Předměty

Bič Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 17

Skupina: Zbraně

Síla zbraně: viz níže

Kvalita zbroje: -2

Délka: viz

Popis:

Chtěl bych vám říci že jestliže najdete toto dílo ve stejném zpracování jen s detailní úpravou na http://www.drd.cz/read.php?table=6&iid=723 tak je to moje dílo... dal jsem ho i na jiné stránky aby o něm vědělo co nejvíce lidí...

Než začnete číst tyto řádky, tak bych vás chtěl poprosit, abyste nekoukali moc na počty pramenů (neporovnávejte je s biči v tomto světě musel jsem to upravit pro pravidla DrD) a na podobné věci. Takže doufám, že se vám bude líbit můj rozsáhlý popis bičů s jejich hodnotami…

Popis Biče

Každý bič se skládá z rukojeti, růžice, hlavice, poutka, těla biče, nástavce a práskačky.

Rukojeť- standardním materiálem bývá dřevo nebo kost, v němž je zavedena duše (místo, od kterého se začíná plést bič a prochází celým tělem). Rukojeť může být opletená, nebo nikoli. Délka rukojeti se zpravidla pohybuje okolo 15- 20 coulů (podle typu). Delší rukojeť umožňuje poměrně dobře vést bič (nezvětšuje ÚČ ani OČ).

Růžice- je záštita biče, bývá ale většinou jen ozdobou. Sloužila hlavně jako zakrytí a upevnění spojů kůží, které bičař používal na tělo biče. Pletení růžice je také znakem každého bičaře, ale nesmí být nikdy příliš masivní.

Hlavice- U meče slouží k tomu, aby vyvážila zbraň a zároveň, aby zbraň vyklouzla z ruky. U biče je jenom aby nevyklouzl…

Poutko- je zabudováno buď v celé délce rukojeti (výhody kosti, jde skrze dutinu) a zapleteno buď v růžici, nebo v hlavici. Má stejné výhody jako hlavice.

Tělo biče- je sestaveno z duše a vrchního opletu. Duše může být z volně položených pramínků (jednodušší a levnější varianta o 1zl u každého biče), nebo může být vytvořena (u dvaatřiceti pramenných bičů) z několika vrstev opletu. Také je velký rozdíl, z kolika řemínků se skládá oplet. Obecně lze říct, že čím je bič tvořen z více řemínků, tím je bič kvalitnější. Oplet může být tvořen ze čtyřech pramenů nebo až také ze dvaatřiceti pramínků.

Nástavec- je vždy úměrný délce, tady asi jedna šestina délky, je to proužek tlustší kůže zhruba palec široký připevněný k tělu biče, také se pravidelně zužuje. Může být též tvořen kulatým řemínkem. Na jeho druhý konec se připevňuje práskačka. Nástavec je vyměnitelná část biče, protože se spolu s práskačkou při práci s bičem opotřebovává. Dodává mrštnost biči. Opotřebitelnost cca po jednom roce stálého používání.

Práskačka (tykadlo)- Je to koncová část biče. Tykadlo pro přesný zásah a také část, která vydává tak nezaměnitelný výstřel - tedy prásk. Materiálem na její výrobu mohou být proužky slabé kůže, hedvábí...atd. Práskačka= tykadlo - vypadá to jako více proužků kůže pohromadě, které tvoří svazek…

Věci potřebné pro vytvoření Biče:

Materiál- Nejlepším (ale také nejdražším materiálem) k výrobě bičů je klokaní nebo jelení kůže. Je pružná, pevná, ohebná a trvanlivá a to jsou také požadované vlastnosti biče. Biče lze vyrobit i spletením provazů. Jsou to také biče, ale jsou hůře ovladatelné. Na druhou stranu jejich zvládnutí je těžší (určení hodnot nechám na PJ, je to velice ojedinělé).

