Dovednosti

Zahradník Hodnocení: Průměr

Obtížnost: Střední

Ověřování: každý den při úpravě zahrady, je-li to tak často nutné (což většinou skutečně je)

Totální úspěch: Zahrada je naprosto dokonalá, nádherná a vzbuzuje všeobecný obdiv. Tvůrce je veřejně chválen a uznáván jako mistr svého povolání. I laik se před jeho výtvorem zastaví a zasněně hledí na kytičky a keříčky. Je-li zaměstnán na pozemcích nějaké významné osoby, je u této ve velké oblibě (to například znamená, že šlechtic, který s žádným slouhou nepromluví zásadně ani slovo, zahradníka občas pozdraví, pochválí nebo mu zvýší plat...).

Úspěch: Zahrada je milým a příjemným místem pro posezení či procházku. Občas za tvůrcem přijde nějaký málo zkušený zahradník a požádá o radu ohledně hnojiv či včasné výsadby. Je-li autor zaměstnán na pozemcích nějaké významné osoby, je tato vcelku spokojena, avšak nevidí důvod, proč by měla na zahradníka pět nějaké oslavné ódy.

Neúspěch: Zahrada příliš mnoho pěkného pohledu neposkytuje. I laik si všimne, že tady něco nesedí... Kytičky sice rostou, v jezírku je voda, ale to je tak vše, co se dá na autorovu obranu říci. Semtam je totiž vidět plevel, okrasné keře jsou přerostlé, listí je neshrabané, květiny, jež měly být vysázeny do pravidelných čtverců, nyní zaujímají jakésy výběžkovité elipsy. Je-li tvůrce zaměstnán u někoho významného, měl by si okamžitě navrhnout nové aranžmá a pustit se znovu do práce, neboť mu velmi pravděpodbně hrozí vyhazov.

Fatální neúspěch: Naprostá katastrofa! Absolutně nic se nepovedlo. Zahrada je pokryta vrstvami plevele, kytky hynou, tráva usychá, stromky nic nedávají, prostor najednou napadli krtci... Navíc se může stát, že autor žádnou chybu na svém výtvoru neuvidí a bude své veledílo považovat za dokonalé. Problém však nastane při prvním příchodu a zhlédnutí scenérie nějakou jinou, kriticky uvažující osobou. Tvůrce je terčem všeobecného posměchu v lepším případě, v tom horším je jeho dílo považováno za urážku (ne vždy zcela neoprávněně), a pokud u někoho pracuje, je často velice rád, když unikne, dokud jeho zaměstnavatel zahradu ještě neuzřel.

Popis:

Zahradník musí znát dokonale výsadbu květin, okrasných dřevin či stromů, také je třeba plít plevel, zahánět krtky či jiné škůdce, sekat trávník, hrabat listí atd. K práci zahradníka zaměstnaného u bohatých osob patří také aranžmá různých jednodušších jezírek, kamenných cestiček, sošek či dokonce fontánek (pokud to dokáže nebo si jeho pán na tuto práci nezavolá někoho specializovaného). Kromě pečlivého udržování flory, věčného uklízení různých organických zbytků a čištění fontánek je také velmi důležitý celkový dojem a vyváženost celého zahradního komplexu, což může být práce pro někoho nejtěžší, ale pro většinu zahradníků je právě pohled na svůj dokonale vyvážený a nádherný výtvor hnacím pohonem při jejich práci.

Zahradník může svou profesi vykonávat jak soukromě na svém pozemku, tak veřejně u nějakého (většinou bohatého) zaměstnavatele, např. v šlechticově parčíku, v městském parku či královských zahradách (zde je však většinou potřeba již více lidí).

Autor:

Přidáno:

Hlasovalo: 14

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Koukni, já myslím, že jak tady píší, že tato dovednost je zbytečná, není od věci, opravdu se do družinky nehodí, ale pokud někdo chce hrát normální dobrodružství v přírodě, tak pak by se tohle mohlo hodit, nebo kdyby někdo hrál nějaké městské dobrodružství.. Co se týče obtížnosti, přikláním se spíše k té PardGalenově verzi, než k Alkýho. Má v tomhle pravdu. Pak se mi zdá, že je škoda, že jednou si hodíš na totální úspěch, jddeš tam den nato a můžeš si celou zahradu zničit.. Jinak myslím, že to není špatné..


 Uživatel úrovně 0

Tato dovednost se mi zdá ůplně zbytečná a tak trochu se divím že ti to schválily , ale budiš P.S příště něco užitečnějšího jinak to máš dobré nic proti ti tobě .


 Uživatel úrovně 0

a akože na čo to komu bude? Len tak by ma to zaujímalo.


