Význam temnoty na tomto serveru
Autor: | smr?ák |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 27 |
Význam temnoty na tomto serveru
Již delší dobu se zamýšlím nad postavením temnoty na tomto serveru. Obvyklé označení pro temné je - banda protisystémových cvoků, kteří prudí kde se dá. Lhal bych kdybych řekl, že mě to nerozčiluje, protože je to hloupost. V následující úvaze se vám pokusím objasnit, jak to dnes s temnotou opravdu je, abych konečně vyvrátil toto dogma.
Základem je to, že Temnota prošla jistým vývojem při, kterém vzniklo několik názorových proudů.
- ultra temnota - Vznikla zde již na počátcích tohoto serveru a na ni by se možná označení z úvodu článku hodilo, místy opravdu proti systémová byla. Minimálně tím, že měla na svědomí pár reputačních válek. Dnes má tento proud jen pár zastánců, jde však pouze o jednotlivce, ne o frakce.
Když jsem požádal o vyjádření k této temnotě jednoho z jejich tehdejších členů, bylo mi řečeno, že nebyla primárně protisystémová, ale protielfská, ale všemi možnými prostředky. Když jsem se následně zeptal, proč to dělali, proč rozpoutávali ty reputační války, jestli tím, třeba dosáhli smazání nějakého nicku (protože jak známo při získání velké minusové reputace se maže) odpověděl mi daný uživatel toto: Ne, dělali jsme to pouze proto, že jsme mohli. Dělali jsme to proto, že jim to vadilo. Dělali jsme to proto, že mi jsme všichni měli fialové levely a oni nanejvýš modré....dělali jsme to proto aby měli strach...měli strach.
Rád bych zdůraznil, že to je přesně to, proč se od této temnoty distancujeme, jistě ani mi nemáme elfy moc rádi, ale to ještě neznamená, že by jsme se kvůli tomu dopouštěli protisystémových kroků. Ke všemu teď jsou elfové tzv. na koni, teď by oni nás mohli pranýřovat zápornou reputací, ale nedělají to a to je důvod proč to nebudeme dělat ani mi, v případě, že by jsme měli někdy v budoucnu možnost dávat reputaci.
- umírněná temnota - Vznikla z členů původní temnoty, kteří nesouhlasili s tím jak je temnota prezentována, ti vytvořili méně agresivní frakce temnoty, tím ovšem započali štěpení temnoty, které přetrvalo až do dnešních dní. Dnes je tento proud velmi málo zastoupen, stejně jako u ultra temnoty se jedná pouze o jednotlivce (většina členů totiž pak vytvořila systém demokratické temnoty).
- demokratická temnota – Postupným vývojem se vytvořila z umírněné temnoty, neuznává systém vládce temnoty, který byl v obou předchozích proudech, své vedení si volí. Absolutně se distancovala od ultra temnoty a jejich způsobů, snaží se být pro server přínosná. Dnes je to nejhojněji zastoupený názorový proud, jeho členi jsou zastoupeni v Temné alianci, což je sjednocení všech dříve roztroušených temných frakcí.
Asi nikoho nepřekvapí, když napíšu že jsem představitelem demokratického proudu temnoty, proto vám dále osvětlím pouze zájmy, postoje a představy tohoto proudu. Rád bych se teď dostal k tomu nejdůležitějšímu, co bych chtěl osvětlit a to je význam temnoty na serveru.
Za prvé, je temnota jakási opozice proti všem těm uživatelům, kteří si myslí, že fantasy začíná a končí krásným elfáčkem Legoláskem, který mezi svačinou a obědem zaběhne do temné jeskyně, kde vystřílí stovky zlých a hnusných skřetů, a tím našeho milého uživatele zachrání ze spárů těchto krvelačných a zlých oblud a odnese je jako princ na bílém koni … Nevím jak vám, ale mě se prostě hnusí, když je tu nějaký uživatel, který ví o fantasy asi tolik co já o jaderné fyzice (tedy vůbec nic), ale dělá jakoby snědl Šalamouna, potom co shlédne 1x Pána prstenů a začne vás začne poučovat o tom jak by měl vypadat správný fantasy hrdina, tedy udělá velmi přesný popis Orlanda Blooma.
