Články&Eseje

Já být kouzelník. Ty Arták Bárak teď schytat! Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 21

Dostali jsme úkol od lorda Warha, abychom vybílili tu vesnici v horách. Žádnej problém, povídáme, kolik za to? 100 zlatých a jídlo - to nám za to stálo, proti těm blbcům je to vždycky v pohodě. Po několika dnech jsme se skutečně dostali k vesničce, pár chýší, uprostřed hořel oheň. Ani jsme nic nepředstírali, prostě je rovnou začali ostřelovat...taky jsme spoléhali na našeho kouzelníka. Vždycky nás podržel. I teď to vypadalo nadějně - kulový blesk a bude po nich. Jeden z nich však najednou vztáhnul ruce...a blesk najednou letěl zpátky na nás.

Para Gerth, válečník, záznam z Knihy Smrti, Hádovo království.

Ne, to přece není možné - to si řekne většina z vás po přečtení těchto řádků. Kroll a odrazit kouzlo? Jak ten se k tomu může dostat?

Vím, že teď bych mohl na zádech cítit těžký úder pravidel. Přesně tak, jak tomu bylo v úvaze "Postoj krollů ke kouzlům i kouzlení obecně". Být zavalen čísly, asi bych si měl vzít kalkulačku...

Jaká je vlastně historie kouzelníků?

Toto má každý ve svém světě řešeno jinak, ovšem také si dovolím předložit svoji vizi. Většinou se předpokládá, že kdysi dávno si začali velmi talentovaní jedinci všímat různých věcí - například, že pokud velmi intenzivně myslí na to, aby bylo hezky, tak je velmi velká šance, že skutečně hezky bude. Samozřejmě však tyto praktiky fungovaly jen velmi sporadicky, navíc by se dnešním kouzelníkům zdály směšné. Ovšem právě někteří z těchto lidí se začali zabývat těmito schopnostmi podrobněji, začali se sdružovat, organizovat, vyvíjet. Právě takto se dostali až na dnešní úroveň, právě tak mohou i nováčci za směšnou cenu sesílat dříve nepředstavitelně silná kouzla, jako je třeba Modrý Blesk. Jen přijdou o trochu své magické energie, nicméně se podařilo eliminovat prakticky všechny následky nepříjemnějšího rázu, jako například nevolnost, ztráta fyzických sil či až mdloby.

Inteligence a vývoj

Na tomto stavu má bezesporu velký význam právě komunikace, výměna názorů a zkušeností s ostatními mágy, časem dokonce i z velmi vzdálených končin. A jak jsou na tom krollové?

Společenské uspořádání krollů

Názory a interpretace můžou být různé, zde předkládám pouze jednu z nich, která podle mě také nejvíce sedí k vlastnostem krollů.

Krollové žijí většinou v drsných podmínkách, převážně v horách. Denně se musejí doslova rvát o svou existenci, bojovat s šelmami. Navíc byli po dlouhou dobu v izolaci, neboť do končin, kde žijí, se inteligentní rasy prakticky nevydávali. Je jasné, že v těchto podmínkách krollové velmi zesílili a stali se odolnými; stejně tak u nich nemohlo docházet k kdovíjakému kulturnímu rozkvětu - vždyť kdo by se zabýval zaznamenáváním událostí na nějaký kus kamene, když nebylo jasné, jestli do zítra ještě někdo přežije (všimněte si paralely s naším světem: většina vyspělých kultur své doby pochází z "teplejších" končin, kde jsou příjemnější podmínky. Platí to vlastně i v Evropě, podívejte se, kolébkou kolika celoevropských uměleckých směrů se stala právě slunná Itálie).

V těchto podmínkách se také krollové nejspíš nesdružují do nějakých větších uskupení, jako jsou státy nebo města; fungují spíše na primitivnějším principu rodin, kmenů, klanů. Vůdcem kmenu se zpravidla stává ten nejsilnější, neb v tvrdých podmínkách je síla nejvíce hodnocena. Většinou také dochází k tomu, že kdokoli může vyzvat vůdce na souboj - vítěz zůstává/stává se vůdcem kmene, poražený se podřídí nebo odchází. Je také obvyklé, že členové kmene mají velkou úctu k osobám, jež se dožily vysokého věku; to bývá v těchto podmínkách neobvyklé a jejich životní moudrost je většinou vysoce ceněna.