 Uživatel úrovně 0

Možná je vhodné mít za chaloupkou aquadukt, ale spíše by mne zajímalo, proč mi furt někdo šlape po mém tabáku a čaji. Podařilo se mi vyšlechtit masožravou dvousáhovou rostlinku, ale sežrala mi rybičky v okrasném jezírku. Ještě si někteří spletli jezírko s kašnou a házejí mi tam nějakej měďák, stříbrňák nebo dokonce i zlaťák. Jak se zbavím krtka??


 Uživatel úrovně 5

Alcator:

Obtížnost. Ano na zahradě mohou pomáhat i malé děti. Vyplít zahradní cestičku rozhodně není problém, ale jiné věci už ano. Těžko asi bude desetileté dítě vědět co dělat když mu tykve napadne plíseň a oni začnou vadnout. Desetileté dítě asi také těžko vytvtoří okrasné jezírko.

Pro porovnání. Dovednost Běh na krátké tratě. Obtížnost střední. Podle mě je snažší se naučit běhat než ošetřovat zahradu.

Jablka a hrušky. Nevim jak to přesně myslel, ale u popisu FN není, že stromy nedávají ovoce, ale že stromy nic nedávají. U smrčku taky nemusí vyrůst ty malé pěkné šištičky a nevim nic o tom, že by spadalo do sadařství.

Fatalní neúspěch. Tohle není žádný přelud. Zahradníkovi se ten výtvor líbí, ale každému jinému ne. A to co mu budou vytýkat za chyby bude on prohlašovat za klady. Pak všem nadá do ignorantů a zhrzeně odejde.

A zde se snad konečně dostáváme k jádru věci.

Z ostatních dovedností mají postavy hmotný užitek. A jakmile vám to nedá nějaké výhody, tak je ta dovednost k ničemu. Tohle se normálně nazývá materializmus v RPG termninologii tak ťunťovství.

Ad kovářství. Zajímalo by mě kolik postav má dovednost kovářství a kolik z těch postav si sebou tahá přenosnou výheň, 250 kilogramů vážící kovadlinu, kladiva, kleště a uhlí. Ale dobrodruh přeci vezme dýku co ukradl poraženému nepříteli strčí jí do táborového ohně a pěstí z ní udělá podkovu. Ne v každé zřícenině je zachovalá kovárna a ne v každé vesnici vas nechají něco udělat ve své kovárně.

A když už z toho chcete nějaký materiální užitek, tak si nechte pyrofora pěstovat ty jeho jedovaté rostlinky v truhlíku a klidně si je může i pěkně naaranžovat.

Zahradě je neutné se věnovat a většinou každý den, protože ty rostliny jsou živé (zeptejte se duidů) a pokud se o ně nebudete starat tak vám z té zahrady nic nezůstane. Já taky prostě musim každý den jít a tu zahradu pokropit, protože v těhle vedrech by okamžitě uschla. Ano mohl tu být mechanismus na to kolik času je třeba věnovat zahradě v závislosti na její velikosti a počasí a co se stane když se to někdy vynechá. Ale to nikdo z vás nezmínil. Navíc u ověřování je každý den, je li to tak často nutné a v závorce je pak dodatek, že většinou je. Většinou. Víte co znamená většinou? To neznamená pořád.

Já už nevim jak vysvětlit, že prostě dovednosti nemusí jenom dávat bonusy, nemusí mít ani nějaký velký hmotný užitek, ale mohou taky sloužít k potěše ducha k čemuž zahradcnictví zdá se slouží, protože jinak si nedokáži představit, že doktorka filozofie rádá a často dělá na zahradě a pokud pár dní vynechá, tak je z toho nešťastná. A většinou je to skutečně jenom dřina.

Zkusim ještě jeden příklad: Všichni pravděpodobně znáte Pána prstenů. Víte co byl Sam Křepelka? Byl to zahradník. A dokonce se stal dobrodruhem a hrdinou. Na začátku své zrahradnictví využil ke špiclování Froda s Gandalfem v průbehu dobrodružství o zrahradnictví mluvil a ve finále své zahradnictví použil k poražení zla. Když to i v PP tak to muže jít i v DrD.


 Uživatel úrovně 3

Problémy tohoto díla...

1) Obtížnost
- Obtížnost střední znamená, že "cena" stoupá tempem 5, 10, 15, 20 bodů. Na něco, s čím jsou rodičům schopny pomáhat desetileté děti, je to nehorázně vysoké. Prosím, porovnejte to s jinými středními dovednostmi, třeba to konečně pochopíte.
Už tohle samotné naznačuje, že tato dovednost NENÍ vyvážená, což je u dovednosti v podstatě fatální problém.

2) Jablka s hruškami
Aranžérství vs. Sadařství
Katastrofální je, že popisy TÚ a Ú vůbec nic neříkají o STROMECH a věnují se pouze aranžérské stránce věci, zatímco například FN zmiňuje, že stromy nenesou ovoce (Sadařství).

