Nové Rasy

Kentaur Hodnocení: Vítěz soutěže Vítěz ZD

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 61

Kentaur

Původ

Jako děti plání se narodili, po drnu zeleném pobíhali a pak… pak do celého světa se s nenávistí k sobě samým rozeběhli.

-Věrimír I. – Staré časy

Vzhled

Již v bájích řeckých se objevily zmínky o podivných stvořeních, jež napůl člověkem byli a zpola koně připomínali. Kentauři, tak je lidé tehdy nazvali…

Hlava a paže lidské, stejně tak celý vzpřímený trup, jenž v místě pasu přechází ve čtyřnohé tělo koňské. Část připomínající člověka bývá oproti němu silnější a na pohled jistě i svalnatější. Existuje mnoho druhů (podras) kentaurů. Ty se mezi sebou liší robustností, velikostí a v neposlední řadě i rychlostí. Zbarvení kůže a srsti, vlasů a žíní je podle druhů také velmi různorodé. Bílá, černá, ale i hnědá, šedivá a béžová patří mezi nejběžnější zbarvení srsti kentaurů. Samozřejmě lze najít třeba grošování nebo jiné jinobarevné skvrny (třeba i zebří pruhy:-)).
Vlasy kentaurů jsou oproti lidským poměrně tvrdé a některým dokonce rostou směrem k nebi. Ovšem jen do jisté délky, potom se vlastní vahou ohnou zpět dolů. (Tato část vzhledu má pravděpodobně kořeny mezi oslí a zebří populací). Oči jsou vesměs černé či tmavě hnědé.
Výškové rozdíly mezi jednotlivými druhy kentaurů jsou dosti znatelné. Nejmenší kentauři dorůstají maximálně 170 cm, ale naopak jiná velká plemena až 230 cm (vel C). Jak je vidět rozdíl šedesáti cm je značný. Na velikosti závisí také váha. Jsou ale též malé druhy, které jsou dosti mohutné, aby se vyrovnali váhou některým druhům větším. Váha se tedy pohybuje od 450 kg až do necelé jedné tuny.
Délka života je stejně jako ostatní charakteristiky různá u různých plemen. Maximální dosažitelný věk je tedy 50-80 let.
Kentauři jsou sami osobě dosti silní a rychlí. Jejich ženy (klisny a kobyly:-)) stejně tak, bývají však menší.
Jak je příroda stvořila, běhají po pláních. Nesvazují se žádným oblečením, které by jim bránilo ve volném pohybu. Přibližují se ale také trochu lidem. Proto ti, kteří se rozšířili i do poměrně nehostinných mrazivých oblastí, využívají dek, plášťů a kožešin. To vše však jen kvůli přežití a udržení zdraví. Kentauři co žijí ve městech (a moc jich není) se občas oblečou do nějaké lehké vesty, nenosí však mnoho oblečení na koňské části těla.
Kentauři se někdy nechávají tetovat a u některých národů využívají i cejchování. To je sice přejato od lidí, proto jej většina odsuzuje, ale jinak je docela, hlavně u mladých, oblíbené. Jiné ozdoby, jako zlato a šperky moc neužívají, avšak myšlení a způsoby jsou různé.
Nemnoho kentaurů nosí podkovy. Na travnatých pláních je zbytečně tíží a na měkkém drnu se jim lépe jezdí bez nich. Avšak ti, co často cestují po cestách tvrdých půdách a kamenných prostranstvích, si nechávají podkovy udělat, aby si zbytečně nedřeli kopyta.

Způsob života

Život kentaurů se odvíjí od místa jejich obydlí a vůbec prostředí jejich života. Mají sice rádi dlouhé ploché travnaté pláně, jež dopřávají jim mnoho blahodárného, radostného pohybu. Avšak někteří se z nutnosti přemístili na okraje lidských měst, do statků a farem, kde si vydělávají na živobytí. Mnozí prohnanci vlastní širé lány polí a žijí z nich bez práce. Takovíto zbohatlíci si sice dobře hoví doma a ládují se nejlepšími dobrotami, ale již nikdy neokusí krásu volnosti, přírody a širého světa.
Sami si mimo civilizaci zakládají vlastní rodové kmeny a žijí v malých vesnicích. Nestavějí honosné domy, bohatě jim postačí proutěný či dřevěný přístřešek.
Každé ráno za rozbřesku vyráží tradičně muži na lov, aby ženy a hříbata měly co jíst. Jejich jídelníček tvoří vše, čím by nepohrdl člověk-maso i rybí, ovoce, zelenina, luštěniny, obilí. Některé kmeny proto obdělávají pole a třeba i chovají dobytek.
Na rodinný život kentauři moc nedbají. Preferují mnohoženství, jak jim instinkt káže. Nezaobírají se „zbytečnostmi“, jako svatební obřad apod. Podle toho pak vypadá jejich kmen. O děti se starají jejich matky a muži se o ně mnoho nezajímají. Samozřejmě by se našly i výjimky, někteří příliš „polidštění“ kentauři uzavírají manželství a starají se o rodinu.

