Kouzelnická Kouzla

Oživ sochu *Sho rinnet radunex flo * Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 29

Skupina: Vitální magie

Past: není

Dosah: 1

Rozsah:

Popis:

Oživ sochu

* sho rinnet radunex flo

* Magenergie: 10 + 5 magů/ za každou životaschopnost navíc
Dosah: dotyk
Rozsah: 1 socha
Vyvolání: životaschopnost Sochy směn
Trvání: stále
Obor : VI

V pravidlech pro začátečníky jsem narazil na nestvůru(y)- socha(y).

Dočetl jsem se že sochu si tvoří kouzelníci, aby jim pomáhala v jejich cílech … nestvůra se mi zalíbila ( i ten nápad ), a proto jsem se rozhodl vymyslet tohle kouzlo.

Tímto kouzlem lze oživit sochu – pomocníka a ochránce věrně oddaného a silného. Socha se skládá ze 6 základních částí – při procesu oživování nesmí chybět ani jedna!

  1. Hlava - může být různorodá. Tak například : elf kouzelník nechá vyrobit své soše hlavu podobné té jeho - zatímco trpaslík kouzelník se bude snažit dodat jí bojovnější vzhled… Tady záleží hlavně jak si zvolí daná postava.
  2. Trup - do trupu se dají ,, vytesat" různé obrazce a dokonce i nápisy. Nesmí být ale zaryty příliš hluboko ( asi tak 1-3 couly ). Opět záleží na postavě co si tam nechá vytesat.
  3. Ruce - Ruce slouží … no, to snad každý ví ne? Kouzelník si musí určit jestli bude socha ,,pravák" nebo ,,levák".
  4. Nohy - Stejné jako u rukou.
Přibližné ceny částí a materiálů:
Částkámenželezokřišťálměď
Hlava100 - 200250 - 350800 - 1600120 - 250
Trup250 - 350450 - 6501400 - 2200250 - 400
Ruce70 - 110150 - 250450 - 90080 - 120
Nohy80 - 130170 - 280500 - 100090 - 150

(*) Ceny jsou uvedeny v rozsahu hodnot. Zde hraje roli především složitost a provedení ale taky velikost dané části (A až C). Tady záleží především na PJ. Uvedené ceny jsou ve zlaťácích.

Cena u nohou a rukou určuje kolik stojí 1 kus. Ceny hodně záleží jak jsem již výše psal na prostředí a člověku kdo mě ty částí vyrábí a prodává ( jestli to není třeba nějaký strýc ).

Každý ví že na rukou a nohou jsou prsty. Pro sochu při oživování nejsou důležité, ale socha bez prstů na ruce nebude moci bojovat se zbraní v ruce. V tomhle případě může používat jen pěsti – tenhle příklad zde uvádím, protože ne každý kouzelník je schopen získat ZCELA nepoškozenou část. A prsty se mu mohly ulomit, když se ji snažil dát sám dohromady atd…

Socha bez prstů na nohou může chodit jen s obtížemi, tj. má postih na pohyblivost ( - 5 – pokud chybí na obou nohách ), ( - 3 pokud jen na jedné ).

Každá socha se nemusí skládat ze stejného materiálu. Kouzelník na 5 úrovni si bude moci pořídit tak možná sochu kamene, zato takový čaroděj na 30 úrovni si ji udělá třeba z křišťálu…

Zde jsou vypsány druhy soch:
( kamenná, křišťálová a železná jsou v pravidlech, přidávám zde další sochu - měděnou).


Měděná socha:
Životaschop. : podle stvořitele
Úč: (+5+2/-2) = 7/-2 ,+5 + síla zbraně
Oč: (0+6) = 6
Velikost: A – C
Bojovnost: 4
Zranitelnost: B,C,D,I,J,L,N,P
Pohyblivost: 18/ magický tvor
Inteligence: jako stvořitel
Charisma: 10
Přesvědčení: jako stvořitel

U kamenné, železné a křišťálové je vše stejné jako v pravidlech – až na inteligenci a přesvědčení.

