Aura živých tvorů
Autor: | Harwen |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 22 |
Jistě se nemusím rozepisovat o tom, že citlivost k magii je velmi vzácný dar. Bohužel služby čarodějů jsou často potřeba v boji a díky svým schopnostem se stávají častým terčem nepřátelských (úspěšných) útoků a kvůli tomu je potřeba neustále nacházet nové a nové jedince, kteří jsou schopni magii ovládat. Tento proces by byl velmi náročný, přeci jen procházet každou samotu a hledat zde citlivé děti by bylo neúnosné. Ovšem jak je dobře známo, každý živý tvor má svou jedinečnou auru (někdo tomu říká duše, ovšem to je nepřesný výraz) a schopnost používat magii je do této aury zapsána velice zřetelně (Je to pouze u kouzelníků a magických tvorů! U alchymistů se nejedná o přirozený talent a hraničáři používají magii přírody, nemanipulují s čistou magenergií). A právě toho využívají verbíři magických škol, je snadnější procházet krajinou a soustředit se na výchylku v aurách u lidí než testovat pomocí složitých experimentů zda se jedná o kouzelníka (toho se používalo v minulosti, obzvlášť ve větších městech kde byla oblíbená metoda zapálit město a čekat u koho se prokáží zvláštní schopnosti, čarodějové si z morální stránky dlouho nic nedělali poněvadž operovali se železnou logikou, že ve větším městě MUSÍ být latentní mág, to jim vydrželo přesně do té chvíle než kompletně spálili město Dvarnok i s jeho 20000 obyvateli). Tento způsob používají i někteří iluminátové na hledání nových poskoků pro svoje plány.
Samozřejmě je jasné, že objevení aury jiného kouzelníka není automatické, to by přece jen usnadnilo práci všem těm vrahům co jsou na ně posíláni. Základní pravděpodobnost je 0%. Ta se mění v závislosti na rozdílu úrovní, počtu použitých magů, na vzdálenosti od pozorovatele a schopnosti kouzelníka maskovat se. Zatím to zní jednoduše, že? Tak si k tomu přidáme nějaké konkrétní údaje.
Základní pravděpodobnost
0. Zdá se vám to málo? Po vysvětlení ostatních principů možná pochopíte, že se jedná o promyšleně vybrané číslo. Na začátku jen upozorním, že veškeré údaje se vztahují jen pokud se postava auru snaží objevit úmyslně, náhodná pravděpodobnost je vždy poloviční.
Rozdíl úrovní
K základní pravděpodobnosti se přičítá, respektive odečítá, desetinásobek rozdílu úrovní.
Příklad: kouzelník na 11. úrovni má nyní 100% pravděpodobnost na spatření aury kouzelníka na 1. úrovni. Naopak by to bylo -100%.
Přehnané? Nikoliv, přeci jen zkušení kouzelníci jsou více citliví. Pozor! Mágové jsou na magii citlivější než čarodějové, proto se u nich od 10. úrovně počítají každé dvě úrovně jako tři (zaokrouhluj dolu).
Příklad: Stojí-li proti sobě mág na 20. úrovni a čaroděj na 25., rozdíl jejich úrovní je 0.
Počet použitých magů
Každý mag, který kouzelník za posledních 24 hodin použije, jeho auru mírně rozvlní a rozjasní takže je viditelnější. Počítá se +1% za každých započatých 10 magů.
Vzdálenost
Kdyby byla aura vidět vždy kdyby byl sledovaný v dohledu, bylo by to příliš snadné. S každým sahem, který dělí pozorovatele od „vyzařujícího“ se pravděpodobnost snižuje o 1%.
