Válečník

Nové šermířké finty Hodnocení: Vítěz soutěže Vítěz ZD

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 29

Rozhodl jsem se sepsat pár reálných šermířských fint, které mi v pravidlech chyběli. Chápu, že Dračí doupě je fantasy, ale nové finty typu „čtyřnásobná otočka s probodnutím soupeře vzad“ jsou pro mě coby šermíře trochu výsměchem šermu jako takovému. I fantasy musí mít reálný základ, aby si „hráč“ dokázal lépe představit právě ty prvky fantastické.

Následující dva odstavce jsou výtahem z pravidel PPE pro šermíře:
Všechny tyto finty se může šermíř naučit od 16. úrovně dál, stejně jako finty z pravidel. U některých nových fint je uvedeno, že musí šermíř znát určitý počet fint podobných (obraná, útočná). Druh finty záleží na tom, kterou akcí finta začíná (O = obranná, začíná obrannou šermíře; Ú = útočná, začíná útokem šermíře). Před provedením finty, nahlásí hráč šermíře „akce finta“. Je-li finta přerušena ve své souslednosti, nelze navázat a pokračovat. Fintu je naopak možno kdykoli přerušit a tím ukončit nedotaženou.
Vysvětlení pojmů: bonus k iniciativě = bonus pro RSS; počet akcí = tolik akcí, které bude po sobě šermíř potřebovat k provedení finty; zbraň & protivník stanovují podmínku pro provedení; průběh značí samotné provedení, přičemž bonusy a postihy se vztahují přímo na šermíře, pro případ, že by na něj někdo útočil během provádění finty.


Přebrání rukou

Bonus k iniciativě: +1
Počet akcí: 2
Zbraň: jednoruční bodná nebo sečná bez štítu
Protivník: sečná nebo bodná zbraň bez štítu
Průběh:
1. akce: typ O, OČ -1, ÚČ 0
2. akce: typ Ú, OČ -2, ÚČ 0
Poznámky:
V první akci musí šermíř úspěšně vykrýt soupeřův útok a nesmí použít útok obrany. Pokud se mu to povede, úspěšně zachytil úder svou zbraní, přebere protivníkovu zbraň rukou (podobně jako u přebrání dýkou), čímž ji mírně oddálí a v téže chvíli provede výpad, proti kterému má jeho soupeř postih -2 k obraně (rozhodne-li se použít akci obrana), protože se nemůže bránit zbraní, ale odvetu čeká. V případě, že soupeř nepoužije akci obrana, je jeho postih standartně, jako by se bránil beze zbraně, -3 (protože, i když odvetu čeká, nezbylo mu již dostatek akcí k obraně, či je nechce použít).
Protivníkovi nezabere žádnou akci vyprostit zbraň a může tudíž i nadále beze ztráty akcí pokračovat v boji.
Proti této fintě nelze použít útok z obrany, protože ten počítá s tím, že útok bude kryt zbraní k následné odvetě.
Poslední slovo v tom, zda lze danou zbraň přebrat má PJ. Šermíř je si vždy vědom, zda danou zbraň přebrat lze. Tuto fintu se může šermíř naučit pouze pokud zná alespoň dvě další obranné finty.


Přetah

Bonus k iniciativě: +2
Počet akcí: 1
Zbraň: žádná či jednoruční bez štítu
Protivník: obouruční tyčovitá
Průběh:
1. akce: typ Ú, OČ -3, ÚČ 0 spec.
Poznámky:
Touto fintou může šermíř zaútočit na protivníka ozbrojeného tyčovitou zbraní vzdáleného až dva hexy (v případě píky až tři hexy) otočeného čelem k šermíři. Ve své útočné akci se pokusí zachytit soupeřovu delší zbraň a zatáhnout za ni směrem k sobě (nebo s ní trhnout směrem od sebe). Zaútočí holou rukou na soupeřovu zbraň (parametry jako pěst v souboji se zbraněmi, tj. SZ 0 + bonus za sílu), přičemž se zbraň „brání“ svým OČ + bonusem za sílu toho, jenž ji drží. Pokud je útok úspěšný, není obránce zraněn, ale hází si proti pasti Obr ~ způsobené zranění ~ nic/vyvedení z rovnováhy. Protivník vyvedený z rovnováhy je automaticky přesunut o jeden volný hex k šermíři (nebo od šermíře) podle toho, zda šermíř trhne zbraní k sobě (nebo od sebe), což je nutné nahlásit před provedením své akce).
Tato finta má dvojí využití: 1) si lze k sobě přitáhnout protivníka, který je ve výhodě díky delší zbrani a tudíž mimo dosah; 2) lze oddálit protivníka s dlouhou zbraní buď od sebe, či někoho jiného.
Mezi tyčovité zbraně patří z pravidel tyto: hůl kovaná, vidle, kopí, sudlice, píka (možno útočit na soupeře až 3 hexy vzdáleného), cep, halapartna, trojzubec.


