Dobrodružství

Hochmannův grunt Hodnocení: Kvalita

Dobrodružství pro středně velkou, začínající skupinu dobrodruhů na 2.-4. úrovni. Odehrávající se v rozbořeném statku, v okolí malé vesničky Michailovo.

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 15

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Marcus: jsem rád, že tě moje odpovědi laespoň částečně uspokojily

Textoris: předně jsem velice poctěn, že se zrovna v komentáři k mému příspěvku snažíš nepsat jako prase :-)

Konečnou html verzi jsem viděl jenom letmo. Ale všiml jsme si, že mapy jsou řazeny těsně pod nadpisy kapitol. To v tobě možná vyvolalo ten dojem, že se něco děje a najednou pác! mapa. Já bych ty mapy dal samozřejmě až na konec :-)

Pokud je text srozumitelný, tak je to jedině dobře...

O té struktuře jsem už několikrát mluvil.

Svět... Takhle: kdybys to chtěl vzít jak to leží a běží a zasadit do svého světa, tak by to byl asi problém (postavení elfů a půlelfů, nábožensví a celý církevní systém, historie a radikální zásah do způsobu používání nemrtvých,...). Pokud máš svůj komplexní svět, tak musí jeskyně ustoupit světu. Pokud je ale tvůj svět "na vodě" (což je u počátečních úrovní běžné), je možné naopak přizpůsobit svět jeskyni a pak vytvořit jakousi odnož mého světa (což by se samozřejmě mému egu líbilo nejvíce).
Jinak pokud by někoho z vás zajímalo něco o mém světě, tak se mi ozvěte (nejlépe do pošty) a já se pokusím odpovědět.

Pokud ses v tom nakonec vyznal, tak je to dobře. Takový byl úmysl.

Ten vchod mohl být lépe popsaný... Takhle: ta pec de facto nemá dno. Místo něho je tam rovnou šachta do podzemí. Navenek to vypadá jako normální pec a jediným přístupem do vnitřku jsoú dvoje kovová dvířka (na dřevo a pak dvířka... no, na to co se peče), kterými lezou ven přízraky. Proto je potřeba vyrazit pár kachlí, když se tam chcete dostat. Stačí tak?

Ty mapy jsem dělal - v rámci kompatibility - na nějakém editoru, který je ze sekce Downloady. Trochu mě ale zklamalo, že to ve finále (při konverzi do jiného formátu) nezachovalo čtverečkovanou mřížku... Samotná mapa Michailového je kreslená a psaná mnou osobně. A neztěžujte si. To jste mě ještě neviděli psát kurzívou :-)

K taktice hraní. Moji hráči považovali za moudré projít si statek ještě za světla. Je vidět, že ti tvoji jsou málo opatrní. Asi jsi na ně moc měkký :-) Dělení? Oni o tom diskutovali a nakonec dospěli k tomu, že je to tak chytřejší. Nevím sice proč, ale je to ostatně jejich věc.

Nějak nechápu rozdíl mezi dobrodružstvím a příspěvkem (v hodnocení). V čem spočívá?


 Uživatel úrovně 0

jo marcusi...moc chceš měřítka!:-) Nemáš představivost!:-)

Syrus: až zareaguješ, tak prosím pošli mi vzakaz do pšty, ať se sem podívám, děkuji!:-)

Tex.


 Uživatel úrovně 0

Syrus: OK, přidám tedy ještě jednu hvězdičku za zodpovězené dotazy...


 Uživatel úrovně 0

Ctěný Syrusi,

a) jsem potěšen, že se zde objevilo konečně nějaké dobrodružství...
b) jsem zklamaný jelikož už nějakou dobu pracuji na dobrodružství a dával jsem si na čas a doufal, že budu ten první, ten průkopník!:-)

K dobrodružství, když jsem začal číst jsem měl dosti co vytknout, ale později se vše vyjasnilo. Nelíbí se mi styl jakým to je psáno, tedy že se vše dozvím až na konec. Opravdu jsem nevěděl o čem čtu...často... Také se zde objevují náhle skoky...např. něco se děje a najednou mapa a jiný popis... Ale chci pochválit krátkost a takovou srozumitelnou stručnost...(tohle se mi asi nikdy nepodaří!:-))

Líbilo se mi, že si nedělal žádné monology, já se s nimi trápím, ale podle mého jsou vhodné pro určité začínající PJ. Docela jsem se inspiroval, ale nevím jestli je to nejlepší nápad to tam nedávat. Uvidíme jak to bude vadit ostatním.