Schopnost maskování se
Každý kouzelník od 6. úrovně disponuje schopností skrýt nebo pozměnit auru před případným pozorovatelem. Za každé 1% o které chce snížit pravděpodobnost odhalení musí vydat 2 magy. Tuto bariéru musí stavět 1 směnu a trvá 12 hodin. Pokud navíc vydá ještě jednou tolik magenergie, může si auru změnit (na neškodného sedláka nebo naopak mocného mága... rozsah změn záleží jen na PJ). O tomto případě se rozepíšu ještě na konci.
Odkrývání aury
Jakýkoliv kouzelník se může pokusit auru odhalit třemi způsoby. Náhodně, pasivně a aktivně. Náhodné odhalování má o polovinu menší pravděpodobnost úspěchu než je celková pravděpodobnost po započítání všech oprav. Je jen na vás, jestli na ni budete hrát a pokud ano jak si budete ověřovat (při vstupu do města, do jeskyně, každou směnu...). Pasivní sice už musí hráč PJ nahlásit, ovšem zde se operuje s pravděpodobností po opravách a hráč si hází jen jednou, poté mu PJ sdělí zda a kolik kouzelníků našel. Pasivní hledání se může uplatnit pouze jednou za hodinu. Aktivní hledání je ze všech třech nejtěžší a nejúčinnější a může se používat až od 6. úrovně, v tomto případě začne hráč sám vydávat magenergii aby prolomil případné bariéry (přirozené i umělé) kolem ostatních kouzelníků. Platí zde, že za každé 4 použité magy se zvýší pravděpodobnost o 1% (všimněte si, že je to náročnější proces než skrytí se protože musí magenergii vysílat všemi směry, pokud má nějaké tušení může být množství potřebné magenergie zmenšeno).
Odhalení aury
Na první pohled to vypadá jednoduše, buď uspěje nebo ne. Jenže to má ještě pár úskalí, určit jak moc úspěšný pokus byl. Zde to nechávám téměř celé na úvaze PJ. Já sám sem používal asi toto – jakýkoliv úspěch znamenal zjištění zda se někde okolo nachází kouzelník, pokud to byl úspěch o alespoň 5% pak zjistil přibližný směr, o 10% vzdálenost, o 15% úroveň o 20% množství dnešních použitých magů... Můžete to dotáhnout k tomu, že zjistí třeba i přesvědčení (sice je v auře zapsané ale s tímhle bych byl opatrný, můžeš tím někoho naštvat). Každopádně však platí, že pokud se kouzelník maskoval a použil pozměnění aury, musí být úspěch alespoň o 50% lepší než minimum, proto aby pozorovatel zjistil skutečné vlastnosti. A ve chvíli kdy uspěje o 100% (například když je tak vlký rozdíl úrovní) je možné okamžitě vstoupit s nalezeným kouzelníkem do mentálního souboje.
Příklad: Čaroděj Balzis na 22. úrovni se vydá do nepřátelského města kde se koná proslov vojenských vůdců nepřátelské mocnosti, před tím si kolem sebe pro jistotu vytvoří štít za 36 magů + 36 magů na zmatení. Na sněmu k lidu promlouvá generál a po svém boku má mága na 16. úrovni, který aktivně zkoumá dav aby nalezl kouzelníky (zaměřuje se jen na dav, stojí ho to tedy 3 magy za 1%) a vydává na to 90 magů.
Pravděpodobnost, že bude Balzis objeven je tedy: 0%(základ)+2%(24-22)-23%(magy vynaložené na skrytí)+30%(magy využité na průzkum)=9%. To není říliš velká pravděpodobnost a nejspíš se tak ani nestane a i pokud ano, bude nepřátelský mág mít jen nejasný pocit přítomnosti jiného kouzelníka, ale nebude vědět proč se mu nepodařilo přesnější zaměření. Ovšem stejně tak Balzis bez vydání dalších magů nepozná, kdo z lidí na tribuně je mág (i když ve chvíli kdy na svém štítě ucítí zkoumavý dotyk, je logické aby provedl protiútok).
