Galerie

Old Samurai

Obrázek Old Samurai

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

hodně dlouho jsem zde nebyl, ale když jsem si zas jednou procházel galerii, nemohl jsem po shlédnutí tohoto zůstat stranou, takže pojďme ke kritice:
-samurajové jsou často omívané téma díky jakési mystice, která obchází ve formě budo jejich bojové úmění, proto se do jejich kreseb často pouštějí lidé, kteří o tom ví příliš málo. Nebudu se pouštět do kritiky špatných proporcí, že hlava je dvakrát větší než by měla být a podobně, to už tady vystihli jiní lidé.
-takže za prvé- katana se drží levou rukou vzadu a pravou vepředu. Má to své důvody a jinak se to ani neučí.
-meč se nedrží jako klacek, protože se s ním tak neseká.
-postoj je nepraktický a nepoužitelný, čehož si zde všimlo i dost lajků.
-katana nemá správné prohnutí.
-a nakonec asi nejhorší věc- katana se nenosí za pasem jako šavle. Je naopak, aby se mohla tasit zároveň s útokem.Tím způsobem, jak autor zaznamenal, se nosí u pasu pouze v případu, že samurai jede na koni, tak aby mu neusekl hlavu.
-barevně je obrázek přehnaný, nejvíce mi vadí růžová barva obalu meče, to je příliš kýčovité a nesmyslné.
Závěrem musím ale upozornit, že tato kritika je možná trochu nadměrná, ale když už se krájí chleba tak se vším. Neříkám, že by autor měl kreslit jen věci, které zná do každého detailu, ale měl by jim aspoň trochu rozumět. Tento obrázek je kreslen čistě pro estetiku a i když to nezatracuji, ztrácí tím pro mě půvab. Škoda že tam není i trochu zastižený výraz, napětí popřípadě něco víc než všuderušící ozdůbky. S pozdravem autorovi Worldman


 Uživatel úrovně 0

skewer: vďaka pochvalu, ja som si o farbičkách myslel to isté, ale tým, že som s ni´mi tieňoval ako s ceruzkou to vyšlo takto.


 Uživatel úrovně 0

Byly zde vytýkány nohy a krk.

Na první pohled mě nohy až tolik nepřišli šaptně. Kratší ano, ale napadlo mě, že Japonci jsou menší a navíc jsem to připisoval stylizaci. Proti tomu ovšem stojí ten krk, který by v reálu byl asi kratší. Přilba je možná trochu větší, což by nevadilo, ale o to víc je vidět ten krk - při současné velikosti by měla doléhat na ramena, což nedělá.

S původním záměrem postoj příliš nekoresponduje, možná to chtělo věnovat více času na různé náčrty postoje apod.

Ještě jeho levačka - ten úchyt katany (palec) mě trošku mate.

Sice budu opakovat, ale:
Co mě fakt dostalo jsou ty barvy. Líbí se mi hodně (až na tu tmavě modrou, hodně tmavě šedá by asi posloužila lépe, ale to je čistě můj názor). Něco takového se mi vybaví když slyším "samuraj".
Až do teď jsem si říkal, že pastelkami nejde dosáhnout zajímavých odstínů a stínování, ale jak vidno, měl jsem svou myšlenku konfrontovat s tebou :)

Jedném slovem:
Pokračuj :)


 Uživatel úrovně 0

nejsem kreslř, v umění se nevyznám, ale přijde mi to jako jeden z těch obrázků co visí po tuctech v čínských restauracích. Je to ale pěkný, líbí se mi to... i když nohy mi přijdou trochu krátké...

co se mi líbí: barevnost, ozdoby jsou dobře zvládnuté, oblečení... ale asi jenom opakuju, co napsali ostatní. a ten postoj není nic moc, ale jinak pěkný a líbivý, vypadá to dovela orientálně...


 Uživatel úrovně 0

Hodně slušný. Práce s pastelkama dost dobrá.

Ale postoj je bída hele:) Vypadá spíš jak v nějakym tanečnim kroku než při akci. A ještě mu ten tanec moc nejde.
A hlavu máš špatně nasazenou - zkus si ho představit bez brnění, má hrozně dlouhej krk a v podstatě žádný trapézy.

Název a podpis doporučuju psát vlastní rukou.

Tak a teď si du přečíst duskuzi podemnou:)


 Uživatel úrovně 0

No, asi by som ako autor mal reagovať na výtky, takže:

- Nohy: No, fakt sú kratšie ako by maly byť, ale kvôli tý m gatiam ich to posadzuje do úplne inej pózy, ako by mali byť, a preto tak vyzerajú
( http://vermaen.webgarden.cz/image/6802168 - tu je načrtnutá "kostra" aká by mala byť) . Inak také krátke sm ich nakreslil zámerne, s vedomím, že japonci sú menšia rasa, aj keď som mal asi skrátiť aj trup.