Líbí se mi tvůj svět, tedy aspoň ten nápad. Pak se mi zdá, že dobrodružství není všude leckdejak zapojitelné, ale každý si jej může upravit.

Líbí se mi zápletka a nápad.

Nějak jsem nepochopil kde je ten vchod, ale na konci mi to nějak došlo, což je to co mě mátlo...no vlastně celé je to takové trochu zmatené, ale nevím proč, když jsem si to celé přečet, tak jsem se v tom vyznal.

Mapy a takové věci, tam občas píšeš, že se ti nechce. Hm...fajn, ale to celkem vadí... Někteří PJ jsou trochu nezkušení a určité věci by jim pomohli. Jinač mapy jsou pěkné, ale písmo by mohlo být na počítači nebo čítelněji je tam napsáno, tak že jsem ho musel chvíli luštit, ale nakonec vyluštil!:-)

Velice dobře jsou popsány ty postavy a celkově je to taky velmi zdařilé...

Také mi připadá, že s tam občas zanedbával roleplaying, a v některých chvílích by možná byl i roleplaying zkázou dobrodružství, např. moje postavy by se tam nerozestavěli...ony by těm postavám asi nevěřili a tak by seděli v hospě a pak bych tam nechal přiběhnout tipka s tím, že zase straší...ale uvidíme!:-)

OT: V čem si dělal ty mapy toho statku?

No... verdikt? Dívej chystám dobrodružství se kterým si tedy už pohnu... no a k tvému... moc se mi líbilo sice ho nepoužiji, jelikož mám svoje tažení pro postavy, ale něco podobného jistě použiji. Já vytvářím dobrodružství tím stylem, že cestou, která mi trvá 15 minut, do klubovny si vzpomenu o čem bylo to minulý a na jakých jsou postavy a po cestě vymyslím zápletku a jak by t mělo skončit a hlavně atmosféru.
Jak sis všiml mám jen chválu... Opravdu velice povedené... Když se to dobře zahraje, atk to může být opravdu zajímavé...
Byl jsem na pochybách co dát, jestli 4* nebo 5*. Uvažoval jsem že kdybych to měl hodnotit jako příspěvek nebo jako dob., tak by t bylo dost rozlišný. Jako příspěvek tak 2* až 3* a jako dob co tady bylo tak 4* až 5*. Nakonec jsem se zauvažoval a zjistil, že bych dal 4*, jelikož se mi to velice líbilo, ale má to chyby, sic malé, ale má!:-) Ale uvědomil jsem si, také že chystám dobrodružství a tak se asi vzdávám hlasování, neboli teď nehlasuji a počkám na tvou reakci, ale vzdám se hlasování, což si myslím, že je celkem pochopitelné a logické...

PS: Teď jsem si četl diskuzi a celkem se mi občas dostavilo odpovědi nebo jsem se opakoval -asi, tak se omlouvám, tím jen zdůrazňuji chyby...

PPS: omlouvám se za občasný překlep, jelikož se po dlouhé době snažím nepsat jako „prase“ !:-) (Všichni si stěžují že to po mě bez diakritiky a různými překlepy nejde číst!:-))

Tex.


 Uživatel úrovně 8

ad 1) Například v případě starosty nešlel rozhovot (ani vlastní zadání úkolu) napsat. Jednak proto, že je to dialog a druhak proto, že vlastní zadání úkolu následuje až po obědě. A jak by to asi vypadalo, kdyby po půl hodiny trvajícím dialogu u oběda, který PJ zimprovizoval, najednou přišla napsaná pasáž zadání úkolu? Přece jako autor nemůžu plynule navázat na rozhovor, který bude v budoucnu vést někdo, koho jsem v životě ani neviděl. Proto jsem zvolil jinou cestu. Máš tam kostru toho rozhovoru ve dvou odstavcích. Předpokládám, že normální PJ je schopen stvořit několik rozvitých vět.

ad 2) v úvodu druhé poznámky je napsané proč tam ta poznámka je. Je v podstatě inspirační. Pokud by to hluboce zasahovalo do tvého světa, není problém to odstranit. Na příběh samotný to nebude mít vliv. Ta poznámka je taky informační. Má poskytnout informace o reáliích (s ohledem na ně povedeš CPčka).

