Zjev *respecto*
Autor: | Keydža |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 29 |
Skupina: Ostatní
Past: viz níže
Dosah:
Rozsah: 20
Vyvolání: 3 kola
Popis:
Historie
„Elne, podej mi prosím měch s vodou, je v zadní části,“ povídá Elnův strýc, sedící na kobylce vozu. „Ach, děkuji, už jsem měl žízeň. Jakmile dorazíme do města Tarway, něco ti koupím, zasloužíš si to za pomoc při těchto cestách. To víš, už nejsem tak čilý a zdravý, jako předtím,“ dodal strýček s úsměvem. Další půl druhé hodiny nepadlo ani slovo. „Strýčku,“ začal Eln, „vyprávěl by jsi mi zase nějaký příběh, který se stal tomu tvému příteli?“ „No, nevím, za chvíli už tam budeme, možná později…,“ strýček tuto větu ani nestačil doříct, protože mu skočil do řeči Eln. „Prosím, až přijedeme domů, vyhřebelcuji všechny koně!“ „Inu dobrá, usaď se a poslouchej,“ řekl strýček, podrbal se na hlavě a začal vyprávět.
„Bylo to asi před třiceti lety, kdy se mému dávnému příteli Siegovi stala tato příhoda. Zrovna vypomáhal s hlídáním velkého kukuřičného pole, které bylo hlavní obživou blízké vesnice. Bylo asi tak kolem poledne, kdy se většina lidí schyluje na oběd. Na Siega zrovna vyšla řada, takže velký lán kukuřice závisel na jeho pozornosti. Ne jednou se totiž stalo, že se přes noc spousta kukuřice vytratila. O Siegovi je známo, že je strašný lajdák a lenoch, takže po chvíli hlídání se natáhl pod nejbližší strom na spoustu kukuřičných klasů. Zanedlouho ucítil svědění na nose. To ho také probudilo. Po řádném rozkoukání si všiml několika mužů, kteří rychlím tempem nakládali kukuřici na vozy. ‚Co to děláte?! Přestaňte!‘ zakřičel na ně Siego. Muži ovšem na jeho příkazy nereagovali. Začal tedy hledat svou dubovou hůl. Když ji našel a otočil se, tak před sebou viděl nějakého muže v černé kápi, který něco mumlal a házel rukama. Siegovi, který vcelku s údivem stál na místě, to přišlo směšné. Připadalo mu to jako když si ten muž nemůže na něco vzpomenout. ‚Resardo… Resilo… Rekoro… Respito… Respecto…,‘ mumlal pořád ten muž v kápi. Siego to u nevydržel a rozběhl se proti muži s napřaženou holí. Náhle ovšem uviděl záblesk, který ho na kratičký okamžik oslepil. Když zase viděl, přeběhl mu mráz po zádech. Před Siegem stál na zadních nohách obrovský hnědý medvěd. Na nic nečekal a utekl. Ale až v bezpečí mu bylo divné, že ten medvěd byl nějaký divný. Vůbec neřval a jen tak se pohyboval na zadních končetinách. Opatrně se vplížil z jeho úkrytu a pomalu se blížil k onomu stromu. Nikde už toho medvěda neviděl. Najednou za sebou slyšel kroky, které ho vyděsili. Otočil se, ale u krku měl nůž, který držel jeden z mužů, kterého předtím viděl nakládat kukuřici. ‚Nechte mě, prosím, já nic neřeknu,‘ úzkostlivě říkal Siego. Muž se jen divně zakřenil a uvázal ho ke stromu. Pak odešel k ostatním. Siego se snažil ty provazy rozmotat, ale nešlo to. Za krátkou chvíli se ten muž vrátil k Siegovi a položil mu otázku. ‚Chceš-li, abys zůstal živý, přidej se k nám. Jestli z toho něco kápne, rozdělíme se s tebou. Jestli nechceš, tak…,‘ muž vzal nůž a dal ho Siegovi ke krku. ‚Přijímám vaši nabídku, ano, přijímám…,‘ řekl mu Siego rychle. Od té doby byl Siego členem této skupiny, která se živila drobnými krádežemi. Se všemi se seznámil, a i s tím kouzelníkem. Od něj zjistil, že se mu říká Zapomnětlivý Likos, protože vše, co se někde naučil, nebo mu bylo sděleno většinou zapomene. Ovšem jeho hlavní náplní života byly pokusy o vymýšlení nových a nových kouzel. Právě kvůli jednomu nepovedenému kouzlu se takto jeho paměť zhoršila. Jen jediné kouzlo, které se mu opravdu povedlo, neslo název Zjev. Strávil nad ním více než čtvrtinu ze svého života. Celých 19 let tvrdé dřiny, ale výsledek je více než dobrý.