Výroba sochy

Kouzelník si může jednotlivé části nechat vyrobit od zručného tesaře - kameníka ( kamenná socha ) a nebo třeba kováře ( železná socha ). Části do sebe musí přesně zapadat ( tomu, kdo vyrábí určitý díl, musí padnou totální úspěch ). Část, která se nepovedla vyrobit ( nezapadá apod. ), je k ničemu. Výrobce si také musí určit cenu. Ta záleží především na PJ (viz výše). Kouzelník, který si nechá vytesat do sochy runy po pradědečkovi nebo si třeba upraví tvar hlavy do orlí, zaplatí jistě víc než kouzelník, co si pořídí naprosto hladkou, obyčejnou sochu člověka.

Oživení sochy

Pokud má kouzelník už celou sochu perfektně složenou a všechny části do sebe přesně zapadají ( každý kouzelník ovládající toto kouzlo pozná při prohlídce (po směně), jestli něco chybí nebo něco nepasuje), může kouzelník začít s oživováním. Vyřkne zaklínadlo: * Sho rinnet radunex flo * … a z jeho napřažených rukou vyjde rudé světlo, které začne postupně obklopovat celou sochu. Klouby začínají být čím dál tím více ohebnější, hlava se začne kolem dokola otáčet a na konci zaklínání socha konečně obživne.

Socha – obecné informace

Z kouzelníka se do sochy při zaklínání přenese jeho charakter a všechny vědomosti, dá se říct, že socha bude znát celý kouzelníkův život ( tj. co dělal apod.. ). Tohle předání informací nelze nijak obejít. Kouzelník je se svou sochou v telepatickém spojení, které funguje do ,,úroveň kouzelníka mil“. Když někdo z nich vyjde z dosahu, tak kouzelník ztrácí ponětí o tom, co právě jeho socha dělá. Pokud socha opět přijde do dosahu, kouzelník o tom neví – aby navázal opět kontakt, musí svou sochu nejdříve najít a dotykem s ní navázat kontakt. Socha, která není spojená se svým pánem, se chová podle svého přesvědčení a informací, které jí chtě nechtě předal kouzelník při vyvolávání. Takže kouzelník, který má přesvědčení zákonné dobro a zapomněl svou sochu doma a odešel z dosahu zabít dejme tomu nějakého nekromanta, není vyloučeno, že na místě potká svou sochu, která chce také zabít tohle zlo. Proto, opouští–li kouzelník sochu na dlouhou dobu (bude z dosahu), zadává soše obvykle nějaký příkaz typu: ,,Zůstaň tady ve sklepě a hlídej, aby se sem nikdo nedostal, ale za žádnou cenu neopouštěj vesnici!“

Socha také získá kouzelníkovy špatné charakterové vlastnosti ( i ty dobré samozřejmě ), bojí–li si kouzelník výšek, bude se bát také socha. Bude–li kouzelník rád poslouchat hudbu, bude ji ráda poslouchat i socha apod…

Kouzelník, který bytostně nenávidí skřety, protože pobili jeho rodinu při jednom z jejich nesčetných nájezdů, si vytvořil sochu, ta také od pohledu zaútočí na prvního skřeta, kterého uvidí. Později nechá sochu hlídat svoji věž, protože se vydává za mistrem na výcvik. Když je kouzelník pryč, tak se do vesnice dostanou potmě skřetí špioni. Socha je spatří, poruší pánův příkaz k hlídaní sklípku, vyjde z věže a napadne skřety.

Zbraně: socha může používat všechny zbraně pro boj tváří v tvář. Nemůže ale používat žádné střelné ani vrhací.

Zbroje: na sochu nelze navléct žádnou zbroj ( respektive jde, ale měla by z toho víc potíží než užitku), protože je již dost neobratná. Měla by postih na Uč rovno kvalitě zbroje a každý kouzelník si to radši rozmyslí, neboť socha reprezentuje kouzelníka mezi jeho kolegy a teď si představte, kdyby tam nějaká přišla v plátové zbroji. Dále zde ale platí jisté pravidlo, že se jednotlivé KZ nesčítají (KZ materiálu a zbroje). Pokud by tedy třeba kamenná socha (KZ=8) měla na sobě šupinovou zbroj (KZ=4), tak by si počítala do výsledného KZ jen ten kámen. Jediné, kde by mohla být zbroj z tohoto hlediska výhodnější, je měděná socha, kde je KZ = 6. Tady by pomohla rytířská zbroj. Žádní socha nemůže používat štít.

