Muži v bílých pláštích
Autor: | Master_of_Drakes |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 22 |
Po polorozbořené ulici sebevědomým krokem kráčel vysoký, statný muž. Jeho nachový plášť prozrazoval diplomatickou hodnost, ale jeho pohyby svědčily spíše o tréninku poněkud praktičtějším pro každodenní válečnou praxi. Podvědomě se neustále rozhlížel kolem sebe, překážky neobcházel, ale ladně přeskakoval nedbaje svého dlouhého pláště, aniž by se na ně podíval. Tak došel až před poslední zachovalou restauraci v celém hlavním městě. Zkušeným okem prohlédl lokál, kývnul na vrchního, který se s ním zjevně znal a prošel místností na druhý konec, kde prošel dveřmi vedoucími do nejdůležitější místnosti celého podniku. Vyhledat jeho člověka mu netrvalo dlouho. Největšího experta v oboru našel při práci. Došel k jeho vždy čistému stolu a pozdravil nejužívanějším souslovím posledních dní. „Válka skončila.“ Muž v bílém plášti ani nezvedl oči.
Na pomalu rozebírané barikády se snášela tma. Noc zakryla okolní spoušť. Čtvrt roku prudkých pouličních bojů rozprostřených do různých částí města vykonaly své. Desítky mrtvých, mnoho rozbořených domů, přeživší obyvatelé snažící se odstraňovat sutiny domů a pohřbívat své mrtvé blízké.
Sídelním městem státu se prohnala občanská válka. Zastánci starých pořádků rady starších se s lidmi preferujícími osvíceného diktátora vraždili ve dne v noci. Z počátku jasná zápletka se začínala postupem času čím dál tím více zamotávat a válka skončila jedním z nejčastějších způsobů: totálním vyčerpáním a znechucením bojujících stran.
„Válka skončila,“ řekl znova muž v nachovém plášti.
„Opakuješ se,“ kuchař ani nezvedl oči od práce, „slyšel jsem už poprvé, a kromě toho to samozřejmě vím. Člověk si všimne, když mu chodí děkovat hosté slušně oblečeni, s plným počtem končetin a bez krvavých podlitin všude na těle.“
„Začíná nová doba.“ Další naučené heslo.
„Ano, chápu. Nová doba, která si žádá nové lidi, pružné, mladé, dynamické a rychle dosazované kamsi výš. Zatím jsem neměl dost času prozkoumat jestli jsi nově hladce oholen, ale vidím, že i ty jsi pobíjenou zbroj vyměnil za něco lepšího…“
Muž v nachovém plášti cítil, že je zaháněn na tenký led. Člověk před ním neměl od jisté doby rád cokoli co souviselo s jakoukoli vládou. Rozhodl se raději přímo jednat.
„Měl bych pro tebe práci.“
„Ale kdež! Nepovídej! Tak kterýpak pohlavár si usmyslil, že by rád nějakou tu specialitku? Nebo že by byl nedostatek dobrých kuchařů, protože byli všichni nasazeni na barikády díky nějakému vyššímu zájmu? Víš co, zanech mě tu raději mé práci a neruš, protože jestli teď říznu špatně, tak budu muset jednomu hostovi platit funus. Tohle zviřátko je totiž dost nasáklé různými nepříjemnými jedy.“
„Tak škoda, no…“
„A o co by šlo?“ přece jen to nedalo kuchaři.
„Ale blbost,“ naoko lhostejně novopečený diplomat, „bude mírová konference, takže bankety, přípitky, lehké svačinky…“
Kuchař odložil nůž a poprvé se podíval na návštěvníka kuchyně.
„Kolik budu mít k ruce lidí, kolik materiálu, kolik zásob, jak dlouho to bude trvat a jaký je předepsaný úbor?“
Muž v nachovém plášti se dal do upřímného smíchu.
