Předměty

San Jie Gun Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 15

Skupina: Zbraně

Síla zbraně: 6/0

Kvalita zbroje: -2

Délka: 1-3

Cena: 1

Váha: 30 mn

Popis:

Typ: Střední – obouruční

Ilustrační obrázek

Co to je?

San Jie Gun patří do kategorie zbraní využívaných v zemích vycházejícího slunce, klasických zbraní (severo)čínských mistrů boje. Je podobna cepu, ale skládá se ze tří tyčí, zhruba šedesáticoulových (do 65cm) dílů, jež jsou z tvrdého dřeva (Buk, Dub, Mahagon, Eben atd.), či ratanu (materiál podobný bambusu) a v zájmu pevnosti se napouští olejem. Tyto tyče spojujeme asi sedmicoulovým řetězem.

Můžeme ho zařadit i do skupiny sekundárních zbraní, neboť se díky svému řešení na těle dá schovat, aniž by výrazně překážel třeba v boji (Bereme-li v úvahu jeho celkovou délku a možnost upnutí k tělu oproti zbraním jiným, jako meče, palcáty, šavle, kopí atd…)

V praxi

Tuto zbraň lze, podle toho kde se drží, použít jako dlouhou i kratší. Kdo bojoval proti cepu ví, že dokáže být záludnou zbraní. To o San Jie Gunu platí dvojnásob. Kdo bojoval s cepem ví, že není jednoduché ho ovládat a o San Jie Gunu to platí též dvojnásob, a proto je těžší osvojit si techniky boje s ním. Používat ho lze logicky z obou stran, nebo držením pouze střední tyče.

*Nepovinné pravidlo*

Dosáhnete-li při boji s touto zbraní alespoň 1000 zk., lze po výcviku u příslušného mistra snížit postih za obranu na -1. Ano, stejně tak hraničář jako zloděj, neboť toto není válečníkova schopnost při níž získává se zbraní bonus k útoku.

Slovo autora

Jsem toho názoru, že zbraň lze popsat čísly, kterými jsou popsány zbraně v pravidlech, neb proto byla zavedena. V zájmu hratelnosti a jednoduchosti je mnohem lepší vložit celý duch zbraně do základních údajů (SZ, útoč.,OZ, DZ) a minimálně využívat mimotechnické pomůcky. SZ je vyšší než u cepu, tedy šance na zásah je vyšší. Účinek je oproti cepu logicky nižší (SZ+útoč.), ovladatelnost a obrana je složitější (nižší OZ). Rozdíl mezi bojem na kratší a delší vzdálenost nepopisuji, berme to jako průměr hodnot. Tímto porovnáním lehce zjednodušuji důvody svého počínání. A vám asi nezbývá nic jiného, než mi věřit, nebo se se mnou přít. Děkuji za přečtení.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 15

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 1

Hmotnost je u zbraně uvedena na 20 mn. Nepamatuji si, že bych to tam dával. Psal jsem značně vyšší (nicméně jsem ji chtěl snížit, poté co jsem vzal důsledněji přepočet mn na kg, proto jsem dílo stahoval). Byl bych rád, kdyby ji příslušný redaktor zvýšil, neboť součet délek je vyšší než třeba okovaná hůl a bereme-li okované kraje a řetězy, tak to bude mít lehce více (řekněme 30).

Omlouvám se za tuto drobnou chybičku, která by mohla způsobit nějaké dohady, ale já za ni nemohu. V každém případě, díky složitosti ovládání, ale trvám na střední (obouruční), což jsem již vysvětloval nejen já. Děkuji za pochopení.


 Uživatel úrovně 5

Tak znova. K cepu to FAKT přirovnat nemůžeš. Cep je totiž "tyč" která má v průměru tak 5 cm. A nákončí kterým se mlátí do obilí má průměr 10 cm! Tahle zbraň nebude mít anit 4cm v průměru ke každé tyči.

