Spektator **Specto**
Autor: | Nathaka |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 17 |
Skupina: Časoprostorová magie
Dosah:
Vyvolání: 3 kola
Popis:
Popis kouzla
Kouzelník se při seslání Spektatora naoko zamyslí, zavře oči a znehybní. Po pár vteřinách znovu otevře oči, jako by se nic nedělo, jen jeho pohled je o něco jasnější. Krátká meditace? Kdepak, důvodem jeho "záseku" je malý výlet mimo čas a prostor v podobě ducha - diváka; Spektatora. Jakmile kouzelník sešle toto kouzlo, čas v jeho okolí se "zastaví" a on sám může nyní opustit v podobě energetické entity (připomíná neviděné) své tělo, aby v tomto nehybném světě letěl, kam se mu zachce. Po skončení kouzla si kouzelník plně vybavuje vše, co v podobě Spektatora zaznamenal.
V podobě Spektatora vnímá pouze zrakem, o sluch, čich, hmat a chuť přichází. Je nehmotný a neviditelný a může se v prostoru pohybovat libovolným směrem skrze všechny možné překážky. Stává se tedy ideálním průzkumníkem na krátké vzdálenosti, který projde skrze dveře, zdi i osoby, přičemž není možné ho jakkoliv zaznamenat. Jedinou nevýhodou Spektatora je, že se (v poměru k délce trvání kouzla) pohybuje velmi pomalu, a to sice rychlostí 3 sáhy za kolo.
Rozšiřující pravidla
Tato rozšiřující pravidla jsou nepovinná:
Požadavky na zvládnutí kouzla
Spektator je na provedení poměrně náročné kouzlo, tudíž k jeho úplnému zvládnutí třeba znát i jiná kouzla. Konkrétně je potřeba znát tři kouzla z oboru ČP (časoprostorové) magie, dvě kouzla z oboru PO (poznávací) magie a navíc jedno konkrétní kouzlo; Oko z PPP.
Zaznamenatelný kontakt
Projde-li během svého průzkumu Spektator skrz živou (a hmotnou) bytost s Int větší než 1, je tu šance (50 + 10 x Int)%, že po skončení trvání kouzla si tato bytost uvědomí přítomnost neviditelné a nehmotné entity, která skrze ni prošla. To způsobí větší ostražitost dané bytosti a smaže případné bonusy za překvapení.
Zvýšený postřeh
V podobě Spektatora se kouzelník soustředí pouze na vnímání svého okolí a jeho zrak tak funguje až dvakrát lépe. To se projeví zdvojnásobením jeho postřehů na objekty i mechanismy, stejně jako ve snížení pastí souvisejících s postřehem a vnímáním až na polovinu.
Pravidlo návratu
Podle tohoto pravidla se musí Spektator do konce trvání kouzla vrátit do těla kouzelníka, jinak tento upadne do bezvědomí. Spektator se do něj může vrátit potom, co se tak stane (a navíc se po skončení kouzla pohybuje daleko větší rychlostí, až 300 sáhů za kolo), ale z bezvědomí se kouzelník i tak probere až po 1K6 hodinách. Toto pravidlo je žádoucí zvláště tehdy, pokud trváte na logice věci, tedy že informace nasbírané Spektatorem se musí do kouzelníkovy mysli nějak dostat. Je to ale také jistá forma vyvážení pro ty, kterým přijde Spektator příliš levný/silný.
Neprůchodné bariéry
Je možné hrát s bariérami, kterými Spektator nemůže projít. Můžou to být různé magické bariéry, stěny ze speciálních materiálů (zlato, platina, olovo) nebo okraje míst s vysokou koncentrací magenergie.
Vazba na kouzelníka
Toto pravidlo určuje, že Spektator se nemůže od kouzelníka vzdálit na více než 15 sáhů (~ vzdálenost dle úvahy PJ-e), i kdyby se tento Spektator teoreticky stihl vzdálit mnohem dál.
Vidění ve tmě
Jednoduché rozšiřující pravidlo, které umožňuje vidět Spektatorovi stejně dobře za světla i bez něj.
Vidění neviditelných a neviděných
Pokud je Spektator seslán za dvojnásobný počet magů (10 za kolo), vidí kouzelník jeho očima nejen vše běžně viditelné, ale i neviditelné, zneviditelněné a neviděné tvory a objekty.