Kuchař se jmenoval občanským jménem Martin Krupička, ale jen nejbližší známí ho tak směli oslovovat. Potrpěl si na oslovení „mistře“ od svých žáků a očekával, že nejinak ho budou oslovovat i jeho zákazníci. Po obědě u něj to skutečně většina z nich udělala bez jakéhokoli sebezapírání. Martin Krupička byl opravdu nejlepší kuchař ve městě.
Dělal rád veškerou kuchařskou práci, ale nejradši byl, pokud se mohl producírovat jako hlava legie kuchtíků připravujících nějaký banket nebo raut. Miloval, když mohl stát u dveří do kuchyně, úklonami zdravit hosty, cepovat svůj personál, radit se s urozenými dámami, které v životě nedržely vařečku v ruce o tajích kulinářského umění. Zkrátka, být alespoň částečně pánem situace a nálady společnosti. Zřejmě to byl důvod, proč nakonec přijal nabídku onoho diplomata.
Válka pro Martina Krupičku znamenala osobní tragédii. Těsně před ní se totiž stal šéfkuchařem Radní jídelny Rady starších. Tato funkce však vzala za své již po prvních bojích, a když byla asi po čtrnácti dnech války obnovena, byl na Krupičkovo místo dosazen jednou z mnoha druhých stran někdo jiný. Krupička zahořkl a po nějakou dobu nevylézal ze své kuchyně.
O druhém důvodu, proč nemá rád vládu a hnusí se mu politické dění Krupička téměř nikdy nemluvil, asi proto, že tento důvod byl hlubší. Válka mu zničila rodinu. Krupička měl syna, který se někdy po prvním měsíci bojů ztratil. Nebylo jasné jestli padl, utekl, nebo se jen pohřešuje, Martin Krupička neřekl nikdy nic. Pouze z jeho narážek někteří jeho přátelé vyrozuměli, že život jeho syna má zřejmě na svědomí Sekta bílých plášťů.
Tato organizace měla sice své vznešenější a delší jméno, ale lid si uvykl jí takto nazývat podle dlouhých bílých říz, které nosili její příslušníci. Ačkoli se mohlo zdát, že jde jen o náboženský celek, realita byla úplně někde jinde. Zhruba od poloviny války se veškeré politické dění točilo kolem těchto nenápadných patronů v bílém. Nevládli zjevně, pouze tahali za nitky. Upláceli hodnostáře, štvali proti sobě davy lidí, fanatizovali prosté obyvatelstvo.
Martin Krupička s lítostí opustil svůj stůl v kuchyni, kde pracoval celou válku a odebral se organizovat přípravy diplomatických banketů. V budově radnice, kde se měla konference po tři dny konat panoval značný zmatek. Krupičkovi trvalo dobrou půlhodinku, než se protlačil skrz davy ochranek, čističů, aranžérů, hekticky pobíhajících diplomatů a našel hlouček asi osmi výrostků, kteří mu měli dělat kuchtíky. První pohled na ně, ho uvrhl do deprese. Vlasy nemyté, špína za nehty, obhroublý zjev. Umínil si, že prvním bodem jeho příprav musí být zvýšení disciplíny mužstva, jak s oblibou nazýval své pomocníky.
„Nazdar hoši!“ tyhle pitomé fráze sice neměl moc v lásce, ale muselo to být.
„Brý den…“ ozvalo se asi z poloviny přítomných hrdel.
„Dobrý den, mistře.“ Poopravil Krupička s důrazem na slovo „mistře“.
„No jó, tak teda: Brý den, pane majstr.“
Krupička obrátil oči v sloup.
Uplynulo několik dní. Martin Krupička vyhnal „své mužstvo“ do necek s vodou, donutil je umýt se a obléci se do předpisové bílé. Společně zvelebili poněkud zchátralou kuchyni a Martin musel přiznat, že ačkoli ti hoši vypadali zpočátku strašně, umění vařit ovládají vcelku slušně.
