Protiútok
Autor: | highegg |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 67 |
Protiútok
Protiútok je bojovnická schopnost vynalezená v kterési dávno zapomenuté bojovnické škole, pravděpodobně s nějakým bombastickým názvem typu Dragonslayers. Využívá faktu, že u mnohé nestvůry útočí na nebohé dobrodruhy tlamou, která, jakkoli vražedná, je vždy i choulostivým místem.Útočí-li nestvůra tlamou, smí bojovník za určitých okolností použít protiútok. Hloupoučká, úskoků neznalá obludka mocně rozevře tlamu, strašlivý ryk vypustí a po bojovníkovi chňapne. Bojovník, jsa chytrým nebojsou nelekajícím se ohavných skřeků, v pravém okamžiku vbodne svůj meč ocelový, sedmkráte zakalený, do odporné mordy. Tu zplozenec pekelný další strašlivý skřek jakož i ducha vypustí.
Takže popořádku a pravidlově:
Protiútoku musí předcházet jedna nebo více akcí přípravný postoj, což je bojová akce (tzn. lze si pro ni počítat bonusy k boji - V ZSS bojovník použije přípravný postoj místo jednoho svého útoku). Protiútok lze použít toliko proti útokům tlamou nestvůr velikosti alespoň B.Samotný zákrok probíhá takto: bojovník, na kterého je veden výše zmíněný útok, pakliže jeho poslední akcí byl přípravný postoj, místo akce obrana smí použít akci protiútok. Dříve, než se bude bránit útoku nestvůry, hodí si sám na útok a nestvůra na obranu. Po tomto intermezzu se brání (beze zbraně) původnímu útoku nestvůry, který je ovšem snížen o zranění nestvůry protiútokem. Pokud by jeho síla byla snížena na 0, je útok zastaven a není třeba se mu bránit.
Protiútok lze provést toliko s bodnými zbraněmi majícími k tomu vhodný tvar (z tabulky zbraní je to dýkou, tesákem, všemi meči, vidlemi, kopím, sudlicí, píkou, halapartnou a trojzubcem, nikoli např. válečným kladivem).
Bojovník si při protiútoku započte všechny obvyklé bonusy kromě bonusu či postihu za rozdíl velikostí. Dále si přičte k útočnosti bonus za sílu nestvůry.
Jelikož se jedná o zastavování útoku nabodnutím, mají delší zbraně nezanedbatelnou výhodu, projeví se to bonusem +1 pro zbraně délky 1-2 a 2, a bonusem +2 pro zbraně délky 2-3 a 3 ... (toto bylo předmětem kritiky, takže je možné na to nehrát)
Jelikož se jedná o bodnutí dovnitř tlamy, kde není nestvůra chráněná pancířem, počítá se jí při obraně KZ 0.
Narozdíl od obrany není možno protiútok provést tehdy, má li bojovník zbraň delší, než je jeho vzdálenost od nestvůry (měřeno na hexy, obráceně to možné je, tedy kratší zbraň je povolena, útočí-li nestvůra tlamou z větší vzdálenosti).
Je-li bojovník při protiútoku zraněn, hází na past Odl ~ zranění ~ přijde/nepřijde o zbraň. Je-li na něj úspěšně zaútočeno během přípravného postoje, hází si na stejnou past se silou naruší se/nenaruší postoj. Pokud se postoj naruší, je potřeba nové akce přípravný postoj.
Padne-li na k% 00 (na to se ale nemusí hrát, nebo si to můžete upravit), zbraň se nestvůře vzpříčí v tlamě, což je pro ni natolik drastické že jsou následky plně v kompetenci PJ.
Příklad (obsáhlý): Boris, člověk bojovník na 8. úrovni, je v lese zaskočen grizzlym. Mezi stromy nemůže grizzly zaútočit s rozběhem, ale přesto může být nebezpečným protivníkem. Boris má plátovou zbroj, obouruční meč, bonus za sílu +2, za obratnost +0 a odolnost +2. (Ač běžně velí svému vojenskému oddílu, nechal jsem ho teď bojovat samotného).
Má útočné číslo +2 + 7/+1 +1 (přesnost) = 10/+1. Jeho obranné číslo je +0 +6 = 6, OZ je -1.
Boris má bonus k iniciativě +4 za vícenásobné útoky (pokud je počítáte po +3 jako v pravidlech, je to jen +3) -1 za naložení, tedy celkem +3 a má 67 životů.
Medvěd má 38 životů, útočné číslo 6/+1 drápy + 7/+1 tlama, OČ +1+4 = 5. Má 2 útoky za kolo, tedy +6 k iniciativě.
Boris hodí na incku 4+3=7, medvěd 1+6=7 (smůla), tedy má iniciativu medvěd. Boris se rozhodne si v tomto kole zvýšit jednu obranu na úkor útoku. Útočí dvakrát a Boris se 2krát brání a přijde (jen) o 6 životů. Pak boris zaútočí s postihem -2 (soustředí se na obranu), hodí 1 + 10/+1 -2 -1 (rozd. vel) +1 (průraznost) = 9/+1. Medvěd se brání za 9 a není zraněn. Svou poslední akci použije Boris na přípravný postoj. Medvěd na něj svou poslední akcí zaútočí 2 +6/+1 + 1= 9/+1, Boris se brání 1 + 6 -3 = 4 a přijde o 6 životů. Na past hodí 8+2 = 10 - amulet štěstí od jeho matky slaví úspěch.