Velikost: Ta záleží na tom jak byla vytvořená tesařem na základě dohody s kouzelníkem. Kouzelník si ale většinou nechá udělat sochu stejné velikosti jako on.

Ohebnost: Socha může ohýbat pouze:
  1. Noha: kloub pánevní, kolení, kotník a články prstů
  2. Ruka: kloub ramenní, loket, zápěstí a prsty
  3. Hlava: může s ní hýbat jako normální člověk. Navíc ji může otáčet libovolně dokola.
    ( Omlouvám se za neodborné pojmenování různých ohebných částí – ve škole jsem nedával pozor  ).

Socha nemusí spát, jíst ani dokonce dýchat. Socha se chová k pánovi jako její nejlepší přítel, takže sebevražedný příkaz nesplní a také, když má kouzelník v nějakém svém plánu chybu, tak se nebojí mu to říct a navrhnout něco lepšího. Pokud kouzelník řekne soše, aby od teď poslouchala jen válečníka Tugora, poslechne ,ale pokud Tugor bude kut nějaké pikle proti jejímu stvořiteli, tak neváhá a snaží se plán nějak překazit nebo se vrátí ke stvořiteli a vše mu řekne. Zkrátka a dobře, socha je vděčná svému stvořiteli za to, že jí vdechl život a nikdy na to nezapomíná.

Léčení sochy: Po nějaké té bitvě jsou na soše vidět rýhy a škrábance. Socha se léčí jako každý jiný magický tvor: spánkem, kouzly ale ne lektvary.

Životaschopnost: životaschopnost sochy nesmí být větší než životaschopnost stvořitele. Nejvyšší možná životaschopnost sochy je 10.

Kouzelník může stvořit jen omezený počet soch protože na každou sochu musí při zaostření vůle obětovat 1/8 magenergie použité na její stvoření ( aby se udržela v činnosti ).

Pokud kouzelník soše magenergii nevěnuje postupně zchátrá a zemře. Když nedostane 1. den svou dávku magenergie (kouzelník třeba zemřel), bude mít postih –1 Uč a Oč. Postupně začíná být neohebná. 2. den –2 Uč,Oč a tak to postupuje až na postih –7, ale dál již ne, protože po sedmi dnech je již naprosto neohebná a umírá. Je tu ovšem jedna zvláštnost, magenergii nemusí soše dodávat jen kouzelník, ale i alchymista. Ten to ale dělá úplně jinak než kouzelník. Alchymista vlastně sochu za pomoci té 1/8 magenergie ( použité na stvoření ), důkladně promaže. Promazat totiž nelze jinak než za pomoci magů (tj. nebude to mít žádný efekt, protože vše se ohýbá jen a jen pomocí magenergie ). Nebo lze ještě využít ještě jednu možnost a to je naučit se další ( samostatné ) kouzlo úzce související s kouzlem oživ sochu:

Údržba

Magenergie: viz níže
Dosah: dotek
Rozsah: oživená socha
Vyvolání: 1 směna
Trvání: dle dodané magenergie

Kouzlo vytvoří kolem sochy neviditelnou auru. Tato aura se o sochu po dobu svého trvání stará a ošetřuje ji. Kouzelník se může rozhodnout, na jak dlouho auru vyčaruje. Kouzlo trvá, jen pokud má ještě magenergii. Kouzelník tedy vloží do kouzla určitý počet magenergie a socha si každý den odčerpá svou 1/8, kterou kouzelník spotřeboval na její oživení.

Příklad: kouzelník Šmajdalf si vytvořil sochu, na kterou spotřeboval 40 magů. Jednoho dne však musí odejít na několikadenní pouť za svým přítelem, jenže nemá nikoho, kdo by se o ni postaral a nejbližší alchymista je na tisíce mil daleko. Rozhodne se, že vyzkouší své nové kouzlo. Šmajdalf ví, že putování mu bude trvat přesně 5 dní. Sešle tedy na tuto dobu kouzlo Údržba. Bude ho stát 25 magů ( 40:8 = 5 a ještě *5 – počet dní ).