Konference už začala. První dny probíhaly velice slušně, tedy lépe řečeno, velmi slušně pro Martina Krupičku, který se nezajímal o dění na konferenci, ale pouze o kuchyň. Mohlo ho těšit, že dorazily nové zásoby skutečně kvalitního masa, vína, že se znovu objevily některé polozapomenuté produkty matičky země, jako třeba pravý olivový olej a tropické ovoce. Bavilo ho učit své hochy gurmánským názvům jídel, tříbit jejich techniku, estetický vkus a vůbec znalosti.
Tak to vypadalo i čtvrtý den konference. Sluníčko svítilo do už teplého jarního jitra, Krupička povolil otevřít okna, takže v kuchyni nebylo obvyklé parno a dusno. Hlavní díl ranní práce měl již Krupička hotov, a tak se rozhodl podívat se jednou taky trochu ven z kuchyně. Upravil si bílou čepici a vzal si do ruky obrovskou vařečku, kterou stejně nepoužíval, ale byla symbolem jeho moci.
Před kuchyní vládl poněkud chaos, protože všichni vyjednávající spěchali nahoru do vyjednávacích sálů. Krupičku směr jejich pochodu vůbec nezajímal. Hrál usměvavého kuchaře, úklonou zdravil procházející a mile se šklebil na svět okolo. Idyla trvala však jen krátce. V davu se začínala tvořit ulička, kterou pomalu, mnohem důstojněji, než zbytek lidí procházela pětice mužů. Jeden šel vpředu jako hlava skupiny, ostatní seřazení ve čtverci za ním. Všichni měli oblečeny bílé řízy s kapucemi, které jim zakrývaly obličej. Jen jejich vůdce měl kapuci staženou.
Krupička zbledl a zapadl do kuchyně.
Mladý Krupičkův učeň, který se specializoval na cukrářství dal další plech do pece, když zpozoroval, že se k němu blíží jeho mistr.
„Poslechni,“ oslovil ho, „zbyla ti tam ještě trocha té silné ovocné pálenky co jsem ti ráno přidělil na to Rozinkové překvapení?“
„Ano, mistře, ještě je jí tam dost. Co s ní uděláme?“ učeň byl zjevně dychtiv zvědět nějaký další nový recept.
„Vyrob mi z ní velkýho panáka…“
Muž v nachovém plášti vešel do kuchyně. Bylo mu zle. Ne od žaludku nebo z kocoviny. Bylo mu lidsky zle z celé téhle konference a věděl, že na takové stavy bývá Krupičkova kuchyň zařízená. Ke svému překvapení našel vždy usměvavého Krupičku sedět u vyhaslé plotny. Před sebou měl nedopitou skleničku.
Muž s nachovým pláštěm se posadil nedaleko Krupičky a rukou udělal nesmrtelné hospodské gesto naznačující „ještě jednou to samý sem“. Krupička by normálně za takovéhle urážlivé jednání div nevraždil, ale jednak nebyl v rozpoložení kdy by jeho chování udávala všudypřítomná stavovská čest, a kromě toho muž v nachovém plášti byl jeho přítel.
Naučeným gestem sáhl pro skleničku a oběma nalil.
Muž v nachovém plášti čekal, jestli něco neřekne, a když Martin Krupička nezačal, sám se ujal slova.
„Je to moc špatný. Já vím, že tebe politika nezajímá, ale tohle by mělo. Celá tahle konference se ubírá kamsi… Dorazili Bílé pláště a všechno je jinak. Naštěstí se tu sešlo dost lidí s mozkem ještě nevymytým, ale tihle lidi mají zvláštní dar. Když mluví, i kdyby předčítali tvůj rozsudek smrti, ty je nezastavíš. Neodkážeš je do patřičných mezí, a tak to dělají oni s námi. Nefanatizují, ale jen otupují. Z konference jsou trosky.“
Martin stále nepřítomně civěl kamsi do neznáma. Muž v nachovém plášti se už chystal pokračovat, když najednou Krupička sám promluvil.