Druhy aur
Na začátku jsem se zmínil, že auru má každá živá bytost, takže pro zpestření může kouzelník pozorovat aury i jiných tvorů než jsou kouzelníci (například pokud hledá vraha, nebo mluví k davu a hledá někoho o kom ví, že se tam nachází, má zvláštní schopnosti ale nechce se prozradit), v takovém případě stanovuj pravděpodobnost úspěchu čistě podle svého úsudku (například sedláka určí celkem přesně, naproti tomu u druida mu to může hvozd ztížit) a pro inspiraci zde uvádím několik typů aur (vhodné například pokud se chce kouzelník maskovat). Dodávám, že žádná aura není naprosto čistá, máloco je jen bílé nebo černé, doporučuji kombinovat.
- Šeda barva – Zakalená, neurčitá aura. Přímo z ni čiší průměrnost a taky průměrná je, patří obyčejným lidem a nestvůrám, kterých je ve světě DrD většina. Základní aura, ve které se projevují ostatní složky.
- Čirá barva – Téměř průhledná aura, srdce kouzelníka na vysoké úrovni zaplesá radostí, neboť se jedná o neinciovaného kouzelníka, kterého může sám získat.
- Červená aura –Barva vraha, zabití každého inteligentního tvora (počítá se jen přímo, kouzla nebo například pasti auru neovlivňují) zanechá v auře svého „nositele“ čitelný otisk červené barvy. Ten se sice časem ztrácí a bledne (jistou dávku červené má ve své auře téměř každý člověk), ovšem například válečník bude mít auru rudou jak krev. Pokud se čin udal v posledních 24 hodinách, bude stopa aura zřetelná a pro kouzelníka nebude problém ji jasně identifikovat.
- Zelená barva – Jak jistě každého napadlo, jedná se o auru „přírodního“ člověka. V dnešní době jde především o druidy, jejichž aura je smaragdově zelená. Zelená je barva čistoty a tato aura je neoficiální znak úřadu druidské profese. Chodci mají spíše zeleno-hnědou (projevuje se znečištění díky času, který tráví na cestách). Nádech do zelena ovšem mají i jiné postavy trávící svůj život v přírodě (lovci, dřevorubci... ovšem vždy jen pokud se k přírodě chovají s úctou).
- Oranžová barva – Mnoho svitků již bylo popsáno úvahami na téma, jakou barvu vlastně má magenergie, na tuto otázku sice neodpovím, ale ti, jejichž aura často přichází do styku se surovou magenergií má auru oranžové barvy. Ano, jedná se o alchymisty a to především o theurgy neboť ti mají k magenergii bližší vztah, jejich aura bude zářivě oranžová (jak pomeranč), naproti tomu zacházení pyroforů je „hrubé“ což se projeví na zbarvení, které bude tmavě oranžové a může mít značný odstín jiné barvy.
- Modrá barva – Barva kouzelníků. Mág má světlejší, čaroděj zase tmavší (důvod podobný jako u alchymisty, zatímco mág je umělec, čaroděj magii většinou používá magii velmi razantním způsobem).
- Černá barva – Barva, o které kdyby lidé věděli asi by se chovali lépe. Málokdo ví, že každý špatný čin (podle všeobecného názoru v tvém světě) ztmavuje auru. Dochází to až do naprosté černoty u vraha (pokud se jedná o naprosto zbytečné vraždy), nekromanta, osob kteří se spolčili s ďáblem a podobně.
- Nemrtví NEMAJÍ žádnou auru.
Pokud vás napadne ještě něco dalšího, budu rád když mi napíšete. Jestli se vám něco nebude zdát, nekamenujte mě, neměl jsem moc času ověřovat toto pravidlo v praxi.POZOR! Není na škodu, získá-li ve hvozdu tuto schopnost krátkodobě i druid (hvozd přeci jen dokáže odhadnout kdo se v něm pohybuje a sdělit to svým strážcům).