Přenos

Bonus k iniciativě: +1
Počet akcí: 3
Zbraň: obouruční bodná nebo sečná
Protivník: sečná nebo bodná zbraň
Průběh:
1. akce: typ O, OČ 0, ÚČ 0
2. akce: typ Ú, OČ -2, ÚČ 0 spec.
3. akce: typ Ú, OČ -2, ÚČ +3
Poznámky:
V první akci se šermíř musí ubránit protivníkově útoku a nesmí použít útok z obrany. Druhou akcí se pokusí pomocí své zbraně přenést soupeřovu zbraň přes hlavu na druhou stranu, čímž se šermířova zbraň ocitne nad zbraní soupeře. Obránce není v této (druhé) akci zraněn, ale hází si proti pasti Sil ~ Sil soupeře × počet rukou držících zbraň ~ nic/úspěšné přenesení zbraně. Ve třetí akci má šermíř výhodnější postavení a útočí díky tomu s bonusem +3 (do obrany má stále postih, neboť se plně soustředí právě na útok). Protivník se může normálně krýt (může využít i útok z obrany), ale musí čelit přesnějšímu útoku.
Pozn.: Použití této finty u jednoručních zbraní je v reálu sice možné, ale nepříliš efektivní. Více se vyplatí použít odsmyk. Naopak obouruční zbraň umožní využít síly obou paží k úspěchu této finty.


Úmyslný kryt rukou

Bonus k iniciativě: +1
Počet akcí: 2
Zbraň: jednoruční bez štítu
Protivník: bodná zbraň bez štítu
Průběh:
1. akce: typ O, OČ -2, ÚČ 0
2. akce: typ Ú, OČ -3, ÚČ 0 spec
Poznámky:
Při této fintě šermíř záměrně kryje bod rukou i za cenu zranění, aby mohl v zápětí využít odkrytého soupeře k zasazení smrtelné rány.
V praxi to probíhá tak, že poté, co šermíř tuto fintu nahlásí, si během první akce normálně hodí na obranu, jakoby se bránil beze zbraně (tj. –3 k OČ). Buď uspěje, nebo je zraněn za příslušný počet životů do ruky. V žádném případě nemůže použít útok z obrany. V následné své útočné akci si krom bonusu, který vyplývá ze soupeřova nevýhodného postavení, hází na útok 2k6+ místo 1k6+ (jako při předstíraném výpadu). Tomuto útoku se protivník nemůže bránit (nemůže využít akci obrana).
Pravidlo pro ty, kteří alespoň trochu hrají na zranění jednotlivých částí těla (aneb trochu reality krom celkového počtu životů, poslední slovo má každopádně PJ): - zranění větší něž 1/6 celkového počtu životů - vážné poranění ruky, nemožno ji do ošetření dále používat, možné trvalé následky - zranění větší něž 1/3 celkového počtu životů - nezvratná ztráta končetiny

Tato finta by měla být posledním možným východiskem z obtížné situace, nikoli oblíbenou finesou. Není úplně šermířsky čistá, ale může zajistit přežití, za určitou oběť. (podle Talhoffera… takové té knížky plné obrázků všelijak navzájem propíchnutých šermířů).


Poznámka autora: všechny tyto finty jsou reálně proveditelné a byly sepsány v souladu s pravidly pro šermíře z PPE 1.6 D.

Speciální poděkování Sindorovi, že se jako jediný obtěžoval reagovat v mo(u)dré sově, a Bre.ber.ce za pár důležitých poznámek.

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Dle mého názoru bezchybné, reálné, propracované. Víc netřeba dodávat...


