Galerie

Tři syni

Obrázek Tři syni

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Je to takové nějaké, je tam moc bíle barvy a pro mě je to nezajímavé. je to jen nezajímavá zeď a pár keřů. Možná by pomohlo, kdyby se autor pokusil o nějaké obláčky, nebo pozadí. Tenhle příspěvek je v podstatě jen rozbořená zeď, takže pro mě nic zajímavého.

Ale zas na druhou stranu je to perfektně nakreslené, ale něco mi tam chybí.


 Uživatel úrovně 0

Ja som úplne nadšená týmto obrázkom. Je skvelý! Samozrejme, má chybičky, ale ja sa naň pozerám predovšetkým ako na celok. Z toho hľadiska na mňa najviac rušivo pôsobí tá tráva na ľavom synovi. Tak nejak divne splýva, alebo ..hmm.. proste nejak neprirodzene tam na mňa pôsobí (achjaj, neviem sa vyjadriť :/ ).
No celkovo, ako som už povedala, som nadšená! Obrázok má, až by som povedala, dynamiku! Akonáhle som sa naň pozrela, zjavil sa mi pred očami búrlivý príbeh. Proste krása, som z tohto obrázka úplne paf! hihi Ďakujem ti :)


 Uživatel úrovně 5

ian: čeština připouští oba dva tvary, tři synové i tři syni. Stejně jako tři pánové - tři páni. Takže je to správně. Co se týče detailů, tak jsem se opravdu nesnažil o přesnost každého kamínku a zrnka písku, prostě popustit volně ruku. U obrázku jde hlavně o celkový dojem, než o přesnost. Jinak díky za názory.

Pioma: Zajímavé asociace, taky díky.


 Uživatel úrovně 0

klady
1) výborný je už jen námět - jak někdo dokáže udělat z rozbořené zdi tak poutavé dílko. dokázal bych si to představit v nějakém dobrém komiksu (ne v odbytých mangách, ale v těch starých, postivých - pamatujete na Kometu, jak tam kreslil Saudek?)
2) velmi působivé jsou vystupující světlé stíny z tmavých stínů.
3) stromek na hlavě prostředního syna. i kdybys nakreslil jen jej s kusem skály, bylo by to výborné.
4) chybějící pozadí kupodivu není na závadu, naopak.

nedostatky
1) hrany prostředního syna jsou příliš ostré. tento dojem patrně vyvolává absence lehkého stínu (který je patrný hlavně u levého syna)
2) příliš tmavé stíny v čelních částech synů, možná by jim pomohly také ty vystupující stíny.
3) přílišná kulatost velkých skvrn (děr) na úpatí levého syna a nakraji vprostřed pravého syna. kulatost nedává smysl v kombinací s ostrostí kamenů. kupříkladu ostrost ostatních skvrn na pravém synovi nepůsobí tak rušivým dojmem.
3) světlý zub v dolní třetině hrany prostředního syna na tmavé straně představuje nejsvětlejší plošku, přestože je pod převisem. možná by měl být lehce šrafovaný.
4) bílá díra vprostřed dolní části levého syna
5) keře na levé straně (z našeho pohledu) působí jako štěrk. na pravé straně jsou realističtěji vzdušnější, což možná působí čnící větve.
6) malý důraz na detail u trávy. "vlasy" pravého suna vyrůstají ze vzduchu. tráva v prostřední části syna uprostřed vypadá jako pila. možná by zlepšil dojem občasný převislý trs.
7) nedotaženost v levé hraně levého syna uprostřed.
8) možná by bylo dílko působivější, kdyby křoviny byly tmavší (nebo světlejší?) než synové.
9) správně má být Tři synové, ne Tři syni.

závěr
celkově nadprůměrné, těším se na podobný obrázek.


