Týden se serverem VI
Autor: | Klub Vlasá?? |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 11 |
Týden se Serverem VI
Klub Vlasáčů
sestavil: Lord Alfik
sepsáno: 14. 2. 2005
vyšlo jako: 5. publikace Klubu Vlasáčů
Speciál čísla: O Hlavu Zlatého Draka
Průlet Zlatého Draka
Jako každého půl roku, i na konci prosince 2004 byl vyhlášeno další "kolo" soutěže O Hlavu Zlatého Draka. Nejprestižnější soutěž na našem serveru, v níž se spolu utkávají ti nejlepší z každé rubriky o trofej absolutního vítěze - O Hlavu Zlatého Draka.
Úplně poprvé se soutěž konala za období červen 2001 až listopad 2001, kdy bylo v pěti kategoriích celkem 25 nominovaných.
Hned v dalším kole (prosinec 2001 až květen 2002) počet uchazečů vzrostl na více než trojnásobek (v devíti kategoriích 86 nominovaných).
I další kolo (VI/2002 - XI/2002) znamenalo další vydatný nárůst - na 180 zájemců, přitom počet kategorií vzrostl "jen" na 15. Za zmínku zde stojí 26 nominovaných nestvůr v Bestiáři, 43 předmětů a 48 uchazečů v rubrice Články a Eseje.
Poté přišlo doposud rekordní 1. pololetí roku 2003 a s ním 198 nominovaných. Polovinu z toho (90) tvořily Články a Eseje, Bestiář byl zastoupen 31 zplozenci temnot, čemuž odpovídalo i 11 nových hrobů na Hřbitově a 22 poztrácených Předmětů... Naopak na ústupu se zdají Kouzla (hraničářská i kouzelnická; 3, resp. 4 nominovaní) a vůbec vše, související s konkrétními povoláními (Alchymistické schopnosti, Válečník, Hraničářské schopnosti - po 2 nominovaných...)
Druhé pololetí roku 2003 znamenalo studenou sprchu, což ve vší skromnosti kladu za vinu sobě, protože se zde objevil můj úžasný a dokonalý a zcela bezchybný editor DuTool... Jedině tím, že pro samé kreslení map neměl nikdo čas na tvorbu, si lze vysvětlit, že počet nominovaných klesl pod polovinu předchozího počtu - na 96. Zatímco Články a Eseje se svými 69 nominovanými stále nabízejí značnou konkurenci, ostatní rubriky se zmítají kolem průměrných 3 účastníků. Udivující jsou Předměty s jediným uchazečem, nepotěší ani totální absence Dobrodružství, Válečníka, Hraničáře, Alchymisty, Kouzelníka a Zloděje.
První pololetí roku 2004 vypadá jako blýskání na časy - počet
soutěžících vzrostl na 103 (ČaE 76). Na bojišti zůstal jeden přeživší
Válečník, který své padlé kamarády barbarsky obral o sedm cenných
předmětů. Ostatní povolání padla za obě» šesti příšerám, uniknuvším ze
sklepení Krollí univerzity...
Zimnice Zlatého Draka
Tím jsme se dostali až k současnosti - k nemastnému neslanému druhému pololetí roku 2004 a jeho 38 uchazečům o vysněnou trofej.
Ačkoliv došlo k výraznému zpřísnění hodnocení ze strany redaktorů a ačkoliv některé rubriky trpěly zaneprázdněností redaktorů, přesto je takový výsledek na pováženou. V pěti z jedenácti rubrik byl jen jediný kandidát, v dalších pěti byli pouze dva, takže pouze Články a Eseje nabízely uchazečům tolik potřebnou konkurenci. Jak se zdá, Zlatý Drak prodělal na podzim těžkou zimnici a někdo by mu měl urychleně nalít do krku dětský sirup proti kašli...
To ale není jediný problém posledního (před týdnem skončeného) kola... Zarážející je též poměrně slabá účast na hlasování: Ačkoliv bylo hlasování opakovaně připomínáno, ze 117 "barevných", kteří za dobu od vyhlášení soutěže byli přihlášeni, jich pouze 50 odevzdalo alespoň nějaký hlas, takže "volební účast" byla pouze 42,7%.
Tito hlasující uživatelé udělili celkem:
- 174krát 1. místo (tzn. v průměru 3.5 rubriky na uživatele)
- 82krát 2. místo (tzn. v průměru 1.6 rubriky na uživatele)
- 32krát 3. místo (0.6 rubriky na uživatele - nutno podotknout, že z logiky věci by se 3. místo mělo objevovat pouze v ČaE, jinde "nemá příliš smysl")
- 32krát Černého Draka
S hlasováním je spojena ještě jedna podivnost, a to obtížně pochopitelné hlasování některých uživatelů. Bohužel se mezi námi našli uživatelé, kteří ochotně investovali svůj čas do rozdávání Černých Draků, ale už jim bylo líto udělit by» i jen jedinému příspěvku 1. místo... Rekordem je udělení šesti černých draků, 0 prvních míst, 0 druhých míst a 1 třetího místa jedním uživatelem...
Na (z mého pohledu) nezodpovědné používání Černých Draků (a zřejmě i
nízkou účast) ostatně doplatil i jediný nominovaný v rubrice Downloady
- jeden černý drak přišel od uživatele, který dané dílo ani nehodnotil,
ani nekomentoval, další od uživatele, který dal dílu 5*... Deset
nadšených uživatelů nedokázalo vzdorovat čtyřem Černým drakům.
Quo Vadis, Draco Auree?
Nepříliš zdařilé podzimní kolo OHZD přímo vybízí k úvahám.