Správný bič- záleží, na co ho chceme. Minimální prostor k použití biče je polokoule o průměru minimálně o sáh větší, než je délka biče. Z toho nám vyplývá, že použitelná délka biče je mezi 1,5- 6 sáhu. Čím delší bič, tím je jeho hmotnost těžší a má větší hybnost, setrvačnost a tím také může daleko více ublížit. Jinak řečeno, krátkým bičem můžete roztrhnout kůži- hodně dlouhým a těžkým můžete zlomit i kost. Biče do délky 3,5 sáhu jsou rychlé a dobře ovladatelné, s narůstající délkou se tyto vlastnosti zhoršují. Bič by se měl od rukojeti k práskačce pravidelně zužovat, to mu totiž dodává rychlost.

Kdo plete biče?

Bič uplete honák (ale jen z 8 pramínků). Pravděpodobnost, že uplete honák kvalitní bič z osmi pramenů, je stejná, jako že uková kovář kvalitní meč. Když chcete koupit kvalitní bič, tak jej musíte kupovat u koželuha (ten, co opracovává kůži, vyrábí kožené zbroje a jiné kožené výrobky).

Nosnost Biče:

Aby si postavy mohli vybrat bič, tak by měli také vědět, kolik zátěže takový bič unese… Je to tak, že jeden pramínek, ze kterého se bič plete, unese 100 mincí.
Takže příklad: Bič, který je upleten z 22 pramínků, unese 2200 mincí.
Což znamená, že bič by unesl třeba takového trpaslíka, který podle pravidel váží 1100- 2000 mincí…
Hlavně nezapomeňte postavám při použití biče v tahové zátěži sečíst jejich váhu i s vybavením… (pokud se toho vybavení nějakým způsobem nezbaví…).

Životnost Biče:

Normální bič má životnost okolo jednoho roku při pravidelném udržování. Některé biče vydrží déle díky kvalitní kůži, která byla na jejich výrobu použita… Jsou věci, které biči škodí, takže vydrží kratší dobu… Jedná se o věci, které se někdy vplétají do biče - tzv. ozdoby - když bič má tyto ozdoby, tak vydrží o polovinu kratší dobu jelikož ozdoby biči škodí- prošoupávají kůži a ta se poté přetrhne. Další příčina je, že se o bič majitel nestará, v tom případě bič vysychá… Bič by měl být opečováván, jelikož se opotřebovává a kůže vysychá (to neznamená, že ji budete máčet- tím se znehodnocuje!!!) Takže jej budete muset každý den „promazávat“ speciální mastí olejovitého typu. Je to černá tekutina ve flakonku- jeden flakónek= 10 použití (doporučená cena je okolo 5st, prodává jej koželuh či alchymista podrobný popis této tekutiny udělám až jako samostatné dílo). Bič by se měl promazávat aspoň jednou za dva dny, jinak vydrží o polovinu kratší dobu používání… Také se musím zmínit o tom, že bič nesmí být vystavován nějakému mokru, už i vlhko mu nedělá dobře. Pokaždé, když je mokrý, tak by měl být pečlivě osušen a promazán…

Doplňky- Do biče lze také zaplést i jiné věci jako například malé železné hvězdičky nebo co hráče napadne, ale je logické, že tam nezaplete třeba kámen o velikosti pěsti nebo dokonce něco většího… Takovéto věci budou mít vliv u Biče jen na jeho útočnost nikoliv na ÚČ!!! Ozdoby nemusí mít ostré tvary, na to, že se zvýší útočnost, má vliv rychlost biče. Jelikož rychlost práskačky při prásknutí je větší jak rychlost zvuku (díky tomu také ten nezaměnitelný „prásk“. Asi všichni usoudíte, že při takovém zásahu vám bude jedno, jestli ozdoby mají, nebo nemají ostré hrany…). Bič s těmito věcmi zraní navíc za 1-2 životy (útoč +1 až +2 podle PJ). Tyto biče mohou používat jakékoliv postavy. Bič zvaný "Lamač" mohou používat také jenom jisté postavy (důvod viz níže).