Diskuze
zerafel: S tím že to je jen možnost a nikoliv pravidlo jsem do toho přistupoval, ostatně tohle je jen zlomek toho jak pracuju s magenergií, na ni jsem se při tvorbě svého světa zaměřil a napsal si kvuli tomu spoustu doplňků (včetně návodu jak zlikvidovat veškerou magenergii apod.:-) ) Možná to je pracnější, ale přináší to do hry zase zcela novej element ;-)
Příliš oprav může být problém, ovšem zas nic nebrání tomu aby to PJ odhadoval, případně to měl dané napevno v dobrodružství :-!
A teď k barvám - na fyzické podobě samozřejmě nezáleží.
Drakodlak, Zlatý drak... ti by to měli asi namíchaný z těch dvou obrorů (i když u drakodlaka by to problém asi byl)
Dítě? Tak tady je několik úhlů pohledu - a) auru nemá, b) charakter je neměnný a aura je poznat již po narození
navíc kdo ti zaručí že právě narozené dítě je plné lásky? Co když to je naopak, vždyť ho právě vzali ze světa kde mělo všechno, dokonalou teplotu a prostředí, stálý přísun potravy... a hodí ho na takovýhle svět ;-)
Jinak ve světle těchto otázek přemýšlím, že zpracuju další dílo, které se bude zabývat čistě typy aur. Otázka je jestli by o to byl třeba tady zájem ;-)
P.S. za gramatické a slohové chyby se omlouvám, to nikdy nebyla moje nejsilnější stránka.
Pride mi to ako dobry napad, ale nie ako nova dovednost.
Celkovo by som to cele nechal na PJ.
Ci tomu ktoremu dobrodruhovy povie, ze citi vychylky v "prostredi".
Ked okolo prejde daky Mag s vekym M, alebo ked pride na miesto niekdajsej velkej magickej bitky. (Vlastne preco nie aj normalna bitka, taka tiez zanecha svoj "znak")
Zalezi na tom ako velmi je postava citliva na svoje okolie. To moze byt aj zlodej, kuzelnik, hraniciar, vlastne vsetci.
Podla mna to skor patri pod RP, ci obzvlastnenie hry, alebo ako zapletka.
Ale aj tak odcenujem tento napad, ludia sa maju odkial inspirovat ;)
S uctou, Sidon.
Zdravím autora...
Dnes jen krátce. Tvé dílo je krásným zaplněním volných míst v pravidlech, vysvětlil jsi to, co nám autoři neřekli....Proč nám to ale neřekli? Protože to nechali na každém z nás, každý z nás si může tohle udělat, jak se mu zlíbí, každý Pj si nějak takhle vymýšlí fungování magenergie ve svém světě. Tím chci říct, že jsi nám zde dal pouze možnost, nikoliv pravidlo. Tato tvá možnost se ale nedá aplikovat do kteréhokoliv světa - jen do dualistického (dobro x zlo). Já měl kupříkladu magenergii založenou nějak tak podobně jako ty - hraničáři viděli aury, kouzelníci pracovali s magenergií kolem (charakter pole) a alchymisti ji využívali v surovém stavu (charakter částicové hmoty).
Tvůj původ a řešení magie se mi líbí - to bude ale tím, že jej máme podobný. Bohužel jsi nám ale nevytvořil žádné nové pravidlo, ba ani neřekl žádnou novou věc - vše je to napasováno do vašeho světa, což bývá často problém pro případné zájemce narvat to do světa svého :o/
Obecně vzato tam máš až moc oprav a různých variant pravděpodobností - je to reálnější, ale komu se chce na takové množství oprav neustále přihlížet?
Barvy aur:
Jakou barvu aury má narozené dítě? Když už mluvíš o filosofii, tak dítě je ničím neposkvrněno a jeho aura by měla být odleskem čistoty a lásky. Jakou barvu aury má láska? Ehm, tedy pokud je láska magie :o))
Jakou auru by měl nějaký mocný drak? Třeba drakodlak je jakoby mág i čaroděj, Zlatý drak zase druid a čaroději...
