Duše keřů
Autor: | Vedro |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 30 |
Dobrý večer
Napsal jsem jednoduchou básničku s přímou osnovou o JEZINKÁCH - BEZINKÁCH jako příklad pro mojí kamarádku slečnu Eilonwy, které občas pomáhám s psaním a jejíž jsem rádcem. Možná pomůže i někomu z vás...
VEDRO
DUŠE KEŘŮ
Krásné jsou palouky
za nocích hvězdnatých,
pojď tančit sestřičko
na stéblech střapatých.
Opusť svou rostlinu
kořeny v zemi
rozprostři vlasy své
nad květy všemi.
Zmámíme poutníky
překrásným zjevem
pojď slavit sestřičko
tancem a zpěvem.
Hle, jakás družinka
statečných hrdinů
sladce a mámivě
k sobě je přivinu.
Vyber si sestřičko
statného junáka
tvá píseň přesladká
v močál ho vyláká.
Zvolila mladičká
bezinka chasníka
slotou a kamením
on za ní utíká.
Proč ho však sestřičko
do bažin nemámíš
pryč od něj nechvátáš
srdce své zapálíš.
Budeme trnko má
s vojáčkem žíti
s láskou a přešťastně
jak luční kvítí.
Utíkej bláhová
Nejste si souzeni
Voják je krkavec
Utne ti kořeny.
Ukojil chtíč a zanechal slzy
rozbité tělo a zničenou duši
na lítost pozdě a na smrt brzy
nebohá dívenka si listy suší.
Diskuze
Opravdu skvělá báseň:) Má své kouzlo a je takovým zvláštním způsobem "čistá". Nemám co bych autorovi vytkla, tudíž s čistým svědomím mohu dát 5*.
Básnička pokulhává v poslední sloce, kde svižné tempo je najednou narušeno... hlavně 3. a 4. verš je rymticky odlišný od 1. a 2. (musí se správně přečíst - tedy rytmika správně, ale nesmí se "spolknout" nějaké slovíčko.)
Na druhou stranu musím Vedra pochválit za 1. a 3. verše... přestože se nerýmují, jsou zvoleny tak, že doplňují sloku rytmicky a neubírají jí na kvalitě : )
Vystavěné na jednoduchém principu, s jednoduchým obsahem... Byť je báseň velmi krásná, je podle mě příliš jednoduchá na to, abych ji mohl hodnotit plným počtem. Čtyři.
--Darn--
Krásná báseň. Lehká, jemná a smutná. Takových se v rubrice moc nevidí.
Loid: V každé sloce se rýmuje 2. a 4. verš...
Chtěla bych především vyzvednout rytmus. Básnička má opravdu dobrý rytmus - nikde neklopýtá, verše nejsou zbytečně dlouhé a spolu s vhodnou volbou slov působí jako celek vesele a hravě. Odpočinkově. Jednoduše. A "špičkově":-)
Samantha
Ahoj. Báseň se mi velice líbila, ale ňák ti tam chyběly rýmy(kromě té poslední sloky). Samozřejmě chápu, že je velice těžké vymyslet dlouhou báseň, aby se každý řádek rýmoval a také na to přihlížím. Přeji ti hodně zdaru v další tvorbě.
Loid
Nádherné, v jednoduchosti je krása, v kráse zvláštní síla a ta síla ti přinesla 5*
Gratuluji
Trochu mi to připomnělo nějaký hobití překlad elfsko-entské básně :-)
S nadhledem psané dílko prodchnuté lehkostí, která však rozhodně nesráží bezinčinu (doufám, že to byla ona) bolest na konci.
Líbí se mi ta radost ze života, ta nenásilnost, ta radostná atmosféra, která z básničky jen čiší, a(doufám, že neurazím) prostá srozumitelnost.
Rýmy jsou neotřelé, nenásilné, akorát jen poslední sloka mi tam nezapadá formou a verš "na lítost pozdě a na smrt brzy" mi okamžitě připomněl Nohavicu.
Pro mne za 5*
Skládám holt autorovi a závidím Eilonwy takového rádce :)
Rhi
Ano, tak nějak si představuji činnost rádce a není důvod, proč s takovým dílkem neseznámit širší publikum.
Dílko si lehce pohrává s motivem mýtických bytostí, které obývají keře (zde je to bez a trnka, které společně vhodně demonstrují malý rozdíl mezi keřem a stromem). Autor na lidovou notu zpracovává klasické téma citového vzplanutí mezi touto éterickou bytostí a člověkem, které neústí v nic dobrého. Snad právě proto není dílko přecpané otřepanými frázemi a dovolí nám klidně vydechnout a na chvilku se proběhnout po travnatém úhoru, kde v dotyku s horizontem vyniká neproniknutelná hradba trnkového remízku s bezem.
Touto hradbou pak je vlastní závěr, který však člověka příliš nezdrtí, jen připomene smutnou realitu.
Budiž toto dílko všem rádcům ale i poétům příkladem, jak se dá pohrát s „malým“ motivem, třebaže malých motivů není.
Fíl špás
Holger
P.S.: Zaujala mě případná kolize termínu duše ve významu dílka a bezové duše, ale nakonec mi něco takového ani nepřišlo na mysl, což je dobře. Trnku bych u bažiny nehledal, ostatně u takové té typické bažiny bych nečekal ani bez, který sice snese podmáčení (např. v lužních lesích), ale ne stálé. Dosti botaniky!
Tři znaky prokletého místa: kopřiva, bez, chřástal. (Trécheng breth féni)