Furiani
Autor: | Foir |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 24 |
Furiani
Stín se přikrčil a pozoroval postavu v ulici před ním. Přesně jak se dohodli, pomyslel si stín a udělal dva krůčky dopředu. Postava uprostřed ulice se rozhlédla okolo sebe, zkontrolovala oba konce uličky. Byla viditelně nervózní. V ulici na ní byla příliš velká tma. Ne však pro stín. Ten se potichu bavil tím, jak je jeho oběť čím dál více nervózní. Nebude to trvat dlouho a nebude mít už žádné obavy. Stín ustoupil o tři kroky dozadu, skrčil se a přitiskl se do rohu mezi dvěma domy. Z druhé strany přicházela druhá postava. Měla viditelně na spěch, šla rychle, ani se neohlížela, tmavou róbu měla uvázanou volně, takže za ní mírně vlála. Bez povšimnutí prošla kolem stínu a pokračovala směrem k první postavě. „Proč jste si proboha vybral takové místo? Sem bych nešel ani ve dne, natož v noci?“
„Já? Vy jste mi přece posílal dopis, že chcete naši věc vyřídit někde v ústraní, nejlépe v téhle uličce a o půlnoci.“ podivila se první postava. Stín viděl, jak na sebe oba úžasem zůstali zírat. Ano, na tohle čekal, teď je ten pravý čas. Narovnal se a tichým krokem se vydal k těm dvou.
„Nejdeme někam jinam? Mě se tady nelíbí.“namítla druhá postava a začala se otáčet k odchodu. Někdo ji však zastavil. Neobyčejně ostrá čepel se dotkla jejího krku. „Dobrý večer, pánové. Doufám, že neruším. Máte u sebe něco, co bych velice rád dostal zpět. Určitě víte, o čem mluvím.“
„Kdo jsi?“ zeptala se první postava.
„Mé jméno není důležité. Máte něco, co mi patří a já to chci zpět.“
„Odhal nám svou podobu, cizinče, a pak spolu můžeme vyjednávat.“ odpověděla první postava.
Druhá mlčela.
„Nemyslím, že jsi v situaci, v které by jsi mi mohl klást podmínky. Kromě toho, už jednou jsem vám na to naletěl, podruhé tu samou chybu neudělám. Vím, že ten prstýnek máte u sebe. Jeden z vás. Chci ho zpět.“
„Musel jsi si nás s někým splést. My jsme tu jen…..“
„Pššššš, moc dobře vím, co jste zač. Kdo myslíš, že vám sjednal tuhle schůzku?
Oba jste dostali dopis. A přišli jste na smluvené místo. Nebo snad ne?“
„To jsi mi neposílal ty? Ale vždyť tam byla i tvoje pečeť?“
Druhá postava mlčela.
„No tak příteli, buď mi ten prstýnek dáš, nebo dopadneš velice zle.
„Nevím o čem mluvíte.“ odsekla první postava.
Ozval se mlaskavý zvuk a bublavý kašel. Druhá postava potemněla. První na sobě ucítila teplé kapky. Stín viděl, jak se na jejím obličeji objevil výraz překvapení a zděšení zároveň. Pobavilo ho to. Na zem dopadlo tělo a první postava se dala na útěk. Stín se rozeběhl a několika málo kroky se dostal na dosah postavě. V dálce zakrákal havran, měsíc se schoval za mrak a vzduchem zazněl svist letícího ostří. Druhé tělo dopadlo na zem.
„Kromě toho pánové, nesnáším zrádce.“
Tabulka vlastností dle rasySíla | Obratnost | Odolnost | Inteligence | Charisma |
12-17 | 11-16 | 12-17 | 11-16 | 8-13 |
+2 | -1 | +1 | +1 | -1 |
- Základní pohyblivost: 8
- Velikost: 170-210 coulů
- Velikostní skupina: B
- Váha: 65-140 kg
- Rodová zbraň:
Furiantské háky- je to zbraň dýkovitého typu, vypadá jako dlouhá zahnutá dýka.
Čepel je dlouhá cca 25 coulů a je zahnutá kolem ruky (jako na obrázku).
Nosí se jedině po dvou, jsou tedy obouruč. (rozumí se dvě jednoroční zbraně)
Jejich staty jsou 5/+0/+2
SZ 5 je i s bonusem za rodovou zbraň (jinak 4/+0/+2)
Jednotliví hák by měl parametry 3/+0/+1
Furian by nikdy nevzal tuto zbraň jednotlivě !