A opět se opakuji, 60x3=180! tedy ne kolem 250-350 ! A to ,že to držíš na konci je směšné tvrzení, protože kfdybych ti tam nastavil palcát do krytu, tak by páka na této zbrani byla tak velká, že by se ti vytrhla z ruky. Ano ,asi bych se mi to otočilo na tělo, ale ja neco vydržim za cenu, že ty budeš odzbrojen.

Ad finty: rozhodně si dovedu řpedstavit nějaké podvlíkačk,y páky, odzbrojovačky, přehozy atd. Na to potřebuješ speciální výcvik, tedy podle chápáni PDrD finty.

A už se nebudu opakovat


 Uživatel úrovně 1

Dobrý den, dostal jsem se na tuto stránku po nějakých dvou týdnech a rád bych obhájil své dílo. Stručně jsem prolítnul některé kritiky a budu jakžtakž reagovat a vysvětlovat jak jsem jednal, proč jsem jednal. Je jasný, že většině z vás vůbec nevyjdu vstříc. Předem se musím omluvit - já jsem vytížený člověk.

Dílo jsem dal stáhnout z čekárny, proto mě překvapilo, že se zde objevilo. Nicméně redaktor usoudil, že nemá vážnější chyby, je tu. Tramtadadá.

Zbraň skutečně posuzujem jako cep, nebot vychází z principu více holí spojených řetězem. V číně bych to porovnával spíše s nunchukama (Takže žádná hůl, i boj se značně od ní odlišuje).

Boj vám půjde dobře, pokud si to rozumně upneme k tělu a složíme. Číňané tuto zbraň řadili do kategorie lehkých zbraní. Nepíšu, že to není znát, o tom není pochyb, ale vůči jiným středním zbraním (vezmeme-li v úvahu třeba i délku) to překáží značně méně, než třeba meče a palcáty. Navíc to nerachotí a lze se s tím pohybovat celkem rozumně i po střeše, či strmějších terénech, což využije třeba zloděj.

Ano, střední obouruční svůj smysl má, neboť jde především o obtížnost ovládání a ne, že by to mohli vzít do ruky. Takže i kdyby to bylo lehčí, stále bych dal, díky obtížnosti, jako střední obouruční.

Délka 1-3 má svůj smysl, držíme-li to za konec. I když, to je spíš taková fantasy představa, ale o tom hra je. Tedy, stejně tak jako kola nemůžeme přesně označit za desetivteřinová, tak ani délka sáhů při boji je těžko určitelná. Proto vybočuji z normálního pojetí délky.

pěkné je Kibe, že jsi mi sem dal, jak by měla zbraň podle tebe vypadat. Klidně mi napiš do pošty a hodíme spolu řeč. Já se ti pokusím vysvětlit, proč jsem to udělal jinak než ty, protože tvůj návrh se mi zdá hloupý. Hlavně ona čísla nevystihují danou zbraň.
Stejně okrem výcviku se zbraní bychom za chvíli mohli mít výcvik na každou. V rámci jednoduchosti a porovnáme-li san jie gun s jinými zbraněmi, patří ještě mezi středně silné zbraně, nijak nepřesílené. Tudíž ji ještě omezovat v číslech, dávat jí OZ nad nulu a zpřístupnit ji kouzelníkům a alchymistům považuji za hloupost.

Stejně tak "zvláštní manévry", či něco podobného je nemyslitelné. Bojuje se s tím, nikoliv kouzlí. Ovšem, můžete si najít videa na internetu, kde předvádí boj (spíše stínový) se san jie gun, ale tam nevidím "žádné zvláštní manévry", které by byly nutné zařadit, oproti jiným zbraním. To jak tam daní chlápci poskakují, to je holé mistrovství, které se může šermíř naučit s mečem apod.
zbraně tedy rozhodně nepatří mezi ty silné, je ovšem výjimečná a pokud s ní někdo hodlá být výjimečný, má ono nepoviné pravidlo a může se nechat cvičit třeba v nějakém klášteře.