Vnímání aury
V podobě Spektatora vnímá kouzelník aury všech živých tvorů. Aury mají různé barvy a tvary, podle kterých může kouzelník snadno odhadnout charakter, náladu a úmysly daných tvorů a osob. (Aury jsou věcí složitější a jistě stojí za širší rozvedení, doufám nicméně, že pro účely použití kouzla to stačí takto.)
Historie a příklady
Původ kouzla
Spektator je původem vojenské a špionážní kouzlo. Obdobně jako zbraně vyvíjené vládními tajnými službami v našem světě, vznikl Spektator účelně a po dlouhém, ilumináty dotovaném výzkumu. Všichni významní špioni, agenti a vůbec lidé operující v utajení touto cestou získávají vybavení, kouzla i výcvik, tudíž jsou vždy o něco napřed. Nejinak tomu bylo i se Spektatorem a než se kouzlo rozšířilo i mimo tyto uživatele, dokázalo nemálo lidí pořádně překvapit. Dnes už je Spektator známější, přesto je to kouzlo nepříliš rozšířené. Je poměrně náročné se k němu dostat a zvládnout ho (což doporučuji zohlednit ve hře například omezením od určité úrovně či těmi správnými konexemi).
Příklad využití č. I
Agent Zelené armády, kouzelník s vojenským výcvikem Jociel, má za úkol infiltrovat tábor Žluté armády. Podaří se mu do něj dostat v bedně se zásobami, do které se dostal několik mil od tábora. Když vůz se zásobami zastaví a zvuky kolem se uklidní, čeká Jociel nějakou chvíli, načež se rozhodne vyslat do prostoru Spektatora, aby prozkoumal terén. Použije pět magů, protože se potřebuje pouze rozhlédnout. Jako Spektator pronikne skrz stěny bedny i skrz stěny vozu přímo do prostoru tábora. Tam se pozorně rozhlédne, všimne si, že vůz nikdo nehlídá, stejně jako toho, že nejbližší stráž stojí až patnáct sáhů od vozu. Je tedy bezpečné se z bedny potichu (nejspíš za užití dalších maskovacích kouzel) dostat a odběhnout od vozu nikým nepozorován.
Příklad využití č. II
Jociel se vrátil z úspěšné mise v táboře Žluté armády a přes den naplánoval s velitelem úderných oddílů Zelené armády lstivý útok. Jociel totiž zjistil, že do tábora Žlutých vede podzemní cesta. V počtu několika málo mužů tak budou schopni dostat se do tábora nepozorovaně a zneškodnit všechny velící důstojníky Žlutých dříve, než si toho kdokoliv všimne. Vojáky bez důstojníků už snadno donutí ke kapitulaci a snad i dezerci. Podzemní chodbou se skutečně do tábora dostanou a brzy se nachází před vstupem do velitelského stanu, kde se zrovna důstojníci radí o dalším postupu. Nyní je opět řada na Jocielovi, aby pronikl dovnitř jako Spektator a sdělil veliteli útoku pozice všech vojáků uvnitř. Jakmile tak učiní, padnou rozkazy a všechny, kdo se nachází uvnitř stanu, velmi rychle pobijí.
Dodatky a poděkování
- V této části dodatků se chci věnovat podrobněji tomu, jak vlastně kouzlo funguje. Ono totiž nejde o pravé zastavení času, jako spíš o pokroucení časoprostoru, kdy kouzelník ve velmi krátkém čase vyšle do prostoru extrémně rychle se pohybujícího Spektatora, který vnímá vše kolem sebe a co zaznamená, kouzelníkovi po skončení trvání kouzla předá. Čili ve skutečnosti celé kouzlo trvá jen několik málo mikrosekund, během kterých neuvěřitelně rychlý Spektator proletí prostorem. Jenomže na něco takového není stavěn ani kouzelník, ani pravidla. Právě proto se kouzelníkovi zdá, že svět kolem se zastavil a že Spektator se vlastně pohybuje celkem pomalu. A právě proto se účinek kouzla a jeho cena počítají na základě kol, která kouzlo jakoby "vsune" do běžného chodu času.
- Kouzlo Spektator lze zaklínat do předmětů alchymistickou cestou. Předměty umožňující sesílat Spektator i nekouzelníkům jsou velmi oblíbené (a drahé). Také je třeba uvést, že kouzlo Spektator se může bez problémů naučit i mág, pokud zná všechna potřebná kouzla.