Chování

Když ti řeknu: „urči obecné chování člověka.“ Těžko dostanu uspokojivou odpověď. Stejně tak je to u kentaurů. Jsou kentauři hodní a moudří, ale také hloupí a neschopní i zlí a škodolibí. Jeden by pro svého bratra položil život, druhý mu sám vrazí dýku do boku. Chování kentaurů je opravdu všelijaké.
O čem by ale byl tento odstavec, kdyby se alespoň v něčem neodlišovali. Vezmu-li „průměrného kentaura“, bude asi hodně sebejistý, nepříliš chytrý, ale dokáže rychle a účelně jednat, což může vést i k nepřiměřené zbrklosti. Jeho výbušná povaha mu bude často přítěží, ale jeho plytké svědomí mu dopřeje jen krátké chvíle lítosti. I častá zábava, popíjení, chvástání a silácké řeči budou na denním pořádku.
Sám vidíš, že mnohé vlastnosti, ne-li všechny jsou typicky lidské. No, nejsi daleko od pravdy.

Možná by bylo zajímavé popsat kentauří vztah ke zvířeti, jež je mu tolik podobné; ke koni. Kentauři nikdy nepotřebovali zapřahat koně do pluhu, měli dosti vlastní síly a když už, využívali skotu, jenž se dal využít i jiným způsobem. Ani na nich nejezdili, tak si k nim nevypracovali vztah, jaký ke koním chová člověk.
Kentauři berou koně jako součást přírody, jako zvířata. Necítí k nim žádnou zášť, ani přátelství. Povahy kentaurů jsou však tolik odlišné, že jsou i tací, co koně chovají, druzí je loví a třetí naopak v nenávisti vraždí. Vztahy jsou opravdu různorodé.

Jazyk a řeč

Drž hubu elfe, kdo má to tvoje žvatlání pořád poslouchat?!!

- Kentaur Rychloběh – ke svému spolubojovníkovi

Kentauři, kteří již normálně žijí v okolí lidských měst a na území států, se naučili mluvit obecnou řečí známou po celých krajích. Jistě ale žije několik zastrčených kmenů někde daleko od lidí a všeho nového. Zdejší kentauři užívají svého jazyka, jež se moc neliší od užívaných řečí ve světě.
Jazyk sám bývá poměrně mladý, protože kentauři si libují v pozměňování starých zašlých výrazů. A tak se za dlouhá staletí jednotlivé jazyky velmi změní.

Vlastnosti

Kvůli široké druhové rozmanitosti jsou i jednotlivé rozsahy vlastností dosti velké. Síla a odolnost jsou celkem jasné, kentaur má velkou váhu a díky tomu má pádnější útok, je objemnější a více vydrží. To vyznačuje jeho odolnost.
Je těžké počítat s kentaurem, jako s humanoidní rasou, pro než byla napsána pravidla DrD. Proto jsem nucen některá z nich trochu upravit a jiná přidat, aby se za kentaura dalo normálně hrát.
Na prvním místě je obratnost. Kentaur jako celek asi těžko uhne rychle letící šipce z pasti, nebo ze soupeřovy kuše. Stejně tak nebude dobře manévrovat v boji. Ano kentaur je rychlý, ale dost neohrabaný, aby se rychle otočil na místě a ještě uskakoval před cizí zbraní. Tohle vše vyznačuje oproti humanoidům velmi nízká obratnost. Je též známo, že kentauři jsou celkem schopnými střelci. Navíc by velmi nízká obratnost velmi snižovala alchymistické schopnosti, které zase tolik na fyzické obratnosti nezáleží. Zvolil jsem tedy další veličinu, která má za úkol vyznačovat, jak je kentaur schopen zručně manipulovat s věcmi. Jak již vidno nazval jsem ji „zručnost“.
Inteligence má velký rozsah. To proto, že různá plemena jsou jinak psychicky vyspělá. Někteří žijí jako kočovní pastevci a jiní třeba zase zkoumají přírodu, její zákonitosti a zvláštnosti. V inteligenci se tohle dosti různí.
Charisma je taktéž velkého rozsahu. Kentauři mohou vypadat různě. Někteří pěkně k světu, mnohé by si nikdo ani do vozu nezapřáhl.

Vlastnost Síla Odolnost Obratnost Zručnost Inteligence Charisma
Stupeň 11-16 13-18 4-9 8-13 7-17 4-14
Oprava +2 +3 -4 -1 -1 -2

Pohyblivost je dosti velká. Mají přeci koňské tělo. Tedy: 17

Obratnost: Obratnost je tedy rychlost a ladnost pohybu těla kentaura jako celku.
Zručnost: Má stejné rozsahy jako jiné vlastnosti a v určitých situacích se používá místo obratnosti. Aby bylo vše jasné, je zde tabulka, která obsahuje nejdůležitější hody a jejich zařazení pod jednotlivé vlastnosti.

Obratnost Zručnost
Obrana Střelba, vrh
Pohyblivost Alchymista a věci od něj odvozené
Zloděj: Tichý pohyb Zloděj: Objevení mechanismu
Zloděj: Schování se Zloděj: Otevření, zneškodnění ob., m.
Zloděj: Skok z výšky Zloděj: Vybírání kapes
Zloděj: Útěk z pout

Nosnost

Když pohlédneme na nosnost, dostaneme se k dalšímu problému. Je jasné, že tělo na čtyřech nohách unese více, než tělo humanoidní. Upravil jsem z tohoto důvodu tabulku nosnosti speciálně pro kentaury.
Síla Váha/mince
+0 450
+1 600
+2 750
+3 900
+4 1050
+5 1200

Nějaké další fyzické bonusy

Další věcí je jeho nezanedbatelná síla při tahu, tlačení a podobných činnostech, kde se dá využít stavby těla a „koňské síly“. Můžeme říci, že při hodech má oproti jiným rasám bonus +1 až +2. Jaké to jsou situace a jaký bonus, rozhodne PJ.
Uvedu jen malý příklad:

Kočár s paní kněžnou zapadl do smradlavého bahna. Náhodou jde kolem kentauří synek Řehtal Kopejtko (síla 15+2). A už z dálky uslyší hlasité lamentování a nadávky zbohatlé ženy. Přijde trochu blíže a už mu je jasné co se děje. Kněžna stojí na vysokém plochém kameni, aby si neumazala střevíčky a pořvává na z posledních sil supícího kočího Janka Votrhálka (síla 7/-2).
Jakmile jej kněžna uvidí, vzkřikne: „Hej ty, pojď pomoct!“ Řehtal se na ni nevěřícně podívá. Pak si ale vzpomene, jak mu táta kladl na srdce, že má být všem nápomocen. Přišel tedy k vozu a pořádně se opřel.
PJ si řekne: „Hmmm, bahno je hluboké a kočár díky zdobení taky pěkně těžký. Past na jeho vytažení je tak sil-6- nic/vytáhnou. Tohle je situace, kde může kentaur plně využít své koňské síly, takže ještě +2.
Mladej Kopejtko kývne na vozku a spolu zatlačí. Vozka hodí tři(taky už se snaží pěknou dobu a je unavený). Řehtalovi podjedou kopyta (hodil jedna) a padne na zem do bláta. Knížecí vůz však jen tak tak vyklouzne z bahna na pevnou silnici(3-2+2+2+1). Kněžna radostí zaplesá, poskočí, zabalancuje a…


Stejně tak by měl Řehtal z příkladu bonus pravděpodobně +1, kdyby se přetahoval s přítelem krollem. Jedna proto, že musí couvat a to není tolik výhodné. Kdyby se ale otočil po směru tahání, mohl by asi využít celé své síly; bonus by byl tedy +2.

Postřeh

Podle mě kentaur patří, co se týče postřehu, do stejné skupiny jako barbar. Způsobem myšlené jsou si tak trochu podobní. Na postřeh má tedy kentaur stejně jako barbar, kroll a trpaslík bonus +5% na hledání objektů.

Neohrabanost

V mnoha případech může být koňské tělo velkou překážkou. Například pohyb v úzkých chodbách nebo uličkách je velmi omezený. Nejen úzké prostory, ale též schody, příkré svahy a tenké lávky, jsou pro kentaury nepříjemné. Některé dokonce nebezpečné.

Kentaur nedokáže chodit po lávce užší jak šířka jeho postoje (odhadem kolem 60,70cm).
Chůze do schodů je také značně nebezpečná. Pomalým rozvážným krokem je sice schopen projít nepříliš prudké schodiště. Je-li však nucen běžet, je velká pravděpodobnost, že zakopne a ublíží si. Základní past je obr – 5 – pád/nic. Past se samozřejmě musí upravit podle strmosti schodiště.
Dokážeš si jistě představit, jak padá kůň ze schodů. Tak obrovská váha pravděpodobně doláme jeho nohy a zranění je též nemalé. Proto se při pádu ze schodů počítá zranění stejně jako u běžného pravidlového pádu z výšky.
Dalším nebezpečím je volný pád z výšky. Kentauří tělo není stavěné tak, jako humanoidní s pružnou páteří a ohebnými klouby. Navíc celková tělesná hmota je objemnější. Při dopadu velká váha také udělá své. Proto je zranění při pádu !dvojnásobné!.

Klap, klap, klap…

Tak tady jsou ty polštářky pane, přesně podle vašeho kopyta. Švec Zrzavý doufá, že budou sedět, ale nějak mu nešla do hlavy ta nová móda, nebo co…

Irwin – sluha Iha Drdomila, kentauřího zloděje

Jednou z nevýhod kentaurů je, že nedokáží potichu našlapovat. Jejich kopyta jsou tvrdá a na kameni, na cestě a vůbec tvrdších podkladech jsou jejich kroky dobře slyšet. Navíc, když je kentaur okován. To podkovičky pěkně zvoní, což může být v jistých situacích dosti nepříjemné.

Zbroj

Tak tobě ta zbroj nevoní, jo?!! Nebo jen nemáš čím zaplatit?!!!!

Kovář Šimit – Po šestiměsíční dřině

Ukovat zbroj pro kentaura je dosti náročné a výsledná práce také nepatří k nejlevnějším.
Běžné bývají kentauří zbroje jen na lidskou a pření část těla. Taková zbroj by se dala cenou i vahou přirovnat ke zbroji humanoidních postav. Tato zbroj však zakrývá jen kousek z celého těla. Toho můžou využít obratní šermíři i zloději.
Místo abych pro tohle dělal nějaký složitý a ve výsledku stejně nereálný systém, zvolil jsem jen úpravu čísel.

Vycpávaná Kožená Šupinová Kroužková Plátová Rytířská
Zbroj jen na přední část +1 +1 +2 +2 +3 +4
Váha/Cena 65/20 105/25 210/138 430/350 495/410 615/875
Celá zbroj +2 +3 +4 +5 +6 +7
Váha/Cena 150/45 250/60 515/340 1050/850 1200/1000 1500/2200

- Vycházel jsem z pravidel, ceny a váhy odpovídají tedy jim. Nezdají-li se někomu hodnoty z pravidel, nechť si změní i tuhle tabulku.

Zbroj na celé tělo je o hodně větší a těžší, ale zato chrání stejné procento těla jako u humanoidů.

Zbraně

Zahoď tu vidličku (míněno: obrovský ocelový trojzubec), nebo okusíš moje kladivo.