Abych se dále neztrácel v kritice, tak to ukončím poděkováním vám všem za zhodnocení mého díla a názory, byť s některými nesouhlasím ohledně reaálných zkušeností apod. Tak se klidně dál vyjadřujte a reagujte, já se tu třeba zas zjevím a pokusím se to osvětlit opět z mé strany.


 Uživatel úrovně 8

Osobně si nedovedu představit, že by s tímto máchal kouzelník nebo alchymista... střední obouruční má svůj význam.


 Uživatel úrovně 5

tak opět příspěvek za Kibe
Ahoj, vlož za mě prosím komentář u té trojtyče(San jie gun) ...nefunguje mi to vkládání...díky Kibe.

Takovéto zbraně jsou náročné na ovládání(tedy bych to zohlednil počtem výcviků jako například Perilonská ostří na Asterionu)...Docela hezky s tím umí Jet-Li v závěrečném souboji(proti japonci s katanou) ve filmu Fearles(tam má celokovovou verzi této zbraně).

Pravidlově bych dal: 2-1-1 (pro plné ovládání jsou potřeba 4 výcviky)...pak by to bylo až 6-1+3. Kategorie: lehká oboruční, délka 1-3.


 Uživatel úrovně 0

Inu v mém systému byy se právě podobná zbraň docela hodila, ačkoliv bych si ji ještě upravil pro své potřeby. SZ udávám robustnostní materiálu a celkouvou údernou plochou, tedy teoretickou hodnotou způsobeného tupou zbraní, což by v tomto případě bylo tak 4 nebo 5. Útočnost je dotvářena tvarem útočné plochy, jak je ostrá, zahnutá a podobně, takže tady bych nechal 0, ačkoliv po přidání čepele by mohla mít i +1. Obrana zdá se mi býti lepší než u jednoduchého nunchaku, právě kvůli možnosti zpěevnění krytu rukou i jinak, odvážil bych se klidně přiklonit i ke dvěma šavlím a dát i +2.

Ocenil bych další vlastnost této zbraně a to kdyby její části byly duté a postupným uvolňováním řetězu by se uvolňovaly její jednotlivé části. V takovém případě by mohla vypadat zbraň jako tyč út 0 OZ +1 za délku obranné plochy(kopí s přidanou čepelí), cep s útočností +2 a OZ 0, nebo trojdílná tyč, ve které by měla maximální OZ 12.

Navíc by tato zbraň byla nejvhodnější pro sicca a zloděje, kteří by s ní po speciálním výcviku získali +1 k UČ/OČ zhruba stejně jako s dýkou, ačkoliv možná o trošku míň. Ostatní povolání by opravdu měla projít aspoň měsíčním školením. Zařazením bych ji nechal v lehkých dvouručních zbraních.

Taková tyč by však stála asi o něco víc a byla by ve své ostřejší podobě na seznamu nepovolených zbraní. Cena výcviku by se měla odrážet na ceně a charakteru světa, ve kterém je použita, minimálně však 2k10 + 15zl.

Co se týče délky, bude mít vždy 2, pokud nebude používána ve své úplně rozložené podobě na obranu, kdy každá část kryje 60 čísel těla, tedy 1 v rámci systému. Jiná věc bude, když se tyč(ve své ostřejší podobě) použije jako vrhací zbraň s dosahem 3, kdy útočník roztočí dvě části zakončené čepelí nad hlavou držíce poslední díl v ruce a mrští jej na nepřítele. Ten si do vzdálenosti 2 háže past obr ~8~uhne/neuhne, na vzdálenost 3 past obr ~7~ uhne/neuhne. Na vzdálenost 1 by se tato finta použít nedala. Úotčník se silou menší než 15 by si měl hodit na sílu, jestli zbraň udrží.

Shrnul bych to jako velmi pěknou možnost jak se vyřádit na rozšířeném soubojovém systému při rvačkách a vůbec spíše pro hráče orientované na pěstní souboje případně s lehkými zbraněmi.


