Rozvoj DrD

Doplňky soubojového systému 1.6–E Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 8

Následující úpravy jsou napsány tak, aby si postavy mohly skoro libovolně vybrat, čím budou v souboji tváří v tvář bojovat. Ale také je tu několik dalších úprav. Nemělo by vzniknout nic co naruší rovnováhu pravidel a zároveň to umožní řešit situace, kdy postava nemá na výběr jinou zbraň, než jakou mu povolují pravidla a Pj by mu tedy musel vymýšlet konkrétní postih. Nejen v tomto případě může použít tyto univerzální úpravy.

Jen podotknu, že toto je vhodné hlavně pro hráče a Pj, kteří mají rádi pravidlové řešení soubojů a pro ně je toto dílko i určeno. Doufám, že se tedy milovníci „No roll, no rules" tomuto dílu vyhnou velkým obloukem a nebudou plýtvat svým časem na čtení nadstavby pravidel:-).

Pravidla pro kombinování libovolných jednoručních zbraní z tabulky pravidel

  • Útočnost nemůže klesnout pod -2
  • OZ nemůže být standardně více než +3
  • Všechny kombinace mají dosah 1

    Kombinace lehká a lehká:
  • ÚČ (součet)-1, útočnost (součet / 2)+1, OZ (ta lepší)+4
  • Jako lehká kombinace přibývá pouze „2 obušky“, ostatní jsou již kategorie střední.
    Následující kombinace jsou v kategorii těžké obouruční:

    Střední s lehkou
    ÚČ (součet)-2, útočnost (součet)-1, OZ (té lepší)+2

    Střední a střední
    ÚČ (součet)+0, útočnost (součet/2)-4, OZ (součet)+1
  • Těžké jednoruční zbraně nelze nijak používat jako kombinace.

    Míra zkušenosti potřebná k ovládání jakýchkoliv kombinací:
    Lehké: kouzelník a alchymista od 5. úrovně (tedy i 2 dýky)
    Střední: hraničář a zloděj od 5. úrovně
    Těžké: válečník od 5. úrovně
  • Krom výše uvedeného mohou postavy kombinace začít používat i dříve, a to pokud mají obourukost z „Grádování“ alespoň na hodnotě 1.

    Obouruční držení jednoruční zbraně:

    Postava se může rozhodnout použít v boji obouručně jakoukoliv jednoruční zbraň, kterou dokáže dle základních pravidel ovládat. V boji se to projeví tím, že s danou zbraní získá +1 k útočnosti a -1 k OZ (minimum je ale -2). Zbraně délky 1-2 se tímto zkracují na délku 1.

    Jednoruční držení obouruční zbraně:

    Jakákoliv postava může použít obouruční zbraň jednoručně s následujícími omezeními a pravidly:

  • takto použita může být nejvýše zbraň délky 1-2. Délku 2, 2-3 či vyšší použít nelze.
  • váhová kategorie takto použité zbraně se počítá, jako by byla o jedna vyšší. S těžkými obouručními zbraněmi tedy nelze bojovat jednoručně.
  • v boji se toto projeví následující úpravou: -1 útočnost ; všechny ostatní vlastnosti zbraně zůstávají (délka, úprava iniciativy)
  • postava se počítá jako by v ruce držela jednoruční zbraň (do druhé ruky tedy může vzít štít, lucernu apod.).

    Zrušení omezení pro používání zbraní:

    Jakékoliv povolání může používat jakoukoliv zbraň v boji, nehledě na její váhovou kategorii. Povolání, která však nejsou uzpůsobena k používání takových zbraní, budou následovně omezena:

    SZ použité zbraně z vyšší kategorie bude sníženo o dva za každou úroveň kategorie, kterou dané povolání neumí ovládat. Toto omezení platí i pro maximální bonus, který je možný získat využitím démonů.

    Příklad: Kouzelník chce bojovat s mečem bastardem (6/+0/+1). V jeho rukou bude mít zbraň statistiky 2+/0/+1. Zloděj, který by chtěl použít stejnou zbraň, ji bude vnímat jako zbraň 4/+0/+1. Pokud by do tohoto meče byl zaklet útočný démon +6, potom by SZ meče v ruce kouzelníka bylo 4, v ruce zloděje 8 a v ruce válečníka 12.

    Pro případ, že by toto chtěl nějaký munchkin i přesto využívat, tak lze přidat 1 bod únavy za směnu boje a těžší třídu zbraně, než na jakou má postava nárok. A samozřejmě doporučuji hrát podle pravidla lineárního nárůstu naložení.

