Válečník

Válečníkův přehled Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 12

Jedním z těžišť děje a dobrodružství v dračím doupěti jsou bitvy a bojůvky. Družina, která se na střet, ať už jakékoli velikosti či významu, připravuje, se, alespoň z mých zkušeností, často z papíru předem dozví, co ji čeká, kolik je nepřátel, jak jsou vyzbrojeni a odkud a jak rychle ji napadanou.
V boji potom stojí kouzelník i zloděj na výhodném místě, odkud na dálku rozsévají smrt, zatímco bijci drží přístupové cesty nebo linii, a tak boj probíhá jaksi intuitivně "maximalisticky" ve prospěch užinky, často bez velení, které by tomuto dávalo nějaký podklad.

Válečníkův přehled jsem vytvořil pro PJe, kteří více dají na "vůdce v době boje" a chce se jim zohledňovat válečníkovy zkušenosti a chladnokrevnost a tím zvýšit šance té či oné strany na úspěch, právě v závislosti na zkušenostech válečníků v jejím středu. Jsem si vědom toho, že pro určité světy a zaběhnuté systémy družin či PJe může být tento výtvor nanic, v tom případě si jej nemusí všímat.


Popis schopnosti

Bitva a čas před ní jsou plné velmi vypjatých okamžiků a ne každý člověk, ba ani dobrodruh, dokáže chladně přemýšlet a správně na danou situaci reagovat. Válečník, chce-li přežít, by toho měl být schopen.
Následující dovednosti se týkají situací, kdy se běžná či o něco málo větší družinka, střetne s nepřátelskou formací o počtu cca. od 10 do 500 vojáků, větší masy už se v drtivé většině týkají bitev armád a válečník samotný by byl těžko schopen chvíli před bojem získávat informace o takovém množství nepřátel. (Už i ona pětistovka by se musela týkat nejspíš krys nebo hodně slabých skřetů, aby do toho družinka vůbec šla...)
Přehled před bitvou a přehled během bitvy smí válečník užívat od 6. úrovně.


Přehled před bitvou

Početnost

Válečník dokáže zhodnotit početnost přicházející skupiny (či armády) nepřátel, kterou má ve svém dohledu, s přesností na jednu pětinu její velikosti. (2 muži při desetičlenné skupině, 20 při stočlenné...atd.) Od 16. úrovně je tohoto odhadu schopen s přesností na jednu desetinu. (1 muž při desetičlenné skupině). Na to potřebuje jedno kolo pozorování.

Charakteristiky

Dokáže také během tří kol, při kterých musí mít nepřátele v dohledu, určit jejich průměrnou rychlost (pohyblivost), převládající zbraně a zbroje nebo poznat nepřátelskou rasu (třeba pokud se jedná o silně oplátované jedince). (Popř. jiné charakteristiky nebo některé uvedené naopak ne - závisí na úvaze PJe)

Jádro

Pokud má navíc válečník na 16. úrovni volný pozorovací čas po dobu šesti kol, dokáže podle různých vnějších znaků (pohybů voje, pokřiků...) určit, kde se nachází jádro oné skupiny (armády), a tam pravděpodobně i vůdce.

Teprve podle těchto informací by se družina měla rozhodnout, jak a kam se rozestavit, jestli nepřítele napadnout, odkud ho napadnout, popř. kdy nebo kam a jakou rychlostí prchat.


Přehled během bitvy

V průběhu bitvy bývá času na přemýšlení ještě méně a válečník by měl právě v těchto momentech ze všech nejvíc dokázat, jak se v ní umí orientovat. Má proto následující možnosti:

Síla protivníka

Po prvních pěti kolech bitvy (bude-li tak dlouho trvat) dokáže válečník odhadnout, s jakou silou a možnostmi bude protivník dál útočit (odolávat). Takto může (skrz PJe) zjistit, že:
- Nepřítel je zřejmě podobně silný jako družinka, lze očekávat poměrně dlouhý a tvrdý boj, který může dopadnout různě.
- Je otázkou několika kol, kdy bude jedna ze stran poražena, nestane-li se nic překvapivého.
Situace, kdy nepřítel družinku zvalchuje či naopak jasně zvítězí družinka, neuvádím - během boje jsou velice zřejmé a jasné všem bojujícím postavám. Tato schopnost může být velmi ošidná například při velké či různorodé skupině nepřátel. Válečník odhaduje budoucí vývoj boje jen na základě jednotek, se kterými do té doby v bitvě bojoval. Skrývá-li střed nepřátelského voje skupinu elitních šermířů, boj se může snadno zvrtnout na jednu stranu. I pokud tyto dosud nezasahující jednotky zaregistroval, řídí se jen svým odhadem, který nemusí být přesný.