ad 3) Měřítko nepotřebuješ. Máš tam domečky :-)
Vím, že některé informace jsou zbytečně tříštěny. To je chyba. Naopak za strukturou kapitol si stojím. Dúvody jsem uvedl minule.

ad 4) tos vystihl správně. Je to vození za ručičku. Ale ne postav. Hráčů. Já mám rád, když hráči přibližně vědí, jakým směrem se dobrodružství bude ubírat. Není totiž nic horšího, než když družina ztratí nit.
Tadys to trochu nepochopil. Proč by se měl ponižovat? Je to starosta dědiny a nejbohatší sedlák široko daleko. Oni jsou banda čeledínů. Navíc to vypadá velice jednoduše. Oni si to mají představovat tak, že tam vletí, budou tam nějací dva blbečci v prostěradlech a oni jim dají nakládačku. Brknačka! Navíc jsou chudí čeledíni, kteří si o sobě právě zařínají myslet, že jsou velcí hrdinové. A on je vyhecuje ("Vy ste správní chlapi! Já sem byl ve vašem věku taky takový a podívejte se, kam sem to dotáhl! Odvážným přeje štěstí a vy máte před sebou velikou budoucnost!")
Přízraky? Když jsem to hráli my, tak byly čtyři postavy (3x 4. a 1x3. úr.), které se rozdělily. Je fakt, že ten hobit, co hlídal přímo ve světnici, dostal pěknou nakládačku... Ale postavy by je měly umlátit. Když je tvoje družina slabší, pak je třeba upravit číselné údaje. To je všechno.
Ta pec je slabina celého děje. U nás je právě viděl lézt z pece ten hobit.

ad 5) ti nemrtví byli "děti našeho věku". Thomas je oživil z koster na hřbitově. Ale se zbraněma máš pravdu. Jejich původ nehraje zas takovou roli, ale je to chyba, kterou jsem přehlédl.

Styl? Na tom nezáleží. Ale když nad tím tak přemýšlím, tak pozemí je hack&slash, statek se dá vcelku pěkně provést jako dark fantasy a první obraz? To je vesnická bžunda.

Ale oni se musí zabavit interakcí s farářem. Nepodceňujte Otce Martina! Jde mu přece o život...

Jehuwa: proč ne kouzelník? To vychází z pojetí magie v mám světě. Kouzelníka si jednoduše nedokážu představit mezi slepicema v poharniční vesnici. Kouzelník potřebuje vzdělání.


 Uživatel úrovně 0

Nové dobrodružství, tož, říkám si, tak si to přečtu, podle hodnocení by se přeci mělo jednat o kvalitní dobrodružství, tak od něj něco očekávám. Upozorňuji, že kritiku píši souběžně se čtením dobrodružství, takže pokud by se náhodou stalo, že něco nepochopím, že mi bude scházet nějaká informace apod., a ona informace se bude nacházet dále v textu, tak mne omluvte (ale i přesto by měly mít informace nějaký řád). Tak...

1) ad Poznámka č. 1: Tak díky. Abych to tak upřesnil, ku obrazu svému si to nepředělává každý PJ, jen ti zkušenější (alespoň minimálně). Dle mého názoru (a z vlastní zkušenosti) by to mohlo začínajícím PJům přinejmenším usnadnit hru.
Budiž, pokud nebudeš psát rozhovory, je to celkem v pohodě. Ale prostředí by bylo vhodné popsat. Zatím nevím, o jaký styl dobrodružství se bude jednat, ale zaimprovizovat působivý popis pro dark-fantasy dobrodružství (a vůbec, pro jakékoliv dobrodružství) nezvládne každý. Samozřejmě, něco ze sebe člověk vypotí vždy, ale určitě by byly popisy prostředí vhodné.

2) ad Poznámka č. 2: Prozatím nevím, nakolik je vhodné ji přeskočit, ale to, že hrát za elfa bude celkem problém (a že jsi s tím při tvorbě dobrodružství počítal) je vhodné vědět. Stejně tak je vhodné vědět, odkud se budou brát v dobrodružství nemrtví (pokud to tam nebude vysvětleno).

