Rozvoj DrD

Alternativní pravidla pro Dovednosti Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 14

Alternativní pravidla pro Dovednosti

Tato alternativní pravidla Dovedností jsou určena zejména těm, jejichž sympatie si systém z PPP doposud nezískal a všem těm, co rádi uvítají změnu. Jejich cílem je učinit hru hravější, nápaditější, logičtější a zároveň umožnit rozvoj hrdinova umu při každém postupu na vyšší úroveň (vycházím z verze 1.5).

Trocha teorie aneb jen tak pro pořádek

Jedním ze základních kamenů pozměněných pravidel pro Dovednosti (vycházejících z pravidel původních) je přístup k samotnému pojmu „dovednost.“ Tento pojem zde totiž, na rozdíl od PPP, představuje „specifické umění,“ což znamená, že je na dovednosti pohlíženo jako na něco, v čem lze vyniknout nad ostatními jedině v případě dlouhodobého teoretického studia ozkoušeného v praxi (toto vymezení pojmu je nutné proto, aby bylo pro hráče jednoduché si odvodit, pro které dovednosti jsou následující pravidla určena). Tento přístup si tak klade za cíl zlukrativnit výběr dovedností, vyštípat z pravidel ty dovednosti, které pro hráče nikdy nebyly natolik zajímavé, aby se jimi více zabývali (např. dovednost Kočí z PPP 1.6), nabídnout jim pouze takové dovednosti, které by jim pomohli se více vcítit do rolí svých hrdinů (např. Vyfukování kroužků*) a přispěly tak k větší míře roleplayingu ve hře.

Příklady toho, co tedy lze zařadit pod „dovednost jako umění“ a co naopak ne: Následující pravidla nejsou určena pro dovednosti jako jsou Nosič, Kočí či Pomocník na stavbě (v těchto případech nedochází k výraznému sebezlepšování – v žádné z těchto činností nelze nad ostatními výrazně vyniknout, nelze je brát jako umění), jsou určena pro dovednosti jako Plavání, Řeznictví, Vyfukování kroužků*, Lazebník*, Geologie*, Jízda na koni (v těchto dovednostech lze po teoretickém a praktickém studiu činnosti vyniknout, vládnout těmto dovednostem je uměním).

Tato pravidla se dále neřídí původním zařazením k určité náročnosti nauky (lehké, střední, těžké), neboť získávání znalostí v jakékoliv činnosti, v níž se člověk, kroll, elf atd. může stát svým způsobem „umělcem,“ je vždy natolik obtížné, že není možné nahlížet na nauku některé z nich jako na jednodušší či složitější. Vzhledem k tomu, jakým způsobem je zde na pojem dovednosti nahlíženo, by bylo takovéto rozdělení zcela zcestné (míra úsilí, kterou musí hrdina vynaložit, aby se v něčem stal skutečným mistrem, zde tak závisí pouze na dispozicích/indispozicích reka).

Co se týče častosti ověřování úspěchu hrdinou používané dovednosti či základní vlastnosti, pod níž dovednost spadá, obojí zůstává beze změny (výše vlastnosti v těchto pravidlech ovšem zůstává pouze měřítkem vloh). Stejně tak se nemění ani důsledky Fatálního neúspěchu, Neúspěchu, Úspěchu či Totálního úspěchu. Totální úspěch ani Fatální neúspěch zde ovšem není pokládán za takovou samozřejmost, jak tomu je v PPP, kde rek, který určitou dovednost neovládal nebo jí vládl špatně, vždy vše totálně zničil, ačkoliv je daleko běžnějším jevem pouhý neúspěch a rek, který ovládal určitou dovednost dokonale, vždy vytvořil velkolepé dílo, přestože i tak je daleko běžnějším jevem pouhý úspěch. Obě tyto kritické možnosti se ve hře tedy vyskytují vzácněji. I v těchto pravidlech pak samozřejmě platí, že humanoid, který se věnuje určité činnosti jako povolání po celý život, bude ve vykonávané dovednosti pravděpodobně lepší než hrdina, který se té samé činnosti věnuje podstatně méně (tento rozdíl je u hrdiny zohledněn výrazně nižší šancí na Totální úspěch).

