Fotogalerie

Katedrála

Obrázek Katedrála

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Ta fotka není špatná. Zvláště se mi líbí to světlo. Ale nějak to není věc, ze které bych se posadil na zadek. Výběr toho, co je na fotce zobrazeno, mi přijde takový polovičatý. Osobně bych uvítal buď více celek - zabrat toho více, nebo větší detail. Takhle je to takové někde mezi a nepřijde mi to tak dobré.

Co se těch linií týče - kouknul jsem se na teččin experiment, a ani jedna z variant mi nepřijde lepší než ta druhá. A v tom případě bych volil cestu nejmenší deformace obrázku, tedy nic nenarovnávat. Na druhou stranu, ta sbíhavost tu není bůhvíjak nosný prvek fotky. Aby byla, bylo by třeba použít např. kratší ohnisko a zabrat toho více, nebo to fotit ještě více z podhledu nebo tak něco.

Ale jak říkám, není to špatné.


anarion: řešit linie už v momentě focení de facto není možné, pokud máš normální foťák s pevným objektivem (teď mám na mysli to, že je to vyrobené z pevného plastu, ne ohnisko), což na 99.9% máš. Lze to řešit pomocí tzv. tilt-shift měchů - objektiv není pevný, ale je to jakýsi měch, kde lze vzájemně vyosit objektiv a snímací plochu a tím tohle dorovnat. Takže pokud tohle nemůžeš, jediná možnos je, vymyslet fotku tak, aby sbíhavost byla plus.


 Uživatel úrovně 8

No... psal jsem o doost delší kritiku, třikrát jí smazal a teď píši jenom to důležité.

Opravdu si myslíš, že by zrovna tady pomohlo už nastavit fotoaparát do kolmých liníí s rámečkm při samotném focení?

A pokud ano. Jakými prostředky by jsi tedy umocnila výšku/velkolepost/prostor a majestátost interieru?

Ps. Chtěl by jsem se pouze zeptat jak na to, pokud si zachováme odstup od různýcz počítačových efektů. Přdstavme si, že jsme v katedrále jako Dakeryas. Máe stejný pohled. Co s tím?


 Uživatel úrovně 8

anarion: Mm, právě to je jeden z důvodů, proč je úprava nedokonalá. Ona ta výška, etc. by tam dostat šla, ale muselo by se s tím dopředu počítat, aby toho na vstupní fotce bylo tolik, aby se z toho dala "vyřezat" ta finální. :)


 Uživatel úrovně 8

tečka: sice jo, ale když se koukneš na ty fotky vedle sebe.. strop se tím dostane o hoodně dolů. ta vzdušnost a výška... prostor a hloubka se tím sníží. tady jde jasně cítit výška. Po úpravě už tak moc ne.


 Uživatel úrovně 8

Vážně si myslíte, že by srovnání linií fotce tolik ublížilo? Já nevím, začala jsem být lehce na pochybách, tak jsem se rozhodla, že to prostě vyzkouším. Takže pro diskusi: http://who.wz.cz/drd_linie.jpg
Vlevo je Dakeyrasova původní fotka, vpravo je moje lehká a zcela nedokonalá úprava linií. Nechtěla jsem do fotky zbytečně řezat a sebrat jí tím 'maso okolo', neb tím by se její koncept skutečně zničil. Snaha byla spíš ukázat linky oken v pozadí kolmé (v tomto případě přibližně kolmé...) k povrchu zemskému.

Ad Dakeyras: Já s tím (překvapivě) souhlasím. Mně skutečně nevadí, že se linky sbíhají. Co mi vadí je to naklopení - jako by bylo fotografie otočena o pár stupňů doprava.


 Uživatel úrovně 5

Zas, kdyby se ty křivé linie snažil srovnat, okno a paprsky světla, které jsou patrně stěžejní, by byly naprosto zničené.

Já za sebe chválím autora. A chválím i sebe, že podle jediné fotky a jediného detajlu jsem poznal stavbu parléře Petra:)


 Uživatel úrovně 5

děkuju za kladné hodnocení a tečce za kritiku, ale mě vyhovuje silná sbíhavost křivek, která tomu podle mě dává právě velmi silný pocit z velikosti prostoru, který člověk zažívá když tam stojí.


 Uživatel úrovně 0

Tuhle fotku bych se vůbec nebál použít při hře. Má to atmosféru a pro ilustraci nějakého herního prostředí se to hodí. V poslední době jsem ilustrace začal používat hojně a zrovna tuhle možná využiji...


 Uživatel úrovně 8

Popravdě nezmínit tečka ty linie tak je nevidím... ale ano, teď trošku jo.

Tak i tak tahle fotka sem určitě patří a je to jedna z mála fotek, kterou si sem i tématicky nejraději zařadím. Jednoduše pro mě budou (pro hru i pro oko) vždy přínosnější fotky z reálného prostředí, evokující něco nadpozemského, éterického, fantasy.... než čistě photoshop.

A jak Skewer napsal u mé Snozřivosti, tady to platí naopak.

Takže citujíc Skewera: “Obsahově je to super. Po chvilce mě napadlo, že tenhle typ obrázků je jedním z těch víc fantasy-like, co může reálnej svět nabídnout (bez jakékoliv cílené snahy, ať už strojové úpravy fotografie, nebo naopak vytvořením umělého fantasy obsahu pomocí kostýmů a rekvizit a tak).“


 Uživatel úrovně 8

Název: Katedrála
Nick: Dakeyras
Věk autora: 26 let

Poznámky: Tato fotografie vznikla při návštěvě Svatovítské katedrály, když mě kromě mohutnosti stavby zaujal kouřový efekt vytvářející paprsky světla jdoucí z oken.

Fotoaparát: SONY DSC-H9
Expoziční čas: 1/60 s
Clona: 3.2
ISO: 100
Ohnisková vzdálenost: 35mmFotografie z atraktivního prostředí, kterou nám Dakeyras nabídl, jistě překvapí svou dynamikou a příjemnými barvami. Nízká saturace dodává pocit neokoukanosti a klidu, ačkoli nemohu říci, že by se na obrázku nic nedělo. Z hlediska kompozice mne potěšily paprsky světla tvořící diagonálu (a ve druhé řadě i rytmické opakování prvků, samozřejmě); co mne však potěšilo méně, jsou, klasicky, křivé linie, kterým právě ona diagonála dává dost vyniknout.