Články&Eseje

:: Drd caught in the web :: Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 17

:: úvod do situace ::

Před prázdninami mě napadlo, že projedu české stránky o Drdu a vůbec hrách na hrdiny. Do dnešního dne jsem prozkoumal odkazy na Seznamu a zhotovil z nich průvodce na http://rpg.webzdarma.cz Při brouzdání jsem ale narazil na hromadu stránek, které jsou špatně udělané, nic na nich není, nebo porušují ta nejzákladnější pravidla typografie a srozumitelnosti. Napadlo mě, že pro všechny, kteří se chystají nějakou stránku udělat, napíšu několik rad, aby jejich web nedopadl jako některé, které můžete na netu nalézt.


Tohle téma je ale dost rozsáhlé a uvedu jen několik zásadních rad. Ani je nebudu moc zdůvodňovat, protože tu na to není místo. Kdbych se tomu měl věnovat pořádně, stačilo by to na pěkný seriál.:: první krok ke štěstí ::

Takže za prvé - rozhodněte se, co na stránky vůbec umístíte. Myslíte si, že to bude ostatním k užitku? A že to budou vůbec chtít číst? Na tyto otázky se dá snadno odpovědět. Zamyslete se nad tím, co vy sami na cizích stránkách nejradši čtete a co naopak nesnášíte. Když podle toho postavíte svoje stránky, budou se líbit lidem, kteří mají na hraní Drdu stejný názor jako vy. To není tak špatné, ne? Samozřejmě se čeká, že nabídnete nejen to, co nabízí ostatní, ale i nějakou specialitku, díky které se váš webík stane oblíbeným. (Nikde nemají tak vychytanou mapu světa, jako na www.... ^_^) Taky doporučuji sestavit si velikou část webu ještě doma a uploadovat ho už skoro hotový. Pokud se ho rozhodnete mít na síti co nejdřív, ale za cenu, že většina odkazů povede jen k prázdným stránkám s ikonkou "in construction", návštěvníky, kteří na něj zabloudí, to odradí a navíc tu je nebezpečí, že vás psaní pro web za chvilku přestane bavit a se sitem už nepohnete. A ten vám pak bude pěkně dlouho dělat ostudu. Ani se nespoléhejte, že vám budou přispívat čtenáři. Ti píší na jiné servery... ^_-


:: vidět znamená věřit ::

Grafická stránka webu je nesmírně důležitá. Prosté stránky s Timesem a ošklivými "Windows" stínovanými tlačítky byly standardem před pěti lety, dneska jsou spíš k pláči. Prvních deset vteřin je důležitých nejen při prvním kontaktu s cizím člověkem, ale i s novou webovou stránkou. Tohle téma je hrozně rozsáhlé, tak jen ve zkratce - text musí být výborně čitelný, jinak se s ním lidi ani nebudou obtěžovat. Mezi Drdisty oblíbená červená (žlutá) na černé je ve většině případů katastrofa. Sice vypadá "pekelně" a tajemně, ale číst moc nejde. Co takhle v tomhle stylu udělat jen nadpisy a zbytek textu už čitelněji? Ostatně v textové části platí: co nejméně grafiky. Obrázky na pozadí text často rozbijí, tapety většinou vypadají příšerně - je na nich hrozně znát, že to je jeden stále se opakující motiv. Nehledě na to, že, pokud používáte framy, tapeta v jednom framu scrolluje a v ostatních ne, takže si vzorek pěkně rozsekáte. A ačkoliv je často Times New Roman v editorech přednastavené písmo, na obrazovku se vůbec nehodí; je špatně čitelný. Ten používejte, když píšete referát, ale na web se hodí Verdana, nebo její maminka Tahoma. Přehlednost je opravdu důležitá. Když umístíte na první stránku pět anket, tři framy, počítadlo a ještě se tam nacpou bannery vašich webhostitelů, ze všeho nejvíc to připomíná dort pejska a kočičky. Alespoň s tou první stránkou si dejte práci, ať je přehledná, jinak se vaši návštěvníci ztratí dřív, než vás stihnou navštívit.:: obrazně řečeno ::