- Proč při stále větším počtu uživatelů klesá tempo přibývání vysoce kvalitních příspěvků?
- Co to znamená, když je v nějaké rubrice jediný nominovaný?
- Mělo by se zabránit tomu, aby někdo, kdo dal v hlasování příspěvku 5*, mu následně dal Černého Draka?
- Jak narovnat nepoměr mezi obrovskou konkurencí v ČaE a malou nebo nulovou konkurencí ve všech ostatních rubrikách?
Bohužel nevidím žádné jednoduché řešení... Málo nominovaných by se dalo svést na redaktory jedině v případě, že by tomu tak bylo u jedné, dvou rubrik. Ale pokud v deseti rubrikách není konkurence, pokud šest rubrik nenabídne ani jediného kandidáta, není to pro 6000 uživatelů příliš hezká vizitka.
Připomínám, že pro diskusi nad těmito otázkami je nejvhodnější stůl DraciDoupe.cz - příspěvky a uživatele v Putyce
Vysledky klání O Hlavu Zlatého Draka
Bodové výsledky OHZD | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rubrika Alchymistické předměty (1 nominovaný): | |||||||
Žádní vítězové | |||||||
Rubrika Bestiář (2 nominovaní): | |||||||
Místo | Název (Autor): | 1. místo | 2. místo | 3. místo | Draco Niger | Celkem bodů: | |
1. | Planoucí Přízrak (Suk) |
14x | 4x | 0x | 0x | 78 | |
2. | Mernek Lesní (Tuax)) | 5x | 13x | 0x | 0x | 51 | |
Rubrika články a Eseje |
|||||||
Místo | Název (Autor): | 1. místo | 2. místo | 3. místo | Draco Niger | Celkem bodů: | |
1. | Andílek (Othelloo) | 3x | 1x | 0x | 0x | 17 | |
2. | Vlk vlku člověkem (Lischai) | 2x | 2x | 2x | 0x | 16 | |
3. | Moressmion (Moriquendil) | 2x | 2x | 1x | 0x | 15 | |
Rubrika Dovednosti (2 nominovaný): | |||||||
Místo | Název (Autor): | 1. místo | 2. místo | 3. místo | Draco Niger | Celkem bodů: | |
1. | Vyfukování kroužků (lord Odol) | 15x | 4x | 2x | 1x | 80 | |
Rubrika Downloady (1 nominovaný): | |||||||
Žádní vítězové | |||||||
Rubrika Hraničářská kouzla (1 nominovaný): | |||||||
Místo | Název (Autor): | 1. místo | 2. místo | 3. místo | Draco Niger | Celkem bodů: | |
1. | Nová kouzla (spiritusmortis) | 13x | 2x | 0x | 2x | 59 | |
Rubrika Hřbitov (2 nominovaní): | |||||||
Místo | Název (Autor): | 1. místo | 2. místo | 3. místo | Draco Niger | Celkem bodů: | |
1. | Poučení z Krizového vývoje (Mgr. Holger) | 11x | 2x | 0x | 1x | 54 | |
2. | Equinuus (irook) | 3x | 10x | 0x | 0x | 35 | |
Rubrika Kouzla (2 nominovaní): | |||||||
Místo | Název (Autor): | 1. místo | 2. místo | 3. místo | Draco Niger | Celkem bodů: | |
1. | Nestvůrost II (cech Noční klub ) | 9x | 6x | 3x | 1x | 55 | |
2.* | Kočka a myš (Korhul) | 8x | 5x | 1x | 2x | 41 | |
*) Zde připomínám, že podmínkou pro "diskvalifikaci" je, aby Černý Drak pocházel od více než 1/8 hlasujících..... | |||||||
Rubrika Nové rasy (2 nominovaní): | |||||||
Místo | Název (Autor): | 1. místo | 2. místo | 3. místo | Draco Niger | Celkem bodů: | |
1. | Skřetáci (Saladin) | 9x | 4x | 2x | 0x | 55 | |
2. | Eledhelové (obsidian) | 7x | 6x | 1x | 1x | 43 | |
Rubrika Předměty (1 nominovaný): | |||||||
Místo | Název (Autor): | 1. místo | 2. místo |
3. místo | Draco Niger | Celkem bodů: | |
1. | Mapa (Korhul) | 15x | 1x | 1x | 1x | 73 | |
Rubrika Zloděj (1 nominovaný): | |||||||
Místo | Název (Autor): | 1. místo | 2. místo | 3. místo | Draco Niger | Celkem bodů: | |
1. | Tiché botičky (Alcator) | 16x | 0x | 0x | 2x | 70 |
Co nám výsledky sdělují?
Především stojí za povšimnutí výsledky v ČaE - jediný další hlas by mohl kterýkoliv příspěvek na těchto místech katapultovat na první místo (nebo naopak mimo stupně vítězů - na čtvrtém místě je příspěvek s 12 body). To lze interpretovat vícero způsoby: Máme tolik špičkových autorů, že je obtížné mezi nimi vybrat toho nejlepšího? Nebo jsou ti nejlepší z nás jen "dobří" a chybí opravdu špičkoví autoři? Tedy: Přebývají nám špičkoví autoři, nebo nám chybí?
V téže rubrice je zajímavé (ačkoliv to nevidíte) i to, že Lischai se svými pěti nominacemi dokázal dvakrát zabodovat na prvních pěti místech.
Skutečnost, že v rubrikách, kde byli méně než 3 nominovaní, někdo přesto hlasoval pro třetí místo, naznačuje, že k soutěži není přistupováno s takovou vážností, jakou by si zasloužila.
S pomocí nahlížení do databáze
sestavil Alcator, HTML upravil Lord Alfik
Jak vidí výsledky OHZD Almad?