Rozhodující úder

Od 16. úrovně může válečník pozorovat podle určitých znaků v projevu nepřátel (taktika, nálada, útěky...), že je jejich obrácení se do zaječích jen otázkou času. V tomto případě by mu to PJ měl sdělit a hráč se dle své inteligence a zkušeností zařídit, pokud chce nepřítelův ústup uspíšit. Taková akce může vypadat různě a PJ zváží, zda bude mít kýžený výsledek. Hráč může například začít řvát jak tur, zabít nepřátelského velitele, vyměnit si meč za halapartnu, naznačit kouzelníkovi, že má zakouzlit Hrom a blesky apod.

Rozpoznání nebezpečí

Obecná schopnost, která se může týkat všimnutí si všech možných nebezpečí, která se ze strany nepřátel na družinu mohou chystat - např. pokus o obklíčení nebo třeba podivný uzavřený útvar vojáků blížící se k linii boje (či cokoli dalšího, co PJe napadne a uzná, že by si toho zkušený válečník všiml dříve než ostatní).

Použití válečníkova přehledu během bitvy probíhá při boji v nulovém čase. Tak jako se jiné postavy zvládají během bitvy pohybovat, útočit, bránit a vybírat cíl, válečník navíc dokáže úspěšněji přemýšlet nad taktikou nepřítele a průběhem bitvy.


Několik poznámek na závěr

Vše je na PJi

Schopnost Válečníkův přehled", ať už její základní parametry nebo konkrétní uplatnění v jednotlivých situacích, by měla být vždy v režii PJe. Z toho prostého důvodu, že situací, kdy nelze přehled používat naplno nebo zčásti, může nastat bezpočet - Válečník vidí jen část armády, Je mlha nebo tma, válečník je příliš daleko, aby mohl usoudit, kde je jádro nebo se nepřítel nevzdá při žádných ztrátách a mnoho jiných... V těchto případech je na PJi, aby některé schopnosti omezil nebo zakázal.

Volnost a úpravy

V přehledu před bitvou i během bitvy byly vypsány určitě jen některé možné schopnosti zkušeného válečníka týkající se uvažování o bitvě (a navíc spíše inspirativně než detailně), proto je na každém, kdo vede hru, aby zvážil, zda nemůže mít další nebo jiné, pokud se mu současné nehodí nebo nevyhovují. Každopádně by je neměl zbytečně přesilovat a také pamatovat, že válečníci většinou bývají na obou stranách - neposuzovat tedy výhody z válečníkova přehledu jen jednostranně.
Volnost vymýšlení rozumných válečníkových schopností tohoto druhu je určena samozřejmě i hráčům, jako obvykle je na Pánovi Jeskyně, co uzná za možné.


Tolik k pokusu přidat k válečníkovi nějaké viditelné schopnosti, které ho v očích jeho druhů mohou uvést i jako moudrého, znalého a takticky reagujícího jedince, nejen stroj na mlácení, zabíjení a vyrážení dveří.

Diskuze

 Uživatel úrovně 1

Embir: Nejspíš ano. A i s těmi problémy mám.

Ale i když s tím nesouhlasíš, podpořil jsi jednou svou větou druhý bod mojí kritiky. "Pokud mi kouzelník s inteligencí +4 řekne že zkusí odhadnout počet vojáků, dám mu docela přesný odhad a nebudu nad tím nijak uvažovat." Já to tak udělám taky. A dělal jsem to i předtím, než jsem tohle přečetl. Přesto jsem uznal, že je to dobrá inspirace. Ale za inspiraci pět, ani čtyři hvězdy dávat nebudu.


