Rozvoj DrD

Nošení těžších zbrojí Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 14

Teoreticky by každý mohl nosit jakoukoliv zbroj, pokud má dost síly ji unést. Praxe ale závisí na jednotlivých povoláních a fyzické síle jedince. Kromě nevýhod způsobených samotnou váhou zbroje má tento počin pro každé povolání další nevýhody.

Cílem tohoto díla není dát postavám nějaký nesmyslný bonus, ale rozšířit herní možnosti. Těžší zbroje si někdy můžou postavy vzít, pokud se například chystají do bitev, kde své zvláštní schopnosti stejně nebudou moci využít, pokud se snaží ze sebe udělat někoho jiného, než kým jsou a také se do takovéto situace mohou dostat shodou bizardních okolností. Pokud by se vám při hraní někdy naskytla taková situace, tak doufám, že vám tento článek může být užitečný.

Kouzelník a nošení zbrojí:

KZ se násobí u (kožené a vycpávané) rozdílem mezi silou kouzelníka a 17. Výsledek je číslo, o které se sníží pravděpodobnost kouzlení v procentech.

Pro kroužkovou a šupinovou zbroj se bere číslo 18, pro plátovou 19 a rytířskou 20. Navíc se u kovových zbrojí násobí výsledek 2x.

Kouzelník si může na zbroje zvykat (-1% od postihu, za úroveň nošení dané zbroje). V kovových zbrojích nemůže kouzelník zaostřit mysl a odvracet neviděné. Mág má SM, SUM a SOM o tolik nižší, kolik činí KZ zbroje.

Příklad: Kroll kouzelník Grom se silou 15+2 se rozhodne nosit koženou zbroj. Má inteligenci 12+0 a jeho základní pravděpodobnost úspěchu kouzel je 47%. Pro koženou zbroj bude výpočet vypadat následovně: 17-15(síla) = 2 x 3(KZ) = 6%. Ale jelikož je Grom na 4. úrovni, a svou koženou zbroj (je to spíše silná kožešina z medvěda) nosí již od 1. úrovně, tak má postih namísto 6% pouze 3%. Gromova pravděpodobnost úspěšného seslání kouzla v kožené zbroji bude tedy 44%.

Příklad: Elfí čarodějka Kora je na 11. úrovni a při vloupání do královské pokladnice se schová před strážemi do rytířského brnění (šetří magenergii), které je součástí hradní výzdoby. Poté co hlídka projde, tak chce seslat „ticho do 4 sáhů“, aby mohla bez upoutání pozornosti zbroj svléknout. Sílu má 11+0 a inteligenci 21+5. Její pravděpodobnost seslání kouzla je 99% a navíc má plášť úsvitu, který přidává dalších 10%. Za kouzlení v rytířské zbroji ale dostává postih (20-11) x7(KZ) x2(kovová)= 126%. Takže ani s pláštěm úsvitu nemá šanci dokončit kouzlo úspěšně a pravděpodobně bude mít co do činění s nedávno procházející hlídkou. Samozřejmě vynaložená magenergie vyšla v niveč.

Pro alchymistu:

V těžších zbrojích pravděpodobnost úspěchu alchymisty klesá o 15%, pokud je v kroužkovém brnění, o 30% v plátovém a o 45% v rytířském. Magenergii vidí, jako kdyby byl o tolik úrovní níž, o kolik má vyšší KZ, než může mít. Pokud by nějaký šílený alchymista chtěl destilovat magenergii v těžké zbroji, tak se mu podaří vydestilovat o 20% magenergie méně za každý bod KZ, nad 4. Theurg v těžší zbroji nemůže pracovat s astrálem (myslím, že většinou normální theurg nepracuje s astrálem v jakékoliv zbroji).