Tak, už vidím bránu města. Vstaň, běž dozadu a připrav se na vykládání,“ pravil strýček a pevněji uchopil opratě.
Popis kouzla
Tímto kouzlem může kouzelník vyvolat iluzi zvířete, kterého se každý (pokud nepřehodí past) zalekne. Toto zvíře si může také podle sebe ‚vylepšit‘, aby kouzlo vytvořilo lepší dojem na určenou postavu. Za každé vylepšení (vše vypsáno pod tímto popisem) se zvyšuje past o 1 (např.: normálně Int + Roz ~ 9 ~ nic / prohlédnutí iluze, po přidání +1 vylepšení Int ~ 10 ~ nic / prohlédnutí iluze, atd.). V případě, že určená bytost neuspěje v hodu proti pasti, hází si znovu na past Roz ~ Odl ~ 7 ~ nevyděsí / vyděsí. Pokud uspěje v hodu proti této (druhé) pasti, nevyděsí se, ale stále věří, že před ním je pravé zvíře. Této chvíle může využít jiný člen družiny pro svůj útok či něco jiného. Ten, kdo iluzi prohlédne, může přesvědčovat ostatní. Ten, kdo je přesvědčován má bonus na hod proti pasti -3. Postava ovšem může po zvířeti hodit (pokud neuspěje proti první pasti a přehodí druhou) zbraň (či něco jiného – nějak se jí dotknout). Pokud by se trefila (dotkla), automaticky uspěje v hodu proti (první) pasti – prohlédne iluzi. (Jestli něco proti zvířeti hodí (dotkne, atd.), zvířetem tato věc prolétne.)
Každá postava, která je ve stálém kontaktu s kouzelníkem a několikrát toto kouzlo viděla (pochopitelně i s kouzelníkovým vyvoláním) má bonus na hod proti pasti -5. To ovšem neplatí na někoho, kdo byl s kouzelníkem ve stálém kontaktu, kouzlo viděl, ale pak se např. na několik let odloučil - na toto kouzlo jednoduše zapomene. (Aby nedošlo k omylu – postava, která má bonus na hod proti pasti -5, musí vidět kouzelníka toto kouzlo vyvolávat.)
Trvání - tato iluze bude přetrvávat do té doby, dokud všechny postavy, které si proti tomuto kouzlu hází neutečou, neomdlí (atd.) nebo přehodí past. (Pokud by bylo toto kouzlo vystaveno proti vícečlenné družině (2 a více), iluze bude trvat stále, ale jen na ty, kteří ještě nepřehodili past, neutekli, neomdleli, atd.)
Tato iluze patří do smyslových iluzí, působí jen na smysly: zrak, čich a sluch. Zvíře dělá všechny pohyby na které kouzelník pomyslí. Bude se příčit jen příkazům: zaútoč, zabij se (tím mám na mysli ‚skoč ze skály‘, apod.), zesměšni se. Tím pádem se nestane, aby chňaplo po postavě, atd. Kouzlo je navrženo jen na zastrašování.
- Pokud určená bytost neuspěje v hodu proti první i druhé pasti, zběsilým útěkem se vytratí, nebo se zhroutí, atd. (nechávám na PJ).
