Protiútok
Autor: | highegg |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 67 |
Protiútok
Protiútok je bojovnická schopnost vynalezená v kterési dávno zapomenuté bojovnické škole, pravděpodobně s nějakým bombastickým názvem typu Dragonslayers. Využívá faktu, že u mnohé nestvůry útočí na nebohé dobrodruhy tlamou, která, jakkoli vražedná, je vždy i choulostivým místem.Útočí-li nestvůra tlamou, smí bojovník za určitých okolností použít protiútok. Hloupoučká, úskoků neznalá obludka mocně rozevře tlamu, strašlivý ryk vypustí a po bojovníkovi chňapne. Bojovník, jsa chytrým nebojsou nelekajícím se ohavných skřeků, v pravém okamžiku vbodne svůj meč ocelový, sedmkráte zakalený, do odporné mordy. Tu zplozenec pekelný další strašlivý skřek jakož i ducha vypustí.
Takže popořádku a pravidlově:
Protiútoku musí předcházet jedna nebo více akcí přípravný postoj, což je bojová akce (tzn. lze si pro ni počítat bonusy k boji - V ZSS bojovník použije přípravný postoj místo jednoho svého útoku). Protiútok lze použít toliko proti útokům tlamou nestvůr velikosti alespoň B.Samotný zákrok probíhá takto: bojovník, na kterého je veden výše zmíněný útok, pakliže jeho poslední akcí byl přípravný postoj, místo akce obrana smí použít akci protiútok. Dříve, než se bude bránit útoku nestvůry, hodí si sám na útok a nestvůra na obranu. Po tomto intermezzu se brání (beze zbraně) původnímu útoku nestvůry, který je ovšem snížen o zranění nestvůry protiútokem. Pokud by jeho síla byla snížena na 0, je útok zastaven a není třeba se mu bránit.
Protiútok lze provést toliko s bodnými zbraněmi majícími k tomu vhodný tvar (z tabulky zbraní je to dýkou, tesákem, všemi meči, vidlemi, kopím, sudlicí, píkou, halapartnou a trojzubcem, nikoli např. válečným kladivem).
Bojovník si při protiútoku započte všechny obvyklé bonusy kromě bonusu či postihu za rozdíl velikostí. Dále si přičte k útočnosti bonus za sílu nestvůry.
Jelikož se jedná o zastavování útoku nabodnutím, mají delší zbraně nezanedbatelnou výhodu, projeví se to bonusem +1 pro zbraně délky 1-2 a 2, a bonusem +2 pro zbraně délky 2-3 a 3 ... (toto bylo předmětem kritiky, takže je možné na to nehrát)
Jelikož se jedná o bodnutí dovnitř tlamy, kde není nestvůra chráněná pancířem, počítá se jí při obraně KZ 0.
Narozdíl od obrany není možno protiútok provést tehdy, má li bojovník zbraň delší, než je jeho vzdálenost od nestvůry (měřeno na hexy, obráceně to možné je, tedy kratší zbraň je povolena, útočí-li nestvůra tlamou z větší vzdálenosti).
Je-li bojovník při protiútoku zraněn, hází na past Odl ~ zranění ~ přijde/nepřijde o zbraň. Je-li na něj úspěšně zaútočeno během přípravného postoje, hází si na stejnou past se silou naruší se/nenaruší postoj. Pokud se postoj naruší, je potřeba nové akce přípravný postoj.
Padne-li na k% 00 (na to se ale nemusí hrát, nebo si to můžete upravit), zbraň se nestvůře vzpříčí v tlamě, což je pro ni natolik drastické že jsou následky plně v kompetenci PJ.
Příklad (obsáhlý): Boris, člověk bojovník na 8. úrovni, je v lese zaskočen grizzlym. Mezi stromy nemůže grizzly zaútočit s rozběhem, ale přesto může být nebezpečným protivníkem. Boris má plátovou zbroj, obouruční meč, bonus za sílu +2, za obratnost +0 a odolnost +2. (Ač běžně velí svému vojenskému oddílu, nechal jsem ho teď bojovat samotného).