 Uživatel úrovně 0

Abych pravdu řekl, tak na první pohled to člověku připadne jako menší šílenost, prostě pobořená zeď, kterou nakreslil někdo z hlavi. Nikde žádné mrtvoly, žádný oheň, žádní skřeti, kteří by se hrnuli dovnitř, nebo podobné zvěrstva, které většinou zobrazuje místní galerie. Prostě jen pobořená zeď.
Já osobně mám hodně rád obrázky, které jsou hodně členité, protože v nich lze najít i některé ornamenty či tvary, které ani sám autor nazamýšlel. V tom případě bych mohl upozornit na schovanou rohatou hlavu, která je umístěna na úpatí největší části zdi vlevo těsně nad hraní s keři. Dále na siluetu spěchajícího detektiva v prvním výčnělku zleva(zkoumejte spíš ty části, které jsou celé černé, tedy hrany zdi, na které nejde vidět),dívku stojící nad prostřední průrvou(těsně nad horní linií trávy, též opět ve stínu), pokud vám to připadá jako nějaký tvar, tak i to nad ní. Ve spodní části této zdi(tedy prostřední průrvy, temná část) vidím něco jako hlavu mávajícího německého důstojníka.
Je jich tam ještě pár, co jsem našel, ale to už je těžké popisovat. Jde o to, co všechno dokážete vidět v jednotlivých skvrnách, celkem podobné psychotestům s inkoustovými skvrnami =)
Potom se mi hodně líbí celková jemnost při zpracování rostlin, které různě porůstají zbytky této zdi, ačkoliv keře jsou už trošku zmatené. Nevadí, jsou to keře a skrz ně toho většinou moc vidět nejde.

Je to fascinující...


 Uživatel úrovně 0

Tři syni.Mě to spíš připadá jako tři hromady kamení,ale jinak dobrý.


 Uživatel úrovně 5

Jen stručně pro upřesnění dodám, že ty "tmavé šmouhy" ve zdivu nejsou zakryté nepřesnosti, ale ve skutešnosti jde o chybějící vrstvy v silných stěnách. Jsou také tmavě zastíněny. Nevěděl jsem jak jinak je znázornit, nejde v nich navíc nic rozeznat. Vyřešil jsme to špatně, nyní bych je udělal jinak.


 Uživatel úrovně 0

Na první pohled jsem to chtěl zamítnout, ale pak mě uchvátily detaily a vůbec krása toho co kresba zachycuje. Povedená, opravdu povedená práce.


 Uživatel úrovně 5

Tři syni, tak se jmenuje perokresba, jejíž schválení je pro mne, a myslím, že nejen pro mne, velkou radostí. Jedná se totiž o věc zajímavou, kvalitní, i když v podstatě prostou a zdánlivě statickou a snad i chladnou. Autor nepracoval s fantazy námětem jak jej známe, jen s fantazií člověka. Nedával důraz na efekt, ale myšlenku. Jeho kresba je nenásilná a uvolněná, pracující především s různorodou šrafurou.
Kresba perem patří k disciplínám, které v sobě mají jen omezenou škálu vyjadřovacích prostředků. Je jimi linka a s ní šrafa. Velice záleží na zkušenosti, na čistotě projevu a chyby lze jen těžko zamaskovat například výraznou barevností nebo divokou „expresí“ a populárním stylem „dětské kresby“ se vší naivitou a bezelstností.
Zároveň považuji za důležité říci, že Morter rozhodně nepatří k mladičkým autorům, kterých tu máme v poslední době hodně. Jde o uživatele, jehož tvorba je hodnotná především v oblasti literární a díky jeho dílům i pro naši rubriku se jeho celková tvorba stává komplexnější a získává ještě na hodnotě. Tato kresba pozbývá nabubřelý patos a afektivnost.
Autor sám přiznává, že nejprve zříceninu vyfotil digitálním fotoaparátem a pak teprve nakreslil, s patřičnými úpravami, které kresba vyžadovala. I přes to, že nejde o autora výtvarně vzdělaného, máme tu dílko příjemné a rozhodně hodnotné. A já za ně děkuji.


 Uživatel úrovně 5

ze slov autora:i
Technika: Černá tuž
Úpravy (na PC a jiné): Žádné
Věk: 18 let
Inspirace: Tento zřícený objekt jsem vyfotil digitálním fotoaparátem a potom
se podle něj (s nějakým změnami vzhledem ke skutečné podobě) pokusil nakreslit
tento obrázek.
Zkušenosti z kreslením: Do jakékoliv školy umění, kurzu ani podobného zařízení
jsem nikdy nechodil. Jenom čmrkám z dlouhé chvíle.


Saladin
Tak k téhle věci toho nemám moc co říct. Velmi stručně je totiž velmi dobrá.