Hra s hody aneb bez praxe to nepůjde

Trpaslík Gorok (válečník): Hej, ty tam, Boware, nezdá se ti, že tu něco nějak divně smrdí?

Člověk Bowar (hraničář): To nám Palzen (elf-alchymista) dělá oběd.

K tomu, aby hra na Dovednosti působila snad trochu reálnějším, ale zároveň i hravějším dojmem, přispívá zejména nový hod, hod 2k10. Vzhledem k tomu, že se množství postupů v každé dovednosti prakticky shoduje s maximálním možným číslem, kterého je možné tímto hodem dosáhnout (19), a vzhledem k tomu, že každou úroveň lze um v té či oné dovednosti vždy zvýšit pouze o jeden stupeň (zvolit si z řady 1-19 pouze 1 numero), umožňuje tento hod poměrně dlouhodobou průpravu dovedností, v níž se hrdina rozhodne zlepšovat (žádnému umění se nikdo nenaučí za den, týden ani měsíc, k tomu, aby se kdokoliv v něčem stal odborníkem je třeba, aby se dané činnosti věnoval po dobu mnoha měsíců, let).

Hod 2k10 v praxi:

Jak již bylo uvedeno hrdina se může v každé dovednosti zlepšit max. 19x, začíná tedy s její nulovou počáteční znalostí. Při každém postupu na vyšší úroveň, má-li na ni dostatek „přestupových bodů“ (o těch však až později), si přitom může z řady 1-19, až do vyčerpání všech 19 postupů, zvolit libovolné jedno numero. Tak sbírá a vybírá čísla až do té doby, než je, v případě, že chce určitou dovednost zvládat „dokonale,“ má všechna. Z hodu 2k10 mu pak pokaždé vzejdou dvě různá čísla, jež musí sečíst (přičemž pokud mu na jedné z kostek padne 0, může ji použít buď jako 0 nebo jako 10), výsledné číslo porovná s čísly, které si u dovednosti vybral z výše zmiňované řady. Dojde-li ke shodě, uspěl. Z toho vyplívá, že hrdina může ovlivnit výsledek jen v případě šťastné volby při výběru čísel z řady (prvek náhody, hra s čísly) či množstvím vybraných čísel z řady (čím větší zkušenost s dovedností, tím větší šance na úspěch).

Přestupové body:

Při každém postupu na vyšší úroveň obdrží hrdina 12 přestupových bodů (v případě, že chce PJ pozdější fáze postupu v dovednostech zjednodušit, urychlit, může jich být více, chce-li postup hrdinů v dovednostech naopak zbrzdit, může jich být méně). Ty může buď rozdělit mezi dovednosti (v případě, že je mu v nich Pánem jeskyně schválen postup) nebo si některé či všechny ponechat (taktické sbírání bodů pro bodově náročnější postupy/ zamítnutí použití bodů na tu či onu dovednost Pánem jeskyně).

Užití přestupových bodů:

Každý postup v dovednosti stojí reka určitý počet přestupových bodů. Zatímco však výběr prvního čísla z řady stojí hrdinu pouhý 1 přestupový bod, výběr druhého čísla už stojí body 2, třetího čísla další body 3, devatenáctého čísla dalších bodů 19. Z toho je patrné, že se ze zvyšujícími se znalostmi zvyšuje také úsilí a čas, jež musí hrdina na získání nových znalostí vynaložit (např. 18. postup jej bude stát 18 přestupových bodů, což nelze nasbírat za 1 úroveň).

Vlohy pro studovanou činnost:

Množství přestupových bodů, jež musí hrdina do zvolené dovednosti investovat, chce-li v ní postoupit ovlivňuje také bonus/postih za vlastnost (zde představující vlohy reka pro tu či onu činnost), která je z dovedností svázána. Bonus/postih je tak při rozhození přestupových bodů do různých dovedností vždy nutné brát v potaz. Např. s „Plaváním“ souvisí vlastnost „Síla.“ Má-li hrdina postih k Síle –2, musí jej vždy od přestupových bodů, jež potřebuje na získání dalšího čísla z řady, odečíst, z čehož plyne, že jej každý postup v této dovednosti bude stát o 2 přestupové body více (stojí –li další postup v dovednosti 4 body, hrdinu s postihem stojí 6; 4 – {-2} = 6).