Almad: Jednak je slabý proto, že se stále ještě trošku zvětšovala přísnost příspěvků.
A za druhé, mám stále dojem, že poslední dobou se aktivita na serveru přesouvá do jiné části, než jsou příspěvky. Neříkám, že je to špatně, ale prostě to tak je.
Lord Alfik: A není to třeba tím že se oznámilo že by měla bejt nová verze, a někteří uživatelé začali "syslit" příspěvky?
Almad: Myslím si, že po historických zkušenostech, že nová verze "někdy bude" ani ne ;) Aspoň doufám.
Lord Alfik: Čím si tedy vysvětluješ, obrovské množství, nominací v ČaE?
Almad: Když někdo začne psát povídky, může pořád psát povídky. Najít inspiraci k povídce není tak těžké, jako vymyslet námět k předmětům a rozpracovat.
Respektive, dosáhnutí "řemeslné zručnosti" ve zpracování (nových) nápadů není u povídek tak těžké, neboť je zde do určité míry větší volnost. To ale neznamená, že povídky znevažuji.
Lord Alfik: No pro mě tedy daleko těžší :-)))
Almad: Další věc je, že ČaE mají podstatně širší záběr, než pravidlové rubriky. Což umožňuje dlouhodobější tvorbu.
Lord Alfik: Stejně mám pocit že součet všech ostatních nominací nedá to co je v nominacích do ČaE.
Almad: Jo, to je klidně možný.
Lord Alfik: Není to alespon mírně zarážející (i přes to co si psal níže)?
Almad: Je to logické. Příspěvkový záběr se do určité míry vyčerpává, spoustu lidí taky nebaví dále tvořit.
Ono jde i to, že na začátku sem většinou každej "nasype" všechno, co do té doby vytvořil papírově. Pak je toho logicky míň.
Lord Alfik: Jsou tu ale přece i noví uživatelé?
Almad: To jo. Jenže jednak jich je míň a druhak nejsou tak motivováni, vidí větší náročnost.
Lord Alfik: A jak se díváš na to že některé příspěvky at byli nominovány jediné nevyhráli?
Almad: Je to v pořádku. S tím to bylo zavedeno.
Lord Alfik: Co tím myslíš?
Almad: Že to je v pořádku, že nominace neznamená automatickou výhru.
Lord Alfik: Dobrá, zeptám se takto: někdo dával černého draka jen proto aby vyjádřil svoji nespokojenost s malým počtem nominací.
Almad: Černý drak je nespokojenost s nominací. Znamená to, že příspěvek je dobrý, ale ne _tak_ dobrý, aby dostal ohyzda.
Lord Alfik: Takže souhlasíš....
Almad: Souhlasím s čím? Ne s nominací _celkovou_, ale nominací konkrétního příspěvku.
Nedokážu posoudit, jak (z jakého důvodu - pozn. red.) lidi uděluji černého draka. Takhle je to ale myšleno.
Lord Alfik: Hlasoval jsi také?
Almad: Hlasoval.
Lord Alfik: bude podle tebe příští půlročník silnější nebo naopak ještě slabší?
Almad: Těžko říct, záleží na tom, jak to bude s rpgplanet (pravděpodobný název "verze 2" - pozn. red.).
Lord Alfik: řekněme že nová verze nebude hotová
Almad: Nejde o to, zda se dokončí nebo ne, ale co si lidé budou myslet. A pak samozřejmě taky záleží na tom, zda se nějak bude měnit atmosféra serveru, buď k otevřenosti, nebo k uzavřenosti. Teď to prostě nedokážu posoudit, ale doufám, že toho bude víc. Tenhle půlrok je snad extrém.
Lord Alfik: Takže kdyby byla verze 2 hotova tak by to podle tebe bylo zhruba stejné?
Almad: Pokud by se to lidi nedozvěděli, tak ano. Pokud dozvěděli, tak by imho upravili svoje chování.
Lord Alfik: Asi jsi mě nepochopil, kdyby byla již v provozu...
Almad: Když bude v provozu, tak je to totálně nepředvídatelné, protože se neodvažuju tipovat, jak to lidi přijmou. Ostatně viz. reakce na fóru (kde například sdělení, že verze 2 bude otevřená pro více systémů, vyvolalo rozporuplné reakce - pozn. red.).
Lord Alfik: Myslíš si, že to, že se objevila spousta nových "barevných", nějak výrazně ovlivnilo počet černých draků?
Almad: Je to možné.
Lord Alfik: Otázka na závěr: Vyhrála díla, pro která jsi hlasoval?
Almad: Asi tak ze třetiny. Z ostatnich některá nebyla na prvnim miste, některá nebyla nominována vubec. A ano, uděloval jsem i černé draky, neboť si myslím, že udržení úrovně je důležité.
Lord Alfik: Kolik si jich udělil?
Almad: Nepamatuju si přesně, ale zhruba dva, tři?
Lord Alfik: Děkuji za tvůj čas a za ochotu...
Almad: Pro mé návštěvníky vždycky ;)
Sekce: Články
Rozhovor s Nováčkem
Jsem z Ostravy a je mi 20 let.
Jak dlouho už jsi zde zaregistrovaný a kolik času jsi na serveru strávil?
Registraci jsem vyplnil před čtyřmi dny, včera mi přišlo oznámení o přijetí. Zatím jsem zde teprve 2 hodiny.
Jak se ti tu líbí?
Mno... Jako rozkoukaný tu ještě nejsem...
A jelikož lezu spíše na Andor.cz, tak tu asi tak často nekouknu..