„Je tu.“
Řekl a zhroutil se na zem, poprvé v životě opilý do němoty.
Další den na konferenci probíhal v uvozovkách normálně, ale ve všech byla evidentně stísněná nálada. Demagogie bílých plášťů pracovala. Martin Krupička taky vypadal stísněně, ale poněkud jinak. Byl nepozorný, štěkal na své hochy a v očích mu divně jiskřilo. Večer když chlapci odešli vzal z kuchyně ostře nabroušený sekáček na maso.
Muže v nachovém plášti probudila uprostřed noci městská hlídka. Prý se v budově radnice, kde se jednalo i spalo stala vražda. Muž protentokrát zapomněl na nachový plášť, oděl se jen v kůži a vytáhl meč. Zkusmo s ním několikrát mávnul a náhle mu došlo, co mu po dobu konference, tak chybělo.
Vyběhl za stráží na chodbu. Proběhli několik pater a muž si s hrůzou všiml, že běží k ubikacím Bílých plášťů. Vběhli do jednoho z pokojů.
Na zemi ležel člověk v bílé zakrvavené říze. Muž ho otočil na záda a podíval se mu do obličeje. Člověk měl v obličeji strašlivou ránu. Od kořene nosu až po dolní čelist. Pravděpodobně sečnou zbraní, asi sekyrou. Byl to vůdce Bílých plášťů.
Dalšího dne byl Krupička v kuchyni jako vždy první. Tvářil se opět jako usměvavý pán jídelního stolu, učil své hochy a s nelíčeným zájmem pozoroval mumraj kolem. Kolem poledního přišel do kuchyně muž tentokrát už opět v nachovém plášti. Vypověděl Krupičkovi příhody minulé noci. Poslouchal s údivem.
„Bílé pláště jsou od té doby jako opaření. Mluví nesouvisle a na konferenci se to konečně začíná ubírat k nějakému lidskému řešení. Několik Bílých plášťů bylo dokonce vypovězeno ze zasedání.“
Počínaje touto větou, Martin Krupička dál neposlouchal. Vzpomínal na události minulé noci.
Vzal sekáček a odešel z kuchyně. Procházel radnicí směrem k ubikacím Bílých plášťů. Nikdo ho nezastavil, což bylo podivné. Došel až k pokoji jejich vůdce, skryl za zády sekáček a bez zaklepání vešel.
Vůdce seděl za stolem, svíčka na něm bylo jediné světlo ozařující místnost.
„Vítej synu,“ zadeklamoval, „věděl jsem, že přijdeš.“
„Dobře víš, že si nepotrpím na ta vaše klášterní oslovení,“ odvětil Krupička a zhnuseně dodal, „Synu.“
„Tak tedy dobrá otče. Proč jsi tady? Chceš se usmířit?“
„Jsem tu proto abych vyřešil svůj rodinný problém, synku. Nemám se s kým usmiřovat, protože ty už jsi pro mě mrtev. Chci jen očistit povrch světa od takového zvířete jako jsi ty.“
Krupička mladší vstal a popošel směrem k otci.
„Jak to uděláš? Zabiješ mě teď, tady? Jak myslíš, že jsi se sem dostal? Jedině kvůli tomu, že jsem řekl strážím, aby tě neobtěžovaly. Ty jsi totiž slaboch, jakýsi kuchtík. Na nic se nezmůžeš. Dej mi ten sekáček co máš za zády.“
„Nedám.“
„Ale dáš. Copak s tebou musím mluvit jako s děckem? Stejně mě nemáš šanci zabít. Jsem silnější, než si myslíš.“
„Přesto máš své slabiny, nikdo nemůže být tak silný bez slabin, Martine mladší.“
„Ale můž… Jak jsi mi to řekl?“
„Tvým jménem.“
„To už není moje jméno,“ řekl Bílý plášť, ale šeptal přitom a byl nesvůj.