Zrak: socha nepotřebuje k vidění mít zasazený v očních důlcích žádný drahokam ani jiný drahý kámen. Socha nemá infravidění. Nevnímá svět kolem sebe fyzikálně (tedy pomocí odrazu světla od předmětů), ale takzvaně ,, magickým viděním“ – podobně jako kostlivec, což znamená že ,,vidí“ i ve tmě.

Řeč: Socha bude hovořit vždy stejným jazykem jako její stvořitel. Bude mít doslova stejný slovník. Takže nebude-li stvořitel znát význam nějakého slova, nebude ho znát ani socha. Socha hovoří velmi pomalu a při konverzaci nepotřebuje ( vlastně nemůže ) pohybovat ústy.

Smrt stvořitele: Po smrti stvořitele se socha nerozpadne, ale začne žít svým vlastním životem. Někdy se dokonce mohou nechat najmout, nějakým králem a dělat mu osobní stráž. Jako žold jí bude stačit jenom to, že ji nějaký alchymista důkladně promaže. Když se sochy, které umřel stvořitel, někdo dobrý ujme, dokáže být velmi věrný společník a nikdy nezradí. Pozorováním od jiných bytostí se může přiučit různým zvykům apod. Musím podotknout, že ať jsou sochy sebechytřejší, pořád to jsou jenom výtvory, a proto nemohou postupovat o úrovně, čímž si ani nemohou zvyšovat životaschopnost. Zlé sochy se obvykle snaží ovládnout nižší rasy ( skřeti a jiná havěť ) a s jejich pomocí ničit širé okolí. Dokonce jsou známy případy, kdy si skupina zlých soch založila království obývané skřety a tam vládla pevnou rukou.

Dovednosti sochy: Tj. ty, co se může naučit. Socha, vhledem ke své neobratnosti a neohrabanosti, se logicky nemůže naučit třeba koželužnictvý. Zde je vypsáno to, co se socha může naučit:

  1. jazyky
  2. Číst (psát ne)
  3. Kovářství

Socha nemůže přestupovat o úrovně, takže tímto způsobem nemůže získat žádné profibody – jak se tedy učí? Je to něco jako by socha chodila do školy. Čaroděj ji bude ( denně asi 2-3 hodiny ) učit konkrétně třeba jazyky asi 4 měsíce. U kovařiny to bude trochu složitější, čaroděj si bude muset zaplatit nějakého trpaslíka nebo někoho jiného (kováře), aby to jeho sochu naučil. Nutno ještě podotknout, že socha se musí učit těch asi 120 dní jenom od JEDNOHO učitele. Je to z toho důvodu, že každý učí jinak a socha v tomhle neumí moc improvizovat. Pokud by bylo z jakéhokoliv důvodu učení přerušeno, musí se začít znovu. Mezi jednotlivými zisky profibodů se musí dělat dvou měsíční pauzy (čili se nemůže učit neustále). Vše se pak řídí podle tabulky pro dovednosti z PPP (počet profibodů získá podle hodnoty svých vlastností)

Smrt sochy: po smrti sochy se mohou její nepoškozené části vzít, upravit a použít na vytvoření další sochy.

Závěr: Kouzlo může používat kouzelník již od 3 úrovně ( i když socha bude velmi slabá – životaschopnost 2 ), kouzlo se uplatní především u čarodějů, kteří se někde usadili a založili sídlo. Při dobrodružství se moc neuplatní kvůli své omezené ohebnosti apod.

Poděkování: chtěl bych poděkovat všem, co mi dali užitečné rady v moudré sově.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 29

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Pěkné kouzlo, i když jako kouzelník bych asi váhal s jeho použitím. Přeci jen předat veškeré své znalosti do magického předmětu mi přijde trochu nebezpečné. Pokud to dobře chápu kouzelník zbabělec by vytvořil zbabělou sochu, která by pod nátlakem mohla prozradit cokoliv z jeho dosavadního života? Navíc zbabělý kouzelník si takhle těžko pořídí ochránce, kterého by docela potřeboval. Možná by bylo dobré umožnit kouzelníkovy přeci jen předané informace a dovednosti upravit.