3) ad Obraz první: U plánku vesnice ti chybí měřítko. Zde to zase až takový problém není, ale u map všeobecně jsem na to haklivý, a to od té doby, co jsem PJoval asterionské dobrodružství z modulu "Z hlubin zelené a modré", kde jsem marně přemýšlel, jak velké měřítko ta džungle může mít...
Následuje nastínění toho, co se událo před tímto dobrodružstvím. Sám vím, že je velmi obtížné udělat naprosto univerzální dobrodružství (naopak můj problém, kdybych chtěl nějaké sepsat, je, že se snažím jej co nejvíce provázat s historií postav a aby měly postavy důvod do akce jít - a ne jen peníze nebo ona obligátní "touha po dobrodružství").
Také si myslím, že šlo ony kapitoly uspořádat poněkud lépe, nejdříve napsat, co se přesně stalo, potom zápletku (tzn. ony protikladné zájmy tří postav) a až nakonec informace o tom, jak v tom figurují postavy a nějaké info o nich.

4) ad Obraz druhý: Si tak všímám (což o to, všiml jsem si toho již dříve, ale teďka začínám pomalu nabývat jistoty, že celé dobrodružství stojí na předpokladech apod. Prostě a jednoduše, co čtu prozatím, celé je to vození postav za ručičku - nejsou zde popsány žádné jiné možnosti, co když udělají postavy toto a tamto (bez připomínek), pouze linie příběhu, kterou jsi jim napsal a jděte tudy. Jasně, můžeš namítnout, že nelze pojmout všechny situace a i kdyby, tak ať si je každý domyslí sám, ale zde je problém, že je zde popsána vždy pouze jedna jediná varianta. Skoro mi to připadá spíše jako poznámky k dobrodružství, než jako popsané dobrodružství. Co když se postavy budou zdráhat pomoci starostovi? Jak moc se starosta poníží nebo kolik bude ochoten zaplatit? To je pár příkladů...
Předpokládaný děj měl být podle mne uveden dříve, ještě před popisem statku.
Tipuju, že ty přízraky vyvraždí nejméně polovinu družiny - tedy, alespoň podle jejich parametrů tak usuzuji. Přesnější pravidla k přízrakům by tké neuškodila (třeba to, jak velkou škvírou se dokáží protáhnout, a mnoho jiných otázek).
Navíc jsou informace uspořádány docela chaoticky. A opět, jedinou přijatelnou možností, jak se dostat do podzemí, je vidět přízraky vylézat odtamtud - moc možností hráči nemají.

5) ad Obraz třetí: musel jsem teď přeskočit na poslední kapitolu, protože bych to jinak asi nemohl dočíst. Bez onoho vysvětlení by se jednalo o soupis takových kravin... A proto by měla být ona kapitola právě na začátku Třetího obrazu.
Jestli jsem to dobře pochopil, tak ta hrobka vydržela po 2500 let, stejně tak magie obsažená v nemrtvých a ještě navíc ti kostlivci mají na sobě kroužkovou zbrou (ačkoliv již jen cáry)? A ty šavle by se jim nejspíš po prvním seku rozpadly v prach, neboť musejí být zrezlé skrz naskrz. Teď tu čtu něco o Thomasovi, o kterém nic nevím. Mělo by o něm něco být v předchozím textu - chybí tu, jak jsem již několikrát napsal, popis zápletky.
Stejně tak v popisu B3 (byly sice magické, ale již dávno). A tak bych mohl pokračovat donekonečna.
Jo, a že jsi líný kreslit, tak to není omluva :-)

Dál už to kritizovat nebudu - stejně se jedná pouze o popisy CP - ale mám otázku. Tohle dobrodružství mělo být v jakém stylu? Power-gaming? Hack&slash? Dark-fantasy? Nejvíce (dle síly nepřátel, přeci jen 2.-4.úroveň...) se asi přikláním k prvně jmenovanému.

Když to tak shrnu, tak dobrodružství se mi moc nelíbilo - primitivní zápletka, primitivní průběh, v podstatě jen quest "vymlaťte tamto". Někomu se to možná líbí, mně ne. Navíc jsou kapitoly uspořádány dost chaoticky a informace na špatných místech.
Ale abych jen nekritizoval, tak se mi líbila kapitola s popisem faráře, konkrétně ony argumenty a ty náboženské kecy.
Hmm... přemýšlím, jak ohodnotím... asi nakonec 2*, sice je zde málo dobrodružství a na odehrání to nemusí být špatné (na druhou stranu, to nemusí být žádné), ale věz, že mi nepřipadá nijak originální a ani nikterak zábavné (pokud se hráči nezabaví interakcí s knězem, což bych asi proti Tritosovi dost hustě nedával :-)).

