Proč hrát RPG jako dračí doupě a ne u počítače?
Autor: | linaroth |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 19 |
Věty napsané tímto způsobem patří Linarothovi. Autorem kurzívou psaného textu je Fingolfin.
Abych pravdu řekl, plně jsem propadl kouzlu počítačových her a konkrétně zbožňuji Baldur´s Gate... jenže bych vás rád odtrhl od všech nádherných menu, 3D grafiky a nastavování rozlišení.
Neočekávejte od mě ale, že vám řeknu: „Počítačové hry jsou plné násilí a když je budete hrát, hrozí, že bratříčkovi v agónii probodnete oblíbeného křečka.“
(Malá poznámka : Na druhou stranu si myslím, že kvůli vlivu moderních médií mizí tak krásně naivní představy z myslí našich nejmenších - například, že děti nosí čáp, že dárky doručuje Ježíšek, a podobně. Jen se zkuste menších dětí zeptat, kdo nosí miminka. Nejspíš si poťukají na čelo a odmítnou se s tím velkým bláznem bavit.)
Do tohoto bodu musím souhlasit. Ale považoval bych to za přirozený (avšak neříkám, že pozitivní) vývoj lidské společnosti. Dospívání probíhá mnohem rychleji a kdyby dítě už nakrásně nějakou neporušenou představu mělo, bude snadno zborcena lépe informovanými vrstevníky. Masová média k situaci samozřejmě velmi přispívají, ale těžko z ní můžeme vinit pouze je.
Já osobně jsem schopen u dobré pařby sedět pár hodin bez problémů... ALE Dračí doupě má svoje kouzlo. Hru více hráčů mají dnes skoro všechny modernější hry, ale tohle je odlišné. Přímý kontakt s ostatními hráči je něco jiného. Lepšího, řeklo by se... ve které hře slyšíte hlas svého kolegy? Kde jinde můžete mutujícího spolužáka napodobovat sličnou elfku? Jste si jisti, že v ostatních hrách se můžete tolik zasmát a pobavit? (CS: „Máš headshot - hehe, hoho, to je hrozně srandovní a vtipné!“ Diablo: „Zabil jsem Mephista - já se nejspíš uválím v křečích smíchy!“)
Zde bych si dovolil označit tvrzení svého kolegy za poněkud tendenční. Hlasová komunikace je už u většiny her možná, ač dosud nepříliš rozšířená. A co se týče zábavy, každý trochu zkušenější hráč (který ovšem nebere svůj koníček smrtelně vážně) jistě rád potvrdí, že večer s kvalitnou hrou uteče jako voda; a když se při ní smíchy nesloží, určitě mu několikrát vyklouzne na rty pobavený úsměv. No jen sami řekněte, jak byste reagovali, kdyby na vás kamarád v podobě obřího skákajícího oka volal: „Proboha, Pepo, nestřílej! Nestřílej!“
Přesto ovšem mají hry na hrdiny něco, co jim umožňuje se dále rozšiřovat i v éře moderních informačních technologií. Je to souhra mnoha faktorů, od snadné dostupnosti až po dobrou příležitost, jak se setkat s přáteli. Nejdůležitějším je ale určitě atmosféra, jež při hře vzniká a kterou se dá jen velmi těžko napodobit.
Pokud se hráči dostatečně vžijí do příběhu, vytvoří si ve své fantazii místa na počítači nevytvořitelná; nikdo není spoustán žádnými mantinely a pocity postav se v tu chvíli opravdu stávají i pocity hráče.
Obrovská výhoda je schopnost dračáku být hrán pořád dokola. Takovou počítačovou hru (až na pár výjimek) jednou dohrajete, pak si možná změníte postavu a zkusíte to podruhé; a brzy už saháte po další...
V DrD se o svou postavu staráte jako maminka - „Bolí tě nožičky?“, „Máš hlad?“, „Ten skřetík ti ale ošklivě ublížil.“, „Nechceš nový meč?“, atd... Nikdy jsem neměl k postavám ve hře takový vztah, jako k těm dračákovým.