Naopak má-li hrdina u vlastnosti „Plavání“ bonus +2, vzejde mu po odečtení této cifry od počtu přestupových bodů, které potřebuje na získání dalšího čísla z řady, že jej každý postup v této dovednosti bude stát o 2 přestupové body méně (stojí-li v tomto případě další postup v dovednosti 4 body, hrdinu s bonusem bude stát 2; 4 – {+2} = 2). Tento systém dává za pravdu tvrzení, že skoro každý člověk je schopný (ať už nadaný či méně nadaný) dosáhnout v tom, co studuje velkých úspěchů, někoho to však bude stát mnoho píle a odříkání, mnohdy na úkor studia jiných činností, aby se dotáhl na ty, jež to mají zkrátka v genech (rek, jenž má u rozvíjené dovednosti postih za vlastnost, musí vynaložit na postup v této dovednosti přestupových bodů mnohem více, což znamená, že mu mnohdy nemusejí ani zůstat body na jiné dovednosti a naopak). Ačkoliv je ovšem hrdina v určité činnosti jakkoliv nadaný, vždy musí do rozvíjené dovednosti investovat alespoň 1 přestupový bod! (přestože úsilí, jež musí vyvinout, aby se naučil novým znalostem může být minimální, vždy tam nějaké bude).

Totální úspěch/ Fatální neúspěch:

V případě, že rekovi na kostkách padnou dvě shodná čísla, jedná se (dáno dosavadní hloubkou znalostí v rozvíjené dovednosti) buď o Totální úspěch či o Fatální neúspěch (proto je možné v každé dovednosti postoupit 19x a nikoliv 20x; 20 = hod 00). Zatímco tak po prvním postupu v činnosti představují všechna dvojčíslí pro hrdinu Fatální neúspěch, po 19. postupu, vzhledem k tomu, že si rek může každý sudý postup ve zvolené činnosti změnit 1 libovolné dvojčíslí na Totálně úspěšné, představují všechna dvojčíslí Totální úspěch (poslední dvojčíslí tedy získává, vzhledem k tomu, že je postupů jen 19 a dvojčíslí 10, při postupu 19.).

Vliv Pána jeskyně na rekův rozvoj dovedností:

Jak již bylo výše naznačeno, o tom, ve kterých dovednostech se může hrdina při postupu rozvíjet, rozhoduje vždy nejen hráč, ale nemalou měrou také PJ. Ten posuzuje výkon hráčovy postavy před tím, než dosáhla další úrovně. Rozhoduje o tom, jestli se ten či onen rek věnoval dostatečně rozvoji svých teoretických a praktických znalostí u dovednosti, v níž by chtěl postoupit (hodnotí kolik hodin do té doby věnoval hrdina výkladům mistrů, případně kolik písemností o dané problematice přečetl, kolik hodin se věnoval praktickému tréninku dané činnosti). Je tedy pouze v rukou PJ, jestli hráčům umožní studovat mnoho dovedností zaráz nebo jim raději umožní studovat pouze některé, ty jimž se během dobrodružství skutečně věnují (tato myšlenka je převzata z Drd+).

Několik dodatků na závěr:

Nejen schopnosti mohou hrdinovi zachránit život, často jsou to především rekovi znalosti a um, co mu klestí strastiplnou cestu rozličnými světy plnými příšer, nástrah a proradných intrik.

Alvin Bitreall, věhlasný mistr meče


Stejně jako je tomu v PPP 1.5, ani v těchto pravidlech by nemělo chybět už na 1. úrovni hrdiny určité rozhození postupů podle toho, jakým směrem se rek před začátkem dobrodružství ubíral. Doporučuji tedy Pánům jeskyně, aby si s hráči sedli nad jejich životopisy a podumali, právě na základě těchto životopisů, s kolika postupy v té či oné činnosti by hráči měli začínat (pracoval-li předtím např. hráčův rek jako námořník, pravděpodobně bude dobrý plavec, PJ mu tedy může přihodit několik postupů do Plavání nebo z něj udělat plaveckého přeborníka, přiřadit mu k této dovednost všech 19 postupů – je ovšem nutné přitom nezapomínat na to , že i v tomto případě si hráč hází 2k10, a to na Úspěch či na Totální úspěch svého hrdiny).