- Furiani a zbraně: -Furiani mají velice rádi jakoukoli dýku, ale nepohrdnou kteroukoli kratší i delší zbraní. Dokáží si zbraň udělat téměř z čehokoli. Furian je natolik vynalézaví že by dokázal zabít třeba novinami.
Historie Furianů:
Furiani žijí v temných místech v jakémkoli světě. Rozepisovat se dlouze o furianských dějinách, to je jako rozsypat pytel rýže a pak vše po zrníčku sbírat. Je to na dlouho. Nejdůležitějším milníkem celých dějin byla válka s mágy ze sféry Timriel, kteří se snažili celou rasu furianů jednoduše vymazat z povrchu světa. Žádný z pamětníků nepamatuje, proč tak mágové činili, někteří tvrdí, že v tom viděli vyšší „dobro“, jiní zase říkají, že jim rasa překážela v dosažení vlastních cílů. Furiani byli ale mnohem zručnější a obratnější v boji, než mágové očekávali, a nakonec se jim povedlo útok mágů odrazit. Cenou za vítězství však byli obrovské ztráty na životech. Celý lid se dlouho vzpamatovával z války a staří válečníci nezapomínali připomínat mladým furianťátkám, že to vlastně tenkrát bylo. Díky tomu si celá rasa postupně vypěstovala odpor k téměř veškeré magii i světu pod sluncem (slunci, záleží na PJovo světě) , proto se tehdy rozhodli, že raději budou žít ve skalách. Postupem času si na život téměř bez slunce zvykli, ven vycházeli povětšinou v noci. Koneckonců, na povrchu pro ně nebylo nic, co by nutně potřebovali. Většinu věcí jim nabídli útroby jejich skalnatých měst v bohatém množství, co přebývalo, to si schovávali na horší časy, čeho byl nedostatek, to si zajistili a to buď vypěstovali venku před městem, nebo koupili. Také dost často si pro svou potravu chodili do lesa (především v noci), a to např. chodili lovit či sbírat lesní plody.
Pozn. Pro PJ Sféra Timriel je taková alternativa, která by snad neměla zasahovat do již vytvořeného světa. Pokud ale vymýšlíte nový svět a furiani v něm mají být, měla by se tato důležitá válka objevit v dějinách světa a sféra Timriel se tam tudíž nemusí vůbec vyskytnout. Záleží na PJ, odkud tam pošle mágy. Válka se neodehrávala na moc velkém území a kromě kreseb a legend neexistují jiné památky na tyto časy.
Vzhled:
Začneme od hlavy, furiani mají bílé vlasy i vousy, pleť mají stejnou jako lidé. Ale čím se liší jsou furianské oči. Jejich oči jsou leskle stříbrné, někteří lidé se jich právě kvůli očím bojí.
Furiani mají také lepší sluch i zrak, a jelikož žijí spíše v šeru, tak vidí v noci. (tzn. v boji v noci nemají žádný postih)
Jsou také velmi robusní a v případě mužů i hodně svalnatí.
Písmo a vztahy:
Furiani píšou vlastními Runami. Jsou velice zdatní, co se týče učení, obzvláště cizí jazyky se učí velice rádi.
Furiani žijí v málo probádaných oblastech, a ostatním civilizacím se vyhýbají. V případě, že jsou napadeni, se zuřivě brání.
Když se furian opravdu rozčílí tak má +2k uč , a -1k oč
Ale toto se může stát pouze když furianovi klesnou životy na 1/10 a nebo mu zemře nějaký dobrý přítel. Toto naštvání trvá do konce souboje. Když se něco takového stane 1k10+int~8~nic/berserk
Přepis run:
Runový přepis vytesaný Furiantským neumětelem
Poznámka redaktora: Zde a výše u zbraní měly být zřejmě obrázky, které se ovšem autorovi nepodařilo správně vložit, pokud na tom má zájem, nechť mě kontaktuje poštou
Chování:
Jak už jsem se zmínil, furiani jsou velmi výbušní, ale když jde o krk nebo o peníze jsou rozvážní a dokážou najít ten pravý moment. Když je někdo mučí ,vzdorují až dokonce. Stejně tvrdohlaví jsou i když se pro něco rozhodnou. Jejich nejoblíbenějším povoláním jsou většinou bojová. Jejich přirozená nenávist k magii pak eliminuje jakékoliv mágy, čaroděje, druidy, alchymisty, kněze či nekromanty z řad jejich lidu. Některé ze zvyků jsou vcelku odůvodněné např. nesnáší podrazy a zrady a proto je zvykem, že se zrady trestají velmi brutální popravou.