S pozdravem Marcus


 Uživatel úrovně 0

Díky za dobrodrůžo, otestuji ho na družině a pak ti to ohodnotím. Jinak bych dal 4* z fleku. Nad 5* bych musel mhouřit oči.

P.S. Proč by družina neměla mít kozelníka? Aby to jeho hráč neprokouk? Vždyť i alchymista s mlhovinou by mohl být problém.


 Uživatel úrovně 8

Nejdřív k tomu problému statek/zámeček. Jde o opuštěný statek, kteý má být přestavěný na zámeček. a právě kvůli té přestavbě je potřeba ho "vyčistit"

Chápu, že některé informace jsou prezentovány dost nešikovně na (po částech na různých místech). To je chyba.
Na druhou stranu zápletku jsem dal na konec záměrně. Já sobně mám totiž radši, když při čtení cizího dobrodružství jdu po stejné cestě, po jaké půjde družina (ve stejném sledu a se stejnými informacemi). Jednou se mi totiž stalo, že když jsem vedl cizí jeskyni, tak autor zapoměl něco napsat. Jako PJ jsem znal zápletku od začátku a nepřišlo mi to. Ale družina (protože postupovala "po svých") najednou narazila na lapsus v ději. Kdybych se připravoval tak jak teď, na chybu bych asi narazil.

Co říct k úvodní doušce? Existují ti, co hrají hack´n´slash. A vzhledem k tomu, že jde o dobrodružství pro nižší úrovně, je potřeba s tím počítat. Takže jsem tam napsal odhadovaný údaj, jak dlouho by to tím způsobem asi trvalo. Slovo "nudný" je v uvozovnách. Protože nepovažuji ty pasáže za nudné (už jsem někdy vymyslel něco nudného? :-).

My jsme to hráli celý den až do noci. To dobrodružství je zvláštní tím, že se odehrává během jediného dne (a dá se odehrát během jediného dne). A věřte mi, že když tma padá kdy má, je to perfektní kulisa.
My sme to hráli na podzim na chatě. Dopoledne jsme odehráli úvod. Pak jsem si udělali oběd a během něho jsme odehráli oběd u starosty. Odpoledne následoval celý ten cirkus ve vesnici a průzkum satku. Večer vymysleli geniální plán, že se jako rozdělí po statku, aby jim ti chasníci (jak pořád ještě věřili) neutekli. To už byla venku tma. Já jsem dal každého hráče do jiné místnosti (postavy byly totiž taky každá sama) a zakázal jsem svítit. Pak jsem s baterkou přecházel z místnosti do místnosti a odehrával postupně souboj (jak postavy narážely na přízraky). A nejlepší bylo, že jsem při tom souboji imitoval řev těch přízraků. A hráči to samozřejmě slyšeli (stejně jako postavy). Ale ani hráč ani postava nevěděli, co se děje s ostaními družiníky. A byli dosraní strachy :-)
Samotný Thomas už byl lážový...

Na zápletku s farářem jsem osobně velice pyšný. Nezdá se to, ale je jedním z hlavních činitelů prvního obrazu a v jistém smyslu i jedním z hlavních protivníků postav.
Ohledně faráře jeden RP tip: zajděte si párkrát do kostela nebo si opatřete sbírku kázání (apokalyptických). To abyste vstřebali jejich jazyk. Třeba si napište i osnovu případného kázání. Když to dobře odehrajete, tak je to prý hrozně efektní (alespoň to říkali moji hráči).

Pantheon by mohl být slabinou. Tohle je ale dobrodružství pro počáteční úrovně. A přepokládám, že PJ ještě nemá náboženství promyšlené. Takže by s tím neměl být problém.

Na závěr poznámku ke zdůvodňování. Já mám totiž v družině takového hnidopicha. On je matematik a moc nad vším přemýšlí. Párkrát se mi stalo, že za mnou po hře přišel a řekl: "Ty poslyš! Ale to tak nemohlo být." A najde mi nějakou logickou chybu v konstrukci té zápletky, která mi to většinou celé rozloží. Tak se snažím takové chyby nedělat.


