Jewwa-Toakové
Autor: | CHAOSS |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 7 |
Pokud zabloudíte do hlouby pralesů a v šeru zpatříte viset lebku, ozdobenou peřím, nechoďte dál. A nebo mějte železné drobnější předměty, jako hroty oštěpů, šípů a nože jako dary, věřte mi, vyplatí se to. Jinak vás čekají nepříjemné šarvatky s nepřítelem, který se výborně maskuje, najde vás kdekoliv a na jeho oštěpech je nepříjemný jed.
Pokud se vám ale podaří nastolit příměří, nebo dokonce přátelství, získáte výborné spojence v této oblasti. Pokud s vámi někdo z nich uzavře přátelství, což je u nich obdoba bratrství a potvrzuje ho šaman, nikdy vás nezradí, dokud nezradíte vy jeho. Potom by se vás vydal zabít. To je jedna z velmi mála okolností, která je donutí opustit své teritorium, které obývá každý kmen již po generace, a které se mění jen ve vzájemných válkách. Říká se totiž, že jen na svém území má jejich šaman svou moc, kterou získává od duchů svých předků.
VZHLED: Průměrný Jewwa-Toak měří kolem 120 cm, je to humanoid černé pleti. Vypadá jako zmenšený člověk atletické postavy. Na hlavě nosí masku, která je tvořena kostrou ze dřeva pokrytou tenkou kůží, místy zbavenou srsrti. Místa se srstí tvoří různé ornamenty a maska je dozdobena peřím barvy vhodné pro maskování. Zhotovení masky dá hodně práce, a je jakousi vyzitkou muže, krásu masky hodnotí často dívky a jen ti s nejhezčími maskami mají šanci získat nejhezčí dívky. Podle malých rozdílů ve vzhledu masky lze také poznat kmen, ke kterému Jewwa-Toak přísluší.
Oblečení se dále skládá z bederní roušky. Ta je z kůže a také bývá ozdobená například zuby, drápy,.......
Na nohou nosí většinou umně zhotovené mokasíny.
Ženy jsou vysoké asi 110 cm, nenosí masky, kolem prsou mají ovinut pruh kůže, který je zbavení srsrti a ozdoben barevnými malbami. Na nohou mají také mokasíny. Vlasy nosí ženy dlouhé, většinou spletené do copů, muži nosí něco podobného dredům a vlasy u nich dotváří masku. Tu samozdřejmě nosí jen do boje nebo při zvláštních příležitostech, jako jsou různé oslavy, kde se musí samozřejmě předvést v "plné kráse."
TABULKA VLASTNOSTÍ PODLE RAS | |||||
Rasa | Síla | Obratnost | Odolnost | Inteligence | Charisma |
Jewwa-Toak | 5-10 | 11-16 | 9-14 | 9-14 | 10-15 |
Oprava | -3 | +2 | +0 | +1 | +1 |
Z povolání lze vybrat (u kmene, pokud někdo z nich zabloudí do civilizace, tak samozřejmě jakékoliv)
- válečník , max. úroveň 5
- hraničář, max. úroveň 5, + druid, max. úroveň 36
- kouzelník, zvl. u šamana
Jewwa-Toakský šaman
Šaman bývá v každé vesnici jenom jeden. Stát šamanem může jen na území, kde již žili dvě generace předkové kmene. U prostřed vesnice má stan ozdobený kouzelnými ornamenty, kde rozmlouvá s duchy. Od svého předchůdce se pouze naučí znát byliny, vše ostatní ho naučí duchové předchozích šamanů. Po západu slunce se šaman posadí ve své chýši na žhavé uhlíky rozprostře určité bylinky, které se připravují a suší tyden, a za chvíli upadne do tranzu. Jeho duch opustí své tělo a setká se s duchy předchozích šamanů kmene, kteří ho učí. Pokud má šaman možnost, učí se každý den. Tento trénink nepotřebuje zkušenosti, ale trvá delší dobu. Získání zkušeností proces samozřejmě urychlí.
Maximální síla šamana závisí na počtu předchůdců na tomto území. Jejich počet označme X. PJ ho může upravit podle síly předchůdců, třeba nepočítat šamana, který zemřel po 2 měsících šamanování. A naopak za šamana, který byl velmi mocný a vládl kmeni 60 let může něco přidat. Záleží jen na něm.
Šaman se bere jako druid, který ale ovládá i některá kouzelníkova kouzla. Je zde ale změna v počtu magů a kouzel. Nového šamana vybírá ten starý z nejlepších lovců ( hraničáře na 5. úrovni, bývá většinou jen jeden, ale pokud stvoříš opravdu velký kmen, může jich být i víc ). Nový šaman získá po zasvěcení ( přestup na 6. úroveň, stane se druidem) 5 kouzelnických magů a naučí se jedno neútočné kouzelnické kouzlo.