Pro hraničáře:

V plátové (19) a rytířské (20) nemůže používat zvláštní schopnosti, kouzlit ani meditovat pokud nepřehodí past: (19/20-síla hraničáře)x2. Hází si při každém pokusu o nějakou z uvedených činností a stejnou činnost, pokud past nepřehodil, nemůže opakovat dříve než za 6 směn.

Pro druida je nošení kovových zbrojí problém sám o sobě.

Příklad: Člověk chodec (Kerin) se silou 16+2 si do velké bitvy se skřety oblékne plátovou zbroj. S několika dalšími dobrodruhy se časem probijí k elitním skřetům, kteří chrání generála. Kerin se rozhodne použít úder nenávisti na 2 skřety před ním. Past za plátovou zbroj je (19-16) x2 = 6. Na k10 mu padne 7, má tedy štěstí a zraněné skřety snadno svým chodeckým mečem zdolá (na kouzla meče se past nevztahuje, protože kouzlí démon a ne Kerin). Po zabití skřetího generála ale zjistí, že jeden jeho druh je velmi vážně raněn a potřebuje okamžitě pomoc. Kerin na něj sesílá „uzdrav těžká zranění“, ale na past si hodí pouze 3, zkusí to ještě jednou a padne mu 5…tedy opět neuspěl…jeho přítel mezitím podlehne vážným zraněním. Kerin navíc přišel i o 10 magů za neúspěšné pokusy. Možná si bude do konce života vyčítat, že si oblékl tak těžkou zbroj, která mu znemožnila zachránit přítele.

Pro zloděje:

Pro kroužkovou a šupinovou zbroj se počítá rozdíl mezi jeho silou a 18, u plátové 19 a rytířské 20. Tento rozdíl udává, o kolik úrovní níž budou jejich schopnosti. U „šplhání po zdech“, „skoku z výšky“ a „tichého pohybu“ je tento rozdíl dvojnásobný. Pokud byste se dopočítali nulté a nižší úrovně, znamená to, že zloděj danou schopnost nemůže používat vůbec.

Lupič ani sicco nemůže používat vrh a lupič nemůže používat boj beze zbraně.

Příklad: Člověk lupič Zlosinus (8. úroveň) se rozhodne sám oloupit štamgasty v malé vsi za městem. Půjčí si na to kroužkovou zbroj a obouruční meč od svého barbarského bratra ve zbrani (loupeživého válečníka, který tento večer tráví v městském bordelu). Zlosinus se převleče za strašidelně vypadajícího zjizveného bojovníka. Má sílu 12+0, charisma 17+3 a obratnost 19+4. Tento převlek se mu zázrakem povede (i s 6 úrovňovým postihem za rozdíl mezi jeho silou a 18, má tedy schopnosti jako zloděj na 2. úrovni). Když přijde do hostince a začne hrát divadlo: „Peníze nebo vám všem strašlivý válečník vezme život“, tak mu Pj řekne, ať si hodí, jako kdyby používal schopnost získání důvěry. Má pravděpodobnost 20% že uspěje, ale hodil si celých 70%. To znamená neúspěch a ještě k tomu fatální. Zlosinus se silou 12+0 a bez možnosti použít boj beze zbraně není pro místní chasníky žádným soupeřem. V poslední chvíli se rozhodne vzít nohy na ramena a odhodí obouručák, aby byl rychlejší. Ale i tak je kvůli váze zbroje příliš pomalý a rozzuřeným štamgastům nejspíš neunikne. Pokud ano, tak ho ještě čeká jeho barbarský kamarád, kterému ztratil jeho zbraň. V zoufalé snaze uniknou se pokusí seskočit z 15 sáhového útesu, ale kvůli zbroji je jeho pravděpodobnost na „skok z výšky“ nulová (18-12)x2 = jako o 12 úrovní níže. Takže namísto ztráty 1 života (normálně má 90% šanci na úspěch) přijde o 1 + (1k6) x 8 životů. Pokud náhodou Zlosinus přežije, tak už si na sebe nikdy takovou věc neoblékne.



