Předměty

Falarica Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 25

Skupina: Zbraně

Síla zbraně: 5/+1

Cena: 5

Malý dostřel: 5

Střední dostřel: 10

Velký dostřel: 20

Váha: 25 mn

Popis:

Pozn.: tento příspěvek si nedělá naděje na to, aby byl nějak mimořádně originálním nebo široce přejímaným. Chce jen pro účely DrD zpracovat zbraň sice málo známou, avšak skutečnou a zajímavou.
Falarica byla speciální a obávanou zbraní, kterou používali příslušníci keltiberských kmenů v Hispánii (dn. Španělsko a Portugalsko). Zprávu o ní (stejně jako její popis) nám zanechal Titus Livius v souvislosti s Hannibalovým obléháním Sagunta.
Případným zájemcům o tuto zbraň z řad PJ radím, ji užívat stejně, jako byla užívána ve skutečnosti. Tedy jako speciální zbraň nějakého málo početného a izolovaného etnika a určenou pouze pro armádní užití (tedy dle PPE - Svět).

*** Cena se bude lišit podle místa a okolností. Nejnižší bude přímo u toho kmene, který ji vyrábí a používá.

Lze ji použít i v boji tváří v tvář. Pak má sílu 3, útočnost 0 OZ -2 a délku 2

Falarica je oštěpu podobná zbraň, respektive druh oštěpu. Slouží k vrhání, výjimečně se dá použít i jako projektil do některých druhů šípometů.

Je tvořena ratištěm z jedlového dřeva (dlouhým zhruba 130 coulů), které je po celé délce oblé, s výjimkou konce, odkud trčí kovová násada. Tam je čtverhranná. Právě tato čtverhranná část ratiště činí falaricu falaricou. Je totiž omotána koudelí a napuštěná smolou. Samotná kovová násada je pak dlouhá asi 50 coulů (tedy dost na to, aby mohl probodnout člověka ve zbroji) a je ukončena malým plochým hrotem (ten je dlouhý asi 3-5 coulů).

Největší užitek však přináší ona čtverhranná část. Slouží totiž k tomu (jak už nepochybně většině z vás došlo), aby byla zapálena. Oheň je pak rozdmýchán tím, jak oštěp letí vzduchem, takže při dopadu už hoří relativně silným ohněm a zejména žhne patřičným žárem.

Nejvlastnějším posláním střely totiž není přímo zasáhnout tělo nepřítele. Ze zkušenosti víme, že v bitvách, kde se oštěpy vrhají hromadně a na povel, jich většina skončí ve štítech nepřátelských bojovníků. S tím se dá těžko něco udělat, ale dá se toho patřičně využít. Pokud je totiž štít zasažen hořící falaricou, pak oheň a žár nedovolí, aby ji voják mohl ze štítu vytrhnout nebo jej dál používal. Proto musí voják zasažený štít odhodit a pokračovat v bitvě nechráněn.

Je jasné, že zásah takovou zbraní má pak i dopad na morálku vojáků, protože pokud musí odhodit štít, mohou se kdykoliv stát obětí nějakého zbloudilého šípu a jejich důvěra v to, že bitvu přežijí, patřičným způsobem klesá.

Kolo či dvě před vržením je nutné falaricu zapálit. Z toho samého důvodu (tedy konstantnost rychlost hoření ohně) na ni nelze aplikovat žádné vícenásobné útoky.

Zásah:
v klasickém střeleckém souboji podle pravidel pro postavy mohou nastat klasické dvě možnosti - tedy obránce je či není zraněn (1/2).
Vhledem k tomu, že pravidla pro souboj zjednodušují realitu přespříliš, každá tato varianta zahrnuje ještě dvě podvarianty (a/b):

1. Obránce není zraněn (podle pravidel pro souboj). Pak je třeba zjistit, jestli nebyl zraněn proto, že střela šla mimo nebo proto, že střelu zachytil štítem.
a) střela šla mimo. Tato situace nastane, pokud je rozdíl mezi hodem na obranu a hodem na útok vyšší nebo roven obráncovu bonusu za obratnost*. Postih se pochopitelně počítá záporně. Tato varianta nemá žádné následky.
b) střela byla zachycena štítem. Tato situace nastane, pokud je rozdíl mezi hodem na obranu a hodem na útok menší, než obráncův bonus za obratnost**. Při této variantě je štít zasažen hořící falaricou a obránce jej musí odhodit.