Má útočné číslo +2 + 7/+1 +1 (přesnost) = 10/+1. Jeho obranné číslo je +0 +6 = 6, OZ je -1.
Boris má bonus k iniciativě +4 za vícenásobné útoky (pokud je počítáte po +3 jako v pravidlech, je to jen +3) -1 za naložení, tedy celkem +3 a má 67 životů.
Medvěd má 38 životů, útočné číslo 6/+1 drápy + 7/+1 tlama, OČ +1+4 = 5. Má 2 útoky za kolo, tedy +6 k iniciativě.
Boris hodí na incku 4+3=7, medvěd 1+6=7 (smůla), tedy má iniciativu medvěd. Boris se rozhodne si v tomto kole zvýšit jednu obranu na úkor útoku. Útočí dvakrát a Boris se 2krát brání a přijde (jen) o 6 životů. Pak boris zaútočí s postihem -2 (soustředí se na obranu), hodí 1 + 10/+1 -2 -1 (rozd. vel) +1 (průraznost) = 9/+1. Medvěd se brání za 9 a není zraněn. Svou poslední akci použije Boris na přípravný postoj. Medvěd na něj svou poslední akcí zaútočí 2 +6/+1 + 1= 9/+1, Boris se brání 1 + 6 -3 = 4 a přijde o 6 životů. Na past hodí 8+2 = 10 - amulet štěstí od jeho matky slaví úspěch.
V následujícím kole medvěd hodí incku 10 a Boris jen 5. Bojovník v tomto kole vsadí všechno na štěstí a soustředí se na útok. Amulet boduje a medvěd útočí tlamou: 4 + 7/+1 +1 = 12/+1. Boris vší silou vbodne svůj meč do medvědovy tlamy. To jest hod 2 + 10/+1 +1 (průraznost) +1 (soustředí se na útok) +1 (délka 1-2) + /+4 (síla medvěda) = 15/+5. Medvěd se brání za 4 +1+0 = 5. Je zraněn za 15 životů a jeho útok je zastaven. Navíc je to bezmála polovina jeho životů a to medvěda obrátí na zmatený útěk. Boris, který by měl po zbytek kola postih k obraně -2 a už jen jednu obranu zbraní, si ulehčeně vydechne.
Doufám, že se bojovníkům bude nová schopnost zamlouvat.
Na závěr si uvedu pár poznámek, které upřednostnily tuto verzi před ostatními.
Není snadné se k použití protiútoku dopracovat, a chce to štěstí, ale jeho následky jsou smrtonosné.
Bojovníkovi pomáhá jeho síla, lepší zbraň, v případě že útok projde jeho zbroj i obratnost a posléze odolnost.
Nestvůře naproti tomu většinou nepomůže síla, leda že se více zraní, ovšem obrovská síla může protiútok smést. Pomohou delší čelisti (větší SZ tlamy). Pomůže obratnost.
Jak je vidět, je to pro ty, co mají rádi boj.
Diskuze
Korath několik kilo těžký meč? Asi tu mluvíš o obouručním meči, který má skutečně několik kilo to asi tak 3. Plus mínus. Normální meče nemají ani 2 kila. A při šermu se učí také přesnost. Nemůžeš jen tak někam bodnout a doufat.
Je to pěkné, ale trefovat se medvědovi do tlamy hrotem obouručáku...no..nezdá se vám ta představa trošku divná?
Pak-nikde není řečeno, že musí zasáhnout. Co když se tak nestane? Válečník bude značně odkrytý-nesoustředí se na obranu, ruce a zbraň jsou nepřipravené. A za poslední - jednoduchá matika mě nepřesvědčuje o velké výhodě dovednosti vůči jeho rizikům. Válečník je téměř odkrytý, takže u silnější bestie bude spíš spoléhat jen na vícenásobné útroky a u slabší se na všechno vybodne. Navíc, v době tak nízké obrany by případná šestka na útok nepřítele by byl masakr.
Korath
P.S: Ještě k délce zbraně: Je to opravdu výhoda? Nasměrovat několik kilo těžký meč přesně do tlamy? Nebo kopí? Boj probíhá velice rychle...no nevím.