- Každá postava, která tuto iluzi prohlédne ji stále vidí, ale může ji zrušit kouzlem Rozptyl kouzla.
- Kouzelník sám iluzi může zrušit.
Hráč se se svým PJ může dohodnout na stálé verzi vylepšení (př.: medvěd hnědý – tělo zmohutní, větší drápy, jiná barva srsti). Pak bude používat jen tuto verzi, aby se nemusel zdržovat s vybíráním ostatních. Pokud by toto zvíře stále užíval, mohlo by být bráno i za charakteristický znak kouzelníka.
- Po vyvolání bude zvíře vždy v plné dospělosti a zdrávo.
- Každé zvíře vydává svůj zvuk a pohyb (pokud mu ovšem kouzelník nezadá jiný příkaz). (Vlk např. srovná ocas do vodorovné polohy (připraven k útoku), vycení zuby a začne vrčet, apod.)
Zvěř a vylepšování
+1 = plus jedno vylepšení zvířete, +1/2 = plus polovina jednoho vylepšení (nelze brát za +1, musíte si vybrat ještě jednu 1/2 vylepšení)Savci
Medvěd hnědý -- Past: Int + Roz ~ 9 ~ nic / prohlédnutí iluze (základ) - 25 magů (základ)Vylepšení:
- tělo zmohutní (+1, -- 15 magů)
- větší drápy (+1/2, -- 6 magů)
- větší zuby (+1/2, -- 6 magů)
- jiná barva očí (záleží na hráči) (+1/2, -- 6 magů)
- jiná barva srsti (záleží na hráči) (+1/2, -- 6 magů)
Slon africký -- Past: Int + Roz ~ 8 ~ nic / prohlédnutí iluze (základ) - 27 magů (základ)
Vylepšení:
- tělo zmohutní – již obrovské (+1, -- 17 magů)
- zvětšení kel (+1/2, -- 5 magů)
- bodáky na těle (1+ -- 18 magů)
- jiná barva očí (záleží na hráči) (+1/2, -- 7 magů)
- jiná barva kůže s ornamenty (záleží na hráči) (+1/2, -- 7 magů)
Jaguár -- Past: Int + Roz ~ 9 ~ nic / prohlédnutí iluze (základ) - 24 magů (základ)
Vylepšení:
- větší drápy (+1/2, -- 5 magů)
- větší zuby (+1/2, -- 5 magů)
- zářící oči (+1/2, -- 6 magů)
- jiná barva očí (záleží na hráči) (+1/2, -- 8 magů)
Lev -- Past: Int + Roz ~ 10 ~ nic / prohlédnutí iluze (základ) - 24 magů (základ)
Vylepšení:
- větší drápy (+1/2, -- 5 magů)
- větší zuby (+1, -- 12 magů)
- jiná barva srsti (záleží na hráči) (+1/2, -- 5 magů)
Vlk -- Past: Int + Roz ~ 10 ~ nic / prohlédnutí iluze (základ) - 24 magů (základ)
Vylepšení:
- jiná barva srsti s ornamenty (záleží na hráči) (+1, -- 14 magů)
- zářící oči (+1/2, -- 6 magů)
- větší drápy (+1/2, -- 6 magů)
Ryby
Žralok bílý -- Past: Int + Roz ~ 8 ~ nic / prohlédnutí iluze (základ) - 25 magů (základ)Vylepšení:
- tělo zmohutní (+1, -- 14 magů)
- větší zuby (+1/2, -- 7 magů)
- jiná barva kůže s ornamenty (záleží na hráči) (+1/2, -- 8 magů)
Magické bytosti
Drak (obyčejný, plivající oheň) -- Past: Int + Roz ~ 7 ~ nic / prohlédnutí iluze (základ) - 30 magů (základ)Vylepšení:
- větší drápy (+1, -- 18 magů)
- větší zuby (+1, -- 18 magů)
- jiná barva šupin s ornamenty (záleží na hráči) (+1, -- 18 magů)
* - Toto jsou jen doporučení, nemusíte je brát na vědomí. Ovšem každé zvíře, které nebude vyvoláno v (u) doporučeném (doporučeného) místa, snižuje kouzelníkovu pravděpodobnost, že se kouzlo zdaří o 20%.