Ale některé Diskuze (myšleny stoly v Putyce - pozn. red.), tam kam jsem jukal, mě oslovily....
Je jich tady hafo, to se mi líbí... Ale hodně lidiček prostě hrotí moc pravidla jsem si
všiml... To dost svazuje a mě osobně to odrazuje...
Ale je to server dracidoupe.cz, tak asi nemůžu čekat nic jiného. Takže to chápu.
I když tě pravidlovost (která podle tebe prostupuje serverem) odrazuje, myslíš, že sem budeš chodit často?
Nebráním se, ale nějak to k životu nepotřebuji... ale občas sem juknu a uvidím, co se řeší... Třeba mě něco osloví... A systém hodnocení... K tomu bych taky něco měl...
Hodnocením myslíš reputaci, nebo hvězdičky u příspěvků?
Reputaci. Asi je to kvůli správě serveru, co? Ikonky jen pro lepší, a tak... Ale dokáže to odradit, to jo...
Z toho soudím, že jsi četl FAQ, je to tak?
Ne, nečetl. Ale v Nastavení byly zmínky.
Pojďme k té reputaci - Jak se na ni díváš? Někteří lidé s ní nesouhlasí...
Věřím, že je to dynamičtější a některé to může motivovat... Ale některé nesoutěživé(což je můj případ), to odrazuje.. ;)
Máš představu, za co bys reputaci mohl získat?
No.. už jsem získal za příspěvky do stolů v putyce.
Takže o kladné reputaci víš, a co o záporné?
Asi za drzé kecy, za sprosté slova a za celkovou nesnášenlivost s těma, kteří mají takovou pravomoc?
Poslední jmenované by se dít nemělo, co víž o diskuzích?
Diskuze? Já jsem hleděl zatím jenom do Putiky a tady na Chat.... Diskuze se mi zdála, že tam je jen jedna, ne?
Ne, diskuze je u každého nového příspěvku. Z toho odvozuji, že asi zatím nevíš, jak diskutovat u nových příspěvků, aby ti nebyla stržena reputace?
Jo ták.... no... Nějak mi je to jedno.. Hihi.... Jsem nesoutěživý typ.. ;) (Po chvíli dodává: Asi nemlet hlouposti a mluvit slušně? ;) )
Pokračujme, jak ses dozvěděl o tomto serveru?
Myslím že se o něm zmínila Breberka na Andoru.. Takže žalujte ji.. hihi :D
(pozn. redakce: Breberce udělujeme pochvalu před rozvinutou Dračí zástavou...)
Ještě bych se vrátil k rozdělení uživatelů na levely - co na to říkáš?
No... zdá se mi to takové subjektivní. A jediné, co v tom spatřuju, je asi ochrana před takovým typem lidiček, co tu hupsnou jednou a už se neukážou.. Ale já se moc v netu a takových věcech nevyznám... Takže jen kvákám a hádám...
A líbí se ti (systém levelů), nebo ne?
Mně se to nelíbí, je to zase moc škatulkující a omezující. Ale je to jen můj názor a nikomu jej nevnucuju..
Se zážitky z prvních krůčků se svěřoval: Delik
Nástěnky
První návrh na nástěnky byl vznesen u stolu Bug&wish list 07.02.2005 a byl koncipován jako okénko s textem umístěné mezi těmi čtyřmi ovládacími tlačítky stolu (Book, Admin, Vymaž, Statistiky). Všichni se shodli, že je to zajímavý a přínosný nápad, byl ovšem problém s provedením. Návrh odkázat na první příspěvek na stole byl zamítnut ihned, nebo» ten již nejde dále upravovat, a jednou ze zamýšlených předností nástěnek byla flexibilita. Verze hypertextového odkazu se brzy ukázala jako jedinou možnou, ovšem následovala dlouhá debata o jeho podobě. Jedna strana chtěla mít výňatek z textu, na který když se klikne, tak se zobrazí text celý, druhá strana navrhovala udělat pouze tlačítko s nápisem nástěnka, systémem ošetřené tak, aby bylo vidět, že nástěnka byla změněna. U tohoto řešení to nakonec zůstalo.
Nástěnky byly spuštěny 9.2. v podvečerních hodinách, a zdá se, že se docela slušně uchytily, nebo» 11.2. dopoledne bylo v provozu již 19 nástěnek. Zájemcům ještě připomínám, že na Nástěnkách je možno používat HTML tagy H1, H2, B, U a I, a pro odřádkování je nutno použít BR, resp. P.
Sekce: Přehled
Putyka
Stůl Citace, moudra, výroky, kréda a hesla?? Sem s nimy!!!! byl zcela pohlcen množstvím filmových hlášek a drobnými soutěžemi v hádání, ze kterého stolu je která citace. Také tam proniklo několik vtipných mouder.
Dracidoupe.cz: bug&wish list byl v tomto týdnu opět narván k prasknutí. Kromě množství drobných přání a návrhů se především řešila Nástěnka a funkce Pomocníci. Nástěnka byla rovonou úspěšně zavedena do praxe, Pomocníci nejsou stále úplně dořešeni. Možnost, aby autor výtvru mohl psát ty, kdo mu pomohli s tvorbou či laděním díla, byla většinou uvítána, otázky se zvedly až když přišla řeč na odměnu. Mělo by to pomáhat v level systému? Měla by za pomoc s kvalitními příspěvky bát systémem udělována reputace? Nebo by postačil jen výpis děl, kde dotyčný pomohl? Uvedení při poděkování u díla je samozřejmostí.