Jelikož dovednost Cizí jazyky pokládám za Dovednost, která si žádá svých vlastních pravidel, nedoporučuji ji do výše zmiňovaného systému zařazovat! Vlastní samostatná pravidla pro tuto dovednost jsem již zhotovil dříve. Lze je tedy najít v sekci „Rozvoj Drd“ pod názvem „Nauka nářečí a jazyků ve světě Dračího doupěte II. (zase trošku jinak a snad lépe).

  • příkladová dovednost „Vyfukování kroužků“ je výtvorem lorda Odola
  • příkladová dovednost „Lazebník“ je výtvorem Tuaxe
  • příkladová dovednost „Geologie“ je výtvorem Conhoona

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Sniper: Proti zlu pravdou. Umění boje s chladnými zbraněmi či ovládání magie je přece schopností nikoliv dovedností, pravidla pro schopnosti jednotlivých povolání a pravidla pro dovednosti, jež mohou vykonávat všechny povolání nelze slučovat. Dáváš dohromady hrušky s banány a prohlašuješ, že to samé jsem učinil i já, což není pravda.


 Uživatel úrovně 0

Legar: Co se těch kolonek týče, pokud si u každé dovednosti před začátkem tažení napíšeš čísla od 1 do 19 a trochu dál od 1 do 10, stačí vždy v případě postupu zvolené numero zvýraznit fixem, vybraná numera tak vyniknou (je to jen nápad - co ty na to?)


 Uživatel úrovně 8

Kordrak: ou, bulvár.... Hmm, takže proti zlu zlem? Pověz, kde jsem řekl co jsi neřekl, já ti povím, kde jsi to řekl.

Ne, nejsem přívržencem starých věcí co nedává šanci novým. Pouze nové implicitně neoznačuji za dobré bez jakéhokoliv jiného důvodu, než jejich novosti.

A zkušenosti jsou zkušenosti, opravdu jsem si již svoje ozkoušel a vím jak se v mnoha situacích hráči i PJové chovají - což jsem se v příslušných pasážích snažil naznačit.


 Uživatel úrovně 0

Corwin45A: Půjde, není to možná moc elegantní, ale fungovat to bude. Jakým způsobem jsem nastínil níže v odpovědi Legarovi.

Legar: Děkuji. Jednoznačné ovšem je, že čím více hodů bude muset provést, tím je jeho šance na úspěch větší (lepší podmínky)/horší (horší podmínky).

Omlouvám se za pravděpodobně nejednoznačné vyjádření tohoto textu v pravidlech. Pochopil jsi to zcela správně, tak to bylo opravdu myšleno. Jednoduchým systémem jsem to nikde nenazval (alespoň doufám), pokud ano ukaž prosím kde.

Sniper: Pochopil jsem, prostě jsi příznivcem starých fungujících systémů a novým myšlenkám šanci nedáváš. Mimochodem dávat někomu do úst, to co neřekl, to dělá jenom bulvár. Nezdůvodňuj prosím něco, co jsem napsal a nelíbilo se ti to, (ač bych se v tom mohl mýlit) něčím, co jsem nikdy nenapsal. Je to nefér. Své dílo hájím, to ano - to ovšem dělá každý, komu na něčem, s čím si dal opravdu práci záleží. A rozhodně netrvám nesmyslně na tom, že je dílo naprosto bezchybné, to ovšem není ani původní verze. Za nedostatky, v nejasném popisu pravidel či opomenutí některých věcí se průběžně omlouvám a řeším je. Zkrátka si nemyslím, že by toto dílko mělo plachtit rovnou do koše (ačkoliv ty očividně ano - no, je to tvůj názor a já ti ho neberu).


 Uživatel úrovně 8

Tak se do toho pustím.