„Je to jednou tvý méno, protože jsem ti ho sakra dal! Jsi můj syn, ale právě jím přestáváš být.“
Bílý plášť si ještě jako v transu přeříkával svoje pravé jméno. Jeho pouto k pravé rodině. Už léta ho nepoužil… Jeho jméno…
Martin Krupička ťal.
Diskuze
Tak se do toho pustím…. Něco bylo již řečeno a něco určitě bude řečeno do té doby, než napíšu tuhle „kritiku“ (což mě štve, protože to pak bude vypadat jako bych to opsal :-)), ale aspon něco napíšu…
Podvědomě se neustále rozhlížel kolem sebe, překážky neobcházel, ale ladně přeskakoval nedbaje svého dlouhého pláště, aniž by se na ně podíval.
Nelíbí se mi tam to přeskakování překážek. Pochybuji, že na cestě do restaurace se nachází nějaká překážky (povalené sudy, židle, klády atd.) které by bylo nutno přeskakovat. A i kdyby, nemyslíš, že by bylo pod jeho důstojnost skákat takhle po ulici??
Ted jsem se dočetl něco o nějakých barikádách…. Předpokládám, že to byli ty zminované překážky. Tím pádem se mi to nelíbí :-)) Pochybuji, že by ty barikády byli tak malé, že by se daly prostě přeskočit, jaky by měly potom význam? (jestli jsi překážkami nemyslel barikády, tak se omlouvám)
….prošel místností na druhý konec, kde prošel dveřmi….
Není to jediný případ kde máš dvě stejná slova blízko u sebe. Pozor na to, působí to dost rušivě.
Celého podniku; celého města atd.
Neví, osobně se mi tam to „celé“ nehodí. Co takhle ho úplně vynechat? Podle mě by to bylo lepší.
V druhém odstavci píšeš o desítkách mrtvých…. Myslíš si, že jich bylo tak málo? Spíš bych to počítal ve stovkách…. Nebo až v tisících….
….politické dění Krupička téměř nikdy nemluvil, asi proto, že tento důvod byl hlubší. Válka mu zničila rodinu. Krupička měl syna, který se někdy po prvním měsíci bojů ztratil. Nebylo jasné jestli padl, utekl, nebo se jen pohřešuje, Martin Krupička neřekl nikdy nic.
Často tam opakuješ to jméno. Bylo by dobré, kdybys ho sem tam vyměnil za nějaké jiné oslovení….. třeba „Kuchař“ atd. Je to sice jen malinká chybička, ale to opakování stejných slov mě při čtení přeci jen někdy zatahá za uši :-)) A v této povídce je docela časté…
….donutil je umýt se a obléci se do předpisové bílé
Trochu mi tam vadí ty dvě „se“. Všiml jsem si toho na vícero místech, nešlo by to nějak obejít?
Velice časté opakování spojení „muž v nachovém plášti“….
To je jen pár drobných výtek ke stavbám vět. Jinak se mi dílko velmi líbí. Některé věty mě opravdu dostávali a považuji je za vysoce kvalitní. I když se tomu divím, neočekával jsem, že to takhle dopadne. Tedy tušil jsem, že Krupička toho vůdce zabil, ale neočekával jsem, že to bude jeho syn.
A to se mi právě taky nezdá, pochybuji, že by Krupičkův syn dovolil někomu aby se k němu přiblížil se sekáčkem v ruce, zvláště když si byl jistý, že ho ten dotyčný nenávidí… Prostě mi to tam tak trochu nesedí, ale není to určitě nijak závažná chybka.
Bezesporu je tato povídka velmi kvalitní a i když není tak dobrá jako nějaké jiné 5* skvosty tak si toto vysoké hodnocení zaslouží….
Muži v bílých pláštích jsou skutečně příjemnou, místy zábavnou, povídkou. A právě autorův humor je dle mého názoru tím, co Bílé pláště táhne do serverového nadprůměru. Bez něj by se jednalo o technicky celkem dobře dobře zvládnutou povídku, leč bez výraznějšího nápadu, nebo jiného prvku, kterým by vynikala (napětí, kupříkaldu).