Příklady bičů používaných k boji:

Dvanáctipramenný bič:
SZ: 2/ +2
OZ: -2
Délka: 2 sáhy (délka 2)
Váha: 25mn
Je tvořen: z 12 pramínků
Cena: 4zl

Bič je z kravské kůže, která je těžká a hlavně ne tolik ohebná. Pro zajímavost: Takovéto biče se používaly na různých gladiátorských a otrokářských zápasech. Bič není tak dobrý, jako jsou ty, co budou zmíněny níže. Zato je to nejrozšířenější bič mezi lidmi. Unese 1200 mincí, což není na moc velkou zátěž. Tento bič se řadí do třídy středních jednoručních zbraní.

Dvaadvacetipramenný bič:
SZ: 3/ +2
OZ: -2
Délka: 3 sáhy (délka 3)
Váha: 30mn
Je tvořen: z 22 pramínků
Cena: 8zl

Bič je z ovčí kůže, je totiž měkčí, takže se lépe splétá. Takovýto bič používají různí zloději a jim podobní lidé. Tento bič unese 2200 mincí. Je to velice všestranný bič. Tento bič se zařazuje do středních jednoručních zbraní.

Dvaatřicetipramenný bič:
SZ: 4 +2
OZ: -2
Délka: 3,5 sáhy (délka 3-4)
Váha: 35mn
Je tvořen: z 32 pramínků
Cena: 16zl

Bič je vyroben z jelení kůže nebo, pokud jsou v krajích, kde žije klokan, tak je z klokana. Tento bič má využití v jakékoliv příležitosti (proti střelbě ne). Unese 3200 mincí, což je průměrný kroll. Tento bič má o jeden rok větší životnost. Také se řadí do středních jednoručních zbraní.

Bič Lamač:
SZ: 3 +6
OZ: -2
Délka: 5 sáhy (délka 5)
Váha: 60mn
Je tvořen: z 32 pramínků
Cena: 25zl

Bič je vyroben ze směsice kůží (jelení, kraví, ovčí). Je to speciální bič, který mohou používat pouze postavy velikosti C, protože je tak dlouhý a vyrábí se jenom v této délce. Kdyby byl kratší, tak nemá ten účinek, aby dokázal zlomit kost…(Velikost útoku pro zlomení kosti by měla přesáhnout 20, jinak nechávám na úvaze PJ). Také unese 3200 mincí. A jako jediný je považován za těžkou jednoruční zbraň. Každé zranění tímto bičem je stínové tedy kromě zásahu, který zlomí kost- ten je za normální životy…

Jezdecký Bič:
SZ: 1 +0
OZ: -1
Délka: 1 sáh (délka 1)
Váha: 15mn
Je tvořen: ---
Cena: 2-3zl

Tento bič je výjimkou mezi již zmíněnými biči tím, že se nepoužívá hlavně k boji (je předpoklad, že této biče mají hrdinové), ale k popohánění koní při jízdě, aby vás nebolela paže, kdyby jste chtěl pobídnout koně… Bohužel bič nepřidává k rychlejší jízdě, když jím pobízíte koně (PJ může toto pravidlo libovolně změnit). Na jejich výrobu je zapotřebí hodně pružný ale zato pevný proutek, který se oplete kůží a na jeho konec se připevní přeložený silnější proutek kůže. S tímto bičem nejdou dělat žádné zvláštní útoky (bojové možnosti) a také se na něj nevztahují žádné bonusy (viz konečné přídavky).

