Válečník

Válečníkův přehled Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 12

Jedním z těžišť děje a dobrodružství v dračím doupěti jsou bitvy a bojůvky. Družina, která se na střet, ať už jakékoli velikosti či významu, připravuje, se, alespoň z mých zkušeností, často z papíru předem dozví, co ji čeká, kolik je nepřátel, jak jsou vyzbrojeni a odkud a jak rychle ji napadanou.
V boji potom stojí kouzelník i zloděj na výhodném místě, odkud na dálku rozsévají smrt, zatímco bijci drží přístupové cesty nebo linii, a tak boj probíhá jaksi intuitivně "maximalisticky" ve prospěch užinky, často bez velení, které by tomuto dávalo nějaký podklad.

Válečníkův přehled jsem vytvořil pro PJe, kteří více dají na "vůdce v době boje" a chce se jim zohledňovat válečníkovy zkušenosti a chladnokrevnost a tím zvýšit šance té či oné strany na úspěch, právě v závislosti na zkušenostech válečníků v jejím středu. Jsem si vědom toho, že pro určité světy a zaběhnuté systémy družin či PJe může být tento výtvor nanic, v tom případě si jej nemusí všímat.


Popis schopnosti

Bitva a čas před ní jsou plné velmi vypjatých okamžiků a ne každý člověk, ba ani dobrodruh, dokáže chladně přemýšlet a správně na danou situaci reagovat. Válečník, chce-li přežít, by toho měl být schopen.
Následující dovednosti se týkají situací, kdy se běžná či o něco málo větší družinka, střetne s nepřátelskou formací o počtu cca. od 10 do 500 vojáků, větší masy už se v drtivé většině týkají bitev armád a válečník samotný by byl těžko schopen chvíli před bojem získávat informace o takovém množství nepřátel. (Už i ona pětistovka by se musela týkat nejspíš krys nebo hodně slabých skřetů, aby do toho družinka vůbec šla...)
Přehled před bitvou a přehled během bitvy smí válečník užívat od 6. úrovně.


Přehled před bitvou

Početnost

Válečník dokáže zhodnotit početnost přicházející skupiny (či armády) nepřátel, kterou má ve svém dohledu, s přesností na jednu pětinu její velikosti. (2 muži při desetičlenné skupině, 20 při stočlenné...atd.) Od 16. úrovně je tohoto odhadu schopen s přesností na jednu desetinu. (1 muž při desetičlenné skupině). Na to potřebuje jedno kolo pozorování.

Charakteristiky

Dokáže také během tří kol, při kterých musí mít nepřátele v dohledu, určit jejich průměrnou rychlost (pohyblivost), převládající zbraně a zbroje nebo poznat nepřátelskou rasu (třeba pokud se jedná o silně oplátované jedince). (Popř. jiné charakteristiky nebo některé uvedené naopak ne - závisí na úvaze PJe)

Jádro

Pokud má navíc válečník na 16. úrovni volný pozorovací čas po dobu šesti kol, dokáže podle různých vnějších znaků (pohybů voje, pokřiků...) určit, kde se nachází jádro oné skupiny (armády), a tam pravděpodobně i vůdce.

Teprve podle těchto informací by se družina měla rozhodnout, jak a kam se rozestavit, jestli nepřítele napadnout, odkud ho napadnout, popř. kdy nebo kam a jakou rychlostí prchat.


Přehled během bitvy

V průběhu bitvy bývá času na přemýšlení ještě méně a válečník by měl právě v těchto momentech ze všech nejvíc dokázat, jak se v ní umí orientovat. Má proto následující možnosti:

Síla protivníka

Po prvních pěti kolech bitvy (bude-li tak dlouho trvat) dokáže válečník odhadnout, s jakou silou a možnostmi bude protivník dál útočit (odolávat). Takto může (skrz PJe) zjistit, že:
- Nepřítel je zřejmě podobně silný jako družinka, lze očekávat poměrně dlouhý a tvrdý boj, který může dopadnout různě.
- Je otázkou několika kol, kdy bude jedna ze stran poražena, nestane-li se nic překvapivého.
Situace, kdy nepřítel družinku zvalchuje či naopak jasně zvítězí družinka, neuvádím - během boje jsou velice zřejmé a jasné všem bojujícím postavám. Tato schopnost může být velmi ošidná například při velké či různorodé skupině nepřátel. Válečník odhaduje budoucí vývoj boje jen na základě jednotek, se kterými do té doby v bitvě bojoval. Skrývá-li střed nepřátelského voje skupinu elitních šermířů, boj se může snadno zvrtnout na jednu stranu. I pokud tyto dosud nezasahující jednotky zaregistroval, řídí se jen svým odhadem, který nemusí být přesný.

Rozhodující úder

Od 16. úrovně může válečník pozorovat podle určitých znaků v projevu nepřátel (taktika, nálada, útěky...), že je jejich obrácení se do zaječích jen otázkou času. V tomto případě by mu to PJ měl sdělit a hráč se dle své inteligence a zkušeností zařídit, pokud chce nepřítelův ústup uspíšit. Taková akce může vypadat různě a PJ zváží, zda bude mít kýžený výsledek. Hráč může například začít řvát jak tur, zabít nepřátelského velitele, vyměnit si meč za halapartnu, naznačit kouzelníkovi, že má zakouzlit Hrom a blesky apod.

Rozpoznání nebezpečí

Obecná schopnost, která se může týkat všimnutí si všech možných nebezpečí, která se ze strany nepřátel na družinu mohou chystat - např. pokus o obklíčení nebo třeba podivný uzavřený útvar vojáků blížící se k linii boje (či cokoli dalšího, co PJe napadne a uzná, že by si toho zkušený válečník všiml dříve než ostatní).