    Úprava útočných vlastností střelných zbraní podle vzdálenosti

    Širší rozdělení dostřelů se udělá velmi snadno. Prvních 10% dostřelu a posledních 10% dostřelu připadne pro dva nové rozsahy dostřelu s opravou +2 a -2 k ÚČ. Vycházím jak ze svých zkušeností, tak z logiky věci. Minout něco na pět metrů není lehké a naopak poslední metry účinného dostřelu se trajektorie velmi propadá. (příklad oprav pro dlouhý luk – v závorce jsou sáhy):
    velmi krátký (5):+2; krátký (15):+1; střední (30):+0; dlouhý (45): -1; velmi dlouhý (50): -2

    Alternativní řešení iniciativy v rámci rozšířeného soubojového systému

    Iniciativa se počítá a hází normálně, ale její vyhodnocení se nezakládá na čísle šest, ale podle čísla tři. To kvůli větší vyváženosti a logice, není mi jasné, proč toto neudělaly pro RSS již v běžných pravidlech. Všechny ostatní pravidla RSS zůstávají. V případě pravidla pro použití minmálně poloviny svých akcí pro danou činnost se samozřejmě zaokrouhluje nahoru. Přikládám tabulku.

    Iniciativa:1-34-67-910-1213-1516-1819-2122-2425-2728-30
    Počet akcí: 1234 56789 10

    Rozšíření tabulky zbraní:

    Tváří v tvář:

    názevSZút.OZdélkaváhacenakategorie*
    Lehké jednoruční:
    Sukovice4-2-1112-kyje a palice
    Mačeta3+0-11161zl, 5mmeče
    Střední jednoruční:
    Bojový srp4+1-11254zlkosy a srpy
    Ostnitý palcát3+2-114010zlkyje a palice
    Těžké jednoruční:
    Těžký palcát3+3-116014zlkyje a palice
    Bojová sekera4+2-11486zl, 5stsekery
    Jezdecká šavle5+2+01-24032zlmeče
    Lehké obouruční:
    Dlouhá hůl5-2+12154sthole a kopí
    Střední obouruční:
    Bojová kosa5+2+01-2657zlkosy a srpy
    Těžké obouruční:
    Obouruční kladivo #5+4-11-28024zlkyje a palice
    Bitevní sekera #5+4-11-29560zlsekery

    Střelné a vrhací:

    názevSZút.OZkrátkýstřednídlouhýváhacenakategorie*
    Arbalet6-2-2614242535zlkuše
    Zápěstní vystřelovák##32živ.-24812528zljiné
    Bojová sekera**4+2-161218486zl, 5stvrhací
    Foukačka51živ.-24101530###foukačky

    * Kategorie podle „Grádování“.
    ** Těžká vrhací.
    # Ztrácí iniciativu, respektive -2 v RSS.
    ## Netradiční zbraň podsvětí, může používat kdokoliv.
    ### Divošská zbraň, nepoužívají mince jako peníze.
  • Diskuze

     Uživatel úrovně 5

    Velmi užitečné dílko, které pomůže řešit některé nestandardní situace, které pomůže vypořádat se s některými mezerami v systému.
    Jak to tak bývá, s některými věcmi nesouhlasím/došla jsem k jiným opravám při řešení stejných nešvarů, to však nic nemění na přínosnosti díla jako celku.

    Předně nesouhlasím s iniciativou po jedné akci, ano, chápu logiku a ano, i v mém okolí byly podobné snahy. Já namítám ohledně dvouakcových činností a odvozených záležitostí jako půlení akcí při kouzle Zpomalení/Protoplasma. RSS byl odvozen od ZSS aby byly aspoň trošičku kompatibilní – 1 kolo = 2 akce, pro sesílání, střelbu (zamířit+vystřelit), útok + obrana. S jednou akcí/lichým počtem akcí se dostanu při sesílání běžného kouzla jednokolového kouzla na sesílání za 2 kola (nebo kolo a půl, když hodím pod 3 a pak víc). Ano, střílet „od boku“ se dá i za jednu akci s náležitým postihem, který střelbu v RSS zeslabuje. Půlení akcí zpomalením je problematické (byť pochopitelně nikoli neřešitelné, střídající se jedna a žádná např. u původně jedné). Je to jen můj názor, ale myslím, že 2 akce v kole by měly být garantovány pokud účastník není právě pod takovým kouzlem.
    Druhá věc – kola dělíme na tahy, kdy v každém tahu může mít postava tolik akcí, kolik je polovina jejího celkového počtu. Jak to řešit při lichém počtu? V jakém tahu se dostane na tah? :-) Mám řekněme 3 akce, mám v prvním 2 a ve druhém 1? Nebo mám 3 tahy po jedné? Nebo jeden útok/nějaká aktivní akce, další schována na obranu, třetí v druhém tahu další aktivní?
    Osobně Kibemu: když hrajete RSS, jak nakládáte s obranami? Jsou povinné? (polovina akcí v kole povinně věnována obraně pro srovnatelnost se ZSS) Nebo každý s akcí může naložit jak je libo? Máme zkušenost, že nejlepší obranou je útok, že útok je výhodnější i když se čelí postihu -3 (a více, pokud má zbraň kladnou OZ), než se bránit, ztratit o 3 životy méně, a nevzít podstatně víc. Pak to vypadá, že všichni prostě mlátí hlava nehlava a na obranu a šerm přichází čas, když začíná téci do bot a počítá se každý život. Zajímala by mě zkušenost jiných hráčů RSS a jak s tímto problémem nakládají.

