Hraničář

Magník dlholistý Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 23

Výzor a popis:

Rastlina je tmavo zelenej farby. Nemá takmer žiadnu stonku a tak akoby vyrastali jej listy priamo zo zeme. Zriedka sa vyskytuje aj červená odroda magníka. Rastlina má malý, nevýrazný kvet uprostred. Kvet je slabo ružovej farby a nevýraznej vône. Okolo kvetu ktorý je v strede rastliny sa nachádza značné množstvo dlhých a pomerne hrubých listov ktoré smerujú súmerne do strán. Listy sú nasiaknuté vodou. Listy sú dlhé asi pol metra (len zriedka sú dlhšie alebo kratšie). Rastlina nie je jedovatá.

Výskyt:

Rastlina rastie najčastejšie v pralesoch, močariskách, lužných lesoch a prípadne vo vlhkých listnatých lesoch v subtropickom a teplom miernom pásme. Preto, že má rastlina pomerne dlhé listy a vyskytuje sa v miestach s vlhkým prostredím sú jej listy nasiaknuté vodou. Jej výskyt nie je zriedkavý, ale to závisí hlavne na PJ-ovi.

Využitie:

Rastlina má hneď dve základné možnosti uplatnenia:

1)

Rastlina obsahuje vodu a tak v nutných prípadoch po vyšťavení všekých listov rastliny sa dá získať aké také množstvo vody na ovlaženie (z jednej kompletne vyšťavenej rastliny tak 2 dcl. Rastline to stači, len človek potrebuje viac).

2)

Druhá a tá hlavnejšia výhoda rastliny spočiva v tom, že pod vrchnou vrstvičkou listu, ktorá sa dá ľahko stiahnuť, je vodnatá dužina, ktorá pomáha listom zadržiavať v rastline vodu. Hraničiari ale prišli nato, že dužina (podobná gáze) sa dá použiť ako obväz. Dužina je dosť pevná a pripomína primitívnu látku. Po priložení na krvácajúcu ranu sa postave zmierňuje krvácanie a neskôr aj zastaví. Pokiaľ postava mala priloženú gázu na rane aspoň 5 kôl (ale čas určí PJ podľa rany) si postava lieči 1k6 + 1 životov. Ale liečenie prebieha iba raz. Potom síce dužina stále zabraňuje krvácaniu, ale postavu už nelieči.

Zhrnutie:

Rastlina nie je magická, ale jej schopnosti by mal poznať každý skúsenejší hraničiar a mal by ju mať vo svojom herbári.

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Mavev, obsidian, Slim??? Proč máte STEJNÝ NÁZOR JAKO PardGalen??? Mějte radši vlastní...


 Uživatel úrovně 0

Ja si nejsem jisty, jestli je dobry napad sem davat bylinky. Kdyby se na to zridila samostatna cast, tak proc ne. Jinak osobne bych to ral do predmetu - ostatni. Muze to tusim pouzivat kdokoliv, kdyz se to nauci. I treba obcejny mestsky felcar bez systemovaho povolani.

Co tedy s bylinkami? V putyce je pekny stul "Apatyka". Je tam mnoho bylinek a v kvalitnejsim zpracovani. Kdyby je Janika sem davala postupne jednu po druhe, tak by na tom byla s prispevky asi dost dobre. Ja se ale ptam, jestli to je plnohodnotny prispevek? Mel jsem jednu magickou bylinu v dilne, docela dobre udelmlanou, bych rekl, ale rozhodl jsem se ji sem nedavat, protoze si nemyslim, ze to ma stejnou vahu jako napriklad artefakt, nebo neco podobneho. Asi by se o tom chtelo pokecat s redaktory a nekterymi uzivateli, jak to vidi. Dam sem jednu rostlinku (notoricky znamou) z meho herbare pro Drd. Je docela rozsahly a kdybych ho sem daval po castech a hodnoceni by bylo pro kazdou kyticku zvlast, tak tedy nevim...