Pozná to i druida proměněného v medvěda nebo proměněného kouzelníka při metamorfóze? Předpokládám, že ano...
Barvy aur. Na nich bych já postavil celé toto dílo - ne na nějakých pravděpodobnostech, na které nebude stejně nikdo hrát. To, že jsi to nezkusil hrou, je závažná chyba :o/
Mají auru i zvířata a rostliny? Jakou auru by měli magičtí tvorové - lykantropové, nevidění, přerostlý hmyz...?
...A spousta dalších otázek...
Dílo je krásné, leč drobátko nepřehledné. Nevím, kolikáté je to autorovo dílo, ale tuším, že první - i tak je ale psáno velice dobře (nikoliv ale gramaticky!) a řekněme ,,filosoficky" :o)
Dám ti 4*, ale příště už míň :o)
Folcwine:
To není nikde psáno, že hraničář pracuje s aurou - to je jen má záležitost a několika lidí v Dechu draka :o) V pravidlech nám k tomu nechali prostor, ať si podobné věci vytvoříme dle obrazu svého :o)
S pozdravem a úctou...zerafel
Sniper:
2) To není tak úplně pravda... Právě že když je kouzelníků míň tak je třeba hledat je. Já jsem se do tohodle pustil pač v jednom státě jsou kouzelníci pronásledováni, takže existuje odboj a ten hledá ještě neobjevené... ;-)
3) Zmínil jsem se tam že nic není čiré :-) Jinak máš pravdu že vztáhnout to v závislosti na charakter by bylo možná lepší :-)
4) No jo, jenže když zabiju kouzlem (jedem,pastí...) tak nemusí jít ani o úmysl zabít ;-)
5) To už je na tobě, ale dejme tomu nekromancie. V normálním světě to bude asi považováno za zlý čin. Nebo z reálu takový hitler. Ten by měl černou, ale ne
červenou, nikoho nezabil ale způsobil smrt mnoha lidí ;-)
Folcwine:
Aura není magenergie... Nejlíp bych mohl říct, že pokud existuje duše, tak je to odlesk duše... ale to je dost nepřesné vysvětlen.
Aktuální stav je podle mě nesmysl. ty nevidíš tu magenergii co u sebe má, ale tu kterou již využil :-) Kdyby chtěl být někdo detailista tak by se takhle mohli dát objevit i místa kde došlo k velkým uvolněním magenergie (magické bitvy apod.)
No když je kouzelník na vyšší úrovni tak auru už umí svým způsobem ovládat. Navíc tohle se kompenzuje tím, že na čím vyšší úrovni tím víc vypálí magů ;-) Jinak tahle složka vypálených magů je důležitá právě u postav. U CP s ničím jiným než typováním nepočítám:-)
No dá se toho o něm zjistit mnoho pokud to je inteligentní hráč. PJ si může například zjistit názvy různejch odstínů a začít na něj pálit a on bude v koncích :-)
ty pastelky jsou skvělej nápad :-D
Corwin45A:
Tohle jsi trefil, kouzelník v podstatě neustále vidí aury, silně nebo slabě ale vidí, a proto je už v podstatě ignoruje a když vyhledává tak jen pátrá po stopách magie :-)
No ten zkoumavý dotyk jsem zamýšlel, že by o něm kouzelník věděl pokud by byl v dosahu některého hledajícího ale nebyl by objeven. Jen jsem k tomu zapoměnl vymyslet past :-(
No tak takhle jsem o tom nepřemýšlel... :-/ Jako přinejhorším je vysvětlení, že to je magie a ta se nechová logicky :-P Ale to je ubohý :-) Ne, uvědom si, že kdyby jsi to bral takhle tak by nemohla vzniknout žádná aura protože kolem těch lidí není nic navíc, ber to tak že ty barvy jsou jen takový mimossmyslový vjem a tedy může vzninout cokoliv :-)