    Vím, že autor má značné osobní zkušenosti a velký cit pro realitu, tedy mu čísla zbraní a modifikace věřím ;-) Jen ta délka zbraně – myslím, (ale nemám bojové zkušenosti, je to jen představa, takže mi to vymluvte) že při obouručním rozmachu pokryju daleko větší území, že délka 1-2 není o pouhém dosahu, kam dosáhnu od čáry, ale „funkčním prostoru“, kde efektivně bojuju, tedy by délka měla zůstat stejná – jedna je o sáhnutí od čáry, druhá o prostoru pokrytí, zjednodušeno pro DrD stejné. Zvýšení útč/SZ je sporné, možná je to i zbraň od zbraně jiné – nemehlo jako já si tím dost možná zvedne SZ – šanci vůbec zasáhnout :-) Útč má logiku v energii dopadu, postavy nejsou nemehla, ale „hrdinové“ :-)

    Dotaz k pochodni, nemůžu ji najít. Hráli jsme (a mysleli, že podle pravidel), že má parametry krátkého meče, tedy 4/-1/-1 (jakkoli je to nesmyslná představa, osobně bych jí dala méně).

    Hezké je jasné řešení ohledně používání zbraní z vyšší kategorie náročnosti. Zde též nesouhlasím s démonem, jakkoli chápu protimunchkinovské opatření – démon by měl podporovat stále stejně nehledě na to, jak danou zbraň umí kdo používat. Přijde mi to jako umělé opatření. +6 by mělo být +6 jak pro válečníka, tak pro čaroděje, to, že čaroděj neumí švihnout s razancí a umem válečníka neznamená, že mu neposkytne démon (nebo si od něj neumí vzít) stejné parametry. Bojové dovednosti nebudou o postavě, ale výhradně o výbavě (a on útok 8/0 bastardem, když třeba šermíř s ním na 10. úrovni bude mít 14/+1-16/+1 bez opravy za sílu je sakra rozdíl, kooperující družina dá takový meč válečníkovi=vyšší šance na přežití pro zbytek). Je to magie…

    Líbí se mi pravidla pro kombinace, jednoduchá, zdá se, že velmi funkční.

    Za dílo děkuji, je opravdu velice užitečné.


     Uživatel úrovně 0

    Díky za rychlé schválení.
    K dílu:
    Zkrácení-stoupni si na čáru s čímkoliv jednoručním a naznač si kam dosáhneš(můžeš stát bokem, čelem,...) aby jsi dosáhl co nejdál. A pak to zkus když tu samou věc chytneš obouruč.

    Jednoruční držení dvouručky je omezeno délkou kvůli pákám na zápěstí(setrvačnost zbraně). Pokud máš dostatek síly(proto to takto stoupá o kategorii výš), tak zbraň utáhneš zhruba v pozici, kde ji jinak obouruč držíš přední rukou.

    Maximální bonus za démony neplatí pro danou zbraň(logicky zbraň může mít démony normálně), ale pro daného jedince, protože v jeho rukou má zbraň nižší základní parametry(podobně jako chodcův meč v rukou kohokoliv jiného) a tudíž nemůže mít pravidlový dvojnásobek počítán z jiné hodnoty.

    Mačeta má dopadovou energii, proto +0(tesák má -1), sekera +1 a nevím jak široké zkušenosti máš s kácením, ale kdyby to bylo jako říkáš, tak by dřevorubci používali mačety namísto seker. Já mám oboje ve vysoké kvalitě(sekera i mačeta-dokonce kukri) a sekera je i při stejné hmotnosti o půlku lepší.

    Mezi meče ji řadím, protože v rámci grádování jsou zbraně rozděleny na hrubší kategorie. Nejedná se o šermířský styl rozdělení zbraní, ale na typový. Šavle a meče tím pádem spadají do stejné kategorie(znám rozdíly z pohledu šermu), tohle je rozdělení z pohledu nešermířského "ozembouch" stylu boje, který provozuje většina účastníků soubojů.

    Nad sukovicí jsem dlouho přemýšlel, zda jí dát tolik, ale pak jsem si vzpomněl na pochodeň z pravidel. Pak jsem si pro sebe porovnal a pak už jsem nemohl dát jinak než takto. A SZ 4 není široký meč, jak píšeš, ale krátký. 5 má právě pochodeň.

    U těch cen je to složité. Přemýšlel jsem, že tam cenu vytvořím, ale je to natolik nestejnorodá hodnota, že jsem od toho upustil. Nestejnorodá proto, že v pralese ji lze pořídit za třeba 2 prasata, ve městě za pralesem za 3 zlaté a ve městě za mořem třeba za 30 zlatých.

    Arbalet je v podstatě kuše, která střílí kulovité projektily(hliněné/kovové). Mívá "puškovitý" tvar sochy(pažby).

    Tabulku ti zkusím poslat, takhle to je hrozně nepřehledné.