Na stylistice s stavbě vět je patrná jistá zkušenost s psaním, přesto se zde Master dopouští několika téměř školaćkých chyb, kterých je při jeho zručnosti docela škoda.
V následujícím výčtu se zmíním o věcech, které mi ne-tak-zacela v povídce sedly. Někdy se jednalo o subjektivní dojem, jindy vyloženě o chybu.
1. Po polorozbořené...
Zkus si to přečíst nahlas. Je to stejné, jako bys měl kupříkladu: "Nad nadnarodním koncernem..." Krom toho, že se to špatně vyslovuje, tak to i nehezky zní. Mnohem lépe by jsis vedl s "Polorozbořenou..."
2. Jeho nachový plášť prozrazoval diplomatickou hodnost, ale jeho...
Opakování slov a zejména zájmen je velice oblíbená stylistická chyba. Vyvaruj se toho. Čtenáře to vždy uhodí do oči.
3. Ale ladně -čárka- přeskakoval...
Čárky jsou potvůrky...
4. Podvědomě se neustále rozhlížel kolem sebe, překážky neobcházel, ale ladně přeskakoval nedbaje...
Větnou stavbou - nevím proč - ve mě vytváříš dojem, jako by muž "hopsal" celou cestu...
5. ...prošel místností na druhý konec, kde prošel dveřmi...
Dávej si na ně pozor...
6. Pomalu rozebírané barikády... zní to jako by byly rozebírány TEĎ právě.
7. Zpočátku - příslovce, píšeme to dohromady.
8. Přímá řeč, pokud na ní navazuje takové to "řekl" "pravil" má na konci čárku a začínáš malý, písmenem.
"Začíná nová doba,“ další naučená fráze.
9. Muž v nachovém - používej více označení pro jednu postavu. Toho člověka nazýváš "muž v nachovém plášti" celou dobu. Vymysli mu jiná označení. Třeba jméno.
10. Pokud máš dlouhý dialog, (nebo nedejbože i trialog) je vhodné pomocí "'řekl XY" občas dát najevo, která postava je která. Nemusíš to aplikovat každý řádek, ale jednou za čas určitě.
11. Totéž co o muži v nachovém platí o Martinovi.
12. Při prvním setkání se čtenářem má Martin BILÝ plášť. (ačkoli NENÍ členem kliky Bílých plášťů) Později čtenáři dojde, že se jedná o kuchtíka, ale zbytečně jej mateš.
13. ...strašně, umění vařit ovládají vcelku slušně....
Ačkoliv jsou "strašně" a "slušně" jiná slova, stejná koncovka je dost zpodobňuje. Čemuž se chceś také vyhnout.
14. ...probíhal v uvozovkách normálně... já bych tenhle obrat nepoužil. Ale jak by řekl Holger: Proti gustu žádný dišputát.
15. ...stísněná nálada. Demagogie bílých plášťů pracovala. Martin Krupička taky vypadal stísněně... - ačkoli se i zde vyskytuje zdvojené slovo, tím "taky" dáš čtenáři najevo, že o něm víš a převedeš to v žert. To je dobrý postup.
16. i spalo - čárka - stala vražda
17. Vyběhl za stráží na chodbu. Proběhli několik pater a muž si s hrůzou všiml, že běží k ubikacím Bílých plášťů. Vběhli ...
Slovo běh se nám tu vskutku nějak přemnožilo...
18... Počínaje touto větou, Martin Krupička dál neposlouchal.
Mňo... kdybys na konci neměl pointu s otcem, doporućil bych ti to uzavřít tady. Každému ja jasné, co asi Martin udělal. Nicméně ten otec se zdá býti podstatný...
Závěrem:
Co říci? Místy jsi mě pobavil (v tom dobrém slova smyslu), místy však povídka svůj spád a humor ztrácela.