Bojové možnosti:

Každým bičem je možno někoho zpráskat, což je nejčastější použití biče. Není to ale jediná možnost, co s bičem můžete dělat, můžete ho používat místo lana atd.
Každý z bičů lze namáčet v soli a takové namáčená trvá 3 směny (30 minut)… Útočnost se zvýší na 1k10 ran bičem, zásah tedy způsobí o 1 vyšší zranění, ale platí to jenom, když je dotyčná postava zasažená na holý kus těla. Žádný úctyhodný majitel biče tuto „prasárnu“ neudělá.
Bičem jde i určitou osobu odzbrojit. Pro upřesnění- bič se neomotá kolem ostří meče, ale kolem záštity nebo ochranného koše, jako má kord, ale u bodných zbraní (oštěp atd.…) se bič omotá těsně za špicí zbraně. Je to útok na zbraň, do OČ zbraně se počítá její OZ a obratnost majitele zbraně. Pokud se útočníkovi povede zbraň zachytit, tak si postava, která drží obmotanou zbraň, hodí proti pasti. Vlastnost je Sil~5+ síla bičaře~ nic/ vytrhnutí zbraně z ruky. Vytrhnutá zbraň leží u nohou majitele biče. Pokud oběť odolá vytrhnutí biče a přehodí past o dvojnásobek velikosti pasti, tak byl bič vytrhnut z rukou majitele a poutko bylo přetrženo. Nebo pokud past jenom přehodí, tak Bič sklouzl ze zbraně.
Bičem jde také někoho škrtit. Tuto schopnost biče lze použít, kdykoliv kdy má bičař čas na přípravu (po třech úrovních používání biče jde takto zaútočit bez přípravy) bičař si hodí proti pasti obratnost ~ 12 ~ obmotání kolem krku/ neškodné minutí, postava nesmí mít chráněný krk nějakou zbrojí (konečné slovo má PJ). S každým tisícem zkušeností nabytým pomocí biče si může postava snížit nebezpečnost pasti o jedna, ale nejvýše celkem o tři (což nám velmi omezuje některé postavy v používání této „finty“). Oběť nakonec zaslechne pouze prásknutí biče a jeho obmotání kolem krku. Oběť si hází proti pasti: Int~10~udržení svých věcí v rukou a dělání s nimi, co oběť uzná za vhodné/ upuštění všeho co měla postava v rukou a okamžité chytnutí biče. Když oběť v rukou nic nemá, tak se chytí automaticky biče. Oběť si hází proti pasti, která je udělaná podobně jako u vodníka utonutí (také schází vzduch k životu). Oběť se dusí 3 kola a proti pasti si hází 1k10 (použitá vlastnost je Síla). V 1. kole- Sil ~7~ztráta 1 stínového životu/ oběť se dusí
V 2. kole- Sil ~ 8 ~ ztráta 1k6 stínového životu/ oběť se dusí dál
V 3. kole- Sil ~ 9 ~ ztráta 3k6 stínového životu/ oběť je v bezvědomí na 1k6 směn. Tak a teď trošku rozšířeněji: Když bude chtít bičař obmotat bičem třeba ruku či nohu, tak si hodí normálně na útok s tím, že to před hodem musí oznámit svému PJ, zároveň mu ale řekne jakou část těla bude chtít obmotat. Pokud bude zásah aspoň za jeden život, tak se bič omotal za chtěnou část těla. Pokud zásah nebude, tak bičař neškodně minul. Když je část těla obmotána, tak se hází na past (přitáhnutí ženy za ruku, podtrhnutí hody nepřítele atd…) Past je Síla ~ 5+ síla oběti ~ bič byl vytrhnut bičaři z rukou/ bičaři se povedla věc kterou zamýšlel (přitáhnutí ženy, podtrhnutí nohy atd…) Pokud bude třeba oběť na útěku před bičařem tak se může vynechat ta část boje, kde se ti dva přetahují o tu část těla, která je obmotána bičem. Taková oběť automaticky padá na zem a vstává jedno kolo…
Pokud je cílem předmět (tím se myslí neživá věc např.: Vlajková tyč na domě atd…) tak si bičař hodí proti pasti trefení se. Past je Obratnost ~ 5 až 7 ~ bičař se netrefil/ bič se zachytil na požadovaném místě a je možno se např.: přehoupnout na druhou stranu či něco jiného.
Všechny popsané akce jsou na jedno kolo, tedy pokud v dané akci není zasunuta podakce (dušení atd.)
Když postava chce používat dva biče najednou (v každé ruce jeden), tak potřebuje dvojnásobný prostor pro jejich používání. A zároveň si dovoluji nastolit pravidlo, že dva biče může používat pouze postava, která má bonus za obratnost +2 a více (není jednoduché vládat dvě mrštné věci najednou). ÚČ dvou bičů, jak různých, tak i stejných, zjistíte tak, že sečtete ÚČ a odečtete 2. Útočnost zjistíte tak, že sečtete útočnosti a odečtete 2. OČ se nemění, zůstává pořád na hodnotě -2. Když má postava dva biče, nemůže se pokusit o žádnou akce typu - škrcení nebo odzbrojení (PPE 1.6 šermíř také nemůže použít fintu, na kterou je zapotřebí jedna zbraň, když má v každé ruce zbraň).