Dílo má za 1*, protože je nepraktické, nepromyšlené, dlouhodobě nepoužitelné a samostatně nepoužitelné. A to ještě nemluvím od diskuzi kde vidím, že ani autor občas neví co psal (aneb měl ideál, který do papírové podoby nepředal, ale je vnitřně přesvědčen že ano).

Nepraktické:
- systém 2k10 s výběrem čísel a výběrem změny fatalu na total je, no, hledal jsem dlouho slovo, ale nakonec jsem se dostal jen k výrazu „úchylnost“, protože příznačnější mě nenapadá.

- je to administrativa navíc, složitá pro dlouhodobější hraní (vím jak jsou mnozí hráči líní sečíst hod 3k6 a jen ho porovnat zda je vyšší či nižší než určité číslo). Potřeba 30ti chlívků (20 na hodnoty a 10 na dvojce) u každé dovednosti je obrovská cena s nulovou návratností.

- zvýhodňuje to znalce pravděpodobností a kalkulátory (což jak bylo v obhajobě vidět, tak autor není, moc o pravděpodobnostech neví), což je přesný opak toho, co si pravidla kladou za cíl.

- žádný systém co znám to nepoužívá, ani v podobné podobě, a to o něčem svědčí. Šance že naprosto nový mechanismus bude přínosný je minimální, takže bez atestace mnoha externistů bych to já v kůži autora jen nadhodil jako možnost, rozhodně bych nehájil jak je to super (což jasně není, když se na tom shodnou všichni, že na tom nějakou chybu vidí)

Nepromyšlené:
- v jedné části autor mluví o tom, že postup po úrovních dovednosti stojí tolik bodů, kolikátý je to stupeň, o pár odstavců dál najednou nadhazuje vliv vlastností. Jednoznačně je v tom vidět nekonzistence, absence konktrolorů... zlo.

Dlouhodobě nepoužitelné:
- systém DrD je složitý a skoro každý si jej upravuje, aby mu víc seděl. Tento systém, ať se tváří jak chce, je ještě složitější, víc věcí se musí kontrolovat a víc papírů se jím popíše. Opravdu pádný argument, že to tak není, jsem neviděl.

Samostatně nepoužitelný:
- nemyslím zde odkazy na jiné dovednosti na serveru, to je naprosto v pořádku, ale to, že končí uprostřed myšlenky, samotné podání dovedností, jak je vnímat tu není. Není zde řečeno jak dát dovednosti na 1. úrovni, Pj musí mít cit a nezkušeného to „zabije“. Není zde porazeno, jak kontrolovat zda dovednost používal – co je dost a co ne.
_________

Teď k diskuzi. Rád bych tu speciájálně autorovi ukázal pochybnost některých argumentů a jejich podání na vzorvém příkladě (já osobně to co napíšu považuji za blbost a tím považuji za blbost i to co psal autor):

Magie, stejně jako ovládání boje chladnými zbraněmi, TO JE UMĚNÍ, KTERÉ NELZE MĚŘIT METREM, TO JE UMÉNÍ, V NĚMŽ RYCHLEJI VYNIKNOU TI, JEŽ K NĚMU MAJÍ VLOHY. A proto se nebude rozlišovat a bude mít stejná pravidla. Všem povoláním se zavedou magy a každá obrana i útok bude stít určitý počet magů.
_________

Zkusil jsem už ledasjaký systém a celkově vím, že cokoliv co zvyšuje psavost do deníků je špatné. Čím víc věcé se musí kontrolovat, tím víc se hra stává byrokracií a ruší se RP. Čím víc je psáno aby si to PJ udalal podle sebe a chybí mu vzorové příklady, tím víc nad tím mávne rukou a nechá to na čistou hru čísel. Tedy tento systém ničí to, co si autor vytyčil jako cíl. Věřím, že v jeho testování se svojí družinou bylo RP, ale na papír předal jen zlomek svých zkušeností a popravdě ty méně podstatné. V tom vidím zhoubu díla, ten důvod, proč ho tak urputně hájí, ale jeho obhajoba se staví na pilířích, které nejsou v díle, ale v jeho hlavě. Škoda.