Furiani jsou velmi zásadoví „lidé“ a nesnáší magii, výjimku tvoří pouze několik případů a vždy se jedná o magické zbraně, zbroje nebo předměty, které se jim jakkoliv hodí ke splnění jejich cílů. Nikdo z nich by se však nesnížil k tomu, aby studoval jakýkoliv obor magie.
„Potřeboval bych do toho meče silného pomocníka, tady jsou peníze, zítra si proto přijdu, díky, nashle…“.Jorg se rychle otočil a jako vítr zmizel z obchůdku, zanechav za sebou zmateného alchymistu.
Jorgova cesta, vyprávění jedné furianské babičky.
Z temnoty se ozvalo:„A teď nám to řekneš, ha ha ha! Řekl kat. Proč?? Odpověděl Helgen. Kat úplně zrudnul a začal být opravdu naštvaný, začal řvát: Hele seš přivázanej, já tě tady mu..mučim..., kat začal zpomalovat, a nakonec ze sebe vysoukal: a sakra!!!!!! Helgen se totiž utrhl z pout a namířil si to přímo ke katovi s mírný úsměvem na tváři.
Helgenovo zajetí.
Hierarchie:
Vládne jim, jako v jiných zemích, král. Král si své místo musí vydobít, a tak se stává králem ten nejsilnější,(něco jako páka…).Samotný boj o královské místo je brán jako veliká společenská událost, je provázen dlouhými přípravami a to nejen bojovníků. Boj se odehrává v upravené hlavní Síni Lidu , uprostřed je bojový ring a kolem, asi do vzdálenosti 5 sáhů, je místo pro diváky. Boj probíhá většinou beze zbraně , ve vyjímečných případech je povoleny dýky,ne však háky. I když je boj o královské místo brán jako výhrada mužů, není výjimkou když se královnou stane žena. V jejich městech vládnou něco jako starostové ,podřízení jsou králi či královně. Rozdělení do vrstev je na krále, starší, poddané, vyšší vrstvu a nižší vrstvu.
Stáří a rodiny:
Dožívají se celkem vysokého věku, cca 250let. Furiani jsou po všech světech známí, hlavně díky své vytrvalosti, houževnatosti a hlavně takřka fanatické tvrdohlavosti. Furiantské rodiny jsou většinou velice rozsáhlé, bývá to několik generací, obvykle tak 4-5.
Architektura:
Furianská architektura je vcelku jednoduchá, důraz je kladen na základní tvary jako čtverec, kruh,obdélník apod. Jen bohatší vrstvy furianů si nechají stavět domy se složitější architekturou, i ti se ale drží základních tvarů, takže za nejsložitější tvar se pokládá např. dvacetiúhelník. Takovéto domy si ale mohou dovolit pouze ti nejbohatší furiani a nevyskytují se příliš často.
Domy jsou obyčejně postaveny z jakékoliv odrůdy pískovce a jsou velice hladce opracovány, jemná zrnitost je znát pouze u domů chudší vrstvy. Furiani si na hladkosti dost zakládají, čím hladší dům, tím větší uznání vynese jeho majiteli, proto se u vyšších vrstev najdou třeba i domy postavené z jednoho kusu mramoru, což je ale záležitost velice, velice drahá a práce jsou velmi obtížné a dlouhé. Když se tedy nějaký furian pro takový dům rozhodne, bývá to obyčejně investice hlavně pro jeho potomky, jelikož sám se jeho dostavby nemusí dožít. Takové případy se ale stávají opravdu jen velice zřídka. Na konci bohaté „čtvrti“ jsou umístěny fontány s pitnou vodou a malé náměstíčko, kde se jednou za čas konají trhy.