Čím těžší zbroj, tím větší postihy, ale také nepohodlí…pokud postava nosí těžší zbroj, než může, tak navíc dostává tolik bodů únavy za den, kolik činí rozdíl mezi KZ nošené zbroje a maximální možnou KZ pro jeho povolání. Například kouzelník v kožené zbroji dostane za den 2 body únavy navíc, i kdyby celý den seděl.

Kibe

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Dílo není kontroverzní, nepříná ší nic nového, co by mohlo lidem hnout žlučí (protože si to oni vymysleli jinak). V pravidlech, příručka pro PJ je nastíněno několik nemotorných příkladů, co s postavami, které chtějí nocit těžší zbroje než dle povolání mohou.

Toto dílo je lepší než ony příklady v Altařích pravidlech a jsem s dílem vcelku spokojen. Vypíši jen pár drobností, které mohli být lepší:
U kouzelníka by postihy mohli bý lineárnější (mezi vycpávanou a koženou zbrojí není rozdíl, pak je velký skok na šupinovou zbroj, pak přechod na kroužky nepřináší žádnou změnu a přechod na těžší zbroje už je docela lineární).
U kouzelníka může dojít k šanci na seslání kouzla méně než 1%, což je dle mého dobře.
U hraničáře s vysokou sílou může dojít k tomu, že není žádný postih (tj. barbar chodec se silou 17/+3 haže proti pasti SIL ~ 4, což hodí vždy. Kroll chodec se silou 19/+4 bez postihu může nosit rytířskou zbroj) - hrubá chyba.
Podobně kouzelník se silou 16/+2 může na 3. úrovni nosti koženou zbroj bez postihu (také hocela hrubka v nastavených číslech), teoreticky by mohl na 10. úrovni nosit kroužkovou zbroj bez postihu, na 12/14 úrovni plátovou/rytířskou (detail, využít toho mohou opravdu jen munchkini).

Dílo mohu srovnat s variantou, kterou autoři zvolili v DnD 3.5 - zbroje dávají mnohem větší postihy i přímo v boji, takže jedinci bez tréninku se nošení těžších zbrojí nevyplatí.
Co mi zde rozhodně chybý je zahrnutí štítů, také mohla být jako dodatečné pravidlo zaveden postih k pohyblivosti (a také k únavě, jak už podotkl samurai).

Dílo umožňuje mít "bojového čaroděje" (kouzelníka ve střední zbroji), hraničáře v plátové zbroji a podobně, rozhodně to dorovná méně výhodné rasy, takře barbaři, krollové a trpaslíci mohou lépe obstát v neobvyklých povoláních jako alchymista, zloděj, kouzelník a hraničář.

Číselné postihy často vycházení ze síly postavy, takže zbroj bude výhodnější pro postavu s větší silou, která zbroj snáze unese, ale žel může dojít k tomu, že postihy v krajních případech úplně zmizí, což není dobře - když munchkin vidí příležitost, tak se jí hned ujme.


 Uživatel úrovně 0

Re všichni:
Zvykání si na zbroj: Původně jsem myslel, že to umožním u všech povolání, ale nakonec jsem to neudělal...výcházel jsem z vlastní úvahy, že kouzelník pracuje s vlastním "tělem"-magenergií(kouzelník má narozdíl od všech ostatních povolání schopnost akumulovat energii v okolí vlastního těla, a proto si může na zbroje zvykat). Hraničář má už zbroje povoleny a tedy si zvykat nepotřebuje(navíc jeho magie vychází ze schopnosti pracovat skrze duchy přírody-na Asterionu "Salové" a tedy těžší zbroj neomezuje pravděpodobnost úspěchu, ale schopnost docílit soustředěného kontaktu s těmito "tvory")...toto vysvětlení asi není úplně jasné, ale hodně vycházím z Corwinova díla "Teorie magie".