 Uživatel úrovně 0

Krteček: ad ovlivnění průběhu finty druhým soupeřem: z hlediska systému DrD to nelze (odvolávám se na pravidla pro šermíře v PPE)

ad Talhoffer: člověk, který zaspal svou dobu. snažil se sepsat zásady gotického šermu vo době, kdy už se začínalo šermovat jinak (nicméně je pravda, že němci na podobnou školu nedali dopustit ještě za třicetileté války)... ale nesouhlasil bych s tebou v jednom, a to, že německá gotická škola je především o síle a zbytek je pouze technika

Gandalv: výtah neznamení citát

ad přebrání rukou: protože, kdyby měl soupeř štít, tak šermuješ jinak!!! nehledě na fakt, že přebrání dýkou a jiné podobné finty také v pravidlech štít vylučují... tady jsem jel na kompatibilitu pravidel

ad přetah: páčení do strany je na nic, ale o tom příspěvek není, tady jde o to , že posuneš soupeře (opět z hlediska herního systému)... btw: přetah se používá k povalení a případně i odzbrojení, tohle je pravidlová úprava stejného efektu (tady se odvolávám na skripta scénického šermu pro akademii múzických umění)

přenos: ne, kombinace nejde, protože bys musel mít větší sílu než soupeř (a pak by si zbytečně nepřenášel, ale prorážel kryty)... btw hůl je dle pravidel zbraň bodná a na podobnou akci ji nelze než doporučit

když sem tě prosil, aby ses mi na ty finty kouknul, tak si nic nenapsal, tak ti děkuju teď... nic proti tvé kritice, ale mohl si něco z toho zmínit dřívem, bylo to měsíc v moudré sově

Breberka: ad rukavice: pro gotický šerm je dobré si ruce chránit, ale pokud není šermíř zvyklý na plátovky, bude příliš pomalý... co se týče dalšího šermu, tak rukavice ano, ale pouze kožené... ruku to částečně ochrání, a je to zároveň módní záležitost, jen na okraj

ad finta versus soupeř: z praxe můžu říct, že správně provedené fina je fintou proro, že ji soupeř nemůže zastavit, může se jí pouze účinně ubránit, pokud včas zareaguje... z hlediska systému je tomu zrovnatak: fintu provádí šermíř, protivník (ač šermíř) se "pouze brání"... finta pro oba rozepsdaná by zbytečně zdržovala popisem a připomínala by spíš skripta než herní příručku, nehledě na ýše zmíněmá fakta

v celém tomto příspěvku jsem se snažil skloubit herní systém a reálný šerm (alespoň jak si dnes myslíme, že se šermovalo), což jde očas jedno a úkor druhému. nicméně si myslím, že vznikl příspěvek, který se při nejmenším dá bez úprav použít...


 Uživatel úrovně 5

Je pravda, že Gandalv mi připoměl ještě jeden nedostatek, ale jde o komplikovanost popisu takové akce. Jakoby nepočítal, že se soupeř bude bránit a nebo bude také ovládat nějaké finty. Nebo přinejmenším klady své zbraně. bylop by možná zajímavé zpracovat jednotlivé finty zvlášť, ale vždy z pohledu obou soupeřů.
Jinak o fintách můžete debatovat v Putyce u stolu Rubrika-Válečník ID 1667. Téma specielně zavedené kvůli tomuto příspěvku (vlastně prvnímu za dlouhou dobu).


 Uživatel úrovně 0

"...které mi v pravidlech chyběli. " - má být "y"

"Následující dva odstavce jsou výtahem z pravidel PPE pro šermíře:
Všechny tyto finty se může šermíř naučit od 16. úrovně dál, stejně jako finty z pravidel." - píšeš, že je to výtah z pravidel, tak proč se v pravidlech píše o "těch fintách z pravidel"?

Přebrání rukou

Protivník: sečná nebo bodná zbraň bez štítu - mmm, proč? klidně s postihem, ale povolil bych....