Konečné přídavky k Biči:

Jestli budou postavy chtít použít jed, tak mohou, ale nikdy by neměli máčet celý bič v jedu, ale jen práskačku nebo ozdoby.
Jediné povolání, které má pro používání biče bonus, jsou zloději (ti mají +1) a též lupiči (kterým se při přestupu na 6. úroveň zvyšuje na +2).
Bič má největší účinek na tři čtvrtiny jeho délky (zaokrouhlujte nahoru), v této vzdálenosti se připočte +1 k útočnosti a na bližší vzdálenost má postih -1, na koncovou vzdálenost biče je nulový postih… Také by si postava měla nechat vysvětlit od prodejce, jak se bič používá, jinak má celou jednu úroveň postih -1 k ÚČ i OČ při používání biče… Vysvětlení bude trvat něco okolo jednoho až tří dnů, ale to nebude postava umět používat bojové možnosti biče, pokud se je bude chtít naučit, tak výcvik s bičem bude trvat celý týden… Sama od sebe se postava tyto bojové možnosti naučí až po jedné úrovni používání biče.

Upozornění: Každé zranění způsobené bičem je jen stínové (to neznamená, že když bude hod na útok veliký, že nemůže způsobit zranění i za opravdové životy, nechám velikost útoku na úvaze PJ). Další upozornění je, že k útočnému číslu se připočítává místo síly obratnost!!! Každý útok vedený bičem na nepřítele, který je ve zbroji, znamená započítat pro obránce dvojnásobnou kvalitu zbroje.