Nejdražší a také nejhonosnější jsou Síně Lidu. Nachází se obyčejně až na konci jeskyně, v bohaté „čtvrti“. Síň je postavena zády ke skále, základy mají obvykle tyto tvary: Levá menší síň-pravidelný osmistěn, Hlavní síň-pravidelný šestistěn, Pravá menší síň-pravidelný osmistěn. Síně lidu nejdou vidět celé, hlavní část je zapuštěna do skály a vnější část má tvary zmiňovaných osmistěnů a šestistěnu. Hlavní síň je postavena z černého mramoru a dominují jí velké vstupní dveře. Dveře jsou samostatné umělecké dílo, hlavní kostra je celá ze zlata, občas jsou do ní vtepány stříbřité runy, okno dveří tvoří velká mozaika z drahých kamenů a zlatých nití. Mozaika většinou zobrazuje nějakou velice významnou událost z historie města, ta největší města mají obyčejně v mozaice znázorněnu nějakou důležitou událost celé rasy.
Menší síně jsou postaveny z mramoru bílého, do jejich útrob lze nahlížet jedním oknem se stříbrným rámováním a červeným sklem.
Stavba velké síně trvá velice dlouho a pokud se furiani rozhodnou opustit stávající jeskyni, jsou Síně Lidu kompletně rozebrány a zbořeny. V nové jeskyni se postaví nejdřív Síně Lidu, aby nebyli problémy s místem a pak teprve se stavějí domy obyvatel. Přestěhování je tedy velice zdlouhavé a náročné, proto furiani zůstávají na jednom místě většinou po celé generace.
Musí-li však rychle opustit své město, např. kvůli útoku nepřátel, je rozbořeno vše, co by mohlo posloužit nepřátelům. V nové jeskyni se pak staví jako první Síně Lidu, můžu se tedy stát že několik generací spí doslova na tvrdé zemi.
Úryvek z Milieuvova deníku:„Milieu měl značné obavy. Furiané, jak se mu představili, byli lidé neobyčejně zvláštní. A ty jejich oči. O to méně se mu líbilo, že ho vedli přímo do skály, dovnitř jeskyně, která byla mnohem větší, než se zdála z pološera lesa. Ale co naplat, jednou se do toho pustil tak to zkusí. V momentě, kdy vstoupil dovnitř však jeho zrak zastínila hustá tma. Teprve po několika minutách se jeho oči alespoň trochu přizpůsobily absenci světla a poodhalily trochu z architektury města. „Jestli špatně vidíte pane bojovník, klidně si rozsviťte, protentokrát to vydržíme. Ale dávejte si pozor, ne každý by s vámi mohl mít tak přátelské úmysly, jako my. Už jsem vám přeci říkal, že jste jen opravdu velká výjimka.“Milieu udělal, co mu bylo dovoleno a zapálil si pochodeň. Mihotavé paprsky světla téměř okamžitě dopadly na hladce opracované skalní budovy. Z dálky vypadaly téměř stejně, jako okolní stěny skalního masivu, zblízka však byla každý budova lehce rozeznatelná od okolních skal. Domy byl pravidelné, základy měly jednoduché, zaoblené tvary. „Tady bydlí střední vrstva, naše domy jsou ještě o něco dál.“ozval se jeho průvodce. Netrvalo dlouho a domy začaly pomalu měnit svou podobu. Z jednoduchých tvarů přecházeli do složitějších obrazců, nejčastěji se jako základ objevoval desetiúhelník. „Velice působivé,“ pomyslel si Milieu a pokračoval dál do ustupujícího šera.
Milieuvo setkání s furiany.
Zvláštní schopnosti:
Zrak
-Furiánský zrak je velice dobrý, v noci vidí stejně dobře jako ve dne, ve dne vidí lépe než člověk, poté co si na slunce zvyknou(vidí dál a ostřeji, dokáží si přiblížit např. věc na celkem velkou vzdálenost. Příklad- hrnek na 100 sáhů vzdáleném stole, pro tuto vlastnost jsou velice dobří lučištníci.). Furian si každé ráno při východu slunce hází na to jak dlouho si bude zvykat na slunce a to 1k6 hodin. A při boji vidí narudle, v podstatě se nevědomky před bojem přepnou do módu lepšího vidění = o 30% lepší postřeh. Tato vlastnost se dá využít i jindy např. při hledání pastí, na to se však musí furian soustředit, mimo boj nemá totiž furian přísun adrenalinu a endorfinu. Každému furianovi po 3 směnách mimo boj, kdy je rudé vidění aktivováno, dostane furian 1 bod únavy. Je to tím že to velice namáhá organismus, při boji se to adrenalinem a endorfinem ruší. Při boji vlivem adrenalinu furianům vždy rudne vidění.