 Uživatel úrovně 0

Kordrak: OK, tvé vysvětlení hodů pro dobré a špatné podmínky beru. Považuji to sice za relativně obtížné, trochu nepružné a pro hráče bez matematického vzdělání dost těžko představitelné (a o kolik že to tak zhruba klesne pravděpodobnost, když bude muset házet dvakrát?...).

No a ta dvojčíslí jsem pochopil až teď... Snad.
Hráč tedy potřebuje 19 kolonek na úspěch/neúspěch a 10 kolonek na dvojice, tedy fatální neúspěch/totální úspěch.
Uznávám, fungovat to bude, ale jednoduchým systémem bych to rozhodně nenazýval.

Folcwine: Nevím, ale počítání profibodů jsem pochopil po chvíli soustředěného čtení a troufám si říci, že správně (a to mi tehdy bylo asi 16 let) /*údiv ve tváři*/. Docela by mě zajímalo, co je na tom nejasného (kdyžtak pošta).


 Uživatel úrovně 8

Kordrak: Sice se teď Focwinovi míchám do řemesla, ale neřekl bych, že tu jde o to jestli opravy za ztížené podmínky zavést lze, ale jak je zavést. V pravidlech je to jasné, zhoršené (nebo usnadňující) podmínky se dají přidat jako bonus nebo postih k pasti. V případě tebou navržených pravidel to tak snadno nepůjde, žádná past tam není. Upravit se dají jenom počty bodů získané při přestupu.


 Uživatel úrovně 0

Folcwine: Velkými písmeny se nikoho nesnažím urážet, pouze zvýraznit body, jež mi přijdou, že by neměli uniknout pozornosti. Jsi na ně alergický, ok, chápu, nebudu je užívat.

1. Fajn, nelíbí se ti anotace, mně jo, jdeme dál.

2. Tady jsme se asi nějak minuli, špatně pochopili. Nepochybuji, že jsi jistě skvělý matematik, ale nějak se mi zdá, že došlo k nedostačujícímu vysvětlení či jen neúplnému pochopení. Pokusím se vysvětlit, jak jsem to myslel.
a) dvě shodná čísla se v těchto pravidlech nikdy nesčítají (padne-li 1 a 1 není to 2), tato čísla pouze znamenají Fat. ús. či Tot. neús. (na tato čísla musí být tedy pohlíženo např. jako na dvě 4 nikoliv jako na osmičku)
b) 00 jsou dvě shodná čísla - jedná se tedy o Fat. neúsp. či Tot. ús., nedochází k sčítání, prostě padly dvě 0
c) padne-li na jedné kostce 3 a na druhé 4, jedná se pouze o obměnu toho, kdy na jedné kostce padne 4 a na druhé 3 (je to to samé vlastně) = z toho důvodu je neuvádím jako 2 možnosti, ale pouze 1 (nerozlišuji, která kostka je první a která je druhá)
d) na žádné kostce nemůže padnout vyšší číslo než 10 (maximální součet je tedy roven 20, postupů je ovšem jen 19, jelikož 20 = 00 = dvě shodná čísla, která se zde nikdy nesčítají)
e) Vypíši tedy možnosti, jak je to myšleno (příklad někdy řeší mnohé nejasnosti):
numero 1: 0 + 1 = 1 (pouze jedna možnost)

numero 2: 0 + 2 = 2 (opět pouze 1 možnost = 1 + 1 zde neexistuje, tedy nerovná se 2, ale každé z těchto čísel vystupuje samostatně - je rovnou Fat. neúsp. či Tot. ús.)

numero 3: 0 + 3 = 3
1 + 2 = 3 (2 možnosti)

numero 4: 0 + 4 = 4
1 + 3 = 4 (2 možnosti)

numero 5: 0 + 5 = 5
1 + 4 = 5
2 + 3 = 5 (3 možnosti)

numero 6: 0 + 6 = 6
1 + 5 = 6
2 + 4 = 6 (3 možnosti, nelze sečíst 3 a 3)

numero 7: 0 + 7 = 7
1 + 6 = 7
2 + 5 = 7
3 + 4 = 7 (4 možnosti)

