Galerie

Folc kouzelník

Obrázek Folc kouzelník

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Jako amatérský obrázek vynikající. Pokusím se sepsat k tomu poznámky neovlivněn kritikami jiných...

- Líbí se mi, že i nezkušený autor jako Folcwine si pohrál s kontrastem a tmavostí tak, aby byl konečný výsledek dobře viditelný a ostrý. Docela slušně odhadl i kompozici.
- Líbí se mi, že se nebál přitlačit a má čáry pevné a rázné. Není profík, ale nebojí se kreslit, to je důležité.
- Hodně se mi líbí boty. Vím z vlastní zkušenosti, že pro mnoho lidí jsou jednou z nejtěžší věcí (krom rukou, které jsou tady ale šikovně schované). Hádám, že byly mnohokráte gumovány, než se povedly, ale stálo to za to. Jsou super.
- Obličej se povedl. Je nejen relativně prokreslený a neodfláknutý, ale vyjadřuje i náladu a charakter, to se jen tak nevidí. Zvlášť ústa se začátečníkům takhle povedou málokdy.
- Pomalu se ale dostáváme k chybkám... Tou největší je, že oblečení a v závislosti na tom i celý obrázek trpí "chudobou". Je to fádní, nudné, příliš prosté, navíc ne úplně historicky věrné (nebo to tu historičnost alespoň neevokuje). Od Folce bych čekal, že na oblečení nám představí své znalosti z oboru fantasy a obleče na kouzelníka něco pěkného. A přitom by ani nemuselo jít o luxus...
- Drobnost s pláštěm... Zdá se mi, že nevisí přirozeně, že je kolem krku jinak, než by měl být, pokud by visel na jednu stranu víc, jako tady.

Obrázek je prostý, elegantní, zachycuje povahu postavy a dobře ilustruje. Hezky se na něj kouká, protože není kreslený s bázlivostí a je v něm švih. Svým zpracováním neurazí (spíš potěší), ale jeho chybou je určitá nudnost z pohledu nezainteresovaného diváka, která je důsledkem hlavně příliš jednoduchého oblečení a nedostatků detailů.

Pro ty detaily na oblečení si doporučuju prohlídnout obrázky od zelga. Má jich tam vždycky fůru. A věř tomu, Folsi, že každý pásek, každá přezka a každý záhyb na oblečení tomu hodně pomůže.


 Uživatel úrovně 8

Folcwine: Dobře... na mapku si rád počkám :o)

Jinak zlepšit stíny a říkám, bude to fajn.

Dost kontrastu ještě můžeš přidat na počítači... takže se neboj, i když si to špatně naskenuješ a poprosíš v e-mailu o úpravu kontrastu, nazpět ti můžu poslat i nějaké varianty tmavosti a ty si pak nadále budeš moci vybrat (dělá se to běžně, ale moc se o tom neví).

Kolmé šrafování není moc dobré, působí dost nepřirozeně a špatně se v něm chytá plasticita (imho), což ale neznamená že nemůže vypadat dobře, ale je to těžké :)

s úctou
anarion

Ps. Klidně pošli Hobitín nejdříve do Obrazárny a ještě ho můžeme dopilovat. Chceš tu přeci mít svá nejlepší dílka :o)


 Uživatel úrovně 5

Anarion:
Děkuji za chválení a vcelku vlídné přijetí díla. Kresba všetně počítačových úprav zabrala 3 hodiny, je to méně než mapky, které jsem dělal dříve, ale mnohem více jsem se u toho zapotil, protože jsem anatomii pětkrát přemazával.

Teď už také vidím, že obrázek má příliš málo detailů, ale když jsem to dokreslil, tak jsem měl takovou euforii, že se mi podařilo nakreslit něco, co alespoň trochu vypadá k světu, že jsem se bál dělat detaily. Jednou při úpravách se mi podařilo pokazit naprosto skvělý obličel, který jsem do původní podoby dal jen s pomocí Ari.