Za druhé, je temnota jeden ze způsobů sdružování uživatelů. Má to jisté výhody, neboť pokud chce nějaký člen uveřejnit něco např. v Moudré sově má jistou, že když o to požádá, tak se mu na to podívá mnohem víc uživatelů než kdyby to nechal jen tak ležet v dílně, a jak známo víc hlav víc ví. Dříve tyto spolky (včetně temnoty) nahrazovali systém rádců, protože zkušenější uživatelé radili těm méně zkušeným (i když to do jisté míry přetrvalo dodnes).
Za třetí, temnota nabádá své členy k aktivitě na serveru, neboť na temných stolech probíhá neustálá diskuze a tak se tu členi snaží být co nejčastěji, aby byli neustále v obraze, a když už tu ti členi jsou no tak přispějí támhle do diskuze a ještě tady a tuhle a stávají se z nich často diskutující uživatelé. Také podporujeme snahy našich členů uveřejnit něco v rubrikách, ne proto abychom měli všichni vyšší levely, ale proto aby nás uživatelé začali konečně brát jako uživatele, kterým záleží na serveru a přispívají k jeho zvyšující se kvalitě, a že nejsme jenom škůdci, kteří pouze lidem kazí jejich vlastní snahy.
Za čtvrté, je to také do určité míry jistý druh RPG, neboť naše neustále soupeření se světlými se odehrává více méně na teoretické úrovni, ale je to docela zábava. Tímto je také nepřímo způsobena aktivita našich členů (ale v tomto případě i členů světlých frakcí) na serveru.
Rád bych zdůraznil, že je to opravdu jen hra a nikdo to nebere vážně, zdá se mi totiž, že někteří uživatelé, kteří se tohoto neúčastní si to nejspíš nemyslí. Pobavilo mě, když mi jeden velmi vysoko postavený uživatel napsal, že tady děláme tvrďáky, ale při prvním setkání s někým z organizovaného zločinu by jsme hned utíkali za maminkou. Pro ty, kterým to stále nedošlo nemáme opravdu nic společného organizovaným zločinem, ani si na něj nehrajeme a toto je pouze virtuální realita.
Nakonec bych rád řekl, že mě vždy velmi pobaví, když je temným vyčítáno, že dělají rozbroje na serveru. Pominu-li, že se taky stává, že hádku nevyvoláme mi, ale druhá strana, nemyslím si, že bez nás by to bylo lepší. Asi nejlíp to vystihují dvě reakce na toto téma našich členů:
Světlo v podstatě nemůže existovat bez temnoty a naopak. Kdyby zvítězili světlí, co by potom dělali? Ještě rádi by nás přivolali zpátky. A možná mi někteří dají za pravdu, když řeknu že to platí i naopak.
Kdyby Světlí pobili Temnotu, začali by se bít navzájem. Vždy se totiž najde jedinec, který chce větší moc, než mají ostatní. My je vlastně držíme ve smíru mezi sebou samotnými.
Pevně doufám, že tímto článek jsem aspoň trochu objasnil, jak to v Temnotě chodí a že naším cílem je být pro server prospěšní, ne ho poškozovat. Uvědomme si, že stejně v každém dobru je kus zla a ve zlu kousek dobra, stejně tak v každé temnotě je kousek světla a naopak. Takže pro příště temnota nerovná se zlo ( a už vůbec ne pro server).
smrťák
Diskuze
Chichi, proč to není v hlodech?
Tak nějak jsem čekal manifest Temnoty, plamenná slova a hrdé odůvodnění vlastní existence. Místo toho je tu politicky korektní tvrzení že temnota je hodná, dobrá, prospěšná - co je na ní vlastně tak temného? Čtete Zaklínače místo Hobita? Prostě netuším, co měl tenhle článek sdělit (a proto také nehodnotím).
Když tak potíráte elfský naivismus zkuste si přečíst Sillmarilion, asi pro vás bude menším překvapením (zejména doporučuji soustředit se na Feanora, stojí za to).
Tvrzení o existenci světla a tmy je trochu podivné. Tma sama o sobě neexisuje, je jen nepřítomností světla. Jen existence světla umožňuje určit, jestli je něco temné nebo ne. Pokud budou všichni "světlí" bude všude mír, světlo a klid a žádná temnota (a navíc nebude nikdo kdo by ji přivolal) a všechno bude v naprostém pořádku. Podobnou analogií bych se raději nezaštiťoval.
No abych tak rekl - o teto vasi temnote jsem slysel doposud jen hodne namatkou a proto me clanek trochu zmatl - chybi tu nejaky uvod nebo tak. Clanek pocita s tim, ze ctenar vi o co jde..