Použití válečníkova přehledu během bitvy probíhá při boji v nulovém čase. Tak jako se jiné postavy zvládají během bitvy pohybovat, útočit, bránit a vybírat cíl, válečník navíc dokáže úspěšněji přemýšlet nad taktikou nepřítele a průběhem bitvy.


Několik poznámek na závěr

Vše je na PJi

Schopnost Válečníkův přehled", ať už její základní parametry nebo konkrétní uplatnění v jednotlivých situacích, by měla být vždy v režii PJe. Z toho prostého důvodu, že situací, kdy nelze přehled používat naplno nebo zčásti, může nastat bezpočet - Válečník vidí jen část armády, Je mlha nebo tma, válečník je příliš daleko, aby mohl usoudit, kde je jádro nebo se nepřítel nevzdá při žádných ztrátách a mnoho jiných... V těchto případech je na PJi, aby některé schopnosti omezil nebo zakázal.

Volnost a úpravy

V přehledu před bitvou i během bitvy byly vypsány určitě jen některé možné schopnosti zkušeného válečníka týkající se uvažování o bitvě (a navíc spíše inspirativně než detailně), proto je na každém, kdo vede hru, aby zvážil, zda nemůže mít další nebo jiné, pokud se mu současné nehodí nebo nevyhovují. Každopádně by je neměl zbytečně přesilovat a také pamatovat, že válečníci většinou bývají na obou stranách - neposuzovat tedy výhody z válečníkova přehledu jen jednostranně.
Volnost vymýšlení rozumných válečníkových schopností tohoto druhu je určena samozřejmě i hráčům, jako obvykle je na Pánovi Jeskyně, co uzná za možné.


Tolik k pokusu přidat k válečníkovi nějaké viditelné schopnosti, které ho v očích jeho druhů mohou uvést i jako moudrého, znalého a takticky reagujícího jedince, nejen stroj na mlácení, zabíjení a vyrážení dveří.

Diskuze

 Uživatel úrovně 1

Zdravíčko.

Mám s dílem zásadní problém - není to nic, co musí umět pouze válečník, spíše bych to tipoval na Dovednost. Ne vždy, pochopitelně, ale například odhadnout převažující zbraně... tři kola, to je půl minuty, pokud se nemýlím - kdo má dobrý zrak, zjistí to podle mě do pár vteřin. A naopak, bohužel, jak zmínil Erlandil, odhadnout rychlost pohybu zase trvá mnohem déle. Stejně tak záleží na charakteru armády, jak snadno se co odhaduje, přitom nechápu, proč je třeba být válečníkem (= především umět bojovat), abych mohl pozorovat - tomu by pak spíše než schopnost válečníka odpovídala Dovednost a hod na past, která by se dala dle okolností upravovat.
Stejně tak mi připadá, že upravovat jakoukoliv šanci na úspěch je tu nutné, protože pokud je válečník úplný blbec, může být sebezkušenější (a podotýkám, že zkušenější v boji, ačkoliv v bitvě může být poprvé), ale do pěti stovek nemá šanci napočítat ani popořadě, natož během jednoho kola.

Obecně vzato, u všeho chybí nějaký pravidlový mechanismus. Zpracování počítá s tím, že PJ to "nějak vyřeší". Já si nicméně myslím, že je u většiny z uvedených schopností potřeba uvést nějaký příklad, past, tabulku, nebo cokoliv, co napoví, jak s tím zacházet. Nevyskytují se tu ale žádná čísla, nejen ta pro určení šance na úspěšný odhad, ale ani vzdálenost, ze které je válečník schopen co odhadovat. A proto tento příspěvek za PJ-e vlastně nic neřeší - některé PJ-e může inspirovat, ale nakonec to stejně budou oni, kdo vymyslí celý pravidlový mechanismus.

Když to shrnu, nejsem nijak nadšený a v podstatě souhlasím s autorem samotným, že dílo je spíše jen inspirativní než detailní - proto to ovšem není pořádný a použitelný herní mechanismus, ale nástřel nápadu.
Velmi dobrého nápadu, abych se taky dostal ke kladům. Nápad není jediným. Dalšími klady jsou perfektní sloh, srozumitelnost, velmi pěkné zpracování. Jak jsem ale řekl, chybí pořádná aplikovatelnost do hry, též tu vidím docela zásadní nelogičnosti a zkrátka to nepovažuji za zcela kvalitní a použitelný příspěvek. Je to průměr až nadprůměr, já hodnotím za 3*. Každopádně autor se ukázal v dobrém světle a budu se těšit na jeho další díla.


 Uživatel úrovně 0

hodnocení konkrétně:
1) přehled před bitvou by se měl dát použít i na větší armády než jen 500 mužů. přeci se nemusí jednat vždy jen o chystanou bitvu skupiny, ale třeba o výzvědy.
2) ad charakteristiky přehledu před bitvou: tři kola jsou málo. v pravidlech se obvykle nebojový/neakční čas měří na směny... navíc přecijen půl minuty ti nestačí na to, abys odhadnul průměrnou rychlost denního pochodu jedince natož skupiny nebo, za jak dlouho dorazí...
3) čas pozorování jádra/velitele by klidně mohl narůstat s velikostí skupiny
4) hodně toho závisí na PJ a ne každý PJ je toho schopen

obecně:
5) tohle je vynikající nápad, navíc dost slušně zpracovaný. konečně něco, co nedělá z válečníka jenom větší mlátičku. použitelnost je dost závislá na PJ a celkovám způsobu hry, avšak doufám, že se z tohohle přízpěvku mnozí inspirují. za výtku stojí jen pár drobností a ty se dají snadno a rychle pořešit.

Erlandil

PS.: vida, a pak, že do válečníka nelze vymyslet pořádný příspěvek