A teď něco k obrázkům. Předně bych chtěl poznamenat, že animované gify se sekajícími rytíři a chodícími příšerkami jsou neskutečně profláklé. Stejně jako točící se červené pentagramy a hořící ohně. Čili jestli chcete originalitu, ruce od nich. ^_^ Tak, to jen tak na okraj a teď se vrhneme na galerie. To, že někde stáhnete deset obrázků, přilepíte je na svoje stránky a nazvete to galerie, není moc dobrý nápad. Přinejmenším to je zločin. Co jsem procházel české stránky, točí se na nich asi 150 obrázků pořád dokola. Navíc většina lidí k nim vůbec nic nenapíše. Ani jméno autora. Budete se divit, ale malířům to celkem vadí. A dokonce to je prvotřídní příklad počítačového pirátství. Říkám to dost nerad, ale je to pravda. Všem bych doporučil, aby galerie nechali na lidech, kteří galerie na netu provozují. Když už nic jiného, oni o tom aspoň mají trochu ánunk. A vás taky nezabije, když na své oblíbené obrázky jenom napíšete linky. Jasný? ^_^ Mnohem raději mám "amatérské" galerie. Umí někdo z vaší družiny trochu kreslit? A kreslí? Pak je webová stránka s jeho díly výborné zpestření vašeho situ. Ona i hra Drdu s tím, že víte, jak vaše postavy opravdu vypadají, je trochu jiná, než když je nemáte nakreslené. A podělit se o tom s ostatními? Určitě zahřeje, když vám do guestbooku někdo napíše "...a ten tvůj barbar má opravdu hodně vymakaný brnění...", nemám pravdu? Soukromé galerie na netu projíždím rád, najdete na nich spoustu inspirace.:: nakonec japonec ::

Sečteno podtrženo - snažte se, aby vám stránky vypadaly dobře, aby byly hezky čitelné. Volná místa ve framech můžete využít k obrázkům a ornamentům, aby měly stránky nějaký styl. Nesnažte se na web toho dát co nejvíc, vybírejte to nejlepší. Mohlo by se stát, že se výborné doplňky k pravidlům ztratí mezi (třeba) hromadou nepotřebných magických předmětů. A zkuste si nejdřív rozmyslet, jak webík uspořádáte (jaké kolonky budou v hlavních odkazech atd.) Nikdo by se u vás neměl ztratit!

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Mě to přišlo jako upřímná snaha pomoct. Ty rady jsou jen zdánlivě jednoduché. Vždyť i tento server (promiň, Alamade) má základní skin tak strašný, že se v něm vůbec nedá nic číst. Ty Galerie mi taky přišly jako velice případná poznámka. Vzhledem k tomu, že mám jakousi potuchu o autorském právu i o tom, jak jsou na tom malíři v téhle branži finančně u nás jsou, tak mi to volné rozebírání si obrázků rve srdce.

Překvapilo mě, ža na tak věcný a vcelku neutrální článek, který si nebere "do huby" žádnou konkrétní stránku, je tolik záporných reakcí. Že by potrefená husa ... no nic.


 Uživatel úrovně 5

Jj, nejedná se o úvahu, ale nicméně souhlasím, že seriál o tom, jak tvořit web o drdu by vůbec nebyl od vědi.

Á popros, když už píšeš takovýhle seriál, možná by nebylo od věci používat třeba normální nadpisy a nepouižívat dvojtečky...;)


 Uživatel úrovně 0

Mě se to líbí a myslim, že ses trefil "do černého". Většina stranek o Drd a PRG v CR vypada jakoby zkoncily driv nez poradne zacaly.


 Uživatel úrovně 0

hmm...nevím jestli to patří zrovna sem, spíš na nějaké stránky, které se problematikou webdesignu přímo zabývají, ale i tak to povauji za docela užitečné rady pro družiny, které se skrze net chtěji představit světu....


 Uživatel úrovně 0

Tak taková malá reklamka na vlastní stránečky, pár rad, které stejně nikomu, kdo začíná nepomohou - nebudu hodnotit - možná si to mohl udělat jako celek, abys to nemusel nějak uploadovat už skoro hotový.

S pozdravem Terátor


 Uživatel úrovně 0

Ctěný Balrogu,

jak píše Tiara, úvaha to není, jsou to rady. Jinak jsi klidně mohl udělat "seriál", takhle je to spíše jen shluk toho, co považuješ za nejdůležitější. Možná jsi také mohl uvést, odkud jsi čerpal, neboť nepředpokládám, že jsi to všechno vymyslel svojí hlavou a vím, že existuje několik dobrých knížek a stránek, kde jsou jednak základní pravidla pro psaní html a jednak pro design www stránek.

Čili abych to shrnul, myšlenka tohoto článku je velmi dobrá, způsob jejího podání na dobré cestě, ale jako celek není článek kompletní ani příliš informativní, jelikož upouštíš více méně od "důkazů" (odůvodnění) čímž čtenáři předkládáš věc typu axiomu, což ne každý je ochoten vzít za bernou micni a řídít se tím.

S úctou deshi


 Uživatel úrovně 0

No.....zajímavé rady.

Ne každý se těmito radami bude řídit.

Ale úvaha to není.