V krutém pohraničí :-D plném skřetů a jiných temných bytostí :-D Navíc ve středověku byli vraždy mnohem běžnější než teď, přežil jen ten nejsilnější ;-)
Dradol: dík, ale jak píšou ostatní, musím toho ještě dost dodělat :-)
DragonRider: Rozhodně to není dokonalé, to jsem si nikdy nemyslel :-) No já se rozhodl to dát mágům, aby měli možnost najít své "druhy" víc k tomu jsem už napsal Sniperovi:-)
Nečítal som diskusiu, ale môj názor je taký, že tento článok je síce prínosom, ale určite to nie je dielo nijak dokonalé a 100% flefibilné, a ja osobne by som túto vlastnosť pridal skôr chodcom, možno vo veľmi obmedzenej miere mágom (ale skôr nie)
Už dříve jsem chctěl něco podobného zpracovat, ale neměl jsem dost materiálů, ty si to zvládl na jedničku, líbí se mi, že si popsal auru jako takovou a k ní si přidal popis do DRD, fakt dobrý článek...
Dobrý nápad, jako schopnost kouzelníků poznat jiné kouzelníky. Něco podobného mi v pravidlech trochu chybělo. Výpočet pravděpodobnosti je celkem pěkně vymyšlený a hlavně zdůvodněný, rozhodně pěkně zpracovaný. Možná trochu překombinovaný (spousty výpočtů), ale jde stejně o záležitost pro PJ a jak správně poznamenal Folcwine, pokud ho to nebude bavit počítat může to vždycky odhadnout. Celkem hezká je i možnost maskování sebe sama, případně vylepšení hledacích schopností pomocí vlastní magenergie. I když, při její náročnosti ji použijí asi jen postavy na vyšších úrovních.
Nejsem si jistý, jestli to správně chápu, ale vzhledem k výčtu barev bych řekl, že aury jsou vidět u všech lidí. Pravidla ale operují s hledáním aury jen u kouzelníků, znamená to, že nějakou "základní auru" vidí kouzelník vždy a ono hledání je zaměřeno jen na pátrání po odstínech modři v ní?
V příkladu píšeš něco o zkoumavém dotyku. Znamená to, že kouzelník je schopen vycítit že někdo hledá jeho auru? Stačí mu na to pohled, nebo musí jít o hledání pomocí vlastní magenergie?
Co mě opravdu zaráží jsou některé barvy, zejména šedá a černá. Jestli chápu pojem aura dobře, jde o záři šířící se z těla jejího nositele? Nakolik je mi známo není možné vytvořit zdroj černého nebo šedého světla, nenapadá mě žádný způsob jak by mohlo něco podobného vypadat. Tyto "barvy" jsou totiž spíš nedostatkem světla, musely by ho ze svého okolí pohlcovat. Na pozorovatele by pak nepůsobili jako barvy, ale jako dokonale neprůhledné fleky (čená), případně vyblednutí barev jejich nositele (šedá).
Čistě ze zvědavosti, v jak krutém světě hrajete, že téměř každý člověk někdy v minulosti zabil jinou inteligentní bytost? Řekl bych, že většinou vraždy tak strašlivě rozšířené nebudou.
Na úvod:
Schopnost se kryje s alchimistovou schopností vidět magenergii a většinou se hraničářská magie považuje za auru ( i když to NENÍ pravidlem ).
Naskýtá se otázka, zda tato schopnost neleze do cizího zelí.
Dále existuje kouzlo vidění magenergie ( nemám u sebe pravidla, tak název asi není přesný ), vstahuje se i na tuto schopnost?