Pro PJ (ale i pro hráče):
- Zvíře, které bude vyvoláno v nesmyslné oblasti světa (př.: slon africký v Arktidě) by určitě nevyvolávalo dobrý dojem. Bylo by na nic pro tuto skutečnost určovat nějaká pravidla, která by se musela dodržovat. Proto navrhnu jen pár možností (PJ si sám může vymyslet jinou možnost):
- Pokud bude tato iluze vyvolána na postavu, která je vyšší než 25. úroveň (neboli od úrovně 26), snižuje se dané postavě past. V rozmezí 26.-35. úrovně o 7, více jak 35 – postava tuto iluzi prohlédne.
a) Zmenšení pasti,
b) Větší snížení pravděpodobnosti, že se kouzlo zdaří,
c) Po vyvolání se bude zvíře chovat divně až komicky (např. vlk se bude honit za ocasem, slon si lehne na zem, apod.).
Dotazy -> odpovědi
Čím je dáno, že co „hrozivější“ zvíře, tím menší past? - Každé „hrozivější“ zvíře je náročné pro kouzelníkovu tvorbu. Proto například iluze draka nebude vypadat přesně jako opravdový drak. Proto zmenšení pasti.
Co by se stalo, kdyby zvíře po postavě skočilo (atp.)? - Tuto činnost zvíře nikdy neudělá. Pokud by se ovšem stalo, že postava nepřehodí první past, ale druhou už ano, může po zvířeti něco hodit nebo se ho dotknout (více vypsáno v popisu kouzla). Jestli by tak učinila, iluzi prohlédne.
Závěr
Děkuji každému, který mi pomohl v Moudré Sově.Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 29
Diskuze
Nesmyslně dlouhá doba výroby kouzla? Proboha proč? Protože je v pravidlech napsáno, že se kouzlo dělá tak a tak dlouho? Tak holt Likos není dokonale průměrným, statisticky popsaným kouzelníkem, no. Třeba ho to bavilo, třeba mu to moc nešlo, třeba mu do toho pořád někdo mluvil a otravoval. Lidé promarnili svůj život i většími pitomostmi. Chápal bych, že vadí zkrácení této doby, dělá z kouzelníka génia a nadčlověka, ale prodloužení?
Vyvolání zvířete v nesmyslné oblasti tak jak je udělané předpokládá dobré znalosti obětí kouzla. Pokud nevím, že v medvědi v arktidě jsou bílí ani mě nenapadne přemýšlet o tom, že ten hnědý je nějaký divný. Slona afrického od indického pozná málokdo, v kterých lesích žije jaguár netuší už skoro nikdo. Drak může působit nerealisticky všude nebo nikde, záleží na světě. Případnou úpravu pasti bych tedy nechal čistě na PJ, který má představu, co postavy znají a co ne. Snížení pravděpodobnosti předpokládá, že kouzlo nějak pozná, že je sesíláno v nevhodném prostředí, to bych nepoužil.
Co mě ale zaráží nejvíc je magová náročnost. Iluze medvěda za 25 magů je hrozně drahá, vezmu-li v úvahu co vlastně za svou magenergii dostanu. Dost děsivý, jednu směnu existující ohnivý kůň, který může útočit a zapalovat stojí 30 magů. Posel, který také fyzicky existuje za 25 magů doletí 125 mil. Lze povolat bytost s ÚČ 5 a OČ 3, která bude existovat 20 kol. Všechny vyjmenované bytosti tam opravdu budou, zatímco medvěd je jen obrázek v prostoru podpořený mírně oslabeným zastrašením (přitom k zastrašení většiny lidí ba nejspíš stačil samotný obraz medvěda). Chudák Likos musel bý zklamán tím, co po tolika letech práce dostal.