Ke stolu Dracidoupe.cz: příspěvky a uživatelé byla přesunuta diskuze z fóra na téma OHZD. Řešilo se zde zveřejňování pořadí těch příspěvků, které nevyhrály. Ve sporu zde stály morální závazky (co když s tím někdo nesouhlasí - jde o změnu pravidel během hry) a proti nim užitečnost - soutěž by se mohla zkvalitnit, lépe motivovat a byla by průhlednější. V současné fázi se zjiš»uje, zda by uživatelům, kterých se to týká, vadilo, bylo-li by toto pořadí zveřejněno.
Vznikl stůl Fórum, kde se původně měl řešit smysl a účel fóra, ale nakonec se to proměnilo v pokyny pro nové FAQ, které by mělo být v současné době psáno. To FAQ, ke kterému nyní odkazujeme nováčky, je totiž mnoho let staré a neodráží dost přesně tu změnu, kterou mezitím server prošel.
U stolu Hry na životní příběhy se mluvilo o storrytellingu. Styl, ve kterém je hlavní příběh, pravidla se podřizují. Byla vznesena obava z toho, že to postavy (a hlavně hráče) omezuje, argumentovalo se, že to hráče neomezí o nic (nebo o moc), než klasický styl hraný většinou v Drd. Samozřejmě vžy asi nejvíce záleží na konkrétní herní skupině a PJ(ST)ovi...
Krollí kultura stále nepadla v zapomění - naopak, tento týden byl nabitý událostmi. Začalo to přenesením vinných sklepů do budovy Krollí university, kterým skončila slavná výprava. Mezitím dorazily karavany, které přivezly slkoro polovic toho, co Universita žádala, aby kvestor sehnal. Také došlo k oživení Cefea a dešti plyšových růžových slonů.
Stůl Ty a dievčatá se zabýval převážně nevěrou. Jaký je rozdíl, když je nevěrná žena a když je nevěrný muž? A jak by na to kdo reagoval?
Stůl Hostinec "Na půl cesty" se stal, již vcelku navštěvovaným, momentálně se probírá výparava na upíra, a čím kdysy byl personál....
Pokud, má někdo rád drsnější zábavu, může dojít ke stolu U zhulený můzy, momentálně probíhá nadávání grimovi, a návrat správkyně stolu.
Stůl Co si myslíte o Siccovi a Druidovi? Se probral, po dlouhém polospánku, nyní se dikutuje nad tím zda má vůbec cenu hrát za Sicca na vysoké ůrovni...
Stůl A co kečup, taky ho máte rádi? Opět žije, probírá se ůroven diskuzí u jednotlivých stolů, a zda se má pročítat celá diskuze u nově navštívených stolů.
U stolu Might and Magic a Heroes of Might and Magic se začali oběvovat názory na nej bojovníky.
Také vznikl zajmavý projekt Deník ASP, mělo by jít o drsnější humor, jak psal autor stolu, pokud ste slabší povahy raději tam nechotte....
Fórum
Na počátku týdne se konečně širší veřejnost dozvěděla, proč odešel uživatel Ssin. Dále se debatovalo o vzhledu uživatelů, což bylo těsně následováno informováním neinformovaných o plagiátech, a konečným ortelem o ztrátě ikonky pro ty jež zažili level-down a nestačili si nahrát ikonku dle nových pravidel. Poté se znovu rozproudila debata o fotografiích uživatelů, a jestli by neměly být v infu odkazy na ně. Zanedlouho přišlo vyhodnocení OHZD a vzkazy s tím spojené, tedy hlavně gratulace a informace co dál, jak si vyzvednout diplom. Krom toho se hlouběji vystlil pojem "černý drak" a proč nevyhrál příspěvek, který byl ve své kategorii nominován jako jediný. Vzešel zde návrh na uveřejnění detailních výsledků hlasování po vyhlášení, aby bylo vidět kolik přesně který příspěvek dostal hlasů. Jako prakticky každý týden i tento nebyl vyjímkou, a vyskytla se zde pře o smyslu fóra. Po avízu o možnosti určení zda systémově řešit pomocníčky z dílny se rozběhla filosoficko-teoretická debata na téma proč lidi nechodí do MS. Ihned poté započla filosoficko-praktická debata co dělat (či nedělat) s nováčkama, a jak to vypadalo kdysi, když dnešní ostřílení uživatelé byli nováčky. Již ke konci týdne byl uvítán nový redaktor Nových povolání, kterého touto cestou vítám za TsS. Přes geometricko-systémovou debatu o čtyřstěných kostkách se rozhovor přesunul, ke svatým bránám Altaru v Ostravě, čímž byl víkend prakticky uzavřen.Zamyšlení Týdne
"Rychle, pokračujte, pokračujte!" Pískání v uších pomalu odeznívalo a důstojník křičel na vojáky. Ze zvukového pozadí se prodíraly ven i vzdálené zášlehy zbraní. "Nebudu tady kurva trpět žádný zdržení, zbraně tam, zásobníky tam, rychle!" Seliten moc neuvažoval, asi jako nikdo v této sitaci. Popadl zbraň, ze stolu vzal dva zásobníky a běžel dál chodbou za ostatními. Zvuky válečné vřavy se stále přibližovaly, chodba se houpala jako na moři, i když byl několik metrů pod zemí. Najednou zaslechl přes všechen hluk i zavrzání dveří. Všechno ještě víc zesílilo a před ním se objevilo denní světlo. Vyběhl ven z chodby do zákopu. Kolem byla hromada trosek budov a vzduch byl prosycen sirným zápachem. Na zemi se válely nábojnice, zašlapané a špinavé od bahna. Pokračoval dál za zbytkem skupiny. Zákop se tady rozšiřoval a uprostřd stál nějaký důstojník a rozděloval je. "Běžte, vy sem, přidáte se ke skupině Charlie. Rychle, za chvilku