-Poslední slova Rychloběhova při drobné potyčce na kentauří slavnosti Hříbátek

Kentauři jsou schopni používat téměř každé zbraně. Nejraději však mají dlouhá kopí a rychlé oštěpy. Často se u nich také můžeme setkat s různými druhy luků. Ostatní zbraně nejsou toliko běžné, ale každý kentaur používá to co mu přijde nejlepší a nejúčinnější.

Zbraň rodová

Jako mnohé i rodové zbraně jsou pro jednotlivá plemena různá. Jsou základní čtyři možnosti: kopí, oštěp, dlouhý, krátký luk. Můžeš si vybrat ale jen jednu zbraň jako rodovou. Měla by to být ta, která se v kentauří společnosti nejvíce používá.

Boj

Normální boj popsaný v pravidlech je pro kentaury stejný a jeho pravidla se musejí dodržovat. Ovšem není tomu tak u zápasu a rvačky. Zatímco kentaur nemůže !!!podle pravidel!!!zápasit (stejně tak nemůže nikdo zápasit s ním), má velkou výhodu při rvačce. Jeho kopyta jsou silnou a nebezpečnou zbraní, proto se občas lidé bojí i kentaurů neozbrojených. Síla kopnutí je jen 2/+5 (mě se stejně zdají čísla v pravidlech moc veliká). Pokud se ale některý soupeř připlete kentaurovi do zad, může kopnout oběma zadníma nohama a to je pak 1/+15.

Pozn.: Pravidla uvádějí pro rvačku na mne až moc vysoká čísla. Proto se nedivte, že síly kopu jsou oproti pravidlům značně pozměněny.

Při boji se zbraní nablízko se kentauři snaží co nejvíce využívat své váhy. Vzpínají se na zadních, aby mohli potom pádně zarazit soupeřovi smrtící ránu do těla. Často kopou předníma nohama, aby odradili některé útočníky (když to vezmeme pravidlově, tak by to mohlo vyvažovat případné postihy za neobratný útok).

Odolnost na jedy, aneb ne nadarmo se říká koňská dávka

Vy už hoši nebudete?

-Tonda Hucul z Travné – Neoficiální soutěž v pití Nižebrodského piva; 22. korbel

Díky svojí hmotnosti vydrží kentaur opravdu hodně. Při hodech proti jedům má bonus proti pasti +1. Není to více, protože už sama odolnost v sobě obsahuje započítanou velkou váhu a tělní svalovinu.

Dobrodruhové

A čím se kentauři vlastně stávají? Prakticky čímkoli. Udatnými válečníky i milovníky přírody, lovci i šamany, ti moudřejší pak snad i čaroději, zručnější alchymisty a mnozí, jako třeba Ih Drdomil, i trochu těžkopádnými zloději.
Jak vidno, kentauři jsou velmi všestranná rasa, stejně jako lidé. Nemají žádnou kouzelnou schopnost a tedy i jednotlivá povolání nemají mnoho odlišností od pravidel. Snad jen rozdíly ve zručnosti a obratnosti, ale to již bylo vysvětleno výše.
Avšak ještě jedna věc, na kterou by jistě každý přišel, ale pro úplnost ji tady uvedu. U zlodějských schopností jsou jisté výjimky. Šplhání po zdech je vyloučeno z důvodu kentauří nehumanoidity. Pak jsou ještě další dvě - Převleky a Nenápadnost.
Převléká-li se kentaur za jiného kentaura, je pravděpodobnost normální, avšak mění-li podobu na nějakého humanoida, má postih –90%. Je to hodně, ale ten koňský zadek se jen tak neschová.
S nenápadností je to podobné, objeví-li se kentaur uprostřed lidského města, asi s davem moc nesplyne, postih –50%. Je-li ale kentaur v okolí běžný, nemá ani kentauří zloděj logicky žádný postih.

Něco závěrem

Pokusil jsem se napsat další rasu poněkud jednodušeji, aby nebyla dlouhá a mohl si ji přečíst během chvíle každý. Myslím, že kentaur je dosti známá rasa a určitě tady na webu chyběl. Myslím a doufám, že se najdou i tací, co za něj budou hrát. Nechť si jej tedy užijí.
Pravidla by měla vyhovovat DrD 1.6 a změny, které jsem musel provést jsem postavil tak, aby nebyly složité a početné. Samozřejmě bude-li se ti zdát, že něco nesedí, zvláště u kentauří obratnosti, zručnosti a podobně, máš volné ruce a vytvoř si svá pravidla, jež ti budou lépe vyhovovat. Já jsem zvolil tuto cestu, ale narazil jsem na mnoho jiných. Jestli ti ta má nepřipadá nejschůdnější prosím, ale jistě patří mezi ty nejjednodušší.
Možností přidávání pravidel je spousta, ale kvantita někdy neznamená kvalitu. Čím více různých pravidel vytvoříš, tím víc času ti zabere jejich dodržování.