A celkovy koncept boje proti naivnimu elfovi je dost detinsky. Pokud vas to ale bavi, tak proc ne. Ja bych rekl, ze normalne uvazujici a rozumny clvovek nikdy nevidi fantasy hrdiny jako legolase a pokud ano, tak je to jen dalsi poblazneny a prechytraly pubertak, s kterym bych se vyporadal rychleji nez zalozenim jakehosi spolku..
Na zaver: ty dve reakce vasich clenu na vyznam temnoty jsou smesne. Co by svetli delali po vybiti temnych? na to byste si meli odpovedet, ne jenom vznest otazku. Je hodne jinych moznosti nez vyvolat temnotu zpatky. Proste by existovali bez temnoty a pokud by se znova objevila, tak jedine sama od sebe a ne na popud svetlych.
No a ze by se zacali bit navzajem? Tenhle vyrok je bud hloupost, protoze svetli jsou proste svetli a hodni (nebudou se pobijet) a nebo dokazuje, ze Svetlo a Temnota nema smysl, protoze nakonec jdou vsichni na sebe a snazi se o moc.
Jaky je vekovy prumer ve vasem spolku?
No ,tento článek je opravdu věcný. Je dobře že někdo konečně napsal o tématu ,o kterým mnozí z nás vůbec nevěděli ,nebo měli klamné představy. Je dobré vědět o tomto víc a každopádně je dobré znát názor těch ostatních
Já osobně s temnotou potíže nemám a to jsem tu aktivní přez tři roky. Myslím že je nejduležitější zachovat rovnováhu.
Ano ,měl jsem problémy s reputací a problémy mám s ní dodnes ,ale nemyslím že by za tím stála temná strana. Spíše jsem si jí zavinil já a promeškal jsem lhůtu. Jenoom nutno říci že s pozice jakou mám já se opravdu špatně začíná...
Samotný příspěvek je dobrý a hlavně je skvěle sepsaný a mnohým z nás alespoň poodhalil onu roušku tajemstvý jak to vlastně je.
Se slovem díky se loučí anarion
Mgr.Holger: Vím, že daná věta o Legolasovi může působit útočně, ale pro mě byla zásadní. Jde o to, že v ní jsem naznačil, proč se separujeme od ostatních uživatelů a proč se prohlašujeme za temné, protože jsou uživatelé, s kterými nechceme mít nic společného.
Co se týče tvého pseudotemného proudu, nebyl zařazen, jelikož už jeho samotná podstata byla recese, zato u ostatních frakcí to již byl i nějaký názor a postoj, proto nemohla být zařazena, protože to nebyla doopravdy temná organizace, ale jen recesistický spolek.
Lord Gamestar: Jde vidět, že jsi nepochopil, že být temný, nerovná se, být zlý. Nemyslím si, že bychom kolem sebe šířili lásku a mír, stejně tak kolem sebe nešíříme nenávist a válku. Temné je na naší organizaci několik věcí. Předně jde o odpor ke všem, kteří to přehánějí s "dobrým" elfským naivismem, dále se naše temné myšlení promítá do našich děl a nakonec je zde přece neustálá hra mezi Bratrstvem a Temnotou, kterou jsme se rozhodli nedávno po malé pauze obnovit.
Skorpion: No já vím, že mě ty čárky moc nejdou, ale myslím si, že tento článek nebyl zrovna zaměřen na gramatiku. Jeho hlavním posláním je sdělit naše názory a myšlenky, proto mi dost dobře není jasné proč ti ten článek po výčtu gramatických chyb přijde směšný.
Zdenál: Neberu ti tvou představu Temnoty, ale mi už jsme prostě takový. Pokud chceš temné "ultras" asi by jsi se měl obrátit na Saladina. To, že jsi nevěděl o Temnotě, mě vůbec nepřekvapuje. Není to úplně rozšířená a známá organizace, jako třeba Krollí univerzita. Taky právě proto, byl sepsán tento článek, aby se o ní lidé dozvěděli. Tento článek totiž není pro ty, co o temných ví první poslední, ale pro ty, co o Temnotě neměli doposud ani tušení.