vyrážíte!" Pomalu se blížil k důstojnikovi. Chtěl pokračovat za ostatními, když ho důstojník zastavil. "Stůjte vojíne, to stačí. Vy půjdete do leva se skupinou Echo. Rychle!" Seliten se bezmyšlnkovitě otočil a běžel zákopem. Slyšel jak za ním běží další a v hlavě se mu opakovaly poučky, to jediné co teoreticky věděl. Byl dobrovolník a tudíž musel rovnou narukovat. Ozvěny zbraní byly stále silnější a on si všiml, že nad hlavou mu prolétají kulky a zanechávají zlatavé stopy. Málem ztratil koncentraci, když ho jiný voják zastavil a on se probral. "Čekejte tady s ostatními, než dostanete rozkaz. Půjdete s poručíkem Backerem zaútočit na tamtu budovu." Čekal v bahně na dně zákopu, ale necítil ani chlad, ani neregistroval špínu kolem sebe. Cítil jen napětí a bezmyšlenkovitě čekal, až uslyší rozkaz. "Skupina Echo, útok!" Udělal dva kroky a najednou se před ním otevřela celá scenerie, něco nového, co nikdy neviděl. Trosky, pouze zborcené stěny a všechno zahaleno do mrtvolné mlhy. Po své pravé a levé straně uslyšel rytmickou střelbu zbraní, uviděl záblesky a zlaté linky nábojů, jak mizí někde před ním. Bezejmenný voják vedle něj vytáhl prapor a mával s ním ve vzduchu. Běželi strašně rychle ke stěně, co byla před nimi. Bezmyšlenkovitě porakračoval, uslyšel, jak mu zasvištělo něco kolem ucha, ale nebral na to ohled. Přirazil ke stěně a zkontroloval zbraň. Zbytek prořídlé skupiny dobíhal za ním. "Ty, ty a ty zůstanete tady, budete nás krýt z těchto oken. Ostatní za mnou!" Křičel poručík. Přikrčený vyběhl z poza stěny a ostatní ho následovali. Seliten taky. Najednou uviděl před sebou v ruinách nějaký zaoblený objekt, možná padesát metrů. "Teď" pomyslel si. Musí odstranit nebezpečí a pokračovat s ostatními. Prudce se zvedl. Horizont změnil svou polohu a on uviděl obličej té postavy před ním, jak na něj hlední skrz mířidla. Přirazil svou zbraň k rameni a mířil na cíl. Mačkal spouš», když najednou ucítíl, jako by mu něco pinklo o hrudník. Domáčkl spouš» a viděl, jak hlaveň jeho zbraně svítí prudkými záblesky. Jeho oči se ale proti vůli zavíraly a střelba letěla mimo. Svět kolem něj se pomalu začal otáčet a on upustil zbraň. Slyšel, jak z jeho hrudníku uchází vzduch, uniforma nasáká horkou krví. Spadl zpět na blátivou zem. Byl mrtev.
Jednou v dávné minulosti jsem zaslechl americké rčení:
Pokud chcete jít na vysokou školu a jste běloch, musíte se přihlásit a úspěšně složit příjmací zkoušku.
Pokud chcete jít na vysokou školu a jste černoch, musíte se přihlásit a příjmací zkoušky se zůčastnit.
Pokud chcete jít na vysokou školu a jste indián, musíte vyplnit přihlašovací formulář.
Pokud chcete jít na vysokou školu a jste mexikánec, musíte mít platné povolení k pobytu.
Každá mince má ale i svůj rub, a proto:
Nezáleží jí, jestli máte modrou krev, nebo jste dělník.
Nezáleží jí na tom, jestli umíte číst a psát.
Nezáleží jí na tom, kolik máte peněz.
Nezáleží jí na tom, jak jste oblíbení.
Kulka si nevybírá.
Mince ovšem má jednu nehezkou vlastnost. Mnohem radší leží jednou stranou nahoru, než stojí na svém okraji. A pokud se začne nahýbat, je potřeba značné síly na to, aby ji někdo držel a bránil, aby nespadla. Pukud se najde lidí, kteří ji podepřou, málo, spadne a ještě je přimáčkne do prachu pod sebou. Pokud jich bude příliš moc, zaberou velkou silou a mince se převrhne. Lidé ovšem mají jednu nehezkou vlastnost. Mnohem radši se menšina přikloní na stranu většiny a radši oslaví vítězství na straně těch, se kterými soupeřili, než aby vytrvalou snahou bez vděku a s odporem hájili své ideály.
Na které straně mince je nás víc?
Diskuze
Godric Marsia
Oba máte svím spůsobem pravdu. Godric tím že zamyšlení má být opravd k zamyšlení a né otevřená kniha, ale i tím že by mu někdo zato mohl "rozbít hubu". Marsia v tom že je to až příliš šifrované a málokdo to vlastně pochopí což teké, není dobře.
A co z toho plyne? Podle mě to že se obojí skoubit nedá, protože ty co to chápou i beztak, akorát musí jen chvíli přemýšlet , budou naštvaní tím že je to otevřená kniha, a ti co to do ted nechápali většinou pochopí o co de, ale dost možné co tím autor myslel.
Godric: Když myslíš, že je lepší prezentovat některé názory tajně, brát ti to nebudu. Ale ochuzuješ se o diskuzi, která by ti třeba mohla ukázat, že jsi měl zkreslený pohled na věc, nebo by to mohla ukázat někomu jinému...
tak fajn, příště budu dávat help odkaz pod to pro podobně tonoucí. Píšu tak, protože pokud bych napsal nějaké čisté konstatnování, nevyvolalo by to žádný zájem a k ničemu by to nebylo. Teď (že jsi to ty) a počítám že naposled, do pošty ti napíšu pokud možno úplný a srozumitelný výklad všech symbolů a narážek, které jsem použil. Doufám, že pro nikoho dalšího to dělat muset nebudu, protože tím, že to dělám, automaticky ubírám zájemce o možnost vzít si něco z toho zamyšlení.