Jitrocel

Popis: vytrvalá trsnatá bylina. Listy přízemní růžice vystoupavé až vzpřímené, čepel mělce zubatá, olysalá až hustě chlupatá, s 5 až 7 souběžnými žilkami, na vrcholu špičatá. Stvoly přímé až obloukovité, chlupaté, v počtu 3 až 15 na jedné rostlině. Klasy husté, válcovité až kulovité. Květy oboupohlavní, hnědavé se 4 dlouhými bílými tyčinkami a žlutým prašníkem.
Výskyt: louky, meze, výslunné stráně, trávníky, podél cest, lomy, rumiště, parky, zahrady, pole. Vyskytuje se i na stanovištích písčitých, štěrkovitých a kamenitých. Od nížin až po vrcholy hor.
Použité části: listy (suší se)
Sklizeň: 6. – 8. měsíc
Hmotnost: 0,08 mn. (0,02 mn.)/ dávku
Nalezení: 1 x 70% (1 dávka)
Četnost: při vnitřním použití 2x denně, na rány 1x za 8 hodin.
Účinek: užívá se jako hojivý prostředek a dále upravuje stolici. Nálevem lze příznivě ovlivnit tuberkulózu a stejně tak jej lze použít i při zánětech očí. Na hojení ran se osvědčilo použití čerstvých rozmačkaných listů, kdy se má zprvu použít jitrocele většího a teprve po částečném zhojení jitrocele kopinatého, který rány "zaceluje". Jitrocel větší zahojí 1-3 životy krvácejícího čerstvého zranění a Jitrocel kopinatý uzavírá otevřené rány za další 2-4 životy. Je výborným krev čistícím prostředkem a tlumí silnou menstruaci a bílý výtok. Ze semena se připravuje sliz, který se užívá jako projímadlo. Past – Odol. 6 – nic/ projímavé účinky. Jitrocelová mast (připravená nejlépe z jitrocele většího) hojí vředy, naběhlé žíly, záněty, popáleniny apod. silou 3 životy/ dávku a četností 12h.

PardGalen: Kolik bych od Tebe za to dostal, kdybych to uvedl jako samostatny prispevek (uprimne)?

Zdar Megahu


 Uživatel úrovně 0

je to super ale spíš bych to dal k druidovi


 Uživatel úrovně 5

Tak s těmi červenými listy myslím že to není možné. nyní jsem se na to díval. samozřejmě že některé rostliny jsou červené, ale nemohli by asi fungovat jak popisujes. PS: nevim to ale jiste. Co se tyce zadrzovani vody, tak: Na listech jsou v pokožce listů otvory, které by mohli vydávat vodu v podobě kapek. Tyto kapky by ale obsahovali velké množství soli.
Dále pokud by rostlina měla mít dužinu s vodou, potom jsou buněčné stěny tenkostěnné a nebudou asi příliš pevné, tudíž se mi ani ten obvaz nezdá. Nechci ti to nějak kazit ale myslím že ty vužití asi ¨nepůjde.


 Uživatel úrovně 5

Zajímalo by mne pokud rostlina nemá stonek, odkud vyrůstá květ?
Podzemní část jsou kořeny, cibule nebo oddenek, či něco jiného?
Pozná rostlinu i alchymista? Tak nad tím přemýšlím a červená odrůda je asi těžko možná. Využití pěkné...ale po botanické stránce mi to nepřipadá 100%.


 Uživatel úrovně 0

All: Výskyt som tu neuvádzal z jasného (no aspoň som si myslel že s jasného) dôvodu. Lebo nejde o magickú rastlinu. Toto je normálna rastlina. A myslím, že to všetko píše v kapitole ! Výskit !. Nieje vzácne ju nájsť.

Ak vám ešte niečo nieje jasné s kľudom sa pýtajte.

S hlbokou úctou Alberto básnik, bojovník a mnoho iného...


 Uživatel úrovně 0

Mám stejný názor jako PardGalen, možná bys to tady mohl do té diskuse dopsat, jestli se ti chce.


 Uživatel úrovně 0

PG: asi tak
Jinak je to až moc podbné aloe vera nebo agave.
Mě osobně se to ale líbí, hlavně ten nápad na využití jako obvaz.
Je to na hraně 3 a 4 ale dám ti 4.


 Uživatel úrovně 5

Souhlasím s PardGalenem, jinak mi to příjde vcelku dobré


 Uživatel úrovně 5

Chybí mi tu takové věci jako je třeba nalezení, které se normálně udává a kolik obvazů můžeš udělat z jedné rostliny. Nebo kolik rlistů je potřeba na požadované léčení.