkáň hojí. Po tu dobu by měla být léčená osoba v klidu, jinak hrozí špatný srůst, otevření zranění a další vylomeniny.

2. Pro zjednodušení lze sloučit tento rozpis do jediné dovednosti Ranhojičství – obr+int – těžká – kdy se odebírají dovednostní body obou vlastností a na past se hází dvakrát: poprvé na inteligenci (rozpoznávací část), podruhé na obratnost (zručnost léčby).



Autor je ekonom.
(ale jeho sestra je internista, švagr psychiatr a rodiče chemici :) )

Autor:

Přidáno:

Hlasovalo: 41

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Hodně kvalitní!!Možná by tu mohlo být ještě pár dalších věcí,ale to co tu je si zaslouží5*


 Uživatel úrovně 0

SIR VEHEHU
No, o zranění hráčů se pravda toho moc bez nových pravidel víc říct nedá. Ale PJ může mít procentní tabulku podobnou té v R.S.Systému v Rozvoji DrD, takže ti řekne: "no, tomuhle členovi karavany jen probodli nohu. Můžeš ho zkusit ošetřit a něco se dozvědět."

ANDROS
Jak už jsem psal, kdysi se rozsah 1k6-3 používal ve smyslu "Když hodíš méně než 4, nic se nestane."


 Uživatel úrovně 0

Zdravim,
Dílo je skvěle napsané, ale s tou využitelností úplně nevím... Je nutno zavést rozdílná zranění a nehrát stylem : útočí obr kyjem, (kostky) dostals' za 15, ale obr prorazil tvůj kryt a jeho kyj ti přistál na pravém rameni. Bolest je strašná a nemůžeš se hýbat. odečti si 15 životů.

Nastane však problém, co v příštím kole... Takový válečník na paté úrovni může mít klidně 45 životů, ale rána kyjem za 15 mu zastak moc neublíží. A chtěl bych vidět rytíře, který drží meč v rozdrcené ruce. To by bylo k využitelnosti.


Jinak není co vytknout, příspěvek je na 5* bez diskusí... :P


 Uživatel úrovně 0

jo, páči sa mi to, nenachádzam na tom chyby (ak nerátamae chyby gramatického a pravopisného rázu)... len trochu necháprem hodu pri Léčení těla u FN :: 1k6-3 ž - ak by tá pomlčka mala byť mínuskom, tak čo by sa stalo keby postava hodila 1 alebo 2? počet ž-(-1/-2)ž=počet ž+1/+2 !
ale chválim, pekná prácička :)
andros, theurg teraz po prečítaní knihy ranohojiča spomínajúci na alchymistické začiatky u majstra...


 Uživatel úrovně 5

Sindor:
Ak vytvoríš takú "knihu chorôb", pošli ju potom prosím do rubriky Rozvoj DrD a nie sem :-) Ja len tak informačne :-)))


 Uživatel úrovně 0

Ono o životech toho moc není, pokud se pamatuji, ani v základních Pravidlech pro nachlazení (tuším str. 77 PPP a dále; momentálně jsem 2000 mil od svých příruček a teletentononc tak vysokém levelu nemám :) ) Nemoci zpravidla vysilují (a ubírají SŽ); krvácení zase ubírá reálné životy ...

Toto měl být spíše obecný nástroj k použití ranhojiče. Konkrétní čísla mají až moc těsnou vazbu k druhu nemoci - co taková horečka Dengue? Kdy ubírá SŽ a kdy Ž? - na to, abych tu dal nějaký konkrétní popis typu: "TÚ: +2 ž, FN: -1k6 ž". Zkusím vytvořit nějakou "Obludnou knihu nemocí" a dát ji sem :)


 Uživatel úrovně 0

Skvělé! Brilantní! Okouzlující! Zajímavé! Docela to ujde! Vlastně to vůbec není špatné!
Jen jsem nepostřehl žádné přidávání životů, nebo tak něco...
Od ranhojičství bych něco takového očekával. třeba alespoň zvášení přírustku životů během spánku. Nebo tak něco.
(Poslední dva řádky mě naprosto uzemnily:)


 Uživatel úrovně 0

PS: K prvnímu příspěvku IGI

Četl jsem ho až naposledy (díky tomu že byl první :) ) a rozhodně na něm zapracuji. Je to tím, že teď nemám družinku, na které bych mohl dovednost testovat a proto mi občas něco vypadlo.


 Uživatel úrovně 0

Děkuji, děkuji :)

Jsem teď v Anglii, takže má schopnost dostat se na forum je omezena. Jsem rád že se vám líbí. Až seženu nějaký herbář, přidám třeba i něco z bylinné léčby.