Jen technická poznámka: Dovednosti jsou nominované dvě, ale u té druhé vůbec nedošlo k uvedení hodnot, smím se zeptat proč? Resp. smím zvědět ony hodnoty?
Godric: Zajímavé. Píšeš nesrozumitelně, abys neměl opozici. Tvoje věc. Já osobně píšu proto, abych vyvolala reakce, i jdoucí proti. Píšu, abych vyvolala diskuzi, a diskutovat jen s těmi, co se mnou zcela souhlasí by byla nuda - v nejlepším případě, pravděpodobně by se se mnou nebavil nikdo. Neříkám, že se snažím vyvolat hádku, to rozhodně ne, ale diskuzi, slušnou, smysluplnou, argument proti argumentu.
K tomu článku, napadám logickou stavbu, protože z mého pohledu logická není - pokud tak tomu je úmyslně, máš mi, jako autor, říct, že se mýlím, že toto souvisí s tamtím, že jsem to vůbec nepochopila, a tak. Asi jsem ten pomaleji chápající jedinec, protože opravdu tvé Zamyšlení nechápu.
Ale tak mě napadá, pro koho tedy píšeš, řekněme, zrovna To Zamyšlení Týdne. Pro pár vyvolených, nebo pro všechny návštěvníky tohoto serveru? Měla jsem pocit, že tento týdeník je tu pro všechny. Oprav mě, jestli se mýlím, ale novinář píšící pro plátek určený jisté skupině, se většinou snaží psát pro tu skupinu, autor přispívající do Mateřídoušky v ní nebude publikovat články psané stylem vhodným pro National Geographic - které by pochopilo minimum čtenářů.
Marsia: Děkuju za vyjádření. No zkusím to ted vzít z jiného konce - opravdu se mi to těžko formuluje, protože nehci nijak urazit, ale připadá mi to, jako když se sdělení absorubující člověk snaží napdnout některé části, které by podle něj "pomaleji chápající jedinec" nemusel postřehnout a poukázat na to, že jsou nepřístupné.
Před určitou dobou jsem se rozhodl používat větší množství metafor, než je obvyklé. Pokud se ptáš proč, dá se odpovědět dvakrát. První odpověď bude znít: "Protože se mi to prostě tak líbí a je to můj styl." To ovšem nebylo optimální, protože mnoho lidí moje písemná vyjádření nechápalo, a tak se stávaly zdánlivě nepochopenými a dezinterpretovanými. Snažil jsem se zjednodušovat, vlastně do doby nedávné. To období bylo provázeno čímdál silnějším napadáním toho, co píšu a dělám a tudíž ani to nebyla ideální cesta, ale zdála se mi lepší, než ta původní. Jenže jak čas zrál, zkusil jsem opět jeden příspěvek trochu ohladit a vybrousit a hle, svitlo světélko naděje - sice byl drtivou většinou nepochopen, ale nechán bez komentářů a až v dalekých končinách jsem si všiml něcěho, co mě hodně udivilo. Byla to reakce, přesně taková, kterou jsem se pokoušel nabádat a jednání, které jsem se snažil svým jednáním podporovat. Pak jsem si uvědomil, že toto bude ten správný směr - pokud bych to, co píšu, napsal tak, aby to pochopili všichni, bezesporu by se našlo mnoho podpory ale určitě také minimálně stejně odpůrců. Zatímco když napíšu něco složitěji, co člověk musí opravdu číst, ti co to pochopí, by se kolikrát dali spočítat na prstech ruky. Ale má to na ně mnohem hlubší působnost, protože je to nutí vidět jaousi provázanost, už tím, že si to vyloží, a je u nich zjevná míra všimavosti a kobinace, díky které vidí věci zřejmě z podobného ůhlu, jako já.
Neříkám, že se mi daří dokonale "zašifrovat text", aby ho pochopili jen určení, byť bych chtěl. Je to velmi nedokonalé a chce to hodně pilovat. Ale vidím, že to funguje. Vidím, že někteří chápou a vidím, že většinou jejich reakce korespondují s mými myšlenkami, které se snažím vyjádřit.
Vím, že to možná bude trochu urážlivé, když budu předpokládat, že ti to, co chci říct není srozumitelné, ale pro všechny případy uvedu příklad.
Volič strany Nové zítřky je přesvědčen o své správné politické orietaci a byl by ochoten za své ideály bojovat. Pokud příjdu za tímto voličem a řeknu mu: "Hele, strana Nové zítřky dělá to, to a to špatně a nemůže vykonávat svou práci jak by měla, nevol ji." Odpoví mi on téměř s jistotou, že to není pravda a kolikrát by mě za ostřejší problémy i napadl.