3) Nesmyslný popis Fatálního neúspěchu - V Dračím Doupěti tam, kde se vyskytuje tzv. "Přelud úspěchu", je tento přelud automatický, nikoliv "se může stát, že..."; a rozhodně zde chybí pokyn, jak poznat, že zahradník bude žít v přeludu úspěchu (50% ? Past na Int?)

Popis dovednosti vůbec nezmiňuje sklizeň ovoce (aniž bych chtěl být jedovatý, bude to nepochybně souviset s tím, že si to autor jednak po sobě moc nečetl, druhak si to nenechal od nikoho zkontrolovat a zkritizovat).

Musím, bohužel, konstatovat, že tato dovednost je drasticky nadhodnocena samotným redaktorem.

Jak jsem už napsal, autor vůbec nepopisuje možnost "výpomoci" či "poradenství", dovednost je od začátku koncipována jako "Full-time job"; což by samo o sobě nebylo tak děsné (viz dovednosti stavitelství či stavba lodí, kde hrdina musí být také přítomen delší čas na jednom místě), ovšem zatímco tyto dovednosti mají jasný, VELMI VÝNOSNÝ EFEKT a ta investice (profibodů) má smysl (hrdina pro svou družinu postaví špičkovou loď, která pojede jako s větrem o závod apod.), u Zahradničení mi to fakt nepřipadá ani trochu efektivní. Kovář může okovat vlastního koně, navíc najde prácičku v každé vesnici; kuchař si může uvařit vlastní jídlo, navíc najde prácičku v každém hostinci. Ale Zahradník??? Kolikrát za hrdinský život předhodí PJ hrdinům scénář "Dostaňte se do přízně pána tohoto domu, který JAKO NA POTVORU právě vyrazil neschopného zahradníka" ??

-- Alcator


 Uživatel úrovně 5

PardaGalen : Ty tvoje dvě věty mě dosti pobavili... Vlastně si tam protiřečíš... V první píšeš, že mi nechceš brát můj názor a hned v té druhé píšeš jak je tato dovednost dobrá a využitelná jako každá jiná, což je ovšem tvůj subjektivní názor, který je stajně subjektivní jako můj, ale to je v podstatě jedno... Tou svou větou mi ten svůj názor vlastně vnucuješ...

Omezený názor? Omezený čím? Já proti této dovednosti nemám jen to že ji nevyužiju, tohle nikdy nehodnotím, kdybych měl hodnotit jestli to využiju já, tak 95% příspěvků, které jsem hodnotil má 0*. Na téhle dovednosti je špatný už samotný základ, že se ji musíš věnovat každý den. To je to co mi nejvíce vadí a pak autorova drzost říkat si o 0*...

PS : Za co jsem obdržel onu zápornou reputaci? Je mi jasné že za diskuzní příspěvěk, ale proč?


 Uživatel úrovně 5

Mavev: To že si myslíš, že to není pro dobroruha je tvůj názor a ten ti brát nebudu, pokud se chceš věnovat jenom věcem související s tvým povoláním je to tovje věc. Tahle dovednost je však dobrá a využitelná, stejně jako každá další dovednost a někdy i více.

A já ten váš omezený názor moc dobře znám. A budu proti němu brojit dokud jen budu moci. Pokud máš proti tomu jenom tu věc, že to tvoje postava nevyužije, tak to nehodnoť ani nekomentuj.

Irvin: Jak to tak řici. Charisma je právě ta kreativita a umělecké cítění. Tedy jaksi v DrD i když to nikde není přímo napsáno.


 Uživatel úrovně 5

Ivrin
Doufám, že jsi si tu dovolenou užil, asi si ji potřeboval...;-)

Docela by mě zajímalo jaké názory máš na moji osobu. Ale začínáš-li tímhle začnu taky...Z tvých odpovědí usuzuji, že jsi jen člověk, který nedokáže přijmout názory druhého takové jaké jsou, člověk, který si svoje dílo snaží obhájit tím, že on se u toho vůbec nesnaží a tudíž je to lepší. Dle mého právě naopak, u všeho co děláš by jsi se měl snažit jak nejvíce to jde a z té tvé "osudné" věty lze usoudit, že jsi buď génius nebo čloěvk, který to prostě zkusí.

Dalším mínusem, který ovšem neovlivnil mé hlasování, bylo to že jsi to nezveřejnil v Dílně, kde by se ti dostala úplná kritika, kterou jsi "schytal" až tady. A vyjádřilo by se u tvé dovednosti více lidí a mohlo to dopadnout líp a nemusel jsi vyslovit respektive napsat onu osudnou větu.