„Co vidíš??“ Zeptal se Mork. „Rudou!!“ odpověděl Halgen, a pousmál se.
Halgenova hláška při hledání pastí.
Vliv na zvířata
- Když se furian zahledí svýma pronikavýma očima do očí zvířete, skoro vždy zvíře zmámí.Furian má 58% šanci na zmámení zvířete.(hod 2k10 na procenta) Furian nesmí mít víc jak jedno zvíře najednou. Toto zmámení trvá tak dlouho dokud zvíře nezahyne, nebo dokud nezahyne jeho pán
„Táááák, hodnej vlček, pojď ke mně.“ Vlk se neustále díval Jorgovi do očí, jeho dech se pomalu zklidňoval, tlama plná obrovských tesáků se pomalu zavírala. Už se začal pomalu přibližovat k Jorgovi, když v tom se z lesa vynořilo šest jeho přátel. „A sakra, smečka.“ zaklel Jorg a tasil meč.
Jorgova cesta, vyprávění jedné furianské babičky.
Odolnost na magii
-Furiani se po dlouhé době bojů proti magii naučili těmto vlivům odolávat. Každý furian je testován proti působením magie. Na čím vyšší úrovni furian je tím je jeho odolnost na magii vyšší.
Úroveň | Bonus na hod |
---|---|
1-8 | +0 |
9-14 | +1 |
15-20 | +2 |
21-26 | +3 |
27-32 | +4 |
33-36 | +5 |
-na furiany působí kouzla čím dál, tím méně a při hodu na pasti spojené s těmito kouzly má bonus na hod (tabulka)
-Tato odolnost nepůsobí na ochranná kouzla ,ale furian je vždy odmítne. Když už je na furiana kouzlo zakouzleno nic si z toho nedělá a pracuje či bojuje(nebo dělá nějakou jinou činnost) dál. Nějaký čas má však dotyčného kouzelníka v neoblibě.
Zvyky:
Jak už jsem řekl tak jedním ze zvyků a zásad je absence téměř veškeré magie, furiani jí nesnáší.
Zvyky trestů, pro upřesnění teď některé vypíšu:
- při krádeži je běžné osekání ruky podle míry krádeže. Tresty jsou různě stupňované, od několika článků až po celou končetinu, každý kmen má výši trestu určenou jinak (tzn. Useknou-li někomu za ukradení prstýnku dva články, jinde už to může být třeba i celá ruka.) Je-li zloděj usvědčen, useknou mu část končetiny, kterou byl čin spáchán. Není-li známo, která končetina čin spáchala, automaticky se počítá ta obratnější. Je-li tedy zloděj pravák, utrpí újmu jeho pravačka a naopak.
- při rvačce či napadení se furiani řídí zákonem „oko za oko, zub za zub“ téměř to samé platí i u vraždy, s tím rozdílem, že když byl viník z nižší vrstvy, je veřejně oběšen, když z vrstvy vyšší tak, je veřejně setnut.
- jak jsem již zmínil o řádek výše, veškeré popravy jsou provozovány veřejně za účelem varování ostatních případných vrahů. Mezi furiany je toto dobře známo, proto se vrazi vyskytují jen velice zřídka, když už se ale nějaký objeví a je usvědčen, tzn. bude popraven, stane se většinou poprava paradoxně veřejnou událostí číslo.
- provozování magie se trestá vždy upálením či utopením v tzv. studně mrtvých.
- Jedním ze zvyků je také učení, každý furian má povinnou 10letou školní docházku přibližně od 6-ti let.
Furiani se při přestupu do pokročilých zařazují do klanů. Každý klan provádí před přijetím zkoušku pro každého, kdo chce vstoupit. Tvoření zkoušek nechám na PJovi, ale měla by odpovídat danému povolání.
Klany:
Harga-karkVůdce klanu: Horrianick
Výhody: +1 k OČ
Výhoda je díky výcviku obrany, výcvik trvá 2 měsíce
.
Nagata-kark
Vůdce: Baratar
Výhody: +1 k ÚČ s těžkými zbraněmi
Výhoda je díky boji s těžkými zbraněmi
Surany-kark
Vůdce: Neukty
Výhody: +2 k ÚČ se zbraněmi na dálku
Tato výhoda je díky častým soutěžím ve střelbě a hráč i když je opilý tak má bonus +1 k ÚČ se stř. zbraněmi
Natti-kark
Vůdce: Nuran
Výhody: H2/3 odolnost na jedy, umění využívání jedů
Je to kvůli „zkoušce jedem“ zkouška je velmi nebezpečná a proto si každý hráč hází na %. Jeho procentuelní šance na přežití je 65%
.