Pokud ale dojdu za stejným voličem a začnu mu povídat o státě Zahoristán a straně Světlé obzory a o tom, jak se chová, mám jistou naději, že akceptuje moje tvrzení o této straně a bude mít nějaký obraz. Po jisté době mu možná dojde, že se to nápadně podobá straně Nové zítřky, jeho vlastní zemi a najednou se dotane do fáze psychology nazývané vhled neboli heuréka, kdy si uvědomí, že byl "slepý" vůči okolí, podlehl propagandě a v této chvíli mám nějakou naději na to, že stranu Nové zítřky skutečně volit přestane a zkusí něco rozumnějšího. A hlavním důvodem, proč to dělá je skutečnost, že si toto sám uvědomil, nikdo mu názor nevnutil a on sám si uvědomil, jak a proč je to či ono špatná a utvořil si logický výsledek, kterému v první řadě i podvědomě věří a chápe ho jako závěr. Přestože dalších 9 to bude chápat jen jako nudnou historku v hospodě. Pokud bych jednal po vzru prvního případu, získám jen pět lidí, kteří se se mnou odmítnout bavit, 4 se kterými se pohádám a jednoho, který mi rozbije hubu. A tudíž z toho vidím jednoznačný výsledek - Čím víc je nějaké mé vyjdření méně pochopitelné, tím více si buď jistá, že bys s ním nesouhlasila. Jak s tou informací naložíš je zcela na tobě, jde jen o skutečnost, že to tak s pravděpodobností blízkou jistotě je. Samozřejmě je tento vztah ekvivalentní a tudíž platí i opačným směrem.
Velice mne potěšila délka výtvoru i jeho obsah. Rozhovot s Almadem a nováčkem jsou skvělé a vůbec by mi nevadily další. Co mne ale nepotěšilo, byly pravopisné chyby. Já vím, že bych měl mlčet, protože když se podíváte na můj výtvor (Škorpionova recenze DrD+), zježí se vám všechny vlasy na hlavě, ale ty "oběvy", to byste fakt nemuseli. Celkově se mi to opravdu moooc líbilo, ale bohužel jsem nepochopil "Zamyšlení týdne", až mi to dojde, vyádřím se k tomu. Těším se na další díl.
Skorpion
Joseph
Je škoda, že je to rozdělené na "kasty" a támhleti a támhleti můžou všechno a ti ostatní nic. Vím, že je to i prevence proti provokatérům, ale nepřipadá vám to tak nějak jako za starých časů komunistických ?
Nevím, jak moc si ve svém věku (hlavně pokud jsou tvé osobní údaje pravdivé) pamatuješ "staré časy komunistické". Já si je nepamatuji vůbec. Mám pocit, že ideál toho uspořádání společnosti byl opak. Levelsystém bych spíše označila jako kapitalismus, ale vážně si nemyslím, že toto je pravé místo pro diskuzi o politických systémech. "Kasty" jsou důsledkem snahy lidské společnosti každého dát do označené škatulky s přesnou cedulkou.
Zamyšlení týdne
V zájmu čitelnosti by nebylo od věci rozdělit první odstavec na odstavce (vložit mezi odstavce prázdný řádek).
Opakování slov je stylistická chyba - mám pocit, že slovo BEZMYŠLENKOVITĚ se v textu k poměru k délce vyskytuje nezdravě často.
Překlepy (nejen v Zamyšlení Týdne) se dají z větší části odfiltrovat pomocí kontroly pravopisu ve Wordu, případně přečtením...
V tématu zamyšlení nemohu nějak nalézt žádnou souvislost s děním na serveru, respektive, nemohu nalézt souvislosti mezi odstavci. První odstavec - příběh kluka, který se z nějakého důvodu dal naverbovat, jednal jako správný voják (podle rozkazu bez velkého přemýšlení), a v boji zemřel. Druhý odstavec - rasizmus. Třetí odstavec - "Každá mince má ale i svůj rub", ale taky má svůj líc, a z formulace tak nějak vyplývá, že o lícu se již mluvilo. Jenže kde? Rub je "kulka si nevybírá" - má být lícem "jít na vysokou školu"? V úvodu není nic o společenském zaškatulkování Selitena. Byl to snad mexikánec, který se dostal v americe na vysokou školu (i bez zvládnutí příjímacích zkoušek), a proto se dal dobrovolně do války? A jak to souvisí s tím, že někteří lidé se rádi přidají k většině (čtvrtý odstavec), i když nezdílí její názor, jak to souvisí s tím, že někdo nedovede hájit své ideály a názory? Seliten se snad rozhodoval, jestli se přidá k těm nebo k těm? Byl zrádce, zběh? Nebo snad mohl s velitelem diskutovat o rozkazech? Ne, ty čtyři odstavce spolu nesouvisí, a jen ten poslední by mohl souviset s děním na serveru - nováčci ze strachu před nějakým postihem ze strany barevných neprezentují svůj vlastní názor, ale jen přizvukují, a přidávají se k většině, pokud dojde na nějakou výměnu názorů. Nevím, jestli se někde za ten týden dělo něco, s čím by souvisely, nic takového jsem nezaregistrovala. Jestli má tento týdeník být i pro ty, kteří nesledují vše, měly by zde být zmíněny události, o kterých se mluví. Velká nápověda (i když ji poskytuju s velkým sebezapřením) - K napsání takového zamyšlení, jaké je, mě vedl návrh na různé cejchování či protěžování nováčků. (Godric) Zde vidím pouto akorát s "americkým rčením" - i když si nemyslím, že by se tu cokoliv takového praktikovalo. Kulka si nevybírá? To snad ani ne; po nováčcích se snad nestřílí...
A jen tak mimochodem, i když se v nadpisech psaných anglicky píší až na nějaké výjimky všechna písmena velká, v češtině by se to stále dalo považovat za chybu.
Tohle číslo se mi líbilo nejvíc z dosud vyšlých. Jako velmi dobrý nápad mě přijdou rozhovory, doufám že se v nich bude pokračovat. Kladně bych taky zhodnotila zamyšlení týdne, protože je rozhodně srozumitelnější než v minulých číslech a líbí se mi nápad. Co dodat, snad jen jen tak dál..