Přetah

"Poznámky:
Touto fintou může šermíř zaútočit na protivníka ozbrojeného tyčovitou zbraní vzdáleného až dva hexy (v případě píky až tři hexy) otočeného čelem k šermíři. Ve své útočné akci se pokusí zachytit soupeřovu delší zbraň a zatáhnout za ni směrem k sobě (nebo s ní trhnout směrem od sebe). Zaútočí holou rukou na soupeřovu zbraň (parametry jako pěst v souboji se zbraněmi, tj. SZ 0 + bonus za sílu), přičemž se zbraň „brání“ svým OČ + bonusem za sílu toho, jenž ji drží. Pokud je útok úspěšný, není obránce zraněn, ale hází si proti pasti Obr ~ způsobené zranění ~ nic/vyvedení z rovnováhy. Protivník vyvedený z rovnováhy je automaticky přesunut o jeden volný hex k šermíři (nebo od šermíře) podle toho, zda šermíř trhne zbraní k sobě (nebo od sebe), což je nutné nahlásit před provedením své akce).
Tato finta má dvojí využití: 1) si lze k sobě přitáhnout protivníka, který je ve výhodě díky delší zbrani a tudíž mimo dosah; 2) lze oddálit protivníka s dlouhou zbraní buď od sebe, či někoho jiného. - a dá se i nějak "páčit" tzn. do strany? Povolil bych, ale dal snadnější ubránění tomuto páčení


Přenos

Zbraň: obouruční bodná nebo sečná - proč ne dvě jednoruční? A proč by to nešlo holí?


Ostatní - oceňuju realističnost. Oceňuju vyváženost co do síly i ostatních věcí. Oceňuju to, že napsat něco pro válečníka je hřínosný, neb to moc lidí nedělá. Dobré rozšíření pravidel. Oceňuju extrémní použitelnost.

* * * *


 Uživatel úrovně 5

Das Fechtbuch, Hans Talchhoffer a Flos duellatorum, Fioro de Cividale, jaká klasika :o) Zkrátka 1. polovina 15. století, kdy si konečně někdo uvědomil, že hrubá síla není všechno...

Ale ke kritice:

Chybí mi alespoň nějaký náznak, může-li protivník, pokud je šermíř, nějak ovlivnit průběh finty. Opět se bavme o realitě, zkušený šermíř nepůjde do úmyslného krytu rukou, případně proti smrtícímu úderu použije svůj vlastní kryt. To by ovšem podle tvých pravidel nemohl, protože (cituji) "tomuto útoku se protivník nemůže bránit, respektive nemůže použít akci obrana."

Ale to je IMHO problém celých šermířských pravidel, nikoliv tvůj, chybí cosi jako "bonus pro poučeného protivníka."

Máš pravdu, že jsem tohle měl říct už v MS, nenašel jsem si čas, tedy hodnotím výše, než bych hodnotil běžně.


 Uživatel úrovně 0

Mě se líbí, že všechny výšše uvedené finty jsou z rálného života..tzn. že se někdy poúžívali, tudíž jsou přirozené. Zárověň mi přijdou velmi dobře zpracované. Nejsou tam žádné zbytčné okecávky apod. proto hodnotim, jak hodnotim...


Figralf


 Uživatel úrovně 5

Šermířské finty

Rozhodla jsem se schválit pár fint, které by mohly hráče i Pje, kteří mají s šermíři své záměry, zajímat. Poněkud se liší od toho, co se můžete dočíst v pravdilech a jistě oceníte, že jsou otestovány i v praxi. Alespoň tak jsem to pochopila. Když jsem tento příspěvek do rubriky konzultovala s autorem, hodně jsem přemýšlela i o tom, jak důležitá může být pro šermíře obratnost. Nicméně je pravda, že šermíř na 16. Úrovni už asi nebude lamka, které se nepodaří zachytit soupeřovu zbraň, zejména pokud nosí kvalitní rukavice. Mimochodem, napadá mne otázka, jestli a na kolik mají rukavice vliv na provedení těchto fint. Ale to je jen drobnost.
Ač redaktorka, přece ponechám převážnou část kritiky na ostatních. Věřím, že naleznete dostatek nedostatků (hezké spojení, že?), nemluvě o odbornější formulaci zkušených válečníků, šermířů a fanoušků adrenalinových sportů. Jsem přece jen, křehká žena, pokusím se vaši debatu zde pouze regulovat, mazat a napadat.

Ke svému hodnocení dodám, ačkoliv to není mou povinností, že hodnotím vysoko. Domnívám se totiž, že se šermířských fint užívá docela málo a když, nebývá to Pji mnohdy příliš oceňováno. Jsem ráda, že se tu objevilo několik z těch, které jsou nejen nepřekombinované, ale především reálně proveditelné a tím i přirozeně využitelné při hře.