No nic, ste neškodní a asi pro někoho dotváříte kolorit servéru, pomáháte si tvořit a má to jakési výsledky, tak vás teda budu vnímat pozitivně a dostaneš 0, aby tě nikdo nepodezříval že si tu honíš level. Honíš level? Toto spojení tedy opravdu neznám. Znám slovní spojení „honič diskuzí“, kdy jde o člověka, který v touze získat modrý level kopíruje krátké a zbytečné diskuze ke starým dílům po desítkách. Honič levelů je mi ovšem pojmem utajeným. Podle toho, jak jsi to popsal, to zní, že honič levelů je každý, kdo napíše nějaké dílo, a tak aby náhodou nezískal další level dáš mu 0*. To mi přijde postavené na hlavu. Myslím, že hodnocení 0* jenom za to, abych náhodou nedostal level je opravdu "opodstatněné".
Findred z Celenu: Hodní hoši s černou kravatou. Krásné přirovnání, které nás vlastně dost charakterizuje. Jen si myslím, že temnější temnotu není nutné vytvářet, ta tu je a vždycky byla. My jsme se však odmítli ztotožnit s tímto stylem organizace a založili vlastní, pod kterou jsme spojili většinu temných společenství.
Darian: Ano, toto dílo opravdu je něco mezi úvahou a výroční zprávou. Jde o to, že napsat dílo, ve kterém popíšu vývoj i myšlenky naší temnoty snad jinak napsat ani nejde.
Každý je dostatečně kompetentní hlasovat. Toto dílo bylo určeno právě pro lidi jako ty, kteří o Temnotě ještě neslyšeli, proto si myslím, že hlasování uživatelů, jako jsi ty je pro mě zásadní, protože má pro mě největší vypovídající hodnotu.
Lishai: Jak jsi se nepochybně v článku dočetl, toto není dílo Historie temnoty na našem serveru (i když o jejím sepsání uvažujeme, avšak už ne jako o článku do rubriky, nýbrž by jsme to nejspíš zveřejnili, jako příspěvek u nějakého stolu v putyce), ale dílo, kde prezentuji naši organizaci a dávám jen základní informace o ostatních frakcích. To co v díle postrádáš, nezapadá do tématu díla, tak jak jsem ho vytvořil. Mimochodem, žádal jsem Saladina o jeho vyjádření k tomuto tématu, ale byl jsem odmítnut.
Tony-Z: Ale já jsem taky napsal, že jde o hru. Nikomu neškodíme a hrajeme si, tedy neškodná zábava, která může někoho oslovit. To, že to bereme možná trochu vážně, je asi pravda, ale mě osobně to tak vyhovuje.
all: Chápu z jakého důvodu nehlasoval Mgr.Holger, ale proč ještě nehlasoval nikdo jiný nechápu. Toto je regulérní dílo v rubrice. Prošlo nejdřív úpravami, pak čekárnou, schvalováním redaktora a teď je zde, tedy standardní postup u děl, proto nechápu, proč mají všichni problém s hlasováním. Tím, že nikdo nehlasuje má mé dílo průměr 0*, což mě přinejmenším mrzí, protože jsem si s tím dal dost práce a nemyslím si, že kvalita tohoto díla by byla 0*.
smrťák:
Vy temní jste jako MS kluby mezi motorkáři-jednoprocentní. Né že by je většina lidí přímo nesnášela, ale spousta lidí by si od nich oddychla. Nejlepší, co se s Vámi dá dělat, je inorovat Vás, nevšímat si Vás, ignorovat Vaše projevy jako je tenhle. Nejste nic víc, než pár lidí, kteří si na něco hrají, což by nebylo nic závadného, všichni si tu na něco hrajeme, ale vy to berete moc vážně.
Tohle je můj názor na tento článek a celou Temnotu.
Škoda. Docela jsem se těšil, že se dočtu něco i o zakladateli všech temných divizí, frakcí, podfrakcí, nadfrakcí, někdemezifrakcí, klik a protielfího kroužku každé odpoledne ve tři (kdo chce tak přijďte).
Pokud by byla zmíněna jeho postava, celé by to dostalo nový rozměr. Takový lidský. Už by to neznělo jako "jsem příliš fixován do virtuálního světa" manifest. Tím se nechci nikoho dotknout, já jsem také pastelkován asi do čtyřiceti neexistujících realit, ale já o sobě také nikdy neprohlašoval, že s tím nemám problém.
A ač se to nemá, doplním sem tu větu, která mi v článku velice chybí. Napíšu jí tučně, aby jí každý viděl a nemusel číst mé kecy předtím.
