Dovednosti

Vyfukování kroužků Hodnocení: Vítěz soutěže Vítěz ZD

Obtížnost: Lehká

Ověřování: Při každém pokusu o vyfouknutí kroužku

Totální úspěch:

Kroužek vypadá hezky a letí až na kraj viditelnosti, kde postupne řídne a vytratí se. Popřípadě letí zamýšleným směrem (např. do jiného kroužku).

Úspěch:

Kvalita a dráha kroužku dle toho, o kolik byla past přehozena (viz dále). Vždy se povede vyfouknout alespoň nějaký kroužek.

Neúspěch:

Kroužek se vyfouknout nepodařilo - z úst vyšel jen volný beztvarý dým, avšak nijak to nebrání dalším pokusům.

Fatální neúspěch:

Ten, kdo zkouší vyfukovat se zakucká a rozkašle na 1k6 kol, tato dávka kouře je ztracena - pro další pokusy je třeba znovu natáhnout, až kašel přejde.

Popis:

Jde o relaxační dovednost, kterou si mohou vzít postavy pro zábavu a dokreslení jejich charakteru. V dobrodružstvích nejsíše nebude nikterak užitečná (napadá mě jedině něco na způsob "poražení" přátelského mága, od kterého postavy něco potřebují, v nějakém soupeření, jako například vzájemné rozbíjení si kroužků, či vyfukování hezčích kroužků).

Jak již je patrno z názvu, jedná se o dovednost ve vyfukování kouřových kroužků, ať již z dýmky, doutníku, vodní dýmky, cigarety či čehokoli podobného. Tato dovednost je univerzální, zahrnuje vyfukování ze všech možných kuřáckých přístrojů, není třeba se učit jednu pro doutníky a druhou pro dýmky (ani pro žádné jiné kombinace). Kroužky se sestávají z prázdného vnitřku a u dobře povedených kroužků z přibližně tři čtvrtě coulu širokého okraje (méně kvalitní kroužky mají okraje slabší).

Tato dovednost bývá doménou mágů, kteří s oblibou tráví svůj čas nejen v knihovnách, ale i rozjímáním, při kterém si často rádi zapálí nějakou dýmku a pro uvolnění si třeba vyfukují kroužky. Také ji ovládají ti, kteří s ní chtějí zaujmout okolní společnost (třeba v hospodě), jako mohou být zloději či chodci. Ale samozřejmě není omezena na žádné povolání, dá se vídat u alchymistů pracujících v dílnách, u druidů kolem ohně, u generálů vychutnávajících vítězství i promýšlejících další válečné kroky, atd...

Z ras je často přisuzováno mistrovství v jejím ovládání hobitů či trpaslíkům, ale nejvíce závisí na světě. Nejproslulejší bude asi u takové rasy, která má k tábáku blíže, než všechny ostatní.

Pravidla:

Kroužky je nemožno vyfukovat při vanoucím větru. Pokud se postava pokusí o vyfouknutí ve slabém vánku (to je takový, který sotva lehce zahýbe vlasy), je past o 5 vyšší, pokusí-li se to ve větru o něco silnějším, dojde automaticky k neúspěchu.

Poznámka: V případě, že by mělo dojít k fatálnímu neúspěchu jedině díky tomuto navýšení o 5, dojde pouze k normálnímu neúspěchu.

Velikost kroužku:

Každý, kdo má tuto dovednost lépe než velmi špatně je schopen vytvořit libovolně velký kroužek do velikosti 10cm v průměru. Kroužek by měl zachovávat svoji velikost, dokud se nerozplyne, ovšem při méně kvalitních kroužcích (viz dále) se brzy zvětší, deformuje a trhá. Obecně platí, že větší kroužky se pohybují pomaleji, než kroužky menší.

Kvalita kroužků:

Podle toho, o kolik byla překonána past na vyfukování, je kroužek foremný a letí dále a přesněji.

Rozdíl (hod - past):

0: Kroužek je slabý, v oblasti kolem 10cm od úst ztrácí tvar, mění se na deformovaný (jako když udeříte do nějakého malého hliníkového kroužku). Pohybuje se dle vlastní vůle.

1: O něco výraznější kroužek, který se dostane do vzdálenosti 20-30 coulů od úst vyfukujícího, než se úplně zdeformuje a rozplyne. Směr se mu dá určit přibližně.

2: Výrazný kroužek, který udrží tvar až půl sáhu od vyfukujícího, poté zeslábne a ztratí tvar. Hrubě se drží vytyčeného směru.