-Erric

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Korath: Tak.. teď takové zamyšlení, nač historii rasy. Pravděpodobně proto, že zelgaris kdysi napsal nějakou rasu která měla pevně danou osnovu, jako vzhled, historie, vlastnosti... Ostatní se toho pak chytli a stalo se to základním kamenem. Stejně tak, jako trend rozepisovat rasy jak nejvíce to jde. Ono je to v podstatě správné co nejvíce o rase napsat, ale ne vždy.
Vemte si kolik historií už bylo napsáno, a kolik z nich stálo za nic. Mnoho.. a proč. Inu protože každý máme jiný svět. V jednom stvořili všechno bohové, v druhém funguje normální vývoj a v jiném tu rasy prostě byly. Každý znás má na tyto půvidy rozdílný názor a proto se pisatelé v tomto často setkávají s nesouhlasem. Já osobně historii dosti přehlížím. Většinou je totiž značně nelogická, a pokud ne, tak pro mne není téměř vůbec důležitá. V mém světě stejně nebude mít většinou smysl, můžu se z ní sice inspirovat, ale to v případě kentaurů zase tak úplně nejde.
Historii můžeme rozdělit na dvě části... Původ a vlastní historii. Původ je vlastně o tom, jak rasa vznikla. Fajn. Kentaury stvořil bůh... Nebo vznikli evolucí? Křížením? Tak vlastně jak? No v každém světě prostě jinak. Co je na tom potom důležitého. Navíc ať vznikli jak vznikli, legendy stejně budou mluvit značně zkresleně.
Popisovat vlastní historii je úplně oničem, protože psát o tom, jaký a který král co udělal, v MÉM světě by pro vás nemělo žádnou hodnotu a rasu by to tak akorát prodloužilo.
A z toho závěr. Historie není pro popis většiny ras potřebná. Jen se podívejte na Stromovce nebo Togwary, jak je posán jejich původ, stejně jako u kentaurů, takže to u mě není nic nového. Zajímavé, že nikde jinde mi to nevyčítali.
Když budu psát rasu: Člověk. A napíši "má bohatou historii"(tvá slova). Co popíšeš. Vznikli z opic? Stvořil je bůh? a následně První světová válka trvala do 1918 a bojovaly v ní ty a ty mocnosti? Vypíšeš celou učebnici dějepisu? Asi ne co... proto je podle mě historie blobost. Původ se hodí jen k rasám, které jsou na tom postaveny, nebo jej mají něčím velmi zvláštní.
Ohledně té anatomie. Kolik savců má na Zemi dvoje plíce a dvoje srdce? O žádném nevím. A i kdyby jo, tak to není zas takový bonus k přežití zranění. Člověk má dvě plíce, když mu jednu probodneš, tak to nepřežije - bez odborného lékařského zákroku. Totéž by platilo u probodnutí jedné ze 4.
Ono bavit se o orgánech je takové zavádějící. Vem si řeky, kteří vlastně s kentaury přišli. O těle toho věděli dost, ale přesto si vybájili kentaura, který stavbou těla popírá dosti biologických principů Už jenom v tom, že je to savec s párem končetin navíc. Ale to jsme ve vědě... a to ty přece nechceš.
Část článku tam být nemusela to je fakt, ale dal jsem ji tam a stojím si za tím.

Tuax: Můj názor se velmi podobá tomu tvému...

Megahu: Když jsem zmínil druhy kentaurů, tak jsem nemyslel takové druhy, na které by měla být nějaká zvláštní tabulka. Když se podíváš některé rozsahy jsou dosti veliké, to umožňuje zasadit tam různé druhy kentaurů. Vem si kolik je různých druhů koní. Navíc k tomu barevné variace. K tomu ještě kombinace s lidskou částí. Tím získáš nepřeberné množství druhů, které lze jen stěží nějak popsat. Druh máš jako u lidí bílá, černá, mongoloidní rasa... totéž a pro člověka je stejně jen jedna tabulka.
Mě se představa zručného kentaura, který pálí šípy neomylně jeden za druhým prostě nelíbí a hotovo. Přepiš si tabulku jestli chceš, ale já to nechám tak jak to je.

Marcus: No asi jsem si minulými příspěvky nasadil laťku docela vysoko, co?:-) Protože ty jsi asi nejvíce pocítil zklamání, tak ti vysvětlím, proč jsem se uchýlil k takovému poisu. A pokud říkáš, že má rasa není něčím nová, tak právě tím jak je napsaná.
Když jsem nechal schválit stromovce, těšil jsem se ne velký zájem. Ale tuto rasu si v dlouhé době přečetlo míň lidí, než jsem čekal. totéž bylo u togwarů. Naopak u mého prvního příspěvku Skřet bylo hodně reakcí a dokonce se, i přes své mnohé chyby umístil v OHZD před togwary. Z toho jsem usoudil, že málo lidí čte veledlouhé rasy.
Kentaur měl být určen k hraní (oproti stromovcům a togwarům, za které si asi nikdo moc nezahraje:-). A jak znám několik mladých hráčů, volí na webu radši rasy krátké 3-4* které jsou jednoduše popsané a obsahují jen nějaká ta pravidla. Takový zelgův šotek je ještě kratší, než kentaur a má obrovský úspěch. Ono to je taky tou rasou a popisem, ale je i krátký a velmi hratelný. Na základě těchto zkušeností jsem si uvědomil, že jestli chci kentara podat jako rasu na hraní, aby ji někdo i hrál. Musí být jednoduchá a její čtení nesmí zabrat mnoho času. Potom si ji někteří mladí přečtou možná za ni budou i hrát. Kentaur mi opravdu chyběl mezi hráčskými postavami. Je to charakter, jako každý jiný, jen má trochu problémová pravidla a tak se jím profesionální firmy nezabývají.
Veškeré tyto myšlenky mne dovedli k napsaání toho, co sis přečetl. V krátkosti a v jednoduchosti dát na co nejmíň stránek pravidla pro kentaura a trochu ještě popsat rasu, aby nebyla tak strohá. Jestli se to povedlo, či nikoliv záleží na všech, co si kentaura přečtou.
Jen jde o to, že při hodnocení jaksi nelze příliš srovnávat s ostatními mými rasami. To máš jako bys měl říci, jestli jsou lepší Tři oříšky pro popelku, nebo Merlin co teďka běžel na jedničce. Je to úplně jiný žánr, úplně jiný styl, a je třeba to tak brát.