- Tvár: Tú som odflákol za minútku a nechal som ju viezť sa na celkovom dojme

- Farby: No, vyzerajú trochu gýčovite, ale podľa materiálu, čo som si naštudoval, je to vcelku správne (oni tí samuraji chceli byť čo najnápadnejší a vôbec sa vyžívali vo farebnosti), no a s farbičkami veľa skúseností nemám, doteraz len pero- a ceruzkokresba, tak to vyšlo trochu detsky

- Podpis: Pôvodne tam bolo také hroooozné pozadie, tak keď som to orezával, podpis to schytal, tak som urobil nový na počítači.

- Pohyb: Toto bol jeden z mojich prvých pokusov o pohyb, ale kostra by mohla dokázať, že je to sek z otočky a nie brzdenie (aj keď nohy som mal dať naopak)

- Katana: Fakt mi pri ostrí trochu ušla ruka, ale nie je sranda spakruky nakresliť skoro rovnú líniu, ešte aj súmernú s inou.

- Brada: Má tam popruh helmy (alebo ako sa to volá) pdobnej farby ako je koža, tak ju to opticky zväčšuje.

Helma: No, tie rohy sú síce trochu nesúmerné, ale je to tak klasický samurajský symbol, že som si ho nemohol odpusťit

Tak a teraz nejaké info:

Ide o samuraja z obdobia Hogen (11-12 st. po Kristovi) , keď Minamoto Joritomo počas vojen Gempei (občianske vojny)
založil šogunát (vládu vojenských vodcov). Samurajom sa vtedy začalo dobre dariť a nahrabali slušné majetky, preto začali
používať farebné a pompézne brnenia. Samotný samuraj má na hlave helmu kabuto s parohami kuwagata, znakom samuraja vyššej šarže. Čo sa brnenia joroi týka, trochu som pomiešal štýly obdobia, náramenníky sode sú štýlu hišiniu (pláty zviazané krížovými uzlami), rovnako ako aj stehenné pláty haidate a chránič krku šikoro. Pancier do je štýlu jokohagi (horizontálne znytované pláty) s (vymysleným) znakom pána mon na bruchu. Nátepníky (kus železa medzi dlaňou a lakťom) aigote a holenice suneate sú štýlu hotoke (hladký povrch). Na nohách má topánky z medvedej kože, typické pre samurajov. Rovnako typické sú aj také nadýchané (lepšie slovo ma nenapadlo) rukávy kote, nohavice kotama a pás uwaobi. Vyzbrojený je katanou štýlu tači (nosí ju ostrím dolu) a dýkou tanto, ktorú má ale skôr kvôli tradícii. Medzi pošvou na katanu a tanto je vidieť
puzdro na tetivu do luku, aj keď tento samuraj žiadny nemá, je to tiež tradícia, lebo samuraji vznikli ako lukostrelci a slovo samuraj sa dá preložiť ako rytier, ale aj ako lukostrelec.


 Uživatel úrovně 0

Pobavil mě ...
Kouknul sjem na něj a zasmál jsem se :D Barevné šílenství.
Jinak fajn ... na radu Balroga jsem zakryl nohy ... a zjistil, že jeto fakt, až na vykloubenou hlavu. Nohy s hlavou nejdou dohromady, každé jde jinam, nemyslím, že by takhle mohl na někoho zaútočit a nezabil se při tom. Brnění a vybarvení skvělé. U tech nohou taky chybí stín není poznat která je vpředu.
Helma: kdyby tam nebyly ty rohy či co .. které nejsou podle mě až tak dobře zvládnuté, vypadalo by to zřejmě o dost lépe.


 Uživatel úrovně 0

Nebudu opakovat, co jiz vsichni rekli, vsechno je pravda, ale mam nekolik dalsich vytek:

- mec... ta cara, ktera se tahne po cepeli katany az nahoru ti v jednom bode vykolejila a trochu to kazi jinak realistickou, detailni a precizni mravenci praci tohoto samuraje.

- brada... brada je zbytecne kulata, masivni a proste nerealisticka

a jinak pro ty, co to vytykali: stin tam je, kouknete se na jeho stehna, ma tam stin a na botach taky


 Uživatel úrovně 0

Zdravim.
Nevim jak vám, ale mě tenhle obrázek přijde jako dost dobře povedená ilustrace do dětské knížky s japonskými pohádkami. Tím mám na mysli, že to vypadá jako omalovánka předkreslená dospělým a vybyrvená hodně zručným dítětem. Nechci obrázek schazovat, některé detaily jsou skvělé, třeba dobře vybarvené kalhoty a boty, ale jinak je to na mě až moc barevné a křiklavé, jako z pohádky.

Tfoft a mé já

PS: Nemá tu hlavu nějak divně nasazenou?


 Uživatel úrovně 0

Tenhle obrázek je jedním z mála, co mě zaujal. Barvy a brnění tu už propírali, k těm se nebudu vyjadřovat, taky se mi líbí. Obrázek jako takový mě ale zaujal hlavně z důvodu samuraie samotného - dívám-li se jen na jeho tělo, je to jen hezký obrázek, ale v případě, že si k němu přidám i ten obličej, je to tak prudce netradiční, že mě to rozesmívá - jedním slovem Týpek.

Celkově velmi propracované a zdařilé, i když nevypadá zrovna bojovně.
Gratuluju