Ona doměnka se vzala z této věty :"každý den při úpravě zahrady, je-li to tak často nutné (což většinou skutečně je)" Každý den je každý den a nutné je prostě nutné. To mě vede k tomu, že zahradník musí u své zahrádky sedět minimálně každý den, alespoň hodinu, jinak mu zahrada jde do háje. Kdyby jsi to jak, jsem již psal výše dal do MS, určitě by tě napadlo, že si to někdo vyloží jako já a ten někdo bych byl JÁ...

Snížení se k nehorázným prázdným kecům? Na co narážíš? Hledání problému? Od toho všeho jsou kritiky, kritika musí být postavena na základní myšlence, kritik musí hledat problémy o tomhle to celé je. A ty problémy tam jsou, ať si to přiznáš nebo ne, prostě tam jsou... Což je pro mě další důvod, proč nepoužít tuto dovednost, jsou tam problémy a nejasnosti, které mi autor nebyl schopen vysvětlit. A klidně si breč...

Na závěr ti odpovím o stylu psaní provokujícím k hádce.
Nemusíš držet hubu, ale schazovat své dílo tou "osudnou" větou je blbost, za normálnícvh okolností bych hodnotil 1-2*, ale takto když si o to hodnocení sám říkáš, nevidím důvod proč ti nedat to co chceš... Jen tak mimochodem, ze žádné z tvých odpovědí jsem nevyčet co si o mě myslíš? O to kritice ano s troškou fantazie, ale ty tu kritiku pouze odsuzuješ, ty celou svoji obhajobu zakládáš na tom, že já mám blbou kritiku, a pak kdo z nás dvou má vykonstruované argumenty...

A na úplný záěr použiju větu, člověka, kterého znáš ze všech nejlíp...
Proboha přečteš si někdy po sobě to, co píšeš?!
Patrně nedokážeš zapojit fantazii a zamyslet se nad tím...


 Uživatel úrovně 3

Týdenní dovolená bez přistupu na internet je naprosto geniální věc, ovšem doznal jsem, že má jeden fatální nedostatek - jednou musí skončit.

Milý Maveve,
nemůžu říct, že jsem nečekal nějakou tobě odpovídající reakci, ale to, čím jsi se prezentoval ve tvých posledních příspěvcích do této diskuse, mě utvrdilo v mých názorech týkajících se tvé osoby.
Naprosto nechápu, kde se v tobě vzala ona domněnka, že starání se o zahradu zabere zahradníkovi veškerý volný čas (na které ostatně stojí celá tvá kritika). To, že je u ověřování napsáno, že kontrola probíhá každý den, neznamená, že tam postava musí kisnout dnem i nocí.
- v tomto případě jsem mohl uvést nějakou minimální dobu každodenního udržování již 'hotové' zahrady, ovšem nenapadlo mě, že si to někdo vyloží jako ty, a na základě toho pak bude argumentovat, že je to pro dobrodruha nepoužitelné.
Co se týká tvých přiDĚLAných narážek týkajících se popisu u úspěchu či neúspěchu, opravdu jsem nečekal, že se snížíš až k takovým nehorázným prázdným kecům. V podstatě jsi začal hledat nějaké nové problémy, které bys mi mohl vytknout, tam, kde vůbec nejsou - nevím mám-li se smát nebo brečet.

Na závěr bych ti rád něco napsal o stylu psaní provokujícím k hádce.
Vše začalo Alcatorovou jednou hvězdičkou, za kterou jsem se na něj naštval, protože necítím, že takové hodnocení si můj příspěvek zaslouží. Napsal jsem mu tedy onu 'osudovou' větu, kvůli které si teď vyměňujeme poněkud ostré názory.
Musím přiznat, byla to asi chyba, ale způsob, jakým jsi využil situace a fláknul mi nulu, abys ukázal, že je tady lepší držet hubu, mě vyprovokoval k tomu napsat ti, co si o tobě a tvé kritice myslím. A když se k tomu přidají ještě tvé vykonstruované argumenty, nevidím důvod jednat s tebou jinak, než jednám nyní.
Tvůj Ivrin.


PardGalen:
Jsem ti velmi vděčný za to, že ses mě u mého příspěvku zastal, ale s tou charismou nemůžu souhlasit. Eventuelní dovednost 'aranžmá zahrady' by přece nezáležela na kouzlu osobnosti a vystupování postavy, ale na její inteligenci, kreativitě a uměleckém cítění. Charisma by tady podle mě měla smysl jen tehdy, přel-li by se zahradník o kvalitu svého díla s nějakým kritikem :-)
Samozřejmě, pokud mi objasníš nějaké pro mě nové a netušené možnosti charismy, které by se u aranžéra zahrady mohly uplatnit, rád změním názor.