Lenur-kark
Vůdce: Sen
Výhody: Zvýšená odolnost na magii
6-8úroveň bonus+1, a 9-14úroveň+2, dál se to zvýší vždy o jeden stupeň nahoru. Je to dané vyšším náporem magie při zkoušce.
Závěrem:
Chtěl bych poděkovat hlavně Řepovi za jeho pomoc. Taky děkuji Rastm4novi, jelikož nemalá část textu a nápadů přišla z jeho hlavy.
Snažil jsem se vytvořit něco nového, nějakou novou rasu, a jelikož je to má první zkušenost s psaním pravidel pro DrD, tak doufám že jsem to moc nezeslonil (to je jako zkonil ale 1000x horší ).
Diskuze
Jsem na vážkách. Není to tak dávno, co jsem možná až příliš tvrdě odsoudil Drowy a už je tu další přesílená rasa. Nikoliv sice tak markantně jako výše jmenovaní, ale vyvážené to taky není.
Furiani mají také lepší sluch i zrak, a jelikož žijí spíše v šeru, tak vidí v noci. (tzn. v boji v noci nemají žádný postih)
To je moc hezké, ale jak moc temná ta noc má být? Měsíční světlo, téměř úplná tma, tma bez jediného paprsku světla - tohle je dost podstatná informace. Ani sova neuvidí v totální a naprosté tmě. To zaprvé, zadruhé by takový tvor měl jistě problémy s pobytem na světle. A toho si nevšímáš - takže další přídavek na váhu s nápisem "Přesílení"
Když se furian opravdu rozčílí tak má +2k uč , a -1k oč
Nechápu, proč má furian tak obrovskou výhodu proti klasické bojovnické schopnosti "Výpad a kryt" To bys měl přinejmenším blíže objasnit.
Ta kapitola o architektuře ... takže oni budou napřed pár generací tesat společenské prostory a teprve potom si budou dělat na svém písečku? No to je přinejmenším nezvyklé - ve všech kulturách platí: "Napřed si zajistím základní životní potřeby a potom budu pracovat pro společnost."
Chyby gramatické -
Mezi furiany je toto dobře známo, proto se vrazi vyskytují jen velice zřídka, když už se ale nějaký objeví a je usvědčen, tzn. bude popraven, stane se většinou poprava paradoxně veřejnou událostí číslo.
Asi jsi chtěl dopsat jedna. Možná si to po tobě měl přečíst někdo nezaujatý, jinak se ti tohle prostě místy stane - myšlenka předbíhá ruce na klávesnici. Ale gramatika a sloh na mé hodnocení nebudou mít vliv.
Závěrem: Dílo je o něco méně přesílené než Drowové, ale je podstatně hůře čtivé. Váhám s hodnocením mezi * a **, a protože je to tvoje první zkušenost, přikloním se výjimečně k vyššímu číslu. Ale pokud se příště nezlepšíš, už řeknu, že jsi to zeslonil *mrknutí*
Počáteční povídka:
K té bych měl nyní snad jen to, že by bylo vhodné psát "Stín" s velkým "S" . S tím malým mi vteřinku trvalo, než jsem si to srovnal.
Čísla, čísla, číslíčka:
Zde vidím asi největší problém celého příspěvku. Čísla jsou velmi přemrštěná. Hodnoty přesahují ve všech ohledech krom charismy průměrné hodnoty člověka. A to nejen součet bonusů za opravy, ale rovněž i běžná čísla pro "obyčejné lidi" . Furianá jsou zde jednoduše řečeno "nad lidi" a to není pro herní rovnováhu postav dobré.
Váhu by bylo dobré uvést i v mincích. Moc mi nesedí poměr váhy a výšky - a to především minimální hodnoty - při jejich nadprůměrných vlastnostech ne.
Rodová zbraň:
Trošku mi unikla závorka s obrázkem.
Nevím, proč by delší dýka měla mít stejnou OZ jako široký meč, spíše bych to viděl na lehký postih.