Pkaždém přestupu navíc získá X/6 druidských magů ( zaokrouhluj dolů)
Kouzelnictví:
- ři každém přestupu nad 6. úroveň získá X/10 + bonus za Int. magů ( pokud je X menší než nula, nepřibudou mu žádné magy !!!! )
- naučí se 1 neútočné kouzlo, maximum kouzel naučených po 6. úrovni je X/5 ( zaokrouhluj dolů)
Šance na seslání je stejná jako u kouzelníka se stejnou Int., neovládá další kouzelníkovy schopnosti,s vyjímkou odvracení neviděných.
Je vidět, že šaman kmene, který byl vyhnán ze svého území, je slabší než šaman kmene žíjícího na svém území od nepaměti.
Příklad: Šaman Drok-Khal byl se svým kmenem vyhnán z území, kde žili po 60 generací, což je hodně, ale spojené síly 5 kmenů to zvládly téměř bez problému. Drok Tuek je starý a mocný šaman, je druidem na 18. úrovni. Při 12 přestupech ( ze 6. na 18.) získal při každém o 10 magů víc (60/6 = 10). Naučil se 12 kouzel ( každý přestup jedno, ale při dalším přestupu se další nenaučí, je na své maximu, 60/5 = 12+1 na 6. úrovni). Jeho bonus za Int je +2, na každém z 12 přestupů tedy získal 8 magů ( (60/10 )+2). Asi se vám zdá moc silný, ale na území, kde žil, ho učilo 60 duchů předchozích šamanů. Při útěku kmene získal dost zkušeností pro přestup na 19. úroveň, ale jeho kmen ztratil území svých předků. X se nyní rovná nule, při přestupu nezíská žádné druidské magy navíc (magie se mu zvedne normálně podle pravidel), nezvedne se jeho kouzelnická magenergie a nenaučí se žádné kouzlo.
Na území, kam utekli, získá teprve 6. šaman 1 kouzlo navíc, 7. šaman bude jako první získávat o 1 druidský mag víc a až 11 šaman získá kouzelnické magy ( kromě těch 5 původních). Všechny operace s X by lépe než dělení vyjadřoval příkaz DIV z programování, ale nevím jak to jinak líp popsat :-))
Zbraně a boj
Jewwové používají oštepy ( jejich rodová zbraň) a krátké luky. Ženy nosí na obranu foukačky. V boji nebojují nikdy zblízka, krouží kolem nepřítele, maskují se a útočí z dálky. Střet dvou kmenů vypadá podobně, dvojice kolem sebe krouží, válečníci se snaží být co nejméně vyditelní a znesnadňovat tak soupeři střelbu.
Jako zbraně na blízko nosí jenom nože z přírodních materiálů nebo ukořistěné železné. Používají je ale hlavně na dorážení zvěře a nepřátel zmožených jedem.
Jedy
Jewwové používají 2 hlavní jedy ( ostatní si může vymyslet podle potřeby)
Tiruke
Tento jed používají nejčastěji proti vetřelcům. Šaman ho vyrábí z kořenů stromu smrti. Šaman dokáže vyrobit asi 3 dávky/ týden.
Působí po 1 kole, Odl-7-1k6/2k10.
Puawwe
Tento jed je poměrně složitý na výrobu, používá se proti nebezpečným vetřelcům a velkým šelmám. Jeho příprava trvá asi 6 týdnů/4 dávek, vyrábí se z kůry stromu duchů.
Působí po 2 kolech, Odl+Chr-9-stupeň síly klesá o 1 na 2k6 kol / stupeň síly i obratnosti klesá o 2 na 5k10 kol.
Uvedená doba přípravy je pro normální dění, zabere asi 2 hodiny deně. Druid by ho dokázal vyrobit větší množství ( ale ne rychleji !!!), ale stálo by ho to víc času. Tiruke lze vyrábět na jaře a v létě, Puawwe jen v zimě. ( jsme v pralese, žádný sníh !)
Společenské uspořádání
Jewwové žijí ve vesnicích z chýší postavených z větví a porostlích popínavými rostlinami. Prostřední chýše je zčásti pokryta kusy kůry, které jsou pomalovány ornamenty. Okolo je volný prostor, kde si hrají děti a který slouží i jako shromaždiště. Okolo je kruh chýší lovců a následuje kruh chýší válečníků. Vchody chýší jsou směrem k šamanově chýši, tedy k shromaždišti. Celé vesnici vládne rada starších, která ale musí dbát na názory šamana. Ten má v podstatě právo veta a je nejmocnější postavou vesnice.
Krytí, maskování
Jewwové se dokáží dokonale krýt a maskovat. Díky krytí dostávají bonus k OČ proti střelným a vrhacím zbraním. Jeho výši určuje PJ, záleží na okolnostech. Překvapená skupinka nedostane pravděpodobně první kolo nic, až se začne krýt za vším možným tak jim PJ udělí bonusy.