*Tedy zda se obránce „vyhnul střele“ (což je de facto vyjádřeno rozdílem obráncovy a útočníkovy obratnosti a „štěstím“ – tedy hodem kostkou)
**Rozdíl pochopitelně nemůže být menší, než nula

2. Obránce je zraněn (podle pravidel pro souboj). Pak je třeba zjistit, jakým způsobem byl zasažen, což se odvíjí od závažnosti zranění.
a) zásah "přes štít". Tato situace nastane v případě, že je obránce zraněn za menší nebo stejný počet životů, než je jeho bonus za zbroj a štít*. V praxi to vypadá tak, že falarica se zabodne do štítu a zapálí jej (jako v bodu 1. b). Ale ocelový hrot prorazí štít i zbroj a zraní i tělo. Jak je vidět z výpočtu, jde většinou o drobnější zranění (klasicky jde o zranění ruky, ve které je štít držen). Dlužno ještě dodat, že v tomto případě není obránce popálen, nicméně sám štít je zapálen a je nutno ho odhodit.
b) zásah "do těla". Tato situace nastane, pokud je obránce zraněn za větší počet životů, než je jeho bonus za zbroj a štít. To v praxi vypadá tak, že se obránci nepodaří zakrýt štítem a střela jej zasáhne přímo do zbroje (těla), kterou prorazí. V takové případě je obránce poměrně těžce zraněn samotnou falaricou a navíc je i popálen. V prvním kole je automaticky popálen za 1k6 životů a stejně i ve čtyřech následujících kolech. Pak falarica zhasne (to platí pochopitelně v případě, že někdo falaricu během těchto pěti kol neuhasí nebo nevytrhne).
Oběť sama si dokáže falaricu vytáhnout jen v extrémním případě (past je odl~15~ vytáhne/nevytáhne)**. Při pokusu o vytažení (lhostejno, zda úspěšném, či nikoliv) je oběť popálena na rukou za 1k6 životů (pokud má rukavice, pak za 0-5 živ.). Po celých těchto pět kol je na něj pohlíženo jako na nehybného protivníka.

*Jde tedy o přímou konfrontaci zbraně a zbroje
**Pokud falaricu vytahuje někdo jiný, než oběť (resp. je vytahována za ratiště, nikoliv za hořící část), jedná se o past na sílu s automatickým úspěchem (PJ může zvážit past v případě velmi slabých postav). Totéž platí i v případě, že zasažený kupříkladu položí štít na zem a falaricu vytáhne.

Speciální případy při zásahu
Obránce nemá štít:
v tom případě buď není zasažen vůbec (případ 1. a) nebo je naopak zasažen přímo (případ 2. b).

Vytržení střely:
majitel štítu se pochopitelně může pokusit hořící falaricu ze štítu vytrhnout. Pak je ovšem automaticky popálen na ruce (zranění za 1k6 životů, při rukavicích je to opět 0-5) a hází si proti pasti odl~6~vytrhne/nevytrhne*.

*K nejasným případům viz výše

Zasažený nechce odhodit štít.
V takovém případě dostává postih -2 k hodu na obranu (ve štítu má zabodnutou falaricu a těžko se s ním manipuluje) a navíc zranění popálením za 1-3 životů za každé kolo po dobu pěti kol.

Parametry falariky pro armádní použití (PPE - Svět):
střelecká zbraň, SZ 4, dostřel 2, ZZ 0, cena 10, výcvik 5.
Je možno ji použít i v boji muže proti muži, pak má SZ 3 a útočnost 0.

Pokud byl nepřátelský oddíl zasažen hořícímu fararicami (tedy neuspěl v hodu na zásah), ztrácí bonus za štíty. Nebyl – li zasažen, ztrácí tento bonus jen v 50% případů při dlouhém dostřelu, 75% případů při středním dostřelu a vždy, pokud se nacházel v pásmu krátkého dostřelu.

Pokud byl oddíl nucen odhodit štíty, získává postih -2 k morálce.

Hořící falarica také přidává střílejícímu oddílu bonus +1 k údernosti v hodu na zničení.

Za pomoc při dvojím průchodu Dílnou si mé poděkování zaslouží zejména spiritusmortis, Suk a Zdendál

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 25

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

cour:
1. jenomže to by rozhodilo celý systém

2. máš pravdu. Není to tam. Zmátla mě ta armádní pravidla. Je to tedy obouruční střední zbraň


 Uživatel úrovně 0

syrus:
1. v tom případě bych ve variantě 1a dopsal, že:...rozdíl mezi hodem na obranu a hodem na útok vyšší nebo roven obráncovu bonusu za obratnost+KZ...
2. v pravidlech 1.6 verze A je oštěp pouze zbraň vrhací stejně jako třeba hvězdice. nemá parametry pro boj tváří v tvář a není uveden v tabulce zbraní. pokud v novějších verzích uveden je, tak se omlouvám.