- Pokud si nedovedete představit, co Spektator vidí, když se právě nachází pod zemí či uprostřed zdi, vězte, že nic. Respektive vidí přesně to, co má "před očima", tedy kámen. Protože je ale kámen přímo před bodem jeho zrakového vnímání a protože v tomto prostoru není žádné světlo, vidí Spektator tmu. Něco použitelného vidí teprve v momentě, kdy se jeho "oči" dostanou na hranici zdi s volným prostorem.
- Dumáte-li nad tvarem Spektatora, řekněme, že vašim představám je ponechána volnost. Může jít o neviditelné humanoida připomínající tělo, o chumel energie či o pouhý bod v prostoru, do kterého Spektator soustředí své zrakové vjemy.
- Chcete-li plně pochopit fungování Spektatora a na základě textového popisu vám to nejde, zkuste v některé FPS PC hře přejít do módu Spectacor (někdy Spectate). Umí to většina multiplayerových stříleček, například Quake či Unreal Tournament. V tomto módu se můžete libovolně pohybovat po mapě, procházet zdmi a sledovat dění hry jako divák (divák, latinsky spectator). Téhož docílíte, když při hraní Oblivionu do konzole naťukáte: "TCL".
- A na závěr poděkování: Mnohokrát děkuji za ochotu pomoci všem lidem, kteří se v Dílně kouzlem prokousali a pomohli mi ho zlepšit. Těmi lidmi jsou Hamster, Shadowmage a Sidon. Děkuji!
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 17
Diskuze
Hamster: Moc děkuji za hodnocení i komentář, ale nechápu, proč hodnotíš negativně fakt, že místo abych vám řešení přímo vnutil, nechávám to otevřené a ponechávám to na vašem výběru. Copak je potřeba vyvinout takové úsilí, aby ses rozmyslel, jestli to přes určité materiály procházet má, či nemá? Proč po mně chceš, abych (jak je na serveru zvykem a jak se mi to právě nelíbí) nacpal všechno do popisu kouzla a pravidla striktně určil? V čem je lepší mít jedno konkrétní kouzlo rozepsané na 2 A4, které nikdo nebude hrát bez úprav, než mít kouzlo na dva odstavce a k němu spoustu možností, jak si ho vyladit podle svého?
deshi: Uhm, jasně, k některým... :-)
1) Nezlob se, ale podle mě je to napsané dobře a pouze ty to špatně chápeš. Když už tu větu kopíruješ, tak prosím CELOU: "Protože je ale kámen přímo před bodem jeho zrakového vnímání a protože v tomto prostoru není žádné světlo, vidí Spektator tmu." Absence světla je tu jen jeden faktor, podstatnější je první uvedená skutečnost, tedy že přímo před ním se nachází šutr a že by viděl skrze něj, to pravidlo Vidění ve tmě nijak nenaznačuje.
2) Těžko ti něco vysvětlovat v samotné diskuzi, občas musíš kouknout taky zpátky do díla, jestli jsi něco nepřehlédl. "Jenomže na něco takového není stavěn ani kouzelník, ani pravidla. Právě proto se kouzelníkovi zdá, že svět kolem se zastavil a že Spektator se vlastně pohybuje celkem pomalu. A právě proto se účinek kouzla a jeho cena počítají na základě kol, která kouzlo jakoby "vsune" do běžného chodu času." Jak mám do stávajících pravidel napsat kouzlo, které trvá zlomek kola? A nebo jsi jen přehlédl to slůvko vsune? Není to zas tak složité, ty to jen složité děláš.
3) a 4) Dobrá, budeme se přít o tom, jestli je přenesená část vědomí kouzelníka (resp. jeho zraku) tvorem, jestli je to prostě kouzelník v jiné formě, nebo jestli je to jen (stejně jako v případě Oka) něco s kouzelníkem fyzicky nesouvisejícího. Nepopsal jsem to asi zcela jednoznačně, a to sice protože jsem neměl tušení, že to někdo bude mít potřebu řešit a také protože právě řešením těchle věcí se díla na serveru už několik let nafukují do nepřijatelných a obludných rozměrů. Ono je to totiž úplně jedno. Ani v jednom případě není Spektator zranitelný. Ber to buď jako závěr myšlenky, nebo jako odpověď na otázku: "Je Spektator zranitelný?" Není. Tečka. ;)
5) Nevymlouvám se. Jen se snažím poukázat na to, že při tvorbě Spektatora jsem Oko neznal a tudíž mi Spektator přišel mnohem přínosnější a originálnější, než poté (v MS, kdy jsem se o Oku dozvěděl). I tak ho ale mám za přínosné dílo; jednak je to rozsáhlá nástavba na Oko, druhak je to zkouška a prezentace nového konceptu při psaní děl (, která zatím nedopadá nijak valně).
