Galerie

Dobrák

Obrázek Dobrák

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Pavilon Secese ve Vídni

Nad hlavním vchodem v jednoduchém zářezu dutá polokoule vykovaná z železa. Jednotlivé části až z naturalistických lístečků. Pod ní je vyryto heslo: Secese:

„Každé epoše je vlastní její umění.“
„Umění potřebuje svobodu.“


Občas je potřeba se nad názvem zastavit a popřemýšlet. Někdy právě název dílka utváří dílko samotné. Hodně je to u fotografií. Podle mě název: Dobrák spíše přiměje autora přemýšlet proč dobrák a už to, že je podroben zkoumání vztahu název-dílko může být autorův záměr. Autor si může hrát s divákem a právě názvem podnítit myšlenky a nové obrazy-transformace, které by jinak přímím názvem obraz-dílo nikdy nevyvolal :D


 Uživatel úrovně 3

Morter: Ehm, ale mně se ten obrázek líbí ;))) (Ovšem bezejmenný by byl hezčí :))) )


 Uživatel úrovně 5

Marsia: Moje vnímání světa není v určitých rovinách totožné s tvým. Neříkal bych proto, že za to můžu já jakožto autor, ani ty, jako vnímatel. To, že jsem divákovi zněmožnil se na dílo dívat nezaujatě, tím, že jsem jej nějak pojmenoval, není pravda. Mohl jsem diváka ovlivnit, ale rozhodnout se, jak k práci přistoupí, je vždycky na něm. To, že se nestřetává moje kombinace obrázek - název, s tvým viděním, znamená jedině to, že nejsi mým implicitním divákem a já taktéž tvou krevní skupinou čmáralů. Myslím, že nyní už se nemůžeme neshodnout, když je neshoda nasnadě.


 Uživatel úrovně 3

Morter: Název by měl mít nějaký vztah s dílem. A ten vztah by měl být patrný divákovi. Ať je to autorský záměr, nebo není, název - zveřejněný tak výrazně jako ve zdejší galerii - diváka ovlivňuje (hlavně u tak abstraktního díla, jako je to tvé). Také bych byla pro to, aby obraz mluvil sám za sebe. Každý by se na něj mohl podívat hezky nezaujatě - což jsi ty jako autor divákům názvem znemožnil (což mi tak trochu kazí radost z objevování obsahu díla samého).


 Uživatel úrovně 5

Jinak také doporučuji shlédnout Dormonovu úpravu v moudré sově, s invertovanými barvami, podobně jako u kefalopoda. U dobráka mne to nenapadla a je to možná škoda, vypadá to i lépe, než tento originál, řekl bych.


 Uživatel úrovně 5

anarion: Klasická vonná tyčinka, jakákoliv. Nesmí pochopitelně hořet plamenem, pokud hoří "žhavě", tak nejen že dohořívá, ale i tahy zhasíná, proto jsem ji musel několikrát neustále zapalovat znovu. Nejdou s ní dělat příliš dobře detaily a drobnosti, to bys ji musel nejdříve seříznout asi a nevím jak by to šlo. Vonnou tyčinkou se musí malovat hodně rychle a druhá nevýhoda je, že se některé tahy pouze nastíní žhavým a jejich plnost odpadne s vrstvami popele. Je to hodně nepředvídatelné, dobré spíše pro abstraktnější experimenty.

ad název: Vzájemně jste se shodli nad názvy. Neměl jsem v úmyslu tu debatu příliš rozdmýchávat mou opozicí, protože mi to přišlo zbytečné, ale jestli nejde o spojení slova a obrazu a název jen označuje dílo, pak můžu mít obraz s názvem čistota a nechám celý papír bílý, bez jediné čáry. Má to možná hloubku, ale obraz žádnou hloubku nemá. Mám daleko raději věci, které se klidně můžou jmenovat Hrnec na hlavu, když bude hloubka přímo na plátně. Marsio, název ti přece nemusí říkat co máš na obrázku vidět. Může být například zamýšlen v přímém kontrastu s obrazem. To, že na obrázku není dědeček hříbeček neznamená, že by se to nemohlo jmenovat dobrák. Patrně to má například zcela jiné zdůvodnění, které ani nemusím zveřejňovat.


 Uživatel úrovně 3

anarion: Z mailu autora "Technika: Zapálená vonná tyčinka", co bys čekal jiného než vonnou tyčinku? :)))


 Uživatel úrovně 8

Gillette: Jakou? Tu vonnou co zapálíš třeba v čajovně, doma a odhořívá ti?


 Uživatel úrovně 0

Normálně....vezmeš tyčinku a jedeš, ne? .-)))


 Uživatel úrovně 8

jojo, je to čitelnější.

Morter: Taky by mě zajímalo jak se touto technikou dělá.