Zajímavá věc je zachování osobnosti kouzelníka v soše po jeho smrti, dá se na to nahlížet jako na jistý druh nesmrtelnosti (oblíbený zejména ve sci-fi - před smrtí zkopíruji svou osobnost do počítače a něco ze mě bude žít). Socha vytvořená těsně před smrtí bude jakýmsi pokračováním kouzelníova života. Jak se na ní pak budou dívat kouzelníkovi přátelé nebo třeba státní úřady?
(nečekám odpověď od autora, je to jen pro zamyšlení pokud podobné sochy zavedete do svého světa)

Líbí možnost sochu naučit něco nového, k tomu ji kouzelník nejspíš má, aby za něj dělala věci které dám neumí.

Napadá mě jediná otázka, jak je to se sochou které dojde magenergie - zachová si osobnost kouzelníka a je možné ji z ní nějak dostat, nebo je to jen mrtý kus materiálu?


 Uživatel úrovně 0

První bych chtěl poukázat na bojovnost. Proc u sochy je uváděna bojovnost, když má inteligenci rovnou stvořiteli? To by tam nemělo být, i kdyby ji vytvořil kouzelnik kroll (nejhorší číselná kombinace na kouzelníka) i tak by bojovnost neměla.

Dále uvádíš, že je socha velmi neobratná, ale u jejich statistik má bonus za obratnost + 0, což mi tak neobratné nepřipadá. Nebyla by žádný artista, ale...

Sice podle pravidel se na kovářství používa vlastnost síla, ale i při kovářině je potřeba trocha zručnosti (obratnost) - viz umělečtí kováři a podobně. Kovářství není jen bouchání kladivem do kusu železa.

Za další, jak může socha získávat profibody, když nemůže postupovat na vyšší úroveň.

To jsou podle mě pádné nedostatky, které jsem mimo předchozími uvedené shledal.
Nápad se mi zdá originální, ikdyž v pravidlech sochy jsou, ale kouzlo k jejich vytvoření jsem tam nenašel.

Nekroskop


 Uživatel úrovně 0

Zajímavej nápad...

Jenom si nedokážu dost dobře představit, jak by se skládala socha z kamene... To by bylo lepší rovnou ji vyrobit celou, ne?

Pak by mě zajímalo, jestli by se nedala oživit nějaká socha kterou prostě najdu v podzemí?

A k dorozumívání s kouzelníkem, platí i pro tu telepúatii, že socha mluví pomalu?

Co se vlastně stane s mrtvou sochou, Je úplně nehybná a ultra-neohrabaná nebo si bude žít vlastní vůlí?

To by bylo vše, co mi neni jasný. Hodnotím za 4.


 Uživatel úrovně 5

Začátkem:

Kouzlo se mi líbí především díky nápadu. I já jsem několikrát uvažoval nad tím, jak se sochy přesně tvoří a proto toto kouzlo plně vítám a považuji ho za velké plus pro doplnění pravidel.

Ad čísla:

Magenergie: píšeš, že magenergie potřebná pro stvoření sochy je 10+5 magů / za každou životaschopnost navíc. Zde by mě zajímalo, jestli to značí, že socha s životaschopností 1 stojí 10 magů nebo jestli je původní životaschopnost 0 a i za životaschopnost 1 se musí zaplatit 5 magů, tedy socha z životaschopností 1 by stála 15 magů. Jednoduše řečeno, jaká je základní životaschopnost sochy?

Trvání: Jakmile jsem spatřil trvání "stálé", tak mě okamžitě zamrazilo. Naštěstí jsi to dále v příspěvku uvedl na pravou míru. Tedy - trvání není stálé, socha se musí udržovat takřka stejným způsobem, jako oživení nemrtví. Nebo speciální alchymistickou metodou - dobrá nápad.

Kouzelník si musí určit, jeslti bude socha pravák nebo levák. No, je to magický tvor. Ten dle mého něco takového nepotřebuje a je mu to celkem jedno, leč, ty jsi autor.