3: Silnější a "bytelnější" kroužek, který dopluje až do vzdálenosti okolo jednoho sáhu, než zřídne a ztratí podobu. Příliš se neodchýlí od zamýšleného směru.

4: Foremný hustý kroužek, který se rozplne v oblasti sáh a půl až dva sáhy od vyfukujícího. Při rozplývání se jen drobně třepí a pozvolna řídne a ztrácí se. Vesměs drží určený směr, dá se i ovlivnit jeho rychlost.

5: Pěkný dobře tvarovaný hustý kroužek, který se rozplyne téměř bez třepení až několik sáhů od vyfukujícího. Dá se krásně směrovat a ovlivnit jeho rychlost (vyfouknout velký pomalý a "prostřelit" ho malým rychlým).

6 a více: Perfektní kroužek, který odlétá až na kraj viditelnosti (za normálních podmínek - šedý kouř na světlé obloze - je to tak kolem deseti sáhů). Dá se směrovat s velkou přesností (pokud nefouká vítr - pokud ano, unáší ho on jako každý jiný kroužek).

Srážky kroužků:

V případě, že se dva kroužky srazí (někdo úmyslně vyfoukne dobře směrovaný kroužek na jiný kroužek), hůře vyfouknutý kroužek je rozbit tím lépe vyfouknutým (nebo o ten lépe vyfouknutý). Jde o zjednudušený model zahrnující to, že kvalitnější kroužek vytvořený za účelem srážky bude pravděpodobně rychlejsí a pevnější. Bude-li si chtít některý PJ vytvořit podrobnější systém, fantasii se meze nekladou, ale je to nejspíše zbytečné. V úvahu by v takovém případě měl vzít rychlost kroužku, jeho kvalitu a čas od vyfouknutí.

Nárazem na pevnou překážu nebo stykem s rychleji proudícim vzduchem je kroužek zničen.

Rychlost vyfukování:

Dají se vyfouknout až čtyři kroužky za kolo. Pokud chce vyfukující vyfouknout kroužků pět, bere se jeho dovednost jako by byla o stupeň horší, než je.

Množství kouře, které má vyfukující k dispozici na jedno potáhnutí závisí na typu tabáku a způsobu, jakým je kouřen (vodní dýmka, dýmka, doutník, ...), popřípadě fyzické zdatnosti postavy (objem plic, astma, ...), délce potáhnutí, atp., určuje PJ. Za standartních podmínek se natáhne množství kouře postačující na 4-6 pokusů o vyfouknutí kroužku.

Děkuji všem, co mi pomohli tuto dovednost vybrousit v Moudré Sově i mimo ni.

Autor:

Přidáno:

Hlasovalo: 57

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Je to vtipný a dobře zpracovaný, i když mi to přijde trochu zbytečný... ale ode mně by to bylo 5*


 Uživatel úrovně 0

Dobře zpracované a hlavně se mi to velice líbí....hodlám to použít u svého chodce (jen kdyby neměl obratnost 10...) a i u svého traslíka. Kdybych mohl dám jednoznačně 5*.


 Uživatel úrovně 0

Obtížnost se mi zdá nějaká divná-např. Bilbo pytlík se to učil (skoro) celý život, a nějaká postava to zvládne (s nadsázkou) levou zadní?to se mi nezdá.Dokreslí to charakter, to je pravda.


 Uživatel úrovně 0

Jeden moj hrac si tu dovednost dal!
Ale potom zmenil postavu a uz si to znova nedal...
Skoda...
Nechapem ako si to niekto moze nedat!


 Uživatel úrovně 0

Gandalf by záviděl :-)
Výborná a originální dovednost, kdybych mohl, dám jasných 5*.


 Uživatel úrovně 0

je to velmi pekné este viac nez som si myslel


 Uživatel úrovně 0

Tak nemá to sice žádný využití,ale je to dobrý.
Kdybych mohl hodim tam 5*...........


 Uživatel úrovně 0

Tak, už som zmenil názor. Podarilo sa mi v drd zorganizovať súťaž vo vyfukovaní a malo to úspech. Tak už viem, na čo to využiť. Je to ešte lepšie, ako som myslel.


 Uživatel úrovně 0

Proste paráda! Užasná schopnoť a ešte lepšie spracovaná!


 Uživatel úrovně 0

Skvělé, ale možná trochu zbytečné popisovat 5 sekund půl hodiny. I tak to asi zavedu