he, z toho barbara jsem opravdu vycházel. Trefil ses:-)

Popisuješ, jaká pravdidla tam ještě mají být. Co se týče těch manévrů, přemýšlel jsem nad tím a pak to pro jednoduchost zavrhl. Zase jsem nechtěl aby ta rasa byla úplně o pravidlech. Proto jsem taky téměř ke každému odstavci napsal nějakou humornou vložku.
S tou rodovkou to máš těžký. Podle mě je pevně daná rodovka kravina. Člověk má rodovou zbrań široký meč. když to vezmem kolem a kolem, tak na Zemi všechny zbraně vymysleli lidé a v různých kulturách se používají různé zbraně. Totéž je ve fantasy. Rodová zbraň by neměla být daná pevně, jen nastíněná. PJ potom rozhodne, co se v dané oblasti nejvíce používá.
O té větě v původu už jsem mluvil.. chtěl. jsem zachovat osnovu.
Mysl kentaurů je tolik rozmanitá, že nelze jednoznačně říci, jestli si někoho vezmou na záda. To záleží jen na nich. to máš asi tak, kolik dívek ze sta bys přenesl přes kaluž, aby si nezmáčely střevíčky? Záleží jen na tobě... no a u kentaura je to totéž.
S tím bonusem k životům máš pravdu.


 Uživatel úrovně 0

Jestli se náhodou nějak opakuji, tak se předem omlouvám, poslední zápis, který jsem četl, byl z data 12:20:58 01.11.2003


 Uživatel úrovně 0

Hmm... když jsem rasu začínal číst, očekával jsem něco nového, jako u ostatních Tvých ras. Ale byl jsem docela zklamán. Chtěl jsem pokračovat ve výčtu chyb, ale moc jsem jich nenašel (viz. níže). Naopak chybí mi tu toho docela dost, šlo by toho napsat mnohem více. V případě tohoto příspěvku jde spíše o pravidla (která tu jsou, nikoliv která tomu chybí), což (usuzuji dle Tvých jiných příspěvků) není příliš tvoje parketa (nikoliv z hlediska pravidel jako takových, nýbrž z hlediska popisu). Do průměrných příspěvků bych tyto kentaury určitě nezařadil, ale na 5* to podle mě není. Takže * * * *. Co se týče kritiky ostatních, téměř (!!!) bez výhrad souhlasím s Tuaxem.

Jen poznámka k těm, kteří psali o nízké obratnosti a střelbě z luku. Samozřejmě záleží na představě každého z nás. Ale pokud nebudete poukazovat na pravidla, představíte si kentaura (jeho lidskou část) nejspíš jako barbara (jako elfa to půjde asi jen ztěží... spíš nějaký poník, nebo... no... nevím.). Všechny vlastnosti tomu více či méně odpovídají. A tudíž bude mít také obratnost (zručnost) podobnou té barbarově (dle tělesné konstituce). Samozřejmě, takový barbar asi více natáhne luk a šíp tak bude mít vyšší rychlost (a dolet) a způsobí případně i větší zranění, ale tím se bohužel (nebo snad bohudík?) pravidla DrD nezajímají. A co se týče Vaší představy Kentaura Obratného, dala by se pojmout jako "jiný druh", tedy pozměněné vlastnosti. A klidně i radikálněji, porovnejte třeba vlastnosti člověka a barbara.

Dále tu padla připomínka o rasismu. To je další věc. Dle mého názoru (asi začnu používat zkratku IMHO :-) lidé musejí mít proti někomu nenávist - holt prostě jedna ze špatných lidských vlastností. Ale DrD je svět fantasy. Všechny rasy se mohou mít rády... ale tak to asi nebude. Určitě ale bude záviset na technickém pokroku daného světa a "promíšeností ras" (nikoliv křížení) ve městech apod. A podle toho také určit reakci lidí na danou rasu. Tam, kde žijí různé rasy společně, bude rasismus buď velmi rozšířen (budou-li ve městě žít třeba jen tři rasy) nebo bude ras příliš mnoho a budou si na sebe muset zvyknout. Většina ras však bude žít ve svém rodném prostředí a cizí rasy v lidských městech budou pravděpodobně příjimány s nedůvěrou. Alespoň tohle je můj názor a rozhodně nemusí platit všude. A co se týče samotné tolwynovy poznámky - totéž by nemělo chybět i u jiných ras, elfů, trpaslíků... snad jedině u skřetů to nikdy nechybělo.

Pár důvodů, proč čtyři hvězdičky: Šlo ti o jednoduchost, a té jsi do jisté míry dosáhl. Avšak za velkou cenu. Pokusím se to zkrátit. Příspěvek je většinou o pravidlech (opakuji se), chtělo by to více rozepsat. Hlavně zloděj (resp. lupič a boj beze zbraně - údery by šly, kopy ne a kentaur by teoreticky mohl mít vlastní manévry), válečník (souvisí s bojem) a samotný boj (nájezdy, bonusy a postihy při nich apod.). Dal bych jim jednotnou rodovku - nejspíš oštěp (jak na boj zblízka, tak na vrh), a to vzhledem k jejich rychlosti a "nekovářství". A jelikož jsou tak nepodobní běžným humanoidním rasám, i nějaké drobnosti (podmořský boj - eh, to asi nepůjde). Píšeš, že jsi záměrně vynechal mnoho, a tedy nebudu vypisovat, co mi k 5* rase chybí. A nakonec tu jsou takové kosmetické úpravy, jako kapitola původ. Ten text mohl být klidně i u vzhledu a moc by se nestalo. A nebo dát naopak 1. větu od vzhledu k původu. Nebylo by na škodu poznamenat, zda nechá na sobě někoho jezdit - jakože asi ne... atp. Chybí mi tu nějaký bonus k životům - samotná odolnost jej nevyjadřuje a zdá se mi to trochu málo. Třeba +2 živ. navíc za úroveň.