Nevímproč mi děsně připomínáš Ebua.
deshi:
1)
umožňuje vidět Spektatorovi stejně dobře za světla i bez něj
= předměty atp vidí za světla i bez světla (= je tma)
a protože v tomto prostoru není žádné světlo, vidí Spektator tmu
= je světlo, vidí šutr, není světlo, nevidí nic (= tmu)
nemůžu si pomoct, ale tvůj názor z toho logicky nevyplývá. v díle není nikde zmíněno, že by spektator přes jakýkoliv neprůhledný materiál byl schopen prozírat, pouze procházet.
3-4) pro nehmotnou neviditelnou entitu vyskytující se několik milisekund mi přijde vytváření zranitelnosti naprosto zcestné...
Nathaka Warrior
Díky za odpovědi, k některým komentáře a další dotazy.
1) umožňuje vidět Spektatorovi stejně dobře za světla i bez něj (toto z části vidění ve tmě) + a protože v tomto prostoru není žádné světlo, vidí Spektator tmu (toto z části dodatků, kde vysvětluješ, jak si představit, co spectator vidí). Z těchto dvou vět jsem vycházel při úvaze, že je možno vidět skrze překážky.
Pokud je to tak, jak píšeš, že není možno, pak máš uvedené formulace chybně napsané, logicky z nich vyplývá můj názor. Měl jsi rovnou napsat v části o vidění ve tmě, že mu to stále neumožní vidět skrze předměty. Pokud napíšeš, že po úpravě to možné je, opět to v mých očích sráží hodnocení kouzla, jelikož to, "jak až daleko" a "skrze co všechno" spectator vidí jsou klíčové otázky u tohoto konkrétního kouzla. A to by mělo být ošetřeno v základu (rozuměj mimo rozšiřující pravidla).
2) Nejsem zrovna velký fyzik, takže to možná stále nechápu. Herní mechanismus je, že kouzlo trvá X kol. Během těch X kol se na něj kouzelník musí nebo nemusí soustředit a po jejich uplynutí, kouzelník "prozkoumal". Ty tvrdíš, že těch X kol je vlastně jenom několik mikrosekund. Ale co na to herní mechanismy? Pak bych viděl buď zbytečné vysvětlování zakřivování prostoru a času nebo chybné vyjádření trvání kouzla. Pokud by trvalo pouze 1 kolo. Je mi jasné, že tak by se musel přepočítávat magenergie, ale stačilo by ji vztáhnout, k maximální vzdálenosti, na kterou se spectator může dostat.
3 - 4) a on sám může nyní opustit v podobě energetické entity (připomíná neviděné) své tělo, aby v tomto nehybném světě letěl, kam se mu zachce. Po skončení kouzla si kouzelník plně vybavuje vše, co v podobě Spektatora zaznamenal. Zde vidím, že nejde o nehmotné ztělesnění zraku, zde čtu, že kouzelník sám (opustí tělo aby ... letěl, kam se mu zachce, kouzelník si vybavuje ... co v podobě spectatora zaznamenal). Opravdu se nemohu ubránit dojmu, že buď já kouzlo vůbec nechápu, nebo autor píše rychleji než myslí.
Pokud si přečteš kouzlo Oko, dočteš se, že kouzelník stovří oko, jasně a jednoznačně napsáno.
Takže stále nevím, jak je to se zranitelností spectatora, stále si totiž myslím, že sám kouzelník - ač v jiné podobě - zkoumá své okolí. Pokud tomu tak není, je kouzlo špatně a nesrozumitelně napsáno.
5) Nyní jen hráčské poznámky, které nebudou zohledněny v hodnocení. Nevím, jestli neznáš ještě další kouzla, ale Oko je takové dosti základní, které si časem vezme většina kouzelníků, alespoň za dobu mého hraní to tak bylo. A pokud tvořím nějaké nové pravidlo, tak jaksi nejde vymlouvat se na to, že jsem pravidla od Altaru nečetl a neznal. To pak vede k různým (s)myšlenkám typu, proč vůbec autor tvoří nebo zda tvoří pro hru Dračí doupě.