Furiané a zbraně:
Je to hezky řečeno, ale pojem "noviny" mně osobně do fantasy moc nesedí (ale to je jen postřeh, nic víc).
Historie:
Je sice hezké, že víme o válce z mágy (o jejich příchodu ze sfér se zmiňovat nebudu), ale kde se furiané vzali? Odkud přišli? To se v tomto odstavečku bohužel nedozvíme.
Naopak v něm velice zmateně uvádíš již jejich obchodování a pěstování obilí a lov zvěře atd... což by spíše patřilo do odstavečku o obživě a ne o historii - tím se příspěvek stává dosti nekomplexním.
Vzhled:
Opět nekomplexnost příspěvku, kdy u vzhledu zmiňuješ vidění ve tmě, jakožto zvláštní schopnost. Ono, toto není ani tak moc chyba, ale je třeba si uvědomit, že se tím stává příspěvek méně přehledným.
Z popisu jsem například vůbec nevyčetl, jaké nosí rádi oblečení, šperky, jakou mají barvu pleti. Nebo další zajímavosti. Mám si to tedy představit, jako silného člověka? Tedy barbara? Nebo jako silného barbara? Tedy furiana? Tam jsi se mohl rozepsat jistě mnohem více.
Písmo a vztahy:
Správný zápis pasti by byl nejspíše jen Past Int ~ 8 ~ nic / změna v berserkra
Architektura:
Tímto rozsahem bych si představoval např. vzhled či povahu.
Zrak:
Zvykají si 1-6 hodin na sluneční světlo, ale přesto vidí lépe než-li lidé? A co nějaké postihy během doby, kdy si na světlo zvykají? To by tam mělo být.
Zmámení zvěře:
Jak si mám představit účinky? Jako např. vliv drakomluvy?
Bonusy na magii:
Tuto odolnost by měla vyjadřovat spíše jen inteligence. Např. takový bojovník má také určité bonusy proti magii za povolání, ale na furiantské vrozené bonusy to bohužel nemá. Je to tedy i takto hodně silné. A to ještě o to víc, že furianté budou zjevně povětšinou bojovníci?
Mají nějaké nevýhody při užívání magie? Vím, nikdy se nestanou magickým povoláním, ale to nejspíš bude platit jen když budou vyrustat mezi svými. Pokud budou naprosto izolování od své rasy, pak je nikdo k nenávisti k magii hnát nebude... proto by k ní měli mít nějaký vrozený odpor - a ten by měl být dán postihy.
Zvyky:
Vcelku mě pobavilo, jak jsi v tomto odstavečku popsal různé druhy trestů a násilností a nakonec jsi dal (jakoby nejhorší trest) povinnou školní docházku.
Klany:
Jsou jistě zajímavým zpestřením, ale bohužel jsi je vzal za špatný konce. Kdybys ke klanům připisoval kodexy, jejich zvyky atd. Pak by to mohlo být supr, ale takhle to není nic víc, než jen další bonusy. :-(
Závěrem:
Příspěvek není nijak zle napsaný. Dokonce bych řekl, že je napsaný vcelku čtivě, nebo mě se to alespoň četlo dobře. Příspěvku také vpodstatě nechybí žádná z důležitých kapitol, přesto musím však konstatovat, že vzhled, obživa, zvyky a chování, to vše je popsáno jen velmi vlažně. K tomu navíc musím připočítat přemrštěnost čísel + noční vidění, odolnost na magii, vliv na zvířata a další bonusy za jednotlivé klany.
Tedy, příspěvek mi nepřijde až tak špatný, opravit čísla si dovedu celkem jednoduše (prostě všude uberu 1-2).
Představit si jejich chování a vzhled, to dokáži snad jen díky filmům Černočerná tma a Kronika temna - tudíž se mi to špatně hodnotí, ale ve finále si musíme přiznat, že je to v příspěvku hodně strohé.
Inu, chvíli jsem uvažoval o slabých 3 hvězdách. Tedy váhal jsem mezi 2-3, ale pokud užiji své srovnávací metody, kdy jsem dal 3 ledovým elfům, tak se přeci jen přikloním k těm 2 hvězdám. Ačkoliv je to přeci jen mnohem lépe napsané, než-li gargantuani. Tedy plně zasloužené 2 hvězdy. Jak říkám, škoda té ohromné přesílenosti rasy, kdyby té nebylo, tak na mě dílo tak zle nepůsobí.