S pozdravem Marcus

PS: Nevíte někdo, zda zelgaris pořád pracuje na těch lykantropech? Už dlouho se nemůžu dočkat, a lykantropové pořád nikde :-)


 Uživatel úrovně 0

Tuax: Uz se na to tesim. Ikdyz nevim, jestli to bude hruza... Ja mel jen pripominku k tomu, ze uvedl jeden druh kentaura, ikdyz se zminil (nakousl), ze jich je vice. A myslim, ze by se vyhnul temto narazkam, kdyby tam uvedl jeste jeden obratny (zrucny) druh... Tot vse...

Zdar Megahu


 Uživatel úrovně 0

Tuax : V mojom svete ich hrame, a predstav si, hratelny su :o)


 Uživatel úrovně 5

Korath: :o)
Je mi líto, že meleš o něčem jiném, nějak jsito stou knihovnou nepochopil. Autor má právo historii nezmiňovat. A je jedno co ho k tomu vede. Narážel jsem na to, že pokud není jejich historie zmíněna koukni se jakou mají historii doopravdy. Elfové a většina ostatních fantasy ras je proti kentaurům nicotná co se týká histoie, ale to asi nechápeš, nevadí :o) Jestli si myslíš že v historii nalezneš jen kentaury z lukem, určitě jsi o nich nic nečetl.. A není nutné hnát za vědou, stačí se jen za myslet jestli to má nějaký smysl, případně hlubší smysl. v tom případě nemusíš navštěvovat knihovny, protože zjistíš co tím autor zamýšlel. To že něco chybí neznamená, že na to autor zapomně...
Za další nic se nemusí shodovat s mou představou, vymysli si historii tak jak chceš a bude tvá, to ti neberu :o) jde jen no to zamyslet se nad tím jestli je to tak jak to napíšeš plně možné, to znamená jestli se to tak mohlo stat třeba ve tvém či jiném světě, jestli jsi nevymyslel pohádku které by nevěřily ani malé děti.
K těm vnitřnostem, Kentaur není obr podobný dinosaurům. A ti měli zřídka dvoje orgány, maximálně dva mozky :o) Ale čím větší je tělo tím větší jsou orgány. A ta lidská část jej příliš neohrozí v tom, že by musel mít všechno dvakrát. kentaur je jeden tvor jedna postava jedna osobnost. není něco na způsob siamských dvojčat, to byjsi jej pak mohl klidně rozpůlit :o) Zvláštní že se zaobíráte zrovna vnitřnostma, kolik má plící a podobně. Nezdá se ti to vědecké? :o) Ve fantasy světech o vnitřnostech ajejich funkcích nemá potuchu 99% lékařu :o) Tohle je věc z našeho světa a chcešli ji zařazovat do popisu, nevyhýbej se tedy vědě. A k tomu chceš řešit ztrátu jednoho orgánu a podobně pěkné i naši současní lekaři by se zapotzili, natož tak ti s fantasy kteří sice asi tuší že v těl je srdce a vědí že když nebiuje atk člověk umře ale o moc víc toho ve fantasy nečekej:o)
Jseš dobrej když si myslíš co asi řeknu, jak uvádíš ve svém popisu .o) Ty mně znáš? Jsi můj brácha :o) No nic mám na to jiný názor než jaký jsi napsal .o) popis je důležitý je takovou tou třešničkou na dortu, ale sám o sobě není moc dobrý musíš mu dát nějakou chuť, něčím ho oživit. Když pochopíš tohle budiž ti to k dobru .o)

A k tomu dalšímu použiji tvá slova "absolutně jsi mou poznámku nepochopil." :o)

No nic aspoň se nenudím, co bude dál? Pokud mi odpovíš že zase nechápeš tak je mi líto...