A co se nepovinných věcí týče, tak už dva a půl roku má kouzelník, který u mě hraje toto kouzlo s následující modifikací: vybere si buď "klasické" oko, nebo "stínové" oko. To stínové vidí do světa, ve kterém jsou vidět věci magické a nespadající do přírodní úrovně, tedy např. nevidění, magické zámky apod.). Takže funguje jako takový brýle - buď vidí normálně, nebo tam má "speciální vidění". Nepovažoval jsem to ale za tak přínostné, abych to dával jako nové kouzlo.
S úctou deshi
Jen bych dodal, že pokud se tvoří nepovinná pravidla, měla by to býti pravidla dejme tomu šitá na míru příspěvku. Tedy například neprostupné materiály bych určil na tvrdo.
Tato kompozice se od klasické liší tím, že, ať má stejnou délku, povinný základ je délky pravidlové. Nepovinná pravidla mají takovou úlohu, že si je čtenář vybere a "zapne" tehdy, pokud mu příjdou logická a chce se s nimi ve hře zaobírat a nervovat : )
Systém "problém je tento, řešení si vyberte: a b c d e f" mi přijde špatný. Už od začátku do konce tvoříš jedno dílo, jedno kouzlo. Nepovinná pravidla by tedy měla odpovídat tvorbě, odpovídat charakteru kouzla, sedět mu na míru.
Pokud by se někomu nelíbilo, že spektator nemůže procházet zrovna olovem, když v jeho světě má takové vlastnosti měsíční mithril, může si to upravit stejně jako s pravidly povinnými...
Není to však chybou, respektive pokud ano, ne tak zastoupenou, aby to bylo znát. 4,6* : )
deshi (s malým "d", které má svůj důvod :)):
1) Podle mě neslučuje vůbec. Vidět ve tmě a vidět skrze pevnou hmotu není totéž. Tato nástavba umožní vidět za šera, případně v absolutní tmě, ale ne už skrze překážku. Překlene nedostatek světla i jeho absenci, ne však už fakt, že se nacházíš uvnitř zdi.
Tedy, takhle to vidím já a takhle bych to řešil. Rozhodně je zajímavé vidět i skrz zeď, v těch multi-player hrách to tak funguje a tedy ani tomu nic nebrání, tohle je volitelné.
Připomínky 2) a 3) vychází z mylného předpokladu, že kouzelník své tělo opouští na několik kol a že je možné na něj v tuto dobu zaútočit. To ne-e. Už v základním popisu kouzla se píše, že čas / svět kolem kouzelníka se "zastaví" a Spektator (jeho zrak) se tak pohybuje v téměř dokonale nehybném světě. V dodatcích je to pak upřesněno tak, že ve skutečnosti nejde o zastavení času, nýbrž že kouzlo ve skutečnosti trvá několik málo mikrosekund a Spektator je vlastně neuvěřitelně rychlý. Také tam je psáno, proč se to ve výsledku (a v úvodním popisu) prezentuje jako zastavení času a počítá se to v kolech. Je to jednak pro jednodušší pochopení, druhak pro snažší zapojení pravidel do fungování kouzla (na tak krátké trvání nejsou stavěna a cena by se počítala příliš složitě), třeťak protože kouzelník takovou rychlost vnímá zkresleně a proto se mu doopravdy zdá, že se svět zastavil. Takže přeseně jako v několika prvních větách -> kouzelník zavře oči a za chvíli je zase otevře, nikdo si toho ani nevšimne, ale on mezitím prohlédl všechny sousední místnosti.
4) Ano, tak jest, Spektator je nehmotné ztělesnění zraku, podle mého ani nejde o živou bytost, takže nejde nijak zranit.
5) Ano, Oko je dost podobné a tohle kouzlo v podstatě přináší jen možnost procházet překážkami, ale musím se bránit hned nadvakrát; jednak jsem až do přesunu díla do MS neměl tušení, že kouzlo Oko existuje, druhak si myslím, že nezanedbatelný přínos mají krom kouzla samotného i nástavby a nepovinná pravidla, která, pokud vím, Oko rozhodně nemá.
Za dotazy i názory mockrát děkuju. Snad jsem podal uspokojivé odpovědi.