Každý má strach - šamani, stařešinové a bozi, do boje!

Předpokládám, že i krollové budou mít jeden základní pocit, jež je z určitého úhlu pohledu "motorem" velké části živočichů: strach, a to hlavně strach z neznáma. Vždyť lidé odedávna měli tendenci si vysvětlovat věci, kterým nerozuměli, které neznali, na které nevěděli, jak reagovat: proč prší? Proč sněží? Proč se střídá teplo a chlad? A co je po smrti?

Nemusím jistě podotýkat, že toto prostředí je ideálním podhoubím pro každého, kdo je schopen - ať už podle nebo proti svému názoru - tyto skutečnosti vysvětlit. A právě proto míval každý kmen svého šamana, své rituály, své bůžky - kterým přinášel své oběti ve víře v lepší budoucnost.

Hele, ono to bouchlo!

Mezi šamany mohou být pouze lidé/krollové inteligentnější, ti, kteří jsou schopni dostatečně přesvědčivě vysvětlit ostatním/obalamutit ostatní. To v případě krollů znamená krolly zhruba na úrovni trochu méně inteligentního člověka. A i zde se vyskytli ti, kteří si všímali toho, že mohou určité věci ovlivňovat svou vůlí.

Je zde ovšem jeden zásadní rozdíl a tím je právě ona izolace, nedostatek komunikace. Krollí šamani si nemohli vyměňovat zkušenosti ani mezi sebou, natož pak s ostatními rasami. Právě proto pokud narazíte na zapadlý kmen, úroveň šamana nejspíš bude odpovídat tak 5. úrovni, rozhodně zde nenajdete Mistra Mága, který se vás na uvítanou pokusí podrobit. Navíc ovládají většinou spíše počasnická, iluzivní a energetická (hlavně destruktivní) kouzla - na nic jiného prostě neměli příliš šanci přijít (a i s těmi iluzemi je to spíše sporadické), často při kouzlení používají neobvyklé praktiky (bylinky a jiné omamné látky). Ovšem i pár blesků může družince připravit nemilé překvapení.

Častým jevem také je, že krollové předávali své znalosti pouze na svého syna a svá tajemství pečlivě střežili. To i poměrně běžně vedlo k vykořisťování ostatních členů vesnice, nezřídka šaman ve svém postavení soupeří s vůdcem kmenu, někdy je dokonce tato funkce sjednocena a šaman je absolutním vládcem nad životy lidí ve vesnici. Bývá to však akceptováno a je velmi obtížné, ne-li nemožné, obyvatele přesvědčit k nějaké akci (či snad dokonce ke zradě) šamana-tyrana. Prostě v tom byli vychováváni a je prakticky nemožné je přesvědčit, že by to mohlo být jinak...

Tady je mi těsno! Já chci do světa aneb Vítej, dobrodruhu!

Vraťme se však k tématu; z tohoto všeho vyplývá, že není nejmenší důvod, aby mladý, nerozvážný kroll se nemohl vzepřít svému otci-šamanovi a vyrazit do světa za dobrodružstvím. Ano, je pravda, že bude mít inteligenční deficit - ale zase na druhou stranu bude díky pevné rodové linii nejspíš velmi nadaným (byť nešikovným) adeptem magie. Ovšem doba se změnila: nyní nemusí studovat u tepla ohýnku u svého otce kdesi v chýši v horách, nýbrž v starobylé a rozvinuté magické universitě. I on nyní může těžit s vědomostí, jež byly pracně získány během staletí bádání a zkoumání těch největších géniů ze všech ras.

A proč by nyní i kroll neměl mít přístup ke studnicím magie?

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Zavedl jsem stůl Magiwe v putice pokud má někdo zájem?


 Uživatel úrovně 0

sakra, misto odeslani prispevku sem dal hlasovat
Almad: muzes to opravit na 4*, moc se omlouvam.


 Uživatel úrovně 0

Za mě už všechno řekl Maglor, ale až na jednu věc: myslim si že šaman je něco mezi kouzelníkem a hraničářem, nebo spíš něco jako přírodní kouzelník.