Stíny na oblečení (košili, plášť, kalhoty) jsem kreslil, na papíře mi připadli výrazné. Příště zkusím přitvrdit (tedy pokud bude příště, před kreslením tohoto obrázku jsem měl jasnou představu nejen co chci nakreslit, ale i jak to nakreslit, což se mi u kreslení stává velmi zřídka).

Mapku Hobitína mám v plánu upravit, dosud nebylo kvůli státnicím dostatek času. V následujících 14 dnes pošlu lepší verzi (naučil jsem se lépe zacházet se scanerem, tak by to mohlo vyjít.

Děkuji za nabídku za pomoc, ale prvně bych se s tím ještě sám rád popral.

Ascella:
Postava je tvořena do světa, kde kouzelníci mimo univerzitu jsou naháněni a upalováni na hranici. Proto nemá zřetelné symboly, které by jej byť jen mohli řadit ke kouzelníkům.

Byl jsem odhalen, s prsty jsem si nevěděl rady, proto jsem je šibalsky schoval :-).

S texturou je to dobrý nápad, kdybych použil dvojí šrafování košile, navzájem na sebe kolmé, tak bych mohl celkem jednoduše vytvořit strukturu materiálu. Ale jak jsem již psal výše, hrozně jsem se bál, že to pokazím a nebudu to schopen vrátit zpět.

Taranie:
Osobně se mi líbí více obrázky, které mají jiskru, působí reálně. Největší důraz a nejvícekrát jsem upravoval pózu, tak aby z ní vyzařoval charakter postavy.

Postava patří k severské národnosti a většinu života byla zahrabaná v knížkách, takže bledší pleť je snad omluvitelná.

Aramir, Rubína, Shadowmage, Tfoft:
Vašich kritik, třebaže dvouvětných, si vážím skoro nejvíce. To že vás tolik našlo v obrázku charakter mě mile překvapilo.

Cením si také toho, že se nebojíte říci svůj názor, třebas toho nemáte tolik co říci, jako ostatní (například protože sami kreslení tolik nerozumíte do hloubky nebo prostě protože že vaše argumenty již někdo řekl před vámi).

Děkuji všem za slovní kritiky. Moc vám děkuji za morální podporu.


 Uživatel úrovně 2

Tak tu máme premiérový obrázek od folcwina a musím říci že je je při nejmenším zajímavý.
Upřímě na první pohled sem si řekla "Tenhle obrázek si me nelíbí"
avšak jsem se na něj koukala nějakou dobu, a zaujal mě VELMI. Je to jako s člověkem musíte s ním nějakou dobu být než oběvíte jeho potenciál, koníčky...
Po duševní stránce je obrázek neutrální (čehož si vážím)
však po stránce malební tam máme nedostatků více.
Celková šrafůra je velmi jednoduchá.
Kabát-Osobně dávám přednost jednobarevné kompozici kabátu, není-li však znázorněn sluneční svit který by část jej osvítil jež zde bohužel není.
Jinak póza je flegmatická což se mi líbí. Je to takový novodobí Hómér :-)
Snad jenom pleť by jsi mohl lehce stmavit ač přiznávám že jsou lidé s velmi vybledlou pletí.. Konstatuji že je to první (doufám že ne poslední) obrázek Folcwina tudíž mi to takto stačí.

Celkový dojem z obrázku 3*


 Uživatel úrovně 0

hezká kresbička. Kouzelník je opravdu sympaťák a v obličeji mi hrozně připomíná nečím Saragona, nezdá se vám?


 Uživatel úrovně 4

Umět takhle kreslit by mi naprosto stačilo: pro potřeby DrD i jen tak pro radost z tvorby. Líbí se mi to a autora chválím.


 Uživatel úrovně 0

Evidentní sympaťák, že nemá atributy, no tak asi nechce, aby jeho podoba křičela kouzelník. To schování rukou je šikovné. Ty i stíny mi taky nejdou. A ten usměv je dokonalý, dát postavě takový výraz to není jen tak. Moc jej chválím a těším se na další postavy.