Přesto se pokusím.

Nejzajímavější na celé práci je asi použitá technika, resp. originální použití použité techniky. Autor pracuje pouze s konturami a prakticky černými plochami - stíny, což je také jediný prostředek, kterými navozuje prostor. Navíc, tato prostorovost v obraze na mě působí jen jako zdání, zvláště díky splynutí rostliných částí v dolní části, které jakoby byly součástí stěn, jakoby byly v nich vrostlé nebo, ještě více, prostě jejich součástí. Působí to na mě jako rovinná věc.

Obraz je ucelenou prací a uceleným názorem na výtvarno - a máme, tuším, ještě asi jednoho takového přispěvatele v Galerii - proto i veškeré kritiky mohou být jen názorem, protože cesta, ke které začátečníci kráčí, tady už funguje.

Zavádějící, a možná trochu trhající celek, je (pro mě) tmavá šmouha v dolní části levé stěny, odhaduji, že je to pravěpodobně nezamýšlené a překlep - mohu se ale mýlit. Podobným případem je šmouha v pravé části pravé stěny, přestože o poznání menší.

Příjemně na mě působí již zmíněná rostlinná část ve spodku, možná že kamení ve stěnách by sneslo o něco jemnější stylisaci, rozhodně ve středu. Nejlépe na mne působí vršek prostředního dílu zdi a o něco hůř ale stále dobře pak pravý díl stěny, kde už mi některé kameny haprují.

Za poněkud nešťastný považuji pokus o šrafování, je naznačen u levé hrany levého dílu stěny a u pravé strany pravé hrany obrázku (ve vrchní části). Celá věc je záležitost kontur a tmavých ploch - tak také výtečně funguje. Šrafy a odstíny šedé to mohou jen degradovat.

Velmi dobrým krokem je čistě bílá v pozadí. Považuji ji za citlivý přístup k věci, protože tahle věc by pozadí mít nemohla. Zde si dovolím drobnou scholastickou vsuvku: Mnozí autoři v ušlechtilé snaze o komplexnost obrazu pozadí jen nahodí a výsledek je mizerný, protože věc vypadá nedokončeně. Pokud něco tvoříte, je dobré nejprve promyslet, zdali pozadí ano, či ne. Pokud ano, poctivě, pokud ne, jak. Jak už jsem řekl, Morter tento krok udělal velmi citlivě.

Ještě jedna věc je na díle vidět. Práce s liniemi. Je jimi navozován pseudoprostor, je jimi navozováno zdání horizontu. Tím ale hlavně ale objemovost. V tomto smyslu mě trochu mate rozdílnost v liniovosti jednotlivých dílů zdi. Levý vrchol levého dílu se liší od zbytku, ten se zase o něco liší od středního dílu. Nu a třetí díl liniovost tahá ještě trochu nahoru. Pokud je věc těmito liniemi (mám na mysli horizontální kontury mezi kameny) komposičně stahována křivkou z pravého horního rohu do levého dolního (s bříškem dole), pak v tom nesedí právě onen zmíněný levý vrchol levého dílu.


Morr
Přestože jsem toho měl původně nachystáno vice, vezmu to nakonec přeci jen stručně, nebot Saladin na spoustu věcí již poukázal a nemá cenu se v mnohém zbytečně opakovat.

Přesto tedy pár slov k práci. a mému pohledu na ní.
Celý obrázek na mě pusobí dosti deorativně, což umocňuje především způsob zpracování křovin a přechod do stěny a volné lomené tahy evokující kámen.
Ani mě tady nikterak nechybí pozadí, i když bych si k tomu pozadí představit dokázal.

Bezesporu je to zpracování zajímavé, ale mě osobně trochu ruší několik věcí.
Konkrétně kontrast mezi prostorově řešenými stěnami a plochými křovinami.
Možná by neuškodilo zkusit přidat vice černých ploch a výraznějších linií, které by objekt zvýraznili a uzavřeli.

Vzhledem k tomu, že je pracováno především jen s linii, zkusil bych i ji samotné věnovat ještě nějaký čas, nebot mě osobně v kresbě chybí nějaký výraznější prvek a dle mého by to šlo relativně snadně vypíchnout…ale je to jen mé vnímání práce a pohled ovliněn vlastním vkusem.