Rozdíl úrovní
Čím vyšší lvl pozorovatele, tím větší šance na zahlédnutí - s tím souhlasím
Ale poznat auru kolem kouzelníka na 1.lvl s 8 magy by mělo bý složitější než uvidět kouzelníka s 80 magy ( subjektivní názor )
Počet použitých magů; Vzdálenost:
Dle mého kapitoly které jen komplikují život, to aby PJ zase u všech CP si poznamenal, za kolik magů toho vykoulili ( stejně by to půlka PJ cca tipovala )
Šance se když už měla vztahovat na aktuální množství magenergie ( ale i to je zbatečná komplikace )
A vzdálenost bych dal nějaké omezení, přece jenom by mohl kouzelník na 36. úrovni vidět kouzelníka na 1. úrovni na vzdálenost větší, než je jeho "dohled"
Odkrývání aury
každý způsob by mohl mít zvláštní odstavec - pro přehlednost, jinak je to dobré
Druhy aur
Tady se zase leze do zelí chodcovu odhadu přesvědčení, ale beru to jako zajímavé zpestření.
Dle mého se podle barvy aury dá zjistit o pozorovaném velmi mnoho, od přesvědčení (odstín černi ) až po povolání ( dle barvy hraničář/alchimista/kouzelník ).
Dobrý PJ by pak musel dobře mlžit.
Jinak mě napadá dobré využití - hráč se zeptá: co vidím? PJ vezne pastelky a nakreslí mu to :-)
Schopnost má nápad, je přehledně a výstižně sepsána a tak jediný problém vidím jen v tom, že je přiřazena ke špatnému povolání, resp. měla by být přiřazena jen k jednomu - asi alchimistovy ( mě to tak přijde ).
Hodnocení *3 není konečné, možná jej ještě opravím na *4, protože mě dílo velmi zaujalo.
S pozdravem
Folcwine
Tak tu máme takové rozporuplné dílko. Proč jej takto hodnotím?
1) Snaží se přidat novou schopnost kouzelníkům a zároveň nový princip pro hru, je v tom ale docela zmatek. Aby bylo dílo pro mě dobré, bylo by ideální ho rozdělit na kapitoly, kde by se rozebírali aury obecně a z pohledu jednotlivých povolání. To by dosti zvýšilo užitnost a přehlednost.
2) Dílo dosti počítá s konkrétním světem, kde je hojné množství kouzelníků – přeci jen, ve světě kde připadá 1-2 kouzelníci na království postrádá půlka textu smysl.
3) Nepromyšlenost a vnitřní neshody. Tady bych jako příklad dal barvy aur, kde jsou rozepsány na konkrétní jevy. Podle mě by aury měly aury odrážet spíše obecné rysy – třeba nějaká krvelačnost by měla být symbolizována odstínem rudé, magičnost odstínem modré, přírodomilnost odstínem zelené.... Zní to podobně, ale chová se to jinak – zdejší odstíny je daleko jednodušší kombinovat – není potřeba říkat, že čirá barva je neiniciovaný mág – logicky se odvodí že naprostá absence modře je nemagický tvor / postava, namodralí jsou neiniciovaní mágové a se sytější modří se zvyšuje magičnost. V díle mi například nesedí ona čirost – co když je neiniciovaný mág vrah? Pak nebude aura čirá, ale rudá?
4) Nesedí mi ani závislost rudé aury na zabití -. podle mě by aura měla odrážet vnitřní pochody, alespoň jak jsme z díla pochopil – a zde není důležité zda postava zabíjí mečem, šípem, bleskem... To přeci samotný akt zabíjení neovlivňuje.
5) Černá barva mi opět nesedí. Co je zlý čin? Mnoho filozofií o tom dlouho debatuje a co je pro jednoho „zlé“, pro druhého je „dobré“. Ne každý svět je položen na základu dobro/zlo.
Dílo tedy považuji spíše za jakousi osu, nástin možnosti aur, ne plnohodnotné a plně použitelné dílo pro pravidla. I proto nemůžu hodnotit ani průměrně.