 Uživatel úrovně 0

Já nakreslit takový obrázek, tak ze sebe mám radost. S výtvarným nadáním jsem na tom podobně jako autor... Máš můj respekt Folci.
Je ten kouzelník opravdu takovej sympaťák jak se zdá z obrázku?


 Uživatel úrovně 5

Podobné obrázky mají pro mne velkou hodnotu. Když hráč sám nakreslí svou postavu, nebo jak si představuje CP, nezáleží na tom, že pro nás nezasvěcené je to jen další figurka. Je to figurka, která něco znamená pro hráče, které dává něco ze sebe, tvoří charakter i skrze tužku. Už proto podobné obrázky hodnotím kladně. Důležité je pro hru něco udělat, nejen konzumovat, co PJ přichystá. A ač s těmito postavami lidé z vnějšku nemají mnoho společného, přesto je ráda tu a tam použiju (tak tohle CP vypadá takhle nějak...).

Kresbička se mi líbí, má takový správný náboj: mladík má jiskru, charismu. Je takový švihácký. Vlastně jo, Anarion s mladým Máchou není tak daleko ;-) To, že postrádá kouzelnické atributy rozhodně nepovažuji za minus, naopak - proč by každý kouzelník měl mít hůl a havrana? Takový hejsek s jiskrou v oku je zajímavým kouzelnickým charakterem.
Líbí se mi nohy, obzvášť boty. Ale celá proporce nohou mi přijde správná. Čistý obrys, správná šířka vzhledem k jeho útlosti. A ruce šikovně schovat - dobrý recept, když něco pořádně nejde nakreslit. Osobně mám s rukama velké problémy, snad na žádném obrázku je nemám správně.

Jediné co bych vytkla jsou stíny, chlapec sice má jiskru, ale ta by byla ještě patrnější s detailnějším prostínováním tváře. Celé figuře by pomohlo pohrát si se stíny a aspoň slabou texturou - načrtlou třeba pár čarami - na oděv, tedy hlavně na košili, ale ani zadní černota pláště by neškodila ještě zvlnit, pročernit víc. Košile je takové neforemná, hrubá. Od kouzelníka bych čekala (ale je to jen osobní názor), že dá přednost pohodlným tkaninám, než hrubým. Ale chápu, že se to maluje dost těžko, že důležitá je tvář a výraz, který je podle mne povedený, i když se drží u náznaků.


 Uživatel úrovně 8

Folc kouzelník


Z autorova e-mailu

Jedná se o ilustraci mou postavu v DrD (PJ zerafel).

Kresba tužkou na papír, celá kresba mi zabrala asi 3 hodiny času.


O autorovi
Nejsem výtvarně nadán a nikdy jsem nic dobrovolně nekreslil. Poslední výtvarnický kousek byl před nějakými osmi lety na základní škole, to jsme komunistické učitelce výtvarky nakreslili skupinový plakát "Prací proti buržoazii" (rolnící sbírající z pole mandelinky bramborové shazované americkým buržoazním letadlem, v pozadí dva vlaky, s uranem do USSR a s utečenci do ČSSR). Komunistická učitelka plakát dosti těžce nesla.

Od dob základky jsem nikdy nic nekreslil (pokud opomenu technické výkresy na A2, které jsem "maloval" jen s pomocí jednoho 18cm pravítka). Toto je můj pokus z recese něco nakreslit. Styl a způsob jsem odkoukal od Ariniel, přesto první verze vypadala spíše jako oběšenec. Ari byla tak hodná a upozornila mě na ty největší chyby, takže jsem to snad zachránil a oběšenec už v tom vidět není. Většinu kresby jsem zbastlil pod vedením já, Ari jen během cca 5 minutek dodělala něco málo (tucet? kopu?) detailů, které kresbu oživili.

Děkuji Ariniel za ten čas a trpělivost, který s mou obourukostí měla (obě ruce mám levé).

Jsem zvědav nakolik se tento debutní obrázek bude líbit/hnusit.