 Uživatel úrovně 0

Almad: clanecek se mi libi tak nejak interpretuji Krolly i ja.
Pascal: Nedokonalost pravidel je osklive slovo a nemohu s nim plne souhlasit. Ja radeji rikam, ze altaracka pravidla jsou jen kostra a kazdej at si je upravij jak se mu libi a podle toho co chce hrat, hlavni je se pobavit a ne listovat v knize jestli muzu ci ne, to at posoudi herni skupina.
Nicmene moc rad bych videl ty vase pravidla treba bych mohl i pomoct.
Erkenel: nemusis mit tak docela pravdu... mohou se vyskytnout vesnice, kde je saman umirnenejsi a pak se snazi lecit a pomahat, pak je to opravdu spis hranicar, ale mohou byt take kmeny, kde chce saman budit hruzu a vladnout tam to bude spis kouzelnik.
Proc se ti nelibi odejit v 15-ti z domu? nevis co bys delal? neumis si neco ulovit k veceri? nemel bys kde spat? nemel bys penize? myslim ze toto sou duvody, ktere v dnesni spolecnosti jsou nejvetsi prekazkou odchodu z domova. Myslis, ze by se timhle musel kroll zabivat?
Marigold: to ti verim, jednoho jsem tzaky znal :o) A jestli jste nekdo cetli savlozubou veverku, tak asi taky nejakeho znate (Asnek) :o)))


 Uživatel úrovně 5

už jsem hrál krollího kouzelníka a je to prča..no nezbývá říct než to že tenhle článek je fakt úžasný...


 Uživatel úrovně 5

Erkenel: Znám pár lidí, kteří se vzepřeli a v 15 z domu odešli (natrvalo) - v našem světě, v této zemi. A taky to šlo. 2) To je ovšem velmi založeno na interpretaci. Myslím, že právě i tohle se v každém světě dá vyložit jinak. 3) Ano, záleží na míře rasismu ;-)))


 Uživatel úrovně 0

A ještě něco. K tomu, že není problém se vzepřít otci a kmeni. To je jako se vzepřít rodičům a v patnácti odejít z domu. To se mi trochu nezamlouvá.

Nic proti, ale myslím, že svůj názor jsem obhájil lépe.

Erkenel


 Uživatel úrovně 0

Ještě jsem zapomněl napsat.
Nesnáším, když někdo plete šamana a kouzelníka.
Nelíbí se mi že Altar udělal zásadní chybu u hraničáře, a to že jeho "nadpřirozené", zvláštní schopnosti nazývá kouzla a používájí se k tomu magy. Čaroděj přece magy získává z napětí mezi dobrem a zlem, kdežto hraničář pouze meditací, a je to spíše jeho duševní síla.

Myslím, že by se to nemělo plést. Altar to tak myslel, jen si to hodně lidí neuvědomuje a plete dohromady.

Erkenel


 Uživatel úrovně 0

Almade, to jak jsi popsal styl přežívání krollů je přesnej. Mám jen několik poznámek.
1) ta nejmenší je, že v prvním článku jsi opomněl napsat, že se útočí na vesnici krollů, ale to se stává.
2)Už jsem to psal ve svém článku, že šaman je něco jinýho než kouzelník a mág. Já bych šamana definoval jako kombinaci hraničáře (léčení,nějaké to útočné kouzlo a kouzla na podporu sil vesnice) a alchymisty (lektvary uzdravování, bylinky, povzbuzovadla atp.). Ještě by měl nějak zastávat status kněze, ale jelikož základní pravidla neobsahují ani klerika ani kněze, tak to je další téma.
3) Chtěl bych vidět proslulou školu magie, kde by byli ochotni vyučovat krolla. Ale to záleží na světě atd.

Erkenel


 Uživatel úrovně 0

Jo, mě se to líbí. Už poněkolikáté se tu řeší nedokonalost pravidel. Ptám se proto, není na čase udělat revoluci v pravodlech?

Mě by se líbil velmi rozsáhlý strom dovedností vzájemně propojených a vylučujících se. Tento strom, a celá pravidla, už vytváříme půl roku, uvidíme, co z toho vyleze. ...

Jinak, je to úvaha - po stylistické stránce tumu není co vytknout ... takže 5*