 Uživatel úrovně 0

Po přečtení tohoto díla se mě zmocnil pocit, že byla právě zalepena zející díra v pravidlech, kterou jsem do té doby přehlížel, je třeba k tomu něco dodávat? No, něco málo přece: Použitelnost díla je neoddiskutovatelná - už zběžné přečtení PJ-e obohacuje o nový pohled na válečníka a i na způsob jakým sděluje hráčům informace. A pokud se mu tento pohled líbí, může ihned tento "modul" do své hry začlenit, málem ani nemusí číst článek podruhé - schopnosti jsou totiž všechny tak přirozené, že jejich existence přejde hráči i PJovi ihned do krve. Prostě pokud by existovala statistika, vyjadřující kolika PJům a hráčům bude dílo prospěšné, věřím, že válečníkův přehled by dalece předčil mnoho vítězů OHZD.

S Nathakovou kritikou nesouhlasím, podotkl bych k tomu následující:
Nikdo neříká, že schopný kouzelník nebo jakékoliv jiné povolání nemůže být schopen podobných činností, jako zde válečník. Pokud mi kouzelník s inteligencí +4 řekne že zkusí odhadnout počet vojáků, dám mu docela přesný odhad a nebudu nad tím nijak uvažovat. Zrovna tak se podobné schopnosti může někdo naučit jako dovednost, proč ne. Ale přijde mi naprosto opodstatněné a zcela v souladu s duchem pravidel, že u válečníka jsou tyto schopnosti součástí jeho výcviku.
Jak podotkl Legar, jedná se vlastně o rozvinutí již existujích schopností typu odhad soupeře a velení. Pokud máš problém s tímto dílem, pak zřejmě musíš mít problém i s nimi, protože tvé argmenty na ně pasují zcela identicky.
Ne že bych tvůj postoj nechápal, ale myslím že tvůj problém se víc týká samotného faktu, že DrD není dovednostní systém (ale gurps či shadowrun), nýbrž škatulkuje postavy do povolání - řešit proto otázky typu "co když se zrovna tento válečník žádný bitvy neúčastnil" mi přijde poněkud OT. Dali by se totiž aplikovat na polovinu schopností všech povolání v DrD.


 Uživatel úrovně 1

Způsob života je z určité části určován povoláním. Je logické, že válečník se nebude topit v knihách a hraničář nebude městským kriminálníkem. Ale tím to hasne. Nic víc povolání neurčuje. To, kde získáváš zkušenosti, kde se pohybuješ a jak se chováš, určuje tvůj charakter, tvůj PJ a ty sám.
Válečník může být v boji dobrý a zkušený a přitom to může být městský kancléř - a kde trénoval? Že by u svých placených trenérů? A kouzelník, který vyrůstal mezi domorodci, umí sice kouzlit... jenže se to neučí z knih, ale od šamanů kmene. A odmala se pohybuje v drsném a bojovém prostředí.

Válečník už má výhody v bojovém prostředí. Má ty, které jsou dány jeho povoláním. Přehled v bitvě je dán něčím jiným než tím, k jakému povolání jsi byl vyučen. Aspoň si to myslím.


 Uživatel úrovně 0

-*
Zatím nebudu hodnotit, protože nevím jak. Počkám, až se v diskuzi vyjádří i jiní uživatelé.

Zatím je můj názor následující: Dílo je založena na velmi dobrém nápadu, to je bez debat. Nápad samotný je výborný. Horší je to ale se zpracováním. Souhlasím s Nathakou, není to nic, co by měl umět pouze válečník. Osobně bych se přiklonil k řešení jako Dovednost, kdy by různá povolání měla různé bonusy pro jednotlivé situace. Příklad - válečník bude mít bonus na dovednost při přímém boji, kouzelník naopak před bitvou při strategii.