P.P.S Nečet jsem předchozí příspěvky, příp.opakování přeskočte.Díky
Dear Highegg
Toto je velmi zdařilý příspěvek i nápad, ale jak sám pravíš mockrát ho nepoužiješ. Procenta na vzpříčení by se podle mě dala trochu zvýšit. Taky souhlasím s PardGalenem o ztrátě zbraně. Líbí se mi i to že je to realistické (což se zde nestává často :)
Suma sumárum: 4*
+Elwin+
4. no ono nevim jak by mohl ztratit zbraň, když se do tlamy vůbec netrefí? Ten útok jde uplně mimo a v tom případě je poněkud divné, aby si vůbec házel na past na ztrátu zbraně, ale o tomhle se můžeme bavit do nekonečna.
Ne není to velká penalizace, může vytáhnout jinou, může si tamtu sebrat a pořád mu ještě zbývají ruce a nohy.
PG:
1. V DrD se prostě při takovém útoku síla používá. Diskuse, zda je k tomu spíše potřeba něco jiného, by asi nebyla snadná, a je pro potřeby DrD zavádějící.
2. Přiznám, že zrovna nad touhle pastí jsem moc nepřemýšlel, takže je možné, že by se tam více hodilo něco jiného. Ale pak je zase nesmysl přehazovat bojovníkovo zranění.
4. tak jestli ztráta zbraně není pro válečníka dostatečnou penalizací, tak ať visím na první švestce.
Highegg
1. No při útoku tlamou se moc síla nepoužívá. Síla se tu používá akorát při skusu čelistí a trhu.
2. já teda nevim, ale pochybuji, že by se medvědova tlama dostala přes záštitu až na ruce bojovníka. Já si to představuji tak, že jak nestvůra trhne hlavou, tak bojovníkovi zbraň vytrhne.
4. no mě tohle jako penalizace moc nepřijde, ale budiž.
Připadá mi to hodně složité. Ale k válečníkovi je málo kvalitních příspěvků a tenhle mezi ně určitě patří. I realistické.
PG: jinak dík za otagování, já jsem to chtěl udělat, ale ono to se zapnutou češtinou ve Windows jde dost blbě a pak už jsem tak spěchal, že jsem na to zapomněl.
1:
PG: proč síla - využívá se tu i vlastní síly nestvůry, sama se nabodává. (Taky kvůli účinnosti ;-) Pokud má postih, tak se odečítá. Prostě postih=záporný bonus.
2:Proč Odl? No, pokud útok projde, nestvůra ho (za)kousne (pokud by se hrálo na útoky na části těla, půjde to primárně někam do paží) a tu jde o to, zda bojovník, který drží zbraň kdesi daleko v tlamě nestvůry, překoná bolest a zbraň nepustí.
3: Tohle je v textu, ačkoliv možná nesrozumitelně.
Pokud bojovník provede přípr. postoj, a pak na něj něco zaútočí ne tlamou, může normálně použít akci obrana, ale
pak již jeho poslední akcí nebyl přípravný postoj, tedy protiútok je nepoužitelný. Nebo se nebrání a pak je pořád v postoji (prostě jen uhne tělem), ale při silném útoku je nebezpečí, že bude vychýlen z postoje.
4. Opět tak, bojovník nezraní, tedy útok nestvůry se sníží
o 0, tedy vůbec, no a bojovník má solidní šanci, že přijde o svou zbraň, a to je slušná penalizace...
Bonus za sílu nestvůry je hezký, ale co když má nestvůra za sílu postih? Odečítá se? Taky trochu nerozumim proč se ten bonus za sílu nestvůry počítá.
Při hodu proti ztrátě zbraně se počítá Odolnost? Já bych to spíše viděl na Sílu. Jestli tu zbraň udrží.
Co se stane když na bojovníka v akci přípravný postoj zaútočí někdo jiný? Může se bránit? Ztratí přípravný postoj a musí tak vyčkat do další akce nebo o přípravný postoj nepřijde?
Taky tu není naqpsané co se stane, když se bojovníkovi protiútok nepovede. Jak se může stát u těch obratnějších nestvůr. Dle mého by měl být bojovník nějak penalizován.