Nejčastější léčkou je skupina zamaskovaných válečníků, kteří nepřítele zasypou oštěpy a šípy, a poté zůstanou ve svých úkrytech, kde nejsou moc vidět a získávají kryt ( bonus do OČ). Při boji se pak snaží při pohybu využívat kmenů stromů, křový, atd. k znesnadnění soupeřovy střelby. Bonusy se měly pohybovat kolem +6 na začátku, kdy mají připravené úkryty a kolem +3 v následujícím boji, kdy se pohnou.
Pro maskování můžeš brát šanci jako u zloděje na stejné úrovni, ale měl bys brát v potaz prostředí ( je rozdíl schovat se v pokoji a v pralese), jejich přirozené prostředí ( mimo prales samozřejmě postihy podle prostředí), a v případě léčky ještě bonus za připravený úkryt.
Území
Své území mají vyznačené lebkami, které jsou zavěšené na stromech a visí asi 150 coulů nad zemí. Jsou pokryty ornamenty značícími kmen a často ozdobeny peřím,....
Na svém území mají předem připravené úkryty a lovi mají i funkci hlídek. Asi 500 sáhů od tábora bývá bývá skupina posvátných stromů, kam smí chodit jen šaman. Nahoře ve větvích jsou jákasi hnízda, ve kterých jsou ukryty pozůstatky mrtvých. Pohřebiště je označeno symbly na stromech a zvířata ani žádny člen kmene, ani nepřátelského, se sem neodváží vkročit, rušit duchy se nevyplácí.
Pro účely DrD chrání pohřebiště jeden duch za každého pohřbeného druida. Tito duchové mají +2 k živ., úč i oč, a šero pohřebiště se pro ně počítá jako tma. Navíc mají 30 magů a ovládají hraničářská kouzla a společná kouzla chodce a druida. Před půlnocí dávají magy do zrcadla. Ovládají tedy i léčivá kouzla, a šaman zde může najít útočiště. Trochu se liší i vzhledem, vypadají jako přízračné podoby svých původních děl.
Diskuze
Pěkně propracované určitě to použiju.
celekm uvházející, i když pořád bych na tom viděl co zlepšovat, ale vzhledem k době uveřejnění tohoto příspěvku a mé diskuze už o tom asi nemá smysl mluvit...
Dobře napsané, jenom to, že mají svoje území označeno lebkami - to muselo být sakra lebek...
Jinak vše již řekl (napsal) Zelgaris.
Ale líbí se mi to, asi to zapracuju do mapy.
Tak tady je krásně vidět, že autor psal své dílo s tím čemu já říkám láska k Drd. Je to citlivě napsaná rasa kterou jednou moje družina určitě potká. připsal Vedro
Je to pěkně propracované a já nemám žádné námitky :-)
co je to VP ??
Postihy sem uvedl jen částečně, ale přece: šamanovy se z džungle chtít nebude ( kdo to četl, ví proč), zbytek se prostě nebude cítit svůj mimo džungli (a samozdřejmě maskovat se na sibiři nezvládne :-)), jestli je VP vlastní postava, tak to je opravdu na PJ. Já bych to moc nedoporučoval, jestli ale hráč spolu s PJ vymyslí dostatečný důvod, aby postava odešla z kmene (unesli mě před 2 rokama lovci otroků,...), tak proč ne. Hráč by to ale musel dokázat zahrát, pravděpodobně by mu byla zima (džungle je džungle), jazyk by se musel pomalu naučit, neznal by civilizaci (tím myslím pravidla civilizovaného světa), ........... Samozdřejmě jedy dokáže vyrábět šaman jen v džungly (musí tam strávit uvedenou dobu a sbírat bylinky),...
Nemám žádnou konstruktivní námitku, jelikož to nemohu celé číst on.line, ale reaguji na reakce.
Nemyslím, že by toto bylo psané jako VP. Rasa je to naprosto vázaná k prostředí svéo pralesa a kmene, je tudíž dosti nepravděpodobné, že by se někteří její říslušníci dávali na cestu dobrodruhů.
Také z toho vyplývá "nevýhoda v uplarnění mimo prales" - jako kdybys posílal domorodce (tak, jak si je představujeme) do města....
CHAOSSi, mohl by ses vyjádřit, zda je to i VP?
...omlouvám se místo textu jsem hlasoval a ono to přidalo předdefinovaných 0*, opravdu promin. Mne se tato rasa líbí, a obvzvláště ten šaman!!
Výborné. Vše už řekl edems. Dávám pět!
Líbí se mi styl, jakým je to napsané. Čte se to výborně. Jako nevýhodu bych viděl malé uplatnění mimo prales, Jewwa-Toakové (výborný název!) jsou tudíž použitelní jen v některých světech. Asi by měli mít postihy např. v ledové krajině, pokud by je tam někdo vytáhl. Jinak se mi to líbí, ten šaman je dobře propracovaný, ale těžko říci, asi bych je použil spíš jako CP, těžko říci.... každopádně tomu dávám též za čtyři :-)