Toto je opravdu nesporným plusem Dračího doupěte. Jen málu počítačových her se podaří získat tuto vlastnost alespoň zčásti. Hrdina DrD není pouze shlukem bytů, nýbrž svébytnou osobností; a hráč ví, že ji každý jeho čin může změnit a neuváženým chováním by ji mohl ztratit. Jak jeho citový vztah s postavou zesiluje, stává se při hraní mnohem opatrnějším, a tak už nevolí jen cesty nejvýhodnější, ale spíše ty, které by si vybral i ve skutečném životě. Další výhodou je flexibilita celého systému - možnost vložení vlastních pravidel a možnost dělat se svou postavou, co se vám zlíbí... mně například vůbec nesedí dialogy v počítačových RPG. Jsou tam věci, které bych nikdy neřekl. Hra vás nutí jít její cestou (i když si to možná neuvědomujete) a tohle se vám nemusí stát s přáteli u DrD! Zde máte prakticky volnost pohybu, činností i chování vaší postavy.
Ukažte mi ve své oblíbené hře menu, kde se dá nastavit "zlozvyk" postavy. Třeba okusování nehtů, nesrozumitelné mluvení, kulhání...?
Kde jinde si můžete obléct svou postavu tak, jak chcete vy, a nakoupit jí to jediné správné vybavení (pokud na to máte)?
Navíc ještě Dračí doupě rozvíjí fantazii!
Nezbývá, než přikyvovat. Je ovšem nutné poznamenat, že se bavíme o ideální situaci, kdy má PJ s hráči dostatek vůle a prostoru a každý si je vědom, že cílem je zábava. Není totiž neobvyklé, že se i dobře míněná jeskyně zvrhne pouze v bezduchý hon za zkušenostmi.
Vím, že je skvělé to všechno vidět na monitoru - šetří to mozkové závity. Ale proč? To přece dokáže každý retard! „Jú, zelený skřet - bum bác - é - meč! [kontrola čísel] Je lepší! É - přesunout do inventáře - é - růžový skřet - bum bác - é - amulet. Jdu do - é - vesnice.“
Vývoj komplexního počítačového RPG není zrovna nejlevnější záležitost a proto si na sebe každá komerční hra potřebuje vydělat. Smutným faktem je, že se široké herní publikum, které si ji bude kupovat, chce bavit a ne prohrabávat v číslech a statistikách. Možná, že přijde doba, kdy se začnou vydávat i hry s téměř neomezenými možnostmi; pár vlaštovek se již objevilo. Nejsem si ale jist, zda nás takové hry budou bavit a jestli nakonec nezůstaneme u starých a osvědčených „papírových“ RPG.
Pamatuji si, že když jsme hráli s bratrancem M&M7, našli jsme louku plnou skřetů (goblinů). Já jsem se zeptal, co s nimi budeme dělat. Bratranec odpověděl s úšklebkem: „Hádej, můžeš šestkrát!“ Zabíjení „těch zlých“ je zábava (jak ovšem víme, že jsou zlí? Podle tvrzení vesničanů? Není to málo?), ale ne na dlouho! Bavte se jinak, než vraždami kvůli zkušenosti! A vypadněte od toho monitoru. Kuš! Linaroth & Fingolfin
Diskuze
Je to dobrý a myslim si, že je dobře, žes to sem dal. Ale měl bych několik připomínek...Jsou to vzásadě jenom doplňky, protože mi připadalo, žes tam hodně důležitejch věcí nenapsal.
Já osobně si myslim, že největší plus papírovejch RPG je v tom, že se můžeš chovat, jako v opravdovim světě. Dejte mi někdo příklad počítačovýho RPG, kde si můžeš např. polejt nepřátele olejem a zapálit. Nebo přivázat k pochodni provaz a zpustit jí do jámy. Nebo něco odbouchnout. Pokud některá počítačová hra má jenom pár takovejch vychytávek, tak už je považovaná za vyjímečnej titul.
Další věc je, že v počítačovejch hrách neni VĚTŠINOU možnost bejt jak zlej, tak dobrej. Dobře, např. v M&M7 si můžeš vybrat mezi světlem a tmou, ale abys jednu hru bojoval proti mocnýmu mágovy a příští hru byl ten mocnej mág, to jsem ještě neviděl.
Pak je tu grafika. U tý ale nejsem rozhodnutej, jestli je to plus nebo mínus, protože to záleží na spoustě věcí. DrD má výhodu v tom, že se nemusí ohlížet na hadrware, nebo engine. Představujete si to, jak by to vypadalo ve skutečnosti, což se hrám asi nikdy nepovede. Ale nadruhou stranu si to jenom představujete a pokud má to počítáčový hezkou grafiku, tak je přecejenom rozdíl, když to vidíš na vlastní oči.