PinHead


 Uživatel úrovně 3

Nathaka Warrior:
Všechna povolání mají samozřjmě své dispozice. Já osobně jsem si různá zahrál (za válečníka ještě ne), ale žádné prostě není v boji tak doma, jako válečník. Všichni můžou celkem schopně velet nebo korigovat mužstvo, ale válečník získává zkušenosti výhradně z boje, jeho schopnosti se výhradně týkají bitev. Kouzelník se neučí kouzlit při boji, alchymista nerozvíjí většinu svých schopností při boji. Válečník se učí a sbírá zkušenosti prakticky jenom v boji, a to odmala. (Ty ostatní, roleplaying, rozhodování se, rozlušťování záhad mu přece jeho bojové zkušenosti nezlepší - jsou jen doplňkem jeho úrovně a činí z něho úctyhodnější postavu na vyšších úrovních).
Válečník prostě vzhledem ke svému způsobu života by měl mít výhody v bojovém prostředí, a to i nepřímé, nejen bonusy na útoky.


 Uživatel úrovně 1

Nesouhlasím, Ivrine. Tvá myšlenka není úplně špatná, ale já furt vidím tu samou díru. Ne každý válečník je otrlý a chladný taktik. Stejně tak znám a hraji kouzelníky, kteří prožili tucty bitev, někdy i jako generálové, šlehajíc po nepřátelských jednotkách blesky a vědíc přitom, kde způsobí největší škody a odkud nepřátelé chodí. Ty se dle svých slov (nebo možná dle slov jednoho z kritiků, už nevím) snažíš rozšířit RP, podle mě ho ale spíš bortíš. A bortíš ho hodně. Protože pakliže toto pravidlo zavedu, pak je každý válečník zkušený bojový taktik s dobrým zrakem, který dokáže odhadovat pár informací před a v bitvě, zatímco předpokládáš, že všichni ostatní jsou určeni k něčemu jinému - hraničáři si šmejdí v lese, kouzelníci čtou knihy a schovávají se za válečníky, alchymisté ani nevylezou z domu, zloději se zase při bitvě schovají za nějaký kopec. Jsem proti tomu. Protože na Dračí doupě nahlížím především jako na hru, kde je možné vytvořit si rozmanitý charakter a ne se jen držet daných archetypů. A já vím, že hraničář může být skvělý vůdce odílu lučištníků s perfektním přehledem, že kouzelník může z dobře chráněného místa pozorovat a díky své bystré inteligenci perfektně korigovat pohybující se jednotky pod svým velením, že alchymista může díky svému přehledu být ostřílený válečný taktik a mechanik, který pošle bombu tam, kam patří, tam, kde vidí jádro nepřátelské armádky, že zloděj se může díky svému přehledu proplést zcela bez podezření k nepřátelskému velitelskému stanu, otrávit, uškrtit nebo jinak zneškodnit velitele a pak se s pomocí lektvaru mlhoviny spokojeně vypařit. Myšlenka je prostá - tato schopnost je, jak tvrdíš ty, založená na otrlosti a rychlosti logického myšlení, kterou ale mají i jiné postavy, kterou nemá každý válečník a která je především (!) otázkou charakteru mé postavy, ne otázkou jejího povolání!
Toliko k problému. Řešení přes dovednost by, uznávám, bylo složité, ale šlo by to. A přitom i třeba tak elegantně a s logikou na talíři. Každý si může dělat na deník čárky, které určují, kolik bitev už dotyčný prožil. Voila, máš použitou "vlastnost". A stejně tak by šla použít inteligence, protože taktika je vedle zkušenosti především o taktickém myšlení, a proto kouzelník s alchymistou, kteří denně hrají šachy, budou imho vždy lepší taktici než válečník.

To stejně není jediný problém. Od Legara tu padlo, že je to víceméně rozšíření založené na už existujících pravidlech. Já mám dojem, že je to evidentní. Ale nevím, proč zrovna tady se toleruje ten fakt, že čísla si máme nastřílet my jako PJové. Nejsem z těch, kterým by to vždy hodně vadilo, ale až mě zaráží, že tady všichni berou tenhle víceméně inspirativní nástřel jako použitelné pravidlo. Buď totiž počítáte s tím, že válečník všechno (z jakého důvodu, to nechápu) odhadne na sto procent, nebo vám nevadí, že je tam pro vás jako PJ-e spousta práce.


 Uživatel úrovně 0

repka pro Hamstera za konstruktivní připomínky (nikoli za délku:)


 Uživatel úrovně 3

Zdravím všechny zatím zúčastněné a pokusím se reagovat na některé věci, co tu už padly.