Tak tedy:
Celou temnotu rozjel starý dobrý Saladin, (alias Ssin, alias S. alias Saláh ad-Dín Júsúf ben Ájjúb - i když ho tak nikdo neoslovuje) který si chtěl z někoho dělat legraci a náááhodou to odnesli zrovna elfové, protože byli na ráně, nebo se Sal špatně vyspal a nenapadlo ho nic lepšího.
Saladin si jen tropil žerty. Nebral to vážně. On nikdy nebere nic vážně, proto dovede s neuvěřitelnou grácii vymýšlet nepřeberné množství hloupostí, kterých se ostatní uživatelé chytí...
L.
Dobré ránko,
Priznám sa, ja som o Temnote (to je jedno akej) na tomto serveri ešte nepočul.
Pravdou ale je, že Tolkien naozaj udal štandard svetu fantasy. Ale čo na to? Proste sa s týmto potýkame už dosť dlho. Pán Prsteňov pre niekoho znamená ideálne dielo zobrazujúce fantazijný svet, niekto takýto prístup nemá rád.
Nemyslím si ale, že táto (a trúfam si povedať, že celkom oprávnená) dvojznačnosť názorov "pre" a "proti" je dôvodom na rozdeľovanie ľudí na servere ne Svetlých a Temných.
Teraz by som mal asi čosi povedať k dielu:
Začína to ako úvaha, ale pôsobilo to na mňa ako výročná správa. Akoby autora niekto nútil objasňovať a obhajovať. Ide mi len o to, že hodnotiť nejakú činnosť nejde práve najlepšie vo svojich vlastných očiach.
Asi vás napadlo, že by som sa gramatiku nikdy neopovážil hodnotiť. Teda len poviem, že mne to prišlo celkom fajn. Je to prehľadne napísané a hovorí čo má (I keď čo to má hovoriť, to bude predmetom dlhšej diskusie...).
Myslím, že dôležitejší ako gramatika a spôsob, aký je to napísané, je obsah.
Preto sa dúfam na mňa nikto nenahnevá, keď poviem, že tento príspevok hodnotiť nebudem, pretože do tejto problematiky nie som dostatočne zasvätený.
Ale dám si tu psa a budem túto diskusiu ďalej sledovať.
s prianím pekného dňa a veľa úspechov autorovi aj všetkým vám
Darian (v tomto ohľade Šedý)
O Temnotě vím. Její činnost by byla představena již dříve a ve své podstatě mi tento text nepřinesl nic nového.
Proti spolku jako takovému nic nemám, sám bych se sice stal členem spíše Kroužku dramatiků či kritiků, a to by mě stejně museli utvrdit o svých dobrých úmyslech, ale jestli má někdo nutkání se stát členem Temnoty, proč mu v tom bránit?
Jen bych chtěl upozornit, že smrťák Temnotu opravdu popsal v podstatě jako slušné hochy s černou kravatou, ale to by nemělo znamenat, že je my ostatní ihned zavrhneme. Měli bychom být tolerantní k názorům jiných, jinak bychom mohli začít vytvářet temnotu daleko temnější než Temnotu smrťákovu.
S pozdravem
Findred z Celenu
Jééé co tó? Čekal jsem spiš něco jako manifest jakýchsi temných ultras. Abych pravdu řekl, měli byste se přejmenovat na rychlé šípy, temnotu si teda představuju jinak, vy ste něco jako vlídná letní vlahá noc.
Ale je fakt že kdyby minulý týden neměl Skorp. neba LA nebo kdo narážku kdesi v ringu nebo tak, dovčil bych netušil že nějaká "temnota" existuje a to si myslim že se řadim mezi lidi co se tu nějakou dobu už orientujou.
No nic, ste neškodní a asi pro někoho dotváříte kolorit servéru, pomáháte si tvořit a má to jakési výsledky, tak vás teda budu vnímat pozitivně a dostaneš 0, aby tě nikdo nepodezříval že si tu honíš level.
PS: Na orlíka blůma mi nešahej, jeho scéna jak sjíždí na skejtu po chobotu slona byla naprosto luxusní a v BatlForMidlert to byl hlavní tahoun mé armádičky, po dokončení kampaně 7000 zabitejch protivníků.
To když jsem hrál za Evil, tam žádnej takovej kanec nebyl.
Aby bylo jasno, preferuju jednoznačně "hrdiny" hrdlořezy, piráty a zoděje. Hodní sou trapáci (pokud to nejsou fanatičtí Paladini, ti maji taky Šťávu). Legolas je komik a skvěle je paroduje... jedinej problém je že to myslí vážně.