Já vidim hlavní nevýhodu papírovejch RPG v tom, že na to musíte najít spoluhráče a nemůžete hrát naprosto kdykoliv, což je zase výhodou počítače. Ale já osobně stejně upřednostňuju DrD, protože na požítači je to většinou naprosto nesmyslná řežba a jedinej RPG prvek je v tom, že se vám zvednou číslíčka ve vlastnostech. Sice zesílíš, ale bojuješ se silnějšíma nestvůrama, takže si změny všimneš jenom, když se koukneš do inventáře. U DrD je i duševní vývoj postavy, takže já DrD považuju mnohem víc za RPG než počítačový hry.
Poslední věcí jsou rozhovory. U DrD mě vždycky hrozně baví ukecávat, nebo někoho ochcat. A to počítačový RPG neuměj.
Tyhle věci mi tam chyběli, proto dávám jenom 3.
A jinak...Nechápu proč to porovnáváte s počítačovejma hrama celkově. Porovnávat DrD a Quakea mi přijde docela uhozený.
Je jasný že naživo je to vždycky lepší - jak si sám psal - nejsou hranice.
CHARLES: Nee, opravdu ne. Jsem si tím jist ;o)!
Já s tím musím plně souhlasit 5*
Asi také nebudu hodnotit.Ale ten poslední odstavec je podle mne opradvdu velmi důležitý.Vlastně to definuje smysl RPG abych tak řekl.Zkrátka v DrD jde (dle mého názoru) hlavně o RPG ve smyslu hraní své postavy,řečnění a volnost.V počítačových hrách až na výjimky s těmi potvorami nebudete moci moc vyjednávat, áni je zničit netradičním způsobem, ani je chytit do pasti, ani je odvést k soudu (ehm).....
No,celkem dobrý i když v něčem bych si dovolil neosuhlasit...
Např. u toho osobního kontaktu-já mam doma LAN tři kompy ve třech místnostech,a tak hrajem v osobnim kontaktu (no,pokud hrajem "na ostro",zavíráme dveř jinak je slyšet ze "sousedových" repráků co dělá).
Dále s tim hraním dokola:Hru na PC sice dohraješ,ALE třeba morrowind ti bude trvat minimálně 2 Měsíce + další měsíc datadisk a pak je tu multiplayer,který budeš hrát eště HODNĚ dlouho (pokud je to dobrá hra,ale to platí i o HnH)-např. half-life sme hráli eště rok a půl po vydání (kdy se nám dotsal do pracek),stejně tak Tactical-ops...
"V DrD se o postavu staráte..."-a v PC RPGčkách snad ne? V těch horších ti sice tak k srdci nepřiroste,ale v těch lepších jo.Akorát je nevýhoda,že když hebneš,klikneš LOAD a jedeš znovu...to pak trochu ten vztah kazí...ale řek bych,že tohle bude mizet a bude to např. jako v Operaci flashpoint (tedy save jen při vypnutí hry)
Že tě hra nutí jít její cestou je asi největší zápor počítačových her vůbec...ale třeba u GTA3 je to o něco lepší,nebo v morrowindu,i když tam to hraničí s nudou...
No,zlozvyky zatím nejsou,ale hry se budou zlepšovvat a prorokuju že do pěti let tu rpg se zlozvykama bude (nemá to bejt v Lionheartu?)
Pro mě je prostě největší klad paírových hnh t atmosféra tý hry. To přehrabování se v papírech,kreslení map atd.,a to žádnej komp nenahradí...
Mno,3* ale možná to trochu shazuju páč si /podle mě/ moc nadržoval papírovejm hrám a moc shazoval "mého miláška"
ten clanek neni spatny a je zajimavy, ale nejak mi tu neco nesedi je to asi muj vnitrni pocit-proto nehodnotim
linaroth: Kdysi jsem znal jednoho Fingolfina. Byl to sympaťák, který vydával fanzin jménem Bílý gnóm. Asi to není on, co?
Zajimavý názor ikdyz pocitac neni tak spatna vec. Jako PJ ho pri DrD pouzivam neustale (notebooka), at na generovani potvor (Fenix- nesnasim PJ kteri urychluji hru tim ze nastavi potvoram max. zivot), tak na objasnovani pravidel (v digitalni podobe se rychleji hleda).
Je to zajímavý. Ty Fingolinovy komentáře tam sou dobrý a celkově je to dobrý. * * * *