numero 8: 0 + 8 = 8
1 + 7 = 8
2 + 6 = 8
3 + 5 = 8 (4 možnosti, 4 a 4 zde není 8, nelze sečíst)

numero 9: 0 + 9 = 9
1 + 8 = 9
2 + 7 = 9
3 + 6 = 9
4 + 5 = 9 (5 možností)

numero 10: 1 + 9 = 10
2 + 8 = 10
3 + 7 = 10
4 + 6 = 10 (4 možnosti, 5 a 5 nelze sečíst)

numero 11: 1 + 10 = 11
2 + 9 = 11
3 + 8 = 11
4 + 7 = 11
5 + 6 = 11 (5 možností)

numero 12: 2 + 10 = 12
3 + 9 =12
4 + 8 = 12
5 + 7 = 12 (4 možnosti, 6 a 6 nelze sečíst)

Atd. - počet možností s dalšími čísly opět pozvolna klesá, při takovémto počítání mi tak vychází, že nejvyšší možný počet možností je 5 (u čísel 11 a 9).

Prosím, neuraz se, nesnažím se tady z nikoho dělat blbce, pouze se dopídit, kde jsme se minuli.

3. Vzhledem k tomu, co jsem výše uvedl si myslím, že to možné není. Každý 2. postup prostě zmizí 1 Fatal. a změní se na Total., ještě si to ověřím.

6. Tato pravidla jsou určena pouze pro aktivní hrdiny, kteří se věnují dovednostem spíše méně (okrajově). Na hrdinu, jenž skončí s řemeslem hrdiny a začne horlivě rozvíjet nějakou dovednost se tato pravidla nevztahují. Postava věnující se pouze dovednosti se vždy stane mistrem daleko rychleji. Navíc může dosáhnou met, kterých hrdina dosáhnout nemůže - jeho práce vždy skončí Totálním úspěchem.

7. Ok, s Plaváním je kříž, ale jinak jsem v pravidlech další Dovednost, kde by hrozil podobný kiks nenašel. Snad by to šlo řešit úpravou za podmínky (klidná voda, rozbouřené moře).

8. Za svůj omyl, který jsem následně dohledal v pravidlech jsem se ti už omluvil níže. Snad to zpraví doplněk k pravidlům (opravy za podmínky), který jsem uvedl o pár zpráv níže (konkrétně v té, jež byla adresována Legarovi).

9. Rozlišuji pouze mezi těmi stavy mezi kterými rozlišovala původní pravidla. Neúspěch, mimo zákeřné dovednosti Plavání, většinou neznamená nic katastrofálního, většinou se jedná o to, že postava danou činnost zvládne, ale za delší dobu, skutečně fatálním je až Fatální neúspěch, a ten zde často opravdu nepadá. Opravy za podmínky možno zavést je. Při únavě (pokud na ní tedy skutečně hrajete) je "snad" možno zavést opravy za podmínky. Čím větší únava, tím horší podmínky pro úspěšné užití dovednosti.


 Uživatel úrovně 5

Odpovídat budu jen na body, u nichž vidím ještě nějakou možnost plodné diskuze.

1 - anotace je nejednoznačná. Spíše než anotací se jedná o reklamu na dílo, která se nic konkrétního o díle neříká. Pokud bych četl anotaci a ne dílo, tak naprosto není zdání, jak jsi to upravil. V anotaci by mělo stát něco na způsob: "Dovednosti pojaté jako hra s čísly".

2 - přesvědčil jsi mě, není to Gaussovo rozložení, ale lomená čára (zanedbá-li se volba 0 nebo 10 ,padne-li "0"). Jak jsi počítal pravděpodobnosti mě jako mizernému matematikovi uniká (beru-li, že "0" je jen "0" a nikoli "10"):

0 - 00 (jedna možnost)
1 - 10, 01 (dvě možnosti)
2 - 20, 02, 11 (tři možnosti)
3 - 30, 03, 21, 12 (čtyři možnosti)
4 - 40, 04, 31, 13, 22 (pět možností)
atd.

Celkem je 10*10=100 možností, co padne na 2k10 - u tvého výpisu máš jen nějakých mám dojem 54 možností. Matematický aparát je složitý, pokud sám autor má v pravděpodobnostech nejasnosti.