Příběh

Malý Dick přeběhl šopku a rychle slezl ze žebříku z půdy. Měkce jako kočka seskočil poslední dva stupně a opatrně se rozhlédl. Kolem nebylo živé duše a chlapec se vesele zašklebil. Pak vyrazil tiše podle stavení k remízku na vzdálenou vojtěškovou louku sedláka Marmara. Srdce mu zběsile tlouklo mladistvým nadšením a na hrudi tiskl nějaký předmět zabalený ve starém plátěném pytli. Dick doběhl až na louku, ale před koncem cesty trochu zpomalil. Nebylo by dobré, aby ho kamarádi viděli udýchaného. Už tam na něj čekali. Matěj, Jan a tlustý Hemin, sedlákův synek.
„Tak co máš???“ volal už z dálky Janek.
Dick se neobtěžoval s odpovědí. Pomalu k chlapcům přišel a pozdravil. Pak si sedl na bobek a ostatní hoši s posvátnou hrůzou zírali, jak pomalu otvírá svůj tajemný balíček. Dokonce i Hemin, který do teď dělal, že ho celá záležitost nezajímá, se zvědavě naklonil. Dick pomalu z pytle vyndal starou, ale kvalitně a pečlivě sešitou koženou mošnu. Vak byl uzavřen asi deseti olivkami, ale ty nebyly pro šikovné ruce chlapce žádnou překážkou. V mošně byl pytlík s tajemnými mazadly, krabička s nějakými háčky, motouz a hlavně v jemném plátýnku zabalený…dlouhý a krásný, kožený bič. Hoši bezděčně vydechli. Bič nebyl zamotán, ale pečlivě stočen do spirály, a i když se muselo jednat o starý předmět, byl velmi zachovalý. Do popředí se protlačil Matouš:
„Fíha, to musí být alespoň dvacet let staré. Myslíš, že ho tvůj děda měl skutečně s sebou ve válce?“ zeptal se s neskrývaným obdivem.
„Blbost,“ odsekl tlustý Hemin dříve, nežli stačil Dick cokoliv říci. „Určitě ho má od nějakých komediantů. S tím byste u nás nevyplašili ani krysu,“ dodal přezíravě.
Dick se naštval. „Děda mi říkal, že za mlada chodil s nějakými přáteli po světě a že svůj bič měl pořád u sebe. Taky říkal, že viděl bazivlka, ducha a bludičku. Jo, a taky nějakého lva a že před jeho bičem utekl i hladový medvěd.“
„Ducha, jo? A medvěd že utekl před tímhle špagátem? Jsou to samé plky.“
„Já věřím Dickovu dědečkovi,“ přidal se do začínající hádky Janek. „Ten nikdy nelhal a jednou zachránil našemu tátovi v horách ovci. Ale také se mi nezdá, že tím mohl odehnat medvěda. Ducha možná, toho asi rozehnal na mlhu, ale medvěda?“
Dick se díval vztekle na Hemina, ale zamračil se i na Janka.
„Vážně, vzdej to, siroto, a odnes si ten provázek zase domů,“ dotíral tlustý Hemin.
To už bylo na Dicka moc. Siroto mu nikdo neříkal, i když všichni věděli, jak zemřeli Dickovi rodiče tenkrát při požáru. Dick zaťal ruce v pěst a vrhl se po Heminovi jako kámen střelený prakem. Oba padli na zem a začali se prát. Hemin takový obrat nečekal a neuměl se ani moc bránit. Dick do něj bušil jako zbavený smyslů. Ve chvilce, kdy je od sebe druzí dva kamarádi na okamžik odtrhli, přiskočil Hemin k Dickově torně a hrábl po biči.
„Tak pojď, ty špíno žebrácká,“ zavřeštěl pomstychtivě přes rozražený ret. „Já ti ukážu, kam patříš.“ dodal tiše a s jedovatým zasvištěním rozvinul zbraň. Pak se rozmáchl a vší silou práskl. Bič ve vzduchu vytvořil tvar S a Heminovi vyšvihl oko.

Dick seděl tiše na krytém voze s hlavou v dlaních. Nemohl se zbavit ozvěny Heminova jekotu. Stále ho provázela, ve dne i v noci, kdy se budil zpocený ze spánku. Mastičkář řekl, že Hemin už na pravé oko nikdy neuvidí, ale rána v obličeji časem sroste a zajizví se. Vzteklý sedlák Marmar vykázal děda i jeho z chalupy, a proto teď odjíždějí na sever. Děd tam prý má nějakého „velmi malého“ kamaráda. Děda se na Dicka ale nerozzlobil jako obyčejně, kdykoliv něco provedl. Jen se k němu ten večer naklonil a vážně mu řekl:„Sáhl sis na smrt, chlapče“.

Poděkování

Děj napsal Vedro a moc mu děkuji za veškerou výpomoc!!!

Chci poděkovat všem, co na tomto příspěvku dělali, ale bohužel si nepamatuji všechna jména, takže doufám, že víte, kdo jste mi pomáhal, a můžete si tak přibrat moje díky…

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 17

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Vzhledem k tomu, že už jsem si s bičem hrál tolikrát, že o tom něco málo vím, tak můžu s klidem oznámit, že je to dobře zpracovaný a je to reálně pojatý. Když se podívám na ty rány po biči na svých rukou, tak bych klidně zvýšil i útočnost.