 Uživatel úrovně 0

asi nejlepší dílo který tady zatim bylo a tak nízký hodnocení, hanba vám :-(


 Uživatel úrovně 5

Tož ...

tato zbraň, vezměme to logicky, je tyč. Bojová hůl - v řeči PPZ - hůl okovaná. Rozřízneme jí na 3 kusy, spojíme řetízkem a máme toto.
Jelikož to sou 3 kusy, které se těžce ovládají, tak by SZ měla být nižšé než u hole, jelikož SZ zohledňuje přívě i snadnost zásahu, což u takovéto zbraně je velice těžké.
to samé platí u OZ. U hole (cepu) jen nastavíme toporo a máme vystaráno o kryt, tydy bohužel ne, jelikož když to právě držíme tím I_I, tak je tu nebezpščí povolení kdytu té vodorovné prostřední tyče v žetězech. Ano, ono se tím dá různě vykrývat, klíčovat, dělat předkyty a machy pod čepelí, jenže na tohle člověk potřebuje sakra dobrej vícvik. Právě proto jsme volal po fintách, jelikož jen právě finty (byť třeba pro jiná povolání, ale na stejném principu jako šermířovi) by boj touto zbraní mohly udělat efektivní.

někdo se tu zasával délky 1-3. Opět se odvolávám na to, že tato zbraň je jen zozsekaná hůl, která má 2, ikdyž to držíme za konec. Hotovo.

Podle pravidel má být teda SZ i OZ měnší než u hole. Tyto psotihy by se daly yvážit jedině nějakými "zvláštními manévry"


 Uživatel úrovně 0

Folcwine: Ale cep nie je najpodobnejšia zbraň, najpodobnejšia je okovaná húl. San jie gun je založený na princípe nunchaku, ktorý je vlastne kópiou cepu... ale na ryžu! A rozdiel medzi našimi cepmi a ryžovými je podstatný, ako som už písal.
Ideálny postup by bol urobiť nunchaku a z toho potom san jie gun.

K OZ: Mečom sa ale bráni horšie, aspoň teda tým, ktorý je v pravidlách. San jie gun mávýhodu v tom, že ho môžeš "zalomiť" do tvaru I_I a na spodnej tyči zachytiť úder, čo sa s mečom dosť dobre nedá (resp. dá, keď chytíš čepeľ, ale nie až tak efektívne). Nehovoriac o tom, že je možný kryt, pri ktorom je jedna okrajová časť rovnobežná s predlaktím a zvyšné dve kryjú stred tela (to sa s mečom nedá už vôbec).

Dve dýky: a presne to je moja pointa. Pravidlá proste nezohľadňujú (z hľadiska typu), aký výcvik je potrebný na to, aby sa dal využiť plný potenciál zbrane/zbraní.

Na druhej strane je pravda, že zaradenie do typu je značne subjektívne, a tak počkám s hodnotením, kým sa k tomu vyjadrí sám autor.

S pozdravom,
Alden Nahlilairon


 Uživatel úrovně 5

Samurai: Alchymista ani kouzelník bojové bonusy nenasbírají, neb toto zbraň neumí používat (střední mohou pouze válečníci, hraničáři a zloději). Jinak +rep za plnohodnotný rozbor díla.

Alden Nahlilairon: OZ dle mého malé není - s mečem se dá brínit lépe než s tímto (můj názor. Meč má -1. Typ dle mého je také správně. S holí umí švihat každý. Bodat s dýkou také.

Pokud jsou dvě dýky, nemusí to znamenat, že útočí s oběma zaráz - může to také znamenat, že pouze jednou útočí a ta druhá je pro hrozbu (a občas se jí může bránit). Typ střední je dle mého správně.

DrD přesně nemá definované, proč mají dané zbraně dané parametry. Autor napsal, jak dospěl ke svým. Dle mého v jeho logice není chyba. To že ty při určování vycházíš z jiných parametrů neznamená, že to autor má špatně. Dle mého zvolit si nejpodobnější zbraň a podle rozdílů provést změny je nejlepší postup. A to také autor udělal.