Jinak pokud padne "00", tak je výhodnější součet 10 - jednu nulu si zvolím jako nulu a druhou nulu beru jako desítku. Text nijak toto neošetřuje, jestli je to možno nebo ne.

3 - Pokud si hráč vybere čísla např. 8 a druhou 10(+total), tak oproti tomu, co si vybral 7 a 10(+ total), má o jedno fatal (4+4=8) méně. Je to moc pro počtáře a když se hráč neorientuje v matematice, ochuzuje postavu o dovednosti, které s hráčovou matematikou nijak nesouvisí. Nebojsi měl napsat, že lichý přestup si může vzít pouze číslo s lichou nominální hodnotou a sudý přestup číslo se sudou nominální hodnotou a všechny nejasnosti by odpadli.

6 - Vážeš zlepšování na úroveň, nikoli na dobu strávenou učení. Válečník, který kove 10 let a zanedbává dobrodružství a má úroveň jen 5 je horší kovář, než válečník, který kove jen příležitostně, ale protože je větší dobrodruh, má úroveň 10 a tím může mít i lepší kovařinu (a protože každou úroveň aspoň jeden den koval, tak mu to PJ povolí).
Pokud už jsi se snažil o zreálnění dovedností, tak to chtělo úplně dotáhnout nebo raději ani se tím v díle moc neohánět.

7 - původní pravidla - plavání umí tak, že na potvrzení mu stačí hodit -4, pokud nemá postihy, tak se první kola rozhodně neutopí (dokud se nevyčerpá)
- tvoje pravidla - i když do toho narve kopu profibodů, tak nikdy se nestane takovým plavcem, aby se plavbou v klidné vodě neutopil

8 - nesnáším lidi, co píší své argumenty velkým písmem, ale někdy si nemohu pomoci:
A CO TAKOVÉ PLAVÁNÍ? - po každém neúspěchu se nebezpečnost pasti zvyšuje o 1. Když už jsi na tu realitu, že se dovednost učí postupně s časem. Opravy dovednosti jsou nutné. Je rozdíl, pokud plaveš v klidné vodě nebo rozbouřeném moři. Altarovské pravidla sice opravy za podmínky nijak neřeší, ale umožňují je jednoduše zařadit. Což tvé pravidla IMHO neumožňují. Jak v tvém systému řešíš opravy za únavu (snížení vlastnosti)? Obecně jak řešíš, že postavě se změní atribut, například sílu (V příručce pro PJ je toto povoleno)? - to jako všechno se bude složitě zpětně propočítávat?

Tvůj systém je nepružný, nejde v něm dělat dílčí úpravy. Rozlišuješ jen mezi stavy uspěl/total/neuspěl/fatal nic mezi tím. Změna parametru (např. síly) kvůli únavě celý systém naprosto rozhodí. Není možno zavést opravy za vhodnost prostředí aj. Vždy je velká šance neúspěchu, i když se jedná o bezrizikovou činnost (představa zkušeného plavce topícího se v klidné vodě bazénu mi přijde přinejmenším komická). Čím více se nad dílem zamýšlím, tím méně se mi systém 2d10 zamlouvá - pro dovednosti je tento systém přinejmenším nešťastný.

P.S.: Prosím tě, snaž se vyvarovat v diskuzi přemíry psaní slov VELKÝMI písmeny, nevypadá to dobře, pokud v každém odstavci je aspoň jedno caps-lockové slovo (viz dračí manuál). Občas za to dává i záporná reputace.

PinHead:
S dalšími třemi lidmi jsem se jednou domluvil, že si nezávisle na sobě přečtou kapitolku o dovednostech a pak na papír napíší kolik daná postava (s danou úrovní a atributy) bude mít nejvýše profibodů v každé vlastnosti. Žádné dva výsledky se neshodovali => alespoň tři z nás byli hlupáci nebo pravidla jsou špatně/nejednoznačně napsána (osobně věřím tomu druhému :-))


 Uživatel úrovně 0

Nicméně se za trochu ostřejší reakci na stejně ostrou kritiku od Folcwine omlouvám.