Pokusím odpovědět na některé dotazy:
ATHOS
1) U diagnostiky jsem dal dovětek "postup léčby nejistý" z toho důvodu, že se od hráče vyžaduje další aktivita (tzn. aby vymyslel nebo zopakoval naučený postup léčby a PJ bude dohlížet na to, zda něco nezapomněl). TÚ je prostě natolik rutinní záležitost, že je zde již vše jasné :)

2) Momentálně tvrdnu s chřipkou doma, takže testuju tyto dovednosti na sobě ;) Chřipka bez podpory léků může končit v určitém procentu případů smrtí (vzpomeňte na španělskou chřipku 1918/19) a plné uzdravení se může prodloužit na několik týdnů (závisí na stáří pacienta, jeho životosprávě atd.)

FIREFANATIC
Rozsah 1k6-3 ž je záměrný a používal se pokud vím v dřívějších verzích pravidel. Znamená 0-3 ž, přičemž 0 nastává v polovině případů. Je to z toho důvodu, že ne vždy naše oběť - pacient - ztrácí přímo "ostré" životy.

- K první poznámce: Ano, to je jedno z možných řešení. Sám upřednostňuju variantu b), kdy ranhojič řekne: Vyzbrojím se proti té a té a té nemoci tolika a tolika dávkami. PJ mu pak řekne cenu a postup získání surovin.
- K druhé poznámce: zařadil jsem jen Charismu, právě protože převažuje. Ze svých zkušeností jsem si navíc odvodil, že léčitel může být blbý jako deštivé pondělí a stejně může mít dar přesvědčit lidi, že je nic nebolí.
- k Probodnutí žaludku: takže postupně
a) Určení - není nijak složité. Ta díra se přehlédnout nedá. Uzdravit bude nejspíš znamenat vyčistit ránu a zašít žaludek a stáhnout obvazy. Oprava pasti tedy +2 ve prospěch lékaře.
b) Léčení - tady už to bude o poznání složitější a pokud nebude rána správně vyčištěna a zašita, může pacient zahynout na vnitřní krvácení nebo sepsi. Takže oprava -3
c) Patologie - poté, co jsme si hodili fatální neúspěch při léčení, můžeme prozkoumat, na co pacient zemřel. První - a špatná odpověď - je: No přece na to probodení mečem. Správně je: žaludeční šťávy spolu s natrávenou potravou infikovaly dutinu břišní a pacient zemřel na otravu krve.

KRTECEK
Ano, bratranec je právník :)

Je zřejmé, že pokud se zadaří, zpracováním surovin dostaneme ve výsledku předmět s vyšší hodnotou než součet ceny surovin (jinak bychom to ani nedělali). Omezení na zlaťáky je přiznávám hodně hloupé a jako řešení nouzové (ostatně jako u alchymisty), protože pytel dětského pudru (CaO) bude mít menší cenu než prášek z pera fénixe a to první do brašny nenacpete. Proto platí i následující poněkud omezené omezení: Ano, máš pravdu, přebytek vyrobené hodnoty musíš nechat stranou (řekněme, že jsi vyrobil místo dvou lahviček tři se stejným účinkem). Pro pokročilé doporučuju si najít obrázek takové brašny a řídit se její velikostí; jeden mám ve své sbírce:

http://nofar.wz.cz/Galerie/06021112.jpg


 Uživatel úrovně 5

Kdybych mohl dát 6, klidně bych je dal. Je to jedna z nejlepších dovedností, které jsou na serveru k mání, aspiruje na OHyZDu a tím bych skončil obecné pochvaly.

Líbí se mi ty krátké glosy psané kurzívou. Jako organik zvlášť oceňuju příběhy o Pfizerovi a Zentivě.

Snad jediná nejasnost: Pokud se zadaří při ověřování dovednosti Farmacie a "lékárníkovi" padne TÚ, počítá se při vkládání do Ranhojičovy brašny cena výchozích surovin nebo skutečná hodnota léku?

Příklad: Mám v Ranhojičově brašně léčiva za 30 zl a připravím si léky ze surovin za 20zl, padne mi TÚ. Mohu dát vše do brašny (obsah 60zl) nebo musím nechat část stranou?

Citace:
„Nazdar, podíváš se mi na to? Ale nemám moc peněz, to víš, na cestách jsou lupiči…
Pro tebe, kamaráde, za padesát.
No, nejsi zrovna levný. Tady jsou.

Hm.

Auvajs!

Máš to zlomený.
No, nekecej. Kvůli tomu za tebou jdu přes půlku hor, abys mi to spravil!
Jó, ták – to budou další dvě stovky.“


A právníka v rodině nemáš?!