U cen jednotlivých částí (které nejsou nikterak nízké, což je dobře) by neškodilo uvést především poučku o tom, že ekonomické prostředí každého Pj bude jistě jiné, ale minimálně tebou dané poměry by měly zůstat zachovány. Hlavně kvůli tomu jsou dle mého ceny uvedeny.

Jednotlivé části sochy do sebe musí naprosto přesně zapadat a proto tvůrci (kovářovi) musí padnout při tvorbě totální úspěch. Já si myslím, že zde by také svoji roli mohlo hrát to, zda-li veškeré kusy vyrábí jedne člověk nebo nikoliv. Přeci jen, tvůrce, který má k dispozici trup a který ho sám vyráběl, ten bude jistě snáze k tomuto trupu tvořit ruce a nohy. Rozhodně snáze oproti kováři, který dostane jen rozměry, které by dané končetiny měly mít.

Socha získává veškeré špatné i dobré vlastnosti kouzelníka. To mi nepřijde naprosto ideální. Pokud se například kouzelník bojí výšek atp., pak naopak potřebuje společníky a služebníky, kteří podobnou obavu míti nebudou a tak mu budou schopni posloužit především v prostředí, do kterého se on sám obává. Toto není chyba, jen říkám, že by možná mohlo být zajímavé za nějaké ty magy navíc určité handicapy odstranit.

Velikost: Trošku mě zaráží poznámka o tom, že si kouzelník většinou nechá udělat sochu stejné velikosti, jako je on sám. Inu, nevím. Ale hrát kouzelníka hobita (velikosti A), tak si doslova libuji v tom, že všechny mé sochy budou velikosti C. Ale to už je samozřejmě subjektivní... a právě proto mi přijde tvá poznámka tak trošku nevhodná.

Ad závorka pod ohebností... smilíky do příspěvku nepatří, jak vidíš, na stránkách se ani nezobrazí.

Dodávání magenergie sochám:
Tak jak to píšeš, tak mi to skoro připadá, jako by bylo možné, aby socha 6 dní nedostala svůj příděl magenergie, poté do ní kouzelník vložil daný díl magenergie (tedy 1/8 životaschopnosti sochy) a socha opět fungovala naprosto precizně. Čímž by se dalo velmi ušetřit.
Na druhou stranu chválím nápad s předplácením si magenergie.

Příklad: Je to jen můj názor, ale jméno Šmajdalf mi přijde pro příklad naprosto nevhoné, ale to rozhodně neber jako chybu. Jen můj názor.

Dovednosti soch - myslel jsem, že socha ví vše, co ví kouzelník, který ji stvořil. Proto nechápu, proč by měl některý z kouzelníků učit sochu jazykům, když socha zná vše, co její stvořitel. Snad jen kdyby se kouzelník naučil daný jazyk až po stvoření sochy, ale tak to jistě myšleno nebylo.
Další problém mi přichází na mysl u kovařiny. Proč by měl kouzelník hledat pro sochu vhodného mistra kováře za každou cenu? Je to nepravděpodobné, ale kouzelník sám může být schopným kovářem.

Kouzlo může používat kouzleník od 3. úrovně. Takováto omezení mi přijdou naprosto nesmyslná. Pokud jsi to myslel tak, že až na 3. úrovni může mít kouzelník dostatečné množství magenergie, tak prosím. Ale to mi pak asi nevysvětlíš, proč by nemohl sochu stvořit kouzelník na 2. úrovni s int. 21, který disponuje magickým amuletem "lazurit" a který má tedy 16 magů.

Pro bezproblémové naučení se tomuto kouzlu, by bylo vhodné udat nějaký minimální limit zaklínadel z oboru, který by kouzelník musel ovládat.

Závěrem:

Kouzlo jako takové se mi líbí hlavně svým nápadem - který je dle mého hlavní a který už měl dávno někdo zpracovat. Váhal jsem mezi 3 - 4, ale nakonec se tedy přikláním k známce vyšší pro kouzlo, které by nemělo chybět ve výběru pro každého kouzelníka.
Přeci jen, zlí kouzelníci si ve většině světů tvoří nemrtvé, což těm dobrým nemusí příjít ani na mysl. A ti dobří? Je vpořádku, že si nyní také mohou tvořit vlastní služebníky, ač za nemalé finanční obnosy.