 Uživatel úrovně 0

Morter: já myslím, ž jej právě pan starosta plánuje přestavět na zámeček...

Musím souhlasit s Morterem, že je to dobře napsané... Není a to ani moc dlouhé (nudné) ani příliš strohé (odfláklé)... Taky s ním musím souhlasit v tom, že mi trochu dělalo problém uspořádání (zmatenost)... trvalo mi hodnotě dlouho než jsem zjistil kdo je ten dotyčný thomas, guta... Zápletka dobrodružství je taky velmi milá, tu taky hodnotím kladně...
Naopak moc se mi nelíbí charakter dobrodružství... Je to vlastně jen obyčejné, "naběhni tam a vybij to" s celkem zajimavou omáčkou... není tam moc věcí, které by měli donutit postavy (jejich hráče) donutit k přemýšlení...

Celkově jsem hodnotil známkou 4... jelikož je to i skrze zjevné nedostatky dobrodružství, které se dá a hrát a bude se na něj i v dobrém vzpomínat...


 Uživatel úrovně 5

Upozorňuji, že jsem dobrodružství nehrál, avšak i přesto si troufám tvrdit, že se jedná minimálně po obsahové stránce, o velmi dobře odvedenou práci. Velmi se mi líbily všechny tři obrazy, které byly moc dobře popsány. Zejména první obraz, kdy by měl Pán jeskyně uvést postavy do děje je nadmíru zdařilá. K milému překvapení nebyly ani popisy místností bezhlavé a odflinknuté, ale dokonce bylo častokrát zdůvodňováno co a proč, se kde nachází. Proto považuji prostřední část za nejzdařilejší. ( pouze maličký detail, u zkušeností za přízraky bych ponechal hodnotu stejnou jako v PPP ) Úvod před dobrodružstvím začal dobře, leč nelíbilo se mi jak autor popsal odhadovanou délku příspěvku. Vyznělo to jako by bylo RP pouze kecání a nuda a hůrá rychle rozsekáme lepší. ( subjektivní ale místy mi to tak díky některým spojením připadalo trochu odrazující ). Také neuškodilo na úvod naznačit o co vlastně v dobrodružství půjde ( pár větami ), jelikož sám PJ dlouho čte a neví o co vlastně půjde. Určitě je dobré, že jsi zmínil v poznámkách i geografické a historické údaje, i přesto že možná zůstanou nevyužity a nebo budou pozměněny. PJ se lépe s dobrodružstvím manipuluje, když ví, za jakým účelem a pro jakou oblast bylo původně dobrodružství sepsáno. Trošku bych snad přidal i pár stručných informací navíc o vesničce i když takto si každý PJ může něco vymyslet a navíc může použít i jinou (svoji). Neškodilo by popsat jestli mohou postavy u starosty přespávat, jakou dostanou odměnu ale to už jsou jen drobnosti. Celkově má dobrodružství hlavu a patu, je dobře napsané, PJ má při vedené celkem jednoduchou práci. Také se mi líbí vedlejší vliv faráře, což je vítané zpestření a zároveň i částečně hlavní částí příběhu. – Ovšem pozor, pokud má někdo ve svém světě jiná božství jako panteon, přírodní božstva apod. těžko by se to dalo převést aby zůstal zachován původní účel. Jako malinkou nevýhodu bych viděl menší nepřehlednost a trošku i zmatenost. ( různé informace jsou různě roztroušeny a trošku mi to dělalo problém ). Myslím, že dobrodružství určitě stojí za odehrání, zejména právě pro začínající PJ a družinky.

Jinak odhalil jsem tvé pravidlo 17ti :o))) V 17ti byl Andrej Bielski zverbován do amrády, v sedmnácti se stal Thomas hrobníkem a Gutě bylo 17, když se za něj vdávala.

Omlouvám se ale nepochopil jsem jednu věc. O přestavbě opuštěného Hochmannova gruntu (ukáže jim ho z okna) na lovecký zámeček. – Následně je o něco níže budova popisována jako statek. Proto nechápu proč je jednou popisován loveckým zámečkem a potom statkem. Patrně se jedná o mé neporozumění, ne o chybu.

S pozdravem