 Uživatel úrovně 8

cour:
bez brnění mohou nastat jen dva případy: 1a a 2b.

Jistě, většinu hodu na obranu v možnosti 1a v takové případě tvoří zbroj a ne obratnost. Ale beru to tak, že oštěp se v takovém případě odrzí (nebo smekne) od zbroje.
Logicky totiž není možné, aby se - pokud podle soubojového systému není obránce zraněn - falarica zabodla do zbroje. Pokud se má totiž zabodnout a zůstat tam trčet, pak musí zbroj prorazit a zranit obránce. Čímž tato možnost neguje sama sebe. A zbytek je jasný, ne?

hmm příklad tam být mohl... jenomže s emi ho nechtělo počítat. Moje chyba.

Zařazení je chybička... ale je to varianta oštěpu, takže jako oštěp.

Pokud jsem to vysvětlil špatně, tak se ještě ozvi. nejsem si úplně jist, jestli jsem pochopil otázku.

Zdendál:
ta zbraň se nerozšířila proto, že Hannibal nechal všechny obyvatele Sagunta pozabíjet. Sice to nic nevylučuje, ale je dobré to vědět. Tedy: možná, že ten způsob existuje, ale nevíme o něm.

Pokud by se falarica nějak víc rozšířila, pak by PJ mohl nějaký způsob vymyslet/povolit. To je vývoj.

ad ty štíty:
vím, že jsme se o tom bavili. Jenomže to by bylo zase potřeba napsat další a další složitá pravdila. DrD uznává pouze jeden štít. PJ může rozhodnout o výjimkách - v tom mu nikdo nebrání.


 Uživatel úrovně 0

Zdendál

To jsem byl já - no, jak říkám, záleží kde ta díra bude a jak bude veliká .) Ono taky hraješ několik bojů a Tvoje zbroj by měla být už dávno na vyhození, ale taháš ji dál .)

Lord Alfik

Vracím strženou reputaci.


 Uživatel úrovně 5

Už v dílně jsem tvrdil že si myslím že by šla vylomit o zem, je mi trochu líto že jsi to tam nezohlednil.

Další věc je že tak fatalní důsledky by měla mít jen pro toho kdo se s tím setká poprvé. Vzhledem k tomu že se falarica nerozšířila po výše zmiňované bitvě masivně, dá se předpokládat že ji z nějakého důvodu nebylo tak výhodné používat... tušim že to byla asi cena a to že lidi ji již znali si nějaký způsob jak ji dostat ze štítu ven už našli.

Dál se mi nelíbí to popálení přez štít. Ono do určité míry záleží co je to za štít(kovový, dřevěný, jestli v místě kde se ruka štítu dotýká je polstrovaný(ne kvůli ohni, ale pro pohodlí), jestli má na ruce nějaké oblečení a rukavice. Jestli je štít celokovový a držený holou rukou, proti popálení nic nemám, ale jestli je dřevěný(čert vem či poplechovaný nebo ne) a ještě odizolovaný látkou, může ti být uplně jedno, jestli hoří nebo nehoří.

Jinak stojí za to ocenit že zbraň je zpracována pro všestrné užití i u armád - to je tu myslím první.

A další věc co se mi líbí je to docela překvapení pro dobrodruhy.

dumám mezi 3 a 4 *

Trochu OD: ted nevim kdo to byl, ale psal že ve svém světě nedovolí používat štít ve kterém je díra, rád bych věděl proč. Trochu šermuju(nejsem teda žádnej znalec), ale až na to že skrz tě někdo může skusi píchnout(což bych teda osobně neudělal) je ti to uplně jedno. Ale ty si pj... já byt hráčem bych se ale hádal.