Erlandil:
Maximum mužů jsem seknul, abych se nedostával do bitev armád. Dá se předpokládat, že to válečník bude umět i při velkých množstvích na obou stranách.
Průměrnou rychlost (např.) jsem nechal na třech kolech. Situace, kdy by šel Přehled hlavně použít, jsem si představoval pár minut (maximálně pár málo desítek minut) před bitvou, takže mi přišlo adekvátní dát půl minuty na určení zhruba průměrné rychlosti, aby se družinka mohla včas připravit na střet.
Čas pozorování jádra by mohl narůstat. Já jsem toto "vyřešil" tím maximem 500. Výrazné narůstání doby odhadu bych očekával až později... ale tak to je věc PJe, jak si to upraví, ačkoli si samozřejmě za svou variantou stojím.

Vím, že největší slabina mého příspěvku je značná volnost a nedotaženost (záměrná). Vymyslel jsem ji z pozice PJe v jednom světě a chtěl jsem zejména PJům, kteří by o to stáli, nabídnout inspiraci a nový pohled na válečníka nebo průběh bitev (hlavně menších a středních bitev, které jsou častější než bitvy armád). Ve spoustě případů se odvolávám na PJ a jeho vlastní úpravy - to může vyznít jako alibismus - ale přijde mi to nutné říct, hlavně pro ty, co to budou skutečně používat. Jinak se samozřejmě při konkrétních výtkách nebudu za tuto zatáčku schovávat a říkat, že vše je dovoleno. Ono je, ale já jsem samozřejmě něco napsal a musím si to obhájit/neobhájit.

Nathaka Warrior:
Právě do dovednosti jsem to nechtěl dávat, aby se to nemohl naučit každý. Máš pravdu, že v určitém smyslu to řeší problém "Co když válečník zatím příliš bitvám neholdoval, ačkoli je na takové úrovni", ale mnohem důležitější mi přijde, že opravdu nevím příliš, co by byla použitá vlastnost, než zkušenost. Ať by byla jakákoli, mohl by se to naučit třeba kouzelník nebo alchymista (nic proti nim), ale tuto schopnost jsem položil právě na chladnokrevnosti a otrlosti zkušeného válečníka, který se dovede dívat kolem sebe i v situacích, kdy se ostatní klepou nebo přemýšlí, jak s těmi pár kouzly přežít.
Další problém je válečník blbec/ válečník zuřivec/ válečník dobrodruh, který nezažil příliš mnoho větších bojů (vymetal dosud jen jeskyně třeba). Tady je těžko Pj říct, aby zakazoval, když to má jako pevnou schopnost (i když já bych to PJi klidně řekl), no každopádně jako základní podklad pro Přehled považuji smělost a chladnokrevnost, takže bych jim tu možnost nechal, třeba omezeně. Válečník, který neumí do pěti napočítat se nějakým způsobem doputoval životem až na šestou úroveň - to znamená, že si nějak poradil dosud; poradí si i nyní. Řekne třeba "Já vidět skupinu jednou tolik co my... apod." Prostě druhové, co ho znají si to nějak přeberou.

Jinak zatím všem děkuju za kritiku/hodnocení.


 Uživatel úrovně 0

Zajímavý příspěvek. Zdá se mi, že kompiluje již existující schopnosti válečníka (odhad soupeře, velení...) do jistého RP mechanismu. Navíc přidává jistá rozšíření těmto schopnostem - V podstatě jde o věci, ta které autoři pravidel zapomněli jako třeba ten odhad početnosti. Kdo by chtěl, může si tyto schopnosti přiřadit do seznamu již známých a házet si na procenta, jak je zvyklý.

Možná právě ta možnost napojení na stávající pravidla měla být zmíněna, protože každému to nemusí být hned zřejmé, škoda. V každém případě ale příspěvek dává hráčům válečníků a PJ dobrý přehled nad válečnickými schopnostmi, které přímo nesouvisejí se svaly, ale spíš s hlavou, kterou je třeba také bojovat (jinak než jí rozbíjet obličeje nepřátel).