U povolání alchymisty a zloděje je to otázka obratnosti a zručnosti...a tam si myslím, že není možné si zvyknout na omezení pohyblivosti a jemné motoriky. To by se dotyčný jedinec musel průpravou a přípravou na nošení zbrojí zabívat natolik, že by mu to odebralo čas, který potřebuje na zdokonalování se ve vlastním oboru, čímž by se tato pravděpodobnost nijak nezměnila.

To Samurai:
S tím kovem u kouzelníka to je právě kvůli tomu, že mu narušuje jeho "auru".
S tou kouzelnící to je ten bizardní případ...hold udělala chybu:-D
Ta únava je odvozená od toho, jaký život daný dobrodruh vede(to je vystiženo v základních pravidlech právě tím, že jsou zbroje omezeny)...pro knihomolného kouzelníka je prostě nepohodlné sedět celý den v koženém brnění...pokud je náhodou dobře stavěn(příklad s krollem), tak to pro něj není taková zátěž...navíc to je na PJ, jestli by mu to nakonec odpustil, nebo ne.


 Uživatel úrovně 0

Velice dobra prace jen jak jiz bylo receno bych dal zvikani si na zbroj u vsech povolni...


 Uživatel úrovně 5

Zdravím...

už samotný název mě láká, ale něco mi zkrátka nesedlo:

Kouzelník: Nechápu, proč má kouzelník dvojnásobnou averzi vůči kovu. třeba u přírodního drujda bych to pochopil.

Postřeh k příkladům
Ta kouzelnice nebude zase tak chytrá, když chce šetřit manu, ale i tak 2x zakouzlí (při svékání a oblékání). Navíc, obléknout se do zbroje na stojanu a sám je nemožné.

A další postřeh, tentokrát k únavě. /nava v kožené zbroji nebude pro kohokoliv nějak závratná, jelikož váží jako těžší šaty (reálně) a je vcelku i pohodlné. Obšam tkaová šupinovka, kroužkovka... brrr. Clelý den v tom, asi zemřu

A co se mi naopak líbí:
1) Zvykání si na zbroj - je to reálníé, ikdyž na druhou stranu to schazuje vyváženost. Ale co...

2 říklad u hraničáře nenápadně čtenáři podsouvá protiklad výhod, což dělá pramálo příkladů.

ale celkově se mi dálo líbí a shoduje se s mou předdstavou, kterou jsem chtěl napsat. Tedy, děkuji za ulehčení práce (a to je mylsím cíl děl).


 Uživatel úrovně 0

Svěle provedené, prakticky k tomu není co říct...jenom bych asi opakoval Corwin45A a tedy proč si na zbroj zvyká jenom kouzelník?

jen tak dál, už se těšim na další dílko


 Uživatel úrovně 8

Tahle úprava řeší jednu z částí pravidel, které považuji za nejméně zdařilé. Chápu snahu autorů nenechat vytvořit neporazitelné monstrum z kouzelníka v plátové zbroji a s obouručním mečem, ale striktní zákaz je nešťastný. Co v herním světě může vlastně kouzelníkovi zabránit se do zbroje navléct?


Zde nabízené řešení vidím jako nejrozumnější možnost. Ať se každý nasouká do čeho chce - získá ochranu, ale jeho zvláštní schopnosti budou drasticky omezeny. Možná by stálo za úvahu i snížit o něco OČ, protože se zbrojí je třeba alespoň trochu umět zacházet.


Řešení omezením pravděpodobnosti úspěchu je jednoduché opatření a moc výpočtů hráčům nepřidělá. Také zvykání si na zbroj je dorbý nápad, jen nevím proč není rozšířeno na všechna povolání. Jinak nemám co bych za sebe dodal, pár variant jsem si zkoušel spočítat a nezdá se mi, že by taková úprava nějak rozvrátila pravidla. Výborná práce, jsem zvědavý co na to řeknete vy.