Ke kouzlu bych měl několik dotazů a připomínek:
1) Jak se slučuje "vidění ve tmě" a v dodatcích odstavec o "co vidí spektator pokud se nachází uvnitř zdi"? Mám to chápat tak, že pokud povolím, že tímto kouzlem kouzelník automaticky vidí ve tmě, vidí i uvnitř skály a tedy i skrze ni?
2) Kouzelník opustí svoje tělo a pohybuje se ve formě spektatora. Jeho tělo tedy v tu dobu nežije? Ono sice píšeš, že kouzlo zakřiví časoprostor, ale trvá třeba 10 kol. A během těch deseti kol se s tělem děje co? Vím, že 10 kol je málo, ale kouzelník s dostatkem magenergie se může dostat spektatorem mimo tělo i na několik minut.
3) S opuštěním těla souvisí také možnost zranit kouzelníka v průběhu kouzla. Je možné nějak zranit spektatora nebo jen opuštěné tělo? Počítám, že spektator jde zrušit pomocí Rozptyl kouzla nebo něčeho obdobného - zraní toto "rozptýlení" spektatora samotného kouzelníka?
4) Spektator může procházet libovolnou překážkou. Může tedy bez újmy na zdraví procházet lávovým polem nebo např. neviděnou, nemrtvým upíjejícím úrovně?
5) Osobně v kouzlu nevidím nic jiného, než vylepšené - i v textu zmiňované kouzlo - Oko z PPP, které navíc umí procházet materiály. Neříkám, že nápad je špatný, ale raději bych se držel jednoduchosti z pravidel.
S úctou deshi
Ortis: Cenu tak moc neřeš, to je (vždy) proměnná hodnota, kam si každý dosadí to svoje. Mně vyhovuje tohle číslo, tobě jiné, kam se dostaneme, když budeme hodnotit zrovna podle nich? :-) Ale pokud to jen poznámka, pak ok, názory samozřejmě vítám.
Magenergie mu dojít nemůže, protože kouzlo se sesílá najednou a magenergie se tedy platí naráz hned na začátku. (Nevidím důvod pro průběžné placení a ani neznám moc kouzel, u kterých to tak je. Pokud vím, téměř vždy se určí doba trvání a tedy i cena předem.)
V každém případě děkuju za hodnocení i názor na kouzlo.
***
Alden: Můžeš mi prosím říct, proč přesně ti to nesedlo? Jestli se ti to špatně četlo, nebo to jen špatně vypadá? Tohle je pro mne u Spektatora klíčové. :-)
Všechna pravidla u všech děl jsou nepovinná už z principu - autor nemůže nikomu svá pravidla nutit a každý si je může upravit, to je jasné. Takže to, že jsou nepovinná, je jen formalita, vůbec by to tam nemuselo být a bylo by to samozřejmé. Zato však trvám na tom, že se ve všech případech jedná o pravidla rozšiřující, jelikož základní korpus kouzla se bez nich obejde. (Tobě přijde zrovna vzdálenost dost podstatná a důležitá, aby byla součástí hlavního popisu kouzla, já osobně zrovna vzdálenost tak neřeším a daleko podstatnější vidím znalost kouzel z příbuzných oborů. Každé pravidlo bude mít pro každého hráče jinou prioritu, proto jsou všechna oddělená a můžeš si do konečného kouzla zařadit ta, která potřebuješ.)
Do rozšiřujících pravidel jsem tedy přesunul všechno, co není přímo základem kouzla, v popisu kouzla zůstalo pouze tolik textu, aby se z něho dala pochopit celá podstata kouzla a aby se tedy dalo bezevšeho okamžitě hrát. To se mi dle mého názoru povedlo.
U nepovinných pravidel je uvedený takový rozsah, aby stačil k hraní. V podobném rozsahu je psáno vše až na příklady a původ kouzla. Například u těch neprostupných bariér, které uvádíš, nejde o myšlenku "vzácný kov" či "magický kov", jde o myšlenku "neprostupný materiál". A konkrétní materiál si už dokáže každý vymyslet sám, dle potřeb svých a potřeb svého světa. (Já uvedl jen nejobecnější příklady.)
Celkově mě tedy mrzí, že ti to nevyhovuje, protože jsem na kompozici tohoto kouzla velmi hrdý a prohlížím si ho se zalíbením. :-)
IDKFA & BFG rulez, Aldene. A moc díky za postřehy, budu jedině rád, když některé ještě rozvedeš. :-)
Čo sa týka pravidlových mechanizmov, tak nemám nijaké výhrady, takže prejdem rovno ku kompozícii.