Celkově je to docela zajímavé kouzlo, jen docela předražené. Ale pořád lepší, než "všeničič" za dva magy, takže mi to zase tak moc nevadí. Výborný nápad jsou další úpravy zvířat (i když opět dost drahé, na to co kouzelník dostane).
Pravopis- není zahrnuto v hodnocení:
"povídá Elnův strýc, sedící na kobylce vozu" --> Sedící není přísudek (ale přívlastek), tudíž před ním nemá být čárka
"už nejsem tak čilý a zdravý, jako předtím" --> To samé. "Jako předtím" není žádná vedlejší věta (natož hlavní), takže zde není žádný důvod psát čárku.
"by jsi" --> Neexistuje! Pouze "bys"!
"kdy se většina lidí schyluje na oběd." --> Hmm, spíše chystá.
"po chvíli hlídání se natáhl pod nejbližší strom na spoustu kukuřičných klasů." --> Chudák, to by byl jak princezna na hrášku (což je slabý odvar tohoto poleženíčka). Klas je to velké "něco" válcovitého tvaru, v němž jsou zasazeny zrna. Zkus si na to někdy lehnout...
"mužů, kteří rychlím tempem" --> Ojoj. "Muži, kteří mladím tempem" zní podivně (resp. strašně)
"Připadalo mu to jako když si ten muž nemůže na něco vzpomenout." --> před "jako" má být čárka, začíná vedlejší věta (př. způsobová)
"Ale až v bezpečí mu bylo divné, že ten medvěd byl nějaký divný." --> Opakování slov "divné"
"kroky, které ho vyděsili." --> Aaaaa!!! Shoda podmětu s přísudkem se zde, jak vidím, nekoná...
"protože vše, co se někde naučil, nebo mu bylo sděleno většinou zapomene." --> Tu čárku před "nebo" přestěhuj před "většinou". Před "nebo" nemá být, protože to není poměr vylučovací (není tam možnost "buď, a nebo") a před "většinou má být, protože končí vedlejší věta (přívlastková).
"Ten, kdo je přesvědčován má bonus" --> před "má" má být čárka, končí vedlejší věta (přívlastková)
" Každá postava, která tuto iluzi prohlédne ji stále vidí" --> před "ji" má být čárka, jelikož končí vedlejší věta (přívlasková)
"zvětšení kel" --> Snad "klů", ne?
Logické chyby:
Nesmyslně dlouhá "výroba" kouzla!!
Ad vyvolání zvířete v nesmyslné oblasti: Rozhodně by se měla snížit past, nechápu, proč by si měl vlk v tropech začít chytat ohon! Když prostě v lese vykouzlím žraloka, tak by mělo člověka napadnou, že tu něco nehraje.
Sumasumárum: Kouzlo se mi líbí, je dobré, že jsi přidal i další zvířata- to se mi líbilo. Přemýšlel jsem mezi 3* a 4*. nakonec dávám to, co dávám.
Jen tak dál!!
Skorpion
Takže, povídku nezahrnuji do hodnocení, ale:
Ten strýc, vypráví příhodu o jednom z dávných známých. Ale na jaké straně byl on sám? Dobře znal tu vesnici její obyvatele a zvyky, tak bych soudil, že nejspíš patřil k hlídačům kukuřice. Na druhou stravu ovšem přesně věděl, co se se Siegem stalo – jak se přidal k lupičům, poznal kouzelníka atd. – to by tedy nasvědčovalo tomu, že byl spíše v té bandě zlodějů. No, jistě by se to dalo nějak vysvětlit, ale mně to přišlo jako menší logický rozpor.