 Uživatel úrovně 8

Příspěvek je po své stránce, jakou chtěl nabídnout, kvalitní. Válečníkovi takové schopnosti chyběli a souhlasím s Erlandilem : )

Původně jsem si myslel, že dílu bych mohl vytknout válečníkovu neomylnost, stejně jako reagoval Nathaka - chybí tomu procenta atd... avšak po chvilce přemýšlení jsem dospěl k názoru, že to není dovednost (tedy procenta), ale schopnost, vrozená a zkušenostmi zocelená duševní abilita, tedy neomylná věc, nějakým způsobem osekaná na takové podmínky, které prostě dokáže (s nějakou odchylkou) určit.
(Hm, těch je docela dost, ale maj velký rozestupy... těch bude tak stovka) - a to pro zkušeného válečníka bude pouhá myšlenka a pohled - tedy 1 kolo. Věřím, že to je reálné... hrajeme si na systém pro hrdiny.

Příjde mi reálné, že zkušený válečník dokáže pouhým pohledem vycítit nějaké informace o nepříteli - tedy o předmětu, který je jeho zájmem, jeho povoláním.

A může se zmýlit? Ano, může... zaprvé tu je odchylka, kteoru autor povětšinou hrubě uvedl.... a hlavně tu je PJ. Zmíněné podmínky počasí, tmy a světla a jiné RP podmínky, ve kterých má PJ prsty, efektivně a krásně hýbe s válečníkovou schopností.
Válečníkův přehled imho závisí na intuici, náhodě a božském zásahu... tedy na PJ : ))) ne na procentech.

Příspěvek je zaměřený pouze pro kvalitní PJe a pro RP hráče, což ho v mých očích vyzdvihuje, zároveň mu je to však osudný, protože zdejší rubrika(y) by měli být asi více obecné... Každopádně to nemůže být chyba... pro koho příspěvek není, ať ho nečte. Ti, pro které příspěvek je, ať is ho přečtou a vyberou z něj to, co se jim hodí. Imho vyberou většinu a budou za to rádi.




Nathaka:
kdyby to byla dovednost, tak vlastností by musela být zkušenost... můžeš se šprtat vojenskou taktiku jak chceš, ale v zápalu boje si nevšimneš, že většina nepřátel se nějak divně stahuje... kurva svrbí mě zátylek, něco je špatně.... aha, oni se šikujou támhle... už sme skoro obklíčený,..

Pj to v určitých situacích (především těch jednodušších- a řekněme častějších u nezkušených hráčů) nemusí řešit. Určitý mechanismus daný je - např.: od 6. úrovně umí odhadnout počet nepřátel s přesností na jednu pětinu...




Charakteristiky jsou sporné, jelikož člověk může vymyslet plno dalších, na jejichž zjištění bude potřeba méně nebo více než 3 kola...

Za největší chybu díla pokládám autorův předpoklad toho, že válečník na 6. (16.) úrovni prožil dostatečné množství bitek a tedy dostatek bojových zkušeností. (Je to i logické, válečník většinou získává zkušenosti pouze za boj, nikoliv za RP věcičky jako hádanky atp.) - avšak možnost, že válečník bude umět Válečníkův přehled aniž by za celý svůj život nespatřil pořádnou "bitvu" jaksi podkopává celý systém.
PJ nemusí pouze upravovat válečníkovy schopnosti, myslet na ně a zahrnovat je do své hry a vyprávění, ale zároveň by jim měl podřídit dobrodružství minulá, aby pro tuto schopnost měl válečník nějaký podklad.

Dílo přináší trošku užitku (velkého užitku z hlediska RP a válečníka-non-hack-and-slash :) pro hráče, avšak hodně práce pro PJe. Pokud někdo neumí nebo nechce tolik PJovat, nemyslím si, že by byl tento systém na škodu, jelikož špatný PJ bude mít i posunutou herní hranici, tudíž nedostatky vzniklé jeho neshopností budou schovány pod rouškou "kvality" a spokojenosti s jeho hrou.
Každý PJ a družina z díla by měli dokázat vyšťavit své maximum a z toho maxima krásně vyžít. Je jedno, jakou má hodnotu. 4*