Tuax


 Uživatel úrovně 0

Tuax: No, jsi na mě trošku divokej, si nerozumíme. Já zaboha nedokážu, nebo spíš nechci pochopit, proč bych měl chodit do vědecký knihovny se dívat na kentaury. Pokud si Erric udělá svoje vlastní kentaury, já budu jen rád, aspoň budu mít pořád zajímavé čtení, když nic jinýho. Ale jsou jeho, on je zpracoval, a mně by měl stačit počítač, modem atd., abych se na ně podíval tady na webu a ne v knihovně. Tady si totiž protiřečíš. Zrovna v tý vědecký knihovně bych našel konkrétně tyhle kentaury s lukem, že??? Myslím že když už tady jsou, měli by být celí takoví, jak si je autor představuje. Což jaxi bylo v tomhle článku odmítnuto. A nikoho jsem nekritizoval, jen jsem říkal, že bych to tam rád viděl. Je to čistě můj osobní názor a já neříkal, že by to tam mělo být. Jen že mě osobně by se to líbilo. Nikomu nic nevnucuju.To je celý.
A když už jsme u té bohatosti historie, tak jen co tak jak tu sedím pamatuju, tak jsem z různých legend a podobně během mého krátkého života našel přinejmenším čtyři druhy historie elfů. Tolkienovských a jiných. A nemyslím, že fantasy je od procházek za vědou. Takže pokud mi řekneš, že něco má bohatou historii, já si ji sice můžu udělat a napsat sám podle toho jak si já myslím že by to mělo vypadat, což ovšem neznamená že se to musí shodovat s tou tvojí představou. Je to jako bys řekl za popisem nestvůry: No, a to vypadá takhle, všichni jste o tom četli v téhle knize, byla dobrá, tak jste si ji určitě všichni přečetli, tak přeskočíme dál. Což se nezlob, ale radši bych se dozvěděl víc. Myslím teda že by to tam mělo být, a ten, kdo chce kentaury použít, si to může libovolně předělat.
Ono to totiž není tak od věci se o tom rozepsat. Uvedu tu jeden příklad o anatomii: Mají kentauři dvoje plíce?? To tu už nadhazoval Lucas, myslím.Jednak jedny plíce, třeba lidské, by asi celé tělo kentaura neutáhly, po delším proběhnutí by se kentaur pravděpodobně zhroutil. Dvoje plíce? Pak by ti vlastně ani nevadilo, kdyby ti někdo probodl hrudník na lidské části těla mečem. Máš přece ještě jedny plíce a jedno srdce. Z kentaura bude mrzák, nicméně přežije to s přehledem, pokud zastaví nějak včas krvácení. Tohle už sice není historie, ale v Historii bych právě čekal něco o vzniku, kde by se daly najít i otázky na tyto věci.
A ještě: Když už to teda považuješ za zbytečné, tak tam vlastně ani nemusel být popis a část článku, že? Vždyť to vlastně všichni všechno známe… teď asi řekneš, že je to pro bližší upřesnění a převedení teorie do čísel, ale spousta lidí ví o kentaurech jen to, jak vypadají.
No, to je věc názoru, každý bysme tam viděli něco jiného, něco podle sebe. Jo jo, život je boj.

A ještě: Já svoje hobity nikomu nevnucuju, ale jako správnej příslušník na sebe nenechám plivat. Pak už jen jde o to, jestli ten dotyčný dokáže odlišit, kdy si dělám srandu a kdy mluvím vážně. Což, pokud je interpretem hobit, jde opravdu někdy těžko, nicméně my hobiti se nikdy na nikoho nezlobíme. Jen nechápem ty dvoumetrový vychrtlý lidský tvory, kteří se dokáží naštvat jen proto, že jsem si od nich něco vypůjčil. Když už jsi u toho, nikdy neříkej hobitovi, že je zloděj. Jak je krásně psáno v Dragonlance, hobit -šotek- je jen sběratel předmětů, které nevšímavci neustále ztrácejí do našich kapes. Vy nás vlastně obtěžujete!! Jen přiděláváte práci. Kdybyste pořád ty peníze neztráceli….a navíc máte tu drzost na nás, když už teda něco najdem, řvát : ZLODĚJ. Tak jak si můžeme rozumět… No, tady bych ti mohl ještě říct jednu super story: To jsem ti takhle jednou šel sbalit saň….

Tím se snažím naznačit, že absolutně nechápu tvou poznámku o tom, že bych to měl brát jako člověk. Já přece nikomu nepřikazuju někoho milovat. Taky nechápu, proč bys měl vraždit hráče Dračího Doupěte. Copak ty moje poznámky o hobitech vůbec někoho napadne brát vážně?? Všem přece musí dojít, že jde o -asi jak vidím špatný- pokus o humor. Když si přece někdo začne dělat z kudůků srandu, tak se tomu taky zasměješ a pokud za něj hraješ, tak ho budeš nějakým způsobem bránit, ale tak, že se tomu nakonec zasmějí všichni kolem a ty sám to co říkáš nemyslíš vážně, ne? Je to spíš jiná forma toho, jak do hobitů rejpat taky. Tady v těchto věcech přece nikdo nikomu nic neříká vážně. Fakt mě nenapadlo, že to někoho brát vážně napadne (a ještě mě bude považovat za schizofrenika:) Možná ti vadilo, že to bylo řečeno zrovna v téhle diskusi, no, tak to potom jo, když myslíš.
Pokud se tě to nějak dotklo, tak mě prosím za blázna nepovažuj (…žádný poznámky, milé dámy...) a na moje poznámky o hobitech radši zapomeň, jelikož neoplývám talentem něco vysvětlit na několika větách. Většinou se rozkecám, a pak to trvá…. A asi bysme si tohle nikdy pořádně nedokázali vysvětlit.

Korath,
se stále veselou myslí

….. což je asi někdy na obtíž….


 Uživatel úrovně 5

Lucas The Great: Představ si že Erric je má už půl roku :o), takže tě nějak moc nepředběhl, jen to dal podzdě na schválení :o)
A co se týká tvé představy nic proti, ale mělo by to být hratelné. Nejde o to jestli se mi to líbí či ne, ale o to jestli máš tu rasu napsanou tak aby byla smysluplná pro všechny. A samozřejmě s co nekméně nesmyslama. ..

S přáním veselé mysli Tuax


 Uživatel úrovně 0

Tuax : Ja som nevedel, ze Erric ich mal spravenych. Predstav si, ze by si niekolko tyzdnov vylepsoval svoje dielo a nakoniec ta niekto predbehne...
Tych mojich kentaurov som si robil tak, ako si ich ja predstavujem, a ked sa to niekomu nepaci nemusi ich hrat.


 Uživatel úrovně 5

Snad jen DĚKUJI