 Uživatel úrovně 0

já jsem velice spokojen se zpracováním.ale mám jednu výtkua to příklad. přecijen jsou tam 4 různé varianty a přestože jsou popsány přehledně, někdo v tom na konci může mít guláš. příklad kurzívou na konci dílo protáhne jen opticky, číst si ho může jen ten, kdo chce mít jasno.

teď k obsahu.
1. podle mě by jsi měl dopsat, kam zařadit tuto zbraň z hlediska boje tváří v tvář. předpokládám, že do obouručních středních, ale může to být jinak. aby bylo jasné, kdo tuto zbraň může používat a která povolání ne.
2. podle mě jsi do výpočtu zranění zapomněl započítat zbroj. mějme teoretickou situaci, je obránce bez štítu v rytířské zbroji s obratností 10/0 a letí na něj falarica.
pak dle tvého číslování a písmenkování:
1a) nemusí nastat. rozdíl útoku a obrany ve prospěch obránce je způsoben zbrojí, nikoli obratností.
1b) obránce nemá štít a falarica držená ve zbroji už může zraňovat . ale obránce uhnul, tedy zraňovat by neměla.
2a) a 2b) obránce není zraněn, tedy nelze.

snad je to jasné, jde mi o to, kam započítat KZ při neúspěchu útočníka, když obránce nemá štít.


celkově mi dílo přijde jako velmi povedené, hodně si cením historických reálií, které jsem dříve neznal a jestli zase jednou usednu napjovské křeslo, rozhodně tuto zbraň použiji. počkám na odpověď a zahlasuji.


 Uživatel úrovně 8

LA:
o bezpodmínečném odhození štítu se tam nemluví. Dokonce se tam píše, co se stane, pokud zasažený štít není odhozen.

Nicméně zbraň je konstruována tak, že je lepší štít odhodit.

Ano. Pět kol nehybný cíl. Představ si, že ti trčí z břicha prudce hořící oštěp. Pokud nejsi mrvý cíl, tak jsi rozhodně nehybný cíl. Každopádně vzhledem k SZ to počítám bude spíše okrajový případ.

Ach jo... je to napsáno převážně pro ty, co štítí mají, protože tam jde o zásah štítu. Jinak je to pochopitelně naprosto triviální: standartní zranění + poraněnní ohněm. Sama zbraň je primárně určena k eliminaci štítů.

Nestrhává se za štít, ale za fakt, že ti z něho trčí skoro dvoumetrový klacek.

Hmm rád bych věděl, co tomu chybí?

Plž:
římské pilum (zavedené Mariem, nahradilo starší oštepy, kterým se říkalo hasta) bylo založeno na tom, že mělo dlouhou a tenkou ocelovou násadu (o průměru zhruba 1 cm), která byla v jednom místě zúžená a navíc zhotovena z měkčího kovu. Při nárazu se oštěp v tomto úzkém místě zlomil (jiní autoři uvádějí, že ohnul) a tak byl k nepotřebě (tj. protivník ho nemohl hodit zpátky). Myslím, že k eliminaci štítu určen nebyl.


 Uživatel úrovně 4

Pokud dobře vím tak i římské legie používali něco podobného. Bohužel bych se musel podívat jak se ten jejich oštěp vastně jmenuje, ale byl na podobném principu, jen se spětným háčkem aby nešel vytáhnout a při vytahování se zlomil. Nepřítel tak nemohl použít tvoji zbraň proti tobě a zavazela mu ve štítě.

Na bezpodmínečné odhození štítu. Zkus se bránít štítem když ti z něj trčí skoro dvoumetrová tyč. v boji z bízka to rozhodně spíš zavazí než chrání.

(Nehodnotím protože dávno nezasahuji do pravidel a tuto část bych vůbec nemohl posoudit).


 Uživatel úrovně 0

OKi, to co jsem napsal, nebylo nej, proto ted skusím napsat něco víc.

Takže, dílko je vcelku zdařilé.

Docela mi vadí bezpodmínečné odhození štítu, past na odolnost po určitou dobu, by to mohla nějak vyvyažovat, samo, že by se po určité době zvišovala, a zahrnovala možnost že Falaricia zhasne.

Pět kol nehybný cíl? To se mi nezdá, postih na obratnost bych bral, ale tohle ne..

Štít zvyšuje OČ o jedna a ted za něj strhneš 2?

Nezdá se mi, že je to ošetřeno převážně pro ty co mají štít, jak se budou cítit bojovníci bez štítu s obouručákem? Přecijen Na ně by postihy asi být neměli, nebo by měli být mírně jiné.

Vcelku povedené dílko, které je velmi pěkně popsáno (jsou pravidlové zberaně vůbec popsané? :-) ), počítá s různími jejími využitími, a dává jim praktické využití, nicméně na max. počet to prostě nemá...


 Uživatel úrovně 0

Syrus

Jup, koukal jsem se do pravidel světa, ok.

Jak říkám, líbí se mi to - za přínosné diskuse + 1 k reputaci.