Pokud se jedná o zapomnětlivého kouzelníka, ano je to možné, ale ne tím stylem, kterým si to popsal. On si nemůže vzpomenout a tak plete různá slova. Až si najednou vzpomene na magické slůvko pro tebou popsané zaklínadlo. Zde je ovšem třeba si uvědomit, že toto slovo je jen jakýmsi kouzelnickým názvem (jako doktoři popisují kosti latinsky, tak kouzelníci mají pro kouzla taky svá jména ve svém odborném jazyce – hrubě řečeno), nikoliv však zaklínací formulí. Ta musí být většinou mnohem delší než jedno slovo. Vezmi si například zaklínadlo oživ. Neživého – tam tu kouzelnickou zkratku tvoří asi 3 slova. Ale přeci není možné, aby tato tři slova byla zaklínací formulí pro všechny druhy nemrtvých nebo např. aby je kouzelník vyslovoval i několik směn (při oživování vyšších nemrtvých). Takže v tomto chce dělat rozdíl. Jedna věc je zaklínací formule a věc úplně jiná je kouzelnický název pro zaklínadlo.
Co se týče výroby kouzla – on nad tím strávil 19 let? V pravidlech jsou přesná pravidla na to, jak dlouho trvá stvořit kouzlo, proto mi přijde značně nepravděpodobné, že by jen nad tímto jedním promarnil 19 let života.
Popis kouzla:
1) Zařazení odolnosti do pasti na vyděšení mi přijde jako špatný nápad.
2) Ten kdo je přesvědčován má bonus proti pastí -3, ten kdo zná kouzlo a viděl ho vyvolávat má bonus -5? To je ale postih, tam jsi se asi spletl.
3) Ohledně pokusu hodit věc na iluzi, stačilo napsat, že se nejedná o komplexní iluzi.
4) Trvání: způsob, kterým si pojal trvání své iluze mi nepřijde dobrý, raději bych tam dal normální časový úsek.
5) Co se týče zběsilého útěku v případě neúspěchu proti pastem, tak bych autorovi doporučil pro tento úprk užít stejných pravidel jako u kouzla: zastrašení.
Doporučení (návrhy)
6) Medvěd – nevím proč by měla jiná barva očí nebo srsti zvyšovat past. Naopak pokud si kouzelník např. nadiktuje růžové oči o oranžovou srst, tak to asi moc nepřispěje.
7) Slon - Proč je základní past nižší než v úvodní popisu? Přijde mi to trošku nelogické, asi jsi měl do úvodu napsat, že past je pro každé zvíře různá.
8) Žralok - Jen si trošku rýpnu s tím, že žralok není ryba, ale paryba – to samozřejmě nezapočítávám do hodnocení, jen jsem na to háklivý.
9) Magické bytosti - Drak mi nepřijde jako magický tvor, je to prostě drak – samostatná skupina. Navíc je vidět, jak jsi jen nepozorně kopíroval, když i u draka máš napsáno, kde používat toto zvíře
Pro Pj i pro hráče:
10) U těch postihů za (např.) slona na ledových plání. Nepřijde mi vhodné, aby to nějak upravovalo chování iluze nebo šanci na seslání. S magií to nemá moc co dělat.
11) Snížení pasti pro postavy na vysoké úrovni – přijde mi to zbytečné. Úroveň je zahrnuta již v základní pasti – Roz, není třeba další bonusů.
Celkově:
Kouzlo zajímavým způsobem kombinuje magii iluzí a magii psychickou. Jsem sice na vážkách, nakolik je to účelné (jestli by nestačila samotná sugesce, nebo samotná fata morgana, nebo samotné zastrašení…), ale přesto se mi to jako nápad pro budoucí tvorbu vcelku líbí.
Jako další klad díla bych chtěl uvést příklady zvířat a jejich vylepšeních, což může být především pro začínající hráče dobrým vodítkem. Zkušenější už si jistě poradí sami.
Můj osobní verdikt jsou 3 hvězdičky, dílo je sice poněkud složitější, než-li nápad samotný vyžaduje, přesto si myslím, že především začínající družiny mohou jeho obdobu a nápad využít k zajímavému zpestření hry.
Kritika: Suk + diskutováno s LG
HTML: autor + Suk