S pozdravem, Saragon


 Uživatel úrovně 0

Snoch: Z prvu ti chci poděkovat za chválu a připomínky bohužel teď stím již nic dělat nemohu... je to škoda... ale jak jsi sám napsal tu úpravu sloupců mám rozházenou a já jsem jí takto neudělal udělal jí takto již redaktor... nevím jestli je to dobře nebo špatně já jsem měl rozhodně příběh na prvním místě... ale to je již asi také jedno... rozhodně si vezmu k srdci vše co jsi mi napsal a budu doufat že mi tvá chvála nestoupne do hlavy... ;o)

Fafrin Vok atd.: Tobě taktéž děkuji... jakožto všem co sem napsali jak kladné tak i záporné hodnocení (viz Folcwine :-))...

Zerafel: Děkuji za chválu a připomínky jsou pádné což znamená jak řekl nebo spíše navrhl Snoch klidně by šlo přidat bonus +1 k pohybu koně dejme tomu třeba na cca 1k6 směn...
Upuštění zbraně následkem škrcení je podle mě závislost na inteligenci jestli si ta postava uvědomí možnosti toho že drží v ruce třeba měč... v závislosti na nečekanou akci která se udála... ohledně čísel je to vše na dohadech nebo spíše domluvě... rozhodně jako PJ máš možnost si to změnit... :-)Takže vám děkuji a očekávám další psaní...


 Uživatel úrovně 5

Zdravím autora...

Vidím, že práce v dílně přinesla celkový (relativní) úspěch. Mě osobně se dílo líbí - oceňuji tu práci a píli, se kterou autor toto dílo tvořil. Zde bych chtěl říct, že v případě takových děl nehrají roli ani tak čísla, jako spíš realistické ztvárnění. Pj má takto hlubokou studnici znalostí (opravdových), které může prostřednictvím sebe předat hráčům. Může jim ústy mistra bičů vysvětlit jejich výrobu, použití, druhy, styl boje, může jich naučit s nimi práskat, což ostatně není zase tak lehká věc...Je to rozhodně lepší, když se hrou hráči naučí i věci, které jim v budoucnu k něčemu budou, než když jsou neustále nuceni pánem jeskyně pamatovat si hebrejsko-wikingsko-elfské názvy měst a říší jeho světa. Takové informace po hře nejsou nikomu k ničemu...

Líbí se mi ty všudypřítomné malé bonusy (viz Doplňky) k boji či jiným věcem v závislosti na různých dodělávkách. Činí to hru zajímavější a variabilnější – rozhodně nepotkáš dva lidi se stejnými biči :o)

U jezdeckého biče bych vše vyjádřil bonusem na pohyblivost koně – nějak tak, jak ti řekl Snorch níže.

Bojové možnosti – asi největší slabina díla. Vše je zde totiž jen nastíněno. Která povolání mohou kterou fintu použít a od které úrovně? Kde by se ji mohli naučit a za kolik? Snad mi nechceš říct, že se je postava naučí prostě tím, že chytne do ruky bič…

Některá čísla nám trošku pokulhávají. Máš tam past na int – 10, číslo bych snížil a dal bych tam raději past na odolnost: odl – 6 – postava vše dělá dle uvážení / pustí věci.

Je možné při škrcení i bojovat – může na tebe škrcená postava útočit?

Píšeš, že se past na obratnost snižuje každými 1000 nabytými zkušenostmi s bičem. Funguje to podobně jako přesnost? Počítají se i zkušenosti za nebojové akce nebo si musí Pj dělat speciální poznámky pro zkušenosti s bičem?
Ta –1 past za 1000 zk se mi zdá moc – navíc to nemáš nijak omezené, takže kdybych uměl s bičem od 1. úrovně (žádné omezení úrovní), mohl bych mít na 36. úrovni past rovnou ,,tady si představ dvojciferné záporné číslo“. Proto bych to omezil na prvních 6 úrovní – nebo by ten bonus postupem času zvedal nároky na zkušenosti (podobně jako přesnost).

Existuje nějaká šance na zničení biče, pokud se jím bráním? Možná by tam nějaká ta šance mohla být…

Velikost útoku bych nechal na normálních životech – i bičem se dá zabít, jeho ránou otevřeš šrám do těla, přerazíš kost i vaz.