Celkově je to však nepochybně dílo nadprůměrné a dostává ode mě zaslouženou 4*.
Hezký den.
Lischai
Maris - třeba to věděl - dává to tak základ mnou naznačené intrice (nastrčil Krupičku, aby se ho zbavil, a pak mlžil vyšetřování...).
Syrus - ano, nachový plášť jako označení hodnosti (asi nebude zrovna levný) diplomata. Také mi to přijde smysluplné.
Celkově pěkný a milý příběh.
Nahový plášť považuji za normální, pokud vychází z reálií daného světa. Stejně tak nechápu, proč by se kuchařův syn nemohl stát šéfem bílých plášťů.
Nicméně celkově mi to nepřipadá jako takový "trhák", abych tomu dal 5* Takže jenom 4
Najväčšia výhrada - žáner mimo fantasy.
Mimochodom, ak boli biele plášte tak silná klika, určite sa vedelo, že ich šéf je kuchárovým synom... také veci sa vždy zisťujú. Musel by to vedieť i "nachový plášť", keď si vyberal práve tohoto kuchára...
hodne chyb (ty dela kazdy), ale jinac nic , jedine co bych vytkl , tak je ten nachovy plast...
Melegant: Ta nachová je pouze odkaz na tamnější zvyky. Dál to neřeš.
Ad přeskakování překážek a vyjadřování: Je naznačeno, že tnto diplomat byl do své funkce jmenován až po válce. Odtud jeho nezvyklé zvyklosti.
Děkuji magistru Holgerovi za kritiku.
Pár dotazů:
Jak může nachový plášť prozrazovat diplomatickou hodnost? Pláště vyslanců a poslů bývají zdobeny nějakými emblémy (nebo jak se to píše), pouhá barva pláště nerozhodne, jestli to je nebo není diplomat.
Přeskakoval překážky?
"Ale blbost.." toto není vyjadřování hodné diplomata a ani mladého šlechtice.
Tyto drobné rýpavé chybičky jsou jediné, které jsem v příspěvku objevil, jsem rád, že to není povídka plná masakrů, je inteligentně spracovaná a velmi mi připoměla Francouskou revoluci (:-)).
s úctou
Mel
Máme tu dílko, které potvrzuje vypsaný styl autora. Dílko je umně pointováno s gradací do samého konce (který je sic předvídatelný, ale jak dále uvedu, není to na škodu). Proto autor použil odbočky od chronologického snímání příběhu a vysvětlující pasáž vložil na konec coby vzpomínku na události minulého večera očima hlavního hrdiny.
Hlavní hrdina je zároveň hlavním kladem celého dílka. Autorovi se podařilo vytvořit postavu nebývale živou, což možná umocňuje i autorova orientace v prostředí, ve kterém je kuchař jako doma. S postavou kuchaře Krupičky se lze prakticky bez větších okolků sžít, a tak ani nevadí předvídatelnost závěru – čtenář si může natolik osvojit Krupičkovu identitu, že s takovým závěrem prostě počítá (možná ho i plánuje).
Z hlediska příběhu je zvláštní, že Krupička nebyl následně odhalen, protože Bílé pláště nejspíš věděly, kdo v noci jejich vůdce navštívil. Nicméně lze počítat i s variantou, že vyšetřování, či případné dopadení vraha bylo úspěšně bojkotováno mocenskou klikou, které byly Bílé pláště trnem v oku.
Autorovi nicméně musím vytknout gramatické chyby (chybu ve shodě podmětu s přísudkem „Dorazili Bílé pláště“ jsem také zpočátku jako chybu nevnímal, nicméně se obávám, že chybou bude) – zejména pak absenci čárek, případně jejich nadbytek. (První pohled na ně, ho uvrhl do deprese.)
Celkově jde o nadprůměrné dílko, které si jistě zaslouží hodnocení 4 – 5*. Osobně se přikloním ke 4*, abych autora donutil na těch čárkách zapracovat.
Zdrví
H.