V následujícím kole medvěd hodí incku 10 a Boris jen 5. Bojovník v tomto kole vsadí všechno na štěstí a soustředí se na útok. Amulet boduje a medvěd útočí tlamou: 4 + 7/+1 +1 = 12/+1. Boris vší silou vbodne svůj meč do medvědovy tlamy. To jest hod 2 + 10/+1 +1 (průraznost) +1 (soustředí se na útok) +1 (délka 1-2) + /+4 (síla medvěda) = 15/+5. Medvěd se brání za 4 +1+0 = 5. Je zraněn za 15 životů a jeho útok je zastaven. Navíc je to bezmála polovina jeho životů a to medvěda obrátí na zmatený útěk. Boris, který by měl po zbytek kola postih k obraně -2 a už jen jednu obranu zbraní, si ulehčeně vydechne.
Doufám, že se bojovníkům bude nová schopnost zamlouvat.
Na závěr si uvedu pár poznámek, které upřednostnily tuto verzi před ostatními.
Není snadné se k použití protiútoku dopracovat, a chce to štěstí, ale jeho následky jsou smrtonosné.
Bojovníkovi pomáhá jeho síla, lepší zbraň, v případě že útok projde jeho zbroj i obratnost a posléze odolnost.
Nestvůře naproti tomu většinou nepomůže síla, leda že se více zraní, ovšem obrovská síla může protiútok smést. Pomohou delší čelisti (větší SZ tlamy). Pomůže obratnost.
Jak je vidět, je to pro ty, co mají rádi boj.
Diskuze
No , i když tomu ještě teď pořádně nechápu jak se to počítá , zasloužíš si 4* za to jakou sis s tím musel dát práci a za nápad Toť asi tak vše...
Hm, tak jo, no:))
PG: Beru, pouze za podmínky, že mi napřed složíš symfonii:))
Korath: PardGalen má úplnou pravdu. Takový 2ruční gotický
má třeba 3.2 kila (www.fabr-armorum.cz), a s tím si myslím,
že takový manévr zvládneš. Dost přesně se dá bodnout i jednoručně nevyváženou 2kilovou železnou tyčí něco přes metr. V DrD je ten obouručák težší, ale zase já určitě nemám sílu 16/+2...
Jinak co se týče té schopnosti: držel jsem se primárně zásady: jakékoli pravidlo vytvoříte, nemělo by to příliš měnit svět. Proto mi připadalo vhodné, že se to nedá použít moc univerzálně. Samozřejmě jsou jistě situace, a nebude jich málo, kdy může být vhodnější udělat 2 útoky. Výhoda je v tom, že nepřekonáváte pancíř nestvůry, a její sílu obrátíte proti ní. Ideální by tento zákrok byl proti pomalejší silné potvoře s kůží jako ocel, do které jinak marně bušíte. Dá se to udělat třeba i na vlka, ale asi to nebude mít význam.
V příkladu má Boris docela štěstí, ale zase ne moc, a zabít sám grizzlyho, to už je podle mě páka.
Korath klidně i v boji. Já se toho nebojim. Vyzkoušíme a uvidíme.
No, je ale rozdíl, když mi namíříš hrotem na obličej, když k tobě běžím, a je rozdíl to udělat v boji, kde střídá rána ránu a postavy jsou na sebe nalepený....
Korath v Drd je meč o něco těžší a váži 4 kila. Já jsem obouručním mečem bojoval, nevážil jsem ho, ale co si pamatuju, má tak ty tři kila. Jinak obouruční meč má délku kolem 150 cm a hlavně je vyvážený. Takže není problém s tím namířit a udržet ho tak. Taky si uvědom, že válečníci nejsou žádná ořezávátka a mají na to fyzičku. Tohle bych vůbec neřešil, ale pokud chceš můžeme udalt praktickou ukázku. Ty se na mě rozeběhneš a já ti namířim hrotem meče na obličej. Uvidíme jak to dopadne.
Dobrý nápad. Dobře rozvedený. Pouze malá poznámka: Máme v družině dva bojovníky a ajak je znám, určitě by radši použili dvakrát akci útok. To je ale jenom dohad. Jinak opravdu dobré. Bohužel máš pravdu - v praxi se to moc nepoužije. možná na nižších úrovních proti slnějším protivníkům.... 4*
Kolik má takový obouručák na délku? No tak si představte, že takovou délku držíte v ruce a snažíte se obouručně něco tak těžkýho nacpat nekomu do chřtánu.... Proto se mi nezdá, že tam není podobné omezení
PG: No vždyť to říkám. Však v tom příkladu je obouručák, ne? Jen dotaz: Jsi si jistý, že má obouruční meč 3 kila? Sice to tak nějak v pravidlech bude, ale já jednou takový šaršoun zvedal, 3 kila to určitě nemělo...
na první pohled (a nejen na něj) se to zdá příliš složité, ale myslím, že to dobře postihuje podobný případ a navíc se mi to líbí - 4*