Předchozí publikace na www.RPGportal.cz v rubrice galerie.Tedy… Folcwine už mi už jednou posílal Mapu Hobitína a lituji toho, že jí nepředělal, protože se mi líbila. Měla v sobě něco pohádkového a dotáhnout dílko do konce, určitě by jsem byl radši, než poslat toto. Protože toto ať je jaké chce, nemá pro mě ducha, nic co by mě zaujalo :o(

On vlastně tento kouzelník ani není tak špatný. Proporčně na mě nic nekřičí… zase ale nic nezaujme. Tato postavička je spíše rychlou skicou, která nic moc neřekne. Promiň Folci, takto to vidím já. Ale vidím píli… využitelnost… no ta je sporná, ale je to hráčská postava. No začnu rovnou co by se mohlo zlepšit:

Víc stínu na levé straně tváře a nosu, výraznější stín pod očnicovým obloukem, a také stín u krku by se hodil. No nic jsme ti neupravoval, ať posoudí ostatní. Ty tam tedy stín máš… to jo, ale jen tak lehce, matně nahozený, že to moc nepomohlo.
Pozn. Třeba vidíš jak ti krásně vystoupl spodní ret, tím, že stín je tam výraznější? Kdyby byl stejně světlý jako na tváři, ret by tak nevynikl.

Dále je to nějaký člověk. Ano, kouzelník, ten asi moc svaly nemá, ale přeci-jenom postavičkám sluší, když mají trošku ramena. Kort když na nich je ještě košile a tuhý plášť. Ale tohle neber jako chybu, spíš jako mojí vychytávku.

Co mě mrzí je košile. Naznačená linkou a všude stejně ploše vybarvená. Tudíž působí strašně ploše. Také by se hodilo hodit stín od pláště na košili.. když už nic jiného. Třeba u ruky to pomohlo. Nebýt tam stín pod rukou… plášť by působil opět ploše.

Též by se hodilo pár vržených stínů kopírující stehno na kalhoty a naznačit nějaké švy, jako na botách.

Vlastně boty se mi líbí asi nejvíce. Zvláště ta levá má správný tvar, pěkně se rozšiřuje, je tam dobrá perspektivní zkratka. Malinko dát stín na patu a dát světlo na špičku a bylo by to naprosto dokonalý :D


Tak… to by bylo k opravám. Rozhodně to neber Folci jako buzeraci. Jenom říkám chyby, které mě napadly. Jelikož stále slyším, že v Galerii je dost lidí co kreslení nerozumění a budou hodnotit co cítí a vidí, mojí kritiku ber jako tu špetku do mlýna, co se týče „sebezlepšování“. Né všechny chyby je nutné zákoně pilovat, pokud by jsi chtěl posílat další dílka, ale zapracuj prosím na stínech. Pro příště nejsem proti tobě schválit další postavičku, ale už tak zhruba víš na co se soustředit a stíny a světla se dají vždy dodělat ručně, nebo na PC… proto a hlavně třeba tobě připomínám Obrazárnu.


Jinak obecně, aby tahle kritika nenasekávala jenom negativitou. Moc se mi líbí boty. Také si myslím že Airinel něco zachránila, i když tato kresba… vzhledem k její velikosti a složitosti určitě netrvala hodiny. Což není nutné :o)
Chválím za stín na plášti za postavou, pěkně vystupuje.
Pozn. Pro příště by to možná chtělo nějaký atribut pro kouzelníka, protože kromě názvu, nikdo nepozná o koho se jedná. Mohl by to klidně být i mladý Mácha, Petr Procházka od nás ze šermu apod. :o)

Takže děkuji Folci za obrázek. Myslím že více slova chvály uslyšíš od ostatních. Já jsem ti pomohl poradit jenom co příště zlepšit. Hlavně stíny… ty dělají hodně a dají se vždy dokreslit. *mrk*

S úctou
Anarion

Pss. Můžeš mi prosím poslat na můj mail mapku toho Hobitína? Pokusím se jí předělat, vybarvit, ukázat ti jak by mohla vypadat a pak by jsi jí mohl třeba i prezentovat *mrk* Abys měl alespoň nějaké vstřícné gesto ode mě. Teda nic neslibuji, ale pokusil by jsem se na ní pracovat.