Úprava je ale hrozná. Kdo se má v těch fintách vyznat, když je máš v jednom odstavci?

Celkové hodnocení mohlo být 5*, ale máš tam chyby, sic ne zase tak závažné, ale stačí to na –1*….čili ti celkem dávám 4* za vysoce nadprůměrné dílo a za geniální převedení znalostí o bičích ,,na papír“

S pozdravem a úctou…zerafel


 Uživatel úrovně 0

Je to pěkné, což o to, ale občas to z něčím koliduje (poškození zbraně, finty, škrcení - použil bych spíše plavání v PPP)


 Uživatel úrovně 0

Je to kvalitní příspěvek. Od začátku se mi to líbilo. Stručně a přitom dostatečně si popsal jeho vzhled, věci potřebné pro výrobu biče..

bič Lamač-Jen pro velikost C? Už zpočátku si psal o takových velkých bičí co mohou zlomit kost. Kde si k nim přišel? Jestli z našeho světa tak je musel (nebo slabší varianta) někdo používat. Já bych uvítal i pro velikost B (třeba jen pro válečníky-dát to jak zbraň "těžká")

Jezdecký bič-Neviděl bych jako přílišné zesložitění kdyby si dal k němu bonus +1 k pohyblivosti koně,nebo jen jedno číslo (když ho na něj používáš), třeba jen na určitou dobu. Podle pravidel koně velmi zpomalí když na ně usedne nějaký dobrodruh a pak to někdy vypadá že barbar válečník si jen tak přesprintuje koníka. To jedno číslíčko by mi přišlo vhod, ale nic ti za to nebudu snižovat páč je to dosti zanedbatelné.

Bojové možnosti: Chm tak tam se mi to líbit přestalo. Neškodilo by to oddělit mezerami, i když jsem si vědom že to tak mohl dát redaktor aby to nezabíralo o těch5 řádků víc místa (Na úkor přehlednosti).

Máš tam mnoho zbytečných pastí. Pár věcí si z toho odnesu, ale například to škrcení by šlo udělat mnohem jednodušeji. Místo vymýšlení nového pravidla bych pro to použil (nebo upravil) pravidlo pro topení se (v pravidlech). A takovým stylem bych se řídil i nadále.

Příběh jsem si moc nepřečetl, je to pravidlová rubrika. Uvítal bych ale kdyby byl na začátku, je to přeci něco co má čtenáře "navnadit" (I když za to může nejspíš redaktor).

Přes to, že už téma biče tu bylo rozpracováno a že dílo má chybky ti dávám 4* neboť jsem si z tohoto příspěvku přeci jen něco odnesl a hezky se mi to četlo.


 Uživatel úrovně 0

Swoedfish: bylo by odemě blbé strhávat na sebe chválu když mi stím pomáhali jiní lidé... řekněme to takto...

Chtěl jsem udělat bič a tak jsem se doufám aspoň dost ptal aby to za něco stálo :-)


 Uživatel úrovně 0

velice kvalitní příspěvek, o bičích toho víš opravdu hodně


 Uživatel úrovně 0

Indužkfalfovo prasátko: ono to emělo být nič proti ženám ale mělo to vyznít tak že to zvládnou i ženy které jsou křehčí... a nemají takovou sílu a mnohdy jsou zbrklejší jak muži... ale to je podle toho jaká ta žena je... :-)

Dradol: Bič je s měkým I ale to ej fuk... díky ti...


 Uživatel úrovně 1

myslím, že to značí to že sis o byči něco přečetl a zistil a to je vždy super


 Uživatel úrovně 0

Ta tvoje poznámka o tom, že se dvěma biči uměla dokonce i ženská je......no, dost hloupá.
Profibody jsou součástí už DrD.
Jinak doufám, že jsi příspěvek psal líp, než tady komentáře. Jestli ne, tak teda obdivuju toho, co to opravoval.
Jinak se mi to docela líbilo a to, co se mi nezdálo už stejě napsali dřív.