Kompozícia je... netradičná. Objavuje sa tu popis kúzla pravidlovej (tj. extrémne krátkej) dĺžky, a sada nepovinných pravidiel. Neviem, či je to dobre, alebo zle, mne ale tento štýl tak celkom nesadol.
A ešte jedna vec, zdá sa mi, že niektoré nepovinné pravidlá patria skôr do popisu, ako k nepovinným (maximálna vzdialenosť), a pri niektorých by som uvítal trochu širší popis, nie snáď preto, lebo by boli nejasné, ale skôr preto, aby som mal predstavu, s akým konceptom v mysli bolo kúzlo vytvárané (sem patrí najmä pravidlo o nepriechodných bariérach, nejde mi o výrazy štýlu "zliatina striebra do 20%", skôr o to, či stačí, keď je ten kov vzácny, alebo by mal mať niečo spoločné s mágiou).
Čo sa nápadu týka, nie je originálny, od legendárneho noclip (Doom I) až po Duševné vycestovanie (normálne kúzlo v Gothic III), na druhej strane je táto inšpirácia pojatá dobre, a ja môžem najmenej vyskakovať, čo sa týka vykrádania inšpirácií :-)...
Celkovo váham medzi 4* a 5*, a vidím to na silne subjektívne 4*. Subjektívne preto, lebo dielo si zaslúži presne 4,5*, ale mne skrátka nesedí ten postup. Snáď mi to Nathaka odpustí, a nevrhne sa na mňa v spánku cez stenu s výkrikom "iddqd!" :-D
S pozdravom,
Alden Nahlilairon
Takových příspěvků by tu mělo být více! Jednoduché, stručné , ale všeříkající dílko.
Spektator je docela dobře zvládnutý - jenom má podle mě vzhledem k jeho síle moc malou cenu v magenergii - ale částečně to je kompenzováno jeho rychlostí.
Jenom by mě zajímalo, co by se stalo kdyby mágovi došla energie dříve než by se k němu vrátila jeho energetická entita?
Tak zde máme další kouzlo, a sice velice kvalitní. Rozsahově stručné, jak jen to lze při zachování všech potřebných informací. Je to teprve podruhé, kam až má chorá paměť sahá, co nemám dílu co vytknout. Místo chyb se tedy pojďme zamyslet nad strukturou díla:
Soubor nepovinných pravidel částečně odporuje myšlence co největší jednoduchosti díla, neboť tak „není možné“ ho hned vzít a hrát, autor se nepovinností vyhýbá sporným momentům / každý si bez zásahu do díla vezme to, co potřebuje, někomu se víc líbí to, jinému ono. Po „hlubokém“ zamyšlení jsem si vzpomněl, že tato kompozice je vlastně pozitivum, neboť jsem kdysi u jistého svého díla na stejném principu uváděl dvě varianty „pravidel“.
K hodnocení:
Nápad je hodně dobrý. Nejen vlastního díla (na což možná mohou mít „PCgameři“ jiný názor), ale trochu i kompozice, která je přinejmenším inovativní.
Zpracování je dobré, nejsou zde chyby a to je základ – ovšem také zde není zhola nic, co by mohlo podněcovat k expresivnímu hodnocení. Někomu se takový postoj nemusí líbit, ale jsou i tací, kteří mají „omáčku“ prostě rádi.
Dojem je dobrý, zvláště zde je znát „absence expresivního hodnocení“, neboť dílo by si zdánlivě zasloužilo víc.
Použitelnost je myslím dobrá a jde o přednost díla, zde je třeba vzít v úvahu „stavba“ pro takřka okamžité použití, což kompenzuje jinak nepříliš „každodenní“ kouzlo.
Celkem jsem hodně váhal, jestli dát 4 nebo 5*, nakonec jsem se ale rozhodl pro hvězdiček 5. Toto rozhodnutí v zásadě nevychází ze samotného díla, které je dle mého názoru na 4,5*, ale prostě z „nedůvodu“ zhoršit.
Chápu, že se autor chtěl vyvarovat jistým věcem, ale stejně jako doplňky, i trocha té omáčky by mohla být „pod dílem“, aby bylo rozhodování snazší.
Celkově tedy přeji Nathakovi hodně dalších úspěchů a snad mu těchto 5* spraví náladu po nepovedené OHyZDě.
Firefanatic